DE STEM Verbeteren veiligheid in verkeer' Bekeuring veertig dronken bestuurders ^gs aan- E<® b^- Waardering voor aanpak grensoverschrijdende alcoholcontrole PvdA wil invoering Swingen en zwieren voor de Cliniclowns Wensen gaan in vervulling bij verkenners Leefbaarheid opkrikken door speeltoestellen Herrie in Oostburg bij afscheid commandant provinciale minimapas 'Zoeken Europese steun voor kanaaltunnel Bij grensoverschrijdende controles Alcoholcontroles grensstreek Europarlementariër Boogard-Quaak: Vertrek brandweerman in IJzendijke fa onze verslaggever van Gent - Veertig van de 1327 gecontroleerde automo- uisten zijn in de nacht van afgelopen zaterdag op zondag oor de Belgische en de Nederlandes politie bekeurd voor Jijden onder invloed tijdens de grote grensoverschrijdende 'oonolcontrole in de streek. Schele grens tussen de kust West-Zeeuws-Vlaanderen de Liefkenshoektunnel bij ""werpen werd gecontro- vaste controlepunten n de grens en zogenoemde '"ogende brigades' op de klei- wegen langs de grens. Nederlandse zijde waren i™fn bestuurders onder in een Vfn a'c°bol. Daarbij had EemaaUuTbÜist het 20 bont faestkil Zijn ri^bewiis een t everen- Verder werd g bestuurder bekeurd voor ««autonjden tijdens een op- 5&W de Politie in een veelkn a j een kleine hoe- "eiser^n jetser in Terneuzen en k WaïteSt uit te kreeg daar proces voor. Belgische zijde van de grens gingen vijfentwintig be stuurders op de bon. Hier maakte de politie zes keer pro ces-verbaal op voor drugsbezit en verder nog drie keer voor verboden wapenbezit. Zowel aan de Nederlandse - als de Belgische kant deelden de agenten nog bekeuringen uit voor het niet dragen van de au togordel, defecte verlichting, andere kleine technische ge breken en voor het rijden met een verlopen rijbewijs. Aan de actie namen ruim hon derd mensen deel. Aan Neder landse zijde ruim veertig van de politie en de Koninklijke Marechaussee, aan Belgische kant ruim zestig van de ge meentepolitiekorpsen en de Rijkswacht in de grensstreek. Ook Veilig Verkeer Nederland was aanwezig om de actie met voorlichtingsteams te onder steunen. Zeeland MAANDAG 15 DECEMBER 1997 Vanonze verslaggever Sas van Gent - De Zeeuws- ïlaamse politie is zeer suc- tesvol in haar aanpak van het njden onder invloed. Gede- puteerde J. Hennekeij (Ver teer) stelde dat afgelopen za terdagavond in het stadhuis van Sas van Gent tevreden vast bij de start van de grote grensoverschrijdende alco- tolcontrole in de streek. langzaam maar zeker neemt het aantal overtreders af. In 1995 ging 5,6 procent van alle gecon troleerde autobestuurders nog in de fout. Vorig jaar lag dat per centage op 5,2, om dit jaar verder af te nemen naar 4,5 procent. Volgens Hennekeij is de Zeeuws- Vlaamse aanpak succesvol, om dat de politie beneden de Wes- terschelde zich vooral laat leiden door de resultaten van weten schappelijk onderzoek en het stellen van concrete doelen. De gedeputeerde deed nog een andere plezierige vaststelling. De pakkans is volgens hem de laat ste jaren sterk gestegen met vijf- Vanonze verslaggever Sas van Gent - Vlaandererren Zeeuws-Vlaanderen moeten nog meer werk maken van de samenwerking om de verkeersveilig heid in de grensstreek te verbeteren. Gedeputeerde J. Henneke ij (Verkeer) zei dat afgelopen zaterdagavond bij de start van de grote grensoverschrijdende alcoholcontrole 'n Bob zonder grenzen'. Hennekeij sprak de hoop uit dat met de actie een aanzet is gege ven voor nog nauwere samenwer- en afstemming op het vlak van verkeersveiligheidsacties. Die samenwerking mag niet inci denteel zijn, maar moet een blij