Nazi-goud gaat naar slachtoffers GOED KOOP 5'. •99 Kleine partijen kunnen crisis rond varkens voorkomen A2| oeSTBM Defensie wil flexibele personeelsstructuur door langere contracten Cha cha cha... SP zet Marijnissen weer eerste op lijst 'Breid de Navo uit maar ontwapen ook' Databank koppelt veroordelingen Markt van de goede doelen ter discussie 6 Reist Bouter se naar Brazilië?' Analyse BINNENLAND A3 'y Voor twintig miljoen I tweemansfractie kan volgens de I laatste opiniepeilingen rekenen op zes zetels. Voor deze verkiesbare zijn drie medewerkers I Den Haag (anp) - Justitie gaat |*t een nieuwe databank de I Noordelingen per persoon I registreren. In het landelijke I :egistratiesysteem Ipex (Inte- I graal Persoonsgerichte Exe- I entie) komen alle straffen en I noetes van een persoon. Doel I 'S vooral een betrokkene in e® koer voor al zijn straffen I 'e laten boeten. 99 BINNENLAND KORT fcCEMBER 1997 I I MAANDAG 15 DECEMBER 1997 ■Bnttanmë en ieriand. en zonnige perioden I lanSs de Noordzeekust - buien, steeds vaker met w. Dinsdag ookinhetzui leer wolken en kans op een Er waait een stevige oos Ind. Middagtemperatuur ld tot iets boven nul in het en 5 graden in het wes- i en Luxemburg: Zonnige Iden, afgewisseld door en- I wolkenvelden en vrijwel |il droog. Flink kouder met nsdag maxima iets onder ld- en Midden-Frankrijk; It westen zonnige perioden pjwel overal droog. Elders volkenvelden en plaatselijk bneeuw. Er waait een koude pnwind. Maxima dalend tot l het vriespunt. (-Frankrijk: In het zuidoos- volkenvelden en af en toe in de heuvels en bergen luw. In het zuidwesten nu en 1 zon en overwegend droog, Ir maandag later op de dag lemende kans op regen na van rond het vriespunt |e heuvels in het oosten tot faden aan de Middellandse ust. lugal: Toenemende bewol- en vooral in het zuiden eni- I regen. Tijdelijk vrij veel |d. Middagtemperatuur aan rond 16 graden, landin- brts iets lager, bnje: Toenemende bewolking ^vooral in het zuiden en oos- dinsdag plaatselijk regen. I lidagtemperatuur landin- hrts ongeveer 8 graden, aan I van 12 in het noorden tot 18 pet zuiden. narische Eilanden: Maandag hs op enkele forse regen- of veersbuien, dinsdag waar- pijnlijk droog en nu en dan Tamelijk veel wind. Mid- jtemperatuur dalend naar geveer 23 graden. Ilië: Wolkenvelden en op veel patsen af en toe regen. In de Irgen, en in het noorden ook in I heuvels sneeuw. Vooral dins- |g waait er een koude oosten- nd. Maxima tussen 3 graden Ihet noorden en 15 op Sicilië, liekenland en Kreta: Veel ind en regen, soms ook on eer. Vooral in de bergen in het lorden sneeuw. Dinsdagmid- Ig in het zuidwesten droger en Jstiger. Middagtemperatuur 1 graden in het noorden tot I langs de kusten in het zuiden i westen. uitsland: In het midden en tiden maandag nog wat Jeeuw. Verder nagenoeg droog van het noorden uit perioden let zon. Kouder; dinsdag maxi- na van -2 graden in het westen St -6 in het oosten. Bovendien paait er een snijdende oosten- nd. Iwitserland: Wolkenvelden en ooral dinsdag af en toe neeuw. Maxima rond het vries- lunt. Oostenrijk: Wolkenvelden en af |n toe wat sneeuw. Middagtem peratuur enkele graden onder Jet vriespunt. >l|nq 's>|U!| pueq 'wan 'pefnq ubajoo c-H-T.zelfs o-p e-b-tf e-'-e (S-&A-P e-E-pe-EE-^' -V LV-L-E-T nen Haag (anp) - Om beter in te kun nen spelen op snel wijzigende om standigheden is het leger gebaat bij een meer flexibel personeelsbestand. 