Disc! DE STEM Actie tegen misbruiken kinderen' 4Parel Petit Parisin de schijnwerpers Politie voorbeeldig bezig met terugdringen rijden onder invloed' Wedstrijd optuigen van 100 kerstbomen Jorritsma sluit bouw tunnel Sluiskil op lange termijn niet uit Ziekenhuis Knokke richt nu Zeeuws-Vlaanderen vizier op a||euro 6België moet meebetalen aan bestrijden muskusrat' liDisc schok- 3ct\e, van de als u écht wilt Nu verkrijg- LY SONY. (Z FOPPEN DIE KLIMT AR 6%, IPleidooi GS bij Justitie: ■Jonge inbrekers Itelen voor tien pile uit huizen drugsvangst in duister woning K"!eenmanuitHulstdie in Drie jongens bekennen serie vernielingen in Ternenzen Boete voor bezit wapens en drugs C1 CDA-senator H. Eversdijk: PROBEER NU VRIJBLIJVEND DE NIEUWSTE MUU1FOCAIE CONTACTLENZEN Na geslaagde fusie met ziekenhuis Blankenberge t tuner, versterker hitterende kersen- ram, repeat (1/all), Ikmaar, Almere, Amersfoort, Vssen, Baarn, Beverwijk, Bussum, iren, Doetinchem, Drachten, Gent, Groningen, Harderwijk, raard, Hilversum, Hoofddorp, gezand, Kampen, Leeuwarden, k, Nijmegen, Nunspeet, Putten, 'ijk, Veendam, Veenendaal, i, Zeist, Zwolle. oor een dilemma, e rente, dan staat uw u voor 'vrij opneem- aag, ook als uw geld itaat. ij niet terecht. Onze edig vrij opneembaar ders met 0,5% bonus- asisrente die nu 3,5% is. tot maar liefst 6%. De inden wij u graag toe. verstuur de bon, bel een of bel 0800 - 07 24 (gratis, ier dag bereikbaar). EDM-DINEH '7 'n Hogerop Rekening adeau over 1997 direct al uidige basisrente)Als u daar minimaal 2.500,- Hdien een fles wijn. 25.000,- of meer, dan nis diner ter waarde van van de bekende restau- Llliance Gastronomique Zeeland (au onze verslaggever Middelburg - De twee politiedis tricten boven de Westerschelde jsunnen een voorbeeld nemen aan de manier waarop de politie in Zeeuws-Vlaanderen probeert het rijden onder invloed terug te drin- n. e oproep doet de afdeling Zeeland NF0RMATIE 0«« EKENIHG. rismakeri met een account- Generale Bank-kantoor. m/v 's avonds ren naar de Generale Bank, -^5jur irdam. G"eBl,Wt Bank. De Andere Bank. van Veilig Verkeer Nederland (VVN) bij de start van de campagne 'Ben jij ster ker dan drank Rij alcoholvrij'. Deze actie is een gezamenlijk initiatief van WN en het Nederlands Instituut voor de Gezondheidsbevordering en Ziekte preventie. De Zeeuws-Vlaamse politie houdt sinds kort meer alcoholcontroles in het week einde en maakt daarbij gebruik van zo genoemde 'vliegende alcoholbrigade': korte controles op steeds wisselende lo caties in de hele streek. Het afgelopen weekeinde nog vond er bijvoorbeeld in samenwerking met de marechaussee en de Belgische politie zo'n controle plaats. Een goed voorbeeld, aldus WN, die een beroep doet op de politie in de gehele provincie Zeeland om dat te vol gen. Want een hogere pakkans is naast voorlichting hét middel om jong en oud ervan te overtuigen dat rijden onder in vloed in Zeeland niet kan. Hoe vaker die boodschap wordt herhaald, hoe be ter die tussen de oren komt. De nieuwe campagne die VVN Zeeland kort voor de feestdagen lanceert, richt zich vooral op jongeren. Zoals gemeld is namelijk uit wetenschappelijk onder zoek gebleken dat die vaker bij (ernsti- fin onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen justi- tie-minister W. Sorgdrager en de leden van de Tweede Kamer de wetgeving op gebied van seksueel kindermisbruik aan te scherpen en zo aan te passen aan de wensen van de bevolking. te onderstrepen dat een strengere wetgeving wordt ver- 1, gaat het verzoek vergezeld Ivanruim 10.000 handtekeningen. I Gedeputeerde A. Dek kreeg die bandtekeningen vorige week I woensdag op de Dag van de rech- a van de Mens uit handen van |èeactiegroep Veilig Kind. Hij be- toen reeds de handteke- door te zullen sturen naar |Dcn Haag. Nog geen week later i hij en zijn collega's de Idaad bij het woord gevoegd, linde brieven aan Sorgdrager en lde Kamer stellen GS zeer verrast |te zijn door het 'geweldig aantal steunbetuigingen', tamelijk leeft er onder onze |bevolking veel onrust als het gaat aseksueel misbruik van kinde- Iren." Dat is volgens het dagelijks ■provinciebestuur niet