EEN 'STE VN-topman vangt bot in Bagdad Geriichtenmachine over Jeltsins 'verkoudheid' staat niet stil BÊCF FIAT INTRODUCEERT 2 WINNAARS IN BEDRIJFSWAGENS. Europese Commissie probeert Turkije gerust te stellen CU WANTED! W-THE »»H[ BUITENLAND A4 VArfÜMMEl Saddams paleizen blijven dicht Britse slagers en klanten eisen vlees aan bot HON A, MARK en PETER JANSEN wensen al hun vrienden en Kennissen een waanzinnig kening-' 8x40 rttxa sf70t dEN VAN TEAM 6 gaan er voor in 1998. Coach Hoe Opgeven: Defensieminister Duitsland op 'goodwill'-tour IjfiSE pre~ OM DIT TE VIEREN OP ALLE SCUDO- EN DUCATO-UITVOERINGEN TIJDELIJK F 2.000,- INTRODUCTIEPREMIE. HAT BEDRIJFSWAGENS, PARTNERS IN BUSINESS. COMMENTAAR DE STEM Varkenscrisis BUITENLAND KORT X 51 Schilderwerk CP Schilderwerken vraagt binnenwerk. Tel. 0162-436111. pESTEM DINSDAG 16 DECEMBER 1997 Stucadoor Gevraagd STUCWERK alle sierpleisters, schilder en tegelwerk Tel. 076-5658956 Lees de 25 grootste successen van de milieubeweging in het dubbeldikke jubileumnummer. Bel: 030-2331328 Door Wierd Duk Moskou - De Russische premier Vik tor Tsjernomyrdin vertrok gisteren ®ar Ankara voor een tweedaags be- zoelt aan Turkije. Een teken, volgens sommige waarnemers in Moskou, dat de ziekte van president Boris Jeltsin niet zorgwekkend is. Het Kremlin deed zelfs geen officiële mededeling over Jeltsins gezondheid 'omdat we daar geen aanleiding toe zien'. Een dag eerder had Jeltsin voor de tv-ca- uera's zijn stem uitgebracht in gemeente lijke verkiezingen en met schorre stem ge zegd dat hij de touwtjes stevig in handen heeft. „De zaken gaan goed in Rusland," aldus Jeltsin. „Ik volg de ontwikkelingen op de voet. In een woord: er is controle." Maar hij voegde er aan toe dat hij zich toch 'niet goed' voelde. Veel commentatoren zijn ervan overtuigd dat de president opnieuw last heeft van zijn hart. Sinds Jeltins woordvoerder vo rige week meedeelde dat de president we gens een 'virusinfectie aan de luchtwegen' voor 'tien tot twaalf dagen' moest worden opgenomen in het sanatorium in Barvi- cha, heeft de geruchtenmachine niet stil gestaan. Jeltsin zou, volgens een anonie me diplomaat, een nieuwe hartaanval hebben gehad. Hij zou, aldus een medicus op de Moskouse radio, een 'hersenspasme' hebben gehad. Het plotseling ingevallen koude weer - met extreem lage tempera turen tot min dertig graden - zou debet zijn aan Jeltsins klachten. Het Kremlin is deels zelf schuldig aan de stroom van geruchten. In het recente ver leden bleken Jeltsins regelmatig terugke rende 'verkoudheden' uiteindelijk uit te monden in een hartoperatie en vijf bypas ses. Voormalige communistische partij leiders leden ook opvallend vaak aan 'verkoudheid'. Joeri Andropov was maanden niet in het openbaar verschenen toen het Kremlin bekend maakte dat hij een 'koutje' had. Drie dagen later be zweek Andropov aan een nierkwaal. Ook al blijkt Jeltsins ziekte ditmaal mee te vallen: hij is hartpatiënt en op zijn 66e is hij voor Russische begrippen oud. Ver wacht wordt dat de president pas na het orthodoxe kerstfeest, op 7 januari, zal te rugkeren op het politieke toneel. Jeltsins afwezigheid schept een probleem. De Russische grondwet schenkt de presi dent ongekende volmachten. Hij benoemt de premier en de meeste andere ministers, hij wikt en beschikt over het lot van de Doema, de Tweede Kamer, zonder hem komt het bestuursapparaat langzaam tot stilstand. Tijdens Jeltsins laatste periode van ziekte bestierde zijn adjudant Anatoli Tsjoebais het Kremlin. Maar