'Varkensstallen zijn wel legaal' Uitgebreid anti-vandalismeproject voor Zeeuws-Vlaamse jongeren veg als De Rede sas van Gent lapbeurt Kerstkoffieconcert in kerk Aardenburg Louter Zeeuwse bands op Zeeslagfestival GS betrekken waterschappen meer bij ROVZ 4 C onsultatiebur e au voor ouderen nodig' Meester Van Groningen maakt bezwaar namens Oostburgse varkensboer SPORT IN HET KORT UITSLAGEN DE STEM ZEELAND C4 uitenspiegel NIEUWS rdt ontbonden Ijspiste op Antwerpse Grote Markt 'Zwaakse kreek is erg verontreinigd uoreca wil betere aansluiting Lan vb0 Qp vervolgonderwijs BeVoBo Terneuzen Koersbal Kaartingen WEEKENDDIENSTEN DECEMBER 1997 C3 i i i i i VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 veest. De inbreker werd -moedelijk bij zijn activitei- i gestoord toen de bewoner riskwam. rneuzen - Op de Frederik Eedenstraat werd woens- gavond de linkerbuiten- iegel van een geparkeerde ito vernield. Een 50-jarige ouw uit Zelzate heeft aan- fte gedaan. De schade be- ■oeg 250 gulden. rijetijdsrolstoelen voor trand, bos en hei aanschaf- ;n. iluiskil rOLKSKERSTZANG - In Het /[eulengat .wordt maandag de aarlijkse volkskerstzang ge- louden. Aan deze avond wer den mee muziekvereniging lluiskil, het hervormd kerk koor Philippine, Sas van Gent :n Sluiskil en het ouderenkoor 9e Nachtegalen. Aanvang 19.30 uur. Van onze verslaggeefster Oostburg - Op verzoek van de ge meente Oostburg heeft de stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen een anti-vandalismeproject ontwik keld. Met dit project probeert de stichting een bijdrage te leveren aan jiet indammen van het vandalisme in heel Zeeuws-Vlaanderen, yet maken van een voorlichtingsfilm vormt een belangrijk onderdeel van het project. Daarnaast heeft de stichting ge meentelijke subsidie ontvangen voor het uitvoeren van een haalbaarheidsonder zoek voor het realiseren van een jonge- renaccommodatie in de gemeente Oost burg. pe voorlichtingsfilm wordt een film met een hoog 'streek-herkenbaarheidsgehal- te' die inzicht moet geven in de diverse vormen van jeugdcultuur in Zeeuws- Vlaanderen en de hiermee samenhan gende (ongewenste) randverschijnselen. „We hebben het draaiboek voor de film inmiddels klaar. In samenwerking met de Vrije Universiteit Amsterdam bren gen we de verschillende Zeeuws-Vlaam se jongerenculturen in kaart. We volgen bijvoorbeeld gabbers, straight-edgers of hiphoppers op de voet. Wat doen ze thuis, op school en in him vrije tijd. Dat zullen we filmen. Ook laten we de ou ders op de belevenissen van de jongeren reageren. Als sluitstuk van de film hou den we een weekend waar we deze kids bij elkaar brengen. Zo kunnen ze met el kaar kennis maken en elkaar leren be grijpen. Bij de uitvoering van de film wordt ook het gespecialiseerde Bureau Audiovisuele Projecten (ARP) uit Nij megen ingeschakeld," vertelt Jo Stanne- veld namens de Stichting Welzijn. Stanneveld verwacht dat de opnames van de film plaatsvinden tussen begin februari en april. In mei wordt begon nen met de montage van de film. „We merken dat veel jongeren niet zijn geïn teresseerd in veel voorlichtingsmateri aal over zaken als vandalisme en drugs. Nu gebruiken we bekenden uit eigen streek en dat spreekt die jongens en mei den veel meer aan, daar voelen ze zich mee verbonden en hopelijk heeft dat meer impact." Voor de financiering van de film is zo'n 60.000 gulden nodig. Inmiddels heeft de stichting een groot deel van de kosten rond. De gemeente Oostburg betaalt 10.000 gulden, het regionale buro Halt 5.000 