Borst gaat diep door het stof 4» Net an staat lege h Blade Naïeve Borst rijdt D66 in de wielen Kabinet versterkt opsporing fraude Madelei Tweede Kamer houdt eigen onderzoek naar vernietiging archief Nabestaanden verzetsman krijgen verzekeringsgeld ÊÈk Zweedse Spijt over uitspraken varkens FOR YOU 2 Sorgdrager wil Marokkaans advies over problemen jeugd DE STEM BINNENLAND Kok is beste, Sorgdrager slechtste politicus '97 DE STEM COMMENTAAR Kloof overbruggen Na schandaal op effectenbeurs Kerstkwaliteit voor drie kwartjes! nESTEM Gesprek met A Het unieke gescher i i i i i DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - D66-minister en beoogd lijstrekker Borst heeft gis teren in de Tweede Kamer het boetekleed aangetrokken. Zij be tuigde spijt dat zij de D66-fractie een dag eerder openlijk steunde in haar verzet tegen de varkenswet van het kabinet. „In mijn sympathie met mijn po litieke geestverwanten in de Ka mer heb ik woorden gebruikt die ik beter niet had kunnen gebrui ken," aldus Borst. Ze beloofde dat zij als minister nooit meer openlijk afstand zal nemen van het kabinetsbeleid. Borst was gisteren door de SGP- fractie op het matje geroepen voor de steun die zij dinsdag pu bliekelijk had gegeven aan het verzet van de D66-fractie tegen de aanpaste varkenswet. Vol gens Borst zouden PvdA en WD, die wel instemmen met het voorstel, nog wel terugkomen van hun 'dwaalspoor'. De gehele Tweede Kamer con cludeerde in het spoeddebat over de kwestie dat Borst staatsrech telijk over de schreef was ge gaan. Vooral de kleine christelij ke fracties en het CDA namen dat hoog op. „Het is nog nooit vertoond dat een minister op roept tot oppositie tegen kabi netsbeleid. Het kabinet hoort met één mond te spreken," aldus SGP-Kamerlid Van der Vlies. Niet gelukkig Premier Kok maakte duidelijk dat het optreden van de minister bij hem slecht is gevallen en ver klaarde dat hij de kwestie 'uit gebreid met Borst heeft bespro ken'. „Wij zijn beiden niet ge lukkig met het beeld als zou het kabinet niet eenduidig zijn." Kok erkende dat hij als premier moet bewaken dat het kabinet met één mond spreekt. „Maar bewindslieden hebben ook hun eigen verantwoordelijkheid," al dus de premier die daarom 'geen enkele reden' zag om zelf excu ses te maken. Misstap De coalitiefracties steunden het oordeel dat Borst niet correct heeft gehandeld, maar uitten zich in milde bewoordingen over de misstap van de minister. Pv- dA-fractieleider Wallage noem de het optreden van Borst 'be paald niet fraai', maar kon zich voorstellen dat ze zich als de be oogd lijstrekker van D66 had geïdentificeerd met haar partij genoten in de Kamer. Ook WD-leider Bolkestein, die voorop liep in de kritiek op de minister, nam genoegen met de verklaring van Borst. „Wat ze heeft gezegd kan en mag niet, maar ze heeft het ingetrokken." D66-fractievoorzitter De Graaf toonde het meeste begrip voor de opstelling van Borst. Hij erkende dat het kabinet eenduidig naar buiten behoort te treden, maar verklaarde dat het in de aanloop naar de verkiezingen steeds moeilijker wordt om de petten van minister en lijsttrekker dui delijk te scheiden. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil een eigen onderzoek naar de vernietiging van delen van het archief van de Militaire Inlichtingendienst (MID) doen. Welke vorm dat onderzoek zal krijgen, moet nog worden bepaald. Minister Voorhoeve (Defensie) zegde de Kamer gisteren toe dat het archief beter zal worden op gezet en beheerd. Daartoe lan ceerde hij een plan dat binnen een jaar moet zijn verwezenlijkt. 