Alarmerende cijfers over kindersterfte zomervakantie ie Juncker opent deur voor Oost-Europa Carlos: Mijn beroep is professioneel revolutionair Italiaanse koninklijke familie Savoia nog immer niet populair Verkeerschaos rond a I Heathrow door brand Bisschoppensynode Estland droomt van 'terugkeer' in Europa Onderzoek slachtpartij Rwanda buitenland a5 i/imentaar AND KORT '226 miljoen kinderen ondervoed' I Actie truckers dreigt in Italië Roompot Zeeland Vakanties •delen van Fokker die nn Over 6 maanden miet w veer,... Uw vakantie nog niet geboekt? Bel nü voor ons gratis magazine f PI 1BER 1997 A4 I DE STEM i i ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 -r de uitkomst van bevestigd te wor- nde uitstoot van broei- >n alloc Kii Kr.+ ens over Kyoto 3 n .uil den alles bij het oude la- :rgaderen iges van sor ogen al niets, ikoord e voor OoorWilko Voordouw parijs - Twee lijfwachten per jurylid en magistraat, drie veiligheidssluizen, compleet afgezette straten rond het Pa- rjjSe Paleis van Justitie en een voortdurende angst voor aan- van hebben uitein- reductie liggen stond, maar be de redenering -n Kyoto hebben ogen hebben ge- lereerst is er de constate- nkomst akkoord zijn ge- rntwikkelingslanden heb- de betreffende landen is .asgassen net zo hard no- is het koren op de molen ibben het niet op milieu voorbaat aangekondigd eu-eisen zou worden uit- jnplan de Senaat te raad- twikkelingslanden als ex- ormuleerd hebben, voelt naai onlogisch. Strengere opkomende industrielan- extra kostenfactor, ko- „j verkeren, len moeten beseffen dat Wanneer zij de eerste (mi- ien ze recht en reden om wereldklimaatconferentie 0nder stringente veiligheids maatregelen is gisteren het eerste proces begonnen tegen de 48-ja- Le ifich Ramirez Sanchez - be ier bekend als Carlos of 'De Jak- HijS moet zich verantwoorden voor de moord op twee Franse politiemannen en het zwaar ver wonden van een politiecommis saris in 1975. Glimlachend, zwaarlijvig, met een zijden over hemd en dito halsdoek presen teerde de Venezolaan zich giste ren voor de juryrechtbank. 'Professioneel revolutionair', antwoordde hij op de vraag naar zijn beroep. Bij het samenstellen van de ne genkoppige jury wees hij hoogst persoonlijk een man en een vrouw af. Zijn batterij advocaten deden er het zwijgen toe, toen de beklaagde mocht reageren op de aanklacht. Want Carlos heeft be sloten om zichzelf te verdedigen. In de ruim drie jaar dat hij nu in beurtelings in de Santé-gevange- nis of die van Fresnes in volledige afzondering doorbrengt, heeft hij het Franse recht bestudeerd, en zijn kennis van de taal verbeterd. Zijn verdediging komt op hetvol- gende neer: Nee, edelachtbare, ik heb niets te maken met de moord op de agenten en ja, dit is een Stalinistisch proces, dat niets van doen heeft met een heuse rechts staat. Carlos vecht met name zijn arres tatie van 14 augustus 1994 aan. De toen in de Soedanese hoofd stad Khartoem woonachtige Ilich Ramirez Sanchez werd door zijn eigen lijfwachten overmeesterd. Het bewind ter plekke had meer baat bij een verbeterd imago in het buitenland, dan bij het huis vesten van de terrorist/huurling. Hij werd verdoofd en in een soort dwangbuis op het vliegveld van Khartoem overgedragen aan de Franse binnenlandse veiligheids dienst, de DST. Die hoefde hem toen slechts naar Parijs te vliegen. Carlos noemt zijn arrestatie dan ook een gijze ling. Het proces dat gisteren begon - en zeker een week zal gaan duren - behandelt slechts de moord op de twee agenten. In 1992 werd hij al in verband met deze zaak bij verstek tot le venslang veroordeeld. Het Franse recht schrijft echter voor dat ie mand die niet aanwezig was bij zijn proces na arrestatie recht heeft op een nieuwe rechtszaak. Pas in een later stadium moet Carlos voorkomen in verband met de vijf andere affaires, die hem in Frankrijk worden aange rekend. Bij zijn terreurdaden in dat land tussen 1974 en 1983 zijn rond de twintig mensen omgekomen. An- ti-terrorisme onderzoeksrechter Jean-Louis Brugière is nog altijd met het vooronderzoek van die zaken bezig. Dat komt onder meer omdat