Groep GLTO ïeeft moeite net regels aiidbouwers in Borssele bezorgd over opslag radioactief afval Kloosterzande wint Valke-trofee jerstzangavond in ilibronlushasiliek Minder animo voor hobbybeurs Eddy van den Bossche wint kampioenschap DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Basiliek-comité doet beroep op burgerij Nominaties Zeeuwse persprijzen jrganisatie tegen varkensbesluit jifkens-Gommeren er bestaan e DE STEM Sluis/Aardenburg huldigt sporters Expositie in Groede Lionsclub steunt Ronald McDonald en Fight for Sight Fietsdiefstal Diefstal wieldoppen Drugshandel Dronken Steltkluut vindt 'gamma-uiltje' ZEELAND A6 Eindelijk is het dan zo ver wordt 21 jaar. Proficiat! Pa, Ma, Corné en Ronald] Qculieren lileum, huwelijk, verloving, |xamen, Abraham enz. 0,65 incl. B.T.W., |el verplicht. j x 40 mm 26.- incl. B.T.W. op aanvraag, f uw tekst 2 dagen vóór lantoren: Breda: Spinveld 55; 11; Hulst: Baudeloo 16 hten aan De Stem Brabants B800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. Ir tekstenfoto's en tekeningen ]edenen te weigeren. Jhtgever van deze advertentie lend te zijn. Indien er een leen telefoonnummer gewenst 1 legitimeren, ter voorkoming gerechtigd naam van de I maken. Uitgever is niet lie advertentie voorkomende ■ten. ijionzeverslaggever le_ De landbouwersin (buurtvan de kerncentrale rssele maken zich grote Lu over de tijdelijke op- M van hoog radioactief af- J in de centrale, af O-raad Zeeland heeft mede de gezamenlijke afdelin gen van de landbouworganisaties in Borssele bezwaar aangetekend tegen de ontwerp-beschikking van de Covra bij het ministerie van Economische Zaken. In die beschikking is opgenomen dat bestraalde splijtstofelemen ten (hoog radioactief afval) tijde lijk mogen worden opgeslagen in het gebouw voor de opslag van laag- en middelradioactief afval. Op zijn beurt mag het laag- en middel radioactief afval tijdelijk in een ander gebouw worden op geslagen. De LTO-raad vindt deze manier van werken onzorgvuldig en risi covol. Zeker bij de boeren in de buurt van de centrale heerst gro te bezorgdheid, omdat vrijwel al le geteelde producten buiten groeien en daardoor zeer kwets baar zijn voor emissies en cala miteiten. De Zeeuwse landbouwbelangen organisatie verzoekt het ministe rie van Economische Zaken daar om goedkeuring te onthouden aan de opslag van radioactief af val in gebouwen die daar niet ge schikt voor zijn. Tevens wil de raad aanscherping van de voor schriften over metingen, de orga nisatie en bedrijfsvoering, en ver der de aangifteplicht. „De aanwezigheid van de Covra en de kerncentrale zorgen al ja ren voor een negatieve invloed op het imago van agrarische pro- dukten uit de gemeente Borsele. Bij de vergunningverlening moet daarom alle mogelijke inspan ning worden gedaan om risico's uit te sluiten. De ontwerp-be schikking voldoet daar niet aan," stelt LTO Zeeland in haar be zwaarschrift. De landbouwraad heeft dezelfde bezwaren inge diend tegen de vorige ontwerp beschikking. (inonze verslaggever imeuzen - De vakgroep Varkenshouderij van de Gewestelijke [jnd- en Tuinbouw Organisatie Zuid/Midden/Oost (GLTO) Eft grote moeite met het zogenoemde varkensbesluit waar- te minister Van Aartsen nieuwe welzijnsregels wil opleggen n varkensbedrijven. jog steeds gek op elkaar. Iwen, daarom gaan ze nu I. Liefs Pascal en Tim. s de vakgroep sluiten de ei- it aan op de wensen uit de jukt. Bovendien zijn de voorge- lelde regels onpraktisch en sterk stenverhogend. De vakgroep lltil ervoor