100.000 stukken Ondanks andersluidende in structies blijken er de laatste ja ren 100.000 stukken uit het ar chief te zijn vernietigd. Voor hoeve erkende dat die vernieti ging door ambtenaren naar ei gen inzicht heeft plaats gevon den. Dat heeft de bewindsman er toe doen besluiten de instucties aan te scherpen. Er mogen geen dossiers door de papierversnipperaar gaan tot een lijst van te bewaren stukken Hilversum (anp) - Premier Kok is volgens de parlemen taire pers de politicus van het jaar 1997. Op ruime af stand volgt PvdA-minister Melkert (Sociale Zaken) op de tweede plaats, gevolgd door Jan Marijnissen van de SP. Tot slechtste politicus werd D66-minister Sorgdra ger (Justitie) verkozen, ge volgd door WD-voorman Bolkestein en CDA-Kamer- voorzitter Bukman. Dat blijkt uit een enquête onder de leden van de parle mentaire pers. Grootste ta lent vinden de journalisten Thom de Graaf, de nieuwe fractievoorzitter van D66. Hij wordt getypeerd als de gene 'die de capaciteit heeft D66 iets van de oorspronke lijkheid terug te geven'. Kok wordt door de pers ge roemd als de bindende kracht van zowel het kabinet als de PvdA, en hij 'komt stukken betrouwbaarder over dan zijn voorganger Lubbers'. Stevige kritiek krijgt Sorgdrager, die vol gens de pers van incident naar incident hobbelt. is samengesteld. Die lijst, waar aan zes jaar is gewerkt, wordt nog deze maand voltooid. Op vernietiging staan de scherpste maatregelen, liet Voorhoeve de Kamer weten. In het uiterste ge val betekent dat ontslag en strafvervolging. Gladio-affaire In de jaren negentig hebben mi nisters herhaaldelijk verzekerd dat er zorgvuldiger met archie ven zou worden omgesprongen. De toenmalige Defensieminister Ter Beek liet in 1993 weten dat er niets meer zou worden vernie tigd. Uit publicaties is gebleken dat de papierversnipperaar daarna nog op volle toeren heeft gewerkt. Voorhoeve zei gisteren dat het Suriname-dossier, dat een situa tierapport over de december moorden omvat, bewaard is ge bleven. Onzekerheid bestaat echter over het MID-archief over de Gladio-affaire en dat over het Englandspiel. Dat is in ieder geval niet meer in bezit van de MID. Staatsecreta ris Nuis (Cultuur) laat de Rijks archivaris naar die archieven zoeken. Twijfels Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) had twijfels bij een on derzoek door de Kamer. Hij vreesde dat het parlement dub bel werk verricht als de regering dat al doet. De Kamer sluit de mogelijkheid niet uit, bij haar onderzoek eigenzinnige ambte naren op het matje te roepen. Maar daar is de regering voor, repliceerde Dijkstal. Door Bas de Vries Den Haag - Na afloop van het debatje over haar staats rechtelijke misstap gaat ze bijna opnieuw in de fout. Een tv-journalist spoort haar aan één van de honkbalpetjes - 'lijstrekker' en 'minister' - op te zetten die ze zojuist van GroenLinks-fractievoorzitter Kosenmöller cadeau heeft ge kregen. Als zij kiest voor het ministers- petje grijpt haar voorlichter in. De beoogd lijsttrekker van D66 heeft voorlopig wel even genoeg schade in de beeldvorming opge lopen. Els Borst zal het niet ontkennen: ze is geen doorgewinterd politi ca. In een recent kranteninter view sprak Borst haar bewonde ring uit voor oud-minister Dales. „Zo ontzettend oprecht; hele maal los van al die Haagse flau wekul." Bij de nieuwe D66-lei- der komt die oprechtheid echter geregeld over als volstrekte naïviteit. Een eigenschap die in de Haagse arena genadeloos wordt afgestraft. Amateuristisch „Ik geloof dat ik alle fouten in middels heb gemaakt," zei Borst eind oktober op het D66-na- jaarscongres. Haar oproep aan de D66-fractie om zich te blijven verzetten tegen de varkenswet - een wet waar zij als lid van het kabinet mede-verantwoordelijk voor is - bewijst het tegendeel. De politiek adviseur die zij on langs naast zich kreeg, kan daar kennelijk ook weinig aan veran deren. Vooral WD'ers maken zich in de wandelgangen doorlo pend vrolijk over het gebrek aan regie binnen het 'amateuristi sche' D66. De reeks verbale blunders van Borst begon onmiddellijk nadat 'mister D66' Hans van Mierlo haar afgelopen voorjaar op het schild had gehesen. Als zij na de komende verkiezingen inder daad zou terugkeren als minis ter, dan moest