DE STEM Ipolitie vreest acties bij aanleg WOV -o Meer buitenschoolse opvang in ae regio 'Aanleg Westerscheldetunnel trekt Belgische bedrijven aan' Clingenaar komt om bij ongeval op Tractaatweg 'Ambtenaren zijn geen mensen die vertragen om te vertragen' Vrije energiemarkt goed voor Hydro Agri Politie pakt jeugdcriminaliteit meer aan DE STEM DE STEM DE STEM DE. :;5KOERIER Wilt u een foto uit de krant bestellen? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 k>~ -ó C1 teden ïOen xs lüette •(7en jam. Milieubeweging is in opkomst' I jiiddelburg - De Zeeuwse politie is beducht voor acties van mi- I üeu-activisten tijdens de aanleg van de Westerscheldetunnel I tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. I Daarnaast voorziet de politie an- I iert ontwikkelingen in de Zeeuw- la maatschappij. Zo kunnen ook re groeperingen als gevolg nn steeds grotere bezuinigingen van de centrale overheid in de ver- fakking komen. Mogelijk zullen it dit zodanig uiten dat de open orde in het gedrang komt. Te denken valt hierbij aan acties van laren, schippers, studenten en aderen. De RID ziet volgend jaar I nog meer taken voor zich weg ge- ij k honderd plaatsen extra I lemeuzen - De buitenschoolse opvang in Zeeuws-Vlaanderen 1 hijgt volgend jaar mogelijkheden om uit te breiden. Het gaat om ruim honderd plaatsen. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten en lie Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen werken de plannen uit om de uitbreiding te realiseren. Burgemeester Oostburg tegen klagend bedrijfsleven: Contract voor import Engels aardgas Zeeuwse politie krijgt leuk spel voor Kerstmis Zeeuws-Vlaanderen heeft er honderden banen bijgekregen Bent u de inkoper die Varco BJ Oil Tools bv zoekt MEDEDELING HULST en TERNEUZEN VANDAAG om 15.30 uur GESLOTEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zeeland 11111 VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 13D0f Harold de Puysseleijr I je politie bespeurt 'de hernieuw- I je opkomst van de milieubewe- ig, die in de leer is gegaan bij de I Engelse 'collega's' voor wat be- 1 telt de mogelijkheid tot traineren I van grote openbare werken. Te I verwachten is dat ook de bouw an de Westerschelde Oever Ver- ing de 'belangstelling' zal ren'. I Jat staat in het beleidsplan 1998 I tan de Regionale Eenheid van de I Zeeuwse politie. Een onderdeel I van die eenheid, de Regionale In- I lichtingen Dienst (RID), is daarom I uiterst attent op de signalering van dergelijke acties. Het geldt als I sn van de speerpunten in de I werkzaamheden van de RID vanaf volgend jaar. I Van onze verslaggever De uitbreiding wordt mogelijk door een tijdelijke 'stimülerings- maatregel buitenschoolse op- ®g'. Die geldt voor de komende he jaar. Volgens directeur I. Heirebout van de stichting is er let laatste half jaar een opvallen de toename van de vraag naar «talschoolse opvang. Los van 'e nieuwe stimuleringsmaatregel «as de stichting al bezig oplos- Jijen te zoeken voor de toene- Ilende vraag. IJIaar met de stimuleringsmaat- *i kan aan deze toenemende ig snel voldaan worden," al le® Herrebout. De uitbreiding l'irdt over geheel Zeeuws- l'laanderen gerealiseerd, overi- s met de vestigingen in Ter- ■®uzen en Oostburg voorop. I 'aorzover de stichting kan over ijl wordt de helft van deze uitgebreid! in de be- (AD VERTE NTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Door de aanleg van de Westerscheldetunnel heeft een aan tal kleine Belgische technologie-be drijven zeer serieuze belangstelling voor vestiging in vooral de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone en in mindere mate het Sloegebied. Als die plannen in daden worden omge zet, betekent dat honderd tot honderd vijftig nieuwe banen. Dat zei voorzitter M. Stoffels van de Zeeuwse afdeling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gisteravond tijdens de kerstre ceptie in Middelburg. Volgens hem gaat het vooral om bedrijf jes die nu in en om Zeebrugge gevestigd zijn en daar weg moeten of nauwelijks tot geen uitbreidingskansen hebben. „Ze zien dat door de tunnel vooral Zeeuws-Vlaanderen een erg aantrekke lijk gebied wordt." Hij is dan ook van mening dat Zeeland zijn vestigingsbe leid meer en meer moet afstemmen op België en dan vooral Vlaanderen. Stoffels stelde verder dat de provincie snel met een promotieplan moet komen, zodat de havens hun vestigingsbeleid daarop kunnen afstemmen. Wel vindt hij dat de grondprijs voor bedrijfster reinen