vend karakter dragen, aldus luidt de vaste overtuiging van de Zeeuwse gedeputeerde. De on veiligheid in het verkeer houdt immers niet op bij de landsgrens. Bob nodigde daarom de 'Bob' uit om volgend jaar in Zeeuws-Vlaanderen op bezoek te komen. Bob is de aan duiding die in een Belgische ver- keeiscampagne synoniem is ge worden voor de automobilist die zich 'opoffert' in een gezelschap dat een uitje maakt. Bob matigt hij het uitgaan het drinken en brengt de rest van zijn makkers a een avondje stappen veilig thuis. Deze Vlaamse campagnefi- Suur zou in Zeeuws-Vlaanderen geïntroduceerd kunnen worden, jjdus de gedeputeerde. omgekeerd kunnen ook verkeerscampagnes tot over de grens. De staatssecretaris voor J. Peeters, eveneens de start van de actie aanwe- toonde zich wel gecharmeerd tan de voorzet die Hennekeij gaf. Jat sluit volgens Peeters aan bij is door de Europese Commissie geformuleerde strategie, om in de Europese Gemeenschap het aan- '•5. dodelijke slachtoffers in het wgverkeer tegen het jaar 2010 geleidelijk aan te verminderen met tenminste 18.000 verkeers doden op jaarbasis. Want de hui dige tol van 45.000 doden in het Europese verkeer is een niet te accepteren zware last voor de Europese samenleving en econo mie, zei hij. Onveilig Hennekeij bracht verder nog maar een keer naar voren dat Zeeuws-Vlaanderen jammer ge noeg in de verkeersonveiligheid nog steeds een stevige partij mee- blaast. Met gemiddeld vijftien verkeersdoden per 100.000 inwo ners behoort de streek tot de on veiligste gebieden in Nederland, waar het gemiddelde op acht do delijke slachtoffers ligt. Ook in verhouding tot het Vlaamse Gewest en België springt Zeeuws-Vlaanderen er ongunstig uit. Want het cijfer daar ligt volgens de rapportages van het Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid op dertien doden. De chef van de politie in Zeeuws- Vlaanderen, commissaris F. Goudswaard, gebruikte de con trole afgelopen weekeinde voor de officiële installatie van de vliegende alcoholbrigade in zijn district. De politie in de streek werkt zo al enige tijd. Kern van het systeem is dat politie-eenhe- den niet langer dan drie kwartier op een bepaalde plaats alcohol controle houden en zich vervol gens verplaatsen naar een andere locatie om de controle daar voort te zetten. duizend alcoholtesten op een be volking van ruim 100.000 perso nen. „Met het instellen van de vlie gende alcoholbrigade geeft u aan, dat u nog meer resultaat wilt zien en waarschijnlijk niet rust voordat Zeeuws-Vlaanderen niet meer afwijkt van de rest van Zeeland en Nederland. Ik heb voor zo'n aanpak zeer veel waar dering," sprak Hennekeij loven de woorden in de richting van commissaris F. Goudswaard, de chef van de politie in Zeeuws- Vlaanderen. Goudswaard vond het aan de ene kant niet leuk dat er weinig flat terende cijfers over rijden onder invloed in zijn werkgebied te melden zijn. Vijftig verkeersdo den, waarbij in minstens een kwart van alle ongevallen drank in het spel was. En vijfhonderd processen-verbaal voor rijden onder invloed, tweehonderd meer dan waarvoor de politie in Zeeuws-Vlaanderen dit jaar werkafspraken had gemaakt. Het is volgens de commissaris wel mede het gevolg van de aan pak. Het altijd laten 'blazen' van de bestuurders bij een verkeers ongeval en aangepaste controle tijden. Goudswaard stipte daar bij aan, dat de politie dankbaar profiteert van de wetenschappe lijke onderzoekingen van de stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid. Die hebben aangetoond dat de Zeeuws-Vlaamse politie de ef fectiviteit van haar alcoholcon troles kan