DE STEM 'Het klassement liegt niet' Australische spits Ante Milicic vaste kracht eerste elftal NAC r^fkósTiïêtscandaren van 'Hup NAC!'7 Of van '...-NAC' Een knaak je man? Hoeveel NAC-supporters «ren er in Rotterdam? Wat rie pen die precies? Wie riepen dat? Rotterdammers of Bredanaars? Allemaal vragen waarop geen mens het antwoord weten kan, 0m de doodeenvoudige reden jat het niet vast te stellen is. Toch bestaat het de regenten van de KNV8 om het bestuur van NAC »en accept-giro van vijf mille te j jturen. Omdat er tijdens Feye- noord-NAC, kennelijk door Bre- dasesupporters, of wat daar voor boor heeft willen gaan, enige «achttermen gebezigd zouden JBE heeft ook voor de Sint slimme electronica voor ieder kind I14 - i"i Sport ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 fkan aan deze gang van zaken aeen touw vastknopen. Ik heb er Begripvoor dat, zoals de afgelo penjaren meerdere malen voor gevallen is, een scheidsrechter de boel voor gezien houdt als het te onbeschoft wordt. Gebleken is bat zo'n afkoelingsperiode zin beeft omdat er dan meestal on middellijk onderling een soort jolletief opvoedingseffect op gang komt. Haarwater nu gebeurd is, is vol slagen idioot. We mogen hopen datNAC weigert om die vijf mille overte maken en naar de rechter stapt. Die zal om te begin- nen, lijkt mij, willen weten svat er precies geroepen is tijdens die voetbalwed- i strijd, en ten tweede zal hij traagwillen weten wie dat jedaan heeft. Weet u dat nieteens, heren van de KN VB? Ga dan eerst uw huis werk maar eens over doen. natuurlijk staat er een sanctie op het uiten van vuige of racistische taal. Als u morgen op straat een grote mond opzet tegen een politieagent en die voor rot te vis of erger uitmaakt, dan loopt u de kans dat u daarvoor bekeurd wordt. Dan wordt in het proces-verbaal netjes uitgetikt wat u er in uw drift uitgekraamd heeften op basis daarvan bekijkt een officier van justitie of er aan leiding is om u een aangetekende briefte sturen. Da's een procedure die voor ie dereen geldt, maar in de voetbal wereld zijn ze van mening dat een voetbalstadion een vrijstaat is waar eigen regels en wetten gelden. Een opvatting die onderstreept wordt door de gebroeders De Boer. De tweeling is door een van de twee schoonvaders aan het terstand gebracht dat hij wel heel oneerlijk behandeld wordt door de Nederlandse fiscus. Vraag me niet naar de percenta geswaar het hier om gaat, want ik weet het niet en het interes seert me ook niet bijster. Het gaat er geloof ik om, als ik het goed begrepen heb, dat ze van mening zijn dat ze iets heel spe- ciaal voor ons allemaal te beteke nen hebben. En dat ze daarom in hetzelfde belastingtarief als bij standsmoeders en AOW'ers inge deeld wensen te worden. Niks mis met traptechniek en spelinzicht van de De Boertjes, maar aan het gevoel voor ver houdingen blijkt het een en an der te mankeren. Ik denk dat ik aan mijn volgende aangiftebiljet- je een handgeschreven kattebel- W ga nieten. Ik voel me name- Jkook best speciaal. Zo blijken bijvoorbeeld enkele ooms en tan- les mijn stukkies te vreten, iedere week opnieuw. Dat beweren ze tenminste altijd op verjaardags- uu0S a's ze een Paar h°rrels op ebben. Met een beetje mazzel ™]kt de inspecteur voetbalhater on liefhebber van azijnpis te zijn en kort-ie deze bijzondere belas- lln9plichtige daarom ook een P'ocent of dertig. ™®n vraag ik me af wat de ■ogende surprise van de KNVB 2yn. Misschien tien mille boe svoor NAC omdat er tussen de pP°rters die bij PSV-NAC aan- rjj.waren, een paar een ver- ie °f achterstevoren op den? Zeven rooie ruggen om- Eindhovense suppoost na een penetrante pislucht ,f 'oven heeft? In hetzelfde aar hij iemand met een on- »n'e Lar Bre(laas accent met Tfc^van opluchting zijn ulp beeft horen