DE STEM 'Nauwelijks draagvlak bij bevolking' PRINTEMPS WEEK-END Runstmestfabrikant Hydro Agri breekt productierecords 'Energie platteland luiet duurder dan in de stad maken' 10 wil minister Jorritsma naar Zeeland halen psatea1--- i't Gouddoppertje! Grafdelver Rombout is geen treurig man Bewoners Coensdike willen brievenbus dichter bij huis Geen extra geld voor restauratie kerken wm A/ONEN Tilburg ayonteam Klokkenshow van maar dan 400 Klokken C1 Kritiek Staten op Duurzaam Veilig Op zoek naar een origineel eindejaarsgeschenk? andbouworganisatie stuurt aan op gesprek over natuurherstelplan Westerschelde Hart van het centrum en cuttuur. •n markant baken n. De golvende hierdoor een bied waarin geen et merendeel van •appartementen Alle woningen I en douche. rden geheten via ;id voorhanden, afgestoten par- aan de oostzijde maand l wordt verstrekt - send antwoord op eid. Als u 'm nu i tot januari 2001 IBURCHTSTRAAT 8, OOSTBURGj Zeeland 11111 ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 Van onze verslaggever Idiskil - Kunstmestfabrikant Hy- Jr0 Agri in Sluiskil stevent opnieuw afop een paar productierecords. De jaarproductie van ammoniak over- schrijdt voor het eerst in de geschie denis van Hydro Agri de grens van 116 miljoen ton. Ook bij andere pro- I ducten worden records geboekt. I Directeur J. Duerloo bracht de resulta ten gisteren naar buiten bij de jaarlijkse huldiging van de jubilarissen. Het zijn prestaties om mee voor de dag te komen liet Duerloo blijken want de kunstmest- wereld bevindt zich in een moeilijke si tuatie met overcapaciteit, hoge voorra den en afglijdende prijzen die de winst cijfers van Hydro Agri drukken. Met name de marktprijzen voor ureum en ammoniak (twee belangrijkste pro ducten voor Hydro Agri) kenden in de tweede helft van dit jaar een spectacu laire inzinking en zakten tot ver beneden de vooropgestelde bodemprijzen, aldus Duerloo. Directe aanleiding vormde de totale in- voerstop voor ureum die China dit voor jaar afkondigde. De Chinezen zijn daar nog niet op teruggekomen. De stop scheelt een slok op een borrel. China, dat traditioneel als de gangmaker van het wereld-kunstmestverbruik wordt be schouwd, kocht daardoor 3 miljoen ton minder ureum aan dan in 1996. En in dat jaar tekende de volksrepubliek voor tweederde van de totale wereldwijde groei. Binnen de Europese Unie heeft Hydro Agri last van de concurrentie van Engelse ammoniakproducenten die over goedkoper gas kunnen beschikken als gevolg van de liberalisering van de gas markt. Engeland is daar het verst mee en dat heeft het gas (dat als grondstof voor de ammoniakproductie dient) daar goed koper gemaakt. De vooruitzichten op de internationale markt zien er voor volgend jaar niet veel beter uit. „Door de financiële crisis op de Oost-Aziatische markten, China's poli tiek om reeds in het jaar 2000 zelfvoor zienend te zijn en het in productie komen van enkele miljoenen tonnen ureum- en ammoniakcapaciteit, wordt er een hard nekkig overaanbod verwacht." Van onze verslaggever Middelburg - De aanpak van de verkeersonveiligheid in West- Zeeuws-Vlaanderen via het proefproject Duurzaam Veilig kreeg gisteren nogal wat kritiek te verduren van verschillende Statenfracties. Vooral het geringe draagvlak onder de bevol- king voor het project baart zorgen. et lijkt wel of met uitzonde- 5 van gedeputeerde J. Henne- keij iedereen in het westelijk deel Zeeuws-Vlaanderen tegen I is," merkte P. van Veen (D66) tij- I dens de Statenvergadering op. Ze I sprak van mislukte communica- I tie en inspraak. Ook verweet ze evolking alleen maar oog te I hebben voor de problemen in de I directe eigen omgeving en niet te in naar het grote geheel. M. I Wiersma (Delta Anders) kwam I ook tot de conclusie dat er onder 1 se