om de oppervlakte- naan te laten sluiten bij de a in de Europese Unie. jevakgroep Varkenshouderij van Ie GLTO vreest dat de gevolgen i liet nieuwe varkensbesluit »1 eens ingrijpender uit kunnen fa dan de voorgenomen kor- L op de zeugenrechten. De Kbouworganisatie heeft vooral Lite met de verplichting tot oepshuisvesting, de vergrote op- Akte bij gespeende biggen en Jeesvarkens. |tt nieuwe besluit gaat uit van i verruiming met een kwart tot enderde van de opper- Jiktenormen. De vakgroep stelt it dat dit voor de vleesvarkens- ingsprojecten in Afrika, Azië erwijs Jederland Amsterdam D20 60 houders een enorme kostprijsver hoging betekent. Dat gaat ten kos te van de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Ver der maken de nieuwe regels inves teringen in de vleesvarkenshoude- rij nog onaantrekkelijker. Tenslotte is de vakgroep het niet eens met de verplichte verhoging van het aandeel dichte vloer met twintig procent. Dat betekent dat vrijwel alle bestaande stallen ver bouwd moeten worden. Het simpelweg opleggen van de regel dat er minder dieren per hok mogen, biedt volgens de GLTO geen soelaas. „Meer dichte vloer dan de huidige veertig procent be tekent bovendien meer bevuiling, gladdere vloeren en meer beenge breken. Ook leidt het tot een gro tere ammoniakuitstoot en het ver vallen van de bestaande groen la belsystemen." pnonze correspondente luist-De traditionele kerstzangavond in de Willibrordusba- lliek in Hulst is zondag 21 december. Doel van de viering is tmen aloude advents- en kerstliederen zingen. leze formule slaat goed aan, italenkele jaren doen er hon den mee. Jong en oud zingen zamenlijk en de aanwezigen irden gesteund door koren, in- lentalisten en organist," lelt Anton de Kort, die deze ïstavonden al enkele jaren fel EDITIE bezorgklachten, abonnementen- wistratie, lezers- en fotoservice: BELLEZERSCONTACT 076 - 5 312 31 2 jmaandagt/mvrijdag 8.00- 17.00uur zaterdag 8.00- 12.00 uur ictie Terneuzen: Jfadstraat32,4532 CG, F® 0115-645769, fax 0115-645742. Ttaeurerv Frank van Cooten, Frank KWv. ed.chef). Rein van der Helm, f 'trOggel (editiechef), Harold de TWeijr, Sanne Schelfaut, Liselotte Werkhoven. Bindstraat 33d, 4337 EA pfoon 0118-652739, fax 0118-652738, F'deiir: Emile Caion Pnncieverslaggever). potie Hulst: 1*0016,4561 ES. Poon 0114-372777 en 0114-372776 Y*" 11-372771, *teur; Eugène Verstraeten «redactie Zeeland: 1 tarnen, telefoon 0115 - 645751 P®g 0115-645753), plenties: Jak Baudeloo 16,4561 E5. plozen, Zuidlandstraat 32,4532 CG. T tandels-, diensten-, 8-to-B-, Saans- en toerisme-advertentiés: f'bon 0114.372772, fax 0114-372771. I Advertenties (Kleintjes): C876;5312313'fax076-5312340. erichtfin, dankbetuigingen en I,, -Teadvertenties: fc-S5Max075-53i2m intenties- 9en"60 cursussen" PnroemnH6"5312240'fax 076"5312242. tesëleta- r'ibnische777'72'faX "'^72771. tó» ht HtuiaJr T lleber|chten. i wangen en aehnnrto j^Se advertenties uur' fe:ida98-30t°t 17.00 uur. V Urt^W5maa(cchw 9, _,ene voor^aarden de 'egel^^r l jU'^Wes^"^etlerland B.V. L Kn v°or het advertentiewezen. Het team van Graauw verzorgt een 'gewonde'. Afgelopen zaterdag vond in Sint-Jansteen de EHBO- jeugdwedstrijd plaats. foto wim kooyman Tijdens de avond worden ook ge dichten en overwegingen rond het kerstverhaal voorgelezen. Het instrumentaal-ensemble en de koren hebben eveneens een eigen bijdrage in het programma. Het kerstrepertoire is zo breed dat ie der koor een eigen klankkleur kan laten horen. De deelnemende koren zijn het