Particulier wil toren restaureren Sluis-Aardenburg oefent rampenplan 'Ochtendgloren' Aardenburg heeft vijf nieuwe kikkers Slaaptrek van vogels is weinig bekend JUK**'* ïrt'W*» POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Haltveroverend! Meester Malipaard leemt afscheid van ®BS in Oostburg IÜST0.29 Centraal loket voor bedrijven niet nodig Chassé Theater Bejaardencentra gaan formeel samen Vismijn haalt recordomzet Kerstmarkt in Hoek ZEELAND Groot feest ter gelegenheid van 25 jaar kikkerorde Terneuzense watertoren Weinig bekend Kraaien Meest spectaculair Kop/staart botsingen Alcomobilist Gestolen auto gevonden Sas van Gent Bilj artcompetitie kanaalzone Kassa tel. (076) 530 31 32 RESERVEER NU! ch V. Een goede zaak volgens de actie groep'Redt de Watertoren' want de groep zegt bij het maken van een alternatief plan voor behoud tan het gebouw geremd te wor den door het aannemingsbedrijf dat op de plaats van de toren een appartementengebouw wil neer- zetten. Er zijn momenteel heel wat ont wikkelingen gaande rond de wa- De actiegroep had één dezer dagen aan de bevolking een plan willen presenteren voor be tond van de toren. Zo willen ze n onderzee-aquarium, een mu- nm en een filmzaaltje in de to ren maken. Wat nog ontbreekt, zijn foto's van de binnenkant van de toren. J. Harte van de actie groep: „Wij mogen van het aan nemersbedrijf niet naar binnen n nu zijn we van plan om de to ren binnenkort een uur te kraken zodat we de foto's kunnen ma ken." De groep is ook van plan een stichting op te richten zodat ze i rechtsgeldige positie berei ken en met bezwaren de bouw de vijf jaar kunnen tegen houden. „Dan zitten we in 2003 en bestaat de toren vijftig jaar en dan is de watertoren een jong in dustrieel monument," aldus Har te, B, Minderhoud heeft er ook wat voor over om de toren te behou- a. „Als de toren te koop is, ben ik aspirant-koper. Economisch gezien is de toren van het aanne mingsbedrijf, maar juridisch is het van een projectontwikkelaar iitBrakel. De koopprijs zal in bet met vallen bij de kosten van de renovatie van de buiten- en tanenkant." Een dezer dagen gaat Minder- ™d contact opnemen met de ju ridische eigenaar maar hij heeft plannen voor de exploitatie. ■Bovenin de toren wil ik een bi- P° raaken die mijn vrouw gaat Mogelijk maak ik ook woonruimte v°or mijn vrouw en "ij. Ook heb ik interesse voor een •nderzee-aquarium met de vis- Van onze verslaggeefster ostburg - Meester Malipaard gisteren na 37 jaar onder- ta afscheid genomen van de JHibare Basisschool in Oost- Voor meester David Mali- en voor de leerlingen was de hele dag feest. De kinderen don op een speelse en vrolijke ""'er afscheid nemen van hun 'er en deden dit met het zin- ■-van liedjes en het voordragen toneelstukjes en gedichten. eren werden op hun beurt wakteerd op een optreden van Jf.de Schepper. 's Avonds tij- feceptie konden mensen de school afscheid ne- e« van de meester. (ADVERTENTIE) fel|d9x l3"n, populatie van de Westerschelde, een museum over het Terneuzen- se maritieme gebeuren en het vertonen van oud filmmateriaal van Terneuzen. We verwachten dat het jaarlijks 40.000 bezoekers trekt." De drijfveer van Minderhoud is van ideologische aard. „Ik heb de toren als kleine jongen zien bou wen en vanaf De Schelde is de to ren het enige dat Terneuzen ken merkt. Ik vind net als de 7000 be woners van Terneuzen die de ac tie ondersteunen, dat de toren niet gesloopt mag worden. De vraag is of de projectontwikke laar bereid is de toren te verko pen en hoeveel het kost om alles op te knappen. Indien ik de toren koop, moet er een haalbaarheids studie gemaakt worden, maar in de eerste helft van volgend jaar zullen de ontwikkelingen wel be ginnen." Maandag worden de winnaars van de kleurplatenwedstrijd die de actiegroep hield, bekend ge maakt. De enige politieke partij die op de acties van de actiegroep