Mandela bitter bij afscheid Geef de Bladenbon. e ontkent n GSM's VN-rapporteur meldt massamoorden in Afghanistan Navo denkt alweer aan de volgende uitbreidingsronde Met Thabo Mbelci eindigt de 'heldentijd' in Zuid-Afrika president Zuid-Afrika levert kritiek op blanken Clinton waarschuwt Irak weer COMMENTAAR DE STEM BUITENLAND A5 jekaapt JNENLAND KORT Drie man met koffer vol cheques gepakt Ook in Britse ziekenhuizen besmet bloed Vijf miljoen hectare bos in 97 verbrand Miljoen dollar voor nieuwe zaal Haags tribunaal Europa eist van industrie j schone auto BUITENLAND KORT Het unieke geschenk voor de feestdagen. Hoop dat ruzie tussen Turkije en EU beperkt blijft I DECEMBER 1997 A4 i i i i i WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 Ie wachten op het initiatief-wets ■Links-fractieleider Paul Rosenmöl Ben. Het plan werd zonder veel en leloodst. forstel fel bekritiseerd. Vooral het losenmöller. De redeneertrant van lederland is in Europa koploper od %olg van het goede overleg tussen eelste bewijs van het functioneren Jiie wet, volgens het CDA. ■en verworpen. Het gegeven dat de de sociale partners was doorslaq- |t CDA in de Eerste- en Tweede Ka l/ven. i onredelijk. De vakbonden en de Jschilpunten wanneer het gaat over irkgevers hebben verheugd gerea- iwakker van de weggestemde wet ^dellijk na het debat in de Eerste Ka- jverken aan een wettelijke kaderre- en arbeid mogelijk te maken. Een ïsie uit de CDA-gelederen gaat met janmöller aangedragen thema weer i er alleen een andere - bredere- loept vragen op. Het heeft er ver- ^t initiatiefwetsvoorstel van Rosen- pemocraten afficheren zich immers Ezinspolitiek die het mogelijk moet gecombineerd. gument dat de Nederlandse samen- 1 Rosenmöller zat te wachten, komt 1 een eigenaardig daglicht te staan, erdient de houding van de christen- ?laar op borg vrij luige' in het proces tegen Johan Trhand Koos R., is door de Brit- I na betaling van een borgsom, lat van A., mr. J. Pen, gisteren jrt moeten afgeven en is hij ver- jij de Londense politie. De Brit- 1 van dit jaar in Londen op ver ken. In België loopt een straf- Vegens vermeende witwasprak- lkracht inzetten' Jielenbos van Onderwijs wil een let tekort aan invalleerkrachten een leraar meer zijn, maar nog Igkomen voor de klas, vindt Ne- orige maand met een ernstig te- blen te kampen. De gemeente Iers en verzorgers om te helpen tn. De D66-Kamerleden Lam- de staatssecretaris hierover op- >uder versoepeld geling voor grenspomphouders terugwerkende kracht versoe- ^at omhoog en over het bedrag betaald. Bij de hoogte van de |de maandelijkse omzet in 1996 bsidieregeling voor grenspomp- tn Financiën gisteren naar de De grenspomphouders zijn na de l klandizie verloren aan de Oos- |ng moet het leed verzachten. eigen muur halen |Den Haag worden volgend jaar Idommen te verwijderen. Iw gisteren besloten. Het college pgen storend en ze veroorzaken Je gemeente denkt dat de meeste lullig met het verwijderplan wil len eerste schoonmaakbeurt gra- (1 ze een onderhoudsabonnement ter dat nieuwbouwplannen voor- 'spuit- en plakgevoeligheden vier jaar cel in Frankfurt heeft de Nederlandse d als 'heer Olivier', gisteren ver maanden cel. Hij krijgt die straf valse Amerikaanse dollars, et vier medeverdachten terecht. 1 van 21 maanden tot twee jaar de behandeling van de zaak. De legde de rechtbank uit, dat hij al- handel van valse dollars om op- levisieprogramma Heer Oliviers re inlichtingen- en verbindings ikken af die gevoerd worden ove ions van defensiepersoneel. gehouden. Het Nederlandse deta chement ondersteunt vanuit v lafranca de Navo-vredesoperaw in Bosnië. 