het gevolg ■van recente berichtgeving over ■seksueel kindermisbruik, bij lvoorbeeld de zaak Dutroux in |iê. „Het is, zo is onze overtui- Img, de basisbehoefte van ouders lom hun kinderen in een veilige I omgeving te laten opgroeien. Een ■behoefte die zijn vertaling heeft 'en in het internationale j van de rechten van het aid." De duizenden Zeeuwen |diehun handtekening hadden ge- pleiten voor het strafbaar Ifen van het in bezit hebben I» kinderporno, het opheffen JVsnonze verslaggeefster ISliiis/Aardenburg - Twee Bel- ""che jongens van elf en vijftien r zijn maandag aangehouden l'Sffis twee inbraken in Sluis en denburg. De buit was in totaal 5 10.000. Toen de jongens in 'kke werden gepakt, hadden Peen gedeelte van de buit nog bij I® In een woning aan de Kaai in luis en in een woning aan de He- Pdreef in Aardenburg werd Nndagmiddag ingebroken. Uit 'de woningen verdween voor 1 10,000 gulden aan sieraden "tol, Dankzij oplettende bur- 8 kon een signalement van de pdachten worden samengesteld, pvolgens vroeg de Zeeuws- aamse politie assistentie aan de s van Knokke en die hield f duo uit Charleroi aan. Het tol werd ingesloten. ■'"onze verslaggeefster Pst - in een wonjng aan Ij j agijnestraat in Hulst zijn IJtoJagmiddag 162 gram hasj, T gram wiet en 75 nog nader te |yrfe'ten Piben aangetroffen. at m°ment waren twee man- ■i- IDlst en een man uit Pezig en in de woning aan- Neiding voor jlet binnenvallen IW,e Woning was de aanhou- zit was van ruim twee gram uana. Nadat de softdrugs P'liedgeHuMgen°men'gingde fedJ» ?er woning binnen. Men aar werden aange- Dmr -in besla§ §en°- ijfi Pange, 23-jarige en 8 verdachten werden in v an de avond na verhoor van de verjaringstermijn op sek sueel misbruik van kinderen en een strengere aanpak van dat soort zaken. De verjaringstermijn is momenteel twaalf jaar. Het college stelt in de brieven aan Sorgdrager en de voorzitter van de Tweede Kamer dat de angst van Zeeuwse ouders de gevoelens van vele Nederlanders weergeeft. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Drie jongens van 13,14 en 15 jaar uit Terneuzen hebben gisteren bekend de af gelopen tweeënhalve maand vernielingen te hebben ge pleegd'aan de scholen De Oude Vaart en De Golfslag. Ook zouden ze fietsenhokken en lampen hebben vernield. Zij heb ben voor duizenden guldens scha de aangebracht. De politie stelde een onderzoek in nadat afgelopen weekend 39 rui ten van vier Terneuzense scholen waren ingegooid. De drie jongens bekenden de vernielingen aan twee scholen, maar wisten niets af van de andere scholen. De politie vervolgt het onderzoek en gaat nog een aantal jongeren aan de tand voelen omdat er meer jon gens bij betrokken moeten zijn. ZIE OOK ZEELAND - C3: 'Vandalisme uit verveling voorkomen' Terneuzen - Een Belgische man werd gisteren aangehouden in de Noordstraat. Hij had twee mes sen bij zich en was verder in het bezit van 6,5 gram hasj en 2,7 gram marihuana. De man kreeg een boete van 4000 Bfr. en een binnenstadverbod voor 28 dagen. De messen en softdrugs werden in beslag genomen. De Nederlands-hervormde kerk in IJzendijke is na honderden jaren eindelijk verlicht. Van onze correspondent IJzendijke - Met een ferme druk op de knop stelde burgemeester G. Noorde wier gisteravond de nieuwe verlichting van de Nederlands-hervormde kerk in IJzendijke in gebruik. Ondanks de vrieskou maakten de genodig den daarna een rondje langs de prachtige verlichte kerk. Enkele honderden jaren stond de kerk in de avonduren in het don ker, maar door een bijdrage van 25 mille en zelfwerkzaamheid door leden van de servi ceclub Kiwanis staat deze 'parel van Petit Paris' nu volop in de schijnwerpers. „We zijn als Kiwanis met onze dertig man nelijke leden bezig voor het goede doel en de gezelligheid," aldus voorzitter Jan Lie- vens tijdens een sfeervolle bijeenkomst in de kerk. „We hebben door een financiële bijdrage en zelfwerkzaamheid van onze le den, maar ook dankzij de deskundigheid van ons lid Frans Reijniers dit kunnen rea liseren. Als geboren IJzendijkenaar ben ik trots op dit kerkgebouw en de nieuwe ver lichting. Ook Gerard van Noort, voorzitter van