dichtritsen? bruit 66,1 i01, Peek' en maak d k van de ruimte die in je jng ontstaan is door het uE uPstappen van een at „.ijl kracht. Reserveer a„L V0,0r 1 honorarium eetdatft? advocaat Die Is Verdi! d en dwars teru9 en dï 'n een echte zaak te- d'o amateur.;™,,;^ de KNVR3 MatfUr"'nquisiteurs van Chet nn eenbeet'ema22el '^aftrekken °9V3ndebelaS" kéon Krijnen Bijna een jaar nadat Graham Arnold NAC verliet, hebben de Bredase fans hun hart opnieuw aan een spits uit Australië verpand. Ante Milicic, 23 jaar, onmiskenbaar talentrijk en bovenal een aardige vent, die in zijn kille huurwoning langzaam aan het leven en het voetbal in Nederland en Breda begint te wen nen. Ondanks, of dankzij de invallende winter kan hij maar niet in de kerststemming komen. Over een week zit ie tot zijn grote vreugde on the beach. Door John Nijssen Breda - De kleur, geel, van de gordijnen heeft niks van doen met NAC. Zoals het grijs van de vloerbedekking en de kale mu ren geen afspiegeling zijn van het bestaan dat Ante Milicic leidt. Murw van het zoeken naar een huis en uitgekeken op de ho telkamer waar ie tot dan toe ver bleef, koos hij op 'n goede na jaarsdag deze bijkans onvindba re doorzonwoning in de Haagse Beemden tot de zijne. „Er lag niet eens iets op de grond! Oh, is dat gebruikelijk in Nederland. Hoe dan ook, ik heb expres de goedkoopste, lelijkste spullen uitgezocht die ik maar kon vin den." Een visueel gehandicapt, op hol geslagen paard kan amper scha de aanrichten in Milicic' stulpje. Dus de bende die de Australiër voorspelt, valt reuze mee. Toch zeker voor een man alleen zon der stofzuiger. „Die leen ik zo nu en dan hiernaast." Het mankeert next door blijkbaar aan een grasmaaier... Een behulpzame overbuurvrouw leerde hem hoe de kliko's te ge bruiken die zijn voortuintje vul len. Daarin mag hij 'helaas' geen oud papier dumpen. „Is het nor maal dat er zoveel rotzooi wordt bezorgd?" Luidruchtig kleppe rend geeft de brievenbus ant woord. „Dat bedoel ik nou." De bel kondigt een volgende onder breking aan alsmede een jeugdi ge fan. „De kinderen uit de buurt weten mij te wonen, hoor. Leuk? Jazeker. Ik heb alleen geen posters meer met mijn beel tenis erop. Die zijn al op, dus nu moet ik ze even teleurstellen. Weet je, die kinderen zwaaien mij 's morgens ook dikwijls uit. Geinig is dat, hè?" Als de voor de wijk kenmerken de rust is wedergekeerd, gaan de verslavende spelcomputer en de stereo uit. Het echte interview kan beginnen en komt rap op de naderende Kerst. Milicic gaat geen kerstboom zetten. „Voor wie? Ik ben zelfs 'te lui' om kerstkaarten te versturen. Schandalig, hè. Ik koop enkel een cadeautje voor mijn vader (zijn moeder overleed in '91, JN). Het gekke is dat ik altijd echt van Kerstmis hield. Vroeger tuigde ik de kerstboom op en die bleef dan doodleuk tot april staan." Rampzalig De met lichtjes versierde huizen en winkels hier, spreken hem erg aan. Verder kan zijn eerste cold Christmas hem gestolen worden. „Het hoort mooier te zijn, ro mantischer. Maar dat weer joh, die kou... Rampzalig. Kan niet gezond zijn, als je het mij vraagt. Mijn benen doen er pijn van. Ik ben echt bang om ziek te wor den. Daarom zou ik op het veld liefst handschoenen, een muts, maillots en een hemd met lange mouwen dragen. Maar ze lachen me vierkant uit. Laatst moest ik na de wedstrijd het ijs van mijn autoruiten krabben. Werkelijk Spanje, de Griekse eilanden. Maar morgen kan alles over zijn, doordat je bijvoorbeeld een been breekt. Daarom ook koop ik bij na niks voor mijn woning. Waar moet ik al die dingen laten als ik weer wegga? Bovendien kun je de inrichting beter overlaten aan vrouwen, die hebben meer smaak." Het ongezellige dak bo ven zijn hoofd biedt Milicic des ondanks de rust die hij nodig had om te aarden