1, Verder vindt afluisteren plaats at er sprake is van bij voorbeel bommelding of ernstige rampe ongevallen waar defensie-0 delen bij betrokken zijn. 1 JIUrtv»orln dat het defensiepersoneel tijde vooraf wordt geinfo^ over afluister-activiteiten gens een woordvoerder zi] waarschuwingen te verg* met die van de politie als zij P paalde plaatsen snelheias- drankcontroles houdt. Het afluisteren mag voorts^ gericht zijn op het.^erz®^ iemand de bedrijfsveiligheid. ,iAl^ teje. vanaf zijn bureau een p pe_ foontje pleegt dat m®tsdient het fensie te maken heeft, afluisteren onmid'de.llfl ,?oer. den gestopt," aldus de w der. Genève (anp) - De VN-rap- oorteur voor Afghanistan, de Zuid-Koreaan Paik Choong- Hvun, maakt melding van gruwelijke slachtpartijen in niet name het noorden van Af ghani stan. Onder een ruw geschat aantal van vierduizend doden in noor delijke dorpen zouden zich voor namelijk Taliban-strijders, maar ook burgers en leden van lokale milities bevinden. Rapporteur Paik rept van negen waterputten die fungeren als massagraven. De VN-mensenrechtenspecialist keerde na een missie van ruim twee weken afgelopen weekeinde terug naar het VN-mensenrech- tenbureau in Genève. Paik be zocht de Afghaanse hoofdstad Kaboel alsmede Kandahar, Jala labad en Faisabad. In dorpen rond het noordelijke Mazar-i- Sharif trof hij schokkende bewij zen voor grove schendingen van mensenrechten. In de buurt van het noordooste lijke Shibarghan trof de VN-rap- porteur twee massagraven aan. In deze regio zouden ruim twee duizend mensen na gruwelijke martelingen zijn vermoord. De meeste slachtoffers waren Tali ban-strijders, maar ook burgers en lokale militairen. In de regio zijn negen waterputten gebruikt als massagraven waar een kleine duizend mensen in zouden moe ten liggen. „De manier waarop deze mensen zijn vermoord gaat alle verbeel ding te boven," aldus rapporteur Paik. Krijgsgevangenen zijn door strijders van generaal Abdul Ma- lik vervoerd naar de waterputten die normaal door schaapherders worden gebruikt. De meeste ge vangenen zijn levend in de putten gegooid. Degenen die tegenstrib belden, zijn vermoord met groot kaliber machinegeweren en als nog in de putten geworpen. De waterputten waren tot dertig meter diep. De strijders van ge neraal Malik hebben vervolgens handgranaten in de putten ge worpen en de bovenkant ervan laten instorten met behulp van bulldozers. Rapporteur Paik vond ter plekke bewijzen voor de gruwelijkheden, aangevuld met wetenschappelijke bevestiging van de organisatie Physicians for Human Rights. In het gebied vochten strijders van de religieuze militie Taliban, die de macht heeft in de hoofd stad Kaboel, begin dit jaar tegen troepen van de generaal Dostum. Een bondgenootschap van Tali ban en Maliks troepen verdreef Dostum. Vervolgens keerde Ma- lik zich tegen de Taliban-strij ders en verjaagde hij hen weer naar het zuiden. Op andere plek ken bij Shibarghan vond de VN- rapporteur zes massagraven met aanwijzingen voor massale slach tingen met eveneens zwaar kali ber machinegeweren. In dorpen rondom Mazar-i-Sharif hebben Taliban-troepen in het wilde weg burgers doodgeschoten. De strij ders vroegen de lokale bevolking om wapens, maar schoten op ie dereen, ongewapend of niet. Ouderen die niet in staat waren te vluchten voor de Taliban zijn allemaal vermoord. VN-rapporteur Paik zal de be vindingen van zijn reis naar Af ghanistan bij de komende zitting van de VN-mensenrechtencom- missie in maart 1998 presenteren. Mafikeng (rtr/dpa) - President Nelson Mandela heeft gisteren in zijn afscheidsrede als voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres de blanken in Zuid-Afrika bekritiseerd. Hij riep ertoe op dat de zwarten meer bij de Zuid-Afrikaanse economie wor den betrokken na de politieke hervorming waaraan hij leiding Politieke waarnemers waren ver rast door zijn bittere opmerkin- )ver de blanken