in het Zeeuwse omlaag moet: zo'n vijf tot tien procent om gelijk te komen met de prijs die betaald wordt voor grond bij de Belgische havens. Door de subsidiepotten in Den Haag of Brussel aan te boren, moet het volgens hem mogelijk zijn die verlaging door te voeren. De voorzitter brak wederom een lans voor aanleg van een tunnel bij Sluiskil onder het Kanaal Gent-Terneuzen. „Anders ontstaat voor het wegverkeer een volstrekt onhoudbare situatie zodra de Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen." Verder pleitte Stoffels voor kwaliteits verbetering van de toeristische sector en er moet ook snel een discussie wor den gevoerd hoe Zeeland ook in de toe komst aantrekkelijk kan zijn voor re creatie. Tot slot hield hij zijn gehoor voor dat onderwijs en bedrijfsleven samen er voor moeten zorgen dat lagere en mid delbare technische beroepen weer aan trekkelijk worden. „Er wordt teveel aan voorbijgegaan dat een goede vakman verzekerd is van een goede boterham." legd. De toename van migranten uit Midden- en Oost Europa heeft er inmiddels toe geleid dat het ook in Nederland en zelfs in Zeeland op dat terrein tot uitbarstingen is gekomen. De politie refereert wat dat betreft met name aan de be langentegenstellingen tussen Tur ken en Koerden. Die zullen door de Zeeuwse RID volgend jaar in kaart worden gebracht, zodat bij hernieuwde dreiging van escalatie van de conflicten tijdig kan wor den ingegrepen. Tenslotte houdt de inlichtingen dienst het komende jaar de bewe gingen van extreem rechtse en ex treem linkse politieke signatuur in de provincie nauwlettend in het oog. 'Want de groeiende maat schappelijke discussie rondom vluchtelingen en asielzoekers heeft geleid tot een steeds openlij ker geuite instemming van een groeiend aantal burgers met het extreem rechtse gedachtengoed, waarbij geweldgebruik niet wordt ontzien'. Tegengesteld daaraan ontwikkelt zich volgens de politie een stroming uiterst linkse jonge ren die desnoods met geweld deze extreem rechtse elementen te lijf wil gaan. Op de Tractaatweg in Axel vond gisteravond rond 17.00 uur een dodelijk ongeval plaats. Slachtoffer is de 66-jarige Clingenaar W. de Bruijn. Hij kwam met zijn auto uit de richting lemeuzen, sloeg op de kruising linksaf naar Axel, maar verzuimde een tegenligger voor te laten gaanjfpeze 34-jarige Sassen- aar kon De Bruijn niet meer ontwijken. Op deze botsing volgde een tweede; Dè*Bruijns auto werd ge raakt door een achteropkomende wagen. Het slachtoffer bezweek ter plekke aan zijn verwondingen. De Tractaatweg werd anderhalf uur afgeslo ten voor het verkeer. foto wim kooyman staande voorzieningen in Axel, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en Terneuzen. In Terneuzen en Hulst zijn aparte groepen voor buitenschoolse opvang. In Axel, Oostburg, Sas van Gent en Sluis wordt de opvang gerealiseerd in bestaande kinderdagverblijven. De andere helft van de plaatsen ziet de stichting in de kleinere dorpen van Zeeuws-Vlaanderen. Dit in nauwe samenwerking met onder andere de basisscholen en/of andere plaatselijke organi saties in de kleine dorpen. In deze dorpen wordt overigens gezocht naar een andere vorm van bui tenschoolse opvang. Het zal gaan om een kleinschalige vorm. De stichting legt in het eerste kwartaal van '98 contact met alle basisscholen in vooral de kleine dorpen om de behoeftes in kaart te brengen. Van onze verslaggever IJzendijke - Burgemeester G. Noordewier van de gemeente Oostburg vindt dat het be drijfsleven zijn kritiek op de manier waarop gemeenten 'zaken doen' met bedrijven moet bijstellen. Het bedrijfsleven heeft nog steeds het beeld voor ogen dat gemeenten veel te traag werken, mensen van het kastje naar de muur sturen en langs el kaar heen werken. Maar zo erg is het in Zeeuws- Vlaanderen zeker niet. Noordewier deed er gisteren tijdens een bijeen komst in het kader van het 105-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel wat lacherig over, maar meende het bloedserieus. „Wanneer heeft u voor het laatst met een gemeente te maken gehad? Waren ze weer zo traag, hadden ze weer allerlei bedenkingen, verscholen ze zich weer achter al lerlei vaagheden, gaven ze u geen helderheid, dui delijkheid, of nog erger, waren ze er weer eens niet? Een adv-dag, een studiedag, een baaidag. Kortom: wanneer heeft u zich voor het laatst geërgerd? Knikken ze bij u op verjaardagen, fees ten en partijen instemmend wanneer u deze bak ellende op tafel gooit met de conclusie 'Als wij zo zouden moeten werken waren we allang fail liet?'