DE STEM Pomphouders wachten op besluit Zalm ICASION LAUTO'S Gladheid overvalt verkeer in Zeeland fcl if ~o Ö- EDOX Kerstspel uit zestiende eeuw Centrum in Saeftinghe trekt 22.000 mensen Politie voert verkeerscontroles op Geen telefoonkaart: ook niet bereikbaar Landbouwers willen ruim vijftig windmolens neerzetten in Oostburg de stem c1 lAlILT TI1P 29.000,- ARAGE UGGE ZN. Commissaris Goudswaard naar Regionale Eenheid y wilt de krant bij de buren laten bezorgen tijdens uw vakantie? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 id I uur. O uur. 5.00 uur RKOKEN Omzet aan Belgische grens sinds accijnsverhoging veertig procent omlaag incl. APK vanaf 3.000,- EOT 306 XT )RT 1.8 1996 gratis mee Motorstoring op veerpont Antwerpen heeft grootste stadsbioscoop van Europa Duivenjacht in Zeeland X 54 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i -Ó Zeeland 11111 DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 G en BOSCH). irs. airco) blauw 1997 zilver 1990 rood 1990 wit 1990 wit 1989 wit 1993 zilver 1990 zilver 1993 1991 zilver 1994 19.995,- 8.500,- 11.500,- 9.950,- 8.750,- >.500,-NiS- 9.750,- 17.500,- 16.500,- 30.000,- L Van onze verslaggever Sluis - De omzet van Neder landse pompstations aan de Belgische grens is sinds de forse accijnsverhoging gemid- d met veertig procent ge- ild. Vooral benzine wordt aanmerkelijk minder ver- kocht, nu België aanzienlijk u idkoper is. Dertig pomphouders in Zeeuws- ALE AANBIEDING lichtmetalen velgen blokkering etc ieweg 8 - Oostburg i 0117-454171 én van die grappige dierenmutsen jopt, dan bescherm je niet alleen je ifd tegen de kou, maar bescherm je is de dieren. Want van het geld van :lke verkochte muts wordt een deel :dragen aan de Dierenbescherming- zijn de dieren ook goed gemutst- tmaand december? 19 van de BBA - De Lijn- l'IH formatie: '0900 9292 7 in Antwerpen en 28 december et vrij- :sen maar uit het vet Der t/m 5 januari 1998 kan er op pen lucht worden geschaatst. -vervoersbewijzen, abonnemen Vlaanderen en Brabant hebben hun recente omzetcijfers bij mi nister Zalm neergelegd met het verzoek een compensatieregeling te treffen, zoals de minister dat al eerder deed voor hun collega's langs de Duitse grens. Die steunregeling werd deze week uitgebreid tot een subsidie van 220.000 gulden per pomp (en niet per ondernemer), uit te beta len over een periode van drie jaar en vrijstelling van btw over de subsidie. „Ons is beloofd dat Zalm nog voor het eind van het jaar beslist of hij de zuidelijke pomphouders al dan niet de hand reikt. Eerst moest een beslissing over de collega's in het oosten ge nomen worden," zegt exploitant R. Boon uit Sluis, woordvoerder van de Bovag. Naast de negatieve weerslag op de verkoop heeft de accijnsverho ging ook zijn invloed gehad op de werkgelegenheid. „Voorzover ik het nu kan bekijken, blijken vrij komende arbeidsplaatsen, onder meer ontstaan door vertrek van zwangere vrouwen of vutters, niet meer te worden opgevuld," zegt Boon. Tot nu toe heeft nog geen zuide lijke pomphouder het loodje moeten leggen. Maar dat is vol gens Boon slechts een kwestie van tijd. Een aantal pompsta tions moet voor half 1999 nog worden aangepast aan de laatste milieunormen, een zaak die in een aantal gevallen een forse in vestering vergt. „Een deel van de pomphouders wacht daarom af wat Zalm eventueel voor steun geeft. Komt die er niet dan be sluiten ze ongetwijfeld geen nieu we investeringen meer te doen en de tent te sluiten." Boon maakt zich overigens zor gen over de weinig vechtlustige houding van de zuidelijke pomp houders. „Veel wachten eigenlijk gelaten af wat er over hen beslist wordt en proberen het nog zo lang mogelijk uit te zingen. Mocht Zalm besluiten geen steun te verlenen dan hoop ik toch dat wij op een of