Verkoop huizen Othene verloopt naar tevredenheid 7 ton voor Basse wegen en zwembad Goederenspoor voor Cerestar Sas van Gent Actiecomité 'behoud watertoren' gaat verder als stichting ^Vervoersplan voor ambtenaren ontbreekt' Opbrengst concert voor De Stelle Cadzand heeft zes nieuwe ambassadeurs andidatenlijst PvdA Axel r°or verkiezingen is rond KORT ZEEUWS PLAATSELIJK nieuws jug STEM ZEELAND C3 n. Helaas... elder. Door een lering en blijf je imen met de ANIB. jnlijke benadering iet een handicap jehartiging en des- >r heel Nederland. IEIDSONGESCHIKTEN I Terneuzen - In de nieuwe stadswijk I othene in Terneuzen zijn tot nu rond I jj honderdvijftig woningen ver- I socht. Directeur W. de Winter van I loiektbouw Zeeland is tevreden I ,fffhet behaalde resultaat. Commissie gaat akkoord VERHUREN OOK )URCARAVANS |lG OLMENVELD Platform over lokaal duurzaam beleid: Bogaard trekt kar PvdA in Sluis-Aardenburg Parochie kan vraag infomappen niet meer aan Brand brievenbus Vlaggen gestolen Diefstal jas GSM gestolen Radarcontrole Kop-staart aanrijding Bedreiging met mes Rijden onder invloed Verlichtings controles Man aangehouden Terneuzen Spui IJzendijke I I 1 I I DINSDAG 16 DECEMBER 1997 Itbus 850 i AW Amersfoort sfoon (033) 465 43 43 hverzorgenden nodig die als i 6.000 zieken en gehandicapten "Ook ik doe mee" Meer informatie? Bel: (076) 560 20 60 Lonze verslaggever I je verkoop is conform onze planning. We baseren ons op 75 huizen per jaar. Deze planning komt uit. Uiteraard wil len we dat er nog meer woningen worden verkocht maar je moet niet vergeten dat het aantal inwoners van Terneuzen niet toeneemt. Vandaar dat we toch tevreden zijn over het tempo waarin de huizen worden verkocht." De Winter ziet voor volgend jaar een aantal positieve ont wikkelingen voor Othene. „De belangrij ke ontsluitingwegen worden volgend jaar aangepast en ook de infrastructuur binnen het plan wordt gerealiseerd. Othene is nu nog een brug te ver. Door de aanpassing van de infrastructuur is Othene volgend jaar echt een onderdeel van de stad. Dat is een positieve uitstra ling." Het niet toenemende inwonertal geldt volgens De Winter niet alleen voor Terneuzen. „De gehele markt in Zeeuws- Vlaanderen kent zijn beperkingen. Daarom ook azen we op het benodigde personeel voor de Westerscheldetunnel die een woning nodig heeft. We bekijken de mogelijkheden om op deze ontwikke lingen in te spelen." Het is overigens nog niet bekend wat voor type huizen in de plaats komen van de oorspronkelijke geplande dijkwonin gen in Othene. Projektbouw schrapte de ze woningen omdat ze in de praktijk te duur zouden worden. „De studie is nog niet afgerond. We verwachten dat de ge meente in het eerste kwartaal van vol gend jaar met de plannen naar buiten komt." l|anonze verslaggeefster ISas van Gent - Met het voorstel om komend jaar 655.000 gui ten uit te trekken voor het groot onderhoud van wegen in de I gemeente Sas van Gent, ging de Sasse commissie Financiën en I Onderwijs gisteravond zonder veel ophef akkoord. Ook het geven van een vergoe- van ruim 45.000 gulden nor de herstelwerkzaamheden 't Sasse zwembad, leverde I niet veel bezwaar op. De kosten voor herstel van het zwembad immers vergoed door de extra entree-opbrengsten van dit r. Aan het eind van de verga ing werd tussen neus en lip- I pen door akkoord gegaan met het voorstel tot het aangaan van een I taste geldlening van anderhalf I miljoen gulden. li 1998 zijn in Sas van Gent de Nassaustraat, Ravelijn, IWermolenstraat, 't Hoge Sas I es de Van Milstraat aan de beurt. I InWestdorpe worden de Linden- laan, Visserverkorting, Wilhel- at, Axelsestraat en de