die naar zijn mening hun vroegere privileges proberen te behouden. De over- van het apartheidssysteem een samenleving waarin zwarten en blanken gelijke rech ten hebben, is volgens de presi dent nog maar net begonnen. rten en blanken begrijpen el kaar nog steeds niet. De presi dent beschuldigde de blanken er van te weinig offers te willen brengen om een nieuw Zuid- Afrika op te bouwen. Van de on dernemingen die op de beurs van Johannesburg genoteerd staan, wordt maar 9 procent door zwar ten geleid. De democratie heeft wortel geschoten in Zuid-Afrika en er zijn 'geen ernstige fouten' gemaakt, blikte de president te rug op de overgang onder leiding van zijn ANC. Maar hoewel de zwarten het land nu politiek lei- is volgens Mandela heel wei nig veranderd in de maatschappij en de economie. „Een grote en vastberaden inspanning van zo wel de openbare als de particu liere sector is nodig voor het doel om de economie te deracialise- Keulen - De Duitse politie heeft gisteren in Keulen drie mannen aangehouden die gestolen Neder landse cheques met een gezamen lijke waarde van miljoenen gul dens wilden verhandelen. Een vijftigjarige zakenman uit Keu len lichtte de politie in over de transactie. De man kreeg van het drietal, waarmee hij vaker zaken deed, een koffer overhandigd met daarin cheques met een totale waarde van 1,3 miljoen gulden. Het was de bedoeling dat hij het geld op een bankrekening zou storten, de helft was voor hem. Hit onderzoek is gebleken dat de in beslag genomen cheques af- tig zijn van een inbraak in ren." In zijn vier uur durende toespraak tot de drieduizend ANC-afgevaardigden haalde Mandela fel uit naar de Nasiona- le Party die het blanke minder heidsbewind belichaamde en haar leiders. Hij verweet hen dat zij niet hebben willen meewerken met de Waarheidscommissie on der leiding van aartsbisschop Tu tu, die Zuid-Afrika met zijn ver leden in het reine wil brengen. De Zuid-Afrikaanse blanken hebben volgens hem de nieuwe orde on der leiding van de zwarten nog steeds niet aanvaard. Zij menen dat er al een normale democratie bestaat, maar zover is het nog niet. Deze is een baby en heeft veel zorg nodig, zei hij. En, zo vervolgde hij: 'Contrarevolutio naire' elementen van het vroegere blanke bewind hebben een net werk gevormd om het land te de stabiliseren. Londen - Een omstreden Brits bloedproduct, mogelijk besmet met het virus van de Creutzfeldt- Jakobziekte, is klaarblijkelijk ook toegediend aan drieduizend patiënten in honderd Britse zie kenhuizen. Dat heeft de Britse krant Times gisteren gemeld. Zondag maakte het Ierse ministe rie voor Volksgezondheid bekend dat 268 Ieren bij bloedtransfusies het bloedproduct hadden gekre gen. Volgens de Times vond het ministerie in Londen het niet no dig de Britse patiënten te infor meren. Het risico op besmetting is zo klein dat er geen reden was om paniek te zaaien, zo citeert de krant de autoriteiten. Nelson Mandela hield gisteren zijn afscheidsrede als voorzitter van het gres. Afrikaans Nationaal Con- FOTO REUTER ten woning in Alkmaar in augus tus 1996, waarbij voor 22 miljoen gulden aan cheques werd gesto- 'en' Het is nog niet duidelijk of eet gaat om de 65.000 cheques ®et een waarde van 22 miljoen gulden van het piramidespel Coin Liberté, die indertijd verdwenen "ij inbraken in onder meer een woning in Alkmaar. Zeist (anp) - Wereldwijd is dit 'aar tot nu toe al vijf miljoen hec- 'Wbos - circa anderhalf keer de "PPervlakte van Nederland - in «ammen opgegaan. Dat blijkt uit oen gisteren verschenen rappor- taSe van het Wereld Natuur ?n (WNF). De organisatie peitvoor een internationale aan pas om de rampzalige omvang n de branden volgend jaar te- ™8 Ie dringen. e' natuurfonds maakt zich '"«ral zorgen over de bossen en si» b 