Tsjoebais is door een corruptieschandaal in problemen geraakt en er is niemand die over voldoende kwa liteit en invloed beschikt om zijn rol over te nemen. Bagdad (afp/rtr) - Het hoofd van de VN-ontwapeningscommis- sievoor Irak (Unscom), de Australiër Richard Butler, heeft gis teren bot gevangen bij de Iraakse leiding. De VN-inspecteurs zullen nooit tot de paleizen van president Saddam Hussein worden toegelaten, zo liet vice-premier Tareq Aziz hem weten. ,t o:Slx20mnX=f40'" Vul onderstaande bon in en stuur die naar: DE STEM/BRABANTS NIEUWSBLAD, antwoordnummer 10225, 4800 VB Breda t.a.v. Nieuwjaarswens o.v.v. "Kleintjes". Je hoeft geen postzegel te plak ken. Vanwege het lage tarief kunnen wij geen opdrachten op rekening accepteren. Voorde <?- taling kun je onder staande eenmalige machtiging invullen °j een eurocbeque of gw- betaalkaart insluiten (vergeet dan je pasnj en handtekening me Je opdracht jfeffi- lijk. maandag 2J ber in ons bezit zijn- „Het is aan de Veiligheidsraad om te bepalen of hij zich daarbij neerlegt," aldus Butler. De Iraakse autoriteiten beschouwen de paleizen als symbolen van tun nationale soevereiniteit, die niet aan een VN-inspectie mogen worden onderworpen. Wel zal Irak zich soepel opstel len bij inspecties in alle andere plaatsen die voor de Iraakse vei- Door onze correspondent Bonn - De Duitse minister van Defensie Volker Rühe (CDU) is bezig met een demonstratieve 'goodwill'-tour langs eenheden van de in opspraak geraakte Bundeswehr. Gisteren in alle I vroegte bezocht hij de Militaire in Hamburg waar de I veroordeelde neo-nazi-terrorist Manfred Roeder (68) ruim twee :n een gastcollege gaf I voor de militaire academie-staf. Eerder dit weekeinde was Rühe a het besneeuwde Bad Reichen- bij een oefening van een I btrgjagersbrigade. We laten niet met modder naar is gooien," verklaarde Rühe in Hamburg tegenover meer dan vierhonderd officieren in oplei- De uitnodiging aan Roeder Doemde Rühe een 'onverdraag- schandaal'; die affaire zal I lot op de bodem worden uitge- pcht. Maar de krijgsmacht is s de minister 'vast veran- i in de democratie'. ■ven. Mara kondigde zondag aan de 1 dialooS met de EU te )iriT ,n' Dat gebeurde nadat U-leiders op hun topconfe- I untie Itani 'n Luxemburg Turkije ten geweerd van de lijst lan- le a's eerste in aanmerking- a °m lid te worden, bar °Dl]®'s^e onderstreept in 7'aidnS dat een 'op maat westerse ■,!1D 1 strategie Turkije zal lïi'ni'a de voorbereiding op IC! ,?aatschap- Voor de Türi Ifcmf daarbij exact dezelf- oorwaarden als voor de an- lrfactiB^)1yanten' doze Turkse Iviuji aaarop is overdreven, Ide Unj e aaidige voorzitter van 3eftlmi?lssarisVan den Broek hiift i rc*aS *n de marge van Ne voo? V®? van de 0rgani- ving jn v e en Samenwer- I4ir» pa (0VSE) een ont- I Cllng mot m minister Zaken Ismail JS«deTurksé |V enfandse Zake ligheid van belang zijn. Gisteren hebben de ploegen van de Uns com nog dertien verrassingsbe- zoeken aan Iraakse installaties gebracht. Butler was eveneens teleurge steld over de gegevens die de Irakezen hem over hun biologi sche en chemische vernietigings wapens verstrekten. Bagdad had eerder juist beloofd dat het op dit gebied nieuwe informatie zou leveren. „Over de biologische wapens ga ven ze een tamelijk uitdagende verklaring af: 'Niets, er is niets'. Maar wij weten wel beter," zei Butler met een sceptisch lachje. Wat de chemische wapens be treft ging het gesprek met Aziz vooral over het zeer gevaarlijke VX-zenuwgas. Butler beklemtoonde dat