MET 4ERKEN DE STEM Personeel Borssele zet strijd voort "KH'S!! "Veel meer doen met Zeeuwse streekgerechten' "Natuur nummer één, maar ook ruimte voor recreatie' U Hydro Agri investeert opnieuw miljoenen Delta verbolgen over stopzetten vergoeding van ruim elf miljoen EDOX DE STEM v Voor blouses naar: iet reputatie O O 'Sluiten kerncentrale hypocriet' Ombouw van drie ammoniakfabrieken in Sluiskil voor ontvangst Engels gas Vier Zeeuws-Vlaamse koks strijden om de culinaire eer in Frankrijk Aandeelhouders laken houding SEP Plan voor Margarethapolder Terneuzen: BREDA Chassé Theater 10 dec - 4 jan 1998 - Illegaal vuurwerk in beslag genomen Jorritsma vindt 'gaatje' voor startsein bouw Scheldetunnel 11997 IHROEFJE GAATl /S->M IUWEUER HORLOGER ii SWAROVSKI CRYSTAL NoordstrMt IOl-105Temetntn011S-HBO*> MEMORIES m van der meer damesmode oordstraat 29 terneuzen tel. 0115-612152 3 1 ||t u een foto uit de krant bestellen? gel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND -O o fomtnputgfr )OSTBURG N 0117 - 452213 453448 Zeeland 11111 DINSDAG 16 DECEMBER 1997 yanonze verslaggever Borssele - Het personeel van de Kernenergiecentrale Borssele iaat niet akkoord met de sluiting per 1 januari 2004 en stapt aar de Baad van State. De directie van de NV Elektriciteits froduktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) besloot gisteren iaarentegen om niet in beroep te gaan tegen het definitieve sluitmgbesluit van minister H. Wijers (Economische Zaken). Van onze verslaggever Sluiskil - Kunstmestfabri- kant Hydro Agri in Sluiskil stopt enkele tientallen miljoe nen guldens in de ombouw van een van drie ammoniak- fabrieken (reforming D) om te kunnen profiteren van het goedkope aanbod van Brits hoogcalorisch gas. Hydro Agri heeft een contract voor de levering 0,8 miljard kuub aardgas afgesloten met Mobil Europe Gas en heeft het bestaan de contract met de Nederlands Gasunie (gebaseerd op een afna me van 1,8 miljard kuub) aange past. Het is voor Gasunie de der- de klant die zij in Zuid-Neder land verliest als gevolg van de li beralisering van de gasmarkt. Volgens P. Bakker van Gasunie blijft de schade voorlopig be perkt. Gasunie had rekening ge houden met een verlies van twin tig procent op de binnenlandse markt van industriële grootver bruikers. Tot nu toe is dat bij tien procent gebleven. Hydro Agri is voor de Gasunie overigens nog niet verlo ren. Gasunie blijft voorlopig een miljard kuub gas per jaar aan Hydro Agri leveren. „Dat con tract loopt tot na de eeuwwisse ling," zegt Bakker. De gedeeltelijke overschakeling van Groninger gas op Brits gas drukt de energiekosten van Hy dro Agri aanzienlijk. Het Britse gas is goedkoper dan het Neder landse. Hydro Agri gebruikt het aardgas hoofdzakelijk als grond stof voor ammoniak, de jaarlijkse behoefte ligt rond de 1,8 miljard kuub. Bij een verbruik van 1 mil jard kuub levert elke cent prijs verschil een besparing van 10 miljoen gulden op. Hoeveel het Britse gas goedkoper is, wordt niet bekend gemaakt. Gasunie hanteert als vuistregel dat indus triële klanten gemiddeld 20 cent per kuub betalen. De ombouw van ammoniakfa- briek is volgens directeur J. Duerloo onderdeel van twee in vesteringen waarvoor Hydro Agri dit jaar goedkeuring kreeg. Het gaat in totaal om een bedrag van 65 miljoen gulden waarbij ook de uitbreiding van de koolzuurgas capaciteit met een vierde produc tielijn is inbegrepen. De produc tie van vloeibare C02 is een van de paradepaardjes van Hydro Agri. In 1989 begon de fabriek voorzichtig met de productie van 100.000 ton die met de jongste uitbreiding groeit naar 400.000 ton per jaar. Met het overstappen op Brits gas hoopt Hydro Agri beter gewa pend te zijn tegen de steeds hevi ger wordende concurrentiestrijd op de kunstmestmarkt. Volgens Duerloo zijn de concurrentiever houdingen binnen de Europese Unie de afgelopen jaar