Vedior Weekend Gore lucht, weg is de dennengeur DE STEM MEDEWERKER TD INKOOP I er komt een jaar dat we geen kerstbomen meer I lubben. De prijzen van de laatste takjes zijn olotseling waanzinnig hoog en toch wordt er nog om gevochten. Er vallen doden in de jacht jpeen knusse Vrede op Aarde. De vertrouwde, lustgevende dennengeur is dan verdwenen, we [uiken slechts iets onbestemds, iets chemisch. En het is buiten 25 graden, in december! Op 24 december 1987 overleed Joop den Uyl. Tien jaar later plaatst Thijs Wöltgens, ten tijde van Den Uyl lid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, de betekenis en de beeldvorming van de regering Den Uyl in het perspectief van het hedendaagse poldermodel. En hij legt uit waarom Den Uyl nog steeds actueel is in de Nederlandse politiek. We zijn geneigd een grote boog te slaan tussen Drees en Kok met Den Uyl als liefst te vergeten buitenbeentje Praktisch realisme en utopische verbeeldingskracht, dat zijn de twee polen waartussen Joop den Iersluis! kdersteuning aan pt administratie- en br de euro en de lm Ig Verkoop In/of ervaring renschappen [clein team I: 076-522 35 60 verkt via verkoopkan- |rankrijk en Engeland. door een resultaatge- Efeer. Om onze positie 1 en Vlaanderen zoeken duizendpoot met, ge- Intwikkeld aanpassings- nteressante positie bin- met een uitstekende I deze functie, telefoon nummer curriculum vitae richt u 1 heer P. Snoeren, JAM. ij iedere ot 15.00 uur. itdaging in de sche of indus- 3ven maar heeft taterdag bij 0165) 545955. onze organisatie zijn wij op ie Dienst Mederwerker binnen- en buitenland. ervaring d en geschrift d van Analyse apparatuur in iss Industrie ligenschappen :ers naar een ring°met1nkoop processen d en geschrift Oerdelen voor de Produktie ertijden igenschappen ©K ek administratie systeem sollicitaties richten aan: Postbus 3237, „0 Mevr. I.P. de Boer, P* ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 Opdat resultaat zijn ze heel trots, de deelne mers aan de internationale milieuconferentie ie Kyoto in Japan, uitgerekend Japan, waar godsdienstwaanzinnigen gifgassen spuiten in metrostations. Ik vernam dat onze minister De Boer daar heel goed werk gedaan heeft. Ik schrok. De Boer? Minister De Boer? Is die Frank de Boer inmid dels al minister geworden? Deze voetballer heeft zijn liefde betuigd aan de WD, die zo lief is voor grootverdieners. Zo is het met Erica lerpstra ook begonnen. Ze was een kanjer in hetwedstrijdzwemmen en werd toen door de WD uit het water gehaald. Haar gewicht en haar slagkracht kon deze partij goed gebrui ken, Waarschijnlijk had Erica vroeger al een erg behulpzame huisarts, die alle middelen aan- I greep om haar prestaties op te schroeven. I Het is kennelijk heel gewoon dat opgefokte en dolgedraaide sporters een tehuis (met zwem bad) vinden in de partij van Bolkestein, Gordon en Willeke Alberti. Gerrie Knetemann werd na zijnwielercarrière een bekende tv-Nederlander met rechtse uitspraken. Hij was als stratenma kereens aan het werk geweest bij het huis van defamilie Den Uyl in Buitenveldert en toen was hem geen koffie aangeboden. De familie Den Uyl biedt zichzelf niet eens koffie aan, maar dat wist Gerrie niet. Topvoetballers willen kennelijk maar één ding en dat is scoren en nog eens scoren zonder ge stoord te worden door een andere partij. En dat terwijl zij hun miljoenen bijeengegraaid hebben onder de peperdure bescherming van de ME, die nota bene door onze belastingcen- I ten op de been wordt gehouden. Maargoed, het gaat niet om Frank of Ronald de Boer, maar om Margreet de Boer. Deze mi nister kwam deze week voor het eerst in haar loopbaan langer dan twintig seconden in beeld. Zij zou de milieuconferentie in Kyoto meegesleept hebben naar een historisch ak koord. Zij zou de toekomst van onze planeet vormgegeven hebben. Nou, ik zag die supervergaderaars deze week naar buiten komen, happend naar frisse lucht die er niet meer was. De Amerikanen stuurden device-president Al Gore. Gore lucht, dat was wat hij in Kyoto produceerde. De Amerikanen zijn de grootste vervuilers van de wereld, ze I zijn nog smeriger dan wij. Mensen mogen er I niet meer roken, maar auto's wel. En er