KOOP OP! Onderzoek: matig drinken is gezonder dan helemaal niet Onverslij tb are kunstheup ligt in verschiet' 'Preventieve borstamputaties alleen bij jongere vrouwen' Sport draagt ook op onverwachte terreinen bij aan gezondheid In casino's wordt niet gelachen PESTEM LIJF LEVEN E2 ;o, Tredford, art rglaan) room Hulst. OK ichten. Helaas... ïwikkelder. Door een tzondering en blijf je ns samen met de ANjB- >ersoonlijke benadering isen met een handicap igenbehartiging en des n door heel Nederland- Postbus 850 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 I to Will Gerritsen I De heilzame werking van sport I ea lichaamsbeweging begint I dankzij nieuwe wetenschappelij- I se kennis een enorm terrein te bestrijken. Zo groot, dat de brede iarheid van Haarlemmer I Wonderolie daarbij in het niet I valt: verminderd risico op hart- ea vaatziekten, verlaging van ho- i bloeddruk, minder kans op darmkanker en ouderdomsuiker, der botontkalking, verlich- bij depressie en angsten, maast zijn er aanwijzingen I dat méér bewegen borst-, long- I en prostaatkanker helpt te voor- nen, en verder ook de ziekte i Alzheimer, chronische ge- I wrichtsontsteking, beroerte en I migraine. ME-patiënten vinden 1 baat bij meer beweging. I Krek wat u zegt: het gaat om de lamml of the fittest. Verkouden ARBEIDSONGESCHIKTEN Dosering Contact I I I I I WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 Casino NX Afelaq Bavel/Bret :ot 21.00 uur tot 17,00 uur 18.00 uur tot show op het menu van enkele nieuwe modellen P8 Civic's, en speciale Accord's penile II isplein 9, Hulst )IT HONDA dealer. yjj jjet grootste onderzoek al ler tijden naar de gevolgen van het gebruik van alcohol op de I «ezondheid is gebleken dat matige drinkers niet alleen ge zonder zijn dan zware drin- s, maar ook dan geheelont- houders. i staat in het nieuwste num- I „er van het Amerikaanse vak blad Sew England Journal of Me dicine. De onderzoeksresultaten hebben met name betrekking op mensen van middelbare leeftijd en ouder. Het is niet voor het eerst dat deze conclusie getrokken wordt. De afgelopen jaren zijn meer onder zoekers tot de slotsom gekomen dat matig drinken gezond is. Maar andere onderzoekers wezen erop dat alcoholgebruik het ge vaar van borstkanker en andere ziektes verhoogt. In het nieuwe onderzoek, dat over een periode van negen jaar onder 490.000 mensen is uitgevoerd door de American Cancer Society, zijn de voor- en nadelen van drank tegen elkaar afgewogen. De deelnemers varieerden aan het begin van het onderzoek in leeftijd van 30 tot 104 jaar. Negen jaar later, toen inmiddels 46.000 van hen waren overleden, kregen de deelnemers voor de tweede maal een vragen lijst voorgelegd. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de kwalijke gevolgen van alcohol (met name kanker) in het niet vallen ten opzichte van de posi tieve gevolgen van alcohol voor het hart. Deze gunstige effecten op het hart beginnen merkbaar te worden op middelbare leeftijd. „Het beste advies aan het publiek is 'alles met mate'," luidt het eindoordeel van onderzoeker Mi chael Thun. Wie gemiddeld een glas alcohol per dag drinkt, heeft weliswaar een grotere kans te sterven aan borstkanker, keel-, mond- en le verkanker, cirrose en alcoholis me, maar de kans te sterven aan hart- en vaatziekten is veel lager dan bij geheelonthoduers. Matige drinkers hebben 30 tot 40 procent minder kans aan hart- en vaat ziekten te sterven. Het positieve effect van alcohol is het duidelijkst bij mensen met een zwak hart. In het algemeen zijn de positieve effecten van matig drinken voor mannen iets groter dan voor vrouwen. De 'drinkers' in dit onderzoek waren werkelijk matige drinkers. De mannen