ernstig vertekend door het prijsvoordeel dat Engelse ammoniakproducen- ten hadden omdat zij konden be schikken over dat goedkopere Engelse gas. Hij deed vorig jaar in zijn jaarre de al beklag over die oneerlijke concurrentie die de resultaten van Hydro Agri drukte. Door de inbedrijfname volgend jaar van de Interconnector, een 235 kilo meter lange onderzeese aardags- leiding van Bacton naar Zee- brugge, kan nu ook Hydro Agri aan dat gas komen. IVoor de directie is de juridische 1 afgelopen. Alleen als de kiende jaren blijkt dat na 2003 I si behoefte bestaat aan de cen- |ti zal de directie verzoeken Ie' alsnog langer open te Itaiden. Volgens woordvoerder I» Kok van de EPZ moet zo'n be- om langer open te blij- ii wel voor de eeuwwisseling oen worden. „Want daarna u tde afbouwfase." De cen- Irikwam in 1973 in gebruik. De directie gaat niet in beroep itin 1994 in overleg met het kabinet is bepaald dat de centra- li tien jaar later zou sluiten. „De directie acht zich gebonden aan Ie afspraken," aldus een ver- klaring. Technisch en uit oog- it van veiligheid zijn er ech- iergeen redenen om al in 2004 te ppen, aldus de directie. I personeel, verenigd in de rkgroep 2013+, heeft volgens ^oordvoerder J. Schillemans o besloten de strijd voort «zetten. Het besluit van Wijers svolgens hem puur op politieke gronden genomen. En niet op ranomische of om veiligheids- technische redenen. Daarom t hij ook redelijk sterk te ton bij de Raad van State. Bij vindt de sluiting van de kerncentrale wel 'enorm hypo- thet'. „Dagelijks neemt Neder- iad zo'n zeshonderd megawatt stroom af, voor een zeer (rijk deel opgewekt door kerncentrales aldaar. We blijven «Nederland, ook na een even- We sluiting van 'Borssele' dus itomstroom gebruiken." Beker na de dit jaar uitgevoerde opknapbeurt kan de kerncentra- e nog vele jaren mee, aldus Schillemans. „We hebben nu een Kr veilige centrale." Hij wijst op 'Kyoto' waar vorige week dgesproken is om wereldwijd de fistot van CO! te verminderen. goed draaiende kerncen- Me kan daaraan bijdragen. «uiting van de kernenergiecen- ole in Borssele betekent een Woelige klap voor de Zeeuwse Vier scholen en auto's doelwit bende vandalen Van onze verslaggever terneuzen - Het afgelopen weekeinde hebben nog onbe- de vandalen 39 ruiten ver- d van vier scholen in Ter- Wizen. Ook drie auto's moes te het ontgelden. lolitie bestaat het ver- i dat de vernielingen gepleegd zijn door dezelfde a«rs. Ook zijn die wellicht Wantwoordelijk oor andere teente vernielingen van rui- stad311 huizen in de Schelde den, een woordvoerder tai1 de politie wordt de zaak ter ernstig opgenomen. 1 getroffen scholen staan in s wijken Hof Zeldenrust; K""aart, Serlippenspolder Isth H°K0nbUUrt' t0tale Ii j '°°Pt naar schatting I duizenden guldens, De I hu' ®>en va^ TamerTvatr lu»|Zen dateren van enkele IP™ geleden. lïMk ?elang Vatl het °nder" lieu P°Utie in Ter- M W moment geen stanT mededelingen over de vu Van zaken daarvan. |1 e®ge dat we op dit mo- IniM ™^en, is dat we Ir1 uitsluiten dat de vernie- I daan1 edtaar verband |relcen Hmden er serieus I Sin mee ze hret werk I groen deze®e dader- |<te a,!,, vernie]ingen aan lie vin WWen gePleegd in %ïn0»at(™tinge- I hl! aart (met verf 12 k Bernhardstraat |d kapot gestoken). economie. Er gaan dan zo'n ze venhonderd directe hoogwaardi ge banen verloren en er is nog niets bekend van compensatie. Schillemans meent dat volgend jaar weieens kan blijken dat de kerncentrale langer open moet blijven. In 1998 gaan immers de energiegrenzen open en kunnen afnemers ook over de grens stroom kopen. „We zijn een van de goedkoopst producerende energiecentrales in het land. We zijn nodig om de concurrentie strijd met het buitenland aan te gaan." Hij heeft wel begrip voor het be sluit van de directie om de juri dische strijd te staken. „Door gaan zou ongeloofwaardig han delen