verbeteren. Onder meer door werk te maken van het verschijnsel dat sommige bedrij ven op vrijdag de week afsluiten met een aardige slok alcohol. En ook door te controleren in de buurt van sportkantines, waar na een paar uurtjes sport de no dige drank vloeit. Daarom richt de politie zich al enige tijd op de systematiek van de vliegende alcolbrigade. „Kor te opvallende controles op snel wisselende punten, zodat niet bekend wordt waar de controle staat. Dit moet de subjectieve pakkans vergroten. Niet om die bestuurder te pakken. Nee, het doel is te voorkomen dat hij met drank op achter het stuur kruipt," aldus Goudswaard. Van onze correspondente Hulst - We hebben allemaal wensen. De meeste komen nooit uit, maar af en toe wordt er toch eens eentje vervuld. De verkenners uit Hulst proberen elk jaar in een winterweekend een aantal wensen te realise ren. Zo ook de wens van Chris Mangnus en Vincent van Laere om in een bakkerij een grote taart te bakken. Het tweetal maakten er kunstwer ken van. De slagroomtaart met een cake-zachte inhoud werd rijk versierd met glazuur en met vruchtjes. Het fabriceren van een knots van een taart bleek niet ge makkelijk te zijn, maar gelukkig kreeg het tweetal goede instruc ties van bakker Van Rie. Vrijdagavond begon voor de 26 verkenners het 'Wensweekend', met een foto zoektocht over de kerstmarkt in Hulst. „We hebben ze blijkbaar niet voldoende afge mat, want in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben er niet veel de ogen toegedaan. Na de goedgevul de wensendag was dat in de nacht van zaterdag op zondag geen pro bleem meer. Ze waren moe en vol daan," aldus de leiding. De eerste wens was een bezoek aan het politiebureau waar de jongelui een rondleiding kregen van de dienstdoende agent Hoek. Hij liet hen alle ruimten in het bu reau bewonderen tot en met de cel. De film over de werkzaamhe den van de politie werd als leer zaam bestempeld en de bewonde ring voor het rollend materieel was groot. Chris en Vincent bak ten toen hun taarten en na de mid- daghap vertrokken de verkenners naar de polder rond Graauw waar ze onder leiding van Ferry van Campen jaagden op klein wild. „We fungeerden als drijvers en zo hebben we door de zware klei ge ploeterd en de hazen opgejaagd. De jagers hebben tien hazen, vier fazanten en twee duiven gescho ten," vertelt een jonge jager in spe. Na de biefstuk/frites (een wens van Walther Schauwaert) reed een groep van veertig man naar Antwerpen waar de ouders en Chris Mangnus (links) en Vincent van Laere van de scouting uit Hulst spuiten slagroom op de taart. Dat was hun wens. fotowim kooyman verkenners zich waagden tegen de klimmuur. Een inspannend en vermoeiende bezigheid waar men twee uur lang de handjes aan vol had. De oudste patrouille deed daarna mee aan een dropping en rond het vuur werden (ietwat sla perig) de gekende liedjes gezon gen. Zondagmorgen kregen de verkenners en hun leiding het ont bijt op bed. Ze zijn twee dagen lang goed verzorgd door de keu- kenploeg en alleskunners Maria en Waldie Roelands. Na een kus sengevecht werd er vakkundig op geruimd en als toetje mochten de deelnemers nog een stuk taart op eten. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse PvdA bepleit bij minister Mel- kert (Sociale Zaken) de invoering van een provinciale mini- mapas. Met deze zogenoemde chipknip kunnen Zeeuwen met een krappe beurs gratis meedoen aan allerlei activitei ten of korting krijgen op de deelnameprijs. De Zeeuwse chipknip voor minima, moet sociaal isolement voor komen, aldus de PvdA. Het gewest Zeeland van de partij deed de aanbeveling recht streeks aan de minister, die afgelopen zaterdag aanwezig was bij een discussie-bijeenkomst van de PvdA over sociaal beleid in Middelburg. Volgens de sociaal-democraten zijn de Zeeuwse gemeenten te klein voor een eigen minimapas. De partij stelt zich voor de pas te gebruiken voor evenementen, cursussen, sport, bibliotheek en gratis abonnementen op krant, telefoon en kabeltelevisie. Boven dien moet de pas bruikbaar zijn voor gratis openbaar vervoer. Om stigmatisering van de minima te voorkomen, moet de chipknip niet uitsluitend voor deze groep bedoeld zijn. Alleen krijgen uit keringstrekkers de pas gratis en moeten andere mensen de pas kopen. Behalve deze suggestie kreeg minister Melkert nog zes andere aanbevelingen mee naar 'Den Haag'. Een van die aanbevelingen was de invoering van een woonlastenplafond. De achterliggende gedachte is dat door de beperking van de vaste lasten meer ruim te in het inkomen ontstaat voor andere zaken. Verder vindt de Pv dA Zeeland dat er premies verstrekt moeten worden om deelname aan vrijwilligersactiviteiten te stimuleren. Vrijwilligerswerk is immers ook een middel om sociale uitsluiting te voorkomen. Yerseke - De Provincie Zeeland moet de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen aanmelden voor Europese steun in het kader van de Trans Europese Netwerken (TEN). Dit vindt de Zeeuws-Vlaamse Europarlementariër Johanna Boogerd-Quaak. Vorige week wees minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) de aanleg van een tunnel onder het kanaal af. Volgens de minis ter verhoogt de komst van de Westerscheldetunnel de ver keersdrukte niet zodanig dat ver vanging van de kanaalbrug door een tunnel gerechtvaardigd is. Boogerd vindt dat Zeeland 'enige brutaliteit' moet tonen en zich bij de Europese Unie meer en beter moet profileren, zo zei ze vorige week in een spreekbeurt in Yer seke. Ze nam in dit verband met name de tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen èn de toekomsti ge aanleg van een (goede renspoorlijn tussen Terneuzen en Gent als voorbeeld. De Trans Europese Netwerken moeten volgens 'Brussel' de op lossing vormen voor het toene mende goederen- en personen vervoer. De TEN's moeten het verkeer in goede banen leiden. Daarbij speelt ook het vervoer over water een belangrijke rol. „Zeeland heeft zeker ontwikke- lingspotentieel, maar laat op dit moment nog te veel kansen lig gen," aldus Boogerd. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg springt op zijn zachtst ge zegd slordig om met het nakende afscheid van de brandweer commandant in IJzendijke. Die reprimande geeft de fractie van de PvdA in de gemeenteraad aan het dagelijks gemeentebe stuur in schriftelijke vragen voor de rondvraag van de gemeen teraadsvergadering. De postcommandant van de vrij willige brandweer in IJzendijke neemt na vijfendertig jaar trouwe dienst afscheid. Volgens informa tie waar de Oostburgse sociaal democraten over beschikken heerst grote onduidelijkheid over de manier waarop de gemeente af scheid van hem neemt. Volgens het feestcomité zou de gemeente in eerste instantie helemaal niets doen. Na contact van het comité met de gemeente zou er uiteinde lijk wel een cadeau komen. „Dat contact heb ik nagetrokken," schrijft fractievoorzitter Wille van de PvdA. „Daaruit bleek dat er een nota zou zijn van de met brandweerzaken belaste ambte naar om de commandant 'ergens in januari' een afscheidsreceptie aan te bieden." Noch de centraal brandweercommandant, noch het comité dat het afscheid voorbe reidt, weet hier iets van af. Het feestcomité heeft