in Breda. „Okay, dit huis is niet je-van- het. En Breda is klein, ik bedoel: Sydney telt vijf miljoen inwo ners. Niettemin gaat het nog net. Ik vind Breda best een leuke stad. Kan er mijn weg vinden. Het hebben van een eigen plekje onder de zon, maakt in ieder ge val dat ik georganiseerder leef. In het begin, vanuit dat hotel, viel het vies tegen. Alles was vreemd en nieuw. Je moet aan zoveel kleine dingen wennen. Aan de frequentie en de manier van trainen natuurlijk het meest. In Australië was voetbal eigen lijk niet meer dan een spel. En 'wij' zijn ook niet zulke strebers. Dat is waarschijnlijk de reden dat het nationale team de WK niet heeft gehaald." „Hier gaat het er veel fanatieker, professioneler en serieuzer aan toe. Ik werd er gewoon nerveus van, ja echt. Met het geven van eén slechte pass, zat ik de rest van de dag in mijn maag. En moe dat ik eerst was! In het trainingskamp vóór het seizoen lag ik om acht uur uitgeteld in bed. 'Dit wordt een drama', dacht ik meer dan eens. Zo naïef als ik was, drong het bijvoor beeld ook niet tot mij door, dat iedereen extra zijn best deed om indruk te maken op de nieuwe trainer. Zoetjesaan ging het be ter. Veel eerder dan verwacht heb ik mijn doel bereikt: vast in het eerste spelen." Geslepen Milicic kan zich wel vinden in de vergelijking met een ruwe dia mant, die in de letterlijke en de figuurlijke zin nog geslepen moet worden. „Al vraag ik mij dus af, of ik hard en 'brutaal' ge noeg ben. Feit is dat ik de afge lopen vijf maanden ontzettend veel geleerd heb. Van de trainers met name. Herbert Neumann en Ton Lokhoff zijn ervaren man nen, van wie ik met plezier iets aanneem. Dergelijke types mis je in het Australische voetbal. Als de coach daar weieens kritiek hadden, dacht ik: wat heb jij ooit gepresteerd om mij de les te le zen?" „De Bredase fans schijnen mij te mogen. Dat is ongetwijfeld deels het gevolg van de Graham Ar nolds populariteit. Want laten we eerlijk zijn: het publiek is dit seizoen bepaald niet verwend. Onbegrijpelijk hoe wij punten weggeven. NAC mag thuis hoog uit van Ajax, Feyenoord en PSV verliezen, toch nooit van NEC en Sparta... Kom op zeg. Daartegen redt een gemiddelde Australi sche club.het nog, zuiver op ka rakter. Dan kun je zeggen: NAC was niet bijster gelukkig of het lag aan de scheidsrechter, maar dat zijn stomme smoesjes. Het klassement liegt niet en een tien de, elfde plaats is voor niemand interessant." „Op dit moment presteert NAC onvoldoende om voor Europees voetbal in aanmerking te komen en te goed om te degraderen. Wat overblijft, is een onbedui dende rol in de middenmoot. Volgens menigeen bezit NAC ge noeg kwaliteit, het komt er al leen nog te weinig uit. Misschien gebeurt dat wèl met een balvas te, (kop)sterke aanvaller erbij. Wie weet. Luister, Stewart, Ar- veladze en ondergetekende zijn tenslotte vergelijkbare spelers - uitstekend in de combinatie - die het in de lucht afleggen. Nou geef ik grif toe dat voetbal over de grond het mooist is... Trou wens, voor een remedie moet je niet bij mij zijn. Een club betaalt z'n coach toch om oplossingen aan te dragen." NAC'er Ante Milicic in zijn doorzonwoning in de Haagse Beemden. „Morgen kan alles over zijn, doordat je bijvoorbeeld een been breekt. Daarom ook koop ik bijna niks voor mijn woning.foto de stem/ben steffen niet te geloven. Dat had ik nog nooit meegemaakt. 'Wat doe ik hier in vredesnaam', dacht ik toen. 