NEEN IESTE Bekerkraker Terneuzen-Hoek l D Nieuwe bond moet Vlaamse paardensport impuls geven Slotetappe in de Vlaamse Ardennen Vink gesterkt door de vele tegenslagen JI^H Woongarant DEDELING LSTRAAT64. BREDA huis 'GOED U verkoopt uw huis! Wij kopen zelf! DESTEM SPORT ZEELAND B2 imers aangeboden GELD LENEN? band met Kerstmis is de i voor rubrieksadvertenties int van zaterdag 27 december, 23 december om 11.00 uur IL0NA, MARK en PETER JANSEN wensen al hun vrienden en kennissen een waanzinnig 1998^ PAARDENSPORT Tot 50.000,- Axel heeft de punten tegen Unitas hard nodig VOETBAL IHoe Opgeve* ierendries en Valkenberg geven Juniorendriedaagse heroïsch karakter WIELRENNEN Achttien landen aangeschreven SPORT AGENDA BASKETBAL VOLLEYBAL KORFBAL ZAALHANDBAL SPORTNIEUWS KORT Strandloop in Breskens Open kampioenschap snelschaken Gemeente te sterk voor Den Doelder ZVH Morres houdt zaaltoernooi Moeizame zege volleyballers Finale van start BER 1997 X 51 ■>nilL9'liv;' t?er9'n9' badgeiser, groten in, dubbel glas: woonkamer, tegelvloi erne badkamer, 2 slaapk.: 8 rolluiken aagpr. 185.000,-k.k ""«en. Makelaardij o.g. 076-522.00.70. rtrouwd erings- n belang. ;nel moet. 16-661918 Voor nadere informatie Tel: 076-5212141/ 076-5654767 Goed onderh. hoekwöniL gar. v. 12m l„ 339.000 k.k., 06-52513863. I I I I I VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 325x215, in Breda, tudente of -5652601. KAMER t.h.voor centrum Breda. 076 5144759 ning vb. ENEN 60% I.B.) is nodig. AN iO 00 Bel tot 22.00 uur 078 - 6180866 013 -5350105 Echt 't kan bij Setiakawaï (jn onze paardensportmedewerker iêrneuzen - In Vlaanderen is een ,;eUffe sportbond opgericht, de Vlaamse Hippische Sportbond, jiermee willen Bomari (Bond van Manegerijscholen) en LRV (Lande lijke Rijverenigingen) een serieuze aanzet geven om de Vlaamse paar- densport naar het jaar 2000 toe op een stevig spoor te zetten. Ifoor het oprichten van de Vlaamse Hip pische Sportbond zag men verschillende redenen. Bovendien heeft men ook al de nodige doelen vastgesteld. Exacte cijfers over het aantal beoefenaars van de paar densport kunnen op dit moment moeilijk worden gegeven. Naast een aantal recre anten, dat bij geen enkele club of vereni ging is aangesloten, is er een verschei denheid aan clubs, al dan niet gestructu reerd in federaties of groeperingen. De basisruiterij vormt bovendien een wezenlijk aandeel in het totaal van de paardensport. Deze verdeeldheid en dit gebrek aan overzicht en een duidelijke structuur maken dat hippisch Vlaande ren in verdeelde slagorde naar buiten komt. Door het opbouwen van een struc tuur vanuit de plaatselijke verenigingen wordt de drempel voor het beoefenen van de paardensport zo laag mogelijk ge houden. Een provinciale en regionale structuur van besturen, ondersteund door een he dendaagse administratie en gecoördi neerd door de overkoepelende sport bond, moeten een goede bodem zijn voor het uitbouwen van de mogelijkheden. Om een goede basis van een gezond, me disch verantwoord en succesvol paard rijden te kunnen garanderen, is het no dig dat iedere ruiter een goede basisop leiding krijgt. De besprekingen over de uniformisering van de basisopleiding en vorming, zoals deze gestart zijn in het Hippische Forum Paardrijden, vergelijk baar met de Europese normen, moeten er toe leiden dat ook op dit vlak de juiste fundamenten worden gelegd waarop een verdere begeleiding van beloftevolle (top)sportcombinaties geënt kan wor den. Net als andere natuursporten, zoals