." Volgens Noordewier is de dienstverlening aan het bedrijfsleven de afgelopen jaren sterk verbeterd. „Sinds 1995 werken gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren, Zeeland Seaports en de Kamer van Koop handel vanuit de opdracht een gunstig produc tieklimaat in dit landsdeel te creëren, waarbij aantrekken en behouden van bedrijvigheid voor de regio voorop staan. Dat heeft al veel opgele verd. We weten nu waar het over hebben, we we ten wat de ontwikkelingen en de trends zijn. We gaan de boer op en venten ons uit en ontwerpen een heldere visie." Noordewier zei dat gemeenten er zich langzaam van bewust worden dat bedrijven vaak in bureau cratie verdwalen en derhalve het spoor bijster dreigen te raken. „We raken er meer en meer van overtuigd dat kwaliteitsverbetering van de dienstverlening een absolute must is waarbij de bezem door de versnipperde dienstverlening heen moet." Oostburg zelf werkt daar al naar toe. Met ingang van 1 januari volgend jaar krijgt de gemeente een echte voorlichter en worden er stafmedewerkers voor toeristisch beleid en economische zaken aan gesteld. Dus: „Laten we stoppen met elkaar te be jegenen vanuit stereotiepen. Ambtenaren zijn niet per definitie mensen die vertragen om te vertra gen. En overheden doen u toch ook tekort wan neer ze over u spreken als snelle jongens die rap zakken willen vullen?." Van onze verslaggever Sluiskil - Kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil is in Ne derland een van eerste bedrijven die optimaal profiteert van de vrije energiemarkt. Het bedrijf heeft onlangs een contract in de wacht gesleept voor de import van goedkoop Engels aardgas. Op dit moment is het bedrijf in onderhandeling over de invoer van goedkopere elektriciteit. Directeur Energie Benelux van Hydro Agri M. Turksema beves tigde gisteren dat er met meerdere partijen gesprekken gaande zijn. Het gaat er daarbij niet alleen om de vestiging Sluiskil van goedko pere elektriciteit te voorzien, maar in principe ook de fabriek in Vlaardingen, zegt Turksema. De onderhandelingen gaan over contracten op de Europese spot- markt voor elektriciteit, waarmee grootverbruikers forse besparin gen kunnen boeken, omdat de energiekosten een groot deel van de productiekosten uitmaken. Hydro Agri is een van de grootste industriële energieverbruikers van Nederland. Het gebruikt aardgas voor de productie van ammoniak en heeft daarvoor op jaarbasis 1,8 miljard kuub gas no dig. Ter vergelijking, de afzet van gas aan alle industrieën in Neder land schommelt rond de 15 mil jard kuub. De jaarbehoefte aan elektriciteit is 60 megawatt. Hydro Agri heeft echter een eigen warmtekracht centrale met een capaciteit van 80 Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse politie maakt het ko mende jaar nadrukkelijker werk van de aanpak van jeugdcriminaliteit en overlast door jongeren op straat. De (vroegtijdige) bestrijding van jeugdcriminaliteit is het meest in het oog springende nieuwe element in het politie- beleidsplan 1998 van het dis trict Zeeuws-Vlaanderen. „Echte jeugdcriminaliteit zoals in de Randstad kennen wij in Zeeland niet," licht commissaris F. Goudswaard, de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, toe. „Wij willen echter voornamelijk inzetten op het vroegtijdig signa leren van probleemgedrag." Het mogelijke kwaad vooraf ke ren is volgens Goudswaard beter dan ontspoorde jongeren door in grijpen achteraf terug op het rechte spoor proberen te krijgen. Daarom investeert de Zeeuws- Vlaamse politie in 1998 in struc- turelere contacten met jeugd hulpverleningsinstellingen en scholen, zowel in het basis- als het voortgezet onderwijs. „Verder willen we 1998 gebrui ken om te zien of we een soort school-adoptieplan voor Zeeuws- Vlaanderen kunnen maken. Daarbij worden politiemensen actief betrokken in de lessen." Een ander onderdeel van de aan pak is onderzoek naar het aantal spijbelaars op scholen. „Want vanuit de criminologie is geble ken dat spijbelgedrag vaak sa menhangt met criminaliteit. Het is natuurlijk niet zo dat spijbel aars per definitie criminelen zijn. Wel is er een verband. Jeugdige delinquenten hebben vaak spij belgedrag vertoond." Een van de andere doelstellingen is een speciaal project te starten als blijkt dat het aantal spijbel aars op de scholen in Zeeuws- Vlaanderen toeneemt. De manier waarop de politie in een van de Amsterdamse wijken te werk