bevolking geen draagvlak voor I hetproject bestaat. IA. Sandee (CDA) constateerde I dat door Duurzaam Veilig en het soortgelijke project De Ruit in st-Zeeuws-Vlaanderen er de komende jaren nauwelijks tot geld is om knelpunten in an- I dere delen van Zeeland aan te 1 pakken. Een slechte zaak volgens J. van Ginkel (RPF/GPV) vroeg zelfs of het Duurzaam Veilig wel bijdraagt tot een grotere veilig heid. „Het aanpakken van wegen lijkt nauwelijks bij te dragen aan het verminderen van het aantal on gevallen. Misschien moeten we het geld anders besteden, bij voorbeeld meer voorlichting ge ven." Hennekeij vindt ook dat er in to taal te weinig geld is voor de aan pak van alle onveilige plekken in Zeeland. „Maar waar de nood het hoogst is moet als eerste worden ingegre pen." Ondanks de kritiek op Duurzaam Veilig hield hij vol dat de aanpak van de verkeersonvei ligheid in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen goed is. Hij stelde zelfs dat het 'met Duur zaam Veilig hartstikke goed gaat'. Van onze verslaggeefster Aardenburg - De bewoners van zorgcentrum Coensdike in Aardenburg willen een brievenbus dichter bij huis. Nadat verschillende verzoeken door de PTT werden afgewezen, heeft de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (AN- BO), afdeling Aardenburg een brief gestuurd naar de ge meenteraad. Stichting Thuiszorg en de Wo ningstichting hadden de PTT al eerder verzocht een brievenbus voor het nieuwe gebouw van het zorgcentrum aan de Gaai- perswei te plaatsen. De ANBO heeft nu namens de bewoners de gemeenteraad en het college van Aardenburg aangeschre ven. De ouderenbond hoopt dat die ervoor kunnen zorgen dat er spoedig een bus geplaatst wordt bij de nieuwe locatie van het woonzorgcentrum. Sinds enkele maanden huist het zorgcentrum in dit nieuwe gebouw aan de Gaaiperswei. De Aardenburgse ouderen heb ben sinds de verhuizing geen brievenbus meer voor de deur. Op de oude locatie aan de Bootstraat was dat wel het ge val. Daar plaatste de PTT voor het gemak van de bewoners van Coensdike een brievenbus bij het gebouw. „Naast deze tegemoetkoming aan de bewoners, vervulde de plaatsing van de bus ook nog een ander aspect. Het posten van een brief of een kaartje was een aangelegenheid die uitno digde tot een kleine wandeling, met mogelijk een ontmoeting met een bekende en even een gezellige babbel," zegt de ouderenbond. Nu het zorgcentrum is verhuisd naar de Gaaiperswei, moeten de ouderen nog steeds naar de brievenbus in de Bootstraat om hun brieven en kaarten te pos ten. De afstand naar de dichtstbij zijnde brievenbus is echter te groot voor de bewoners van het zorgcentrum en de aanleunwo ningen. Daarom willen graag ze dat de brievenbus verplaatst wordt naar het begin van de Gaaiperswei, op de hoek van de Herendreef. Van onze verslaggever Middelburg - Het CDA probeerde gisteren tijdens de Staten vergadering in Middelburg toch geld vrij te krijgen voor restau ratie en onderhoud van beeldbepalende kerken ouder dan vijf tig jaar. Wies Rombout: „Het is iets dat moet gebeuren. Natuurlijk sta je stil leven nu eenmaal.,, bij het verdriet dat een overlijden met zich brengt. Maar zo is het FOTO WIM KOOYMAN Het Angelus klept van uit de kerktoren in Lamswaarde. De lagere schooljeugd stroomt de straat op. Op het plaat selijke kerkhof achter etablissement De Vier Jaargetijden - recht te genover de kerk - doet Wies Rombout er nog een schepje bovenop. Rond twee uur wil hij klaar zijn met het graf waarin vandaag een overleden mevrouw haar laatste rustplaats vindt. een aantrekkelijke Lnuari 1999 gaan zerheid over op de l moment gaat uw jd in. De rentebe- rt tot januari 2001. I periode kunt u zelf [eer u uw rente vast- 2 jaar worden ook |renteschommelingen heek is verkrijgbaar dviseur (0800 