zijn in I Amerika meer auto's dan mensen Wat betekent de titel regeringsleider tegen woordig nog? Jeltsin ontsnapt steeds uit de in richting en doet dan in andere landen specta culaire politieke uitspraken. Hij zou in Kyoto zo een uitstoot-reductie van 50 procent uit z'n touw geschud hebben. Na het oorverdovende applaus zou men hem naar een limousine heb ben geloodst die in een onweerswolk zou weg scheuren naar het vliegveld, waar zo'n verou derd, met afgekeurde kerosine gevuld Russisch toestel klaar zou staan. Minister Van Aartsen zou een betere inzet zijn geweest dan Margreet de Boer. Hij is WD-er, dus hij zal wel flink gesport en geslikt hebben. I Hij heeft de moed flink te hakken in de karbo nade-sector. Hij wil 25 procent minder varkens en als het moet, gaat hij voor zijn ideaal in hon- I gerstaking. En wat denken we van Annemarie I Jorritsma, die de strijd met luidruchtige, onbe houwen taxichauffeurs niet uit de weg gaat. Ook VVD en sportief. Is zij niet een ex-discus- werpster met een zweem van anabole steroT- 1 den? Sis in Japan gezorgd voor een doorbraak? Ja, misschien een doorbraak in de ozonlaag. De 11,emMeiders schuiven de grote depressie voor i zich uit. Erwin Kroll zal 'm wel weer tegenko- men °P z'n computer. We horen het wel, op ®n avond aan het eind van het acht uur-jour- Houd ondertussen deuren en ramen goed 1 floten, want als El Nino langskomt, zijn alle «aarsjes in één keer uit. Het gelijk van Joop den Uyl Door Thijs Wöltgens Het tijdperk-Den Uyl was zo an ders. Het lijkt zo ver, zo hele maal voltooid verleden tijd. Be sefte ik dat al, toen de betraande stem van Hans Alders mij meldde, dat Joop gestorven was? Nee, het verdriet en het gevoel van ver lies overheersten. Het politieke domein is geen broedplaats van menselijke bindingen. Het is nu eenmaal een oord van berekening en persoonlijke ambi ties. Genegenheid en vriendschap maken je kwetsbaar in de jacht naar macht. En toch had de ras-politicus Den Uyl bij mij en bij ve len om hem heen een snaar weten te raken, die onze gevoelens voor hem ver deden uitstij gen boven die van professionele bewondering. Je kunt je zelfs afvragen, of aan het eind van Den Uyls leven nog veel van die bewondering over was. Had hij niet zichzelf politiek over leefd, stond hij niet de noodzakelijke vernieu wing in de weg, die de PvdA eindelijk weer in de regering moest brengen? Nee, het verdriet betrof de unieke mens, die Joop den Uyl was: de slordige, as morsende intellectueel - type verstrooide professor - die de taal van het volk niet meed, de bewogen predikant, die niet terugschrok voor mac- chiavellisme op de vierkante meter, nu eens vaderlijke vriend en dan weer onbereikbaar. Den Uyl was een vat vol tegenstrijdigheden en toch vertoont zijn leven een consequent vastgehouden rode draad. In 1956 schreef hij: „De socialistische bewe ging zal voortdurend moeten streven naar een vereniging van werkelijlcheidsaanvaarding en utopie, van praktische constructieve hervor- mingsarbeid en stuwende maatschappijbe schouwing. Al naar de omstandigheden zich wijzigen, moet het accent verschillend wor den gelegd." Praktisch realisme en utopische verbeel dingskracht, dat zijn de twee polen waartus sen Den Uyl de rode draad van zijn werken en denken spande. De Den Uyl van de jaren vijf tig zou geapplaudisseerd hebben bij Koks re devoering over de noodzaak om ons te bevrij den van de ideologische veren. In hetzelfde artikel van 41 jaar geleden merkte hij op: „Voor enige ongerustheid over het ontbreken van theoretische bespiegelingen is bepaald geen reden, eerder voor genoegdoening: dat de behoefte daaraan zoveel geringer is gewor den. Men kan zelfs stellen, dat het dringend ste probleem van de socialistische beweging in West-Europa nog steeds is de afrekening met die veelvuldige theorieën en utopieën, die als sta-in-de-weg voor het verrichten van concrete hervormingsarbeid fungeren." Nu, vier decennia later, klinkt dat weer heel modern en vernieuwend. Je zou het citaat moeiteloos kunnen toeschrijven aan Wim Kok (P^dA), Gerhard Schroder (SPD) of Tony Blair (New Labour). Maar zelfs de Den Uyl van veertig jaar gele den wees al op de andere kant