'Ben ik dat hele eind geko men om kou te lijden en achter 'n bal aan te rennen?' Stel je voor, 'thuis' blijft het 's winters min stens tien graden." Op 22 december, daags na NAC's laatste wedstrijd voor de win terstop in Volendam, neemt Mi licic vooral daarom de wijk naar zijn vaderland. „Negen dagen slechts. Ach, beter dan niets. Het wordt een drukke tijd, want ik moet nog tal van zaken afhande len. Zoals? Mijn auto verkopen onder andere. En kleren uitzoe ken. Ik mocht van de zomer na melijk maar twintig kilo bagage meenemen, zodat ik haast zon der kleren in Nederland aan kwam. Enfin, ik leg een giganti sche lijst aan met dingen die ik in de vakantie moet regelen. Je begrijpt, eigenlijk heb ik het dus te druk voor die kerstboom en die kaarten..." In Australië is het nü hartje zo mer, 39 graden. „Zodra ik aan kom, ga ik naar het strand, de zee in. Op m'n sufboard. Totdat ik overal kramp voel. Heerlijk!" De zoon van Kroatische ouders viert Kerstmis voornamelijk met zijn kameraden in Sydney, waar hij op 4 april 1974 ter wereld kwam en groot groeide. Als het vriendinnetje hem opwacht dat hij bij zijn vertrek naar Neder land achterliet, heeft zij pech ge had. „Ik wil weer even met de jongens optrekken, net als vroe ger, daar houd ik van. Lekker re laxed, the easy way. Leven in Australië was ontspannen, sim pel zelfs. We hadden allemaal een makkelijk baantje. Ik werkte als manusje-van-alles in een fa briek. Vorig seizoen werd ik full- prof, desondanks trainden we slechts drie avonden in de week. Nou ja, trainen. Lachen en dol- derlandse les. Het gaat hem ech ter niet snel genoeg. „Gelukkig spreken de meeste mensen hier Engels. Een goed gesprek voe ren, blijft niettemin moeilijk. Maar wat zou ik klagen? Beeld je eens in wat Nebo (de Serviër Ne- bosja Gudelj, JN) moet door staan. Ik ben de enige die hem verstaat. Vorige week waren we met NAC naar de bioscoop in Antwerpen, waar ik trouwens vaak heen ga. Wat ik wil zeggen, is dat Nebo dus helemaal niks snapt van zo'n film. Dan vraagt ie mij wel om vertalingen, maar daar is ook geen bijhouden aan." Gudelj woont met vrouw en ko ters twee huizen bij Milicic van daan. Een paar straten verderop woont Aussie Zlatko Arambasic, die pas van NAC naar RBC ver kaste. Via Gudeljs satelliettele visie wordt naar (Joegoslavisch) voetbal gekeken. Visites aan het adres van Arambasic draaien doorgaans om eten. „Verder ben ik goed bevriend met Maarten Atmodikoro, die in Rotterdam woont. Met hem ga ik regelmatig stappen. Prachtige stad, Rotter dam. Doet me een beetje aan Sydney denken, waar eveneens veel nieuw- en hoogbouw staat. Wat dat betreft, maar ook van wege de supporters en het sta dion, trekt Feyenoord mij wel. Meer dan Ajax en PSV." Of er bij zo'n grote club wellicht een toekomst voor hem is wegge legd, weet Milicic niet. „Ik doe sowieso niet aan carrière-plan ning. Voorlopig ben ik drie jaar aan NAC verbonden, volgens mijn contract althans. Later wil ik terug naar Australië. Dan neem ik wederom een eenvoudi ge job, in een sportshop ofzo. Niemand weet echter wat het lot voor hem in petto heeft. Voor een voetballer is dat helemaal onze ker. Ik hoop nog veel van de we reld te zien. Amerika, Parijs, len. Ook na de wedstrijden, on geacht de uitslag, was het altijd dikke pret. Met de coach voorop naar de disco. Die stond nota be ne met meer meisjes aan te pap pen dan de spelers. Van zo'n man kun je toch niets meer- leren. Hooguit wat versiertrucs, haha." Hoe dierbaar het land Down Un der hem ook is, voetballend raakte Milicic erop uitgekeken. De spits moest, in het belang van zijn ontwikkeling, zijn vleugels uitslaan. „Ik kon op mijn 19e ook al naar Europa, maar toen vond ik mezelf te jong. Je moet er mentaal klaar voor zijn, want het is nogal een stap, hè. Buiten Holland zag ik alleen Engeland zitten. Puur omwille van de taal, want het Britse voetbal spreekt mij totaal niet aan." De Australiër, al wel vertrouwd met het rechts rijden, volgt Ne- Ante Milicic wordt vastgehouden door Melchior Schoenmakers van FC Groningen, de tegenstander van morgen. foto cor viveen

de Stem | 1997 | | pagina 11