reageerde, de Terneuzense Onaf hankelijke Partij (TOP), zal daar bij aanwezig zijn. Maandagavond besluit Harte of de stichting wordt opgericht en op basis daar van neemt Minderhout zijn be sluit. Terneuzen/Sas van Gent - De fu siebesprekingen tussen bejaar dencentrum De Blide in Terneu zen en bejaardenoord 't Verlaet in Westdorpe zijn afgerond. Dit betekent dat beide centra met in gang van volgend jaar formeel samensmelten. Doel van de fusie is versterking van de organisaties en verbete ring van de kwaliteit. Zowel 't Verlaet (55 bedden) als De Blide (81 bedden) zijn te klein om hier op optimaal te kunnen inspelen. November vorig jaar wilde De Redoute in Sas van Gent zich bij de fusie aansluiten. De Blide en 't Verlaet hielden de boot echter voorlopig af, omdat zij op dat moment al volop 'verkering' had den en toetreding van De Redou te extra tijdsdruk met zich mee zou brengen. Op termijn wordt nauwere samenwerking echter niet uitgesloten. Deze week zijn alle partijen, waaronder cliëntenraden, bestu ren en directies, over de afron ding geïnformeerd. Op 31 decem ber wordt de fusie notarieel be krachtigd. Vlissingen - De Vlissingse vis mijn heeft vrijdag de recordom zet van 65 miljoen gulden be reikt. De verwachting is dat de jaaromzet over 1997 circa 70 mil joen gulden zal zijn. Daarmee wordt de recordomzet van tien jaar geleden, 65 miljoen gulden in 1986, voorbijgestreefd. Vorig jaar bedroeg de jaaromzet van de Vlissingse vismijn bijna 60 mil joen gulden. Hoek - In het kerkcentrum aan de Langestraat in Hoek is er van daag een kerstmarkt, waarvan de opbrengst is bestemd voor een re validatiecentrum in Indonesië. Het initiatief voor de kerstmarkt is van Koffie-Creatief, een onder deel van de Samen-op-Wegkerk. De markt is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Behalve koffie met een wafel zijn er onder meer zelf gemaakte kerststukjes te koop. Voorts is er een rommelmarkt, een enveloppenboom en een knikker-lottospel. DESTEM u onze verslaggeefster «luis-Aardenburg - 'Ochtendgloren'. Deze naam kreeg de oefening van het rampenplan mee dat deze week in de gemeente Sluis-Aardenburg werd gehouden. pe oefening werd uitgevoerd in het ka der van de Samenwerking Openbare Veiligheid Zeeland, een bestuurlijk en ambtelijk samenwerkingsverband op het gebied van openbare orde en veiligheid. Tijdens de oefening van het rampenplan konden een bestuurlijke groep, bestaan de uit burgemeester C. van Liere, wet houder A. Keijmel en het gemeentelijk managementteam onder leiding van de gemeentesecretaris zich buigen over een in scène gezet incident. Deze groep be vond zich de hele ochtend in het Aarden- burgse gemeentehuis, dat tijdelijk dienst deed als crisiscentrum. Het 'incident' speelde zich zogenaamd af in Eede. Bij graafwerkzaamheden op in dustrieterrein De Vlaschaard in Eede was een kraanmachinist zogezegd op een vliegtuigbom gestoten. Na een eerste onderzoek van de Explo sievenopruimingsdienst (EOD) bleek het om een Amerikaanse bom te gaan die zo spoedig mogelijk moest worden opge ruimd. Om demontage mogelijk te ma ken, moest het opvang- en verzorgings plan van het Rode Kruis worden toege past. Naast de bestuurders en ambtena ren deden ook de commandanten van po litie, brandweer en Rode Kruis mee aan de oefening. Sluis-Aardenburg is na de gemeente Hontenisse de tweede Zeeuws-Vlaamse gemeente die het rampenplan heeft geoe fend. Het is de bedoeling dat elke Zeeuwse gemeente de komende jaren de gemeentelijke taken tijdens calamiteiten oefent. De opzet hierbij is dat aan de hand van eerder gehouden oefeningen en ervaringen (zoals bijvoorbeeld in Bres- kens), wordt toegewerkt naar een beter geoefend rampenplan al dan niet in com binatie met andere instanties. De traditionele kus van burgemeester Van Liere aan de moederkikker. Ook de burgervader mag zich sinds gisteren een kikker noe men. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggeefster Aardenburg - M. Goossens-van de Heij den uit Aardenburg, Germen Modde uit Draaibrug, Willem Verstraete uit Eede, Greet Hermie uit Sint Kruis en Cees van Liere uit Sluis. Deze vijf werden gister avond, de twaalfde van de twaalfde, in een bomvolle burgerzaal in Aardenburg verheven in de befaamde Aardenburgse kikkerorde. Zij hebben zich de afgelopen jaren buiten gewoon verdienstelijk gemaakt voor de ge meenschap van Sluis-Aardenburg en wer den daar terecht voor gehuldigd. Mevrouw M. Goossens-van de Heijden voor haar ja renlange werk als vrijwilliger in en rond Coensdike, als bestuurslid van de Stichting Coensdike en coördinatrice van Tafeltje Dekje. Germen Modde, de spil van het vere nigingsleven,, in Draaibrug, voorzitter van DSV, uitgever van de dorpskrant 't Con ma net' en bij alle evenementen aanwezig ais organisator of deelnemer. Willem Verstraete zet zich al meer dan der tig jaar in voor alle verenigingen van Eede, hij maakt decors, erebogen en gedichten. Ei genlijk te veel om op te noemen. Tevens is hij al veertig jaar lid van het zangkoor van Eede. Greet Hermie beheert als sinds 1962 het café aan de Dorpsstraat in St. Kruis. Volgens de Stichting Promotie Aardenburg, organisator van de jaarlijkse kikkerorde, is Greet Hermie een soort sociaal werker. Ie dereen kent haar, ze was ooit nog klokkenist in St. Kruis. Ook burgemeester C. van Liere ontving gisteren een kikkerorde voor zijn altijd positieve instelling betreffende Aar denburg. Het feest van gisteravond was tevens een reünie van 'oud-kikkers'. Dit in verband met het 25-jarig jubileum van de kikkeror de. Meer dan honderdvijftig mensen waren aanwezig. Vele oude bekenden zagen elkaar weer. De oud-leden werden begroet met een glas mysterieuze Kikkerdrank en ontvingen speciaal voor deze gelegenheid een Kikker speldje. Door Mare Buise WINTERTIJD. De gewassen zijn van het land, een enkele blok bieten daargelaten en de velden liggen er kaal bij. Een heel ver schil met het begin van de zomer toen in de polder allerlei gele en groene kleuren de boventoon voerden, wat vooral in het felle zonlicht een fraai plaatje gaf. Nu ziet alles er op een doorsnee najaars- en winterdag onder zo'n vaalgrijze lucht maar mis troostig uit. De zomervogels hebben plaats gemaakt voor de wintervogels en het lijkt altijd alsof die wat van die winterse sfeer met zich meenemen. Op een winterse ak ker horen ganzen, meeuwen, duiven, spreeuwen en kraaien thuis, evenals troepen steltlo pers zoals goudplevieren, wul pen en kievitten. Zomers zie je vogels meestal al leen of hooguit met een paar bij een. 's Winters zoeken diezelfde vogels vaak eikaars gezelschap op. Van sommige soorten blijven al die vogels de hele dag bij el kaar, maar bij andere soorten is dat alleen 's avonds het geval. Overdag scharrelen die in kleine groepen of alleen hun kostje bij elkaar. Tegen de avond troepen ze samen om dan met zijn allen in een grote troep de nacht door te brengen. Dit verschijnsel van samenko men van vogels vanuit een groot gebied noemen we slaaptrek. De slaaptrek is niet bij alle vogels even spectaculair of opvallend. De wulp, die grote bruine vogel met lange naar beneden gebogen snavel, zien we overdag in groe pen rondtrekken van het ene weiland naar het andere. Dat die vogels in een grote groep de nacht doorbrengen op de schor ren langs de Westerschelde is maar bij weinigen bekend. Die trek van en naar de Wester schelde valt namelijk nauwe lijks op. Kwikstaarten en zwa luwen trekken zich in de nazo mer en het najaar eveneens in en vaak zijn het meer losse slier ten van vogels. Het lijkt wel of ze bepaalde waterlopen volgen. Zeer veel meeuwen lijken zich te laten leiden door het kanaal Gent-Terneuzen om België in te trekken. De slaaptrek daar ge beurt binnen een vrij