0je grotere flexibiliteit zou kunnen wor den bereikt door jonge müitairen een contract voor langere tijd te geven. Het «jnisterie van Defensie begint daarom i onderzoek naar de mogelijkheden van zo'n flexibelere personeelsstructuur. Het aanbieden van meer langdurige ar beidscontracten moet vooral jonge, goed opgeleide mensen aanmoedigen voor een loopbaan in het leger te kiezen. Als ze langer dan een paar jaar in het leger blij ven, kunnen ze namelijk meer verschil lende functies vervuilen. Deze ervaring biedt hen dan meer kansen op een baan in de burgermaatschappij. „Als ze langer blijven kunnen ze naast een gevechtsfunctie bijvoorbeeld ook een tijdje kraandrijver zijn. Dat biedt hen weer meer kansen voor hun carrière na het leger," aldus een woordvoerder van Defensie. Hij benadrukt dat het om een verken nend onderzoek gaat naar de wenselijk heid en de haalbaarheid. Als Defensie be sluit tot het afsluiten van langdurigere tijdelijke arbeidscontracten, bestaat de kans dat zij geen contracten meer voor onbepaalde tijd sluit. De huidige be roepsmilitairen met een arbeidscontract voor onbepaalde tijd hoeven echter niets te vrezen, aldus de woordvoerder. Defensie hoopt uiteindelijk ook meer jonge mensen aan te trekken. Uit een ver gelijkend onderzoek met andere landen blijkt dat de Nederlandse soldaat gemid deld ouder is dan zijn buitenlandse colle ga. Gezien de zware taken die het Neder landse leger in internationaal verband heeft, zou een verjonging echter gunstig zijn, aldus Defensie. Als de jonge militai ren langer in het leger werken, ontstaat ook ruimte voor meer buitenlandse uit zendingen. Het verkennende onderzoek moet in het voorjaar van 1998 afgerond zijn. Den Haag (anp) - Het ziet er naar uit dat de waarde van de twaalfhonderd kilo nazi-goud die Nederland terugkrijgt van Zwitserland, ten goede zal komen aan de Nederlandse slachtof fers van de holocaust. Het onlangs opgerichte internationale Holocaustfonds zal zich bezighouden met de verdeling van de in totaal twintig miljoen gulden. Enkele weken geleden adviseerde de commissie-Van Kemenade, die ach bezighoudt met de restitutie van het gestolen goud, de regering de miljoenen rechtstreeks aan de Nederlandse slachtoffers ten goe de te laten komen. Een aantal an dere landen, waaronder de VS en Groot-Brittannië, is voorstander vaneen internationaal fonds waar alle landen hun deel instorten. I De richting waarin het kabinet nu denkt is een soort mix van beide voorstellen. Joodse organisaties zullen het geld verdelen. Naar verwachting komt de regering binnenkort met een standpunt dat deze richting opgaat. Nazi-Duitsland stal in de Tweede Wereldoorlog voor 137 miljoen dollar goud, nu 3,29 miljard gul den, van De Nederlandsche Bank. In totaal plunderden de Duitsers voor 475 miljoen dollar (nu 11,4 miljard gulden) uit de centrale banken. Van de resterende 5500 kilo nazi-goud krijgt Nederland er 1200. Van onze Haagse redactie Den Haag - Jan Marijnissen uit Oss wordt opnieuw lijsttrekker van de Socialistische Partij bij de komende Kamerverkiezin gen. De SP-Partijraad heeft de fractie- en partijvoorzitter op de eerste plaats van de voordracht gezet. SP-Kamerlid Poppe uit tweede en I Eerste Kamerlid Jan de Wit uit Heerlen is num- I mer drie. Het van de SP beslist op 24 over de van de lijst. Dan I wordt ook het )t-verkie- I ma 'Tegengas' J De SP staat mo- Jan Marijnissen wordt weer op ste- lijsttrekker van de