6 dlersoorten in Indone- Pan llë' Colombia> Australië, Afr 13 ^'euw~Guinea en enkele Ind aanse 'anden- In Brazilië en jti''Joo'è is de situatie het em- Siiwt elk-Van beide landen Weo miljoen hectare bosge- 1,1 vlammen op. van erf branden 's de uitstoot lors t 2 m be'r°kken landen ie oegenomen. jn Brazilië ligt d "r1 ^aar naar verwacH- nja I Procent hoger dan vo- isevef' ec°nomische schade Indon 6enS enorm- Alleen al voor VfertitjSlé SiCbat be^ WNF deze op wordm Jard gulden. Verder soort W VeJe ze'dzame dier- ,faarond7rLUUSterven bedreiSd> - onaer de orang-oetang. Door Bart Luirink Johannesburg - Met Thabo Mbeki (55), die het leider schap van het ANC van Nels on Mandela overneemt, sluit Zuid-Afrika het tijdperk van de helden af, van de grote historische momenten, van de 'wijze mannen van Rob beneiland.' Mbeki vertegen woordigt een in het afgelo pen decennium zorgvuldig gekweekte nieuwe generatie leiders, die zich sterker richt op het vergroten van de greep van zwart Zuid-Afrika op de economie dan op verzoening met de blanke minderheid. Om in de voetsporen te treden van Mandela lijkt geen geringe opgave. De Zuid-Afrikaanse 'vader des vaderlands' speelde de afgelopen jaren als geen an der de rol van 'nationaal verzoe ner'. Met de tijdens zijn 27-jari- ge gevangenschap opgebouwde autoriteit slaagde Mandela er tijdens de moeizame overgang van apartheid naar democratie in de vrede te bewaren. Ook lukte het de ANC-leider zich een grote populariteit aan te meten onder de oude vijanden van zijn beweging. „Blanke Zuid-Afrikanen zijn een beetje kinderachtig," aldus de politi coloog Alf Stadler. „Ze werden verliefd op de man die ze zo lang gevangen hielden." Met het vertrek van Mandela, die in 1999 ook door Mbeki als president van het land zal wor den opgevolgd, lijkt er sprake van een voorzichtige opleving van de 'blanke angst' voor een man die zich, sterker dan zijn voorganger, wil inzetten voor de opheffing van de achterstelling van zwart Zuid-Afrika. Mbeki zelf ziet daar hoogstens een ac centverschuiving in en geens zins het afzweren van de verzoe ningspolitiek. Tijdens een onlangs gehouden toespraak gaf hij als zijn mening te kennen dat de verzoening tot falen gedoemd is als blank Zuid-Afrika geen bereidheid toont een deel van de economi sche koek af te staan. De oplevende angst doet geen recht aan Mbeki's hoofdrol bij het op gang brengen van een dialoog met de vroegere macht hebbers vanaf midden jaren tachtig. Als internationaal se cretaris slaagde hij erin ontmoe tingen tot stand te brengen met vertegenwoordigers van de denktank van het minderheids bewind, de Broederbond, het Zuid-Afrikaanse bedrijfsleven en zelfs medewerkers van de in lichtingendienst. In samen spraak met Nelson Mandela, die in zijn gevangeniscel vanaf 1987 leden van het kabinet van P.W. Botha ontving, legde hij het fun dament voor het uiteindelijk in 1990 op gang gekomen onder handelingsproces. De ironie wil dat het in die tijd juist Mbeki was die, pijp rokend en telkens weer rustig argumen terend, in de ogen van veel blan ken het gematigde gezicht van het ANC representeerde. Nu boezemen Mbeki's pleidooien voor een 'Afrikaanse wederge boorte', voor invoering van een extra belasting voor 'geprivili- geerden' en het feit dat zijn ad viesraad uitsluitend uit zwarten bestaat een zekere angst in. Zijn herhaaldelijke uitvallen naar de 'voornamelijk door blanken ge controleerde media' leveren hem bovendien met regelmaat een slechte pers op. Al met al lijkt Mbeki's inzet meer dan een accentverschui ving. Zijn machtsbasis concen treert zich met name binnen de opkomende zwarte middenklas se en de tienduizenden partijle den die nu binnen het staatsap paraat en de verschillende be stuurslagen carrière maken. Het