consumeerden ge middeld een glas per dag, de vrouwen iets minder. Een onder zoeker heeft erop gewezen dat dat minder dan de helft is van het werkelijke gebruik van de door snee-Amerikaan. (ap) Fitness helpt bij aids en eetziekten I Het aidsvirus afremmen op de hometrainer. Fitness als thera- pietegen de 'vreetziekte' bou- I. Sport draagt ook op on- I verwachte terreinen bij aan de leid. Maar al te veel zwoegen en zweten kan een averechts effect hebben. I Haar er zijn nog meer gunstige effecten, zoals onlangs bij een g aan de Vrije Universi teit in Amsterdam bleek. Meest I opvallende stellingen die daar I werden verdedigd: sport helpt 1 een handje bij aids en lijkt een I prima therapie te zijn voor de Kgtziekte' boulimia nervosa. Amerikaanse onderzoeker Arthur LaPerriere van de Uni- Iversiteit van Miami bestudeert al |twaalf jaar de invloed van sport de slopende immuun- I riekte die door het hlv-virus Iwordt veroorzaakt. Hij liet proef- Ipersonen drie keer per week op ■hometrainers fietsen en na een J^dje bleek dat bij hen het aantal 'itte bloedlichaampjes (onze F®te verdedigingslinie tegen vi sie indringers en het voornaam- e doelwit van met hiv besmette to) toenam, zij het in beschei den mate. De aidspatiënten ver- de kwalijke invloeden 1 stress op hun immuunsys- 1 beter dan de groep die niet Wie. uitkomsten sluiten naadloos l®0P ander onderzoek naar de Positieve uitwerking van sport op 'weerstand. Zo leert een studie ""ue Amerikaan David Nieman Mannen doen fitness voor hun gezondheid, vrouwen om af te slanken, maar fitness heeft ook gunstige effecten bij eetstoornissen en zelfs bij aids. foto jacques peeters dat vrouwelijke dertigers die re gelmatig een stevige wandeling maken half zo vaak verkouden zijn dan hun onsportieve leeftijd genotes. Ongeveer hetzelfde re sultaat kwam uit de bus bij een onderzoek naar verkoudheid bij bejaarde vrouwen. Een opmerke lijk resultaat, omdat het im muunsysteem bij ouderen achter uit gaat. Vrouwen van 65 die re gelmatig fitness deden, hadden in het onderzoek evenveel witte bloedlichaampjes als dertigers. Het enthousiasme van LaPerriere over sporten en fitness als aids- remmer werd al snel getemperd door vervolgonderzoek. Bij een aantal sportende proefpersonen met aids verslechterde zelfs de weerstand. Oorzaak volgens de Amerikaanse onderzoeker: ze lie pen te hard van stapel. Het is een bekend gegeven uit de topsport dat superatleten die op de toppen van hun kunnen opereren een slechte weerstand hebben. Con clusie: voor aidspatiënten is een individuele dosering van hun trainingsinspanning van levens belang. Uiteindelijk biedt sport geen ge nezing: na twee jaar zijn er even veel sportieve aidslijders dood als hun minder beweeglijke lotgeno ten, moest LaPerriere op de stu diedag toegeven. Wel voelen de patiënten zich gedurende het ziekteverloop beter. Het ontlokte bij een nuchtere Groningse huis arts in de .wandelgangen de op merking dat sport bij aidspatiën ten blijkbaar hetzelfde doet als bij gezonde mensen. Je voelt je er beter van. Fijn, maar so what! Misschien is die visie toch te pes simistisch. Zo zag de Amster damse aidsdeskundige Sven Danner ondanks zijn scepsis over de bevindingen van LaPerriere lichtpuntjes. Het kweken van ex tra witte bloedlichaampjes door sport kan namelijk bijdragen aan het welslagen van de nieuwe combinatietherapie voor aidspa tiënten. Met een 'cocktail' van verschillende medicijnen kunnen doktoren het virus onderdruk ken. Danner: „Het is uitermate belangrijk om al bij het eerste be gin van de hiv-besmetting met de behandeling te starten. Ik denk dat je een behoorlijk voordeel kunt boeken door het virus met de medicijnen de kop