Unionisten bieden Adams opening Mooi gevoel verdwijnt in emmer vol details rente Gaullisten kiezen 'wasmiddelaanpak' Congres beslist over toekomst ANC HEBl Schandalen over rechts-extremisme in Duitse leger breiden zich uit DB STEM BUITENLAND A4 Geweld ten spijt naderen partijen Noord-Ierland elkaar Hoogste in Nederland SNS bank DE STEM COMMENTAAR Uitbreiding EU BUITENLAND KORT I I I I I MAANDAG 15 DECEMBER 1997 gijswijk/Bonn (anp/dpa) - De puitse media zijn dit week einde met nieuwe onthullin gen gekomen die verband houden met uitingen van rechts-extremisme en antise mitisme in het Duitse leger, get weekblad Focus schrijft dat zo'n dertig jonge Duitse militai ren vorig jaar herfst in de Kroati sche plaats Trogir neonazistische leuzen hebben gescandeerd als •Sieg Heil' en 'Heil Hitier'. Oude re Duitse militairen die bij het in cident aanwezig waren, zouden niet hebben ingegrepen, aldus het blad dat zich stoelt op uitlatingen van officieren bij Ifor, de door de Navo geleide vresdesmacht voor Bosnië waarvan delen in Kroatië waren gestationeerd. De neonazi Manfred Roeder, van wie vorige week naar buiten kwam dat hij een gastlezing heeft gehouden op de militaire acade mie in Hamburg, blijkt dit jaar te zijn geschrapt van de lijst van rechts-radicalen op wie de bin nenlandse veiligheidsdienst extra attent moet zijn. Volgens Bild am Sonntag kwam het ministerie van Binnenlandse Zaken met een richtlijn dat Roe- ders Duits-Russische 'Gemein- schaftswerk' geen bijzondere aandacht meer behoeft. Deze or ganisatie zet zich in voor inlij ving van de West-Russische en clave Kaliningrad in het Duitse Rijk en trekt zich het lot van etni sche Duitsers in Oost-Europa aan. De krant Welt am Sonntag ont hult dat ook andere neonazi's op de militaire academie in Ham burg hebben gesproken. Het gaat onder anderen om leden van ex treem-rechtse studentenorgani saties. Zij waren al begin jaren negentig, vijf jaar voor Roeders toespraak, aanwezig en hielden lezingen over de Duitse eenheid. Bovendien hebben verscheidene militairen antisemitische uitla tingen gedaan tijdens een bezoek aan het vroegere concentratie kamp Neuengamme. „Het is zo koud. Vul het crematorium nog met een paar joden, die branden zo goed," citeert het weekblad Der Spiegel de cadetten. Het blad besteedt in zijn editie van van daag aandacht aan het onderzoek naar neonazisme bij de Duitse militaire elite-opleiding. Het Duitse ministerie van Defen sie zegt alle zaken te zullen on derzoeken. Maar minister Volker Rühe waarschuwde voor het ver spreiden van ongegronde geruch ten. „Als de media alles melden zonder dit eerst te controleren, doen ze met de provocateurs mee." Ook de voormalige minister van Defensie Gerhard Stoltenberg en oud-president Richard von Weiz- sacker willen voorkomen dat de Duitse krijgsmacht in zijn geheel aan de schandpaal wordt gena geld. „Daar is vooralsnog geen reden voor," aldus Stoltenberg in Welt am Sonntag. De Bondsdag heeft vrijdag een enquêtecommissie ingesteld die de extreem-rechtse ontsporingen in het Duitse leger gaat onder zoeken. Volgens een telling van het ministerie van Defensie is het aantal geregistreerde uitingen van rechts-extremisme verdrie voudigd in vergelijking met vorig jaar. Het gaat dit jaar om 126 in cidenten waarbij 161 militairen zijn betrokken. Boor Bob van Huët Londen - David Trimble, de leider van de protestantse meer derheid in Noord-Ierland wil niet langer uitsluiten dat hij in de nabije toekomst besprekingen zal voeren met Gerry Adams, de leider van Sinn Fein. Trimble verklaarde dit zaterdag avond op de Ierse televisie. Tot nu toe heeft de protestantse leider elk contact met Adams geweigerd. Trimble beschouwt Adams niet als politicus maar als kopstuk van de KA. Tijdens het reguliere vre desoverleg in Belfast hebben table en zijn partijgenoten de Sinn Fein-delegatie altijd ontwe ken en geweigerd directe gesprek ken te voeren. tables opmerkelijke koerswij