kinderkoor De Walnoten, onder leiding van Marina Stockman, het Jongerenkoor, onder leiding van L. Hamelink, het dameskoor der basiliek, onder leiding van Johan Vernimmen en de Cantorij der basiliek, onder leiding van Anton de Kort. Medewerking verlenen verder organist Jo Ivens en het instrumentaal ensemble van de Koninklijke Stedelijke Harmonie onder leiding van E. de Neijs. Met het oog op het aantal jeugdi gen is gekozen voor de aanvangs tijd van 19.30 uur. In 1996 was de koorkerk het decor van de kerst zangavond, dit jaar gebeurt alles - vanwege de restauratiewerk zaamheden - in het achterschip. De werkgroep Kerstzangavond verwacht dat deze locatie een nog levendiger contact brengt tussen uitvoerenden en aanwezigen. Het samen zingen tussen de stellingen richt meteen de aandacht op het doel van de collecte: het batig saldo gaat volledig naar het res tauratiefonds 'Redt de basiliek'. Aanvang van de kerstzangavond is om half acht en de toegang is gratis. Sluis - De gemeente Sluis/Aar denburg gaat op vrijdag 20 fe bruari zijn sporters huldigen. Om in aanmerking te komen zijn er een aantal criteria aangelegd. Men moet woonachtig zijn in de gemeente of deel uitmaken van een sportteam uit de gemeente. De sportprestatie moeten zijn be haald op regionale, provinciale, Zuid-Nederlandse, nationale of internationale kampioenschap pen. Ook personen die zich op de een of andere manier verdienste lijk hebben gemaakt voor de sport of sportvereniging komen voor een huldiging in aanmerking. Ter opluistering zal een sportvere niging uit de gemeente in de gele genheid worden gesteld haar sport of vereniging te promoten. De aanmeldingen moeten voor 9 januari bij Willy Schram, ambte naar sportzaken, binnen zijn. Van onze correspondent Sint-Jansteen - In gemeen schapscentrum De Warande werd zaterdag de EHBO- jeugdwedstrijd om de me vrouw Valke-trofee gehouden. De jeugdploeg Kloosterzande 1B mocht aan het eind van de middag de wisseltrofee mee naar huis nemen. Voorzitter Jo Mortier toonde zich verheugd dat het reeds voor de vijftiende keer was dit er om de mevrouw Valke-trofee gestreden werd. Hij vond het alleen jammer dat er dit jaar slechts acht ploe gen hadden ingeschreven. Toch was het een geslaagde middag waar de jeugd uit Axel, Sint-Jan steen, Clinge, Graauw en Kloos terzande zijn best deed om een goede beurt te maken. Zes kaderinstructeurs, zes Lotus- slachtoffers en drie jeugd-Lotus- slachtoffers verleenden mede werking aan deze wedstrijden. De kaderinstructeurs beoordeel den de hulp die de jeugdige EH- BO'ers verleenden bij een onge val en bij het beademen van een slachtoffer. Verder moest de deelnemers een persoon in sta biele zijligging brengen en werd de kennis nog op andere manie ren getest. Uitslagen: 3. Axel 2B en St.-Jansteen 2B, 2. Clinge IB, Axel 1B, Klooster zande 2A en Graauw IA, 1. St.-Jan steen 1B en Kloosterzande IA. Commandanten: 1Kloosterzande IA met 50 punten, 2. St.-Jansteen 2B 49, 3. Clinge IB met 46 punten. Van onze correspondent Sluiskil - De vierde hobby- en verzamelbeurs zaterdag gehouden in het Meulengat in Sluis kil, trok minder bezoekers dan voorgaande ja ren. Volgens mede-organisator Ans van Puy- velde had de beurs concurrentie van de kerst markten in Zeuws-Vlaanderen. Ondanks de concurrentie van de kerstman bezoch ten zo'n tweehondervijftig bezoekers de beurs met vijftig standhouders. „Volgend jaar vieren we ons eerste lustrum. We gaan dan weer naar onze ver trouwde datum van 31 oktober. Dan weten we zeker dat we nog geen concurrentie hebben van de kerst," zegt Ans van Puyvelde namens de huiscommissie. De sfeer op de beurs was bijzonder gezellig. Er wer den brandweerauto's, postzegels, munten, Tiffany- werk, Pergamano, poppen en kartonnage getoond en verkocht. Mevrouw Klaassen prees haar oude klederdrachtpoppen aan in authentieke hoeren dracht. Ook het goede doel was aanwezig in de vorm van de Cliniclowns. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse le den van de journalistenvak bond NVJ hebben de gemeen tebesturen van Middelburg en Veere en Ton Uiterhoeve, be stuurder van voetbalclub RCS uit Oost-Souburg, genomi neerd voor de Prix de Citron. Dat is een prijs voor instanties of personen die de pers het liefst buiten de deur houden. Voor de persprijs voor personen of instanties die meer dan gebrui kelijk aan openbaarheid hebben bijgedragen, zijn K. Bömer, een slachtoffer van kanker door as best, J. van Dam, een beroepsmi litair die in Bosnië gelegerd is ge weest, en scouting Zeeland de kandidaten. Een commissie van de afdeling Zeeland van de NVJ stelt elk jaar de nominaties voor de persprij zen vast. Dat gebeurt aan de hand van de nominaties van alle Zeeuwse NVJ-leden. De prijzen worden op zaterdag 27 december in Middelburg uitgereikt. Groede - In Gallery d'Ouwe Smis se in Groede is tot 12 januari een expositie met werken van 15 kun stenaars. Te zien zijn onder meer sculpturen van Jan Goossen, aquarellen van Rogier Vandewege en landschappen van Suse Jacobs. Van orize verslaggeefster Oostburg - De Lionsclub van West-Zeeuws-Vlaanderen schenkt de projecten Ronald McDonald huizen en Fight for Sight ieder 2500 gulden. In Nederland staan momenteel zes Ronald McDonald huizen op loop afstand van academische zieken huizen. De huizen bieden ouders en familieleden van ernstig zieke kinderen een thuis ver van huis. Er wordt nu gewerkt aan de reali satie van deze huizen in Maast richt, Amsterdam-Buitenveldert en Den Haag. Als deze huizen ge reed zijn, staat er naast ieder aca demisch ziekenhuis in Nederland een Ronald McDonald huis. De Lions van West-Zeeuws- Vlaanderen doen een bijdrage om de nieuwe huizen te bouwen en de oude in stand te houden. Fight for Sight is een nieuw pro ject van Wilde Ganzen en de Stichting Lions Werkgroep Blin den om 40.000 blinden in India en Nepal het gezichtsvermogen terug te geven en enkele kliniekjes te fi nancieren. De samenwerking houdt in dat de bedragen die door de Lions wor den opgebracht, door Wilde Gan zen worden verdubbeld. De West- Zeeuws-Vlaamse bijdrage van 2500 levert dus 5000 gulden op. Van onze correspondent Clinge - Tijdens de jaarlijkse feestavond met ruim 70 aan wezigen werden zaterdaga vond de kampioenen van de Clingse Hengelaarsvereni- ging in café De Troubadour te Clinge gehuldigd. Een van de organisatoren van de zomeravondcompetitie, Willy Weemaes, reikte de prijzen uit van het klassement van de zo meravondcompetitie en het clubkampioenschap. Eddy van den Bossche werd als clubkam pioen gehuldigd. Op de tweede plaats kwam Patrick Vertenten uit en derde werd Luc Persiau. Als winnaar van de vier zomer avondcompetitiewedstrijden werd Pascal Verbeke gehuldigd. Op de tweede plaats eindigde Eric van den Bossche uit en op de derde plaats Ronny de Koek. Secretaris C. Peeters reikte de prijzen uit aan de winnaars van de viswedstrijden aan de Schel de. Als winnaar van dit klasse ment werd Jerry Struylaart uit gehuldigd met Mare Franckaert op de tweede plaats en Luc IJze