gulden en zeer recent heeft de Stichting bevestiging gekregen dat de stichting Kinderpostzegels Nederland een bedrag van 15.000 gulden zal schen ken voor het realiseren van het project. Op vrijdag 2 januari overhandigt een vertegenwoordiger van de stichting Kinderpostzegels een symbolische che que aan de Stichting Welzijn. „Ook de provincie en de overige Zeeuws-Vlaam se gemeenten willen financieel bijsprin gen dus we zijn voor een groot deel rond," vertelt Stanneveld. Na totstandkoming van de film zal deze als informatie- en lesmateriaal ter be schikking worden gesteld aan gemeen ten, provincie, scholen voor voortgezet- onderwijs, politie Haltburo en organisa ties op het gebied van (jeugdhulpverle ning, verslavingszorg en maatschappe lijk werk. Naast de film bestaat het anti-vandalis meproject uit een tweede gedeelte: het uitvoeren van een haalbaarheidsonder zoek voor het opzetten van een jonge- renaccommodatie in de gemeente Oost burg. „Voor jongeren is er in deze ge meente weinig te doen. Het projectbu reau Jeugdruimte uit Utrecht meet de komende tijd de interesse voor een nieuw centrum onder jongeren. We den ken met name aan een mobiele jonge- renaccommodatie. Een mobiel centrum dat overal kan worden ingezet, in elke kern." op als rector van scholenge- n. De bestuurscommissie is met men over ontbinding van zijn einde te maken aan de onduide lijkheid rond de rector. Het is een complexe materie. Mede daarom heeft het zo lang geduurd. Er is nu een oplossing gevonden. De bestuurscommissie heeft de oplossing aan B en W van Ter- neuzen voorgelegd. Het college wil enkele onderdelen van de overeenkomst wijzigen. Hierover wordt momenteel tussen de drie partijen overleg gevoerd. De zaak komt 6 januari aan de orde tij dens de vergadering van het col lege. Als de gemeente akkoord gaat met de gekozen oplossing wordt de sollicitatie-procedure voor een nieuwe rector opgestart. Een woordvoerder van de ge meente deed gisteren hangende dit proces verder geen medede lingen. Van onze verslaggever Antwerpen - Vanaf vandaag wordt aan de kerstmarkt op de Grote Markt van Antwerpen een j nieuwe attractie toegevoegd: een ijspiste waarop gratis mag wor den geschaatstBezoekers hoeven zelf de schaatsen niet mee te brengen, die kunnen worden ge- t huurd: 50 franc per keer. - Naast de ijspiste is ook een po- - dium opgetrokken waar tot 4 ja- t nuari dageüjks bands zullen op- - treden. Op tweede kerstdag a brengt de Ijsman een bezoek aan de stad, geven leerlingen van de t Ruggeveld-ijsbaan dageli)® e kunstschaatsdemonstraties en1 - zal er op Oudejaarsavond een - spetterend vuurwerk worden n ontstoken. Van onze verslaggeefster Oostburg - De commissie bezwaar- en beroepschrif ten van de gemeente Oost burg houdt woensdag 7 ja nuari een hoorzitting over drie bezwaarschriften die nu'. J. van Groningen heeft ingediend bij de gemeente raad. Onderwerp: de var kensstallen van Van Sleu- wen aan de Coxydeweg, Sophiaweg en Maagden bergweg aan de rand van Oostburg. In dit geval zijn de bezwaar schriften gericht tegen het be sluit van de raad (genomen op 18 september) om geen vrijstelling te verlenen aan de legalisering van de te groot gebouwde var kensstallen. Van Groningen tekent bezwaar aan tegen dit raadsbesluit. Vol gens hem steunt de beslissing in I ieite op één grond: het restrictie ve (beperkend) beleid van de ge beente Oostburg op het gebied van de intensieve veehouderij. „Dit beleid is neergelegd in de achtste herziening van het be stemmingsplan Buitengebied. De