nauwe corridor. Nog zo'n uitgesproken corridor vinden we langs de Scheldedijk in de richting van het Antwerp se. Dit bekent niet dat er elders geen slaaptrekkende meeuwen zullen overvliegen, maar op die twee plaatsen is die trek bijzon der geconcentreerd. Over het al gemeen vallen slaaptrekkende meeuwen op door het straffe tempo dat ze er op nahouden en vaak vliegen ze op tamelijk gro te hoogte over. Kraaien doen het weer anders. Kraaien komen 's avonds altijd van heinde en ver aanvliegen in kleine groepen naar een aantal plaatsen die we voorverzamel plaatsen noemen, bijvoorbeeld een paar rijen bomen of een bos je. Van daaruit vliegen ze op een gegeven moment 'en masse' naar de echte slaapplaats, die meestal in een groter bosgebied is gele gen zoals op het Groot Eiland, de Braakmanbossen en de Delta Nutsbossen. Grote slaapplaat sen hebben vaak wel twee tot zes van die voorverzamelplaat sen. Niet alle kraaien zijn even sociaal. Het gaat meestal om kauwen en roeken. Bonte kraai en zijn er bijna niet meer in de winter en de zwarte kraaien staan er zo'n beetje buiten. Spreeuwen- en duiventrek is het meest spectaculair vanwege de enorme aantallen waarom het kan gaan. Duiven - het gaat dan voornamelijk om houtduiven - slapen overal in bosjes. Meestal betreft het enkele honderden vogels, maar er zijn plaatsen zo als bij het Groto Eiland, waar er vele duizenden samenkomen. Spreeuwen houden er een soort gelijke structuur op na als de kraaien, maar de aantallen zijn soms gigantisch. Een aardig rietveld of bosje kan al gauw en kele tienduizenden spreeuwen herbergen. Het is er een drukte van belang, want spreeuwen zijn allerminst zwijgzaam. Soms komen ze plotseling in een enor me kwetterende bal omhoog, als bijvorbeeld een roofvogel als sperwer enkele charges uitvoert teneinde een mals hapje te ver schalken. Na enig stuntvlieg werk, waarbij zo'n bal spreeu wen als één vogel beweegt, val len ze terug in. Later op de avond treedt de rust in en wordt het stil. (au onze verslaggeefster Terneuzen - De Zeeuwse particulier B. Minderhoud wil de Terneuzense watertoren kopen en van binnen en bui tenopknappen. Hij wil niet dat de toren onder de slopers- kamer komt. grote troepen samen in allerlei rietvelden om daar te slapen. Daar merken we ook weinig van. Pas als je er op gaat letten merk je bij hoeveel soorten dit eigenlijk wel voorkomt en om welke grote aantallen dat gaat. Meeuwen-, ganzen- en kraaien- trek trekken meer de aandacht. Veel ganzen die overdag in de polders fourageren trekken te gen de avond naar de Wester schelde, vooral naar Saeftinge. 's Ochtends, tegen het krieken van de dag, zien of horen we ze luid snaterend in dezelfde uitge strekte formaties terugkeren. Meeuwen hebben eveneens een soortgelijke dagelijkse bewe ging. Veel meeuwen die 's nachts op de slikken en platen van de Westerschelde overnachten, trekken tot op grote afstand het binnenland in om aan de kost te komen. Zij vliegen eveneens in linies, mar de groepjes zijn klein ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 C3 Vogelwaarde - Een 21-jarige automobiliste uit Kamperland botste donderdagmiddag op Rijksweg N61 achterop een vrachtwagen. Ze had te laat in de gaten dat de 48-jarige vrachtwagenbestuurder uit Vo gelwaarde afremde. De auto van de vrouw raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. Sluiskil - Een 40-jarige auto bestuurster uit Hoek zag gis termorgen te laat dat een voor haar rijdende 26-jarige be stuurder uit Terneuzen zijn au to afremde op de Rijksweg N61 in Sluiskil. Een kop-staart aan rijding was het gevolg waar door beide auto's deukschade opliepen. IJzendijke - Op de Oranjestraat in IJzendijke vond gistermid dag ook een kop-staart-aanrij- ding plaats. Daar werd een 42- jarige autobestuurster uit IJ zendijke vanachteren aangere den door een 19-jarige autobe stuurder uit