uit de voormalige Oostbloklanden steeds meer in formatie beschikbaar komt over de handel en wandel van de ter rorist. Van onze correspondent Rome - Het leek een formaliteit, maar de terug keer in Italië van de voormalige koninklijke fami lie Savoia is nog niet zeker. De beslissing van de Kamer van Afgevaardigden om een einde te ma ken aan de verbanning van de mannelijke afstam melingen van de in 1946 uitgewezen koning Um- berto II, is niet met onverdeeld genoegen ontvan gen. Ouderen herinneren zich nog goed hoe de voorlaatste koning, Victor Emanuel III, eerst twintig jaar met Mussolini samenwerkte en toen het tij keerde zijn land lafhartig in de steek liet. Opvolger Umberto II regeerde maar een maand en heeft in ballingschap nooit iets van betekenis on dernomen. Diens zoon Victor Emanuel IV, een in ternationale wapenhandelaar, is vooral bekend geworden door het doodschieten van een Duitse toerist die lawaai maakte in de buurt van zijn jacht.De enige leden van het voormalige konings huis die op enige sympathie kunnen rekenen, zijn Umberto's weduwe Marie-Josée, de hoogbejaarde Belgische prinses die ooit de anti-fascistische op positie steunde, en de gedoodverfde troonopvol ger, de 25-jarige prins Emanuele Filiberto. Hij verklaarde gisteren voor de Italiaanse tv, dat hij geen enkele politieke ambitie koestert, maar net als iedere andere Italiaan zijn land wil bezoeken. Als het Italiaanse parlement uiteindelijk het veto tegen de Savoia's laat vallen, is dat meer te dan ken zijn aan dat redelijke verlangen dan aan alle heldenfeiten van zijn domme, hooghartige en on bekwame voorvaderen bij elkaar. itowegen kte op de Nederlandse :rstvakantie. Zaterdag mdse schoolvakanties, op Nederlandse, Fran- ;n. Knelpunten zullen outes naar de winter de kerstdag (26 decem- ngen op de Duitse Au- erdag 3 januari moeten e van terugkerend va- 1 vakanties in de kerst- ar drenkeling tiddag op de Noordzee erboord geslagen man. uisternis gestaakt. Ver- vest droeg, is verdron- i het gebied zoeken. De wee met twee helikop- epen ongeveer twintig t Nederlandse duikers- ie 31-jarige man over- Melkertbanen de vakbonden hebben iver de extra toeslagen ;n woordvoerder van de :adstoezichthouders en regelmatigheidstoeslag, oplopen tot een maxi- >n in het vierde jaar. De lelkertbaan 40.000 gul- investeert zelf volgend Vin onze verslaggever Den Haag - Ondervoeding is wereldwijd de voornaamste doodsoorzaak voor kinderen onder de vijf jaar. Jaarlijks over lijden bijna zeven miljoen kleine kinderen omdat ze te weinig of slecht te eten krijgen. Jaarlijks overlijden twaalf miljoen kinderen voor ze vijf jaar oud zijn. er loon illen in de nieuwe CAO iminste 5 procent. Deze n gelden, zonder onder- CNV-bonden hebben Dat blijkt uit het jaarrapport van i Unicef over de verwachte situatie van de kinderen in de wereld in 1998, Nog veel meer kinderen, naar schatting 226 miljoen, lopen lichamelijke en geestelijke scha de op door ondervoeding, aldus Unicef. De situatie in Zuid-Oost Azië is het meest alarmerend, naar schatting de helft van de I Meren onder de vijf krijgt daar Rome - Het Italiaanse kerstver- keer dreigt grondig te worden ontregeld door een langzaam- aai-actie van het vrachtverkeer. De Italiaanse zelfstandigen heb ben de transporteurs opgeroepen om van 19 tot en met 23 december 'stapvoets' te rijden. Zij willen zo de regering dwingen de geplande tingen op hun pensioen onge in te maken. Verkeersacties i rond deze tijd van het jaar irigens normaal. Vanaf van- 116 december staken ach tereenvolgens wegenwacht, wis selwachters, vluchtleiders, perso neel van veerboten en stations chefs. Zo willen ze hun eisen tot vernieuwing van de CAO kracht bijzetten. a veld men i roer Ldhoven is gistermorgen Eindhoven Airport kampte. Het toestel andweer was in hoogste treden. Het betrof een passagiers en vier be- r Eindhoven. Kort de flaps, beweeg- niet naar behoren lage snelheid in hogere snelheid te in is naar ;r dat ■ugel, istel met bij een 1 rij ot 'e b eden Who'i edelijk. ilderij nan ;gd. luis bod museum van Barnett Newman „het Stedelijk Museum