van de medail le. „Een dergelijke partij behoeft echter ook nu een perspectief dat iets meer inhoudt dan de veertig-urige werkweek, een behoorlijk ouderdomspensioen, een auto, een televisie en een ijskast voor elk gezin." En dan schetst hij zijn visioen van een samenleving van gelijken, waar economie en techniek in dienst staan van de gewone mensen en waar geweld is uit gebannen, omdat zowel nationaal als interna tionaal de ongelijkheid is verdwenen en plaats heeft gemaakt voor een democratische gemeenschap van mensen, die in staat zijn om zelf verantwoordelijkheid te dragen. Dat visi oen was beschreven in het PvdA-rapport 'De weg naar vrijheid, een socialistisch perspec tief' uit 1951. Je kunt dat rapport zien als een antwoord op de bijbel van het thans zo mo dieuze neo-liberalisme: 'De weg naar slaver nij' van de latere Nobelprijs-winnaar Fried- rich A. Hayeck uit 1944. De visionaire kant van Den Uyl maakte het mogelijk dat hij de politiek leider was van een generatie, die - naar de slogan van de studen tenrevolutie van 1968 - 'de verbeelding aan de macht' wilde hebben. Het is deze Den Uyl, die de politieke herinnering domineert. De Den Uyl van de polarisatie tegen de behou dende machten, de Den Uyl van de maat schappijhervorming, de Den Uyl die in Nij megen voor een gehoor van werkgevers on derwerping van het productiestelsel aan het politieke primaat bepleitte, en de Den Uyl die als eerste leidende politicus in Europa de mi lieuproblematiek serieus nam. Soms wordt deze Den Uyl beschreven als een opportunist, die zijn eigen inzicht onderge schikt maakte aan de noodzaak om politiek te overleven. Zijn polariserende retoriek lijkt dan een concessie aan de politieke romantiek van Nieuw Links. Nu is geen enkele politicus enig oppportunisme vreemd, politici zijn im mers net mensen. En meer dan eens moet Den Uyl zich verbeten hebben bij het aanhoren van de neo-marxistische fraseologie van al dat jong talent, dat - tegenwoordig comforta bel rustend op het pluche van de macht - geen rechts cliché schuwt. En niet voor niets waar- schuwde hij herhaaldelijk tegen onbegonnen heilsverwachtingen. Lees nog een keer zijn 'De smalle marge van democratische poli tiek', (verplichte lectuur voor Jan Marijnissen en zijn SP.) Toch vormde de maatschappijhervormende zendingsdrang van Den Uyl een integraal on derdeel van zijn persoonlijke politieke missie. Hij was op zijn best, als hij een banaal poli tiek probleem in het kader van een brede maatschappelijke ontwikkeling kon plaatsen, of kon verbinden met een nieuwe ideologische richting. Je hoeft er dan ook niet aan te twij felen dat hij wel degelijk iets zag in medezeg genschap van werknemers, gesocialiseerde grondpolitiek, sturing van investeringen (WIR) en vermogensaanwasdeling. Het is een interessant gedachtenexperiment om na te gaan hoe Nederland er thans voor zou staan als de indertijd beroemd/beruchte maatschappijhervormingen zouden zijn door gegaan. Dank zij de vermogengaanwasdeling zouden de werknemers nu miljarden aan beurswinst te verdelen hebben, dankzij de grondpolitiek zou de stijging van de grond prijs aan de gemeenschap ten goede gekomen zijn, dankzij de combinatie van Selectieve In vesteringsheffing (SIR) en selectieve investe ringssteun zou onze productiestructuur aan zienlijk milieuvriendelijker en beter over het land gespreid zijn (WIR), en dankzij de mede zeggenschap van de werknemers zou het voor bedrijven veel minder gemakkelijk zijn om het belang van de aandeelhouder (sharehol ders-value) tot hoogste doel te verheffen. Zo bezien heeft Nederland zichzelf tekort ge daan door het kabinet-Den Uyl II niet toe te laten. Ondanks tien zetels winst voor Den Uyl resteerde een krappe meerderheid CDA/WD in 1977 na het kabinet Den Uyl. Intussen is de beeldvorming over de regering Den Uyl in een volledig andere richting ge gaan. Vraag het de beleidsadviseurs en be leidsmakers in Den Haag. In negen van de tien gevallen zul je horen dat de regeringspe riode van Den Uyl (met nota bene Duisenberg als minister van Financiën) een ramp voor het land was. Het heeft meer dan twintig jaar ge duurd, totdat het puin geruimd was en de Dutch Disease