Irak een betere samenwerking heeft toegezegd. Ook is er op sommige technische gebieden vooruitgang geboekt. De Unscom-topman heeft gister avond opnieuw een ontmoeting met Aziz gehad. Hij verlaat Bag dad vandaag. Donderdag brengt hij verslag uit aan de Veilig heidsraad. Krachtens de VN-resoluties moet Irak afstand doen van al zijn massavernietigingswapens, voordat de internationale sanc ties tegen Bagdad worden opge heven. Die zijn in 1990 ingesteld na de Iraakse bezetting van Koe weit. De Unscom is sinds 22 november weer actief in Irak. Zij had enke le weken daarvoor het land ver laten toen Bagdad het vertrek van alle Amerikaanse VN-in- specteurs eiste. Slagers zijn gisteren in Londen de straat op gegaan om te protesteren tegen het verbod op vlees aan het been. P'ussel/Luxemburg/Ankara (anp/rtr) - De Europese Commis- Iheeft Turkije opgeroepen om zijn eerste reactie op de uit- 1*1 van de top in Luxemburg te heroverwegen. De Europese I -me biedt de Turken een aantal 'interessante en substantiële 1'peningen voor een eventueel lidmaatschap'. J Hat heeft de Europese Commis- gisteren teleurgesteld gerea- Weren in een speciale ver- geerd op de wrijving tussen de ®nng gezegd. Die volgt op de EU en Turkije. „De Verenigde «se woede dat een concrete Staten hebben er nooit een ge- tnodiging om lid van de Euro 's Unie te worden, is uitgeble- Door Bob van Huët Londen - Aan" kansbereke ning ontbrak het niet. „De kans dat je de ziekte van Creutzfeldt-Jakob krijgt door een riblapje te eten is net zo groot als dat je drie keer achter elkaar de lotto wint," wist de Londense sla ger Paul Taylor. Met tientallen collega's was hij gisteren naar Westminster geto gen om een petitie aan te bieden in naam van boze vakbroeders en klanten die het kluiven aan koteletten en ossenstaarten rangschikken onder de rechten van de mens. Maar de honderdduizenden handtekeningen hielpen niet. Vanaf middernacht is het aan Britse slagers en restaurateurs verboden nog langer vlees aan bot te verkopen. Zij, die dat toch doen riskeren twee jaar gevan genisstraf of een ongelimiteerde ■geldboete. De in kringen van bottenklui- vers zeer verguisde landbouw minister Jack Cunningham nam het impopulaire besluit nadat een regeringsadviescommissie bse had gesignaleerd in de bot ten van runderen, die overigens opzettelijk met besmet veevoer waren gevoed. Het theoretische consumenten-risico was daar mee aangetoond, meende de mi nister en besloot prompt tot een verbod. Volgens ingewijden wist ook Cunningham wel dat dat over dreven was en dat het riskanter is een Londense straat over te steken of op een willekeurig voetbalveld te wachten op blik seminslag. Maar het 'politieke' vleesverbod was op een curieuze manier bedoeld om de rest van Europa ervan te overtuigen hoe veilig het Britse vlees nu was ge worden. Want als zelfs de aller kleinste kans op de nieuwe va riant van de dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jakob (door bse) voorkomen kon worden, had het huidige exportverbod op Brits vlees geen bestaansrecht meer, zo was de gedachte. Terwijl de minister hierover bekvechtte met collega's in Luxemburg ging het thuisfront tandenknarsend naar de slager om voor de laatste keer en heel demonstratief een kilootje of wat verboden knaagvlees te be stellen. „Ik laat me niet door de regering voorschrijven wat ik wel of niet zal eten," was daarbij een veelgehoord argument. De Nationale Rundvee Vereni ging probeerde premier Blair te verleiden tot crimineel eetge drag en