Tussenweg onder handen geno- In Phiilipine worden ko rt jaar de Waterpoortstraat, ISavelijnstraat, Spuikompark, I Kasteelstraat, Mosselbank, ISthorrekruidenstraat en de I Posthoornstraat hersteld. In de I Posthoornstraat wil het college lbovendien een verkeersremmer aanleggen. iHet dagelijks gemeentebestuur I vindt dat er opnieuw een inspec- 1 te uitgevoerd moet worden om lie planning actueel te houden. I Ook pleit het college voor een on- naar het gedrag van de lisfaltconstructie op de Westka li!. Bruggeman van het CDA lïïoegzich af waarom er nog geld |uitgetrokken moet worden voor n onderzoek en of de gegevens n de Westkade niet ga te gaan Meer weten over iwm de beroepsziekte van de jaren negentig? RSI-patiëntenvereniging Postbus 1222, 3800 BE Amersfoort 015-212 20 32 |1998 in onze snowroorm RAVANS zeeland: zichzelf terugverdient. Serooskerke - Tel. 0118-592040 lm. Veere). Fax 593234 1 adres voor uw occasioncarava^ Poorzitter Jan Harte hoopt dat F stichting de doelstelling van l(' actiecomité verder kan uit leiden. gemeente kan niet meer om f zevenduizend verzamelde ®dtekeningen voor behoud de toren heen. Bovendien is fffli een geïnteresseerde die de T'lertoren wil kopen en gaan Pploiteren. We hebben nog Pteds geen toestemming gekre- 1® om foto's van de binnenkant I® de toren te maken. We on- ■erzoeken momenteel de juridi- T®8 gevolgen als we de waterto- P willen kraken. We hebben P gekregen uit de poli- ij® steun komt van de nieuwe erneuzense partij TOP. Voor- |(5 A; Meeuwsen: Een ex- r ouder heeft laatst gezegd zijn bij de wegbeheerder. Voor zitter Platschorre zei dat de weg beheerder ook niet weet waarom de ondergrond van de Westkade steeds wegloopt. Om de vijf jaar een nieuwe slijtlaag aanbrengen is volgens de wethouder geen op lossing. Proefboringen moeten aantonen hoe het probleem structureel opgelost kan worden. De zesenhalve ton die nodig is voor het wegenonderhoud, is één van de investeringen waarvoor een vaste geldlening van ander halve miljoen gulden wordt aan gegaan. Overige posten zijn on der meer uitvoering van het Ge meentelijk Rioleringbeheersplan en aankoop van de panden Bene- luxstraat 118 tot en met 140. Het ophoesten van de halve ton voor het herstel van het zwem bad dat in de strenge winter '96/'97 kapot was gevroren en in middels is gemaakt, leverde gis teravond geen vragen op. Noët van de VVD vroeg zich wel af of de problemen met het zwembad, de wandconstructie liet water door, zich niet herhalen. „Voor lopig zijn we uit de brand," zei Platschorre. Voorzieningen aan brengen om de druk van buitenaf te verminderen, daar moet vol gens de voorzitter in de toekomst wel naar gekeken worden. Brug geman vroeg zich tenslotte af, of hij binnenkort een voorstel kan verwachten met betrekking tot de aanschaf van een nieuwe kuip van het zwembad. Daar was Platschorre echter geen voor stander van. De nieuwe spoorlijn wordt morgen officieel in gebruik genomen. Sas van Gent - 'Een aanvulling op de be staande transportmogelijkheden via het water en de weg'. Zo omschrijft het maïs- en tarweverwerkend bedrijf Cerestar Be nelux in Sas van Gent de eigen aanslui ting op de goederenspoorlijn van Terneu zen via Zelzate naar Gent. Cerestar neemt het nieuwe goederenspoor morgen officieel in gebruik. Maar er is al mee 'proefgereden'. Met de aanleg van de aftakking is begin dit jaar een aanvang gemaakt. Cerestar heeft voor het spoor gekozen om minder afhanke lijk te zijn van vervoer over water en weg. De aanvulling op het transport van en naar fa briek levert bovendien als voordeeltje op dat er een ruimere keuze is in de selectie van leve ranciers