door Mbeki, die economie aan de universiteit van Sussex stu deerde, aangezwengelde 'her stelplan' richt zich dan ook met name op het creëeren van een brede zwarte middenklasse. Zijn criticasters binnen het ANC, met name binnen de vak bondsfederatie Cosatu en de communistische partij (SACP), veroordelen het plan als 'neo-li- beraal' en zelfs 'Thatcheris- tisch'. De toekomstige president, die in 1964 in ballingschap ging nadat zijn vader Govan samen met Mandela naar Robbeneiland werd verbannen, zegde in 1990 zijn lidmaatschap van de com munistische partij op. SACP-le- den zijn bevreesd dat de machtsovername door Mbeki uiteindelijk ook het einde van de alliantie tussen het ANC en hun partij zal inluiden. De nog steeds goed georgani seerde en invloedrijke partij heeft in de afgelopen decennia talloze blanke anti-apartheids leiders en intellectuelen aan het ANC 'uitgeleend'. Dat is in hoge mate bepalend geweest voor de 'non-raciale' koers die de bewe ging tot op heden vaart, en on der de aanhang het besef ver sterkte dat de strijd tegen de apartheidspolitiek niet simpel- Thabo Mbeki neemt het par- tijleiderschap over van Nelson Mandela en naar verwachting in 1999 ook het president schap. FOTO ANP weg een strijd tegen blanken was. Mbeki heeft zich daarente gen in de afgelopen jaren steeds sterker als een 'Afrikanist' ont popt. Weliswaar zien aanhan gers van deze stroming in Afrika ruimte voor blanken, maar het leiderschap is toch vooral aan zwarten voorbehouden. Mbeki is teveel een machtspoli ticus om zich publiekelijk volle dig met een denkrichting te identificeren. Hij lijkt verschil lende, soms tegenstrijdige, sig nalen af te geven om zodoende bij de verkiezingen in 1999 de meerderheid van de partij te be stendigen. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de nieuwe ANC-leider beschikt over een 'geslepen' diplomatiek en orga nisatorisch talent. In de afgelopen twee jaar is hij erin geslaagd veel van de angels uit het conflict met de Inkatha- beweging van chief Buthelezi weg te nemen. Zijn op verzoe ning met het rurale Zulu-seg ment van de Zuid-Afrikaanse samenleving gerichte beleid, heeft in beide organisaties in middels tot voorstellen voor fu sie geleid. Afgelopen zondag sloot zelfs Nelson Mandela zich bij die gedachte aan. Washington (rtr/afp) - De Ameri kaanse president Clinton heeft gisteren verklaard dat nieuwe strafmaatregelen tegen Irak moe ten worden overwogen, als Bag dad de VN-wapeninspecties blijft dwarsbomen. Clinton zei tijdens een persconfe rentie dat de Iraakse president Saddam Hussein zich blijkbaar nog steeds niet heeft neergelegd bij inspecties van de internatio nale gemeenschap op alle ver dachte plaatsen. Brussel - De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Alb right heeft het Joegoslavië-Tri- bunaal 1 miljoen dollar beloofd voor de bouw van een nieuwe rechtszaal in Den Haag. Albright deed haar toezegging gisteren in Brussel tijdens beraad met de Navo-partners. Haar Nederlandse ambtgenoot Van Mierlo toonde zich na afloop van de vergadering ingenomen met de 'substantiële Amerikaan se bijdrage'. Nederland heeft zelf 1,6 miljoen dollar uitgetrokken voor de bouw van de tweede rechtszaal. Tot dusver zijn twintig van oor logsmisdaden verdachte perso nen in handen van het Joegosla- vië-Tribunaal. Brussel - De Europese Unie zal zelf maatregelen nemen als de auto-industrie niet sneller werk maakt van schonere wagens. De milieuministers gaven gisteren de Europese Commissie opdracht met een Europees wetsontwerp te komen, tenzij er voor maart af spraken liggen met de autopro ducenten over beperking van de C02-uitstoot. Turkse leger sluit acties in Noord-Irak af Ankara - Turkse militairen hebben hun offensief tegen Koerdi sche