ziging was een reactie op een uit nodiging tot een gesprek door Gerry Adams. De Sinn Fein-leider deed die na afloop van zijn histo rische bezoek aan premier Blair in Downing Street afgelopen don- dag. Belangrijker dan een ge sprek met de Britse premier was een openhartig gesprek met Trim ble, de leider van de grootste unio nisten-partij, sprak Adams bij die Aanvankelijk werd de uitnodiging door de unionisten van de hand gewezen als een 'stunt'. Maar za terdag leek Trimble, voor het eerst, de deur toch op een kier te zetten. „Er is heel veel mogelijk. We hebben in het verleden men- j gezien die terrorisme hebben afgezworen en die oprecht veran- den in democraten. Zoiets kost tijd, maar het is al eens gebeurd. Het is heel goed mogelijk dat Adams dat pad neemt. Ik sluit dat niet uit," aldus de protestantse leider. Trimble voegde er wel meteen aan toe dat Adams zijns inziens in een droomwereld leeft met zijn roep om een herenigd Ierland. Volgens de unionistenleider had Sinn Fein nog problemen zich aan te passen aan de spelregels van de democra tie. De verrassend gematigde taal van David Trimble contrasteerde met nieuw geweld in Londonderry. De Noord-Ierse politie werd zater dagmiddag en in de nacht van za terdag op zondag bestookt met stenen, flessen en duizenden brandbommen. Die werden ge gooid vanuit katholieke wijken na protesten tegen een mars van de protestantse Apprentice Boys door het centrum van de stad. Londonderry (of Derry, volgens de nationalisten) is een overwe gend katholieke stad. Een meer derheid van de inwoners voelt de triomfantelijke marsen van de protestantse ordes als provocaties. Tijdens de rellen vuurde de politie 169 plastic kogels af en werden dertien arrestaties verricht. Zes mensen raakten gewond, onder wie vijf politiemannen. Het was het ergste geweld in Noord-Ierland sinds het jongste IRA-bestand dat inging in juli. Door Wilko Voordouw Parijs-De Franse gaullisten hebben zich 'vernieuwd, verjongd en gefeminiseerd' om een einde te maken aan de 'schandelige manipulatie' van de socialisten. Philippe Séguin, de opvolger van president Jacques Chirac heeft de gaullistische partij RPR opnieuw op de rails gezet. „De Fransen beginnen te begrijpen," zo vindt Séguin, „dat de oplossingen van de socialisten het land terugwerpen in de tijd." Een optocht van de protestantse Apprentice Boys in het overwegend katholieke Londonderry is afgelopen weekeinde volledig uit de hand gelopen. foto anp ten nieuwe naam, nieuwe lijst trekkers, eindelijk een beetje partijdemocratie en vooral een verder gaande feminisering: met lie maatregelen hoopt Séguin «t Franse electoraat opnieuw te interesseren voor het gaullisme. he 'Nationale Raad' van de par- die Jacques Chirac in 1995 'an de macht bracht, keurde za ag de nieuwe politieke lijn De bijeenkomst betekende vooral het einde van de rouwpe- 'riode, die begon met het verlies van de vervroegde kamerverkie- Pgen, in mei jongstleden, "i i 'wasmiddelaanpak' (ver- euwd, nu nog schoner en beter) was binnen de RPR broodnodig, 'want in maart zijn er in Frank- nK opnieuw verkiezingen, dit- vvaal voor de regionale en pro- 'anciale parlementen. Volgens e opiniepeilingen staat de par- '1 er nog altijd niet zo best voor. eSuin hoopt die tendens snel te puen keren, door een verjon- S®8 en een feminisering. In 19 au de 21 Franse regio's heeft de partij nu vrouwelijke lijsttrek kers benoemd. Dat lijkt revolutionair, zeker in een partij waar de vrouwen tot voor kort vooral voor de koffie moesten zorgen. Maar in de wandelgangen van de partijraad viel te beluisteren dat die negen tien vrouwen eigenlijk met een bloem in het geweer naar het front worden gestuurd, om al daar te worden afgeslacht. Zo dat daarna de oude kaders het heft weer in handen kunnen ne men. Het beste bewijs is volgens een partijkenner wel dat het lijsttrekkerschap in de enige re gio die zeker in handen van de RPR blijft - Parijs - is gegeven aan