de Stichting Hervormd Kerkgebouw, kon gis teravond zijn geluk niet op. „Deze kerk heeft altijd in het donker gestaan, maar het oudste en mooiste gebouw van Zeeland is FOTO WIM KOOYMAN nu ook 's avonds te bewonderen," aldus van Noort, die ook de graafwerkzaamhe den van Kiwanis-lid Ruules ter sprake bracht. „Alles is volgens schema verlopen. We zul len de installatie in goede staat houden, want dit is een aanwinst voor Petit Paris." Van Noort bedankte ook de gemeente Oost burg, die de energiekosten van de nieuwe buitenverlichting voor haar rekening neemt. De schijnwerpers zullen elke avond tot elf uur blijven branden. „Ik ben als toekomstige IJzendijkenaar na tuurlijk zeer trots op deze mooie verlichte kerk," besloot burgemeester G. Noorde wier de officiële ingebruikstelling. Van onze verslaggever Terneuzen - In Retranche- ment, Cadzand, Cadzand- Bad en Zuidzande wordt zon dagmiddag 21 december het startsein gegeven voor een grote kerstboom-optuigwed- strijd. In totaal zijn meer dan honderd kerstbomen ge plaatst in deze dorpen. De bomen zijn tussen de drie en zes meter hoog. Gezinnen en kinderen uit deze West-Zeeuws- Vlaamse dorpen zijn uitgeno digd om een van deze bomen te adopteren en zo origineel moge lijk op te tuigen. Originaliteit speelt een belangrijke rol. Het is niet de bedoeling de bomen vol te hangen met kerstballen of an dere gekochte kerstversieringen van thuis. Een jury beoordeelt de bomen en heeft al aangekondigd extra veel punten te geven aan milieu vriendelijke versieringen. Voor de winnaars liggen diverse prij zen klaar die op 10 januari om 19.00 uur in strandpaviljoen Ca- ricole worden uitgereikt. Gezinnen en/of kinderen die via de school nog geen label hebben ontvangen kunnen deze alsnog ophalen bij het VW-kantoor in Cadzand en Retranchement, ho tel de Wielingen en verhuurbu- reau de Blauwe Zeedistel in Cadzand-Bad, hotel-café-res- taurant du Commerce in Cad zand en hotel-café-restaurant de Rode Leeuw in Zuidzande. Het evenement wordt voor de eerste keer gehouden. Het is de bedoeling er een jaarlijks terug kerend festijn van te maken. Toeristen krijgen »volgend jaar WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 I I ge) alcoholongevallen betrokken zijn. Promotieteams van VVN zullen jonge ren attenderen op de gevaren van alco hol in het verkeer. Zeeuwse wegbeheer- ders dragen hun steentje bij aan de actie door de slogan op posters langs de we gen te plaatsen. Daarnaast gebruikt een aantal Zeeuwse bedrijven en instellin gen het eampagnemateriaal om de eigen werknemers voor te lichten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Op de langere termijn is de bouw van een tun nel bij Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen niet uitgesloten. Dat zei minister Jorritsma (WD, Verkeer) gisteren tijdens over leg met de Tweede Kamer. „Ik sluit niet uit dat we daar op enig moment toch iets aan doen," aldus de minister. „Maar als ik kijk naar het be schikbare geld en de prioritei ten, dan is de bouw van een tunnel in de nabije toekomst niet mogelijk." Bestuurders in Zeeuws-Vlaan- deren dringen aan op de bouw van een tunnel onder het ka naal Gent-Terneuzen omdat de brug het verkeer op termijn niet aankan. Na de bouw van de tunnel onder de Wester schelde zal het verkeer over de brug volgens hen fors toene men. Onderzoek van Rijkswater staat toonde onlangs echter aan dat de verkeersdruk na de bouw van de Westerschelde- tunnel niet zodanig toeneemt dat er een tunnel bij Sluiskil moet komen. Vanuit de regio is teleurgesteld op dat onderzoek gereageerd. De Kamerleden Leers (CDA) en Van den Berg (SGP) kaart ten de bouw van een tunnel opnieuw aan bij Jorritsma. Van den Berg wees erop dat de brug 'nu al een enorme bott leneck is'. „Het is niet alleen de bouw van de Westerschel- detunnel die een tunnel bij Sluiskil nodig maakt," aldus de SGP'er. Van onze verslaggever Terneuzen - De CDA-senator H. Eversdijk vindt dat België - lees: Vlaanderen - moet meebetalen aan de bestrijding van de muskusrat in de Zeeuwse grensgebieden. Het is één van de zes vragen die Eversdijk, ook dijkgraaf van het wa terschap De Drie