bedrijven van Van Sleuwen I zijn daardoor niet in de betrok ken herziening ingepast. Aange- zien mijn cliënt in juridische zin beschikt over een bestaand be drijf, is het niet-inpassen inmid- I dels achterhaald. In het nieuwe bestemmingsplan zal deze nala- veid gecorrigeerd moeten I worden," aldus Van Groningen a drie brieven richting gemeen- Twee van de megastallen van varkensboer Van Sleuwen. i de raadsman maakt het nieuwe bestemmings- plan Buitengebied 8H legalise- j van het gehele bedrijf van I fan Sleuwen mogelijk. „Dat kan Idoor het oppervlak van de I bouwkavel eenvoudig te vergro- i overeenkomstig de gereali seerde afmetingen." Volgens 1 Van Groningen gaat het om een bescheiden uitbreiding van tien meter van het bouwvlak. „Uit oogpunt van een goede ruimte lijke ordening kan tegen een der gelijke bescheiden uitbreiding in redelijkheid geen bezwaar be staan." Van Groningen draagt zelfs een alternatief aan, namelijk het verschuiven van het gehele bouwkavel naar achteren. „De totale oppervlakte blijft in dat geval beneden de maximale norm van 1 hectare die in de ont- werp-voorschriften is opgeno men." Het ligt volgens hem voor de hand dat de raad alsnog tot vrijstelling besluit om daarmee te anticiperen op het toekomsti ge beleid. „Anticipatie is boven dien opportuun omdat de uit breidingen inmiddels zijn gerea liseerd met medeweten van uw gemeente. Tijdens de bouw werkzaamheden is immers con trole uitgeoefend door het Bouw- en woningtoezicht. Al leen al op deze grond moet ern stig aan het succes van een be- stuursdwangprocedure worden getwijfeld." Van Groningen noemt de uit breiding van de stallen zelfs rechtvaardig door de 'verander de veterinaire inzichten' en voortschrijdende techniek. „On danks of dankzij de herstructu reringsplannen van de varkens sector, zal de schaal van moder ne bedrijven vergroot moeten worden. Ik verzoek de raad na mens Van Sleuwen dan ook om een reële benadering van dit be zwaarschrift en ik pleit alsnog ervoor vrijstelling van het gel dende bestemmingsplan te ver lenen om de gerealiseerde uit breidingen te legaliseren." Van Sleuwen en zijn advocaat staan lijnrecht tegenover de vi sie van het Oostburgse gemeen tebestuur. „Van Groningen heeft een hele reeks procedures opge start. Alleen de genoemde bezwaar schriften komen bij de commis sie bezwaar- en beroepschriften terecht omdat het hier om een raadsbesluit gaat. De overige procedures lopen via het college van b en w," vertelt een gemeen tewoordvoerder. „Van Sleuwen wil dat zijn be drijven alsnog worden opgeno men op de plankaart van het nieuwe bestemmingsplan 8H. Dat zijn wij niet van plan, we hebben zijn bedrijven wegbe- stemd. Ten tijde van de vaststel ling van het plan waren deze be drijven er nog niet en daar heb ben we ons beleid op afgestemd. Van Groningen probeert nu de illegale uitbreiding alsnog te le galiseren. Dit is een van de vele bezwaarschriften die hij heeft FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE "T'l't gf 1 ingediend. Hij probeert deze za ken voor de rechter en/of Raad van State te krijgen. We zullen zien wat er gebeurt, zijn visie te gen die van ons. De raad zal de bezwaarschriften beoordelen en opnieuw een besluit nemen. Door zo te werken, worden de procedures in ieder geval een stuk vertraagd. Er gaat heel wat tijd overheen voordat wij dwangsombeschikkingen kun nen opstarten. Ik vrees dat deze hele zaak het jaar 2000 ruim schoots zal passeren." De hoorzitting op 7 januari be gint om 20.00 uur en vindt plaats in de commissiekamer van het gemeentehuis. 