andere manier de mensen weer tot actie kunnen be wegen." ;ens - Door een motorsto- I rjng op de veerpont Koningin Beatrix was de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen gisteroch tend enige tijd gestremd. De storing duurde volgens een woordvoerder van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) twee I uur. „Daarna was alles weer nor- al." Door het inzetten van een :ede veerboot, de Prins Johan I Willem Friso, kon het ongemak voormensen die naar de overkant noesten, beperkt blijven. Antwerpen - Antwerpen heeft gisteren het grootste bio- I scoopgebouw in een Europees I stadscentrum. Het Gaumont- I complex aan de Keyserlei meet 1 11 600 vierkante meter, heeft ze- I rentien zalen en in totaal bijna 1 3.800 zitplaatsen. De Franse I Gaumont-groep heeft er 1,2 mil- I ;ard Belgische francs in geïnves- rd. n filmkaartje kost, net als bij dt andere gigant Metropolis aan te rand van de stad, 250 frank. I Als opwarmertje heeft Gaumont I een serie grote Amerikaanse i op het programma gezet, I zoals Seven Years in Tibet, Alien II en Life Less Ordinary. (ADVERTENTIE) II Z°' n horloge advertentie heeft vi nog nooit: gezien En dat geldt ook voor het horloge. Edox-horloges behoren tot platste ter wereld. Ze zijn zelfs zó plat, dat ie niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie-uurwerk in past' Edox-horloges zijn j Saterdicht en hebben krasvrij saffierglas. Bij onderstaande exclu- veve Nederlandse juweliers ontdekt u wat de verschillen- e Edox-horloges voor uw P°'s betekenen. Krf'JNing van tul». op Zoom. Juwelier Andriessen Grote Markt 22 Ellen-Leur, Juwelier lambregts Markt 38 Coes/Oostburg/Middelburg Juwelier t Gouddoppertje 8u|st, Juwelier van Deijk Gentsestraat 20 Te™El'Jl'W8llerW'i|,el8 Noordstraat 103 ^ngen juweüervan Boven walstraat 90 s ^rave^'^®r, Juwelier Walhout s «ravenstraat 47a Van onze verslaggever Emmadorp - Ruim 22.000 mensen hebben het afgelopen jaar het bezoekerscentrum Saeftinghe in Emmadorp aangedaan. Van hen kwamen er 8500 uitsluitend voor het centrum. De an deren bezochten het voorafgaand of na afloop van een excursie naar het Verdronken Land van Saeftinghe. De boerenschuur van de boerderij 'Marleen's Kruiden' aan de Oude Zeedijk tussen Zaamslag-Veer en Axel vormde gisteravond de entourage van een authentiek kerstspel uit de zestiende eeuw: het 'Oberufer-kerstspel', vernoemd naar het gelijknamige dorp in het vroegere Boven-Hongarije en nu in de Zeeuws-Vlaamse polder gespeeld door leerkrachten en ouders van de Zonneschool in Terneuzen, zij het overigens in verkorte vorm. De gelegenheidsacteurs hadden juist voor dit spel gekozen omdat het door de eeuwen heen ongewij zigd is gebleven, dit in tegenstelling tot vele gemoderniseerde kerstspelen. Na afloop was er voor het publiek chocolademelk, glühwein en kruidenkoek. foto wim kooyman In het decembernummer van het Zeeuws Landschap schrijft as sistent-beheerder D. de Putter over het eerste jaar van het Be zoekerscentrum. Het werd 3 de cember vorig jaar geopend. In het begin liep het zeker niet storm, zo meldt ze. De winter was daar mede debet aan. Maar na verloop van tijd, na aandacht in de pers, werd het drukker en drukker. Het aantal van 22.000, waarvan 8500 speciaal voor het centrum, stelt haar dan ook 'dik tevreden'. Het bezoekerscentrum Saefting he kende zeker geen geruisloze start. Na veel gebakkelei tussen 'eigenaar de stichting Het Zeeuwse Landschap en de ge meente Hulst enerzijds en de be woners van Emmadorp ander zijds, flink wat protestacties en gerechtelijke procedures kon de bouw vorig jaar toch van start gaan. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de omwonenden sloot de stichting een convenant met de gemeente en bepaalde dat er jaarlijks maximaal dertigdui zend bezoekers mogen komen. Om parkeeroverlast in het dorp tegen te gaan, werd er op het ter rein van het centrum ook een parking aangelegd. In het centrum krijgen de bezoe kers uitleg over historie, flora en fauna van het drieduizend hec tare omvattende natuurgebied, het grootste brakwaterschor in Noord-West-Europa en een be langrijk broedgebied voor vo gels. Op de dag van de officiële opening stormde het flink. Vol gens De Putter een goed teken. Want volgens een oude legende betekent dat voorspoed. Deson danks waren er wat aanlooppro blemen. Bijvoorbeeld zand tus sen de bedieningsknopjes zodat alles vast kwam te zitten, hen gels die in elkaar draaiden en krasjes op het glas boven de nes ten in de vloer waardoor de lich ten bleven branden. Door Harold de Puysseleijr Kloosterzande - De politie voert volgend jaar het aantal verkeerscontroles in Zeeuws-Vlaan- deren verder op. Nieuw voornemen is tevens dat tenminste tien procent van de snelheidscontro les plaatsvinden in de avond en nacht. Commissaris F. Goudswaard, chef van de Zeeuws- Vlaamse politie, vertelde dat gisteren op een bijeen komst in Kloosterzande. Goudswaard was een van de ondertekenaars van het contract dat alle wegbeheer- ders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen daar hebben geslo ten om het gebied De Ruit de komende jaren ver keersveiliger te maken. Meer snelheidscontroles 's avonds en 's nachts zijn nodig omdat uit het permanente meetnet van de pro vincie Zeeland is gebleken dat er dan doorgaans veel harder wordt gereden dan overdag. Bovendien vin den er 's avonds en 's nachts naar verhouding veel meer ernstige verkeersongelukken plaats op de Zeeuws-Vlaamse wegen. Het verscherpt verkeerstoezicht is mede ingegeven door de huidige cijfers over zware verkeersongeval len in de regio. Na het rampjaar 1991 (32 verkeersdo den) leek er de afgelopen jaren een kentering ten gunste tot stand te zijn gekomen. Ondanks alle in spanningen staat de tussenbalans dit jaar alweer op achttien doden in het verkeer. „We komen weer ake lig dicht op het niveau van enkele jaren terug, toen er jaarlijks rond de twintig doden te betreuren waren," merkte gedeputeerde J. Hennekeij (Verkeer) in dat verband op. De politie leidt volgend jaar tenminste twintig agen ten op voor het gebruik van de snelheidsapparatuur. Die mankracht is nodig omdat de doelstelling voor 1998 luidt minimaal 250 snelheidscontroles te hou den. Daarbij mikt de politie erop dat zij 17.500 be keuringen uitschrijft. Daarnaast zijn, verspreid over de regio, tenminste zes grootschalige alcoholcontroles gepland, waarbij ervan uit gegaan wordt dat die 375 processen-ver baal opleveren. Daarnaast moeten alle bestuurders die bij een verkeersongeval betrokken zijn de blaas- test afleggen en houden de surveillanceploegen tij dens patrouille steekproeven. Het streven is om mini maal vijfduizend alcoholtesten af te nemen. Andere verkeersovertredingen waar de politie het komende jaar in het bijzonder op blijft letten, zijn het dragen van de autogordel, verlichting, rijden door rood licht en de helmdraagplicht voor bromfiet sers. De doelstellingen op het terrein van de verkeers handhaving staan in het beleidsplan 1998 van de po litie Zeeuws-Vlaanderen. ZIE OOK ZEELAND - C2: Nieuwe verkeerscampagne rond alcohol Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - Vroeger dan verwacht en daarom on verwacht. Dat was de gladheid die zich gistermorgen rond elf uur via sneeuw en ijzel uiterst snel over Zeeland verspreidde. Wegbeheerders trokken er met groot materieel op uit om met na me de doorgaande wegen zo snel mogelijk goed berijdbaar te ma ken. Voor een aantal automobilisten te laat. Tegen een uur gistermid dag hadden zich, vooral op rijks weg A 58, slippartijtjes en aanrij