gemeente gisteren. D ho's afraid of Red Op 21 november ril Cathedra. De Ne- een toegangsverbod De museumwereld voeren overleg over psonderwijs zelf --- en de volwassenedu- voor een deel van erwijs wil scho De uitkering aan ivol geld. Ritzenen houden. Zijn wets in augustus al Gisteren heeft an Ritzen over de wach - [Dat had uiteindelijk minder te maken met de brand- en blus- schade in vertrekhal 1 van het I condense vliegveld dan met de I enorme verkeerschaos die ont- I Md. Uit vrees hun vlucht te Pissen hadden sommige automo- I Men hun voertuig langs de snelweg geparkeerd en gingen te I Jwl naar de terminal. Om ruimte I J!maken voor He brandweer wer- alle toegangswegen naar "vow afgezet. Pas rond het Jguur kwam er weer bewe- f in het verkeer. brak uit even na half II plaatselijke tijd boven het ILn ®n§-restaurant in termi- Ij Vanwege het vroege uur I 'men er weinig mensen op Hea- vijs f op en slaan (ADVERTENTIE) Onderwijs i oiaan. De uit indenvol geld. werk houd" n bereikte hierover. artcluster miljoen om be^ftijd I gtuigindustrie,bij ,en creëren om de -andeASXX een n^ t kabinet op de^e„et be- ivechtsvliegtuig- n, is bestemd voor der niljoen al opgeno gesteld het N^er^n. "okker op peil te id geleden al la. ^;r. trokkenheid bijheb Roompot Zeeland Vakanties'97/'98 fcr?» W- K' (Ook in t. mnetweenend) weekend) Dé vakantiespecialist van Zeeland te weinig of onvoldoende gezond eten. In de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara gaat het om een op de drie kinderen. Unicef presenteert dinsdag het jaarlijkse rapport 'State of the World's Children 1998', maar pu bliceerde gisteren de cijfers al in het eigen tijdschrift. Het kinderfonds van de Verenig de Naties noemt de situatie waar in jonge kinderen zich bevinden 'een stille ramp', vanwege de ge ringe publieke aandacht voor de alarmerende situatie. Unicef meent dat de internationale ge meenschap meer moet doen om een einde te maken aan het pro bleem. Met betrekkelijk weinig middelen, zoals door de verstrek king van extra vitaminen en mi neralen, kan al veel leed worden verzacht. Want slechts een fractie van de sterfte is het gevolg van hongersnoden of oorlogen. Het merendeel vindt zijn oorzaak in eenzijdige en onvolwaardige dië ten. Daarnaast is ondervoeding zowel een gevolg als de oorzaak van armoede. Kinderen raken uitgeput, verzwakt en blijven hun levenlang sukkelen, zodat ze een last voor de samenleving worden. In Indonesië vormt de aanhou dende droogte een extra pro bleem voor kleine kinderen. In de Sint Pieters Basiliek in Rome werd gisteren een bis schoppensynode afgesloten. Bijna 300 bisschoppen uit Noord-, Midden- en Zuid-Ame- rika riepen op tot lastenverlich ting van de armste landen. On der de aanwezigen een afge vaardigde van de Amazone-in dianen. FOTO'S EPA I "an onze correspondent I Londen - Reizigers van en naar Heathrow beleefden gisteren hen zwarte dag. throw aanwezig. Mede daardoor raakte niemand gewond. Ook de materiële schade viel mee. Vermoedelijk is het vuur ont staan door kortsluiting. Het ver spreidde zich daarna snel door de plafondruimten. Op de snelweg M4 en de M25, de ringweg van Londen, onstonden enorme files. Naast de 180.000 passagiers die dagelijks aanko men en vertrekken op de vier ter minals werken op en rond de luchthaven nog eens 70.000 men sen. Het meeste binnenlandse vliegverkeer vanaf Heathrow werd geannuleerd. Waarschijn lijk zal het vliegverkeer op Enge land het gehele weekeinde ver tragingen ondervinden. Door Wierd Duk Tallinn - Liberalen kunnen hun hart ophalen in Estland. Een 'Baltisch Singapore' is het kleine landje aan de Oostzee al genoemd wegens de mix van economisch libe ralisme en sociale stabiliteit. Dankzij de serieuze, vroeg inge zette economische hervormin gen zal Estland naar alle waar schijnlijkheid als eerste voor malige Sovjet-republiek worden uitgenodigd voor onderhande lingen over volledig lidmaat schap van de Europese Unie, sa men met Polen, Tsjechie, Hon garije, Slovenie en Cyprus. Op de top van Luxemburg, die gis teren is begonnen, wordt hier door de EU-regeringsleiders over