van grondstoffen, zo maakte een woordvoerder van het bedrijf precies een jaar geleden duidelijk bij de aankondiging van het plan. De kosten van de aftakking komen op foto camile schelstraete ruwweg tien miljoen gulden. Dat is inclusief een nieuw losstation. Overigens heeft de spoorlijn speciale aan dacht van de Nederlandse Spoorwegen: de (onder)grond waarop het spoor is aangelegd, is vrij zacht. De NS is er bij de plannen vanuit gegaan dat het spoor binnen een jaar zo'n twintig centi meter zal inzakken. De aftakking wordt na een jaar opnieuw uitgelijnd en op gelijke hoogte gebracht. l)i onze correspondent taeuzen - Om sloop van de Terneuzense watertoren beter aan ft kunnen vechten heft het actiecomité voor behoud van de to- t zich op en gaat verder als stichting. dat de gemeente te bruusk is om gegaan met ons erfgoed. Ook nu dreigt weer een beeldbepalend gebouw uit de 'skyline' van Ter neuzen te verdwijnen. Het komt bij ons vreemd over dat de ge meente geen contact gezocht heeft met de actiegroep nu er ge sproken wordt over de plannen voor de Scheldeboulevard." Harte maakte de uitslag bekend van de kleurwedstrijd die onder de Terneuzense jeugd is gehou den. Uit de 250 tekeningen heeft plaatselijk kunstenaar C. van Langevelde acht winnaars geko zen. Het zijn M. Rikkers, Jamey, W. van Waes, J. van den Eijnde, J. Caldas, M. van Os, R. Schüller en C. Moorthamer. Ze krijgen al lemaal een cadeaubon. De teke ning worden tentoongesteld bij boekhandel Littooy. Van onze verslaggever Terneuzen - 'De gemeenten Hontenisse, Oostburg en Sas van Gent doen niets om het autogebruik van de eigen ambtenaren terug te dringen. Een vervoersplan is in geen van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten ontwikkeld, noch in de andere Zeeuwse gemeen ten'. Axel overweegt echter wel om een bijdrageregeling voor fiet sers in het leven te roepen, zo meldt het Platform Duurzame Ontwikkeling in de tweede noti tie van de Zeeuwse Meetlat voor lokaal duurzaam beleid. De Meetlat is een initiatief van het Platform. In een periode van vijf jaar worden de Zeeuwse ge meenten getest op inspanningen voor duurzame ontwikkeling op tien beleidsterreinen, variërend van 'bouwen en wonen', 'verkeer en vervoer' en 'sociale duur zaamheid' tot 'internationale sa menwerking'. Aanleiding voor het project is de conferentie voor Milieu en Ont wikkeling in 1992 van de Vere nigde Naties. Daar is vastgesteld dat lokale gemeenschappen een hoofdrol spelen bij het streven naar duurzame ontwikkeling. Duurzame ontwikkeling is een vorm van ontwikkeling die moet leiden tot een situatie waarin wordt voorzien in de behoefte van de huidige bewoners van de aarde. Het gaat om ontwikkelin gen die de kwaliteit van het le ven verbeteren en sociaal recht vaardig zijn. In 1995 is in Zeeland een eerste studie verricht. Dit jaar deden zestien van de zeventien Zeeuw se gemeenten mee, met uitzonde ring van Reimerswaal. In 1999 worden de gemeenten voor de laatste maal beoordeeld. Door punten toe te kennen op een schaal van nul tot honderd krijgt iedere gemeente een rap portcijfer, honderd is in praktijk echter niet haalbaar. Er zijn vijf typeringen: 'vernieuwers', 'snel le volgers', 'vroege meerderheid', 'trage meerderheid' en 'achter blijvers'. Axel, voor de eerste maal deel nemer, scoort van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten met 38 pun ten het best en is samen met Hulst (35 punten) ingedeeld in de groep 'vroege meerderheid'. Sas van Gent (26 punten), Oost burg (22) en Hontenisse (20) zit ten bij de 'trage meerderheid'. Terneuzen (19) en Sluis-Aarden- burg (17) horen tot de 'achter blijvers'. Het kan echter ook nog altijd slechter, zo bewijst rode lan taarn-drager Veere met het mi nimale aantal van dertien pun ten. Axel mag dan in Zeeuws-Vlaan deren goed scoren, die gemeente behoort met een zesde stek nog lang niet tot de Zeeuwse kop.