in te druk ken en tegelijkertijd met sport het immuunsysteem te verster ken." Natuurlijk moet je wel eerst de optimale mate van in spanning vinden, zegt hij. Over het enorme belang van een evenwichtige dosering van sport voor de gezondheid kan de Noor se onderzoekster Jorunn Sund- got-Borgen een boekje opendoen. Zij promoveerde in 1992 op een onderzoek naar eetstoornissen bij topsportsters. Ze ontdekte dat liefst twintig procent van deze vrouwen aan anorexia (dwang matig afvallen) of boulimia (bui tensporige eetbuien, gevolgd door bijvoorbeeld braken) lijdt. Vooral meisjes die op jonge leef tijd aan een sport beginnen waar voor ze uitermate lenig en licht moeten zijn, zoals turnen, lopen risico. Maar ook vrouwen die in tensief fitness en dergelijke doen, kunnen makkelijk in problemen raken. „Mannen doen fitness voor hun gezondheid, vrouwen om af te slanken," aldus Sund- got-Borgen. Niettemin kan fitness ook helpen bij eetstoornissen. In een door haar ontwikkelde therapie voor boulimiapatiënten waarin sport uitgangspunt is, liet liefst zeven tig procent van de groep de dwangmatige behoefte varen na een schranspartij de vinger in de keel te steken: „Lichamelijke oe fening vermindert de depressieve gevoelens bij deze vrouwen, geeft hun meer controle over hun le ven. Ze krijgen het gevoel voor hun eigen lichaam weer terug. Door sporten krijgen ze weer 'contact' met hun lijf. Dat is be langrijk, omdat boulimiapatiën ten bij vreetbuien een gevoel heb ben alsof ze uit hun lichaam tre den." Sporten kan ook eetstoornissen voorkomen, stelt Sundgot beslist. „Het vergroot je zelfrespect en helpt natuurlijk ook om je ge wicht onder controle te brengen. Wel moet je de goede boodschap aan de doelgroep overbrengen, zodat ze weten wat ze kunnen verwachten. Je krijgt niet het fi guur van een supermodel. Ster ker, je wordt zwaarder door toe name van de spiermassa." Door dr. J. Verhulst Onlangs kreeg ik (samen met anderen) een uitnodiging om een kijkje te nemen in een van de officiële gokinstellingen die ons land rijk is. Persoonlijk heb ik helemaal niets met gokken, maar beroepsmatig leek het me wel interessant. 'Dat wordt la chen geblazen,' zeiden we nog tegen elkaar, maar dat pakte anders uit. In de eerste zaal (of eigenlijk meer een voorportaal) stonden we meteen oog in oog met een groot aantal veelal oudere da metjes die verkrampt en krampachtig achter een blin kend en rinkelend apparaat hingen, stonden of zaten. Alle maal hielden ze met de ene hand een bekertje met guldens omklemd, waarvan niet duide lijk was of dat de winst was, of het laatste restje WAO. De an dere hand bewoog op een voor ons onbegrijpelijke manier over de bedieningsknoppen. Duidelijk was dat geen van de dametjes lachte. Onder begeleiding zetten we onze ontdekkingsreis voort. Door gangen die ook al vol stonden met verleiders. In de grote speelzaal aangekomen, waanden we ons in Las Vegas: overal machines en speeltafels, waar we ook keken. En overal mensen die met een verbeten gezicht geld in gleuven stopten. Geen lachje kon er af, bij nie mand niet. Zelfs niet als er ge wonnen werd, was er sprake van enige vrolijkheid: kenne lijk wist de winnaar van dat moment dat hij alles zo weer kwijt zou zijn. Nog steeds be zagen wij met z'n allen dit hele gedoe met gepaste afstande lijkheid, waarbij me overigens opviel dat ook wij minder vro lijk werden. De beklemming had blijkbaar vat op ons gekre gen. Dat gevoel van beklemming werd enorm versterkt, toen on ze gastheer ons een fiche van eén tientje in de hand drukte: we mochten het ook eens pro beren. Vanaf dat moment heeft er niemand meer van ons gela chen, geloof ik. We keken el kaar wat onwennig aan en nie mand durfde aanstalten te ma ken om werkelijk te gaan gok ken. Daar het er toch een keer van moest komen, besloot ik als eerste te gaan. Ik koos voor het Amerikaans Roulette. In de hoop dat niemand me zou zien, moffelde ik mijn fiche op de ta fel, op 'zwart'. Het balletje ging draaien en ik won. Blij was ik niet, want nu was ik er nog niet van af. Dus nog maar een keer ingezet, nu op de eerste 12, en ik won weer. Ik had nu geen tien, maar zestig gulden. Het zweet brak me uit. 