Vedior irzi J Nieuw: pc afbetalen met zeven adv-dagen Jonge webondernemers gaan optimistisch van start lant! ]IZ 'Back to the Future': The Grit Anatomische ouderen De heftigste componist ier Projecten NT [Dagblad De Stem] INTERNET E5 T( INTERFACE 3E Anne Frank Graancirkels The Reggae Boyz Metal Ring Kritische soap Monkeyburgers Petvet ELA vaak een beroep begeleidt u tijdens de en. U verzorgt con- |i voor de dragers die |men hiervoor in aan- nde vrije tijd beschikt, it om mensen toe te et rayon Breda en de komen wij graag in n. Voor elke uitvaart- :e vergoeding, kunt u op werkdagen act opnemen met dhr. el. (076) 514 78 45. overstap in een breed en ers vertegen- rijf alsmede erfieid. De bij is zijn functies rij voor een ek waarbij zij risen. d personeel, een afspraak 'estiging. Zoom. 0) 6264848. 341166. 3144440. 3) 6048634. 12141114. L dynamische omgeving ;aties, onder andere T n applicatie- webadministrator rack-up van het systeen). Vindows 95, HTML, espot servers nen werken icatieve vaardigheden ïologie en Internet in jaar. Wij bieden u een e arbeidsvoorwaarden. maand bij een volledige ivang gebruiken voo onemen met de heer int u voor 31 december de heer B.H.P.J.M- d® s 90116, 4800 RA Bre nd 8 januari 1998. n ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 j http: //www.stem.nl Reacties: |T^maiI'ie'onkri]nen "com CHIPS BITES Door0nze redactie economie wie geen raad weet met haar of 1 vrije dagen en regelmatig et een computer werkt, kan die «njetijd bij een aantal bedrijven Jiilen voor een pc thuis. Stads- vervoerbedrijf Novio in Nijme- m is een van de ondernemingen jie de adv-ruil als optie in een „ieuw pc-privé-project heeft in gebouwd. pe aanschaf van een personal computer via de werkgever heeft dit jaar een nieuwe impuls ge kregen door een herziening van de Wet op de Loonbelasting. Daardoor kan de afbetaling van de pc, met een maximum van ƒ5000 in een periode van drie jaar, worden voldaan door een (tijdelijke) verlaging van het brutoloon. In de praktijk betekent dat een korting die gelijk is aan het hoogste belastingtarief over ie mands inkomen, uiteenlopend van 37,5 tot 60 procent. Chemie concern Akzo Nobel heeft het op die manier gedaan. Andere werkgevers bouwen net als Novio de mogelijkheid in om een overschot aan vakantiedagen als betaling voor de pc in te zet ten. Kopieermachinefabrikant Océ in Venlo en ook Nederlandse Philips-bedrijven proberen op die manier iets aan de 'stuwme ren' te doen. Zeven tot twaalf da gen worden daar weggestreept voor een pc. De belastinginspecteurs stellen wel voorwaarden aan een derge lijke financiering van pe-privé- projecten. Zo zijn bijvoorbeeld chauffeurs en monteurs bij No vio, die in hun werk niet met computers te maken hebben, uit gesloten. De tijdelijke verlaging van het brutoloon kan wel vervelende gevolgen hebben, bijvoorbeeld voor mensen die huursubsidie hebben en bij een lager loon naar een goedkoper huis zouden moe ten. Het is ook mogelijk dat de pensioenopbouw wordt aange tast. Bij Novio wordt dat opgelost door de inhouding op het bruto loon niet in januari te doen. Dat is de maand waarop het pen sioenfonds de grondslag baseert. Met z'n drieën het web op Zover bekend zijn ze ie jongste ondernemers uit de regio. Jochem Vlemmix (17), Jos Govaarts (16) en Jeroen Thoolen (16) vormen samen de Vof Netvlies, een Bredaas bedrijf dat webpagina's ontwerpt. De eerste opdrachtgevers hebben zich al gemeld. Door Wijnand Nijs De vaklectuur ligt op tafel. 