oud-premier Edouard Balla- dur - een man dus. Door Bart Luirink Johannesburg - HET ANC- congres, dat morgen in Zuid-Afrika begint, luidt het einde van het Mandela- tijdperk in. Het staat wel vast dat de huidige vice-pre sident, Thabo Mbeki, het lei derschap van Afrika's oud ste bevrijdingsbeweging zal overnemen. Daarmee nomi neert hij zich tevens als toe komstig president van het land. Nelson Mandela (79) is er vanaf zijn inauguratie in 1994 vol strekt duidelijk over geweest: hij zou maar één ambtstermijn het presidentschap uitoefenen. Op die periode drukt Mandela momenteel het stempel van de nationale verzoening. Als geen ander is hij bezig bruggen te slaan tussen de verschillende segmenten van de rijk gescha keerde Zuid-Afrikaanse bevol king. Zijn opvolger Mbeki, die nu al de kabinetsvergaderingen voor zit, zal het beleid daarentegen sterker toespitsen op het ophef fen van de economische achter stand van de zwarte meerder heid dan op het geruststellen van de blanke minderheid. Te kenend voor de accentverschui ving is Mbeki's recente pleidooi voor verhoging van belasting voor de 'gepriviligeerden', een voorstel waartoe Mandela ver volgens zei geen aanleiding te zien. De wijze waarop Mbeki de greep van zwart Zuid-Afrika op de economie wil versterken, lijkt het belangrijkste discus sie-thema op het congres te worden. In een vorig jaar gepre senteerde beleidsnota bekeerde de vice-president zich tot een sterk door het IMF en de We reldbank geïnspireerde poli tiek. Daarin staat de creatie van een brede, zwarte middenklasse centraal, naast het terugdrin gen van de inflatie en de priva tisering van (semi)overheidsbe- drijven. Met het beperken van de bevolkingsgroei en het ver hogen van de productie hoopt men de in de verkiezingscam pagne van 1994 beloofde mil joen nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Maar onder het nieuwe bewind is er tot op heden juist een daling met 120.000 arbeids plaatsen opgetreden. Naar ver wachting zullen op het congres, dat in totaal vijf dagen duurt, met name vakbondsleden en sympathisanten van de commu nistische partij (SACP) aanstu ren op aanpassing van het eco nomische herstelprogramma. Bonden en partij verzetten zich tegen een al te drastische priva tisering en zijn bang dat het be leid, zoals in een aantal andere Afrikaanse landen, ten koste zal gaan van de allerarmsten. Critici noemen Mbeki's herstel programma dan ook spottend 'neo-liberaal' of zelfs 'Thatche- ristisch'. Ironisch genoeg wordt het beleid binnnen het kabinet gedragen door een drietal mi nisters, die tevens lid zijn van de SACP. De relatie tussen het ANC en de communistische partij, in Zuid- Afrika 'de alliantie' genoemd, staat eveneens ter discussie op het congres. Staatssecretaris Mokaba van Milieu en Toerisme pleit in een discussie-nota voor verbreking van de banden met de SACP, die in zijn opvatting leentjebuur speelt en zich groot rekent door zich tegen het ANC aan te schurken. Zeker zes mi nisters en minstens een kwart van het aantal ANC-parlemen- tariërs zijn tevens lid van de communistische partij. Bovendien is volgens Mokaba, tot voor enkele jaren zelf lid van de SACP, het socialisme 'achterhaald'. Hij pleit voor een 'zwart kapitalistisch beleid'. Zijn baas op het ministerie, Pallo Jordan, die nooit lid van de SACP is geweest, pleit in een andere nota juist voor het in standhouden van de 'alliantie'. (ADVERTENTIE) rentewijzigingen voorbehouden 5 jaars SNS deposito "iet jaarrente "i'ninium inleg f 1.000,- aanbod geldt tot en mét '4 december 1997 van het deposito '""W afsluiten van onre kantoren °el gratis 0800 -18 -C'°°T "l*0"*" «M KUin TE BLIIVEN Door Bert Schampers Luxemburg - Je kan je terecht afvra gen wat er van de Europese Unie moet worden als de elf kandidaat-leden, en een land als Turkije, in de volgende eeuw toetreden. Met vijftien landen is de Unie nu al niet te besturen. Het be sluit over de uitbreiding in Luxem burg