'Zo gaat dat dus,' dacht ik. 'Zo word je er ingeluisd. Op deze manier krijgt de gokduivel je in zijn macht.' Want je zult altijd zien dat je wint als je voor het eerst speelt. Je wordt hoogmoedig, op een ongezonde manier zelfverze kerd en je denkt de hele wereld aan te kunnen. Dat dacht ik dus, terwijl ik al die tijd de ge wonnen fiches stevig in mijn vuist hield. Mijn andere speel makkers hadden allemaal het geluk gehad hun fiche te heb ben verloren. En ik moest nu beslissen wat ik verder zou gaan doen. Toen schoten me al die mensen te binnen met wie ik beroepshalve spreek. Ik zag hun bleke gezichten voor me en de totaal vernielde relaties en huwelijken. Ik moest denken aan al de energie die het hun gekost heeft om via gelieg en bedrieg hun verslaving voor de buitenwereld verborgen te houden. En toen hoefde ik op eens niet meer. Ik liep naar de kas, en wisselde de fiches in voor contant geld. Al doende realiseerde ik me ook wat me feitelijk zo tegenstond in dat casino: er valt helemaal niets te lachen. Van onze verslaggever De opkomst van vrijwel onver- slijtbare protheses ligt binnen bereik. Door de toepassing van aramide, een kunstvezel, kun nen verschillende soorten lichaamsprotheses wellicht een levenlang meegaan. Als dat het geval blijkt te zijn, dan hoeven gehandicapten in het vervolg geen of minder opera ties te ondergaan om een ver sleten hulpmiddel te laten ver vangen. Dat stelt de scheikundige J. Hofsté op basis van een promo tie-onderzoek bij de vakgroep Polymeerchemie van de Rijksuni versiteit Groningen. Het onder zoek is gefinancierd door Akzo Nobel Central Research in Arn hem. Hofsté promoveert vrijdag op een onderzoek naar de verlen ging van de levensduur van de kunstheup. Ze veronderstelt dat de gemid delde levensduur van de heup protheses naar alle waarschijn lijkheid te verlengen is van vijf tien naar 225 jaar. Dat is vijftien keer langer, dan nu het geval is. De slijtage van ge wrichtsprotheses is volgens de Groningse wetenschapper dras tisch terug te dringen door de veelgebruikte kunststof polye thyleen te mengen met de arami- devezels. „De verbetering van het prothe semateriaal kan in de toekomst een vermindering betekenen van het aantal operaties dat nodig is om versleten protheses te vervan gen. Want, hoe sterk ook, op den duur slijten gewrichtsimplanta ten en veroorzaken de losgeraak te prothesedeeltjes problemen als chronische ontsteking, botver- mindering en het loslaten van de prothese," aldus Hofsté. Meer dan dertig procent van de opera ties wordt tegenwoordigd uitge voerd om versleten protheses te vervangen. Het nieuwe materiaal, een com posiet ofwel samenstelling van kunststoffen, is weliswaar bedui dend sterker dan de tot dusver toegepaste materialen, maar is nog niet getest in het menselijk lichaam. Het zal volgens Hofsté nog wel enkele jaren duren, voor dat bekend is welke effecten de nieuwe generatie protheses heb ben op het menselijk lichaam. Of een prothese wel of niet goed aansluit op het lichaam heeft overigens met een reeks factoren te maken, zoals de uitvoering van de operatie, de plaatsing van de pen in het bot (bij kunstheupen), infecties en afstotihgsverschijn- selen. Joor Guus Mater (anp) ^erwijdering van een gezonde orst kan de kans op borstkan- voor vrouwen aanzienlijk 'Perken, Maar die ingreep zou een moeten worden toegepast '1 jongere vrouwen die een gro- ans op deze ziekte hebben. 