'an onze correspondent •lardenburg - Het r.-k. jongerenkoor Aardenburg houdt op hveede kerstdag zijn traditionele kerstkoffieconcert in de i kerk. n het gemeentehuis van Sas van honderdduizend gulden. Daa I 1rtr\X~\ Q QT. K9o 1 in )r het n kelijk nd ün de as- rtjf ge ien tot ten tij dig, DA be- >ge- wa- aitte it ze rlijk oms naat :dat ie op mo- ln." zich roerd ig bij zijn. het toegankelijk maken van de zaal voor alle mensen, schorsing stelde de burgem voor het besluit voor aanp van de zaal te handhaven, naast zegde zij toe een ond®'h£ in te stellen naar de mogehj den van voorzieningen voo handicapten. In de tussenti) len de vergaderingen, wenst, beneden in de burg gehouden worden. Borsele - De Zeeuwse I deratie en de Vereniging eJ monumenten hebben de g te Borsele gevraagd snei e treden tegen een ernstig bje( reiniging van het naturn^; de Zwaakse Weelkreek, i* stateerden dat het water ov lengte van vier kilometer verontreinigd is. De oorzaag waarschijnlijk organise landbouwbedrijf- Her jaar wordt dit concert, Hat om 19.30 uur begint en gra tis toegankelijk is, bezocht ®or enkele honderden bezoe- - kers. In de pauze is er voor alle I aanwezigen een kopje koffie. Het koor zal traditionele en jtodeme kerstliederen ten ge lere brengen. Het koor bestaat .momenteel uit 35 jongens en meisjes van de basisschoolleef- j iH. vijftien van de middelba- ie-schoolleeftijd en vijfentwin- 'J8 volwassenen zal begeleid worden door het eigen combo. Hel combo bestaat uit Bianca 1 «rkmoes op orgel, Willy Tour- Hs op gitaar, Radomir Grbic p woud de Baere op trompet, I jejien Raeman, Annemarie fels en Jera van de Velde °P dwarsfluit en Carlo Ultee op •oms, Dirigent is Freddy Moens. De grote verteller is Paul Claeys. Het jongerenkoor heeft het de komende weken ontzettend druk. Zondag 21 december zal het jongerenkoor een benefiet concert geven in het Belgische Menen en op eerste kerstdag wordt er gezongen tijdens de mis van 10.00 uur in de rooms- katholieke kerk. Tijdens deze kerkdienst is er kinderopvang in de sacristie. Bovendien hou den de jeugdleden van het koor op dinsdag 6 januari hun Drie- koningentocht. Aan het eind van deze tocht worden de ko ningen getrakteerd op cake met chocolademelk. In een van die plakjes cake zit volgens de tra ditie een boon verstopt. Diege ne die de boon heeft, is de ko ning van het jaar. Door Ronald Verstraten Heinkenszand - „De tot nu toe ontvangen reacties op on ze cd zijn over het algemeen vrij goed. Die in De Noot en in het Belgische muziektijd schrift Mindview waren uit stekend, net als die in het Amerikaanse Stormwatch, dat ons vier op vijf punten toekende," zegt Martijn van der Bliek uit Heinkenszand. Hij is elektrisch en akoestisch gitarist in Tremor, de zeskoppige formatie die Zuid-Beveland als thuishaven heeft. Een Zeeuwse band met Brabantse trekjes, want zangeres Carlien Stadhou ders en bassist Roel Aldwereld komen oorspronkelijk uit Oos terhout. De eerste studeert in Vlissingen, de tweede in Wage- ningen. Daar zit hij goed, want Tremor heeft er zowaar een (in- ternet-)fanclub. De band bestaat sinds 1994, maar vormde vorig jaar zijn de finitieve line-up met het oog op de opname van een cd. De even eens uit Heinkenszand afkomsti ge Richard Voet speelt elektri sche gitaar en Oscar Postema uit Middelburg verzorgt zang en keyboards. Goesenaar Jeroen Si mons is drummer/percussionist en net als Van der Bliek overge bleven van de eerste bezetting van de groep. De