mountainbiken en joggen, is het van be lang dat bij het uitwerken van regelin gen omtrent recreatie in de natuur vol doende rekening wordt gehouden met de sportsector. De Vlaamse Hippische Sportbond wil in deze besprekingen met de bevoegde instanties een contructieve bijdrage leveren. Regelmatig dringen be paalde problemen uit de hippische sector onvoldoende door tot de bevoegde in stanties. Om de signalen voldoende te la ten horen, wil de Vlaamse Hippische Sportbond niet alleen naar de overheid, maar ook naar de privésector als spreek buis optreden. SNELKRREDIET. BKR of uitkering geen bezw. 090-61816 mailb 85 (1 qptj Van onze sportmedewerker tal - Dit weekeinde staat voor de regionale voetballers in het teken van inhalen en bekeren. In het bekertoernooi is de ontmoeting Terneuzen- Hoek een opmerkelijke. In de derde klasse A haalt Axel zon dag in tegen Unitas'30. Met twee statische spitsen en zonder vleugelspelers is het moeilijk scoren. Hoek ondervond dat vorige week tegen Lisse en ging met 0-3 de boot in. Twee ne derlagen in eigen huis op rij, heb ben de stemming zeker niet ver hoogd bij de regionale vaandel drager. Winnen van Terneuzen in de der de ronde in de strijd om de KN- VB-beker Zuid 1 kan het blazoen iets oppoetsen. Verliezen van de derdeklasser uit het zondagvoet bal zou voor de hoofdklasser uit bet zaterdagvoetbal een vernede ring betekenen. Hoek straalt momenteel onmacht uit. „Er moet stevig gepraat wor- De neuzen moeten dezelfde kant op," oordeelde Angelo Nijs- zaterdag na afloop zelfs, opmerking zou er op kun nen duiden dat er binnen de se lectie van Hoek tweespalt is. Hoek heeft een zege dus hard no- lig. Terneuzen doet het eigenlijk niet veel beter dan de mannen uit Hoek en voldoet evenmin aan de loge verwachtingen die voor de 4I,W F j"! Interna iffl ,aagseAxel Vul onderstaande bon in en stuur die naar: DE STEM/BRABANTS NIEUWSBLAD, antwoordnummer 10225, 4800 VB Breda 'o.v.v. "Kleintjes" Nieuwjaars wens. Je hoeft geen postzegel te plakken Vanwege het lage ta kunnen wij geen op drachten op rekening accepteren. Voor de be taling kun je onder staande eenmalige machtiging invullen oj een eurocheque of g'r0 betaalkaart insluiten (vergeet dan je pass en handtekening niet je opdracht moet ulter> lijk maandag 29 dece ber in ons bezit zijn start van de competitie gewekt werden. Pakte Terneuzen tot nu toe 20 punten uit 14 duels, Hoek kwam tot 19 uit eenzelfde aantal ontmoetingen. Afgaande op die kille cijfers moet Hoek gezien het klasseverschil torenhoog favoriet zijn. Peter Nieskens, speler van Terneuzen en vorig jaar nog talentrijke knaap bij Hoek, zegt over deze ontmoeting: „Uiteraard is Hoek favoriet. Daar twijfelt niemand aan. Toch zullen wij ons niet zo maar naar de slachtbank laten voeren. In Hoek zeker niet, want tegen je oude club kan je altijd net iets meer." Dat deze 24-jarige Candzandtenaar in is voor een stunt, behoeft geen betoog. „Het is alleen jammer dat Hoek juist nu een zege hard nodig heeft als opstekertje voor het zelfvertrou wen," aldus Nieskens, die vraag tekens zet rond het meespelen van Rolf Mobach. Michel de Rid der doet zo goed als zeker niet mee. De rest van de Terneuzenaren is blessure- en schorsingsvrij. Bij Hoek doen Geertjan de Smet en Angelo Nijskens niet mee. Twee aanvallers, spelers die Hoek node zal missen. Met het te gast zijn bij het keurkorps van trainer Paul Telussa ontmoet Hoek tevens ex- Hoek-voorzitter Eddy Dobbeleir, die momenteel preses bij de rood zwarten is. Terneuzen-Hoek