- groep. Die wordt met ruime voorsprong aangevoerd door Goes (59 punten), op afstand ge volgd door Vlissingen (49), Bor- sele (48) Middelburg (42) en Schouwen-Duiveland (40). wze verslaggever teden van de PvdA Axel hebben gisteravond de con- aez' andidatenlijst voor de aankomende gemeenteraadsver- Sra praktisch unaniem overgenomen. 3 wijziging van de volgorde betrof de niet-verkiesbare twaalf- ''fis oln van H°ecke uit Zuiddorpe maakte daar plaats voor '8oven5 6n SC'10°I zeH een plaatsje op naar nummer dertien. Meer dan vierhonderd mensen genoten van het concert 'Christmas Carols'. foto wim kooyman 'aaT'P ')os^es °P de lijst bleven ongewijzigd. Lijsstrekker voor de 'an Scha™°nraten in iAxe'is zoa-'s de huidige wethouder Co ÏfeF*. ktttix vari Fractievoorzitter in de raad, tevens afdelingsvoorzitter itnteel n s';aat °P de tweede plaats. Roger van Hoecke, mo Joditla(eVentens raa<dslid voor de partij, neemt de derde plaats op de 'Mif/i1 d ln overige kandidaten bij de eerste tien op de lijst i), ineL j W)> Maria Pauwels-van Waesberghe (5), Willy Vink 9e Waal (7), Ronald Moring (8), Katrien Reminsen-van uyen 'en Thierry Faas (10). De ledenvergadering verliep volgens :iiw,InJ'oec'e harmonie. De leden keurden ook het ontwerp-ver- '®a vast zonder op- of aanmerkingen. Van onze verslaggeefster Oostburg - In een drukbezochte Eligiuskerk te Oostburg werd afgelopen zaterdag een spe ciaal kerstconcert uitgevoerd door het Zaans Cantatekoor. Het concert kreeg de naam 'Christmas Carols' mee. Kerstliederen werden afgewisseld met lezingen. Het Cantatekoor stond onder leiding van Jan Pasveer. De kerk zat helemaal vol. Meer dan vierhonderd mensen genoten van het concert. De Rotaryclub Oostburg was de initiatiefnemer van de 'Christmas Carols'. Doel van het concert was het steunen van het hydromassagebadproject van ver pleeghuis De Stelle in Oostburg. De Rotary kon aan het eind van het concert een cheque van 7500 gul den overhandigen aan de directie van De Stelle. Dit geld is voor het grootste gedeelte afkomstig uit de opbrengst van de entreekaarten. Mede door deze cheque kan het massagebadproject in De Stelle worden uitgevoerd. De uitwerking van dit bad is zeer positief gebleken op dementerende ouderen. In de notitie wordt ook ingegaan op het beleid dat de afzonderlij ke gemeenten al dan niet ont wikkeld hebben. Zo hebben Hulst en Sas bijvoorbeeld als enige in Zeeuws-Vlaanderen een afvalbeleidsplan en heeft die eerste gemeente ook reeds alle 140 ondergrondse olietanks ver wijderd. Sluis-Aardenburg heeft als enige geen coördinator voor interne milieuzorg. Alle gemeenten - met uitzonde ring van Oostburg - hebben doe len gesteld ten aanzien van ener giebesparing en deze ook vastge legd in een energieplan. Terneu zen verzorgt geen voorlichting over energiebesparing en Axel, Hontenisse, Hulst en Sluis-Aar- denburg doen niets aan onder steuning van lokale organisaties op het gebied van ontwikke lingssamenwerking. En Hulst is de enige die geen maatregelen heeft genomen gericht op het be houd of terugkeren van natuur- en landschapselementen. Terneuzen krijgt wel lof voor het beschikbaar stellen van ruim twee ton voor een kinderboerde rij. Sluis-Aardenburg heeft ver houdingsgewijs de meeste aan gepaste woningen voor gehandi capten. Sluis - Jacky Bogaard uit Sluis is definitief gekozen tot lijsttrekker en beoogd wethouder