presenteerde hem een enorme runderrib op een prach tige zilveren schaal. „Als hij het zelf niet wil eten, weet zijn per- (ADVERTENTIE) 'n Brussel hebben nse woordvoerders heim van gemaakt dat ze willen dat Turkije wordt opgenomen in de EU," aldus een Amerikaanse diplomaat. Amerikaanse Navo-diplomaten wilden zich niet uitlaten over de mogelijke gevolgen van de ruzie voor het militaire bondgenoot schap. Turkije is al sinds 1952 lid van de Navo en het land was tijdens de Koude Oorlog een van de belangrijkste pijlers van de defensie tegen het Oostblok. Turkije kan eventueel uit erger nis over de houding van de EU, de uitbreiding van de Navo gaan blokkeren. Ankara heeft daar al mee gedreigd. Vandaag onderte kenen Hongarije, Polen en Tsje chië in Brussel de toetredingsak te, die de drie landen lid van de Navo moet maken. Dat gebeurt op de halfjaarlijkse bijeenkomst van Navo-ministers van Buiten landse Zaken. Ook zij moeten hun handtekening zetten. Daar na moeten de nationale parle menten van de zestien leden van de verdragsorganisatie de toe treding van deze drie Oost-Eu- ropese landen formeel bekrach tigen. nilCATO 10 2.5 D INTRODUCTIEPREMIE UW INVESTERING 29.490,- 2.000,- 27.490,- SCUDO 1.9 D L INTRODUCTIEPREMIE UW INVESTERING 24.900,- 2.000,- 22.900,- premie. Hierdoor is er al een Ducato voor f 25.990,- en een Scudo voor f 22.900,-. Reden genoeg om naar de dichtstbijzijn de Fiat Bedrijfswagendealer te gaan (bel gratis 0800-0998880). Fiat introduceert de Ducato 10 met 2.5 dieselmotor en een extra aantrekkelijk geprijsde dieselversie van de Scudo. Daarom geldt er op alle Scudo's en Ducato's tijdelijk f 2.000,- introductie- Prijzen exclusief BTW. Fiat Scudo tijdelijk v.a. 22.900,-. Fiat Ducato tijdelijk v.a. 25.990,-. Leaseprijs Fiat Scudo v.a. 675- en Fiat Ducato v.a. 727,-. Leaseprijsen excl. BTW bij 48 maanden /20.000 km p.j. via Fiat Lease(030-2803330). Alle Fiat bedrijfswagens zijn inclusief 12 maanden totale garantie en 8 jaar carrosseriegarantie. Vraag naar de exacte voorwaarden. Wijzigingen voorbehouden. Deze actie loopt t/m 31 december 1997. Afgebeelde versie Ducato Granvolume, tijdelijk v.a. 35.590,-. FOTO ANP soneel er wel raad mee," wist slager Taylor. Vanaf hier bericht het anp. De Europese Commissie heeft giste ren boos gereageerd op het Ame rikaanse importverbod op leven de dieren en vleesproducten uit heel Europa. Ze noemde het be sluit van het ministerie van Landbouw in Washington over trokken en niet gerechtvaardigd. Brussel twijfelt eraan of de be slissing in overeenstemming is met de regels van de Wereldhan delsorganisatie (WTO). Met het verbod treffen de VS ook landen waar tot nu toe geen gevallen van de gekkekoeienziekte bse zijn aangetroffen. De Commissie heeft de indruk dat de Amerika nen niet alleen handelen uit pure bezorgdheid om de volksgezond heid, maar bezig zijn met een ac tie tegen voorgenomen Europese beperkingen op Amerikaanse producten. DE POLITIEKE crisis rond de inkrimping van de varkensstapel begint se rieuze vormen aan te nemen. Het verzet dat door D66 is aangetekend tegen het kabinetsvoornemen om het terugbrengen van het aantal varkens iets minder rigoureus te laten verlopen dan aanvankelijk door minister van Aartsen van Landbouw was voorgesteld, is onverwacht hardnekkig. Vice-premier Van Mierlo en zijn nieuwe fractievoorzitter De Graaf heb ben nog geen duimbreed toegegeven. Zij willen dat Van Aartsen zijn plan om de varkensstapel in Nederland met 25 procent in te krimpen, onverwijld