guerrillastrijders in Noord-Irak afgesloten. De actie tegen bases van de Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft twee weken geduurd. Volgens het staatspersbureau Anatolia is 'het offensief met succes geëindigd'. Er zijn 182 aanhangers van de PKK ge dood. Aan Turkse zijde zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Drie IRA-leden veroordeeld Londen - Drie IRA-leden zijn gisteren in Londen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 25, 20 en 17 jaar. Twee mannen van 31 en één van 26 zijn door een jury schuldig bevonden aan het beramen van een bomaanslag. Daarnaast achtte de jury het bewezen dat de drie in het bezit zijn geweest van een grote lading explosieven. De Londense politie vond na hun arrestatie tien ton explosieven, wa pens en apparatuur voor de productie van bommen. Een vierde verdachte werd na ruim twintig uur beraad door de jury vrijge sproken. VN sturen voedselhulp naar Somalië Nairobi - De Verenigde Naties gaan dertigduizend ton voedsel naar Somalië sturen om de zeshonderdduizend slachtoffers van de watersnoodramp te helpen. De organisatie maakte dat gisteren in de Keniaanse hoofdstad Nairobi bekend. Met de hulp willen de VN de slachtoffers het komende half jaar voeden tot de nieuwe oogst is binnengehaald. Door de overstromingen is zeker 31.000 ton voedsel verloren gegaan en is zestigduizend hectare land bouwgrond zwaar beschadigd. VN kritiseren Congolese regering Genève - De regering van de Democratische Republiek Congo houdt zich niet aan haar belofte om de veiligheid te garanderen van de inspecteurs die er massamoorden op Rwandese Hutu- vluchtelingen willen onderzoeken. Maandag keerde een groep on derzoekers uit het noorden van Congo naar de hoofdstad Kinsha sa terug omdat zij zich door groepen demonstranten in de regio Mbandaka bedreigd voelde. „De regering van Congo moet de vei ligheid garanderen. Dat staat zeer duidelijk in de brief, waarin de secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, de opdracht van de onderzoekers beschrijft," aldus woordvoerster Thérèse Gastaut van de VN in Genève. Navo plant nieuwe vredesmacht Bosnië Brussel - De Navo-ministers van Buitenlandse Zaken hebben gis teren in Brussel opdracht gegeven plannen uit te werken voor een nieuwe internationale vredesmacht in Bosnië. Het formele besluit valt 1 maart volgend jaar. Het ziet er naar uit dat de vredesmacht kleiner zal zijn dat het huidig troepental van 35.000. Op hun half jaarlijkse bijeenkomst gaven de ministers de militaire Navo-com- mandanten opdracht vier scenario's uit te werken voor de toe komstige vredesmacht. Uiterlijk 1 maart maken de ministers een keuze uit de vier plannen. De scenario's lopen uiteen van totale te rugtrekking tot handhaving van het huidige troepenaantal. Het mandaat van de Sfor-vredesmacht loopt eind juni 1998 af. (ADVERTENTIE) mmm MËj3w De ®'adendon van EXPRESSE Media Expresse is een ideaal cadeau voor de feestdagen. Goed voor een geschénkabonnement op een fantastisch blad naar keuze. En u hoeft 'm pas té betalen ajs u hem aan iemand geeft! Bel nu meteen gratis met SCOOT™ O8OO en vraag m aan! 7007 Dan heeft u altijd een geschenk in huis. De Bladenbon vindt u ook op Internet www.sco0t.ni/bladenbon.htm Door Bert Schampers Brussel - De Navo neemt in april 1999 een besluit over verdere uitbreiding van het bondgenootschap. Gisteren hebben in Brussel de zestien Navo-leden de toetreding van drie voormalige leden van het Warschau Pact, Polen, Honga rije en Tsjechië formeel be krachtigd. De drie landen zul len over anderhalf jaar, als de Navo haar vijftigjarig bestaan viert, verwelkomd worden als nieuw lid. Het gaat om de vierde uitbreiding sinds de oprichting van het Noor- datlantisch bondgenootschap in 1949. In