wijn op de derde plaats. Alge meen kampioen - waarbij de re sultaten van de viswedstrijden van zowel op de Zestigvoet als Huldiging van de prijswinnaars bij de Clingse Hengelaarsvereniging. Boven van links naar rechts: Eric van den Bossche, Jerry Struylaart, Luc IJzewijn en Marcel van Duijse. Onder van links naar rechts: Ronny de Koek, Eddy van den Bossche en Pascal Verbeke. foto wim kooyman DIVERSEN NIEUW-NAMEN Koersbal - KBO - De Kauter -14.00 uur CLINGE Vleeskaarting - café De Landbouw - 20.00 uur AXEL Kartonnage-avond - De Boeme rang-19.30 uur Kaarting - SWO - De Halle -14.00 uur ST.-JANSTEEN Prijskaarting - café De Kroon - 14.00 uur Bingo - KBO - De Warande -13.30 uur TERNEUZEN Expositie - curisten Toonbeeld - ex positieruimte poligang - De Honte - tijdens kantooruren (t/m 8 jan) WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur herhalingscursus EHBO - Concor dia-19.00 uur KOEWACHT Bodygym - hobbyclub Koewacht - gymzaal De Eikelaar - 20.30 uur KLOOSTERZANDE Low impact aerobic - St.-Martinus -18.45 en 20.00 uur ZUIDDORPE Bodycontrol - 't Kaaike -19.00 uur Aerobic - 't Kaaike - 20.00 uur SAS VAN GENT Prijskaarting - KBO - St.-Albert - ook niet-leden -14.00 uur HOEK Schrijfavond - Amnesty Internatio nal - Korenbloemstraat 18 - 19.00 tot 21.00 uur HULST Schrijfavond - Amnesty Internatio nal - openbare bibliotheek -19.00- 21.00 uur KLOOSTERZANDE Schrijfavond - Amnesty Internatio nal - openbare bibliotheek -18.30- 20.00 uur TERNEUZEN Schrijfavond - Amnesty Internatio nal - openbare bibliotheek -18.30- 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur The Peacemaker HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Alien 4 20.00 uur Father's Day 20.00 uur The Game 20.00 uur The Peacemaker 20.00 uur Double Team 20.00 uur Seven Years in Tibet BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur Alien 4 20.00 uur Seven Years in Tibet 20.00 uur The Game 20.00 uur Breakdown GENT Decascoop 14.30 en 17.00 uur Lost world 20.00 en 22.30 uur L.A. Confidential 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Oesje 14.30 en 17.00 uur Hercules (NL) 20.00 uur My best friends wedding 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Se ven years in Tibet 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Peacemaker 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Alien 4 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Game 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Co pland 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The full monty 14.30,17.00 en 20.00 uur Hercules 22.30 uur Breakdown 22.30 uur Chinese Box 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The devil's advocat 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur A li fe less ordinary KNOKKE Beverly Screens - 20.00 uur Seven years in Tibet 20.00 uur Alien 4 20.00 uur The Devil's advocat 20.00 uur The Game 20.00 uur The Peacemaker Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uitsla gen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00en 15.00 uur via nummer 0115 -645752. Hulst - De marechaussee heeft in de nacht van vrijdag op za terdag op de Van der Maelste- deweg een fietsendief aange houden. De man had een groe ne dames mountainbike gesto len. De politie verzoekt de eige naresse zich te melden op het bureau in Hulst. Hulst - Een man uit Sint Gillis Waas is afgelopen vrijdag avond de wieldoppen van zijn auto kwijtgeraakt. Ze werden door een onbekende gestolen vanaf het Oranjebolwerk. De