betekenen, het contract wordt dan immers niet nageko men." Als de centrale in Borssele eind 2003 toch moet sluiten, vreest hij dat hij samen met veel van zijn collega's aan kan schuiven in een lange rij bij de sociale dienst. „Want velen van ons zijn dan ouder dan veertig jaar. Dus niet meer gewild bij het bedrijfsle ven." Zover is het echter nog niet. Schillemans heeft hoop dat de centrale langer openblijft. Niet voor niets hebben hij en zijn col lega's de werkgroep 2013+ opge richt. Die naam geeft al aan dat de kerncentrale volgens hen nog heel wat jaren in gebruik hoort te zijn. Middelburg - Delta Nutsbedrijven is verbolgen over het eenzij dig stopzetten van een jaarlijkse vergoeding van rond de elf miljoen gulden door de Samenwerkende Elektriciteitsprodu centen (SEP). De vier deelnemende koks met hun teamleider en gedeputeerde Van Zwieten (m) laten de Zeeuwse gerechten zien die ingezonden wor den voor de 'Europacup der streekgerechten' in Frankrijk. fotowim kooyman Delta-president commissaris ge deputeerde J. Hennekeij kondigde gisteren aan de zaak voor te leg gen aan een arbitragecommisse. De vergoeding dateert van de overdracht van de elektriciteits centrales van Delta in 1990 aan de EPZ (Elektriciteitsproductie maatschappij Zuid-Nederland), een van de vier stroomopwekkers in Nederland die onder de paraplu van de SEP vallen. Samen met de dividenduitkeringen van de EPZ- aandelen levert dit Delta jaarlijks zo'n twintig miljoen gulden aan inkomsten op. Het stopzetten van de vergoeding komt op het moment dat de be spreking omtrent de vorming van een Grootschalig Productie Be drijf (GPB) in Nederland in de slotfase zit. Delta is gevraagd mee tff werken aan de fusie waarin de vier openbare stroomopwekkers, UNA, Epon, EZH en EPZ opgaan in een nieuw productiebedrijf. Het GPB moet in een vrije energie markt tegenwicht kunnen bieden aan buitenlandse producenten die in de Nederlandse markt willen "penetreren. Een praktisch gevolg van de fusie voor Delta is dat ze de EPZ-aandelen om moet zetten in GPB-aandelen. Bij vorming van het GPB is de aandeelhouders gevraagd voor yier jaar af te zien van een divi denduitkering om het GPB een sterke uitgangspositie te geven. Delta staat niet afkerig tegen zo'n grootschalig productiebedrijf, maar eist keiharde garanties dat de dividenduitkering en de ver goedingen veiliggesteld worden. Met de eenzijdige beëindiging van de uitbetaling van deze vergoe ding is het toch al slechte onder handelingsklimaat - er is landelijk veel weerstand tegen het GPB- niet verbeterd gaf Hennekeij aan. „Het bevordert zeker niet de wel willende sfeer die voor de tot standkoming van het GPB nodig is," aldus Hennekeij. De vorming van het GPB staat on der grote druk bleek gisteren tij dens een aandeelhoudersvergade ring van Delta Nutsbedrijven waar de aandeelhouders een toe lichting kregen van EPZ-directeur H. van Meegen. Minister Wijers wil volgend jaar april met de vor ming van het GPB beginnen en wil voor de kerst bericht van alle aan deelhouders of het GPB in princi pe door iedereen gedragen wordt. Omdat Delta nog geen antwoord heeft gekregen op zijn voorwaar den en landelijk de discussie nog in volle hevigheid woedt, drongen meerdere aandeelhouders aan op uitstel. De voortgang van het GPB komt zaterdag aan de orde tijdens een spoedoverleg met alle betrok kenen. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Biervliet - De Zeeuwse horeca en de toeristische sector moeten meer gaan doen met de Zeeuwse streekproducten en -gerechten om de provincie ook op culinair gebied beter te promoten. Er is voor de toerist immers meer dan Wiener schnitzel en patat. Deze oproep werd gisteravond gedaan door gedeputeerde G. van Zwieten en G. van Ke ken van het Bureau voor Toerisme tijdens de informatiebijeenkomst over de deelname van drie Zeeuws-Vlaamse restaurants aan de Europacup der streekgerechten in Frank rijk begin volgend jaar. Volgens Van Keken heeft Zeeland met de streekproducten goud in handen waar mo menteel veel te weinig mee wordt gedaan. „De agrarische- en toeristische sector en de horeca moeten zich met de streekproducten gaan onderscheiden. Dat draagt bij tot de Zeeuwse identiteit. Volgens gedeputeerde Van Zwieten, tevens teamleider van de Zeeuws-Vlaamse koks tij dens de wedstrijd, is dat allemaal onderdeel van Zeeland promotie. „Wij hoeven ons niet te schamen voor onze streekproducten. Er zijn gelukkig al restaurants en koks die de nek uitsteken, maar dat gebeurt nog te wei nig. Er wordt nog te veel Wiener schnitzel en friet geserveerd. Weg met dat. 'fastfood'. Zeeland heeft veel meer in huis. We hebben alle reden de kop fier omhoog te houden." Om de herkenbaarheid van de Zeeuwse streekproducten te verhogen, wordt aan de wedstrijd in Frankrijk meegedaan. Het Bu reau voor Toerisme heeft in samenwerking met de districten Zeeland van Koninklijke Horeca Nederland vier inzendingen inge stuurd voor de kookwedstrijden in de streek Languedoc-Roussilon van 2 tot en met 4 fe bruari. Gezamenlijk met 63 andere regio's uit vijftien andere landen strijden vier Zeeuws-Vlaamse koks om de culinaire eer. De deelnemende koks en restaurants zijn Jack van Harn van de Gentsche Poort in Biervliet, Frans Vermeirsschen van mossel restaurant De Oude Haven in Philippine en Martijn Kersten en Henny Buick van Het Wapen van Zeeland in Hoofdplaat. Het voorgerecht is een salade van schelp- en schaaldieren uit het estuarium van de Schel de met een dressing van rode ui. Zeeuwse mosselen vormen het visgerecht en het vleesgerecht bestaat uit lamskroontjes met een saus van vlegelbier, vergezeld van Zeeuwse groenten zoals zeekraal en lamsoor en aardappelen. Het nagerecht is een bava rois van boterbabbelaarliqueur met een saus van crème de cassis de Zélande. De vier gerechten moeten voor de ogen van de jury in anderhalf uur worden bereid, ge kookt en gepresenteerd. Er zijn in totaal twaalf medailles te winnen en twintig spe ciale vermeldingen. De regio die de meeste punten heeft verzameld, mag zich 'Fla- voursome Region of Europe 1998' noemen. Als Zeeland een medaille in de wacht sleept, stelt deze provincie zich kandidaat voor de volgende Europacup der streekgerechten over twee jaar. Een medaille is voorwaarde voor een kandidaatstelling. Kassa tel. (076) 530 31 32 Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c.p.m.) RESERVEERLIJN 5000) 'M'I VSB-BANK Van onze verslaggever Terneuzen - De Margarethapolder, op een steenworp afstand van de nieuwe woonwijk Othene in Terneuzen, heeft alle mogelijkheden om uit te groeien tot een uitzonderlijk natuur gebied. Maar ook de recreant moet kansen krijgen om er zich te verpozen. Dit is de kern van het plan 'Natuurontwikkeling in de Margarethepolder'. Het is van de hand van Alex Wieland, lid van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut en afgestudeerd aan de Hogere Bos- bouwschool. Met zijn plan neemt Wieland een voor schot op de toekomstige ontwikkeling van de Mar garethepolder. Dit gebied, vijftig hectare groot, is onderdeel van het natuurherstelplan ter compensatie van de ver dieping van de Westerschelde. Met een reeks ingrepen ziet Wieland de Margaret hapolder uiteindelijk uitgroeien tot een gebied waar de natuur (grotendeels) vrij spel krijgt. De landbouw verdwijnt er, bedreigde (pioniers)vogels vinden er een veilig broedgebied, doortrekkende en overwinterende vogels kunnen er in alle rust hun dagelijks kostje opscharrelen. De polder is dan ook een uitwijkplaats voor de populatie rugstreeppad- den die nu nog hun woonomgeving hebben in de Nieuw-Othenepolder. Vleermuizen krijgen de kans om er te overwinteren. Hoewel natuur en natuur ontwikkeling in het plan van Wieland met stip op één