'HTML voor Dummies', 'Java voor Dummies'. De boodschap is duidelijk: hier zitten drie jon gens die weten wat er bij het kouwen van een website komt kijken. Daar de drie 4-havo scholieren nu proefwerkweek hebben is er wel even tijd voor een gesprekje. Om beurten ver tellen de scholieren over hun be drijf al is Jochem het meest aan liet woord. Van hem kwam ook het idee om het te beginnen. „Ik was twee jaar terug al bezig met een jongen uit Alkmaar," ratelt Jochem. „We waren best ra gevorderd, maar de afstand tteek toch te groot. We hadden 1 via e-mail contact. Begin ar kwam ik bij Jos en Je roen in de klas. En die vonden het ook een goed idee." Elk van de drie was voor zich al bezig ®et het ontwerpen van webpagi na's, als hobby. Jos: „Eerst maak ]e voor jezelf een website en daarna eens voor iemand an dere," Met de door Jeroen verzonnen Drie jonge ondernemers beginnen ontwerpbureau „Netvlies web page design", vlnr. Jos Govaart, Jeroen Thoolen en Jochem Vlem mix. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP gend positief. „Er worden wel eens grapjes over gemaakt," zegt Jos. „Zo van ik begin ook wel een bedrijfje en dan kom ik met de bedrijfs-Mercedes en jullie met de bedrijfs-Lada." Netvlies is postitief over de toe komst. „We hebben goede ver wachtingen," zegt Jochem. Hij baseert zich op de gemaakte be groting en bijbehorende liquidi- naam in het achterhoofd stapten ze twee maanden geleden naar de inschrijfbalie van de Kamer van Koophandel in Breda. Alle drie waren ze zestien. „Dat leek ons een leuke gelegenheid," ver telt Jochem. „Bij het inschrijven bleek dat we de jongsten waren in deze regio," vult Jeroen aan. En dat stelde de medewerkers van de Kamer voor nieuwe pro blemen. „Tijdens het eerste ge sprek zeiden ze regelmatig: 'Wacht even, dat moet ik even aan een collega vragen.' Maar toen we de volgende dag kwa men wist iedereen waar het over ging. Het was blijkbaar het ge sprek van de dag geweest tijdens de lunchpauze." Handtekening ouders Een van de problemen die de jonge ondernemers tegenkwa men was dat hun ouders de in schrijving moesten onderteke nen. „Dat moet als je minderja rig bent," aldus Jochem. „Maar die staan erachter, dat was geen probleem. Ze vonden het leuk." De andere twee knikken instem mend. Ook de reacties van vrien den en klasgenoten zijn overwe- teitsbalans. Want dat hoort er allemaal bij. „We zijn uitgegaan van onze laagste tarieven en het kleinste pakket dat we aanbie den," legt Jos optimistisch uit. „Dus het kan alleen maar mee vallen." Gelukkig zijn ze op school net bezig met boekhou den, maar voor de zekerheid la ten zich wel begeleiden door een boekhouder. Slaapkamers Netvlies opereert nu vanuit de slaapkamers van de drie, maar daar komt verandering in. Jos' ouders zijn bezig met een ver bouwing aan het huis. Een klei ne kantoorruimte moet het wor den, en daar is ook ruimte gere serveerd voor het internet-be- drijf. Jos: „Daar komt een grote tafel waar we met zijn drieen aan kunnen zitten. Ook de com puter van ons bedrijf komt daar." Het geld dat nodig was voor het aanvragen van een ei gen domeinnaam, het laten ma ken van briefpapier, bedrijfslogo en visitekaartjes komt voor het grootste deel uit Jeroen's porte monnee. „Ik ben de enige die werkt," verklaart hij, „tenmin ste, naast Netvlies dan." „Het is handig als je zo jong bent als ons," vertelt Jeroen. „Ieder een wil je wel helpen. Het brief papier wordt ontworpen door een vriend van Jochem's ouders. Daarvoor hoeven we dan niet de volle prijs te betalen. Andere starters kost dat een kapitaal." Jochem verwacht dat dit soort kadootjes in de loop van de tijd wel afneemt. „Maar dan kunnen we het als het