inmiddels zelf een receptie gepland, te bekosti gen uit eigen zak, aldus Wille. „Zelfs^als de helft van dit alles waar is, dan nog acht ik het slor dig dat er zo wordt omgesprongen met het afscheid van mensen die zich zolang op vrijwillige basis ten behoeve van de gemeenschap heb ben ingezet. Het lijkt me zinvol dat u op de kortst mogelijke ter mijn contact opneemt met de cen traal commandant en de feest commissie om de zaken kort te sluiten." Wethouder Platschorre en Van Loon van Dow Benelux geven Job en Floor een zetje. De Sasse wijk St. Albert nam afgelopen zaterdag drie nieuwe speeltoestellen in gebruik. fqto wim kooyman Van onze correspondente Sas van Gent - Onder een stra lende zon zijn afgelopen zater dag drie nieuwe speeltoestel len in gebruik genomen in de Sasse wijk St. Albert. De tafel tennistafel, schommel en bico- loko (speeltoestel met een veer) zijn bedoeld om de leefbaar heid in de wijk op te krikken. De bewonersbelangenvereniging in de wijk probeert die leefbaar heid in de wijk al jarenlang op al lerlei manieren te verbeteren. Zo zijn vorig jaar onder andere een basketbal- en badmintonvoorzie- ning aangeschaft. De voorzitter van de vereniging, F. Janssens, droeg de speeltoestel len zaterdag symbolisch over aan de gemeente. Daar is voor gekozen omdat dan bij eventuele ongeval len niet de vereniging aansprake lijk kan worden gesteld. Wethouder J. Platschorre was bij de overdracht aanwezig. Hij pleit te voor nog meer inzet om de leef baarheid in de wijk te vergroten. Platschorre kondigde aan dat de gemeente daar volgend jaar een steentje aan bijdraagt door een half miljoen gulden te investeren in de verdere sanering van St. Al- bert. „En dit zullen van onze kant zeker niet de iaatste maatregelen zijn," aldus de wethouder. Diverse bedrijven, waaronder Dow Benelux en de plaatselijke bankinstellingen, hebben de aan schaf van de speeltoestellen gefi nancierd. Gezamenlijk legden ze daar bijna zevenduizend gulden voor op tafel. Na de toespraken werden de toe stellen officieel ingewijd. Job en Floor maakten als eersten gebruik van de schommel en bicoloko. Wethouder Platschorre en W. van Loon van Dow Benelux beproef den als eersten de kwaliteit van de tafeltennistafel. Terneuzen - Hondervijfig fanatieke aerobic-liefhebbers konden zondag in sporthal Oude Vaart hun hart ophalen tijdens een in ternationale work-out, georganiseerd door sportcentrum Body- line met gastdocent Jon Giswold uit Amerika en Belgisch aero bic kampioene Katja Pauwels. Bodyline begon om 11 uur met een warming-up. Daarna was het de beurt aan Jon Giswold, een top aerobicleraar uit Amerika die speciaal op verzoek van Bodyline voor deze 'X-mas work-out' uit Amerika naar overgekomen was. „Normaliter geeft Jon alleen les aan aerobicinstructeurs en is hij personel trainer van enkele Hol- lywood-sterren. Wij zijn vijf jaar geleden met hem in contact geko men tijdens een studiereis naar Amerika. Wij waren zo enthou siast over hem dat we dit enthou siasme wilde delen met ande ren.", aldus A. Koeman, aerobic- instruetrice bij Bodyline. Dat de zaai het enthousiasme deelde was al snel duidelijk. Jon Giswold beheerst elke spiergroep van zijn lichaam, zijn bewegen is een kunst op zich en een lust voor het oog. De Belgisch kampioene Katja Pauwels laat de zaal op Latijns- Amerikaanse muziek bewegen. Bij haar moeten de heupen het ontgelden. „Swingen, zwieren en zwaaien klinkt het door de mi crofoon." Vervolgens doet Gis wold high- en lowimpact op de step. De opbrengst van de work-out komt ten goede aan de Clini clowns.

de Stem | 1997 | | pagina 7