is daarom meer dan een bekerduel. Het is een prestigeslag. En dat kan een boeiende strijd opleve ren. Zondag is Axel-Unitas'30 een strijd in het gevaarlijke 'rode' gebied in de derde klasse A. „We moeten die slag dus winnen," weet teamleider Willy van Gremberghe van Axel als geen ander. De gasten uit Etten-Leur zijn houder van de rode lantaarn en kunnen deze zondag bij winst overdoen aan Axel. De oranje hemden rest dus niet anders dan de zege te pakken om dan twee plaatsen op de ranglijst te stij gen. Trainer Rinus Zegers weet zijn team aardig compleet. Job Zwegers, Ivan van de Vijvere en Alex de Klerk zijn na wat onge makken weer present. Rond het meespelen van Scott de Greef, in België in opleiding tot beroeps militair, mogen vraagtekens ge zet worden. Mark la Grand speelt niet. Deze in Terneuzen woonachtige Axelaar is nog te geblesseerd. PROGRAMMA BEKER Derde ronde: Bruse Boys-Veere, Tholense Boys-SKNWK, Kapelle- Arnemuiden, Yerseke-Oostkapelle, Terneuzen-Hoek. COMPETITIE ZATERDAG Derde klasse B: NEO'25-Rillandia, Baronie-BVC'54. Vijfde klasse A: Rood Wit-Mevo, Terheijdcn-Internos, Wissenkerke- Cadzand, VOV-Spui. ZONDAG Derde klasse A: Axel-Unitas'30. Vijfde klasse A: Corn Boys-Hoofd plaat, Hulsterloo-RIA, Renesse- Graauw, Jong Ambon-Waleheren, Zeelandia-Domburg, Oostburg-Zee- land Sport, Vogelwaarde-Aarden burg. Zesde klasse A: Sluis-Lewedorpse Boys. Terneuzen-speler Peter Nieskens: „Jammer dat Hoek juist nu een zege hard nodig heeft als op stekertje voor het zelfvertrouwen.foto camile schelstraete taPeter Snelders De Berendries en de Namen die tot de spreken van vrij- »el iedere wielerliefhebber. in de volksmond ber in de Vlaamse Ardennen jaarlijks onderdeel vor- amd van. de bekende klassie ke Ronde van Vlaanderen, ttimmingen die in een grijs recent verleden regelmatig stonden voor een heroï ne strijd waarop menigmaal lE beslissende slag geslagen terd. Waren die 'bergen' ■n alleen gereserveerd ,0® beroepswielrenners en ®iateurs, op zondag 24 mei en ook de junioren zich «ven op die scherprech- is het gevolg van het samen- «iagsverband dat de Stich- Internationale Juniorendrie- ®e Axel aanging met het Ko- "®i]k Sportverbond Strijpen. 1 "ie alliantie is inmiddels iets «ois gegroeid, dat de alom be- Internationale Junioren- ®agse nog een extra dimen- ï(r^' 6n S'erk °Pwaardeert. J?' mag deze wedstrijd het «aat 'Coupe du Monde Ju- kagen, zonder trots presenteerde rel Hertecant, de actieve se ll r's van het district Oost- 'anderen met zo'n 1100 ren- d Jaarlijks 700 wedstrijden li:»» uSte en actiefste district u 01België, zijn parcours. „Ik L l cbt aan iedereen te den- it ni °Wi6'aan de renners als aan «eiders. Daarom heb ik ®mingen aardig wat e? "dk in het parcours aan- #ain Z0(*at volgwagens is niet n?en sluiten. Maar vergis littt stukken vlak kunnen erg ZWaar zijn. Zeker Van onze sportmedewerker Axel - Het stichtingsbestuur van de Internationale Junio rendriedaagse Axel heeft in middels achttien landen aan geschreven voor deelname aan dit evenement, dat van vrijdag 22 tot en met zondag 24 mei wordt gehouden. Tot nu toe hebben drie lan den reeds hun deelname be krachtigd. Dat zijn Luxem burg, Duitsland en voor het eerst Portugal. De organisa tie denkt dat vooral van het parcours van de slotetappe door de Vlaamse Ardennen, dat veel gelijkenis vertoont met het het parcours van het wereldkampioenschap in 1998 in Zuid-Limburg, aan trekkingskracht zal uit gaan. Eindhoven - Honderd procent zeker is het nog niet, maar