goed is ook beta len." Via via kwam Netvlies ook aan de eerste klanten. Drie bedrijven hebben zich nu gemeld, waarvan een bedrijf in etalagematerialen dat een hele catalogus op het net wil hebben. „Daar zijn we wel even mee bezig," aldus Jochem. Om te zorgen dat de zaken in de toekomst voorspoedig blijven gaan, zijn de taken verdeeld. Jos gaat bedrijven benaderen, Jo chem doet het technisch beheer en Jeroen ontwerpt de illustra ties voor de pagina's. Die ze na tuurlijk gedriën schrijven. Een van de dingen die de directie van iedere uitgeversmaatschappij dolgraag zou willen weten is wie, en op welke termijn, bereid is om tegen betaling een abonnement op een digitale krant of een afgeleide vorm daarvan te willen nemen. Een dergelijke bereidheid kun je natuurlijk «teten door middel van een onderzoek of een enquête, maar iedere uitgever weet dat de utsag daarvan niet zaligmakend is. Want teel moeilijker te voorspellen is de werkelijke keuze die mensen gaan maken op het mo- Bent.dat de mogelijkheid er inderdaad is. Een beetje 'marketing-viewer' weet dat de resultaten van dergelijke onderzoeken vooral etnankelijk zijn van de manier waarop de vra- Sen gesteld worden, en nog meer van de «van de vragen zelf. ,en ^trouwbaar 'marketing-consultant', of °e al die functies ook mogen heten, houdt aar 'fkening mee, en gaat voorzichtig om B" zijn 'interveniërende factoren'. Een an- er, die alleen maar wil scoren met de resulta- 2 stuurt alles een beetje in de richting van at de opdrachtgever wil horen zodat in ie- uf geval op de korte termijn, waarbinnen de Esproken vergoeding moet worden over maakt, tevredenheid heerst. via ft1 ne-men 0p k3S'S Van c'j'ers °P' over' „afkomstig van internet, of die überhaupt I» ?ernet iets te maken hebben, is een ha- tan Zaa^' honderdduizend hits, zoveel ir»s', een miljoen bezoekers? Het zal te a'h e'' Niemand, behalve de webmas- ciesJm s!rver waar het om 9aat weet pre- van j ,n h°e vaak het bekeken is, afgezien Maart «"y^etW en gedeelde accounts, te' en h61!2-'" lelijk betrouwbare 'log-fi- wiedn buitenwereld paraderen anderen en die 'S n'et a'tiib even goed uitkomen aeliit Va"uit verk°opoogpunt zo hoog mo- DeaCigeVenvande 'access'. toond iÏÏin Weel? werd weer eens aan9e" gen, die van providers en of andere belang hebbenden afkomstig zijn, genomen moeten worden. Enkele hackers braken in bij WorldOnline en jatten daar het complete ge- bruikers- plus het wachtwoordenbestand. Dat, naar eigen zeggen, slechts om aan te to nen dat die provider op een tamelijk klunge lige wijze die twee sleutels toekent aan nieu we abonnees. Waarna de indruk van amateurisme die door de affaire gewekt was nog eens versterkt werd door directrice Brink van het bedrijf, die er, zowat stampvoetend van woede, niet veel meer uit wist te brengen 'dat het allemaal leugenaars waren'. Het ant woord van 'de leugenaars' loog er niet om. Zij lieten fijn tjes het complete abonneebe stand aan de provider zien, van a tot en met z. Pijnlijk was de toevoeging dat het daarbij om ongeveer 54.000 stuks ging, beduidend minder dan de aantallen waarmee de provider adverteer ders naar zijn site probeert te lokken. Ik ben ongetwijfeld niet de enige die heeft zitten gniffelen bij die mooie 'hack', maar ik wed dat er intussen bij meer dan een provider gesleuteld wordt aan de procedure van het voor de eerste keer verschaffen van username en password. Zo gauw je een internet-aansluiting hebt, kun je meestal zelf meteen je password aan passen, maar hoeveel mensen doen dat ook? Ik weet bijvoorbeeld dat er meer providers zijn die bij