OESTEL? L Veel overlast door vroege ijzel ieid uit )otje JMMER !D PvdA en VVD wijzen compromis D66 in varkensdebat af Nederland is Staatsloterij-gek Arbeidsbureaus willen 1500 mensen meer bemiddelen in Zeeland Samenwerking KLM en Alitalia nu rond DE STEM Honderden slippartijen en aanrijdingen, geen ernstige ongelukken DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N kan iedereen direct Tweede Kamer accepteert excuses Borst mcrres meubel Elke minuut gaan er 240 loten over de toonbank Turfschip stopt plannen rond Chassé in Breda Turkije stelt ultimatum aan Europese Unie 'Nieuwjaarsborrel niet doordeweeks' Tekenfilmpje oorzaak aanvallen Van lotje getikt 137e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN DeBinnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Uit Gids D1t/mD4 RTV-programma's D4 Rotterdamse korpschef Brinkman bewust afgebrand pagina Van Meggelen de eerste, de beste op natuurijs pagina Pomphouders wachten op besluit Zalm PAGINA Politie voert aantal controles op pagina Aandacht voor Zeeuwse 'taele' op vertelavond in Biervliet pagina D1 Van onze redactie binnenland Rijswijk/Breda - Tamelijk onverwacht nam de winter Neder land gisteren in zijn greep. Motregen, ijzel en sneeuw zorgden in de meeste provincies voor een spekglad wegdek, dat vooral het verkeer parten speelde. Het KNMI verwacht dat de ijzel aanhoudt tot vanochtend. Enkele honderden slippartijen en aanrijdingen in het hele land wa ren het gevolg van de gladheid. Volgens de politie raakte niemand ernstig gewond. Bij de alarmcentrale van de Ver zekeraars Hulpdienst in Apel doorn was het gisteren de hele dag spitsuur. „We hebben alleen al achthonderd auto's moeten weg slepen, vooral in de regio Rotter- dam-Den Haag. Dat is een uit schieter, maar niet extreem hoog," aldus coördinator H. Reijmers. Ook de ANWB werd de hele dag overstelpt met telefoontjes. De Verkeersdienst van de politie in Driebergen noteerde aan het be gin van de avond 170 kilometer fi le. In Den Haag zag de politie zich gistermiddag genoodzaakt enkele straten af te zetten, omdat strooi wagens van Gemeentewerken de gladheid niet konden bijbenen. Ook in Rotterdam veroorzaakte de invallende winter hinder voor het verkeer. De Maastunnel werd enige tijd afgezet nadat door de gladheid een auto over de kop was geslagen. Tot overmaat van ramp bleven de slagbomen van de Erasmusbrug vanaf twee uur dicht door een computerstoring. De eerste ijzel daalde gisteroch tend rond elf uur in Zeeland en West-Brabant op de wegen neer. In het begin van de middag sloeg de winter onverbiddelijk toe. In tal van provincies ontstonden files of reed het verkeer stapvoets. Eerst in het zuidelijk deel van Gelderland en het noordelijk deel van Limburg, daarna in de regio Rotterdam-Den Haag. In Oost- Brabant en Zuid-Limburg viel de gladheid mee. Op tal van plaatsen viel gisteren ook de eerste sneeuw van deze winter. De Nederlandse Spoorwegen ondervonden geen noemenswaardige hinder van de ijzel. Ook de luchthaven Schiphol ondervond geen bijzondere over last van het koude weer. OP ZEELAND-Cl: Gladheid overvalt verkeer Zeeland ïeauty die elk voorjaar wondermooi bloeit- gewoon, plastic potje met wat zure gron Meer heeft ze niet nodig. Ze houdt van een koele plaats (u mag haar dus ook bui ten zetten), maar niet van vorst. En haar pn'is? Maa' jg van dit blad of zolang de voorraad 51^*1 het einde van dit jaar be5t"^'heque rijgt ueen après-kerst kamerpanvfoege I cheque(s) na de jaarwisseling cheque tegen een korting van A P rp|ariten. op groene en bloeiende kamerp Grens Oosterhout -Donge" Oosterhout Tel. 0162-31 29 13 Vanonze Haagse redactie Den Haag - Het conflict in de paarse coalitie over de inkrim- van de varkensstapel zit muurvast. De dwarsliggende -fractie kwam gisteravond met een compromisvoorstel, maar dat werd door de andere paarse fracties (PvdA en WD) onmiddellijk afgewezen. Op zijn beurt zou minister Van Aartsen (Landbouw) niet van plan zijn om de democraten tegemoet 066 blijft het oneens met het be- Haag (anp) - D66-minister Borst (Volksgezondheid) heeft Werén haar verontschuldigin- 6® aangeboden voor de manier Barop zij zich dinsdag heeft uit baten over het kabinetsstand punt over de inkrimping van de Wkensstapel. De Tweede Kamer Wt haar excuses aanvaard, zij iet van harte. OOK BINNENLAND -A4: Borst gaat diep door het stof Naïeve Borst rijdt D66 in de wielen (ADVERTENTIES) HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Gull6 7^ SC^en^t Gall per ingestuurde