had een groots en mooi histo risch gevoel moeten opleveren. Maar dat verdween volgens minister Van Mierlo in een emmer vol details en ge zeur. Wellicht is het allemaal de schuld van EU-voorzitter Luxemburg, dat uiteinde lijk de zaken in de slotfase niet kordaat genoeg heeft aangepakt. Deze top had vrijwel uitsluitend in het teken moeten staan van de uitbreiding. Dat dachten ook de talrijk opgekomen Oost-Europese jour nalisten. Maar vrijdag werd bijna zes uur lang over de samenstelling van de zoge noemde euro-raad gesproken, 'dat euro- X-gedoe', zoals premier Kok het noemde. De premier vond dit tijdverlies achteraf 'behoorlijk dramatisch', terwijl de uit komst zo simpel was dat iedereen ermee naar huis kon. De landen die straks de eu ro invoeren, krijgen het recht regelmatig even informeel bij elkaar te kruipen om over specifieke problemen rond de munt te praten. In uitzonderlijke gevallen mo gen ook de landen die nog niet overgaan op de gemeenschappelijke munt mee aan tafel. De grootste uitbreiding in de veertigjarige geschiedenis van de Europese samenwer king werd in Luxemburg uiteindelijk een hamerstuk. Een aantal Oost-Europese landen gaat ervan uit dat ze kort na de eeuwwisseling al kunnen toetreden tot de Unie en zelfs tot de muntunie. Of het zo gemakkelijk gaat valt te betwijfelen. De vijftien EU-landen hebben een loodzware agenda. De komende jaren moeten nog de nodige knopen worden doorgehakt om het Europese huis geschikt te maken voor de nieuwe bewoners. Zo dient de organisatie en werkwijze van de Europese instellingen grondig verbe terd te worden om efficiënter besluiten te kunnen nemen. En eind volgend jaar moet er duidelijkheid komen over de financie ring van de EU in de periode 2000-2006. Wat gebeurt er met het gemeenschappe lijk landbouwbeleid? Hoeveel geld gaat er nog naar Zuid-Europa als we de middelen hard nodig hebben voor de landen in het Oosten? Hierover is in Luxemburg betrek kelijk weinig gezegd. De besluiten hier over zullen ongetwijfeld met getrokken messen worden genomen. Hoe dat gaat in de Unie werd ook in Luxemburg duidelijk. „We zitten aan het koord van Griekenland," zei een diplo maat. Hij wees op het belangrijkste pijn punt van de Europese top, Turkije. Vrij dagavond was er op de golfclub door de heren regeringsleiders al de hele avond over gesproken en ook zaterdag was de re latie EU-Ankara het voornaamste ge spreksonderwerp. De Unie is verdeeld in twee kampen, waarbij Frankijk, Nederland en Groot- Brittannië het strategische belang van nauwere banden met Turkije verdedigen. De overige landen, inclusief EU-voorzit- ter Luxemburg, waren er in geslaagd de voorwaarden van Turks EU-lidmaatsehap en deelname aan de Europese Conferentie - een nieuw overlegplatform - zodanig aan te scherpen dat Turkije geen schijn van kans maakt. De EU koos zaterdag feitelijk de zijde van Griekenland, de aartsrivaal van de Tur ken. „Dit betekent gewoon een breuk met Turkije, de relatie gaat voor jaren de ijs kast in," aldus een diplomaat. Hij wees op de hypocriete houding. Enerzijds is er de angst voor zestig miljoen islamieten, ter wijl Europa zonder enig probleem de deur openzet voor dertig miljoen orthodox- katholieke Polen en ook een land als Slo wakije, dat toch weinig vriendelijk is voor zijn minderheden, gaat voorbereiden op het lidmaatschap. De vraag is of de onderhandelingen over de uitbreiding nu toch niet worden gedo mineerd door de Turken, ook al staan die aan de zijlijn. Alle ogen zijn gericht op kandidaat-lid Cyprus, waarvan het noor delijk deel al sinds 1974 wordt bezet door Turkije. Wil Cyprus enige kans maken, dan zullen Turken en Grieken elkaar moe ten vinden in een vreedzame oplossing on der leiding van de Verenigde Naties. Het Turkse kabinet heeft gisteren afwij zend gereageerd op de uitnodiging van de EU om op 12 maart 1998 aanwezig te zijn bij de Europese Conferentie. Ankara noemt de voorwaarden onacceptabel. Morgen