Goes. Bij deze aan rijding was de materiële schade aan beide auto's aanzienlijk. Eede - Een 40-jarige autobe stuurder uit Brugge werd don derdagnacht aangehouden toen hij met een alcoholpromillage van ruim 0,8 op de Nieuweweg in Eede reed. De man moet voor de rechter verschijnen en kreeg tevens een rijverbod van drie uur. Hulst - Op de De Rape in Hulst werd een vrachtauto aange troffen die onlangs werd gesto len in België. De auto gaat te rug naar de rechtmatige eige naar, een transportbedrijf in Lint. KERSTBINGO - In De Redoute aan de Rijsenburg wordt op 19 december een familie kerstbin go georganiseerd. De geldop- brengst wordt gebruikt voor de verbouwing van de recreatie zaal. Aanvang 20.00 uur de avond duurt tot tien uur. Zaal open om 19.30 uur. ADVENTSDIENST - Op 21 de cember is er om 15.00 uur in de Cuyperskerk aan de Markt een 'lessons and carols', een ad- ventsdienst met lezingen en lie deren. Aan de viering werken mee: het kamerkoor Vocalitas onder leiding van Arie Karre- man en organist Jos Verpoor ten. Zij zullen liederen ten ge hore brengen van onder meer Charles Wood, Philip Ledger, John Gardner en John Rutter. Zaamslag KERSTUITVOERING - De ge reformeerde zangvereniging Hammaaloth geeft op zaterdag 20 december een kerstuitvoe ring in de gereformeerde kerk vrijgemaakt aan de Terneuzen- sestraat 32 in Zaamslag. De avond begint om 19.45 uur. Het gereformeerde kinderkoor De Regenboog uit Axel zal optre den, het orgel wordt bespeeld door J. Oppeneer. Op 22 de cember wordt hetzelfde pro gramma uitgevoerd in de gere formeerde kerk vrijgemaakt aan de Tramstraat 1 in Hoek. Op beide avonden is de toegang gratis. Na afloop zal er een col lecte worden gehouden. Terneuzen - De biljartcompeti tie van de kanaalzone voor ouderen is halverwege. Na elf wedstrijden voert het team van Het Trefpunt uit Axel met rui me voorsprong de klassering aan. Het Trefpunt was vorig jaar na de eerste competitie helft eveneens koploper, maar viel toen in de tweede helft ver terug. Nu is de voorsprong van dien aard dat die formatie een geslaagde greep naar de titel kan doen. Tegenvallend zijn tot nu toe de prestaties van Koe wacht. STAND NA ELF WEDSTRIJDEN 1. Het Trefpunt (Axel) 223 pun ten, 2. Het Kasteeltje (Axel) 200, 3. De Vlaschaard (Koewacht) 195, 4. Het Dorpshuis (Zaam slag) 188, 5. Het Meulengat (Sluiskil) 187, 6. Malpertuus (Clinge) 186, 7. Gregoriuscen- trum (Axel) 185, 8. De Veste (Terneuzen) 178, 9. De Loven- hoek (Hoek) 167, 10. Bachten Dieke (Terneuzen) 164, 11. Sint- Albert (Sas van Gent) 153, 12. Koewacht 116 punten. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws bedrijfsleven heeft momenteel geen behoefte aan een centraal loket waar ondernemers terecht kun nen met al hun vragen over vergunningen, vestigingsmogelijk heden en andere zaken die betrekking hebben op de bedrijfs voering. Een onderzoek in opdracht van onder andere provincie, de vier grote gemeenten en Kamers van Koophandel toont aan dat de ondernemers in belangrijke mate tevreden zijn over infomatievoorziening zoals die nu geregeld is bij provincie, gemeenten, havenschap en Kamers. Wel wordt voorgesteld om de gang van zaken bij de afzonderlijke lo ketten nog wat te verbeteren. Onder andere door intern orde op zaken te stellen, interne loketten op te zetten, infomatie uit te wisselen en speciale folders voor de verschillende doelgroepen te maken. In een la ter stadium wordt dan nog eens bekeken of er alsnog behoefte is aan één centraal loket. (ADVERTENTIE) Nu li"®on succes! nnirftA OllüilJil 10 december t/m 4 januari 1998 Kaarten ook bij de Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c.p.m.) AVONDVOORSTELLINGEN WOE. - ZAT. 19 30 UUR MATINEES WOE. &ZAT. OM 15-00 UUR ZON'. 13.00 EN 17.00 UUR (resirveerlijn mjEk 0.900.300.5000] v7 DAGEN PER WEEK^S^^ 10-22 UUR 60 CPM -f

de Stem | 1997 | | pagina 23