dingen voorgedaan. Behoudens enig lichamelijk letsel in Wolp- haartsdijk kwam men er met schade aan de auto en de schrik vanaf. Zo raakte de (bedrijfs)auto van een automobilist uit Terneu zen zwaar beschadigd toen hij ter hoogte van Kapelle in een slip raakte. De auto raakte onder meer een boom en een verkeer- spaal. In Zeeuws-Vlaanderen gebeur den als gevolg van de plotselinge gladheid twee aanrijdingen. Op de Guido Gezellestraat raakte een autobestuurster uit Vogel waarde in een slip. Op de Schel- dekade in Breskens overkwam hetzelfde een Terneuzense auto bestuurder. Hij 'gleed' tegen een geparkeerde auto, die op zijn beurt weer tegen een voorganger botste. De schade was groot. De kou overviel gistermorgen ook een aantal automobilisten die met hun voertuig erop uit wilde. De auto was nog niet 'winter- klaar' en de Wegenwacht kreeg dan ook menig telefoontje met een verzoek om hulp. Het betrof vooral wagens een slechte accu. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Patiënten in ziekenhuis De Honte in Terneuzen die geen telefoonkaart aanschaffen, kunnen niet recht streeks worden opgebeld. In sommige gevallen is een pa tiënt zonder kaart telefonisch helemaal niet bereikbaar, zelfs niet voor de huisarts. van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen, dienen patiënten te betalen voor 'de beschikbaarheid van een tele foon'. „Dat moeten ze thuis ook en in het ziekenhuis is dat niet anders." Volgens Rademacher is het niet juist dat de centrale telefoon tjes helemaal niet doorverbindt naar patiënten. „Als er lijntjes binnenkomen voor mensen zonder telefoonkaart kunnen ze niet rechtstreeks met elkaar bellen. Dan is het de bedoeling dat het veiplegend personeel de telefoon doorgeeft aan de des betreffende persoon. Dat dit soms niet gebeurt, vind ik ver velend. Maar aan de andere kant moet het personeel met te lefoons heen en weer lopen wat tijd kost. En die is er vaak niet." Inmiddels hebben al heel wat mensen de slechte ervaring dat ze een familielid of kennis in De Honte telefonisch niet kon den spreken. De telefoon wordt door de centrale niet doorver bonden naar een patiënt als blijkt dat hij of zij geen tele foonkaart heeft aangeschaft. Zelfs huisartsen lukt het niet om deze patiënten aan de lijn te krijgen. Locatie De Honte werkt sinds begin dit jaar met het teleservi- ce-systeem Hospitel. Voor het gebruik van telefoon en telev isie is een Hospitel-betaalkaart nodig. De chipkaart moet in het ziekenhuis zelf worden ge kocht. Het gebruik van de tele foon kost 3,50 per 24 uur en bij een uitgaand gesprek een kwartje per tik. Volgens P. Ra demacher, algemeen directeur Van onze verslaggever Terneuzen - De chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, commis saris F. Goudswaard, gaat per 1 juli volgend jaar aan de slag als hoofd van de Regionale Eenheid in Middelburg. Hij heeft dat gisteren desge vraagd bevestigd. Goudswaard wisselt van stoel met commissa ris J. den Rooijen, de huidige chef van de Regionale Eenheid. Het is de laatste chefswisseling die bij de Zeeuwse politie nog moest plaatsvinden. Goudswaard krijgt de aanstu ring van alle operationele on dersteuningen, de zware georga niseerde criminaliteit en de re gionale inlichtingendienst onder zijn hoede. De Schiedammer kwam drie jaar geleden van de politie Rotterdam Rijnmond en werd 1 november 1994 bevor derd van plaatsvervangend dis trictschef Zeeuws-Vlaanderen tot districtschef. Vorig jaar ruilde L. Imminga, de chef van de politie in het district Oosterscheldebekken al van baan met J. Dirksen, de chef van de politie Walcheren. J. Eek- hardt, voorheen hoofd beleids ontwikkeling en kwaliteitszorg (BOK) van de regiopolitie, is toen vertrokken naar Goes om leiding te gaan geven aan dis trict