de kans dat Marciano Vink een contract tot het einde van het sei zoen tekent bij PSV is groot. „Heel groot," zegt hij zelf, „maar het ligt wel aan de invulling van het contract. Het is geen uitge maakte zaak. De liefde moet van twee kanten komen." Mare Sergeant, coach van de Belgische wielerbond, maar op de ze archieffoto nog actief als coureur: „Ik denk dat wij in het verle den wel eens te voorzichtig geweest zijn met onze junioren. foto de stem/ben steffen N swJ at wiiwel altiJd 8e'al is, een flinke wind ilsZe j6 meeste renners zijn blij km;! P van aan van die be- bereikt hebben, Ittfd k*! Worden ze geconfron- dp p! tegenwind en moeten reentale veerkracht aan spreken. Alleen de sterke renners blijven over op dit parcours. Daar ben ik zeker van," besluit hij zijn gloedvol betoog. De alge mene conclusie tijdens de presen tatie van dit loodzware parcours is, dat de beslissing in deze Ju niorendriedaagse pas op de slot dag valt. Soepel De eerste etappe start vrijdag 22 mei in Koewacht. Die heeft een afstand van 106,5 kilometer en gaat over vijf omlopen om en na bij Koewacht. Het is een rit met een wisselend karakter. Soepel lopende asfalt wegen worden onderbroken door ritme brekende kasseienstroken, die hoofdzakelijk op Belgisch grondgebied liggen. Die stroken kasseien tellen mee voor het kas seienklassement. De tweede etappe op zaterdag 23 mei is een individuele tijdrit over 10,5 kilometer. Start en aan komst zijn gelegen net buiten Zuiddorpe. Het is een nieuw par cours ten opzichte van voorgaan de jaren, maar wel aantrekkelij ker voor het publiek, omdat men de renners langdurig in beeld krijgt. De derde etappe is op de zelfde dag en gaat over ruim 103 kilometer met als start- en finish- plaats Axel. Ook die etappe gaat over vijf omlopen in de omgeving van Axel. Als er wind staat kan deze etpappe uitgroeien tot een ware slijtageslag. Ook in deze rit is de kasseienstrook op de Platte- dijk opgenomen, die eveneens meetelt voor het eerder genoemde klassement. Al deze etappes staan dit jaar echter in de schaduw van de vier de en laatste rit op zondag 24 mei in de Vlaamse Ardennen. Die gaat over 123,3 kilometer en is gelardeerd met tal van heuvels waarvan de Berendries en Val kenberg de bekendste zijn. In dit glooiend parcours is eveneens veel vals plat opgenomen en dat draagt er toe bij dat de renners nauwelijks tijd krijgen om op adem te komen. Te voorzichtig De coach van de Belgische wie lerbond, Mare Sergeant, ziet het niet als een belemmering dat men zo'n zware rit in het programma opneemt. Sergeant: „Ik denk dat wij in het verleden wel eens te voorzichtig geweest zijn met onze junioren. Als wij in het buiten land komen, worden we met re gelmaat geconfronteerd met der gelijke en soms nog zwaardere wedstrijden. Dan missen onze renners vaak het antwoord, om dat ze geen ervaring heben op dergelijke parcoursen. Het is wel een goede zaak dat de kasseien niet in het parcours opgenomen zijn met het oog op materiaal breuk. Profs krijgen dat allemaal vergoed, maar deze junioren moeten vaak zelf bijspijkeren." In samenwerking met het jubile rende Koninklijke Sportverbond Strijpen (60 jaar) wordt deze rit georganiseerd, al behoudt de Stichting Juniorendriedaagse Axel wel de eindverantwoorde lijkheid en de eigen indentiteit. Dat men in België eveneens con tent is onderdeel te mogen uitma ken van dit internationale evene ment, blijkt uit het feit dat men de nationale titelstrijd voor ju nioren, die op zondag 24 mei ge pland