maar iemand an ders politiek leider worden. Een uitspraak die zij wel moest te rugnemen, om niet te worden ge brandmerkt als tussenpaus. Natuurlijk was zij ook best be reid de fractie aan te voeren, klonk het plotseling. Opschudding Een interview in het Algemeen Dagblad op Prinsjesdag zorgde binnen de kleinste coalitiepartij voor nog meer opschudding. Borst leek daarin Van Mierlo op een zijspoor te zetten. Voor de huidige minister van Buiten landse Zaken was in de toe komst slechts de rol weggelegd van 'oude, wijze backbencher die mij af en toe een adviesje geeft'. Bovendien liet zij weten dat D66 niet aan 'paars II' mee zou doen als er geen gekozen burgemeester zou komen. Aan dat soort eisen vooraf moet D66 zich maar niet wagen, was de subtiele reactie van Van Mierlo. Borst worstelt ruim een half jaar na haar 'promotie' nog altijd Ook premier Kok was niet gelukkig met de uitspraken van minister Borst (voorgrond). Het pet je dat zij van Rosenmöller (GroenLinks) heeft gekregen, ligt nog voor haar. foto anp zichbaar met haar dubbelrol van minister en beoogd lijsttrekker, die zij overigens pas éanvaardde nadat collega Wijers definitief voor zijn gezin koos. Waar pre mier Kok slaagt, faalt Borst. Haar populariteit als minister van Volksgezondheid heeft de 65-jarige Borst vooral te danken aan haar vakkennnis en 'groot moederlijke' uitstraling. Zodra zij zich probeert te profileren als D66-politica, gaat het fout. De 'Haagse flauwekul' ligt haar nog altijd niet. WD-leider Bolkestein weet de laatste faux pas van Borst deze week aan haar onervarenheid. Na 3,5 jaar jaar ministerschap kan dat echter nauwelijks meer als excuus dienen. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat Borst eenvoudigweg niet over de noodzakelijke antenne beschikt om overeind te blijven in het po litieke spel. Een goede vakminis ter maakt nog geen goede lijst trekker. De vergelijking met de rampza lige CDA-campagne van 1994 dringt zich op. Net als destijds bij de christendemocraten gaan er nu ook binnen D66 stemmen op om de lijsttrekker 'in te wis selen'. De opvolger is immers voorhanden: de kersverse frac tievoorzitter De Graaf komt uit stekend over op tv en heeft in het varkensconflict gelijk al bewe zen dat hij meer durf heeft dan zijn voorganger Wolffensperger. Totdat Borst hem met haar zo veelste blunder in de wielen reed. Eind januari wordt de uitslag bekend van de schriftelijke stemming onder 13.000 leden, die de definitieve D66-kandida- tenlijst mogen vaststellen. De kans lijkt echter klein dat De Graaf Borst daarop zal verdrin gen als 'nummer 1'. De cultuur binnen D66 is te beschaafd voor zo'n paleisrevolutie. Bovendien beseffen de Democraten dat zo'n wijziging voor zo veel onrust zorgt dat het de partij electoraal de nek kan kosten. Daarom gaat D66, dat er al tij den dramatisch voorstaat in de peilingen, waarschijnlijk toch de campagne in met Els Borst. Al zullen veel Democraten heime lijk spijt hebben van de keuze van Van Mierlo voor 'meisje Borst'. Net zo heimelijk zullen ze na de onvermijdelijke nederlaag op 6 mei uitzien naar een nieuwe leider: Thom de Graaf. (ADVERTENTIE) 2 business suits alleen deze week 100% wollen kwaliteits kostuums, in feestelijk donkerblauw en decent antraciet. THE SOCIETY SHOP VEENMARKTSTRAAT 44 BREDA Dat schrijven minister Zalm (Fi nanciën) en zijn collega Sorgdra ger (Justitie) in een nota die ze morgen naar de Tweede Kamer sturen. In deze 'Integriteitsnota' zetten zij op een rijtje hoe ze financiële fraude beter willen aanpaken. De Kamer had daarom gevraagd naar aanleiding van de fraude op de Amsterdamse effectenbeurs. De diensten die zich nu bezig hou den met bestrijding van financiële fraude zijn de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (Fiod), de Stichting Toezicht Effecten verkeer, de Economische Contro ledienst en het Meldpunt Onge- Culemborg (anp) - Verzekerings maatschappij Aegon is bereid de drie kinderen van een in 1944 vermiste verzetsman geld uit te keren van diens levensverzekering. Dat heeft één van de nabestaanden, de 56-jari- ge A. Gillard uit Culemborg, gisteren gezegd. Na de oorlog heeft de echtgenote van de uit Rheden afkomstige verzetsman al eens geprobeerd geld te innen van de maat schappij waar haar man voor de oorlog een levensverzekering had afgesloten. Die maatschappij ging toen van het stand punt uit dat zij niet uitkeerde zolang de familie geen lichaam kon tonen. 