stempel f 4,66. Tijdens De uw d i krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op we jC ers^aart- De komende week, in de allerlaatste ronde, verdubbelen ^kun^0t ^an,verdelen we maar liefst f 100.000,-. GALL GALL tie d a* maar kfiter kij zijn! Zie voor meer informa- .J^vertentie elders in deze krant. Altijd iets bijzonders. hulst ze e ti w s vla a n cl e re u (I lol 17.Ml, 70 12.011 II. IS.no II. Het verkeer ondervond gisteren veel hinder door de onverwacht vroege ijzel. Op sommige plaat sen was het zo glad dat de fiets beter aan de hand gehouden kon worden. foto thom van Amsterdam sluit van het kabinet om de var kensstapel van boeren die mine raal-arm voer gebruiken slechts met twintig procent in te Krimpen. De democraten staan erop dat er 25 procent wordt gekort. Na koortsachtig politiek overleg kwam de fractie gisteren met een tegenvoorstel. Daarin wordt de inkrimping van de varkensstapel over een langere periode uitge smeerd: tien procent volgend jaar, tien procent in 2000 en vijf pro cent in 2002. Volgens Van Aartsen zou de korting met een kwart in 2000 een feit moeten zijn. PvdA-woordvoerder Huys wees het D66-plan als 'onacceptabel' van de hand. Ook de WD bleek er niets in te zien. „Een wegschuif- operatie die nóg demotiverender is voor de sector," aldus woord voerder Blauw. Fractieleider De Graaf liet weten dat D66 niet met een nieuwe handreiking zal komen. Door Jeannine Hermans Roosendaal - Nederland is Staatsloterij-gek. We vesti gen een nieuw record, klinkt het zowel bij het hoofdkan toor in Den Haag als bij de verkooppunten. Zo gingen er maandag alleen al hon derdduizend loten over de toonbank. Dinsdag werden er elke minuut 240 loten verkocht. „Het gaat fantastisch," beves tigt sigarenhandelaar A. Vriends uit Roosendaal. „Vorig jaar hebben we zo'n driedui zend loten verkocht en dit jaar gaan we daar dik overheen." Vriends is een bekende voor de lotenkopers. In de afgelopen twee jaar verkochten hij en zijn vrouw drie keer een lot dat een ton opbracht. En dan zijn er nog de prijzen van 45.000 en 50.000 gulden. „Mensen vertel len dat tegen elkaar. Ik heb een collega in Zwolle bij wie regel matig grote prijzen vallen. Hij krijgt klanten uit heel het land. Maar zelf mag ik ook niet kla gen. Van Breda tot aan Zeeland komen ze bij ons voor loten." De meeste mensen laten zich verleiden door de enorme prij zen. Dat weet niet alleen Vriends, maar ook Anne de Lange, woordvoerder van de Nederlandse Staatsloterij in Den Haag. „Bij de laatste trek king hadden we een jackpot van 13,6 miljoen gulden en met oudjaar is er zeventig miljoen te verdelen. Met een hoofdprijs van tien miljoen en een extra prijs van vijf miljoen." De Staatsloterij is een giganti sche rage, weet De Lange. „In november verkochten we 3,1 miljoen loten en voor de de- cembertrekking 3,5 miljoen. De oudejaarsloterij is geen re guliere trekking. Er gaan »Elke minuut gaan er in Nederland 240 Staatsloten over de toonbank. fotorodneypoldner 'maar' 2,6 miljoen loten in de verkoop. Vorig jaar waren die vier dagen voor de trekking uitverkocht, maar ik denk dat dat nu nog eerder het geval zal zijn." De loten zijn ook een gewild cadeau, zeggen De Lange en Vriends. „Als ouder geef je je zoon en dochter bijvoorbeeld een twin-lot. Hebben ze allebei evenveel kans, op hetzelfde nummer. Of je houdt de helft van een twin-lot zelf. Loop je ook niet het risico dat juist op het lotnummer dat je weggeeft de grote prijs valt," aldus De Lange. f MIN./MAX 3/6 Minder koud De koude-inval is van korte duur geweest. Vandaag veel be wolking met af en toe wat regen. Er blijft een stevige wind waaien, maar het wordt niet meer zo koud. Van onze verslaggever Terneuzen - Arbeidsvoorziening Zeeland wil in 1998 vijftien honderd mensen meer dan dit jaar aan een baan helpen. Het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) heeft zich ten doel gesteld om volgend jaar samen met de uitzendbureaus Start en Vedior in totaal 6300 mensen, voornamelijk werklozen, een werkplek te bezorgen. Volgens de prognoses stijgt het aantal vacatures in Zeeland in 1998 tot ruim 17.000 en verwach ten de arbeidsbureaus ongeveer 26.000 inschrijvingen van werk zoekenden. De arbeidsbureaus willen van het streefaantal (6300) zelf 5300 mensen bemiddelen. Het gaat daarbij vooral om werklozen, van wie een deel door begeleiding, scholing, training en werkerva ringsprojecten rijp gemaakt wor dt voor een baan. De uitzendbu reaus Start en Vedior, waarmee RBA dit jaar een