van de Pv dA in Sluis-Aardenburg. Nieuwkomer Annemarie van Kruijssen uit Aardenburg staat op de tweede plaats, gevolgd door Jaap Faas uit Sluis. Nummer vier op de definitieve verkiezingen- lijst van de sociaaldemocraten is Theo Goossens uit Aardenburg, nummer vijf is Ton Besselink eveneens uit Aardenburg. De huidige PvdA-wethouder A. Ke- ijmel keert volgend jaar niet meer terug in de Sluis-Aardenburgse politiek. Oostburg - Pastoor R. Schouteten van parochie St. Eligius Oost burg is afgelopen week over spoeld met telefoontjes over de informatiemap die zijn parochie recent heeft uitgebracht. „De vraag is veel groter dan het aanbod, ik ben helemaal gek ge beld. Onze infomap is bedoeld voor nieuwe parochianen. Het aanbod is beperkt, ik heb uit heel Zeeuws-Vlaanderen telefoontjes gekregen. Iedereen wil zo'n map maar dat is jammer genoeg niet mogelijk. De map is uitsluitend bedoeld voor onze eigen parochi anen," aldus Schouteten. Tholen - Bij de Rabobank is een brievenbus vernield door brandstichting. Ook de in houd is verloren gegaan. Cadzand - Vanaf het Strand- vak in Cadzand Bad werden afgelopen weekend twee vlag gen met masten weggenomen. Een 31-jarige vrouw werd hierdoor gedupeerd voor ruim achthonderd gulden. Terneuzen - De leren jas van een 24-jarige Terneuzenaar is zondagmorgen uit een café in de Nieuwstraat gestolen. De jas had aan een kapstok in een café in zijn woonplaats ge hangen. Naast de jas ter waarde van 350 gulden raakte de man ook zijn zonnebril ter waarde van 150 gulden kwijt. Sluis - Zondagmiddag werd de GSM van een 25-jarige man uit het Belgische Ware- gem gestolen toen hij even niet oplette. De man had zijn draagbare telefoon ter waarde van achthonderd gulden op zijn auto gelegd die gepar keerd stond op het Walplein in Sluis. Heikant - Op de Vylainlaan in Heikant werd zondag tussen 12.40 en 14.40 uur een radar controle gehouden. Van de 340 auto's die werden gecon troleerd, reden er 64 harder dan de toegestane vijftig kilo meter per uur. Hoogst geme ten snelheid was 87 kilometer per uur. Kapellebrug - Op de Brouwe rijstraat in Kapellebrug vond zondagmiddag een kop-staart aanrijding plaats. Een auto bestuurster uit het Belgische Meerdonck zag te laat dat een voor haar rijdende automobi list uit Roosendaal afremde. Beide voertuigen liepen mate riële schade op. Axel - Een 16-jarige jongen uit Axel werd zondagavond in zijn woonplaats aangehou den, omdat hij 's middags op de Zeestraat een 19-jarige Terneuzenaar had bedreigd met een mes. De jongen kreeg een proces-verbaal en naar de toedracht wordt een onder zoek ingesteld. Cadzand - Een 36-jarige au tomobilist uit Zuidzande kreeg zondagavond een boete van 350 gulden opgelegd om dat hij in Cadzand over de Provincialeweg reed met een alcoholpromillage van ruim 0,6 promille. Terneuzen - Maandagmorgen werden op de Bellamystraat en de Spuiweg in Terneuzen verlichtingscontroles gehou den. Voor het niet voeren van de juiste verlichting werden 32 fietsers bekeurd. Het viel op dat veel overtreders hun licht gewoon niet hadden in geschakeld. Terneuzen - Een 18-jarige Terneuzenaar werd maandag middag in zijn woonplaats aangehouden. Bij controle bleek namelijk dat hij gesignaleerd stond voor een gevangenisstraf van 58 dagen die hij opgelegd had gekregen bij het Kantonge recht in Breda. BASISCURSUS - De vogel werkgroep van De Steltkluut heeft, in navolging van en in overleg met de vogelwerk groep van 't Duumpje, het plan om eind februari eenzelf de soort cursus te geven in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De cursus is speciaal bedoeld voor mensen zonder enige voorkennis en