0012), (020 584 77 50) en, na uw onafhankelijk jtbankJ^ I Van onze verslaggever ■Middelburg - Het bewoners op het platteland mogen nooit ge- l'onfronteerd worden met een hogere energieprijs dan die in de Door Rein van der Helm pad. De fracties van SGP en PvdA lieten gisteren tijdens de statenvergadering in Middelburg weten dat ze nooit een prijs- l'frschil zullen accepteren. eden voor hun bezorgdheid zijn e uitspraken van directeur P. IWer van Delta Nutsbedrijven "tgs in de ze krant. Hij liet een week geleden weten Mg te zijn dat op termijn de Kinverbruikers op het platte- ffleer geld moeten betalen r hun energie dan inwoners Is" de grotere steden. L Sens Stoter kost het Delta ffor om die klanten te bedienen, Per die kosten worden nu nog f1 gelijke mate over alle klanten (Jgesmeerd. Het is de vraag of C..a solidariteitsbeleid kan t voortzetten bij de libera le '8 van de energiemarkt die I ™eer Marktwerking, concur- L?e.® °P termijn tot inkoop- li 1 lei® va« alle klanten leidt. I e*el die kwestie momenteel nog niet aan de orde is meenden SGP'er W. Kolijn en sociaal-de mocraat S. de Paauw toch een signaal af te moeten geven. „Zo iets is en blijft onbespreekbaar," aldus een zeer stellige Kolijn. En De Paauw: „Het solidariteitsbe ginsel mag niet worden losgela ten." H. Polderman (WD) wilde niet reageren op berichten in kranten maar merkte wel op dat kleinverbruikers bescherming verdienen. Gedeputeerde J. Hennekeij stelde dat Stoter slechts een signaal heeft afgegeven. Een verschil in de tarieven sluit hij echter niet uit. Wel liet hij weten dat de prij zen nooit helemaal vrij zullen zijn. „De overheid zal altijd een maximum- en minimumprijs vaststellen." Wies is nu 77 jaar. Daarvan was hij, deze maand precies, 55 jaar doodgraver. Alle sinds december 1942 in Lamswaarde begraven mensen - zijn eigen vader als eer ste van deze reeks van vele hon derden - zijn als het ware door zijn handen gegaan. Als het aan Wies ligt houdt hij het nog vijf jaar vol. Dan hoopt hij zijn zes tigjarig jubileum te vieren. „En zet ik er echt een punt achter," zegt hij gedecideerd. Het ambt van doodgraver in Lamswaarde 'erfde' Wies Rom bout van zijn vader. Die was dat een jaar of vijf geweest voordat een hartaanval hem velde. „Ik was al een paar jaar met vader mee geweest en wist dus hoe dat graven moest," zegt Wies, terwijl hij peinzend voor het graf van zijn vader staat. „Kijk," zegt hij even later, wijzend op een graf ernaast. „Dat was het tweede dat ik moest graven, voor mijn zus". Het in de jaren veertig 1850 zie len tellende Lamswaarde is in de loop der tijd in bevolking terug gelopen tot zo'n kleine achthon derd. Veel jeugd is weggetrokken, maar ook zijn er in de loop van een halve eeuw honderden over leden en begraven. En steeds was Wies nauw hierbij betrokken. Niet alleen zorgde hij voor de laatste rustplaats, ook was en is hij nog de 'ceremoniemeester' bij de begrafenissen in het kleine landelijke dorp. Wijst begrafe nisbezoekers een parkeerplaats aan, zorgt dat het stoffelijk over schot netjes in de H. Cornelius- kerk komt en gaat aan het eind van de dienst de begrafenisstoet vooraf naar het kerkhof. Krik Het kleine, zo op het zicht over volle kerkhof, straalt rust, orde en netheid uit. Vrijwilligers zor gen voor het onderhoud van de graven, Wies is de man die de om geving daarvan netjes houdt. Die met behulp van een kleine krik scheefgezakte stenen weer netjes waterpas legt, het onkruid be strijdt, de haag knipt. Het regelmatig omgaan met de dood heeft van hem geen treurig man gemaakt. „Het is iets dat moet gebeuren en hier in Lams waarde ben ik dat, hoewel ik sinds 1970 al in Hulst woon. Na tuurlijk sta je stil bij het verdriet dat een overlijden met zich brengt. Maar zo is het leven nu