omgevormd was tot The Dutch Miracle, van 'zieke man' tot 'poldermodel'. Zelfs de PvdA heeft zich deze zienswijze ei gen gemaakt. Daarom zijn we geneigd een grote boog te slaan tussen Drees en Kok met Den Uyl als moeilijk plaatsbaar en liefst te vergeten bui tenbeentje. Dat doet alle betrokkenen on recht. De oude Drees was in hart en nieren een socialist. Tot in zijn laatste geschriften verdedigde hij Marx. Hij wist juist te voorko men dat de in 1946 opgerichte PvdA haar ide ologische veren en banden zou loslaten. Maar hij had wel een hekel aan het wereldvreemde neo-marxisme van Nieuw Links. Over de noodzaak van het vasthouden aan een socia listische visie bestond er tussen Den Uyl en Drees meer overeenkomst dan zij gezamenlijk met Wim Kok hebben. Ideologisch vormt Wim Kok de uitzondering in het rijtje van so ciaal-democratische premiers. Dat maalct hem de ideale voorzitter van een paars kabi net. Dat zadelt hem tegelijkertijd op met een onbehaaglijk gevoel, als Den Uyl ter sprake komt. Dat gevoel kenmerkt in het algemeen de relatie tussen opvolger en voorganger. Maar in dit geval is er ook nog iets bijzonders aan de hgnd. Den Uyl is nog steeds actueel in de Neder landse politiek. Dat is vooral de verdienste van Frits Bolkestein. Deze vroegere Drees- stemmer heeft zijn intrede in de Nederlandse politiek verbonden met de missie om defini tief af te rekenen met de linkse gekte van de jaren zeventig, culminerend in het kabinet Den Uyl. Die gekte was een veelkoppig mon ster. Het was de appeasement-politiek tegen over het communistisch machtsblok (erken ning DDR, afkeuring VS-interventie in Viet nam, weigering tot stationering van middel lange afstandsraketten), Nederland als gids land tegenover de Derde Wereld (ongebonden ontwikkelingsgeld naar niet-pro-westerse landen), Nederland als multi-cultureel para dijs voor Surinamers, Antillianen en andere migranten uit zonnige oorden, Nederland als verzorgingsstaat die werken eerder bestraft dan beloont, Nederland als land dat gere geerd wordt door de generaties werknemers en werkgevers, kortom een Nederland, waar de verbeelding het van de realiteit gewonnen had. Misschien nog beter: een Nederland, dat zijn eigen belang uit het oog verloren had en te royaal was voor anderen. Wellicht is het lonend voor Bolkestein en de vernieuwers tot in de PvdA toe om deze wind molens te bevechten. Niets is immers even ge makkelijk als bevredigend dan om je na de slag in de rijen van de overwinnaars te scha ren. Zo heeft Bolkestein alsnog de Koude Oorlog gewonnen. Maar Den Uyl was al een door-en-door anti-communist, toen de jonge Bolkestein nog communistische studenten congressen in Praag bezocht. Terwijl Den Uyl het fundamentele karakter van de olie-crisis onderkende en met de befaamde één-pro cents-nota (1975) en zijn notitie 'Werkgele genheid door Solidariteit' (1978) de grondslag voor het thans zo bejubelde poldermodel leg de -in 1979 nog door Wim Kok namens de vakbeweging, maar tot eigen droefenis, ver smaad in het bijna-akkoord met werkgevers voorzitter Van Veen - was het uitgerekend Bolkesteins WD, die de verloedering van de overheidsfinanciën onder Van Agt toeliet. Het was Den Uyl, die in 1981 de confrontatie met de sociale partners aanging om door bezuini gingen op de Ziektewet de positie in de onge organiseerde minima te beschermen. Nu is de Ziektewet helemaal afgeschaft en is daarbo venop armoede van groepen minima weer ac tueel. Den Uyl zette al zijn kaarten op solidariteit: tussen werkenden en niet werkenden, tussen rijk en arm, tussen jong en oud en tussen het welvarende Westen en de Derde Wereld. Ei gen belang of nationaal belang ontbraken in zijn vocabulaire. Was dat naief, goedgelovig en te royaal? „Ja," antwoorden de wijsneu zen, die het thans voor het zeggen hebben. Maar als zij gelijk hebben, moeten we mis schien minder teleurgesteld zijn in Den Uyl en meer in ons zelf. Thijs Wöltgens is momenteel burgemeester van Kerkrade. Hij zat vanaf juni 1977 voorde PvdA in de Tweede Kamer en was van 1987 tot 1994 frac tievoorzitter van de PvdA. d> Uyl de rode draad van zijn werken en denken spande. FOTO'S ANP

de Stem | 1997 | | pagina 31