beslist. „Estland voldoet aan alle voor waarden", aldus Arhi Palosuo, het Finse hoofd van de delegatie van de Europese Commissie in Tallin. „Het land heeft een func tionerende markteconomie, de democratie is stabiel en op het gebied van de mensenrechten zijn er geen problemen, hoewel er meer aandacht moet worden besteed aan de rechten van de Russische minderheid." De ingrijpende economische schoktherapie, die vrijwel on middellijk werd ingezet toen Tallin zich in 1991 afscheidde van de Sovjet-Unie, bracht voor veel Esten een hoop ellende met zich mee. Vooral gepensioneerden, werk lozen en oudere industriearbei ders leden onder het plotselinge dichtdraaien van de geldkraan. „Het was een heel moeilijk Estland is het meest succes volle land van de Baltische staten. kaart carpress jaar", herinnert de voormalige premier Mart Laar (38) zich. „Om de begroting kloppend te maken moesten we 50 procent bezuinigen, alle subsidies voor landbouw, industrie en het lo kale ambtenarenapparaat wer den afgeschaft. Het was echt werken of sterven. Gelukkig prefereerden de meeste mensen de eerste optie". Laar, een kleine, energieke his toricus, denkt met groot genoe gen terug aan zijn premier schap. „De toetreding tot de Eu ropese Unie beschouw ik als mijn grootste succes", zegt hij in zij kantoor in het Estse parle mentsgebouw. „Lidmaatschap van de EU was een van onze be langrijkste doelstellingen. Maar dat het zo snel zou gaan had nie mand verwacht." Ultra-liberaal Laars ultra-liberale kabinet haalde Estland als eerste voor malige Sovjet-republiek uit de roebelzone en voerde een eigen munt in, de Kroon, die werd vastgeklonken aan de D-Mark. De rol van de overheid werd tot een minumum teruggebracht. Dankzij het radicale privatise ringsprogramma stroomde bui tenlands kapitaal dit land van 1,5 miljoen inwoners binnen. Laar voerde een 'vlak taks' in van 26 procent en alle handels belemmeringen werden afge schaft. Het resultaat is dat Estland nu een van de meest liberale Euro pese economieën is. De econo mische groei ligt rond de vier procent - hoger dan in de EU - en de inflatie zal volgend jaar waarschijnlijk minder dan tien procent bedragen. Voordat de 'Azië-griep' uitbrak, stegen sommige aandelen op de Estse beurs in zestien maanden met maar liefst duizend procent. Een enkele Estse politicus ver zet zich tegen toetreding tot de EU. Het ambtenarenapparaat moet immers weer uitdijen om al die nieuwe wetten te maken en te controleren; er ontstaan nieuwe bureaucratische beperkingen. Maar een overgrote meerderheid droomt ervan om toe te treden tot Europa. Esten hebben zich altijd Europeanen gevoeld. Het lidmaatschap van de Unie en - later - van de Navo, redeneren zij, zal Estland bovendien be schermen tegen aanspraken uit het Oosten, waar de Russische beer mokkend toeziet hoe vroe gere rijksdelen zich van Moskou afwenden. In twee andere Baltische landen, Letland en Litouwen, is met on verhulde jaloezie gereageerd op het Estse succes. Wij zijn net zo ver, klinkt het daar. Deels is die klacht terecht, maar volgens Ar hi Palosuo zijn de wisselende Estse regeringen consequenter geweest in hun beleid. „Estland heeft een zeer goede reputatie. Het land is al vroeg begonnen met radicale hervormingen en die zijn onder verschillende ka binetten stelselmatig doorgezet. Maar ook voor Litouwen en Let land is het slechts een kwestie van tijd". Rekbaar Wie echter de voorwaarden doorneemt waar de kandidaat leden aan moeten voldoen, be grijpt dat tijd in dit geval een zeer rekbaar begrip is. Alleen al de overname van het gigantische pakket Europese wetgeving, met alle interne tegenstrijdigheden en een wordingsgeschiedenis van veertig jaar, lijkt voor een relatief arm land als Estland haast ondoenlijk. „Dat is een heidens karwei," er- ként Mart Laar. Maar Laar heeft geen twijfels. Hij gelooft heilig in hard werken. Door ei gen initiatief te ontwikkelen kunnen bergen worden verzet, meent hij. „De economische voorwaarden van Estland zijn uitstekend. Onze toekomst zit er goed uit". Door Bert Schampers Luxemburg - Hij is met zijn 43 jaar de jongste Europese pre mier, heeft humor en gaat de geschiedenis in als de man onder wiens voorzitterschap de EU de deur heeft geopend voor de landen van Oost-Europa. 