Ambachten in Terneuzen, de minister heeft gesteld naar aanleiding van een landelijk onderzoek naar de bestrijding van muskusratten. Dat onderzoek, vorige week gepubliceerd, toonde on der meer aan dat de huidige bestrijdingsmethodes 'ondoelmatig en te duur' zijn. Met name in Zeeland haalt bestrijding vrijwel niets uit; in Zeeland is Zeeuws-Vlaanderen het grootste probleemgebied: ratten steken er in grote aantallen vanuit Vlaanderen de grens over. Reden voor Eversdijk om de minister van verkeer en waterstaat te vragen om mogelijkheden voor mede-financiering van Vlaanderen te onderzoeken. Voorts wil de CDA-senator antwoord op de vraag of de minister bereid is om gedurende vijf jaar landelijk vijftig extra ratten vangers aan te stellen, waarvoor het onderzoek eveneens pleit. Daar is een bedrag van vijf miljoen gulden mee gemoeid. Ten slotte wil Eversdijk weten of er al nieuwe gegevens zijn wat be treft het voorkomen en bestrijden van de beverrat. (ADVERTENTIES) de gelegenheid hun creativiteit te tonen. Alle honderd opgetuigde bomen blijven nog tot zaterdag 10 ja nuari te bewonderen. Op de laat ste avond worden ze om 19.00 uur ter hoogte van strandpavil joen Caricole feestelijk ver brand. De wedstrijd krijgt on dersteuning van de Stichting Verlichte Boerderijen- en dor penroute en de leden van de Stichting Frisse Neuzen. Contactlensspecialist H.A. Jongman Optometrist HBO RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG DE COCK TEL (0117)453657 TEL (0117) 385300 Van onze verslaggever Knokke-Heist (B) - De vzw (=stichting) Gezondheidszorg Oostkust, tot stand gekomen na de fusie van ziekenhuizen in Blankenberge en Knokke, wil haar activiteiten in de toe komst uitbreiden tot over de landsgrens. Tijdens de jubileumviering, waarop onder meer het vijftigja rig bestaan van het ziekenhuis in Knokke werd herdacht, zei be stuursvoorzitter K. Ghesquière dat de stichting op zoek is naar intense samenwerking met West- Zeeuws-Vlaanderen. „Wij hopen aldus gezondheidszorg te kunnen leveren voor deze kuststreek van De Haan tot Breskens," zei Ghes quière in zijn feestrede. De stichting heeft daarvoor wel het een en ander te bieden. Beide ziekenhuizen hebben een capaci teit van 321 bedden, een korps van 55 medisch specialisten en ruim 600 personeelsleden. De zie kenhuizen maken deel uit van een organisatie waarin ook stich tingen voor bejaarden- eh gehan dicaptenzorg, revalidatie en kin deropvang zijn opgenomen. De ziekenhuizen ontvingen vorig jaar 18.000 patiënten. Een klein aantal hiervan wordt gevormd door kraamvrouwen uit West- Zeeuws-Vlaanderen. Sinds OZ Zorgverzekeringen (voorlopig) toestemming geeft aan kraam vrouwen uit de regio ten westen van Biervliet om in België te mo gen bevallen is gretig gebruik ge maakt van die mogelijkheid. Ruim zeventig Nederlandse vrou wen brachten dit jaar hun kind(eren ter wereld in Knokke. Daarnaast vinden ook bij Univé verplicht verzekerden hun weg naar België omdat deze verzeker aar afstand en wachtlijsten laat meewegen bij het geven van toe stemming om gezondheidszorg in België te halen. Al eerder had algemeen directeur D. Demeulemeester van Gezond heidszorg Oostkust gezegd West- Zeeuws-Vlaanderen als natuur lijk achterland van zijn zieken- huisgroep te zien. Qua ligging en mentaliteit van de bevolking sluit dit gebied volgens hem perfect aan op het verzorgingsgebied van het ziekenhuis in Knokke. Met spanning ziet hij daarom ook uit naar een uitspraak van het Euro pees Hof in Straatsburg, waaraan de advocaat-generaal een tijd ge leden al het advies had gegeven het principe van vrij verkeer van goederen en diensten binnen de Europese Unie ook van toepas sing te verklaren voor de gezond heidszorg. Dat kan een handvat zijn voor samenwerking met het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, waarvan het Antoniusziekenhuis in Oostburg een onderdeel is. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten I 1999 2001 I --f--"»"-"*™"*" 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro. 13456, Middelburg tel. 0118'6®7ISs'851 117-461740, Terneuzen lel. 0115° 1.

de Stem | 1997 | | pagina 15