en overmorgen is de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken Ismaïl Cem in Brussel aanwezig op de najaars vergadering van de Navo, een gelegenheid voor de Europese bondgenoten om het brandje te blussen. Er is zaterdag in Luxemburg een nieuw Europa in de steigers gezet. Maar of de fundamenten sterk genoeg zijn om het huis op zijn plaats te houden zal de tijd uitwijzen. EVEN hebben de huidige vijftien landen van de Europese Unie (EU) de illusie gehad dat het gebaar dat in de richting van Turkije was ge maakt, door de Turken zou worden geaccepteerd. Dat de uitnodiging om deel te nemen aan de Europese Conferentie in dankbaarheid zou worden aanvaard. Het antwoord uit Ankara moet de regeringsleiders en staatshoofden rauw op het dak gevallen zijn. Turkije heeft aangekondigd dat het de politieke dialoog met de EU verbreekt. Er werd nog een dreigement aan toegevoegd. Wanneer de EU met de Grieks-Cypriotische regering gaat onderhandelen over toetreding, dan gaat Ankara onverdroten verder met de integratie van het noordelijke deel van Cyprus. De heftige reactie vanuit Ankara was voorspelbaar. Turkije bedelt al ja ren om een lidmaatschap van de EU. Zonder kans op succes. Na de val van de Muur is de uitbreiding van de Unie in een stroomversnelling ge raakt. De Oost-Europese landen kandideerden zich met een vanzelf sprekendheid die de Turken pijn deed. Afgelopen dagen is in Luxemburg de beslissing gevallen die in Ankara werd gevreesd. De Europese Unie wordt uitgebreid met Polen, Honga rije, Tsjechië, Slovenië en Estland, alsmede Cyprus. Vijf kandidaten zijn in de wachtkamer gezet. Turkije werd - na langdurig verzet van erfvij and Griekenland - als een min of meer vrijblijvende gesprekspartner aangewezen. Ankara mag niet toetreden, maar wordt om strategische redenen ook niet echt afgewezen. Turkije is namelijk een loyale Navo-partner, die door de Verenigde Staten als bufferstaat tussen Europa en de Arabi sche wereld wordt beschouwd. De Turkse boosheid heeft eveneens hypocriete trekken. Turkije wordt al jarenlang bekritiseerd vanwege schending van de mensenrechten en discriminatie van minderheden. De EU eist verbetering en zolang die uitblijft, kan van een lidmaatschap geen sprake zijn. Terecht, maar het is niet de enige reden waarom de EU de boot af houdt. De noordelijke lidstaten vrezen de cultuurverschillen tussen Turkije en de rest van de EU en ze zijn bang dat Turkije in de greep van de fundamentalistische islam terechtkomt. Het conflict tussen Turkije en de EU werpt een schaduw over het histo rische besluit tot uitbreiding van de Unie. Het probleem is groot, maar niet onoplosbaar. Maar het is wel nodig dat beide partijen met elkaar in gesprek blijven. Een verbitterd en geïsoleerd Turkije kan precies die kant opgaan waarvoor de EU zo bevreesd is. Getty Center opent zijn deuren Los Angeles - In aanwezigheid van kunstliefhebbers en museum directeuren uit de hele wereld is zaterdag in Los Angeles het Get ty Center ingehuldigd. Het is de grootste particuliere cultuurtem pel ter wereld en het duurste Amerikaanse cultuurproject van de eeuw. „Schitterende kunst hoort in een schitterend kunstwerk," zo prees de Californische gouverneur Pete Wilson het door Ri chard Meier ontworpen Center. Het 45 hectare grote complex kijkt neer op de stad vanaf een heuveltop in de bergen van Santa Monica. Dood Agnelli jr. berooft Fiat van opvolger Rome - Giovanni Alberto Agnelli, de kroonprins van het Fiat concern, is zaterdag in Turijn overleden aan een zeldzame vorm van kanker. Gisterochtend is hij in stilte begraven in de kapel Vi- lar Perosa, het buiten van de familie Agnelli. Door zijn dood op slechts 33-jarige leeftijd is het onzeker geworden wie in de toe komst Italië's grootste particuliere onderneming, met een omzet van ruim honderd miljard gulden per jaar, zal gaan leiden. Britse babynamen 'monument Diana' Londen - Britse ouders laten de nagedachtenis aan