eenmaal. Ik heb familieleden, vrienden en kennissen begraven. En bij die gelegenheden denk je toch wel eens terug aan je jeugd. Als er zo'n oude schoolkameraad wordt begraven herinner je je nog weieens alle kattekwaad die je met zo iemand hebt uitgehaald." Sommige van de gestorven dorpsgenoten zijn hem op andere manieren bijgebleven. Zoals het verdriet dat een klein dorp voelt als een kind plotseling overlijdt. „Of," zegt Wies, wijzend op een familiegraf, „als een hele familie overlijdt zoals gebeurde tijdens de watersnoodramp in 1953. In Kruispolder verdronken toen acht mensen. Vier zijn er begra ven in Kloosterzande en vier hier." Bijgebleven is hem ook de begra fenis van een dorpsgenoot in de tijd dat het kerkhof nog niet was opgehoogd. Toen had men te kampen met grondwater en moest een graf als het ware gestut worden om niet de kans te lopen dat het instortte. „En dat gebeur de nu nét toen die man begraven werd. In een mum van tijd stond het graf vol water en bleef de kist drijven. Met een paar zware ar duinen stenen konden we het toen verankeren. Dat gaf wel een consternatie." Grafrechten Naast het hokje, waarin Wies zijn materiaal bewaard, liggen res tanten van grafstenen. „Als er geen grafrechten zijn betaald wordt na dertig jaar het graf ge ruimd. Dat wil zeggen: de steen wordt verwijderd. De menselijke resten blijven gewoon in de grond." Hij bukt en pakt een stuk grafsteen met daarop nog duide lijk leesbaar de naam van een meisje. „Dat meisje heb ik inder tijd moeten opgraven om haar een plaatsje te geven bij haar ja ren later gestorven moeder." Er zijn in Lamswaarde plannen een nieuwe begraafplaats aan te leggen. „Daar kunnen ze dan met een graafmachientje werken, hier is dat onmogelijk. Dat zal overi gens nog wel een tijdje kunnen duren want er kunnen er hier nog wel honderd liggen," en wijst op een geruimd deel van de begraaf plaats waarop her en der nog wel een steen te zien is. Wat volgens hem hierin ook meespeelt is dat steeds meer mensen - ook in Lamswaarde - voor een crematie kiezen. „Daar is geen graf voor nodig, dus zijn er minder nodig." Jubileum Wies vindt dat er voldoende is ge praat. Tijd om de handen uit de mouwen te steken. Hij daalt weer af in 'de put' die hij aan het gra ven is. De spa gaat energiek de grond in. Zijn 77 jaar zie je hem niet aan. „Als ik zo blijf als nu haal ik het zestigjarig jubileum wel," zegt hij monter. Gedeputeerde Staten hebben im mers alleen geld beschikbaar voor het onderhoud aan officiële rijksmonumenten. Om die reden kwam het CDA met een motie, een die ook de steun had van SGP en RPF/GPV. Want het mag niet zo zijn dat zulke bepalende ge bouwen voor de dorpen en stad jes verloren gaan, zo stelde CDA'er A. Sandee. De gezamenlijke Zeeuwse kerk besturen vrezen immers dat door de nieuwe regeling beeldbepalen de en bijzondere gebouwen die niet op de rijksmonumentenlijst staan zullen verkommeren. Fi nanciële steun van de provincie is volgens hen vaak nodig voor het dichten van het laatste gat in de restauratiebegroting. Gedeputeerde G. de Kok hield het CDA echter voor dat aanna me van de motie betekent dat het beschikbare geld wordt uitge smeerd over groot aantal projec ten met het gevolg dat er minder overblijft voor de afzonderlijke. „Bovendien, nu weten we precies waar we aan toe zijn. Als we die regeling loslaten komen we weer in een ongewisse situatie zonder uitzicht op de exacte kosten. Vooral omdat niet duidelijk is wat beeldbepalend is en om hoe veel kerken het gaat. Die onze kerheid willen we nu juist voor komen." Ook liet hij weten dat binnenkort waarschijnlijk nog een aantal kerken op de Rijksmonumenten lijst wordt bijgeschreven. Het gaat om de katholieke kerken in Lamswaarde, Kloosterzande, Clinge, Heikant, Graauw en