muziek van A storm is bre wing werd in december 1996 op vierentwintig sporen vastgelegd, toen nog met tijdelijk bassist Bram Huisson. Het duurde een tijd voordat de cd uitkwam. „Nu, in december, willen we hem aan de muziek wereld voorstellen." De groep grijpt daarvoor de kans van het Zeeslagfestival aan. Podium 't Beest in Goes houdt dit festival voor de derde keer, in samen werking met de stichting Pop muziek Zeeland. Er zijn uitslui tend Zeeuwse bands te horen, omdat deze, naar de mening van 't Beest, in Zeeland te weinig mogelijkheden hebben om zich aan het publiek te presenteren. Tremor mag het festival afslui ten. De groep die dit jaar onder an dere optrad tijdens Laarpop in Velp en in De Piek in Vlissingen, maakt muziek die het best kan worden omschreven als 'atmo sferische metal'. „Een muziek stijl die ook bands als The Ga thering en Within Temptation spelen. Maar we zijn totaal geen kopie van die bands. Voor een van de nummers op de cd hebben we een strijkkwartet gebruikt. Dat speelt ook zaterdag mee," aldus Van der Bliek. Tremor speelt zowel akoestisch als ver sterkt, met een repertoire dat van luisterliedjes tot stevige rock gaat. De groep begint even na twaalven. Het festival gaat van start met Shit 4 Brains. De groep maakt 'vrij heftige mu ziek die het midden houdt tussen rock, punk, hoempa en wals'. Om 21.50 uur is Silly Putty aan de beurt: 'Puur, onbegrensd, niet gebonden aan stijl. A.T.P. (punkrock met dynamiek) neemt vijftig minuten later over, om 23.30 uur gevolgd door Planet Beep: acid, techno, drum bass van de Terneuzenaren Erik Langendoen en Mirko Kostan- jevic. De entree bedraagt 10 gul den. Zaterdag 20 december, aanvang 21.00 uur. Sversla99ever ilburg De Regionale Horeca Commissie vindt dat de perso- 'rtiening voor de sector veiliggesteld kan worden door het 'idend beroepsonderwijs beter te laten aansluiten op het ver- nh°reca)onderwijs. foei van het aantal beroepspraktijkvormingsplaatsen is ook no- en imago van de sector moet versterkt worden. °®nnssie, waarin werkgevers en werknemers zitten, gaat de "Hing en werving van leerlingen ondersteunen, zo werd gister- 200n 8emaakt in Middelburg. Daar werd het Regioplan Vi- Ittav aan§eboden aan voorzitter J. van Rooijen van de Arbeids- P*aung Zeeland. Van onze verslaggever Middelburg - Gemeenten en water schappen worden nauwer betrokken bij de plannen en acties van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Gedeputeerde Staten hebben daartoe beslo ten nadat op landelijk niveau door een onaf hankelijk bureau is gekeken naar het ver- keersveiligheidsbeleid zoals dat de laatste jaren in de provincies is ontwikkeld. In Zeeland waren de waterschappen niet bij het ROVZ betrokken, hoewel ze wel een groot aantal polderwegen onder hun beheer hebben. GS kunnen zich in het algemeen niet vinden in de kritiek die evaluatie oplevert. Zo stel len ze dat de Zeeuwse situatie nogal ver schillend is ten opzichte van het beleid in de andere provincies, onder meer door de ge biedsgerichte aanpak waarvoor in Zeeland is gekozen. Volgens GS zijn ook het ROVZ en het Regionaal Orgaan Verkeer en Vervoer (ROW) van mening dat de kritiek niet op hen slaat. Het ROVZ houdt zich vooral bezig met het beïnvloeden van het gedrag van de weggebruiker, het ROW met maatregelen die nodig zijn om te komen tot veiliger we gen. Volgens het onderzoek zijn er inderdaad grote verschillen in aanpak per provincie. Bovendien blijkt het nu moeilijk om lande lijke campagnes en thema's van de grond te