SP. Inge winst. De van de zittende fractie genomi neerd: Agnes Kant (Doesburg), Harry van Bom mel en Josette Hermans (beiden Amsterdam). „Kandidaten die thuis zijn op het Binnenhof,al dus de SP-Partij- raad, zaterdag bijeen in Utrecht. De Partijraad is niet ingegaan op het verzoek van GroenLinks en foto anp De Groenen om bij de Kamerver kiezingen van 6 mei een lijstver- binding aan te gaan met de SP. Dat levert volgens de raad 'teveel onduidelijkheid' op. »In het Kurhaus in Sche- veningen hebben afgelopen weekeinde 27 paren uit zestien landen om de we reldtitel Latin American Showdance gestreden. Op de foto zijn Paul Ri chardson en Lorna Daws on uit Engeland in actie. foto anp Utrecht (anp) - De uitbreiding van de Navo moet gepaard gaan met een gelijktijdige ontwapening van de lidstaten. Het bond genootschap vormt dan geen nieuwe bedreiging voor Rusland. P®. aanhoudend probleem voor 1'"®ie Is dat veel mensen die zijn l'aoordeeld voor misdrijven of 17ere overtredingen niet bij de I wangenis komen opdagen om I j te voldoen. Het gaat om l"6 relatief lichte vergrijpen, waarbij de verdachte tussen de veroordeling en de straf naar huis mag. Ongeveer eenvijfde van alle veroordeelden zit wegens de zwaarte van het misdrijf reeds in voorlopige hechtenis. Het nieuwe systeem moet medio volgend jaar in werking treden. Justitie kan dan zien of een per soon die een straf moet uitzitten ook nog andere celstraffen of openstaande boetes heeft. Zij kan die dan optellen en in één keer bestraffen. Justitie kan boetes eventueel in hechtenis omzetten. Voor justitie en politie spaart Ip ex geld en tijd uit, omdat een persoon maar één keer in de cel zit en eventueel maar één keer hoeft te worden opgespoord. „Voorheen wist justitie in Gro ningen bijvoorbeeld niet dat de veroordeelde in Amsterdam ook een straf had uitstaan. Straks is dat met Ipex voorbij," stelde woordvoerder J. Simonis van het landelijk Openbaar Ministerie zaterdag. Overigens daalde het aantal ar restatiebevelen tegen mensen die zich niet bij de cel melden flink sinds de invoering in november 1996 van een landelijke coördi natie. „Toen liepen 3400 arresta tiebevelen tegen mensen die een straf moesten uitzitten. Nu zijn er 2300 arrestatiebevelen," zegt Simonis. Dat zei prof. dr. A. van Iersel, de nieuwe secretaris van de rooms- katholieke vredesbeweging Pax Christi, zaterdag in Utrecht. De discussie over de toekomst van de Navo mag zich niet beperken tot de vraag of de uitbreiding al of niet gewenst is. Het debat moet veel meer gaan over de voor waarden voor collectieve veilig heid in Europa, aldus Van Iersel. Duurzame vrede kan daar vol gens hem worden bereikt als de Navo-uitbreiding met gelijktijdi ge kernontwapening samengaat met de politieke wil om jonge de mocratieën in Midden- en Oost- Europa op te bouwen. „Als we inderdaad serieus verder willen met ontwapening, kunnen we dan maar niet beter gelijk afspre ken dat Nederland uit de wapen export stapt?" vroeg Van Iersel zich af. De voorman van de vredesbewe ging meent dat de vernieuwde Navo, die volgens hem geen kern wapens meer nodig heeft, de Rus sische Federatie moet helpen haar 'nucleaire rommelzolder' op te ruimen. Maar de leden van het bondgenootschap zijn pas geloof waardig als ze zelf met de kern ontwapening doorgaan, zei Van Iersel. In zijn eerste rede als secretaris van de rk-vredesbeweging con stateerde hij verder dat Pax Christi geen protestbeweging meer is zoals ten tijde van de Koude Oorlog. Tegenwoordig werkt de 'projectorganisatie' sa men met de ministeries van Ont wikkelingssamenwerking, Bui tenlandse Zaken en zelfs Defen sie. De militaire top heeft be hoefte aan adviezen van Pax Christi, weet Van Iersel, die ja renlang in dienst van de krijgs macht was. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Kamerleden Weisglas (WD) en Van Oven (PvdA) willen van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken opheldering over het bericht dat Desi Bouterse re gelmatig de grens tussen Suri name en Brazilië zou overste ken. Weisglas en Van Oven overwegen Van Mierlo morgen te ondervra gen over deze kwestie in de Twee de Kamer tijdens het wekelijkse vragenuur. PvdA'er Van Oven spreekt van een 'hoogst opmerkelijk bericht'. „Als blijkt dat Bouterse gebruik maakt van airstrips in het oer woud die onder controle staan van de Braziliaanse autoriteiten, dan is dat heel ernstig," zegt Van Oven. WD'er Weisglas reageert terughoudend: „Ik zou dit bericht eerst geverifieerd willen zien. Ik wil hier, om begrijpelijke redenen, heel voorzichtig mee omgaan." Minister Van Mierlo vertrouwt er op dat Brazilië zich houdt aan het internationale opsporingsbevel dat tegen Bouterse is uitgevaar digd wegens verdenking van drugshandel. Bouterse riskeert op grond van dat bevel arrestatie zo dra hij zich buiten de Surinaamse landgrenzen begeeft. „Brazilië heeft laten weten dat hij daar niet meer welkom is," zei Van Mierlo gisteren in het Radio 1 Journaal. Nederland wil de relatie met de voormalige kolonie Suriname ab soluut niet verbreken, zei Van Mierlo. Hij wees op de 'grote ge voelens van dierbaarheid' tussen beide landen, en de omstandig heid dat in Nederland 250.000 mensen uit Suriname wonen 'die ons ook dierbaar zijn'. „Als Suri name ons uiteindelijk de rug toe zou willen keren, dan is het aan dat land om dat te doen. Als ze het doen, dan doen ze het. Ze zijn on afhankelijk. Maar Suriname zal van mij geen centimeter aanlei ding krijgen daarvoor." (ADVERTENTIE) DEEP BLUE ROZE ZALM blik 213 gram 1» Maximaal 5 blikken per klant. MAITRE PAUL SLAGROOMTAART 900gram van^9T KEMPENAAR STOKBROOD per stuk 200 gram NU Om zelf thuis af te bakken. Aanbiedingen geldig van ma. 15 t/m wo. 24 dec, 1997. A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Den Haag - Kunnen 750.000 var- ens de paarse coalitie werkelijk in Jj P°jiheke problemen brengen? e het aan mij ligt, zei vice- Premier Van Mierlo (D66) afgelopen urm v*'We- a^s dwars blijft lig- Lj let ziin VVD-collega Dijkstal e®ler doorschemeren. varw^k 'S we' er in het slotdebat varltrm01?611 °ver de inkrilnping van de f „®,ss apel noSal wa* Politiek presti- hetRin Si?eJ staah dat levert aan de bpïfv, 1 alti'd risico's op. fc1?6 aat*te week voor liPria a's Kamerleden i. Zeker in een reces en bewinds- en de lieden ~i ,"-ame"eaen en Devs vlam J aatste henen lopen De Drost! er in de Pan slaat. IttsMnmu? d kent twee hoofdrolspe- (VVD1 m, ^^inister Van Aartsen D66, onder leiding van de kersverse fractievoorzitter De Graaf. In zet is het zogenaamde veevoerspoor, een begrip dat het gros van de Kamerleden tot vorige week niets zei. Varkenshou ders die hun dieren mineraal-arm voer geven, hoeven niet langer 25 procent van hun varkensstapel in te leveren, maar slechts 20 procent. Dat scheelt zo'n 750.000 dieren. Op dit punt, zo meent D66, heeft Van Aartsen te veel