Sas van Gent en de Nederlands her vormde kerk in Hoek. De katholieke kerken in Lams waarde en Kloosterzande zijn vo rige maand reeds door de staats secretaris tot rijksmonument ver klaard. Zijn woorden overtuigde de SGP-fractie zodat G. van Heuke- lom staande de discussie zijn steun aan de motie introk waarop het CDA maar besloot om de mo tie te laten vallen. (ADVERTENTIE) Jonge en sportieve collecties voor dames heren kinderen en babies. Dan moet u beslist eens een kijkje komen nemen bij Printemps Week-End. r3nonze verslaggever T ^(Philippine - De landbouworga- hdenr°r?an'Sa^e LTO-Zeeland gaat Hinkt 3 t een P0§in§ ondernemen om te»ne', rr^sma (Verkeer en Water- fle lanrikar ^ee'and te krijgen om met %ment'lerllalin® van zetten: met het ,el de nve -Jj11 een 'vertrouwensbreuk er in oktnK e' i nockgde LTO de minis- Stot er Maar Jorritsma heeft Donaldson Escada Sport Polo Ralph Lauren Burberrys La Gaviotta Accessoires van Mulberry Church's herenschoenen Haas 'VW n'et °P gereageerd; vanuit Is er niet eens eens een ont- rga van He brief van de land- ■zitterw gekomen, aldus LTO- r R-van der Maas. LTO vindt de komst van de minister des te meer gewenst, nu eerder deze week pro vincie, Rijkswaterstaat, waterschappen en Westerschelde-gemeenten in grote lijnen een zogenaamde bestuursovereenkomst hebben gesloten over natuurherstel als ge volg van de verdieping van de Wester schelde. Minister en Tweede Kamer moeten daar uiteindelijk over oordelen. In de overeenkomst zijn de belanghebben de instanties overigens niet tot een finaal besluit gekomen over enkele heikele pun ten. Dat was de reden dat de bestuursover eenkomst niet op de afgesproken datum van 1 december naar de minister kon wor den gestuurd. Nu blijkt dat naar natuurontwikkeling bij Kruiningen en Perkpolder en in de Ooster- zwakepolder bij 's Gravenpolder alsnog onderzoek wordt ingesteld. Overeenstem ming -zoals donderdag in deze krant ge- meld- is er wel over de binnendijkse pro jecten Margarethepolder bij Terneuzen en Rammekenshoek bij Ritthem. De landbouw heeft zich van meet af aan tegen deze binnendijkse projecten verzet, omdat die grond opslokken van het 'toch al schaarse landbouwareaal in Zeeland'. Natuurherstel mag van de landbouw, ook de Zeeuws-Vlaamse LTO-voorzitter M. Vinke stipte dat gisteravond bij de jaar vergadering in Philippine nog eens aan. Natuurcompensatie mag echter alleen bui tendijks plaatsvinden. Ondanks de overeenkomst blijft het stand punt van de landbouw recht overeind, al dus Van der Maas. „We hebben gelijk, maar we kunnen ons gelijk niet afdwin gen. We leven in een land met democrati sche procedures. Niettemin gaan we de minister aan onze uitnodiging herinneren om onze argumenten duidelijk te maken." 'Redelijk tevreden' is Van der Maas overi gens wel dat in de overeenkomst geen sprake meer is van onteigening van land bouwgronden voor natuurherstel. Dat ge beurt nu alleen op vrijwillige basis. „Dat is een tegemoetkoming." Naast de landbouw zijn overigens ook de milieu-organisaties niet tevreden met de overeenkomst. Om tegengestelde redenen evenwel. De Zeeuws Milieu Federatie vindt dat er te weinig compensatie is voor de natuur die met de verdieping van de Westerschelde sneuvelt. Misschien denkt u wel aan een heerlijk warme trui, een sportief hemd of een zijden das. Of anders een grappig gadget, streelzacht badgoed, een luxueus lederen accessoire of misschien een gezellig servies... bij Printemps Week-End hangt de kerstboom vol met leuke tips en ideeën voor grote en kleine geschenken. Ook voor de kindjes. Kom even langs en maak uw keuze. Bij Printemps Week-End vindt u voor iedereen de gedroomde verrassing. ijiw|wR Printemps Week'End r™Fïiï Kaai 9, Sluis "lllnlll" 0117 461668

de Stem | 1997 | | pagina 19