een nieuwe aansluiting een veel te gemakkelijke procedure afraffelen. Zo zou Piet Pieterse, zou hij morgen een aansluiting „vu bij een zekere provider nemen, als username hoeveel mud zout alle bewerin- én password ppieterse toegekend krijgen. Aangezien negen van de tien internetters die gegevens nooit meer veranderen, is het niet zo moeilijk om bij die provider de post van Karei Karelse te lezen. Dat even terzijde. Terug naar de digitale krant en zijn lezers. Meerdere lezers van De Stem Online hebben de afgelopen maanden de vraag gesteld waarom zij De Stem Online niet iedere dag als een handzaam pakketje in hun mailbox kunnen vinden, zodat ze hem niet online hoeven te lezen. Andere zouden ook wel zo'n pakketje willen, maar de een Door Léon Krijnen zegt alleen maar belangstelling te hebben voor al het Bredase nieuws, de ander wil al leen maar sport en een Zeeuw in den vreem de wil alleen maar Zeeuws. Toekomstmuziek, maar op termijn zullen de uitgevers van digitale kranten straks aan die wensen moeten voldoen. In het buitenland zijn er al meerdere kranten die op verschillen de manieren dergelijke diensten verlenen. De New York Times kende al in het pre-internet- tijdperk een fax-editie. Via de fax werd iede re dag een keurig opgemaakte mini-editie van acht velletjes verspreid. Toen het world wide web ontstond was het een klein kunstje om een vertaalslag op de fax-editie los te la ten, zodat de acht veilen in het Adobe PDF- format vanaf de site van de New York Times gedownload konden worden. Dezelfde editie kan desgewenst ook via e-mail tegen be zorgd worden. Ook in Nederland gebeurt er nu het een ander op dat gebied. Het Neder lands Dagblad, een kleine, gereformeerde krant voor christelijk Nederland, kan nu des gewenst ook dagelijks bezorgd worden in PDF, compleet met alle advertenties en foto's. Alles ingepakt in het ZlP-format is de krant een megabyte of twee, zodat het met een Z8K8 modem een minuut of tien kan duren voor hij binnen is. Daarna is het een kwestie van uitloggen en de ZlP-fiie uitpakken, waar na de krant met de Acrobat Reader van Ado be op de monitor gelezen, of eventueel geprint kan wor den. Volgende maand is het Financieele Dagblad de vol gende krant die met een e- mail editie komt. Waarbij aangetekend dat beide kran ten een zeer uitgesproken doelgroep hebben, de een christelijk, de andere economisch, zodat de e- mail-editie een handzaam pakketje kan blij ven. Een paar weken geleden vroeg ik me hier af of het samengaan van internet en televisie wellicht een bij voorbaat doodgeboren bas taard op zal leveren. Ik vergat daarbij even df goede oude radio, want die is intussen wel aan een nieuw leven begonnen op internet. Het is ook wat simpeler dan zelf met film, televisie of video aan de slag gaan vanaf een eigen domein. Alles wat beweegt kost mega- en megabytes aan bandbreedte en schijf ruimte, maar bij alleen maar geluid komt veel minder kijken. Door middel van Real Audio kunnen honder den verschillende radiozenders over de hele wereld iive afgeluisterd worden, terwijl nu ook steeds meer amateurs voor de lol een ra diozender op internet beginnen. Zoals dat gaat levert dat leuke en smaakvolle resulta ten op, naast de onvermijdelijke uitwassen. Zoals de rabiate volksmenners van zowel links als rechts die op internet een microfoon neer gezet hebben die altijd openstaat. Wie die hate-radio een keer gehoord heeft, gelooft het verder wel en zoekt vanzelf een andere frequentie. Tip: ga eens luisteren naar The Grit, want daar gebeurt van alles The Grit (Gould Resources and Internet Telecommuni