DE STEM Ajax wacht barre tijd in Moskou 'Alleen mij mocht dit overkomen' AJAX-PSV Van Meggelen wint voorproefje Zieke Romme start niet UITSLAGEN STANDEN Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar ae afdeling Lezerscontact 076-5312312 DESTEM B1 ftayern en öortmund •°ten elkaar Veenoord klopt ze weer allemaal ook de dooi 'Europese competitie is onvermijdelijk' SPORTNIEUWS KORT NAC en Adidas uit elkaar Cornelisse bij nieuwe profploeg Nigerianen kiezen voor Milutinovic Roda praat met Zoetebier EURO 2000 vestigt zich in Rotterdam ZONDAG 21 DECEMBER 18.00 UUR Q" ~0 6- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i -ó Sport 11 DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 ^sterdam - Ajax stuit in de kwartfinales van het UEFA- cuptoernooi op Spartak Mos kou en komt over drie maan den in de Russische hoofdstad voor een barre opgave te staan. In Heerenveen ging gisteravond de eredivisiewedstrijd van de friese voetbaltrots tegen FC Utrecht niet door omdat het een waad of zes vroor en er een gure „ind waaide. Zes graden vorst en dan geen voetbal? Bij Spartak Moskou lachen ze zich dood. Vorige week bij de wedstrijd te gen Karlsruher SC daalde het kwik tot onder min twintig en voelde het nog veel kouder aan. De bibberende Duitse voetballers probeerden zich warm te houden met maillots, oorwarmers en mutsen. Zonder succes. Een doel- punt van Sjirko, de enige treffer in 199 minuten voetbal door bei de teams, leverde Spartak Mos kou een plaats in de kwartfinales op. Als Ajax op 17 maart in Moskou aantreedt, is de kou misschien wat minder snerpend. Maar een andere handicap blijft: het dra matisch slechte speelveld van het Dynamo-stadion, waar Spartak zijn wedstrijden speelt. Tijdens het beslissingsduel voor de WK- kwalificatie tussen Rusland en Italië werd het terrein helemaal omgeploegd. Bovendien bleek in de dagen voor de wedstrijd tus sen Spartak en Karlsruher SC de veldverwarming niet goed te functioneren. De ene helft van de grasmat werd boterzacht, de an dere bleef keihard. Om te redden wat er te redden viel, verspreidde een colonne vrachtwagens tien tallen kubieke meters zand over modder en graskorst. Wat over bleef leek wel een woestijn. „Het is een schandaal dat daarop ge voetbald wordt", mopperde KSC-trainer Winfried Schafer. Het veld zal er niet beter op zijn geworden als Ajax daar over een kleine drie maanden kennis mee maakt. In de winter groeit er geen gras, zeker niet in het koude Rus land. Wel heeft Spartak voldoen de financiële mogelijkheden om problemen aan te pakken. In tegenstelling tot andere pro minente voetbalverenigingen in Rusland is de vroegere vakbonds club na het afzweren van het communisme niet in de vergetel heid geraakt. De populairste club van Moskou vertoont een opmer kelijke handelsgeest. Maar die weelde trekt wel de aandacht van obscure personen. Zo werd de fi nanciële directeur van Spartak een paar maanden geleden samen met haar broer en haar chauffeur vermoord. De successen van Spartak - vijf landstitels in de laatste zes jaar - leggen nog een andere zware hy potheek op de club. Regelmatig raakt de club de betere spelers kwijt. Twee jaar geleden had trainer/directeur Oleg Romants- jev een elftal opgebouwd waar van hij meende dat het voor een sensatie kon zorgen in de Cham pions League. Blackburn