uitvoert. De coalitiepartners kijken verbaasd toe. WD-frac- tieleider Bolkestein spreekt sussende woorden, terwijl zijn partijge noot en vice-premier Dijkstal het woord crisis al in de mond heeft ge nomen. Waarom speelt D66 het spel zo hoog in een zaak waarin de meningen minder ver uiteenlopen dan wordt voorgesteld? D66 heeft zich in de aanloop naar paars als de verdediger van het milieu opgeworpen. Die verkiezingsbelofte is niet waargemaakt. In belangrijke zaken waar het milieu op het spel stond (Betuwelijn, HSL en Schiphol), was D66 een braaf volger van het kabinetsbeleid. De nieuwe flinkheid van D66 heeft ongetwijfeld te maken met de be labberde positie in de opiniepeilingen en met de profileringsdrift van de nieuwe en ambitieuze fractieleider De Graaf. Deze factoren zijn be palend voor de koppigheid van D66 dat de behoefte voelt om ook eens de tanden te laten zien. Het moment is slecht gekozen. Het paarse kabinet zit in de slotfase van een succesvolle regeerperiode. De geschiedenis leert dat de partij die voor een kabinetscrisis zorgt, meestentijds voor die daad wordt afge straft. De verwachting is dat D66 wel bij zal draaien, maar de coalitie genoten zijn er niet helemaal gerust op. Het is niet de eerste keer dat een kabinet over een bananenschil uitglijdt. D66 verwijt minister Van Aartsen dat hij door de knieën gaat voor de agrarische sector. Dat is bezijden de waarheid. Van Aartsen heeft het aangedurfd om flink in het varkensbestand te snijden. Zodanig dat hij zelfs problemen heeft gekregen met de Europese Commissie. Hij heeft zijn plannen iets bijgesteld, maar hij koerst onvervaard af op een forse inkrimping van de varkensstapel. De coalitiepartners moeten de komende dagen D66 ervan trachten te overtuigen dat met de plannen van Van Aartsen goed te leven valt. Dat is niet gemakkelijk want de democraten hebben zich zo stevig opge steld dat gezichtsverlies onvermijdelijk is. Oppositieleider Iran aangehouden Teheran - Een van de meest vooraanstaande liberale tegenstan ders van het regime van de hoge geestelijkheid in Iran, Ebrahim Yazdi, is door de politie gearresteerd. Yazdi leidt de Beweging Vrijheid voor Iran (IFM) en is zondag opgesloten in de Evin-ge- vangenis in Teheran, zo is gisteren bekendgemaakt. De 66-jarige Yazdi had zaterdag samen met circa vijftig anderen een petitie ondertekend waarin president Mohammad Khatami gevraagd wordt de rechten te respecteren van de omstreden ayatollah Hos sein Ali Montazeri. Khatami wordt opgeroepen verdere aanvallen op Montazeri te verhinderen. Het huis van deze uitgesproken ge matigde geestelijke werd vorige maand herhaaldelijk belaagd. Londen weert Europees rundvlees Brussel - Groot-Brittannië verbiedt met ingang van 1 januari de invoer van rundvlees uit Europese en derde landen. De maatregel is een reactie op een besluit van het veterinair comité van de Eu ropese Unie om een algemeen verbod op het verwerken van run derproducten voor de cosmetica- en farmaceutische- industrie uit te stellen tot 1 april 1998. De Britse landbouwminister Jack Cun ningham maakte de maatregel bekend in Brussel, waar de Euro pese landbouwministers bijeen zijn. Cunningham zei dat hij vooral bekommerd is om de volksgezondheid. Britse consumen ten moeten volgens hem met vertrouwen hun eigen Brits rund vlees kunnen eten. Carlos krijgt nieuwe raadsman Parijs - De Franse Orde van Advocaten heeft gisteravond aan Carlos een nieuwe raadsman toegewezen. De beruchte terrorist, die momenteel terechtstaat