politie zoekt getuigen. Terneuzen - Een 18-jarige Ter- neuzenaar is afgelopen zater dagavond op heterdaad betrapt bij de handel in drugs. Hij stond verdovende middelen te verlopen op de Nieuwstraat aan twee Belgen. Bij aanhou ding bleek de Terneuzenaar in bezit van 20 gram hasj, 20 gram poeder en een groot aantal pil len. Het is nog niet bekend of dat ook drugs waren. De jonge man zit in de politiecel. Hulst - Een 16-jarige jongen uit Stekene is afgelopen zater dagavond aangehouden in ver band met het bezit van 11,5 gram hasj en marihuana. Hij had dit gekocht in een shop in Hulst. Na betaling van elfhon derd gulden mocht de jongen huiswaarts keren. Zijn ouders zijn door de politie op de hoog te gebracht. Sluis - Een automobilist uit Sluis is afgelopen vrijdagavond op de St. Annastraat aange houden voor rijden onder in vloed. Hij moest een bekeuring van 350 gulden betalen. Van onze verslaggever Hulst - Het comité 'Redt de Basiliek' in Hulst draagt een zware verantwoordelijkheid met betrekking tot de restauratie van de Willibrordusbasiliek met zich mee. op de Schelde meetelt - werd Luc IJzewijn, met een tiende plaats tijdens de wedstrijden op de Zestigvoet en een derde plaats bij de wedstrijden op de Schelde. De grootste vis op de Schelde, een bot van 36 cm, werd gevan gen door Marcel van Duijse en de wisselbeker voor het zoetwa tervissen ging naar Eddy van den Bosch. Het comité moet voor eind vol gend jaar nog tweehonderddui zend gulden in zien te zamelen. Anders ligt het gevaar op de loer dat de restauratie van de basi liek niet kan worden afgemaakt. De inzet van 'Redt de Basiliek' bij de oprichting was een mil joen gulden bij elkaar te krijgen voor de verdere verfraaiing van de basiliek, los van het geld dat gemoeid was met het opknappen van de kerk. Door problemen rond de finan ciering van de restauratie, legt voorzitter burgemeester A. Kes- sen van het comité uit, is het miljoen dat 'Redt de Basiliek' als streefbedrag stelde bitter hard nodig voor de restauratiewerk zaamheden zelf. Gedurende de afgelopen drie jaar is het comité er in geslaagd om door tai van acties onder de Hulster bevolking al achthon derdduizend gulden in te zame len. „Maar er is nooit een actie gehouden die puur voor de hele bevolking bedoeld was. Daarom willen we nu de burgerij in een ultieme actie nog een keer de kans geven een steentje bij te dragen aan de restauratie." Daarom roept Kessen de Hulster bevolking op massaal mee te doen aan de tientjesactie die binnenkort begint. „Als iedereen een tientje bijdraagt, betekent dat een flinke stap in de richting van de resterende twee ton die nog nodig zijn om het miljoen vol te maken." Vrijwilligers gaan de komende dagen zo'n vierduizend adressen in de stad Hulst langs met de bijdragefor- mulieren. Van onze verslaggever Hulst - Vlinderkenner E. Taelman van de natuurbe- schermingsvereniging De Steltkluut meldt een zeer bijzondere waarneming van het zogenaamde gam ma-uiltje. Deze uit Zuid-Europa af komstige trekvlinder is afge lopen week in Hulst gevan gen. Het is in Nederland en België de afgelopen tien jaar maar een keer eerder voorge vallen dat er nog later een gamma-uiltje is gesignaleerd. Het gamma-uiltje zat tegen de voorgevel van een huis aan de Steensedijk in Hulst. Volgens Taelman betrof het een bijzonder mooi exem plaar. „Hiermee is het vlin derseizoen in Nederland toch nog verrassend geëindigd," aldus de vlinderexpert. i .-JACl/lM^i. MAANDAG 15 DECEMBER 1997

de Stem | 1997 | | pagina 9