die moeite heb ben met het herkennen en het op naam brengen van vogels in de tuin en in een park, in een agrarisch gebied en rond de Westerschelde. Roofvogels en uilen komen eveneens aan bod. Voor meer informatie kan men terecht bij W. de Koek. INFORMATIE-AVOND Eind februari houdt de weide vogelbescherming Zeeuws- Vlaanderen een informatie avond. Op dit moment is er een groep je vrijwilligers actief in de buurt van Philippine en Ter neuzen. Zij kunnen de nodige versterking gebruiken. Deze avond is bedoeld als kennis making met het praktische be- schermingswerk en wordt ruimschoots geïllustreerd door dia's van onder andere Oene Moedt en andere beken de weidevogelfotografen. Voor meer informatie kan men te recht bij M. Lundahl. EEKHOORNS KIJKEN - De vereniging voor zoogdierkun- de en zoogdierbescherming is bezig met inventarisaties van de eekhoorn en probeert zo veel mogelijk waarnemingen te verzamelen. Er is namelijk nog niet veel bekend over de eekhoorn en zijn verspreiding in Nederland. De VZZ houdt jaarlijks in februari een lan delijke telling, waar door vrij willigers winternesten van de eekhoorn worden geteld. Voor 1998 wil N. Honingh dat als zoogdiercoördinator voor Zee land doen. Hij kan hierbij wel hulp goed gebruiken. Meer in formatie bij N. Honingh. KREKENVOORDRACHT - In café De Vriendschap in Ter neuzen houdt H. Kennis don derdag 18 december een voor dracht over het ontstaan van kreken. Aanvang: 20.00 uur. KERSTZANGAVOND - De christelijke gemengde zang vereniging Laudatus Dominus houdt op dinsdag 23 december een kerstzangavond in buurt huis De Drie Gehughten. Met medewerking van dirigent Bart de Jonghe en organist Frank Kolijn. Ds W.J. van de Griend verzorgt een meditatie. Aanvang 20.00 uur. VERLICHTING - De Her vormde kerk van IJzendijke wordt vandaag (dinsdag) let terlijk in de schijnwerpers ge zet. Burgemeester G. Noorde wier zal om 19.00 uur de ver lichting officieel in gebruik stellen. Na deze handeling wordt in de kerk de bijeenkomst voortge zet onder het genot van een hapje, een drankje en muzika le omlijsting. Van onze verslaggeefster Cadzand-Bad - In hotel Zee bad in Cadzand-Bad zijn za terdag zes nieuwe ambassa deurs van Cadzand benoemd. Het gaat om mensen die hun medewerking hebben ver leend aan opbouw, ontwikke ling en verbetering van het toeristisch product. A. de Feijter, L. van Liere, P. Ver- hage en J. de Lijser kregen de bij hun benoeming behorende ver sierselen opgespeld door wethou der C. Bolijn. De Feijter kreeg een gouden speld, de anderen een zilveren exemplaar. Ook de Duitser D. St- rupp en J. Verstraten zijn be noemd tot ambassadeurs van Cadzand. Cadzandenaar A. de Feijter kreeg de gouden speld voor zijn jaren lange inzet voor de badplaats. Als wethouder van Oostburg was hij onder meer nauw betrokken bij de facelift van Cadzand-Bad (Boulevard de Wielingen). L. van Liere werd gehuldigd voor zijn vele werk voor de VW-Cadzand. P. Verhage was als gemeentese cretaris van de voormalige ge meente Cadzand en later Oost burg erg actief en nog steeds is hij bij veel evenementen (zomercon- certen) betrokken. J. de Lijser was jarenlang kapitein van de reddingsboot Cadzand en J. Vers traten kreeg de onderscheiding voor zijn activiteiten binnen de ASOC en de VW-Cadzand. De Duitser Dieter Strupp zal vol gend jaar een gouden speld ont vangen. Als journalist van Duitse radio- en televisieprogramma's zorgt hij voor nogal wat reclame voor Cadzand. Het ambassadeurschap van Cad zand is een initiatief van de Stichting Frisse Neuzen Aan- jaagteam Cadzand en werd dit jaar voor de tweede keer gehou den.

de Stem | 1997 | | pagina 17