water bij de wijn gedaan in zijn ijver om de dwarsliggers PvdA en WD tevreden te stellen. „Van dat vee voer krijgen die dieren botverkalking," wist Van Mierlo gisteren plotseling in een radio-interview te melden. „En het is niet te controleren." Tijdens het kabinetsberaad van afgelo pen vrijdag tekenden de D66-ministers daarom officieel bezwaar aan tegen de versoepeling. Dat is naar verluidt nooit eerder gebeurd in 3,5 jaar 'paars'. De de mocraten zien in het conflict rond de varkenswet een ideale kans om het mi lieugezicht wat op te poetsen en daar mee wat te doen aan de dramatische Door Bas de Vries stand in de peilingen. Veel stemmen in de varkensprovincies Brabant, Limburg en Gelderland heeft 'Randstadpartij' D66 toch niet te verliezen. Elders in het land des te meer. D66 brengt Van Aartsen daarmee in een lastig pakket. De minister ziet zich ge dwongen tegenover de Kamer het 'vee voerspoor' vurig te verdedigen, terwijl hij eerder duidelijk heeft laten weten dat hij hier eigenlijk ook niets in ziet. Bovendien staat zijn zorgvuldig gekoes terde imago op het spel. Van Aartsen profileert zich graag als de liberale 'doordouwer' die durft wat CDA-voor- gangers nalieten: de boeren en hun mestprobleem hard aanpakken. Het D66-verwijt van slappe knieën raakt hem in de ziel. De opstelling van de kleinste coalitiepartij kan echter ook als een boemerang werken. Houdt Van Aartsen voet bij stuk - en hij kan haast niet anders, om niet opnieuw problemen te krijgen met PvdA en WD - dan zijn alle ogen op D66 gericht. Riskeert 'nieuwkomer' De Graaf een kabinetscri sis of stemt hij alsnog voor de wet? Dat laatste is moeilijk uit te leggen aan de burger, nu D66 de zaak zo op scherp heeft gezet. De Graaf zou er een nieuwe val in de polls mee veroorzaken. Alleen de kleinere partijen in de Kamer kunnen hem met dit dilemma helpen. De kans is reëel dat de plannen van Van Aartsen ook zonder steun van D66 een meerderheid halen. Zo lijkt GroenLinks ondanks de nodige kritiek de aanpassin gen te zullen slikken. „Het had veel er ger kunnen zijn," reageerde Kamerlid Vos vorige week. Waarmee de bizarre si tuatie dreigt te ontstaan dat D66 don derdag 'groener' stemt dan GroenLinks. Intern heeft de minister inmiddels laten weten dat hij - anders dan Dijkstal vrij dag suggereerde - eventueel ook wel kan leven met verzet van één van de paarse fracties. Want kun je wel spreken van 'met de hakken over de sloot' en 'gebrek aan draagvlak' als de belangrijkste te genstemmer het voorstel nog niet ver ge noeg vindt gaan? Door Joyce Ernest DE GOEDE doelen haalden in 1996 negentig miljoen gulden meer binnen dan het jaar ervoor. Charitas is big business. Maar de markt is overvoerd en ondoorzichtig. Een keurmerk en een op handen zijnde gedragscode zullen helpen om het kaf van het koren te scheiden, menen deskundigen die gisteren in Utrecht 'de strijkstok van de goede doelen' ter discussie stelden. Een middagje cha- riologie zonder antwoord op dé vraag 'wat er nu aan die stok hangen blijft'. Het strijkje in het zaaltje van Polman's Huis in Utrechts cen trum verstomt. Met een ver haaltje zet André Klukhuhn, medewerker van de Universi teit van Utrecht, de toon voor het debat over 'de strijkstok van de goede doelen'. Als hij na een copieus diner buitenshuis de goede-doelen-giro's op de deur mat vindt, is hij mild gestemd. Maar de volgende morgen bij het invullen knaagt het al. Wie profiteert