op verdenking van een drievoudige moord, accepteerde de jurist Olivier Maudret als zijn nieuwe ad vocaat. De Fransman vroeg de rechter het proces een week op te schorten zodat hij voldoende tijd heeft om zich in de zaak te ver diepen. De rechter schorste de zitting om zich te beraden over het verzoek. Carlos voerde gistermiddag nog zijn eigen verdediging. Hij besloot daartoe over te gaan nadat de advocaten die hem oor spronkelijk bijstonden uit protest tegen een rechterlijke beslis sing terugtraden. VN staken onderzoek in Noord-Congo Kinshasa - Een team onderzoekers van de Verenigde Naties in het noorden van Congo is om veiligheidsredenen naar de hoofdstad Kinshasa teruggekeerd. De onderzoekers hadden in het noorden vermeende massamoorden willen onderzoeken op Rwandese Hu- tu-vluchtelingen, maar ze voelden zich bedreigd door groepen de monstranten. De massamoorden hadden naar verluidt plaats toen troepen, die de huidige president Kabila aan de macht hielpen, het gebied eerder dit jaar veroverden op het vluchtende leger van de voormalige dictator Mobutu Sese Seko (1930-1997). Recordkoude treft Moskou Moskou - De strenge kou heeft in Moskou de afgelopen dagen aan twee mensen het leven gekost. Het kwik daalde in het weekeinde tot 30 graden onder nul, een verschil van twintig graden met de voorafgaande week. Meer dan honderd mensen zijn in het zieken huis opgenomen wegens onderkoeling en bevriezingsverschijnse len. Slachtoffers zijn vooral daklozen en dronkaards die niet in staat waren hun woning zelfstandig te bereiken. Vrouw en zoon Gümüs gewond bij ongeluk Amsterdam - De vrouw en de oudste zoon van de Turkse kleer maker Gümüs zijn afgelopen weekeinde gewond geraakt bij een auto-ongeluk in Turkije. Ze liepen hoofd- en beenletsel op en lig gen in een ziekenhuis in Ankara. Volgens A. Versnel van het ac tiecomité Gümüs maken ze het redelijk. Het ongeluk gebeurde op weg van het vliegveld naar huis. De auto reed in dichte mist ach terop een vrachtwagen. De slachtoffers waren net teruggekeerd uit Nederland, waar ze een benefietconcert hadden bezocht. Het jongste zoontje van Gümüs bleef bij het ongeluk ongedeerd. De vader van zijn vrouw en een vriend van de familie raakten ge wond. De familie van de Turkse kleermaker moest Nederland in oktober verlaten omdat Gümüs geen verblijfsvergunning kreeg. Gümüs zelf was nog in Nederland toen het ongeluk gebeurde. Hij is inmiddels naar Turkije afgereisd. Tientallen doden in Algerije Algiers - Bij nieuw geweld in Algerije zijn de afgelopen dagen 34 burgers om het leven gekomen. De bloedbaden worden toege schreven aan fundamentalistische moslims, zo meldden Algerijn se kranten gisteren. Gewapende mannen doodden zaterdag in een wijk van Algiers en in de regio Khemis-Miliana 22 mensen. Een boerderij werd over vallen in de wijk Cheraga in het zuidwesten van de Algerijnse hoofdstad. Met bijlen en messen vermoordden de overvallers veertien mensen. Zij ontvoerden bovendien vijf jonge vrouwen, van tussen de 16 en 25 jaar. Turkije zet offensief in Noord-Irak voort Diyarbakir - Duizenden Turkse soldaten zetten gisteren het of fensief tegen Koerdische guerrillastrijders in Noord-Irak voort. Turkse gevechtsvliegtuigen voerden bombardementen uit op ba ses van Koerdische rebellen, verklaarde een Turkse legerfunctio- naris. Het grote Turkse offensief richt zich tegen bases van de Koerdische Arbeiderspartij PKK in het gebied Khwakurk, bij de Iraakse grens met Turkije en Iran.

de Stem | 1997 | | pagina 5