stond, verzet heeft naar zondag 17 mei. „De kans is echter niet uitgeslo ten, dat uit dit eerste samenwer kingsverband iets moois groeit en we in de toekomst meerdere ma len te gast zijn hier in het Bel gische," is de conclusie van het stichtingsbestuur, dat sinds kort uitgebreid is met de komst van wielerenthousiast Ab Klaeijsen uit Hulst. Vink, 27 jaar, is inmiddels druk bezig zich na langdurig blessure leed terug te knotten in de eerste selectie van PSV. Gisterochtend deed hij bij de training tijdens het partijtje nog mee met de tweede groep. „Is logisch," vindt hij. „Je moet ook niet meteen bo venaan willen staan. Ik ben al lang blij dat ik weer op dit niveau kan meetrainen. De volgende stap, dus bij de eerste groep, komt vanzelf. Wanneer? Ik denk snel na de winterstop." Marciano Vink wordt al een aan tal jaren geplaagd door blessures. Dat gebeurde al toen hij nog in de Italiaanse serie A speelde voor Genoa. En ook zijn dienstver band met PSV - vanaf de zomer van 1995 - stond tot nu toe voor al in het teken van blessures, te rugkomen en tegenslagen. Knie blessures, kruisbandblessures, spierblessures, hij kan er over meepraten. Inmiddels is hij weer zo ver her steld dat hij in de ogen van PSV in aanmerking komt voor een contract tot het einde van het sei zoen. In het voorjaar wil PSV vervolgens gaan praten over de plannen voor het nieuwe seizoen. Vink: „Op zich is dat een goed plan. De club ziet dat het goed met me gaat en heeft de intentie uitgesproken verder te willen tot juli." Als het zover komt dat Vink daadwerkelijk tekent, en hij zit weer bij de groep, dan komt er eindelijk een einde aan een bij zonder vervelende periode. Maar ook heel leerzaam. Je wordt er sterker van. Juist van tegensla gen leer je te relativeren." 15.20 uur. Vrijdag 19 december: Dynamo'70 1-Voorwaarts 1 (vrouwen eerste klasse Zeeland), sporthal Nassau- laan Middelburg, aanvang 19.30 uur. Dynamo'70 2-Scheldesport 1 (mannen eerste klasse Zeeland), sporthal Nassaulaan Middelburg, aanvang 19.45 uur. Mevo'80 1- Smokkelhoek 1 (vrouwen eerste klasse Zeeland), sporthal Wester- schouwen, aanvang 20.30 uur. Me vo'80 I-Marathon 1 (mannen eer ste klasse Zeeland), Westerschou- wen,aanvang 20.30 uur. BV Vol harding 2-Souburg 2 (mannen eer ste klasse Zeeland), Sportpunt Zeeland Goes, aanvang 21.30 uur. Zaterdag 20 december, landelijk: Tjoba-Avanti (eerste klasse G), Sportcentrum Goes zaal 1, aan vang 16.35 uur. Oranje Nassau- Luctor (derde klasse N), sporthal Westwijk 1 Vlaardingen, aanvang 19.15 uur. Afdeling: Zaamslag-Scheldevo- gels (eerste klasse B), sporthal 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 15.35 uur. Volharding-BKC (eerste klasse B), sporthal Kruiningen, aanvang 15.20 uur. Seolto-TOGO (eerste klasse B), sporthal Basken- burg zaal 2 te Vlissingen, aanvang Zaterdag 20 december, landelijk: WS'92-Nell&Stutterheim (twee de divisie mannen), sporthal Bas- kenburg Vlissingen, aanvang 13.30 uur. WS'92 2-Interkontakt (derde divisie mannen), sporthal Basken- burg Vlissingen, aanvang 15.30 uur. District: YVC-BOK (promotieklas se vrouwen), sporthal De Een hoorn Oostburg, aanvang 16.30 uur. De Sterre-Savok 2 (eerste klasse vrouwen), sportzaal Zuid dorpe, aanvang 13.30 uur. Schel- desport-Ardito (promotieklasse mannen), sporthal Oude Vaart Terneuzen, aanvang 15.30 uur. De Sterre-Savok (promotieklasse mannen), sportzaal Zuiddorpe, aanvang 17.30 uur. YVC 2-BOK (eerste klasse mannen), sporthal De Eenhoorn Oostburg, aanvang 16.30 uur. De