samenwerkings verband oprichtte, zullen naar schatting zevenhonderd plaatsin gen voor hun rekening nemen. Bij de berekening van de doel stellingen is RBA uitgegaan van de ontwikkelingen op de Zeeuw se arbeidsmarkt. Een belangrijke ontwikkeling is de aanleg van de Westerscheldetunnel, waarvoor honderden mensen in de bouw nodig zijn. De arbeidsbureaus zullen zeer gericht naar die men sen gaan zoeken. Daarnaast rich ten de bureaus zich op perso neelsvoorziening in de detailhan del, groothandel, horeca en ge zondheidszorg. Van onze verslaggever Breda - De directie van Het Turf schip beëindigt de onderhande lingen met de gemeente Breda over de horeca-exploitatie van het Chassé Theater. Volgens Turfschip-directeur Werther zijn de onderhandelin gen wat hem betreft in een dood lopende straat terechtgekomen. De verantwoordelijke Bredase wethouder Van Os zegt dat hij 'serieuze gegadigden' heeft om mee verder te praten. Ankara (afp) - De Turkse pre mier Yilmaz dreigt de aan vraag voor het lidmaatschap van de Europese Unie (EU) in te trekken als Brussel zijn houding jegens Ankara niet verandert. De premier eist dat er voor juni een topconferen tie over de relatie tussen de EU en Turkije plaatsheeft. Tijdens de EU-top in Luxemburg sloten de regeringsleiders van de vijftien lidstaten Turkije voor alsnog uit als kandidaat voor het lidmaatschap van de unie. Elf andere landen kregen wel op ter mijn het lidmaatschap toege zegd. De EU-landen eisen dat Turkije de mensenrechten res pecteert en zijn territoriale ge schillen met Griekenland aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag voorlegt. Bovendien moet Turkije meewerken aan de toetreding van Cyprus tot de unie. Minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) zet zich in om de verhouding tussen de Europese Unie en Turkije weer in het goe de spoor te krijgen. Zo heeft hij er bij zijn Turkse ambtgenoot Cem op aangedrongen de discus sie met de EU niet af te breken. Ook wil hij dat de EU de Europe se Conferentie toch laat door gaan, ook al zal Turkije daar voorlopig niet aan deelnemen. Londen (rtr) - Bedrijven zouden er goed aan doen hun kerst- of nieuwjaarsborrels op vrijdag avond te geven en niet doorde weeks. Werknemers hebben na melijk zestien uur nodig om van hun kater te herstellen. Zo luidt het advies van de Zuid-Afrikaan se psycholoog Stuart Anderson, die onderzoek deed bij een groep studenten. Hij zei dat vooral het vermogen zich te concentreren te lijden heeft na drankgebruik. Amstelveen/Rome (anp) - Alitalia en KLM zijn het eens gewor den over samenwerking. De samenwerking krijgt volgens KLM gestalte in een zogenoemd multi-hubsystem, waarbij de lucht havens Schiphol, Fiumicino (Rome) en Malpensa (Milaan) een steeds belangrijker rol krijgen in het gezamenlijke routenet. Andrea Monorchio, directeur be groting bij de staatshoudster- maatschappij IRI waar Alitalia onder valt, was gisteravond de eerste die melding maakte van de overeenkomst. KLM liet later weten dat de samenwerking is gebaseerd op overeenkomsten in passagiers- en vrachtvervoer met een lange looptijd en dat er geen wederzijdse belangen worden ge nomen. Minister Jorritsma (Verkeer) is blij dat KLM een geschikte part ner heeft gevonden. Dat onder steunt het streven van de maat schappij om een global airline te worden. Bezien wordt nog of de rol van de staat als aandeelhouder (25 pro cent) bij het afsluiten van verdra gen nu of straks aan de orde is, aldus Jorritsma. ZIE OOK ECONOMIE - A6 Tokio (rtr) - Een tekenfilmpje heeft in Japan voor grote ophef gezorgd. Meer dan zeshonderd kinderen van drie en ouder kregen dinsdag avond een soort epileptische aanval nadat zij de film Pokemon hadden gezien, gebaseerd op de figuurtjes van het Nitendo-spelletje Pocket Monsters. Een explosie na een vijf seconden lange felrode lichtflits uit de ogen van Pikachu, het populairste ratachtige figuurtje in de film, veroorzaakte bij de kinderen stuiptrekkingen en irritatie aan de ogen. Velen moesten ook overgeven. De meeste slachtoffertjes zijn naar zie kenhuizen gebracht, waar er gistermiddag nog 120 verbleven. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving33,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving..96,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro...........99,75 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode.Plaats: TeJefoomBank/Gironr.- Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, B Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1