tegenstelling tot Frank rijk en Spanje zullen de drie voormalige Warschau-Pactlan- den vanaf medio 1999 onmiddel lijk deel gaan uitmaken van de geïntegreerde militaire structuur van de Navo. Spanje bereidt zich overigens voor op volwaardige deelname aan militaire Navo- operaties. Met de ondertekening van de toe- tredings-protocollen krijgt het besluit van de Navo-top, afgelo pen zomer in Madrid, een diepere betekenis. Polen, Tsjechië en Hongarije zijn de eerste drie Oost-Europese landen die sinds het einde van de Koude Oorlog toetreden. Eigenlijk was de DDR hen al voor, maar de integratie van het Oost-Duitse leger in de Navo gebeurde geruisloos onder de vleugels van de Bondsrepu bliek. De grens van de Navo schuift verder op naar het oosten. Vooral Rusland, waarmee de Navo ove rigens goede betrekkingen onder houdt - vastgelegd in de stich- tings-akte - kijkt enigszins ner veus naar de uitbreiding nu het grondgebied van de Navo tot aan zijn grenzen reikt. Niet dat de Navo kan worden gezien als een bedreiging voor Moskou. Het ge vaar zit vooral in Rusland zelf, dat door interne politieke en eco nomische problemen een factor van instabiliteit blijft. Het verle den speelt daarbij een rol, maar zeker ook de angst voor de toe komst. Het laatste woord over het Navo- lidmaatschap van de drie voor malige Warschau-Pactlanden is nu aan de lidstaten. Ratificatie in de parlementen is geen gelopen race, waarschuwden functiona rissen gisteren. Minister Van Mierlo vertelde on der de indruk te zijn geweest. „Het is misschien de leeftijd, maar het deed me wel wat van daag. Wij werden in 1945 bevrijd. Zij ook, maar hun bevrijders werden de nieuwe bezetter. Dat zat ons altijd al dwars." Frankrijk en Italië willen dat ook Roemenië, Bulgarije en Slovenië snel lid worden van de Navo. In Madrid, waar afgelopen juli werd beslist over de eerste groep nieu we toetreders, behoorden ook de ze landen tot de kanshebbers. De Navo-landen kozen voor een ge faseerde toenadering, onder druk van de Amerikanen, die ook vreesden dat de hele operatie te veel geld zou kosten. Voor de uitbreiding met drie nieuwe leden is bovenop het Na- vo-budget de komende tien jaar drie miljard dollar gereserveerd. Dit geld is voornamelijk bestemd voor infrastructuur en opleiding. Het is de bedoeling dat de toetre ders, net zoals de huidige zestien, substantieel bijdragen aan de Navo-begroting. Intussen bereidt het bondgenoot schap zich voor op verdere uit breiding. In de slotverklaring van de najaarsvergadering werd dat gisteren nogmaals bevestigd. Se cretaris-generaal Solana van de Navo ontkende dat een besluit over nieuwe leden al eerder valt dan 1999. Pas in april van dat jaar komen in Washington de staatshoofden en regeringsleiders opnieuw bijeen in Washington om de vorderin gen te bespreken. De Turkse minister van Buiten landse Zaken Cem verklaarde nog voor het begin van de Navo- vergadering in Brussel dat zijn land niet dwars gaat liggen bij de uitbreiding van het bondgenoot schap, omdat het toevallig ruzie met de Europese Unie heeft. Turkije is zwaar teleurgesteld nadat het zaterdag te horen kreeg voorlopig geen kans te maken op onderhandelingen voor toetre ding tot de Europese Unie. Cem maakte een duidelijk onder scheid tussen de Navo en de EU. De Turkse bewindsman wil de gestoorde relaties met de EU ook niet dramatiseren. Minister Van Mierlo had gister middag een kort onderhoud met zijn Turkse ambtgenoot. „Hij voelt zich oprecht ge kwetst," aldus Van Mierlo, die dat ook weer niet onbegrijpelijk noemde. De minister wilde Cem laten zien dat Nederland zich zeer betrokken voelt. Het is nu aan de Britse minister Cook om als inkomend EU-voorzitter de betrekkingen met Ankara weer te verbeteren.

de Stem | 1997 | | pagina 5