cations) is een radiozender die alleen maar via internet uitzendt. Vrijwel alle andere zen ders hebben alleen maar ergens een stekker- tje ingestoken zodat zij ook via internet te beluisteren zijn, maar bij The Grit gebeurt er ook nog een hoop interactief. Het leukste van radio via internet is dat je een soort 'Back to the Future' beleeft. Terug naar de jaren zestig, voor FM, voor kabel, naar Ver onica en Radio Luxemburg. Zelfs met mijn ISDN-verbinding thuis kraakt, zoemt en haakt het dat het een lieve lust is. Als dan een nummer als 'The Last Train to Clarksville' van The Monkees weer eens tot je komt waan je jezelf weer in die periode. Nog een paar jaar lopen we achter het ge brek aan snelheid en bandbreedte aan. Daar na wordt alles perfect, zeggen ze. Misschien, maar ik gooi er toch nog maar eens een voor spelling tegenaan. Ik wed dat er begin vol gende eeuw, net zoals dit jaar alle moderne meubelzaken overgestapt zijn naar nage maakt antiek, radiostations op internet zul len zijn, waar het verleden perfect wordt na gebootst. In ruis, in haperingen en program makeuze. Een levend digitaal museum. Tot het zover is moet u zelf maar eens luisteren naar The Grit, en uw ogen dichtdoen. Nou? Net Veronica, op een transistorradio op een zwoele zomeravond aan het strand, niet dan? Het adres is www.grit.net, een link naar die URL vindt u op de internetpagina van De Stem Online. De in meisjesdagboeken geschreven teksten van het joodse onderduikstertje Anne Frank zijn nu ook op Internet te vin den. Fragmenten, toelichtingen ('Ik zal hoop ik aan jou alles kunnen toevertrouwen, zoals ik het nog aan niemand ge kund heb en ik hoop dat je een grote steun voor me zal zijn'), foto's, kopieën van dagboekpagina's - en natuurlijk ook veel over werk en taakstelling van de Anne Frank Stichting, die zich bezighoudt met de bestrijding van racisme en fascisme. Er is een index beschikbaar, waarbij per letter zoekwoorden kunnen worden opgvraagd. Onder de A levert dat bijvoor beeld de trefwoorden Anti-discriminatiebureau en Antise mitisme op, onder de H een uitleg wat een Hakenkruis is, onder de P een verklaring van het woord Pogrom. Maar on der de G is niets te vinden over Miep Gies, de vrouw die twee jaar lang verantwoordelijk was voor de dagelijkse ver zorging van de familie Frank toen die was ondergedoken in het Achterhuis, en die daar pas tientallen jaren na de oorlog mee naar buiten wilde treden. Wie zich interesseert voor graancirkels en andere onver klaarbare verschijnselen, kan proberen het antwoord te vin den op de Ufoic-homepage. Dr. Eltjo H. Haselhoff (zou die echt bestaan?) wijdt een beschouwing aan het verschijnsel ('de werkelijke verklaring is en blijft vooralsnog een raad sel'), er is een tv-overzicht ('wordt niet meer bijgewerkt') en een FAQ, antwoorden op vaak gestelde vragen (helaas in het Engels). Jamaica wordt de rage van het komende WK voetbal. Op het Internet is daar al iets van te zien op de site van The Reggae Boyz. Alles wat er maar te weten valt over de koene elf van Jamaica, die zich onlangs plaatsten voor het WK in Frankrijk. Met niet alleen feiten over de spelers en tegen standers en het laatste nieuws over het team, maar vooral de prachtige Official Internet 'Reggae Boyz Song' van The Ten- Je bent metal-fan, je hebt een site op het Internet en je wilt zoveel mogelijk andere fans op je homepage. Hoe doe je dat? Je plaatst een link op Dutch Metal. Op deze site links naar vele andere Hollandse Metal-homepages. Een formuliertje invullen en klaar. Liefhebbers van de Nederlandse soap kunnen niet buiten De Kritische Soappagina ('er valt een hoop lolligs te beleven voor wie er oog voor heeft'). Opmerkelijke nieuwsfeiten over Goudkust, GTST of hoe de series maar mogen heten. Zoals: 'In Goudkust leeft Harm al geruime tijd in onmin met zijn vader. Aan het begin van de serie kreeg hij wel een nieuwe sportwagen van hem. Hij kan de huur niet betalen, maar inreeg enige tijd geleden van zijn moeder wel 1000 gulden. Waar heeft Harm toch die enorme bedragen voor nodig?' 