2ei kankerchirurg E. Rutgers 54»airf Amsterdam tijdens de ,ri[,8 van de Oncologie, die was gewijd aan de ont- ertov6 i?en in bet onderzoek naar BW borstkanker. De dag vond on l® ar^sen en onderzoekers stanrf 8*e te brengen van de Rutn Van zaken rond de ziekte, fen w n0em<^e bet voorheeld van deren Vrouw met twee kin" ai r m°eder en een zuster kii DNA&n borstkanker gestorven, zi ee t°n^rZoek is gebleken dat «Dekan j kankergen heeft. tarstkant iZ1'V00r haar viiftiëste Jonker krijgt is 35 tot 40 pro- cent," becijferde Rutgers. „De kans dat zij de ziekte voor haar 75e krijgt is 75 procent. Zelfs bij voort durende screening loopt ze een risi co van tenminste 10 procent om voor haar 75e aan borstkanker te sterven. Preventieve borstverwijde- ring kan dat risico terugbrengen tot minder dan 1 procent." De zuster van haar moeder, die ook het defecte kankergen heeft, is 54. Met 30 procent is haar kans om borstkanker te krijgen aanzienlijk minder dan bij haar nicht. Artsen verwachten een eventuele borst kanker in een vroeg stadium te kunnen opsporen. Zij besluit daar om zich regelmatig te laten scree nen en ziet af van een operatie. Rutgers stelde de vraag of het juist is om gezonde delen uit een gezond lichaam weg te halen. Een operatie die borstkanker moet voorkomen ziet hij niet als 'behandeling' van het gemuteerde kankergen. „Het kan natuurlijk niet." Hoewel hij de ingreep in principe ongepast acht, volgde hij de wens van de jongere vrouw. De beslissing voor een operatie kwam tot stand na overleg met een psycholoog, een verplichte stap op weg naar zo'n drastische keuze. In het Antonie van Leeuwenhoek Ziekenhuis, waar Rutgers werkt, is de operatie de laatste negen jaar bij 46 vrou wen verricht. De meerderheid daarvan vond in de laatste drie jaar plaats. Het ziekenhuis is nauw ver bonden met het Nederlands Kanker Instituut, waar onderzoek plaats heeft. Elk jaar horen ongeveer 10.000 vrouwen in Nederland dat zij borstkanker hebben. Van hen zijn er achthonderd erfelijk met de ziekte belast. Momenteel onderzoe ken negen laboratoria DNA-mate- riaal. Er zijn negenhonderd fami lies in behandeling. Met Zweden en het blanke deel van de bevolking van de Verenigde Staten telt Ne derland relatief de meeste vrouwen met borstkanker. Voor onderzoek bestaat over het algemeen weinig angst. Dat ligt in Amerika anders. Daar vrezen vrouwen geen verze keringen en leningen meer te kun nen afsluiten. Enkele maanden geleden is door onderzoeker P. Devilee uit Leiden en L. van 't Veer uit Amsterdam vastgesteld dat bij erfelijke kanker een onverwachte afwijking in het BRCA 1-gen ook aanleiding geeft tot het defect. In de meeste gevallen is tot nu toe gevonden dat slechts enkele van de 6000 bases (bouwste nen) aanleiding gaven tot het gen- defect. Geavanceerde apparatuur bleek niet in staat alle mankementen te kunnen bepalen. Daarom grepen de onderzoekers terug op grovere test methodes die lieten zien dat soms wel honderden bases in het zieke gen waren verdwenen. Het opspo ren van het kankergen duurt een half jaar. Waarschijnlijk zijn de kosten voor zorgverzekeraars bij levenslange screening van vrouwen met een ho gere kans op borstkanker minder dan die bij behandeling. De Utrechtse onderzoekers E. Buskens en H. Vasen toonden aan dat dat al met zekerheid geldt voor mensen met darmkanker. De kans op borstkanker kan aanzienlijk worden verkleind door verwijdering van een gezon de borst. foto anp

de Stem | 1997 | | pagina 27