'Junior' noemde Helmut Kohl hem tot nu toe. Maar sinds Jun cker heeft laten zien dat hij als premier van het kleine Luxem burg ook wel zijn mannetje kan staan, noemen ze hem allemaal bij zijn voornaam. Jean-Claude is opgenomen in de ere-galerij van Europa's politici, een handige onderhandelaar die oost en west verenigt en daarbij niet enkel vriendelijke woorden gebruikt. Juncker, die behalve premier ook nog minister ven Economische Zaken en Financiën van zijn land is, heeft tot woensdagavond laat nog geprobeerd Turkije bij het uitbreidingsproces van de Unie te betrekken. De Turkse premier Yilmaz vond de voorstellen on voldoende en weigerde toegevin gen te doen op het gebied van de mensenrechten en territoriale ge schillen met de Grieken. Als christendemocraat behoort Juncker tot het clubje van Hel mut Kohl en andere leiders, die Turkije het liefst nog buiten de deur houden. Zij vrezen het fun damentalisme. Jean-Claude Juncker kan in de toekomst nog best de overstap maken naar Europa. Hij spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels en toonde zich al meer dan eens een behendig onderhandelaar. Jean-Claude Juncker 'behendig onderhandelaar'... Hij redde vorig jaar de Europese* top van Dublin, toen Frankrijk en Duitsland met elkaar over hoop lagen over het stabiliteits pact voor de euro. Een maand ge leden maakte hij de banentop tot een succesje. Over zijn ambities houdt Juncker zich op de vlakte. Nu Luxemburg de fakkel over draagt aan Groot-Brittannië kan Juncker zich weer richten op de problemen in eigen land. Waar schijnlijk is hij kandidaat om zichzelf over twee jaar op te vol gen, want zoveel politieke en be stuurlijke kwaliteit is er in Luxemburg niet. (ADVERTENTIE) Kinshasa/Kigali (afp/rtr) - De Verenigde Naties en de Vere nigde Staten willen de gruwe lijke massamoord op zeker 270 vluchtelingen in het noordwesten van Rwanda on derzoeken. Woensdag vielen gewapende mannen een kamp bij Mudende aan. De slachtoffers zijn naar verluidt overwegend Tutsi's die vanuit Congo naar Rwanda waren ge vlucht, maar er zijn tevens be richten over talrijke Hutu- slachtoffers. Een speciale Amerikaanse ge zant, David Scheffer, zal in op dracht van de Amerikaanse mi nister Albright in Rwanda helpen de moordpartij te onderzoeken. Albright was donderdag in Rwanda op bezoek. De wrede moordpartij lijkt goed voorbereid, volgens de vluchte lingenorganisatie van de VN (Un- hcr). Het kamp is systematisch vernield. De aanval had plaats toen net even geen enkele verte genwoordiger van een internatio nale organisatie aanwezig was in het kamp van 17.000 vluchtelin gen. Extremistische Hutu-bendes zijn steeds actiever in Rwanda. De regering wordt er door Tutsi- militairen gedomineerd. De aanvallers bevrijdden woens dag naar verluidt gevangenen uit een gevangenis in de buurt. De Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de VN, Sadako Ogata, heeft de moordpartij als 'barbaars' veroordeeld. De aanvallers hakten hun slacht offers, onder wie veel vrouwen, kinderen en babies, de dood in. Aan beide zijden van de Rwan- dees-Congolese grens zaaien al jaren strijders van in het nauw gedreven lokale stammen, gewa pende bendes uit de vluchtelin genstromen en militairen van al of niet opgeheven nationale le gers dood en verderf. De regio is overbevolkt en tal van etnische bevolkingsgroepen strijden om landbouwgrond. Bent u ook dit jaar weer op zoek naar een leuk kerst cadeau? Dan hebben wij een tip voor u. Wat dacht u van de Orlando 90? Een handige draadloze telefoon voor in en om het huis. En nog voordelig ook, want hij kost nu geen f 229,- maar f 179,-. Natuurlijk vindt u bij Primafoon nog veel meer leuke cadeautips. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. Bestellen op onze website kan ook: www.primafoon.nl Prijs- en modelwijzigingen voorbehouden. De aanbieding is geldig t/m 24 december, zolang de voorraad strekt.

de Stem | 1997 | | pagina 5