Rovers, Legia Warschau en Rosenberg werden in de poulewedstrijden simpel opzij gezet. Maar in de winterpauze bezweken de ster spelers Onopko, Tsjertsjesov, Koelkov en Joeran voor de Spaanse peseta's, Oostenrijkse shillingen en Engelse ponden. Met als gevolg dat Spartak in de kwartfinales werd geëlimineerd door het Franse Nantes. Romantsjev moest een nieuwe ploeg opbouwen. Het eerste deel van dat karwei liet hij over aan zijn assistent Jarzev omdat hij zelf de nationale ploeg begeleid de op het Europees kampioen schap in Engeland. Na de zomer van 1996 nam Romantsjev het heft weer in handen en dat lever de de jongste kampioensploeg uit de Russische voetbalgeschiedenis op. Het team heeft nu een jaar meer ervaring maar is nog lang niet uitgerijpt. Zo kon het gebeu ren dat Spartak zich dit seizoen in de kwalificatie voor de Cham pions League te grazen liet ne men door het Tsjechische Kosice (1-2 en 0-0). Als troostprijs be landde de Moskouse club in het toernooi om de UEFA-cup. Daar schakelde Sparta in de afgelopen maanden FC Sion (Zwi), Real Valladolid (Spa) en Karlsruher SC uit. Loting: Ajax (Ned) - Spartak Mos kou (Rus), Inter Milan (Ita) - Schalke 04 (Dui), Lazio Roma (Ita) - Auxerre (Fra), Atletico Madrid (Spa) - Aston Villa (Eng). De wedstrijden worden gespeeld op 3 en 17 maart. Door John Graat Heerenveen - Gianni Romme kan zich vanavond niet rechtstreeks plaatsen voor de vijf kilometer op de Olympische Winterspelen. De Madenaar besloot gis teren op de Nederlandse afstandskampioenschappen niet van start te gaan omdat hij nog altijd last heeft vaneen flinke verkoudheid. Of hij zondag de 10 kilo meter wel kan rijden, is nog onzeker. Over aanwijzing voor Nagano hoeft Romme zich echter niet druk te maken. Jan Augustinus, lid van de commissie kernploe- i, liet gisteren weten dat over torame wat hem betreft 'geep discussie mogelijk' is. „Romme heeft al een paar keer duidelijk laten zien dat hij de beste is op de lange afstanden," zei Augusti- I nus. Chef de mission Ard Schenk I wilde niet te veel op de zaken I vooruit lopen. „Laten we eerst I het NK maar eens afwachten. Maar Gianni heeft natuurlijk wel vrat laten zien." Uomme achtte het gistermorgen in overleg met dokter Valentijn Rutgers en bondscoach Henk Gemser verstandiger om zich te „Die verkoudheid zit me nog steeds gruwelijk in de weg. k heb die opgelopen in Hamar o raak 'm maar niet kwijt. Daardoor voel ik mijn hele li chaam aftakelen. Het is echt be labberd met me gesteld," vertel is Romme, tussen de hoestbuien hoor, vanuit zijn Friese hotelbed. Jn zo'n conditie heeft het na- tuurlijk geen zin om te gaan for ceren. Ik heb me in de wereldbe kerwedstrijden aardig bewezen, ®cht ik, dus het zou niet ver- handig zijn om in deze fase van act seizoen mijn lichaam uit te Wen. De prijzen worden pas «er twee maanden verdeeld, "aar, ik ben wel de enige schaat- j® die dit mocht overkomen, kor alle anderen was ziek wor sen in deze week funest ge test." M won in de afgelopen l'neve (anp) - In de Champions ape bereikt in ieder geval één club de halve finales. Bay- Miinchen en Borussia Dort- ®d werden woensdag in Genè- «"Idens de loting voor de halve a, aan elkaar gekoppeld. (*'ï?mèïSMPl°egv'BayeHLe" (met Meijer), speelt te- Real Madrid (met Seedorf). Madrfe L,evTerkusen (Dui) - Re- Ho T; -Inventus (Ita) - Di- Kiev (Oek), Bayern München Dortmund (Dui), ng) o) - Manchester United ••maart*01 worden SesPeeld op 4 Trainer Martin Jol van Roda n met Vicenza als opponent tcun^rtfinales van de Euro" 'i T oir n' ^aar Rever had t do i i°tiv Moskou in Genève addmr zien rollen- »Dan 1,1 de laltst8611-echte.kans gehad line, Ra®te«erte bereiken." t>),SlaviaiwC -„Vicenza ■üasrtt s™"" k maart worden gespeeld op 5 maand de World Cups in Berlijn en in Heerenveen (wereldrecord), in Hamar werd hij derde. Hij heeft daarmee voldoende krediet opgebouwd om aangewezen te wordor. voor zowel.u.e.iiul.s 10 ki lometer'. Voor beide afstanden heeft Nederland voor Nagano drie startbewijzen. De winnaar op elke afstand op het NK af standen plaatst zich recht streeks. De overige twee plekken worden door aanwijzing inge vuld. Voor de tien kilometer lijken be halve Romme op voorhand Bob de Jong en Rintje Ritsma vrij ze ker van de Spelen. Voor de vijf kilometer krijgen zij concurren tie van Ids Postma die onlangs in Heerenveen verrassend een snel lere tijd reed dan Ritsma. Als vanavond de nummers twee en drie, bijvoorbeeld Ritsma en Postma, heel dicht bij elkaar ein digen, dan dient de commissie kernploegen een Salomonsoor- deel te vellen. Jan Augustinus: „Voor de twij felgevallen zouden we de World Cups in Baselga en Innsbruck in januari af kunnen wachten. Maar de selectieprocedure geeft ook de mogelijkheid tot een bar rage, een extra man-tegen-man duel. Daar gaat mijn voorkeur naar uit. Die zou dan op korte termijn, het liefst al ergens vol gende week, in Heerenveen moe ten plaatsvinden zodat iedereen snel duidelijkheid heeft." Gianni Romme gruwt van het idee dat er nog een skate-off komt. Romme: „Wat is dat toch voor onzin? Zeg na het NK af standen gewoon wie er naar de Spelen gaan en verder geen ge ouwehoer. Dat zal voor de één even zuur zijn, en voor de ander prettig, maar iedereen weet waar hij aan toe is. Dan kan in alle rust de planning naar Nagano beginnen. Zo'n skate-off is gek kenwerk, het brengt weer een hoop stress met zich mee. We hebben na het NK genoeg wed strijden gehad om te bepalen wie de sterksten zijn." De komende dagen zal bekeken worden of Romme zondag wel start op de 10000 meter. „De tien kilometer is uitputtender voor alle systemen In je lichaam dan de vijf. Toch starten betekent misschien alleen maar forceren. Bart Veldkamp is ook al een tijd je ziek, maar hij kan rustig naar Nagano toewerken en forceert zich nu ook niet." Behalve de 5000 meter voor de mannen staat vanavond in het Thialf-stadion ook het Neder lands kampioenschap op de 500 meter (in twee runs) voor de vrouwen op het programma. Op die afstand heeft Nederland vier startbewijzen. Alleen Marianne Timmer bezit een nominatie en is, mits ze bij de eerste twee ein digt, meteen geplaatst. Het pro gramma begint om 18.00 uur. Het peloton raast over het onooglijke baantje van Veenoord FOTO ANP Veenoord (anp) - Zodra de giertank van een boer uit Veenoord water spuit, keren de marathonschaatsers terug naar het Drentse dorpje Nieuw-Amsterdam/Veen- oord. De plaatselijke speedwaybaan, die in één nacht bij een temperatuur van min acht is ondergespo ten met tweehonderddui zend liter water, heeft een grote aantrekkingskracht op de rijders. Allemaal willen ze er bij zijn: de eerste marathon op natuurijs. De