'In Dutch we call them Broodje Aap'. Een verzameling van wat genoemd worden Monkeyburgers. Zoals het verhaal van een vrouw die een nette zakenman een lift wil geven maar opeens achterdochtig wordt. Met eep smoes laat ze de man uitstappen. Zij scheurt weg en opent dan zijn koffer, die in de auto is achtergebleven... Een vraag over je huisdier zonder meteen naar de dierenarts te willen? Petvet biedt uitkomst. Dierenarts Mechtild Jan sen presenteert zich als gratis dierenarts online. Mechtild Jansen heeft geen normale praktijk omdat zij met haar man, een natuurkundig onderzoeker, de hele wereld afreist. Om de binding met haar vak te behouden, stelt ze haar kennis via internet gratis ter beschikking. Bezoekers van haar site kunnen vla een formulier vragen stellen over voeding, ge drag en ziektes van huisdieren. De site kent de categorieën honden, katten, knaagdieren, vogels, vissen en paarden. Mechtild Jansen belooft de vragen binnen drie dagen per email te beantwoorden. De links naar bovenstaande sites kunt u vinden in de Stem online. Het lichaam van de mens is een anatomische les. Er zijn al veel medische programma's uitgekomen en deze is zeker niet uniek. Maar je kunt mer ken dat de makers goed naar de voorgangers hebben geke ken want de encyclopedie is uiterst verzorgd, informatief, maar ook wat simpel. Hij is dan ook bedoeld voor scholie ren en leergierige ouderen. De cd-rom heeft leuke hulp stukken. Zo is er een 3D-vie- wer en 3D-scanner, alsmede een röntgen-scanner waar door je om een lijf of orgaan kunt draaien en kunt duiken tot voorbij de huid. Gewrich ten draaien fraai, je glibbert voorbij organen en botten, ach, dat is altijd wel leuk. Het naslagwerk bevat 100.000 woorden, 1030 kleurenplaten, 25 video's, 750 informatie- schermen en 170 animatie filmpjes. Alles is in het Neder lands. Het lichaam van de Mens 2.0 is geen uitzonderlij ke cd-rom en hij is voor de me dische professie te simpel, maar het is een aantrekkelijk pakket voor de leek. Alleen de doos al is een feest. J.K. Het lichaam van de mens 2.0, Bom- billa. Nova Zembla, labels van VNU Interactieve Media, ƒ149,95. Met Music Toys kun je zonder instrumenten een beetje mu ziek maken. Toen ik Music Toys had geïnstalleerd, wist ik aanvankelijk niet goed wat ik moest doen. Ik zag enkele rare, wiskundige vormen, maar toen ik daar met de muis overheen ging, kwam er zowaar een geluidje uit, van lieflijk tot toiots. En ik kon ook andere mathematische vormen oproepen met weer andere geluiden. Om nu te beweren dat ik mu ziek kon maken met het pro gramma, is wel wat veel ge zegd. Het is een leuk speeltje dat voor mij snel zijn aan trekkelijkheid verioor. Maar wellicht kan een muzikaler iemand er aardige dingen mee doen. Het programma heeft honderden muziek-samples van echte akoestische en elektrische instrumenten aan boord. 'Met dit fantastische spel ben je de heftigste componist van de eeuw' bralt een bijbeho rende tekst. En die zin maakt meteen duidelijk voor welk publiek het speeltje is be doeld. J.K. Music Toys, Bombilla, Nova Zem bla, ƒ39,95.

de Stem | 1997 | | pagina 37