gaat, is daarbij een van de moge lijkheden, beaamt Goudswaard. Daar gaan politie-agenten de straat op om naar spijbelaars te speuren. Ze pakken leerplichtige jongeren die onder schooltijd buiten zwerven in de kraag en brengen hen naar school. „Maar of wij dat ook gaan doen, is uiter aard afhankelijk van de omvang van het probleem hier." Tenslotte probeert de politie de Zeeuws-Vlaamse jongerenscene beter in kaart te krijgen door toe zicht te houden op plaatsen waar er overlast is. „Op en rond schoolpleinen en plekken waar de jeugd op koopavonden rond hangt. Niet om daar de boeman uit te hangen, maar om ze te leren kennen, te voet of per fiets er langs gaan om contact te maken. Daar gaan we trouwens steeds meer naar toe. We moeten 'ont- blikken'". Het derde nieuwe actiepunt dat eveneens betrekking heeft op jongeren is extra aandacht voor de handel in en het gebruik van synthetische drugs zoals xtc. De politie in Zeeuws-Vlaanderen stuit de laatste tijd regelmatig op xtc-bezit. „Dat is een signaal voor ons om op in te spelen. Met name xtc kent relatief jonge gebruikers. We willen die ontwikkeling op de voet blijven volgen." Van onze verslaggever Middelburg - De bijna duizend politiemensen in Zeeland krijgen dit jaar een bijzonder kerstpakket van hun baas. Het gezelschapsspel 'Bouw je Wijk' moet alle geledingen in de politie-organisatie tot in de uithoeken van de geest doordringen van hun nieuwe taak. De leiding van het Zeeuwse politiekorps heeft het spel speciaal laten maken. De politie gaat 1998 in onder het motto 'Wijkzorg, Uw zorg, onze zorg'. Het spel is bedoeld om die leuze luister bij te zetten. Gezamenlijk bouwen aan een beter leefkli maat in de wijk staat cen traal in het spel. De kaart van Zeeland dient daarbij als speelbord, waarop door mid del van kaarten en pionnen contact wordt gelegd tussen de politie en de bewoners van de verschillende wijken. Sa menwerking is belangrijk in het spel. Maar wie het waagt de openbare orde te versto ren, is de klos. Wie zich let terlijk het best aan de regels houdt, wint het spel. De 950 politiemensen in Zee land krijgen het spel rond Kerstmis. Met het alternatie ve kerstpakket kunnen de le den van het Zeeuwse korps zich tijdens de feestdagen aan de eettafel gezellig voor bereiden op de taken die vol gend jaar liggen te wachten, wanneer zij de wijk ingaat. tot 100 megawatt (een vierde van de in aanbouw zijnde warmte krachtcentrale Elsta) en verkoopt de overtollige elektriciteit aan Delta Nutsbedrijven. Volgens Turksema zijn er niet al leen gesprekken met potentiële le veranciers, maar ook met de hui dige eigenaren van het elektrici teitsnet waarlangs de elektriciteit van het buitenland naar Sluiskil moet komen. Daarbij worden Del ta Nutsbedrijven en de Samen werkende Elektriciteits Produ centen (SEP) betrokken. De nieu we energiewet staat gebruik van het Nederlandse netwerk door buitenlandse leveranciers toe te gen een vergoeding van de trans portkosten. „De SEP en Delta kunnen dit niet tegenhouden", zegt Turksema. Hij wilde gisteren niet ingaan op de tails. Het komt er volgens Turkse ma in grote lijnen op neer dat Hy dro Agri, dat in de kunstmestwe- reld met forse concurrentie te ma ken heeft, haar positie probeert te verstevigen door gebruik te ma ken van de mogelijkheden die de vrijmaking van de tot nu toe sterk gemonopoliseerde energiemarkt biedt om de energiekosten te drukken. Wat de gevolgen van de vrijage van Hydro Agri met buitenlandse elektriciteitsproducenten bete kent voor het huidige contract tussen Hydro Agri en Delta Nuts bedrijven is nog onduidelijk. Bij Delta Nutsbedrijven was gisteren niemand bereikbaar voor com mentaar. IJzendijke - Bij het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen zijn er dit jaar honderden banen bijgeko men. Ook de bij grotere indus trieën. Dat blijkt uit de jaarlijkse bedrijvenenquête van de Kamer van Koophandel. Voorzitter K. Horstra bracht de hoofdpunten gisteren naar buiten tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 105-jarig bestaan van de Ka mer. Horstra gaf hoog op van het plan dat overheden en bedrijfsle ven twee jaar geleden hebben op gesteld om meer werkgelegen heid te scheppen. (ADVERTENTIE) Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures IJ I J.ll I ■■U.I.I.B. 1111.11 II J1J1IJ.1J.IBIII.1 DAGBIAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND In verband met een personeelsbijeenkomst zijn onze kantoren in

de Stem | 1997 | | pagina 13