'Kilte en onbegrip' kenmerkten volgens zoon Gillard de toenmalige houding van de maatschappij, die later in handen kwam van Aegon. Die kilte en dat onbe grip namen bij zijn moeder ook de moed weg om alsnog haar recht te halen. Afgelopen zomer trok Gillard, mede na mens de andere twee kinderen, opnieuw aan de bel naar aanleiding van de kwestie van de joodse tegoeden. Hij kaartte de zaak aan bij Aegon en dat legde de kwes tie weer voor aan de Ombudsman Levens verzekering. De Ombudsman ried Aegon aan, uit te keren. Deze maatschappij heeft de nabestaan den nu een minnelijke schikking aange boden. De kinderen Gillard overleggen nog of zij de schikking accepteren of niet. Stichting Samenwerkend Verzet 1940- 1945 denkt dat dit de eerste keer is dat een levensverzekering geld uitkeert aan de nabestaanden van een vermiste ver zetsman. „Iets soortgelijks is mij niet be kend," aldus secretaris mr. P. Coumou. Naar aanleiding van de Zwitserse goud- DE CIJFERS uit onderzoeken wijzen het uit. Marokkaanse jongeren ko men vaker dan andere groeperingen jongeren in de knel. Een niet ae ring aantal verlaat de school vroegtijdig. Een groot deel is werkloos «n meer dan andere jongeren komen ze in de criminaliteit terecht. Opeenvolgende kabinetten hebben weinig met het probleem gedaan De eerste signalen dat het de verkeerde kant opging, werden naqe- noeg genegeerd. De tijdgeest stond niet toe dat openlijk werd gespro" ken over integratieproblemen van allochtone groeperingen. Die taboe-periode ligt al geruime tijd achter ons, maar veel verder dan het bespreekbaar maken van het onderwerp is men nog niet gekomen Minister Sorgdrager van Justitie heeft enkele maanden geleden een maatregel aangekondigd die er op wijst dat de nijpende problematiek nu wel serieus wordt genomen. Het jongerenbeleid wordt dwingender, individueler ook. Probleemjon geren krijgen al heel spoedig een persoonlijke begeleider en de over heid heeft een allerminst vrijblijvende oproep aan begeleidende in stanties doen uitgaan om tot een betere samenwerking te komen. Een van de pijnpunten is de onbereikbaarheid van allochtonen en spe ciaal de Marokkaanse jongeren. De cultuurverschillen zijn groot en dat leidt vaak tot wederzijds onbegrip. Minister Sorgdrager heeft een be langrijke stap gezet die deze kloof tussen overheid en jongeren over brugbaar moet maken. Sorgdrager heeft de Marokkaanse gemeenschap ingeschakeld. De commissie Marokkaanse jeugd gaat de bewindsvrouw informeren op welke wijze zij de problemen met de Marokkaanse jongeren kan aan pakken. Niet alleen op het gebied van de criminaliteit, maar ook op het terrein van onderwijs en werkgelegenheid. Een lovenswaardig initiatief. Een groot deel van de allochtone jonge ren bevindt zich in een uitzichtloze situatie. De overheid kan niet wer keloos blijven toekijken hoe de nagestreefde integratie hierdoor steeds verder uit het beeld verdwijnt. Van onze Haagse redactie Den Haag - De opsporing van financiële fraude wordt ver sterkt. De verschillende diensten die zich daarmee bezig hou den krijgen er tientallen mensen bij. Daarnaast moeten ze meer gaan samenwerken. BINNENLAND KORT 'Malafide bouwers beter aanpakken' Den Haag - Staatssecretaris Tommel (Volkshuisvesting) wil de op sporing van malafide bouwbedrijven vergemakkelijken. Daartoe gaat hij de communicatie tussen gemeenten en de bouwwereld