Sterre 2-Savok 2 (eerste klasse mannen), sportzaal Zuiddorpe, aanvang 15.30 uur. Zondag 21 december: GSC-Spirit (vrouwen), Sportpunt Zeeland Goes, aanvang 12.00 uur. GSC- HVOS (mannen), Sportpunt Zee land Goes, aanvang 13.15 uur. Breskens - De derde editie van de 'Jules Unlimited-strandloop' met start en finish op recreatiecentrum De Napoleonhoeve staat voor zondag 21 december op het programma. Een evenement dat genoemd is naar de initiatiefnemer, Jules van Muiken uit Groede. Het parcours loopt geheel over het strand bij laag water van De Napoleonhoeve naar Cadzand-Bad waar het keerpunt is, terug naar De Napoleonhoeve. De afstand is negentien kilometer. Naast de negentien kilometer kan er ook een 3,5 kilometer worden gelopen. De start voor beide afstanden is om 10.30 uur. Er kan vanaf 10.00 uur worden inge schreven in de speelhal van De Napoleonhoeve. De deelname is gratis. Middelburg - De schaakvereniging Middelburg houdt vandaag het jaarlijkse open snelschaattampioenschap van Middelburg. Deze titelstrijd, die open staat voor iedereen, begint om 20.00 uur in het clubgebouw van de organiserende vereniging. Men kan in schrijven tot de wedstrijden beginnen. De bedenktijd is zes minu ten per persoon per partij. Axel - In het Axelse rayonvoetbal heeft Gemeente een dikke 0-7- zege behaald op Den Doelder en bleef daardoor een goede mid denmoter. De winst in deze partij kwam tot stand door doelpunten van Leo Bolleman (3x), Eric Bolleman (2x), Tonny Hendrikse en Jan Oele. De grootste zege ging deze week naar Amstelhoekje.V-Deco dat met 0-18 van IZV 3 won. Als drager van de rode lantaarn moest IZV 3 intussen al 119 maal de bal uit het net halen. Zelf scoren deed het slechts zestien maal, zodat deze ploeg over de meest gepasseerde defensie en minst pro ductieve aanval beschikt. Overige uitslagen: Primus/Pluym-Gemeentehuis/Van Waes 3-7, ZSC- Marine Service 3-10, Outokumpu-Ratjetoe 8-2, Dolf Schoot- Cysouw/Roeland 5-4. Stand: Outokumpu 11-30, Amstelhoekje/V-Deco 10-27, Dolf Schoot 10- 25, Marine Service 11-20, Ratjetoe 11-20, Gemeente 11-16, ZSC 10-13, Cysouw/Roeland 11-13, Gemeentehuis/Van Waes 11-8, Primus/Pluym 1- 8, Den Doelder 10-4, IZV 3 11-1. Hulst - ZVH Morres houdt zaterdag 20 december een zaalvoetbal toernooi in sporthal Den Dullaert te Hulst. Dit evenement, waar van de regie in handen is van Jurgen Verbraeken, Fotte Linsse, John Ducarmon en Wilfried der Weduwe, gaat om 09.00 uur van start en stopt omstreeks 18.00 uur. Gespeeld wordt in twee cate gorieën. In de ochtenduren komen zes teams in actie. Dit zijn: Spui 1 en 2, Casteels (Hulst), Young Heinrich (Alphen aan de Riin), Duse Out (Gent) en ZVH Morres 2. Vanaf 13.30 uur komt de tweede groep, bestaande uit ZVH Mor res, Première/Zaman, Arrow, ZW Zeeland (Vlissingen) en een se lectieteam uit de formaties die eerder aan de slag waren, in actie. Amsterdam - De Nederlandse volleyballers zijn het EK- kwalifi catietoernooi begonnen met een moeizame overwinning op Tur kije. Nederland won weliswaar met 3-0 maar het duel vergde meer dan twee uur en leek de titelhouder enkele keren, bij opmerkelijk forse achterstanden, te ontglippen: 16-14 15-13 15-12. Zaterdag begint in Stadska naal de finale van het WK- kandidatentoemooi. Na elf van de twaalf ronden van het kwalificatietoernooi was nog niemand zeker van een finale plaats. De eerste plaats werd gedeeld door tien(!) spelers. Aanvankelijk leek Alexander Schwarzman zich makkelijk te plaatsen. Met drie overwinnin gen stond hij na acht ronden alleen aan de leiding. In de ne gende ronde leed hij een ver rassende nederlaag. A. Presman-A. Schwarzman (15-12-1997) 1.32-28 17-22 2.28x17 12x21 3. 