winst ging naar Rob van Meggelen, Hij toonde zich woensdagmiddag in de eind sprint de snelste van een kop groep van negen man. Yep Kra mer en Heico Bouma werden respectievelijk tweede en derde. Natuurijswedstrijden worden vaak geassocieerd met mooie sfeerplaatjes van winterse land schappen. Het decor in Veen oord is echter verre van mooi. Het heeft veel overeenkomsten met een onoverdekte kunstijs baan. Alleen de vriesmachines ontbreken. De marathon op natuurijs is 'wereldnieuws'. Zes camera ploegen, dertien fotografen en een twintigtal journalisten ruk ten uit. Het is de eerste en mo gelijk de laatste wedstrijd van dit seizoen en daar moet verslag van worden gedaan. De Drentse ijsvereniging Nieuw-Amsterdam/V eenoord heeft al jaren een abonnement op schaatsprimeurs. Dit jaar bleef de concurrentie tot tevre denheid van voorzitter Bram Jager voor de elfde keer op nieuw achter. Jager: „Het is een virus dat bij lage temperaturen begint te werken. In 1986 waren we de eersten die in Nederland een marathon op natuurijs or ganiseerden. Het is vanaf die tijd een prestigestrijd gewor den. Het heeft een groot voor- deel om een primeur te hebben. Je bent dan verzekerd van een kwalitatief groot en sterk pelo ton." En inderdaad, massaal (71 deel nemers, vanwie 41 A-rijders), reisden de marathonschaatsers naar Veenoord. Behalve veel publiciteit viel er ook nog veel geld te verdienen. De bestuurs leden hadden hun spaarpotten speciaal voor de marathon stuk geslagen. Winnaar Van Megge len kreeg ongeveer ééntiende uit de prijzenpot van 10.000 gul den. De marathonrijders hebben nog weinig oog voor barometer en meteorologen. „De hoge mini mumtemperaturen voor de ko mende dagen die op teletekst staan, spreken boekdelen", zegt natuurijsspecialist Erik Huize bosch. „Een echte winter zit er voorlopig nog niet in. We zullen het met dit wedstrijdje moeten doen. De rit over één uur en tien ron den was een zware. De harde oostenwind zorgde voor een slijtageslag. Het was opvallend dat twee rijders vroeg in de wedstrijd de aanval kozen. Stam en Huizebosch reden een half uur voor het peloton uit. De twee waaghalzen werden ach tervolgd door Henk Angenent. De immense inspanning werd echter niet beloond. Kort na de neutralisatie gingen Bouma en De Vries op avon tuur. Het tweetal ringeloorde het peloton. Een jachtgroep met zes rijders, onderwie Van Meg gelen, Kramer en Angenent haalde dezelfde stunt uit. De negen koplopers bleven bij el kaar. In de eindsprint was Van Meggelen de slimste. Hij dook als eerste de laatste bocht in en gaf zijn voorsprong niet meer uit handen. Veenoord. Marathon op natuurijs. 1. Van Meggelen (Amsterdam), 2. Kramer (Oudeschoot), 3. Bouwma (Heerenveen), 4. De Vries (Heeren veen), 5. Sikma (Scharsterbrug), 6. Dekker (Warmenhuizen), 7. Stam (Sprang-Capelle), 8. Angenent (Al phen a/d Rijn), 9. Huitema (Roden), 10. Kromkamp (Wolvega). PSV-voorzitter Van Raaij: Door Arjen Vos Best - De komst van een Euro pese competitie is onvermijde lijk, hoewel in het bedrijfstak- onderzoek van de KNVB een andere conclusie wordt ge trokken. Dat zei PSV-voorzit ter Harry van Raaij gistermid dag tijdens een lezing voor le den van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Best. Van Raaij ziet in de toekomst een topcompetitie ontstaan waarin in vier Europese zones