er nu eigenlijk van zijn goede geld? Het is een twijfel die menig Ne derlander deelt. Maar toch, hij raakt er vooralsnog niet minder vrijgevig om. Nederland gaf vo rig jaar weer negentig miljoen gulden méér. Op basis van gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en tele fonische onderzoeken halen de goede doelen nu in totaal zo'n 4,2 miljard gulden binnen. Wie het meest krijgt? De kerken. Daar gaat van het totaal ander half miljard heen. Het is een ongeschreven doch gouden regel dat van elke bin nengerolde gulden maximaal een kwartje aan de gemaakte kosten mag worden besteed. De organisatie die eronder blijft, schermt daar graag mee. Maar hoe ingewikkeld het allemaal is, blijkt als de zaal om harde cij fers vraagt. Het vergt directeur Ton Tukker van Greenpeace, vanmiddag pannellid, hoofd brekens om uit te leggen waar de jaarlijkse dertig miljoen gul den van 610.000 Nederlanders zoal aan opgaan. Pannellid Joke Moëd, adjunct-directeur van het Aids Fonds, blijft getallen schuldig. „De organisatie heeft drie onderdelen. Het loopt nog al door elkaar. Maar écht, het is gecontroleerd, 75 procent gaat naar het goede doel." Het gesjoemel zit vooral in die collectebus, vermoedt iemand. „Maak het maar giraal over. Dat is na te gaan." Waarop het meisje van Jantje Beton op veert. Geen collectebus is een grote aderlating voor de organi satie. Die haalt de helft van de jaarlijkse inkomsten, zes tot ze ven miljoen, aan de deur op. En, zegt zij erbij, het wordt op het postkantoor in het bijzijn van minstens twee man geteld. Wat moeten we er allemaal van denken? Hoe betrouwbaar zijn die organisaties nu helemaal? De pannelvoorzitter Paul Sch- nabel stelt de vraag aan Jan Lasker, directeur van een com municatiebureau. Die vindt dat ze, op de Amerikaanse fondsen die sinds kort op de Nederland se markt opereren na, behoor lijk openheid van zaken geven. Waarop gemompel uit de zaal klinkt: „Dan mag je wel ac countant zijn om er wijs uit te worden." De SP (Socialistische Partij) stelde dit jaar in de Kamer voor om de charitatieve markt wet telijk te regelen. Daar wil de staatssecretaris niet aan. Het sleutelwoord van de regering is zelfregeling. Maar krijg je dat met 330 fondsenwervers in het land voor elkaar? Die elkaar, zo vermoedt de zaal, wel op leven en dood zullen beconcurreren. Lasker: „Dat valt mee. Tachtig procent van de giften zijn vast. Twaalf procent zweeft. De rest is groei." Neemt niet weg, con cludeert het pannel, dat meer samenwerking is geboden. Jan Bouke Wijbrandi, ex-directeur Kerken in Actie, nu medewer ker NCRV: „Hier en daar ge beurt het al. Een goed voor beeld is Samenwerkende Hulp organisaties, in 1983 door de media gedwongen van de grond gekomen bij 'Een voor Afrika'. Maar de laatste tijd zie je vijf, zes organisaties voor 'De land mijn' opkomen. Onzin natuur lijk. Katholieke of protestantse landmijnen bestaan niet. Ben je met zovelen bezig, dan gaat het erom wie haantje de voorste is. Al zal ik nooit zeggen dat het alleen om het geld en de media- exposure gaat." Maar wat is er op tegen als een organisatie alle marketing strategieën uit de kast haalt om in de picture te staan? De man die nu opstaat, meent dat de professionalisering van de goe de doelen alleen maar méér geld binnenbrengt. „Alleen, het pu bliek weet nog steeds slecht of het goed terechtkomt. Daar moeten de organisaties nog héél veel aan doen." Een vrouw zucht: „Als