31-26 7-12 4.26x1712x21 5.37- 31 1-7 6. 31-27 21x32 7. 38x27 11-17 8. 43-38 7-12 9. 49-43 17- 21 10. 36-31 21x32 11. 38x27 19-23 12.41-37! Tot dusver was de partij identiek aan het duel Mogiljanski-Schwarzman uit het Bijlmertoernooi, dat vori ge maand gespeeld werd. De notatie van dat duel wil ik u niet onthouden: 12. 41-36 14- 19 13.42-38 10-14 14. 46-41 12- 17 15. 47-42 8-12 16. 42-37 2-7 17. 48-42 5-10 18. 34-30 20-25 19. 31-26 25x34 20. 40x29 23x34 21.39x3019-23 22.30-25 14-19 23. 35-30 10-14 24. 30-24 19x30 25.25x3414-19 26.44-39 9-14. 27. 45-40 15-20 28. 40-35 3-8 29. 33-29 4-10 30. 50-44 7- 11 31. 38-33 17-21 32. 26x17 12x32 33. 37x28 23x32 34. 42- 3811-17 35.38x27 19-24 36.41- 37 17-21 37. 37-32 6-11 38. 34- 30 21-26 39. 30x19 14x34 40. 39x30 20-24 41. 30x19 13x24 42. 43-39 8-13 43. 32-28 11-17 44. 39-34 13-19 45. 34-29 10-15 46. 29x20 15x24 47. 44-39 17- 21! 48. 28-22 21x32 49. 22x13 10x8 50. 39-34 32-37 51. 34-29 37-42 52. 29x20 42-47 53. 20-15 47x29 54. 15-10 29-23! 55. 10-4 16-21! en wit gaf het op. Door Presmans twaalfde zet ontstaat een geheel ander spel- beeld. 12...23-28 13. 33x22 16-21 14. 27x16 18x36 15.39-33 14-19 16. 44-39 10-14 17. 42-38 13-18 18. 37-32 19-23 19. 34-29 23x34 20. 39x30 5-10 21. 30-25 20-24 22. 40-34 9-13 23. 32-28. In de diagramstand begaat Schwarzman een fout die be slissend zal blijken. Ongetwij feld heeft hij gerekend op een verloop als 14-19 34-30 10-14 28-23 enz. Partij: 23...14-19? 24. 25-201! 24-30 25. 34x25 15x24 26. 47- 41!!! 36x47 27. 38-32 47x29 28. 28-22 18x49 29. 50-44 49x40 30. 45x5 12-17 31. 16-11 17-22 32. 5-41 6x17 33.41-47. We zijn nu aangeland in een nauwelijks ontgonnen gebied. Hoe duur mag een dam kosten? In het algemeen is een dam sterker dan drie schijven, maar de zwarte stukken staan wel erg mooi opgesteld. De computer (Truus) taxeerde deze positie als gelijkwaardig! 33...22-27 34. 47x20 27-31 35. 20-38 13-18 36. 25-20 17-22 37. 20-14 22-28 38. 35-30 18-23 39. 30-24 31-36 40. 38-49 28-33 41. 48-43 23-28 42. 49-44 32-37 43. 44x37 36-41 44.14-10! 4x15 45. 37-14 15-20 46. 24x15 41-47 47. 14-20 3-9 48. 20x26 en zwart gaf het op. Tot besluit de notatie van de prachtige overwinning van Jo- han Krajenbrink op Europees kampioen Georgiev, waarmee hij zich afgelopen woensdag bij de koplopers voegde. A. Georgiev-J. Krajenbrink (17-12-1997) 1. 32-28 20-24 2. 37-32 15-20 3. 41-37 10-15 4. 31-27 5-10 5. 36- 31 17-22 6. 28x17 11x22 7. 33- 28 22x33 8. 39x28 18-22! 9. 28x17 12x21 10. 34-30 21-2611. 30-25 19-23 12.46-41 24-29! 13. 35-30 13-19 14.40-35 20-24. Zo kan een Ghestem-opstelling ook ontstaan! 15.44-39 8-1216.41-36 6-11 17. 27-22 9-13 18. 45-40 4-9 19. 39- 34. Om op 12-17 22-18 25-20 32-28 te kunnen doen. Na het slaan 46x30 volgt dan op 7-12 30-39! 19...15-20 20. 47-41 1-6 21. 49- 44 10-15 22. 44-39 11-17 23. 22x11 6x17 24. 39-33 13-18 25. 32-28 23x32 26. 34x23 19x39 27. 30x10 15x4 28. 25x14 9x20 29. 43x34 32x43 30. 48x39 18- 23! 31.31-27 7-11! 32.50-45 3-9 33. 35-30 9-13 34. 39-33 13-19 35. 42-38 (30-25 17-21!) 20-24 36. 40-35 12-18 37. 30-25 17-21 38. 38-32 11-17 39. 36-31 17-22 40. 41-36 2-8 41. 25-20 24x15 42. 35-30 8-13 43. 45-40 4-9 44. 33-29 9-14 45. 40-35 15-20 46. 30-25 19-24 en in deze hopelo ze positie overschreed wit de bedenktijk. Een partij om in te lijsten!

de Stem | 1997 | | pagina 11