wordt ge speeld. Uiteindelijk zou een der gelijke competitie via kwartfina les en halve finales moeten leiden tot een finale om een Europees clubkampioenschap. „Een derge lijk proces gaat zich de komende jaren voltrekken", denkt Van Raaij. „Daar ligt voor de Nederlandse topploegen een kans", aldus Van Raaij. „Onze markt en ons achter land wordt immers aanzienlijk groter. We kunnen profiteren van de inïerèsse van Europeanen, in plaats van Nederlanders. Maar ik besef dat 32 van de 36 Nederland—L se clubs niet zullen staan te jui chen wanneer een dergelijke ont wikkeling zich voordoet." De situatie bij bepaalde Engelse, Italiaanse en Spaanse clubs is vol strekt niet te vergelijken met die van Nederlandse clubs. Van Raaij wees gisteren op de veel hogere in komsten die clubs als AC Milan en Manchester United halen uit shirtreclame, televisierechten en merchandising. „Manchester had een nettowinst van zeventig miljoen gulden. Dat is onze hele begroting als we een héél goed jaar draaien", aldus Van Raaij. Nederland telt drie, hooguit vier clubs die straks internationaal aan kunnen haken. De overige 32 clubs hebben de topclubs nodig om te kunnen draaien. Van Raaij: „Dus zit er een probleem, een con flict ingebouwd. De vraag is: hoe lossen we het op? Kunnen we de keuze maken om mee te doen op topniveau, of gaan we draaien op een niveau dat ver verwijderd is van de Europese top? Als dat laat ste gebeurt, dan zijn we niet meer interessant voor het bedrijfsleven en keren we terug naar de situatie zoals die lang geleden bestond: die van local business. Dus moet, wanneer het moment daar is, een keuze worden gemaakt. Hoe pijn lijk ook, we zullen er niet onderuit kunnen." Breda - Adidas en NAC hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over een nieuw samenwerkingsverband, waar het de kleding en het schoeisel van de Bredase voetbalploeg betreft. Volgens voorzitter John Peek kon Adidas NAC in financiële zin niet hetzelfde bieden als het afgelopen en het huidige seizoen. De club kiest nu hoogstwaarschijnlijk voor een verbintenis met het Amerikaanse sportmerk Fila, dat zich komend jaar in Ne derland pas voor het eerst op de voetbalmarkt stort. Peek: „Met Fila zijn we zo goed als rond, maar we hebben nog meer pijlen op onze boog." De op het einde van dit seizoen vertrekkende NAC-directeur Martien Vreijsen liet enkele dagen geleden weten dat een we reldwijd opererende sportartikelenfirma hem de baan van Eu ropees directeur heeft aangeboden. Volgens Peek staat die ont wikkeling los van het nieuwe kledingcontract. Breda - Michel Cornelisse (32) heeft een contract getekend voor de nieuwe Belgische profwielerploeg Spar. De Amsterdammer had al mondeling overeenstemming bereikt met de semiprofes- sionele Piels-formatie in ons land, maar koos vervolgens voor de Belgische équipe. Lagos - De geheimzinnige strijd om de vacature van bondscoach van het Nigeriaanse voetbalelftal lijkt ten einde. De voetbal bond heeft bekend gemaakt dat keuze is gevallen op de Joego slaaf Bora Milutinovic, meldt het Duitse persbureau SID. Milutinovic, die in november als bondscoach van Mexico werd ontslagen, volgt de Fransman Philippe Troussier op. Jo Bonfrè- re was ook in de race voor het trainerschap, maar viel af omdat de bond vreesde dat president Abacha zijn uitverkiezing zou