prinses Diana voortleven in de namen die ze kiezen voor hun zoons. Sinds hét verongelukken van de prinses worden meer jongens William of Harry genoemd, naar de beide kinderen van de prinses. De naam Diana wordt echter gemeden. Volgens een psycholoog zouden bij gelovige ouders ongeluk vrezen als ze hun dochter nu al naar de prinses noemen, zo snel na haar fatale botsing. Irak laat 141 Jordaanse gevangenen vrij Amman - Irak heeft als gebaar van goede wil besloten 141 Jor daanse gevangenen vrij te laten, van wie een reeds ter dood was veroordeeld. Dit heeft een Jordaanse minister zaterdag na kabi netsberaad meegedeeld. De betrekkingen tussen de twee Arabi sche landen waren verslechterd na de executie in Irak van vier Jordaniërs wegens lichte vergrijpen. Luchtmacht Nigeria bestookt Sierra Leone Freetown - De Nigeriaanse luchtmacht heeft in Sierra Leone de strategisch gelegen stad Zimmi gebombardeerd. Daarbij kwamen twintig burgers om, aldus de Sierraleonese junta zaterdag. De aanval op Zimmi, dat op 250 kilometer van de hoofdstad Free town tegen de grens met Liberia ligt, vond vrijdagavond plaats. Spanjaarden demonstreren tegen ETA San Sebastian - Zeker honderdduizend Basken en Spanjaarden hebben zaterdag in de Noord-Spaanse stad San Sebastian gede monstreerd tegen de terreur van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Directe aanleiding voor de mars was de moord afgelo pen donderdag op een gemeenteraadslid van de regerende Parti- do Popular uit Spaans Baskenland. Zaterdag was de begrafenis van het vermoorde 64-jarige gemeenteraadslid Jose Luis Caso. In de protestmars die daarop volgde liepen Spaanse ministers en Baskische regionale politici voorop. Premier Aznar zei vanuit Luxemburg, waar hij aanwezig was bij de Eurotop, dat hij zon dag naar de Baskische regio komt om de familie van Caso te be zoeken en het Baskische volk op te roepen te blijven vechten te gen het terrorisme. Z-Afrika levert China nucleair materiaal Johannesburg - De Zuid-Afrikaanse president Mandela heeft gis teren erkend dat zijn land hoogwaardige nucleaire technologie aan China levert. Het dagblad The Sunday Independent meldde eerder op de dag dat veertig Chinese technici in het geheim bezig zijn de nucleaire installatie van Pelindaba te ontmantelen voor vervoer naar China. Het bedrijf in het noordwesten van Zuid- Afrika fabriceert omhulsels van zirkonium voor staven nucleaire brandstof. De Chinezen zijn al twee maanden in het land krach tens een geheim akkoord dat in februari door minister van Ener gie is goedgekeurd. José Vermeersch overleden Lendelede - De Vlaamse beeldend kunstenaar José Vermeersch is zaterdagmorgen overleden in zijn woning in Lendelede. Hij was 75 jaar. Kort tevoren was hij ziek geworden, zo lieten zijn naasten weten. Vermeersch was vooral bekend door zijn levensgrote beel den van mensen en honden. Vaak staan de wezens naakt temid den van een onrealistisch decor. Daarmee gaf hij uiting aan de ontredderde staat waarin de mens verkeert. José Vermeersch, in 1922 in Bissegem geboren, was een leerling van de schilder en beeldhouwer Constant Permeke. IMF wil 140 miljard extra van leden Londen - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verlangt van zijn lidstaten extra bijdragen van omgerekend 140 miljard gulden wegens de crisis in het Verre Oosten. Door de enorme leningen die de afgelopen maanden zijn verstrekt aan Thailand, Indonesië en Zuid-Korea is de financiële positie van het fonds flink verzwakt. De Britse krant Financial Times meldde in het weekeinde dat IMF-topman Michel Camdessus de lidstaten woensdag tijdens een bestuursvergadering zal vragen om een extra verhoging van de zogeheten quota. Dat zijn de be dragen die de 181 aangesloten landen bij het fonds hebben inge legd. Ze variëren al naar gelang het economische gewicht van de landen en bepalen het stemrecht en de ruimte om van het fonds te lenen.

de Stem | 1997 | | pagina 5