krijgen. Ook bij de verdeling van het geld over de verschillende provincies worden vraagtekens gezet. Die verdeelsleutel is te star. Bij het verdelen van het geld moet meer gekeken worden naar de omvang van de pro blemen en niet naar de omvang van de pro vincies. Het onderzoeksbureau constateert verder dat er geen relatie is te leggen tussen het aantal verkeersslachtoffers en de in- Terneuzen - „Het was over de gehele linie genomen de span nendste competitie sinds ja ren," sprak BeVoBo-voorzitter Wim de Meester bij de prijsuit reiking van de eerste competi tieronde in sporthal 't Zwaan tje in Terneuzen. De laatste wedstrijden van deze bedrijfs- volleybalcompetitie beslisten over promotie en degradatie. Auberge des Moules was het meest succesvol en promoveer de met twee teams. Pannen- schuur promoveert na een zwa re competitie voor het eerst naar de hoogste klasse. De nieuwe competitie gaat dins dag 6 januari van start. UITSLAGEN Eerste klasse A: Foaks 1-Dow I 2- 1 (8-15, 15-11, 8-6), V&V-Broom- chemie 0-3 (4-15, 3-15, 7-15). Eerste klasse B: Vervaet-PSOVZ 1 3-0 (15-7, 15-7, 15-10), Pannen- schuur-Aster 1 3-0 (15-10, 15-4, 15-7). Tweede klasse A: Deltan 1- Echo/Audio 3-0 (15-2, 15-13, 15- 9), Meesen-Dow 2 0-3 (2-15, 13- 15, 9-15). Tweede klasse B/ V&SH-PSOVZ 2 3-0 (reglementair), Gemeente 1- A&A 2 0-3 (11-15, 11-15, 10-12). Derde klasse A: Dow 3-Dees 2 1-2 (6-15, 14-16, 12-10), VC Schelde- Cijsouw 1-2 (13-15, 15-8, 7-15), Zeeland Seaports-Foaks 4 3-0 (15- 7, 15-9, 15-13). Derde klasse B: B&S-Aster 2 3-0 (reglementair), URS-Auberge des Moules 2 0-3 (11-15, 3-15, 5-9). EINDSTANDEN Eerste klasse A: 1. Dees 1 27 pun ten, 2. Foaks 1 23, 3. Broomchemie 22, 4. Dow 1 22, 5. CIS 17, 6. V&V 6, 7. A&A 1 6 (degradeert). Eerste klasse B: 1. Pannenschuur 27 (promoveert), 2. Neelemans 26, 3. Foaks 2 20, 4. De Pooter 18, 5. Aster 1 16, 6. Vervaet 15, 7. PS- OVZ 1 7 (degradeert). Tweede klasse A: 1. NHI 28 (pro moveert), 2. Deltan 1 25, 3. Dow 2 22, 4. Echo/Audio 19, 5. De Hoop 17, 6. Meesen 10, 7. Tevore 5 (de gradeert). Tweede klasse B: 1. Auberge des Moules 1 29 (promoveert) 2. A&A 2 28, 3. V&SH 17, 4. Gemeente 1 15, 5. Rabo 13, 6. PSVOZ 21 11, 7. Deltan 2 9 (degradeert). Derde klasse A: 1. JTS 31 (promo veert), 2. Dees 2 27, 3. Dow 3 25, 4. Foaks 4 12, 5. Zeeland Seaports 8, 6. Cijsouw 7, 7. VC Schelde 2 (de gradeert). Derde klasse B: 1. Auberge des Moules 2 23 (promoveert), 2. URS 22, 3. Foaks 3 14, 4. Gemeente 2 9, 5. Aster 2 7, 6. B&S 5 punten. Clinge - ANBO, Malpertuus. Mat 1: 1. mevrouw De Vos/P. van Broeck, 2. mevrouw De Witte/J. Heije. Mat 2: 1. mevrouw Vlier- berghe/J. Warnier, 2. mevrouw De Block/G. de Witte. Mat 3: 1. me vrouw Heije/E. Jonkers, 2. Won- terghem/J. de Poorter. Axel - Gregoriuscentrum, elf per sonen: 1. A. Wullems, 2. mevrouw Baert, 3. mevrouw Braun/dhr Van Waes. Axel - Gregoriuscentrum, acht personen: 1. mevrouw De Pooter, 2. C. Machielsen, 3. G. Navest/J. de Poorter. Heikant - 't Heike, KBO. Mat 1: 1. 0. Peeters-Pieters/G. Smet, 2. L. de Witte-Boeijkens/C. van Hou ten. Mat 2: 1. P. Janssens-Bou- vré/P. de Bot, 2. P. Ringoot-Aude- naerde/R. Ferket. Ossenisse - Hof ter Nesse, acht personen: 1. E. de Maat/A. Rottier, 2. J. Schrauwen/M. de Waal-Cam- been, 3. M. Rademakers-War- rens/M. de Maat-de Waal. Kieldrecht - Zaal De Nachtegaal: 1. L. Timmermans-H. van den Ee- de, 2. K. Waterschoot-L. Vercau- teren. Kieldrecht - Moed en Geduld: 1. J. Gillis-R. Sturm, 2. J. van Campen- K. Waterschoot, 3. A. Boeckling- E. de Kindt. Clinge - Zaal De Landbouw, 22 personen. Bieden: 1. Th. Bolssens, 2. J. Bylak, 3. R. Verschuren. Joke ren: 1. mevrouw Van Campenhout, 2. mevrouw De Bruin, 3, mevrouw De Witte. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 52 personen. Bieden: 1. T. van Geertruy, 2. A. de Bruin, 3. I. de Winkel. Jokeren: 1. R. Warrens, 2. mevrouw Vermunt, 3. J. van Kerk hoven. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 42 personen. Bieden: 1. Th. Bols sens, 2. T. van Geertruy, 3. P. de Deckere. Jokeren: 1. M. Haulez, 2. R. Sponselee, 3. P. de Koning. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 29 personen. Bieden: 1.1. de Win kel, 2. T. van Spaandonck, 3. J. Jansen. Jokeren: 1. L. de Bruin, 2. J. van Kerkhoven, 3. E. de Maat. Axel - Gregoriuscentrum, 21 per sonen. Jokeren: 1. G. Martinu, 2. J. Riemens, 3. M. IJsebaert. Axel - Gregoriuscentrum. Bridgen: 1. echtpaar Koek, 2. J. Hamelink-G. Ambrosini, 3. echt paar Herrehout. Eindstand: 1. J. Dooms-H. Herrebout, 2. N. Kcok- T. de Waele, 3. P. Lambert-J. Schelleman. Zuiddorpe - 't Kaaike, negentien personen. Bieden met roem: 1. R. Bogaert, 2. R. van Haelst, 3. M. Neve. Axel - SWO, De Halle, 29 perso nen. Bieden: 1. J. Corbeel, 2. L. de Wit, 3. E. Verschuren. Jokeren: 1. J. Hamelink, 2. J. de Poorter, 3. M. Vink. Axel - Ons Genoegen, zesde kaar ting competitie. Bieden: 1. M. Ka- ijser, 2. E. van Bunderen, 3. G. Ambrosini. Jokeren: 1. T. Ambro sini, 2. A. Reijns, 3. T. van de En den. Klassement bieden: Th. Bols sens 277 punten, M. Kaijser 266, E. van Bunderen 264. Jokeren: J. Riemens 157, T. Ambrosini 151, W. van Smaalen 151 punten. Axel - Zaal Bastion. Bieden: 1. M. Mihailovfki, 2. Y. de Deijn, 3. P. Poppe. Hulst - KBO, DE Lieve. Bieden: 1. Van Campen, 2. mevrouw Gijsel, 3. mevrouw Sturm. Ossenisse - Hof ter Nesse, club- kaarting, 63 personen. Bieden zonder roem: 1. R. de Nijs, 2. R. Stockman, 3. J. Remijn. Jokeren: 1. mevrouw Vink, 2. mevrouw Rijk, 3. mevrouw Driesse. Eind stand clubkampioenschap 1997 bieden zonder roem: 1. A. Rottier, 2. A. Lauwers, 3. mevrouw Col- paert-Reijns. Jokeren: 1. mevrouw Asselman-Mahu, 2. mevrouw Van Heese-Reijns, 3. mevrouw Bouchaut-Arends HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuidzan- de - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter P. de Bruyckere, tel 0117- 455555. Axel en Zaamslag - Van vr. 17 u. tot zo. 8 u. dokter Harskamp, tel. 0115- 561666, ma. dokter Hoefman, tel: 0115-561555 Spreekuur spoedge vallen zonder afspraak za. 10-10.30 u. en 17-17.30 u. en zo. 11.30-12 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dokter H. van der Pas, tel. 0117-301366. Breskens en Groede - Van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. dokter Laterveer, tel. 0117-389284. Spreekuur za. en zo. 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J.P. de Meijer, tel. 0117-461366. Driewegen e.o. - Tot ma. 8 u. dokter J. Binnekamp, tel. 0113-311747. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vr. 18 u. tot zo. 19 u. waargenomen door dokter Posthumus, tel. 0113- 230318. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 10-10.30 u. en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruiningen - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. de huis artsenpraktijk Yerseke, tel. 0113- 573520. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17-17.15 u. Boodschappen indien mogelijk voor 10 u. Krabbendijke, Waarde en Rilland- Bath - Van vr. 18 u. tot zo. 22 u. dokter J. Elzinga, tel. 501544. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 11-11.15 u. en 17-17.15 uur. Bood schappen indien mogelijk voor 10 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter F. Hel- mers, tel. 0114-686800. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aamoutse en v.d. Vlugt wordt van vr. 17.30 u. tot ma. 8 u. waargenomen door dokter A. van de Vlucht, tel. 0113-581231. (bood schappen tussen 9 u. en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vr. 17 u. tot ma. 8 u. dokter Lips en den Ouden, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedge vallen za. en zo. 11 u. en 17 u. Sas van Gent en Westdorpe - Van vr. 18 u. tot ma. 8 u. dokter K. Hae- ck. Centraal tel. weekenddiensten 0115-452525. Visites aanvragen 9 u. en 10 u. Spreekuur spoedgevallen za. 10 u. uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dok ter Maenhout, tel. 0115-613256. Spreekuur spoedgevallen za. en zo. 12 u. Terneuzen - Van vr. 8 u. tot za. 8 u. dokter Waalewijn, tel 0115-694000. Van za. 8 u. tot zo. 8 u. dokter Ste vens, tel. 0115-694000. Van zo 8 u. tot ma. 8 u. dokter Waalewijn. Spreekuur, spoedgevallen za. en zo. 11.30 u. en 17 u. Middelburg - Provincie en de Zeeuwse gemeenten moeten zor gen dat er steeds één loket is waar ouderen terecht kunnen met al hun vragen en wensen op het gebied van zorg, welzijn en woonvoorzieningen. spanningen die in de provincies worden ge daan om dat aantal te doen dalen. Volgens gemeenten zou er ook een te grote verwevenheid bestaan tussen provincies en de POV's, waardoor de onafhankelijkheid in gevaar komt. Ook wisselen de verschillende regionale organen onderling te weinig gege vens uit. Uit de evaluatie blijkt wel dat de aandacht voor verkeersveilgheid is toegenomen bij de provincies. Maar ze blijken nauwelijks in staat om gemeenten te betrekken bij acties. Aan de andere kant wordt wel geconstateerd dat de gemeenten zelf wel het een en ander doen aan verkeersveiligheid. Provincies wil len zaken vooral groots aanpakken, door bij voorbeeld wegen en kruispunten te verande ren. Gemeenten zien zulke zaken ook wel zitten, maar willen eveneens aandacht voor het veiligheidsgevoel van burgers, aldus de onderzoekers. Zo'n consultatiebureau voor se nioren is een van de aanbevelin gen van de werkgroep Regionale Zorgvisie van de gezamenlijke Zeeuwse ouderenorganisaties en staat als een van de aanbevelingen in een rapport dat gisteren werd gepresenteerd. De werkgroep heeft ouderen, instellingen en be langengroepen die te maken heb ben met senioren gevraagd wat er nodig is voor een zo goed mogelij ke zorg. Provincie en gemeenten moeten bijvoorbeeld vertegenwoordigers van ouderen structureel en vroeg tijdig benaderen als er plannen zijn. En die plannen moeten ook door hen getoetst worden. Zorg verzekeraars moeten ouderen als partij betrekken bij het ontwikke len van een visie en bij de besluit vorming, luidt een andere aanbe veling. Ook moeten de senioren inzicht krijgen in de kwaliteit van het aanbod. De verzekeraars moeten daarom gegevens publiceren over zorg voorzieningen en artsen, zodat er vergelijkingen gemaakt kunnen worden. De politiek wordt ge vraagd de ouderen ook te betrek ken bij hun plannen, bijvoorbeeld bij het opstellen van verkiezings programma's. 'Politici zijn niet al tijd voldoende op de hoogte van hetgeen ouderen en hun bonden bezighoudt', aldus het rapport. De ouderenbonden kregen ook enkele aanbevelingen. Zo moeten ze per manent in overleg treden met zorginstellingen.

de Stem | 1997 | | pagina 17