verbieden. Willem II heeft een bod van het Spaanse Gijon als 'absoluut onbespreekbaar' van de hand gewezen. Marcel Brands volgt Bert Jacobs op als technisch manager bij RKC. Hij combineert die functie met zijn werkzaamheden als commercieel manager. Kerkrade - Roda JC gaat deze week met de zaakwaarnemer van Edwin Zoetebier om de tafel zitten. De Kerkraadse club overweegt om de ervaren doelman, die na een kort avontuur weg mag bij Sunderland, tussentijds over te nemen. Roda heeft al vier doelmannen onder contract: Delwarte, Dam- janac, Kassmann en Spillmann. Rotterdam - Het organisatiecomité van het Europees kampioen schap voetbal, EURO 2000, heeft besloten zich in Rotterdam te vestigen. In maart 1998 trekt de organisatie in de Wilhelminato- ren op de Kop van Zuid. De organisatie van het EK voetbal, dat zowel in Nederland als in België plaatsheeft, was vanaf 1996 gevestigd in Eindhoven. Maar daar was^enjgebrek aan kantoorruimte. Op de Kop van Zuid gaat de* organisatie 1700 vierkante nieter kantoorruimte gebruiken. DAMMEN Stadskanaal. WK-kandidaten. Elfde ronde: Presman (WRu) - Thijs- sen (Ned) 1-1, Georgiev (Rus) - Kra- jenbrink (Ned) 0-2, Meijer (Ned) - Rejc (Slv) 1-1. Stand aan kop: 1 Krajenbrink, Thijssen, Amrillojev, Ba, Guetmans- ki, Koyfman, Presman, Samb, Schwarzman en Valneris 13, 11. Domchev, Koeperman, Kolesnik, Mogiljanski, Sjoelman en Watoetin 12. SKIËN Val d'Isere. Wereldbeker alpine, vrouwen. Afdaling: 1. Seizinger (Dui) 2.01,82, 2. Gerg (Dui) 2.02,31, Marken (Noo) 2.02,44, 4. Suchet (Fra) 2.03,02. Stand WB afdaling: 1. Seizinger 300 punten, 2. Suchet 145, 3. Götschl 132. Stand WB algemeen: 1. Seizinger 643 punten, 2. Greg 429, 3. Ertl (Dui) 378. SCHAKEN VOETBAL Groningen. WK-kandidfatentoer- nooi, mannen. Vierde ronde, eerste partij: Van Wely (Ned) - Georgiev (Bul) 1-0, Tkatsjev (Kaz) - Gelfand (WRu) '/z-'/z, Almasi (Hon) - Anand (Ina) 0-1, Drejev (Rus) - Zvjaginsev (Rus) '/z-'/z, Beljavski (Slv) - Short (Eng) 1-0, Akopian (Arm) - Sjirov (Spa) '/z-'/z, Adams (Eng) - Svidler (Rus) '/z-'/z, Azmaipa- rasjvili (Geo) - Krasenkov (Pol) l/z-l/z. Groningen. Kandidatentoernooi vrouwen. Achtste ronde: Joseliani (Geo) - Xie (Chn) '/z-'/z, Tsjiboerdanidze (Geo) - Galliamova (Rus) '/z-'/z, Arakhamia (Geo) - Gersinska (Dui) 1-0, Cram- ling (Zwe) - A. Marie (Joe) '/z-'/z, Goe- rieli (Geo) - Peng (Ned) '/z-'/z. Stand: 1. Galliamova, Joseliani, Tsji boerdanidze 5'/z, 4. Xie 5, 5. Arakha mia 4'/z, 6. Cramling, Peng 3'/z, 8. Mar ric 3, 9. Goerieli 2'/z, 10. Gersinska l'/z. Riyad. Confederatie-beker. Groep B: Tsjechië - Verenigde Arabi sche Emiraten 6-1 (4-0), Uruguay - Zuid-Afrika 4-3 (2-1). Eindstand: 1. Uruguay 3-9, 2. Tsje chië 3-4, 3. Verenigde Arabische Emiraten 3-3, 4. Zuid-Afrika 3-1. Indeling halve finales (op vrijdag): Brazilië - Tsjechië, Uruguay - Au stralië. België. Antwerp - Brugge 0-1. Stand aan kop: Brugge 16-44, Harel- beke 16-31, RC Genk 16-30, Ekeren 16-27. SPORTPRIJSVRAGEN Duitse lotto. Trekking A: 2-4-25- 27 - 31 - 43. Reservegetal: 42. Trekking B: 1 - 17 - 19 - 37 - 42 - 44. Reservegetal: 21. Supergetallen: 3 - 4. Spel 77: 2394218. Super 6: 117727 (onder voorbehoud) (ADVERTENTIE) live WEDSTRIJD ONDER VOORBEHOUD 2 MAANDEN GRATIS BIJ EEN JAARABONNEMENT* •DIT AANBOD IS GELDIG TOT EN MET 31 DECEMBER 1997

de Stem | 1997 | | pagina 11