die zak ken meel maar aankomen. En dan liefst droog." Over een poos krijgt ze er wellicht iets meer zicht op. Het nog jonge Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF), gesubsidieerd door de overheid, denkt over een jaar of twee alle organisaties die daarvoor in aanmerking komen een keur merk van betrouwbaarheid te hebben gegeven. Over zo'n half jaar heeft het CBF wellicht een gedragscode voor de fondsen wervers gereed. Walt Disneyland als poldermodel Aalsmeer - Bloemenveilingdorp Aalsmeer beschikt sinds gistera vond over een virtuele skyline. Een skyline, die als attractie zijn weerga niet kent. Het Nederlandse uitgaanspubliek kan vanaf vol gend jaar naast 'aapjes kijken' in Burgers Zoo of in de Beekse Ber gen ook naar zijn favoriete artiesten gaan kijken. De door produ cent Joop van den Ende in Aalsmeer gestichte Showbiz City geldt als zodanig als een Eldorado voor televisiekijkend en musicalbe- zoekend Nederland. Alle door Van den Ende geproduceerde evene menten worden hier opnieuw leven ingeblazen in een opzet, die aan de Walt Disneyparken doet denken. Ruim 2500 gasten vergaapten zich gisteravond als eersten aan glans en glitter naar het Polder model. Violist Gregor Serban overleden Den Haag - De bekende Roemeense zigeunerviolist Gregor Serban is vrijdag in Den Haag overleden. Hij werd 88 jaar. Serban was al enige tijd ziek. Serban stamt uit een muzikale familie. Hij werd in 1909 in het Roemeense Braïla geboren. Hij begon zijn muzikale loopbaan als kind in het orkest van zijn vader, de cymbalist Andrei Serban. Op zijn twaalfde ging hij naar Parijs, waar zijn oom Codol- ban hem de fijne kneepjes van het vak bijbracht. In 1931 kwam hij met het orkest van zijn vader naar Nederland en zou er nooit meer weggaan. De vioolvirtuoos speelde in tal van fameuze restaurants. Enkele jaren geleden trad hij toe tot het Promenade Orkest. Ser ban, die ridder in de Orde van Oranje Nassau was, wordt donder dag in Rijswijk begraven. Natuur-organisaties 3,5 miljoen leden Hilversum - Het aantal leden en donateurs van natuur- en milieu organisaties in ons land is dit jaar gestegen tot bijna 3,5 miljoen. Dat is de helft meer dan in 1991. Dit blijkt uit de jaarlijkse telling van het Vara-radioprogramma Vroege Vogels. Na een daling vorig jaar zagen de meeste organisaties hun aanhang dit jaar groeien. Van de vijf grootste raakte alleen de Dierenbescherming negendui zend leden kwijt. CD-Kamerlid Zonneveld (43) overleden Den Haag - In Schiedam is zaterdag het CD-Tweede Kamerlid Cor Zonneveld (43) overleden. Hij leed al geruime tijd aan kanker. Zon neveld was voor zijn komst in de Kamer gemeenteraadslid in Schiedam. Partijleider Janmaat beschouwde hem als zijn admini stratieve en financiële steun en toeverlaat. Het Haarlemse gemeen teraadslid W. Elsthout zal de Kamerzetel van Zonneveld innemen, aldus Janmaat. Elsthout, die ook in Provinciale Staten van Noord- Holland zit, werd een aantal jaren geleden veroordeeld wegens dis criminatie. Filipijnse communist naar Hoge Raad Amsterdam - De Filipijnse communist Jose Maria Sison gaat de Hoge Raad vragen de beslissing te vernietigen van de Rechtseen- heidskamer vreemdelingenzaken dat staatssecretaris Schmitz hem geen verblijfsvergunning hoeft te geven. Hij wil zijn zaak tevens bij het Europese Hof aanhangig maken.Dit heeft Sison zaterdag in Amsterdam op een protest manifestatie gezegd.

de Stem | 1997 | | pagina 3