ver beteren. Zestien gemeenten in het zuiden en oosten, waaronder Dongen, Den Bosch en Middelburg, gaan de namen van bouwbedrijven die huizen bouwen bij wijze van experiment doorgeven aan de Stich ting Behartiging Algemene Bouwbelangen. Als de SBAB aanwij zingen heeft dat bedrijven zwartwerkers in dienst hebben of geen sociale premies afdragen, schakelt zij justitie in. De zestien gemeenten gaan de namen ook publiceren in huis-aan- huis-bladen. Tommel bekijkt komend voorjaar of de regeling succ- cesvol is. Zo ja, dan moeten alle gemeenten de namen van bouwbe drijven gaan doorgeven. Onderwijsbonden dreigen met acties Utrecht - De onderwijsbonden hebben gisteren de directies en schoolbesturen in het voortgezet onderwijs de wacht aangez Zij moeten uiterlijk 17 januari met voorstellen komen om het aan tal lesuren voor docenten met twee terug te brengen naar 26 uur per week. Zo niet, dan gaan de onderwijsbonden acties voorberei den. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft in de landelijke CAO afgespro ken dat leraren jaarlijks 51 uur minder hoeven te werken. Middel bare scholen halen die arbeidsduurverkorting amper, aldus de bonden. Die willen de adv op een andere manier invullen dan in het terugbrengen van het aantal lesuren, bijvoorbeeld door minder vergadertijd. Leraren vinden echter dat de werkdruk vooral ligt in het aantal uren dat zij voor de klas staan. Lubbers weg bij universiteit Nijmegen Nijmegen - Oud-premier R. Lubbers stapt per 1 januari volgend I jaar uit het stichtingsbestuur van de Katholieke Universiteit Nij megen. Hij zegt zijn nationale en internationale taken niet meer te I kunnen combineren met de toenemende bestuurslast bij de univer siteit. Lubbers heeft de bisschoppenconferentie gevraagd aan zijn verzoek gehoor te geven. Deze is daar inmiddels mee akkoord ge- j gaan. De plaats die vrijkomt door het vertrek van Lubbers zal niet j onmiddellijk worden opgevuld. De oud-premier heeft sinds 19"" zitting in het stichtingsbestuur. Meijling: 'Gulfstream heus geen miskoop' Den Haag - „Op een gegeven moment gingen we zelf bijna geloven I dat de Gulfstream een miskoop was. Vandaar dat we het vliegtuig recent voor een check-up naar Amerika hebben gestuurd," beken de staatssecretaris Gmelich Meijling (Defensie) gisteren in een de bat met de Tweede Kamer. De diagnose van de moederfabriek luidt dat het Nederlandse rege ringstoestel in een blakende conditie verkeert en 'dus geen miskoop is'. Gmelich Meijling moest zich in de Kamer verantwoorden! het feit dat zowel hijzelf als premier Kok recent met de zakenjet (kosten 47,7 miljoen gulden) zijn gestrand door defecte converters. „Gelet op het intensieve gebruik van het vliegtuig kan er wel eens wat kapot gaan," zei de staatssecretaris. bruikelijke Transacties. Daar naast zijn er ook bij het Openbaar Ministerie mensen werkzaam op dit terrein, net als bij De Neder- landsche Bank en de Verzeke ringskamer. De ministers pleiten voor ver gaande samenwerking tussen de verschillende diensten. Daarbij zou het kunnen komen tot een nieuw 'expertisecentrum' op het gebied van financiële fraude. Daarover is volgens een woord voerder van Zalm nog geen beslis sing genomen. PvdA, CDA en D66 zijn voor zo'n nieuw centrum, de VVD ziet meer in samenwerking tussen de bestaande organisaties. Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager van Justititie wil van de Ma-1 rokkaanse gemeenschap weten hoe zij de problemen met Marokkaan-1 se jongeren moet aanpakken. Namens de bewindsvrouw werd gisteren I de Commissie Marokkaanse Jeugd geïnstalleerd. I De commissie staat onder voorzitterschap van M. Arzougarh, hot® I van de afdeling Onderwijs van de gemeente Venlo. Hij geeft leiding aan negen Marokkaanse vertegenwoordigers van uiteenlopende maat-r schappelijke geledingen. L Een flink deel van de Marokkaanse jongeren in Nederland kampt mt I grote problemen. Zij komen vaak zonder diploma van school, zijr-1 meer dan gemiddeld werkloos en raken vaker in de criminal® I Daarom vraagt Sorgdrager nu aan een volledig uit Marokkanen sa-1 mengestelde commissie hoe de problemen moeten worden aangepakt ZIE OOK STEM-COMMENT AAR (ADVERTENTIE) kwestie hebben de verzekeringsmaat schappijen onlangs wel bekendgemaakt uit te zullen keren, en niet zuinig, aan na bestaanden van vermisten uit concentra tiekampen. Dat is inmiddels ook een aan tal keren gebeurd. Bij het ministerie van VWS is een eerder geval van uitkering aan nabestaanden van vermiste verzets mensen niet bekend. Gillard is zoekgeraakt in 1944, ergens tussen Deventer en Rheden. Zoon Gillard heeft inmiddels hemel en aarde bewogen om althans het stoffelijk overschot terug te vinden. Tot nu toe zonder resultaat. TV-MA-èi AZ-INÊ JT MART DRESSEL MARY DRESSELHUYS V I! i r'R I» 'KTIKRMEN' YOUP VAN 'T HEK K5J.HW.M K IVETTE FOKSTER LOFLIED OP DE LEEUW Wat verbindt vol*!»! Theodor Holman m l #v"~ v The Sound of Music KERSTKNEUT! Over hoi knitstieSdft-ecliaUoklas,iP1 kerstverhaal Wlc ük Mn ut. tfm\ r>c loon was tiiulszetsee' *0 KOOP 'M IN DE WINKEL OF NEEM VARA TV MAGAZINE OP PR0EF'DE TOT 1 AUGUSTUS 1998 VOOR MAAR 25 GULDEN PLUS GRATIS VIDEO UIT 25 JAAR VARA-CABARET! BEL (035) 6711911 Stockholm (ap) - De Zweeds „ale bank, de Riksbank, he L goud in bezit die moge i fjens de bezetting door de r Mederland is geroofd, zo he door de bank ingestelde coi gisteren bekendgemaakt. De ontdekking van het goud i hijna een jaar van onderzoek commissie naar de financiële die het neutrale Zweden onderh nazi-Duitsland. poor Dora Rovers ftl Aviv - Premier Netanyal lege handen aan de belangrijl se minister van Buitenlandse Een diep verdeeld kabinet nar gisteren tijdens een derde crisis beraad geen besluit over de om vang van bezet gebied dat uitein delijk aan de Palestijnen word teruggegeven. Het wil daaror nog niet overgaan tot een beslui over terugtrekking van Israëli sche soldaten. De minister van Buitenlands Zaken, Levy, laat in de Frans hoofdstad verstek gaan. Volgen de minister is de ontmoeting me Albright gedoemd te mislukkei nu er geen gedetailleerd plan te i tafel komt. De Amerikanen eise: j op korte termijn een verdere te rugtrekking van het Israëlisch i leger van de westelijke Jordaan 1 oever en dan wel uit minsten twaalf procent van het gebied Het Israëlische kabinet gaf Neta nyahu, onder grote druk van mi nister Sharon van Nationale In frastructuur, slechts een man daat om in algemene termen ei zonder het gebruik van kaartei te spreken over de gebieden di< de joodse staat uit veiligheids overwegingen wil behouden. De Israëlische ministers slaagde] er de afgelopen dagen niet in eei compromis te bereiken over twe> plattegronden van enerzijds mi nister Mordechai van Defensie ei de legerleiding en anderzijd Sharon. Volgens de laatste heef Israël 64 procent van de westelij ke Jordaanoever, inclusief alll nederzettingen, nodig om de vei ligheid van de joodse staat te (ADVl MEÖÏ2P B*ac*enk°n van EXPRESSE Media Expresse is een ideaal cadeau voor de feestdagen. Goed voor een geschènkabonnement op een fantastisch blad naar keuze. De Bladenbon vindt u ook op boor Paul de Schipper. DE VERENIGDE Staten oude achtertuin opnie dekt: Afrika. In zeven Af landen presenteerde de kaanse minister van Buiti Zaken Madeleine Albrigh week een nieuw Afrika-be beleid is gestoeld op vrie jnet een nieuwe generatic e'ders, mannen die op hun wi]e markt omarmen. Wie geiloze economie de liei blaart, 00k al is dat met e kaanse variant, kan voor eun van de Amerikanen r deVSk»imVaVtrategisch be Albright raasde als ee dlJ» over het continent om d liib- rme aan de man te brenge 1 was ze wel: een pluim vor VPr„v®^nda' de banvloek ove: wai-p lc."t applaus en gemeei Net r deel. kanl Russen verdwenen c liinco ud Afrika toei uur viel. De politiek)

de Stem | 1997 | | pagina 4