staat, schept hij ook ruimte voor recreatie. Zijn plan voorziet in onder meer een wandelpad, obser vatiehutten, bankjes en informatieborden met uit leg over de bijzonderheden van het gebied. „Een wandeling vanuit Terneuzen via het natuurwandel- pad naar De Griete en langs de zeedijk weer terug behoort in de toekomst tot één van de mogelijkhe den om even lekker te ontspannen." Voor uitvoering van het plan moet de Margaretha polder danig 'op de schop'. Uitgangspunt daarbij is de hoeveelheid zoute kwel, het doorsijpelen van wa ter vanuit de Westerschelde: de toekomstige flora en fauna is er afhankelijk van brak tot zout water. De oude kreek moet uitgediept en zoveel mogelijk in oude glorie worden hersteld. In het gebied ont staan droogvallende eilandjes, er komt een slaper- of binnendijk met daarin door middel van riole ringsbuizen overwinteringsruimte voor vleermui zen. Om overlast voor de landbouw te beperken komt er een buffer. Wieland denkt niet dat er vanuit de landbouw veel tegenstand komt. „De gronden zijn weliswaar goed, maar de verkaveling is zeer slecht. Dus uitruilen te gen betere gronden is voor de betrokken landbou wers alleen maar gunstig." Van onze verslaggeefster Vlissingen - Drie Vlissingers van negentien en een van achttien jaar zijn zondagavond tegen de lamp gelopen bij een verscherpte controle op de invoer van vuur werk vanuit België. Het viertal was die middag naar Kapelle (België) gereden om daar vuurwerk te kopen dat in ons land verboden is. Het niet goedgekeurde vuurwerk ter waarde van ruim 350 gulden werd in beslag genomen. Het ging om 500 strijkers, 300 thun- dercrackers (dieptebommen), Chinese vlinders, spiders, flits- machines, donderslagen, Chine se rol en visgraat. De jongens be weerden het vuurwerk voor zichzelf te hebben gekocht. Te gen hen is proces-verbaal opge maakt. In Middelburg heeft vuurwerk dit weekeinde schade aangericht in twee woningen. Vrijdagmid dag werd in de Griffioen een rookbommetje door een brieven bus gegooid. Hierdoor ontstond lichte schade aan de vloerbedekking. Bij een andere woning werden vier tuin stoelen door vuurwerk bescha digd. Van onze verslaggever Terneuzen - Minister A. Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat) heeft een gaatje in haar overvolle agenda gevonden. Maandag 26 januari komt ze naar Ter neuzen om daar het offi ciële startsein voor de bouw van de Westerschel- detunnel te geven. De bouw is al weken terug gestart, maar destijds kon de minister geen tijd vrij maken om af te reizen naar Zeeuws- Vlaanderen. In zulke geval len wordt vaak een plaats vervanger gestuurd, bijvoor- beel een hoge of iets minder hoge ambtenaar. Aangezien de minister er echter op staat zelf het officiële start sein te geven, is niet voor die oplossing gekozen maar net zolang gezocht tot er ruimte was in haar agenda, maan dagnamiddag 26 januari dus. Het officiële programma voor die dag was gisteren nog niet bekend. Maar bij de Tunnelmaatschappij houden ze rekening met een officiële openingshandeling zo rond 17.00 uur. (ADVERTENTIE) Dit is geen horloge advertentie. Maar dit is dan ook geen door-snee horloge. Edox-horloges behoren tot de platste ter wereld. Ze zijn zelfs zó plat, dat je niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie-uurwerk in past. Edox-horloges zijn waterdicht en hebben krasvrij saffierglas. Bij onderstaande exclu sieve Nederlandse juweliers ontdekt u wat de verschillen de Edox-horloges voor uw pols betekenen. Verfijning van tijd. Bergen op Zoom, Juwelier Andriessen Grote Markt 22 Etten-Leur, Juwelier Lambregts Markt 38 Goes/Oostburg/Middeiburg Juwelier 't Gouddoppertje Hulst, Juwelier van Deijk Gentsestraat 20 Terneuzen, Juwelier Wijffels Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven Walstraat 90 's Gravenpolder,'Juwelier Walhout 's Gravenstraat 47a

de Stem | 1997 | | pagina 13