Oosterscheldebekken. Dirksen is sindsdien hoofd van de afdeling BOK. De functiewis selingen zijn een manier om in vulling te geven aan de slogan 'Politie Zeeland, een korps in beweging'. Het ruilen van banen is mede ingegeven door de toe zegging van minister Dijkstal 6,5 miljoen gulden te betalen met als voorwaarde meer effi ciency binnen het financieel noodlijdende korps. Van onze verslaggeefster Oostburg - Onder landbou wers in West-Zeeuws-Vlaan- deren is een stormachtige be langstelling voor het plaatsen van windturbines op hun lan derijen. De gemeente Oost burg is de laatste maanden overstelpt met aanvragen van V zo'n twintig boeren die samen meer dan vijftig windmolens willen neerzetten. Volgens de agrariërs bieden deze windturbines grote economische voordelen. Ze krijgen op korte termijn echter nog geen uitsluit sel van de gemeente omdat deze de notitie windenergie voor het eind van het jaar niet meer in de commissie Planologie behandelt. Deze notitie werd in oktober dit jaar voor het eerst in de commis sie Planologie besproken. Hieruit bleek dat B en W geen voorstan der zijn van windturbines op boerenerven. Het college is in principe wel bereid een groot windmolenpark bij Nummer Een neer te zetten. Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en ook de Vereniging Zeewind protesteer den hier fel tegen. De leden van de commissie Planologie vroegen de gemeente nog eens goed de (economische) mogelijkheden voor het plaatsen van windmo lens in clustervorm op landerijen na te gaan. Zij benadrukten wel dat er geen sprake mag zijn van 'een oerwoud van turbines in de gemeente Oostburg'. „Wij zijn druk bezig de aanvra gen in kaart te brengen. We had den beloofd om de notitie nog dit jaar te bespreken maar daar is te weinig tijd voor. Dit wordt waar schijnlijk februari," aldus een ge meentewoordvoerder. Volgens hem liggen er inmiddels aanvra gen voor 55 turbines. „Ik ben de locaties nu allemaal aan het 'vi sualiseren' en ik heb heel wat ro de stippen op mijn kaart. Die tur bines zijn tussen de 60 a 80 meter hoog. Dat heeft flink wat gevol gen voor het landschap. Het col lege is hier in ieder geval geen voorstander van. De raad wil de boeren wel tegemoet komen, maar dan alleen door clustervor ming op de landerijen. Het aantal aanvragen zal beperkt moeten blijven." De meeste aanvragen komen uit de driehoek Hoofdplaat, Bres kens en Schoondijke. De gemeen te Oostburg wacht eveneens op het provinciale beleid aangaande windenergie. „Het Milieu Effec ten Reportageplan (mer) zou deze maand bekend worden gemaakt door Middelburg, maar wij heb ben nog steeds niks gehoord," al dus de zegsman. Ook GS zijn evenals het college voorstander van één groot windpark bij Num mer Een. Van onze verslaggever Middelburg - In Zeeland wordt vanaf zaterdag 3 tot en met zaterdag 17 januari weer op wilde en verwil derde duiven gejaagd. In die periode is er dan ook een zogenaamde ophokplicht voor postduiven met uitzon dering van de beide zondagen. Die vogels moeten dan in hun hokken blijven anders lopen ze de kans neergehaald te worden. Wilde en verwilderde duiven veroorzaken nogal wat schade aan land- en tuinbouwgewas- sen. Ze eten bijvoorbeeld win tertarwe. Maar ook de volks gezondheid is gebaat bij de jacht want wilde duiven kun nen de zogenoemde duiven melkersziekte overbrengen, een infectieziekte aan de luchtwegen. Volgens R. Boog van de GGD-Zeeland behoort longontsteking zelfs tot de mogelijkheden. Een dertigtal jagers gaan in de periode van de ophokplicht jacht maken op verwilde dui ven. De overkoepelende land bouworganisatie LTO-raad Zeeland vraagt alle jachthou- ders in die periode ook te hel pen bij de jacht op de duiven. Begin mei wordt nogmaals jacht gemaakt op duiven.

de Stem | 1997 | | pagina 17