Busstaking voorlopig van de baan Kabinet: 'Belasting op arbeid 10 miljard lager' Ambtenaren Hulst mogen van B en W bijklussen EUZE De zomer o Taxi voert actie Sorgdrager: 'Optreden Euro-top was niet goed' Vreijsen gaat weg bij NAC Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 6- -ó Actiedreiging Spoorwegen blijft Onderzoek naar traude Curasao DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Boonstra wilde weg bij Philips als Timmer bleef Renault roept auto's terug Simon Stevin zet vrijwilligers aan de kant Vreijsen: futsjie DE STEM A pleet met tesehrijviagen 'dige tips.' telkens weer. gratis winter- met handige ld een boekje sbeplantingen, een voordeel- ndt het gewoon re keer weer e Herwig verzorgt nde reportages uit :uze. De mooiste tuincombinaties Inspirerend om te en. ER O' -O i t37e JAARGANG 4 katernen De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Surplus Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 Cl t/m C4 01/ D2 E1 RTV-programma's E2 Van onze verslaggever Breda/Bergen op Zoom/Den Haag - Er komen voorlopig geen stakingen in het stads- en streekvervoer nu de Haagse recht bank minister Jorritsma (Verkeer) op de vingers heeft getikt. Ze mag van de rechter geen concurrentie in het openbaar vervoer invoeren, tenzij ze de werkgelegenheid en arbeidsvoorwaarden van al het personeel garandeert. De actiedreiging bij de Neder landse Spoorwegen is met deze uitspraak nog niet van de baan. Vanmiddag praten de Vervoers- bonden van FNV en CNV en de spoorbond FSV met Jorritsma. Als zij weigert voor het spoor de zelfde garanties voor werk en loon af te geven als voor het streek- en stadsvervoer, komen daar wel acties. De bonden heb ben Jorritsma een ultimatum ge steld, dat vandaag afloopt. Het conflict tussen de bonden en de minister draait om de komen de privatisering van het stads- en streekvervoer, via het aanbeste den van dat vervoer. Het bedrijf dat de meeste bussen iaat rijden voor de minste subsidie, krijgt voor enkele jaren de gunning. Na die tijd volgt een nieuwe aanbe steding. De bonden vrezen dat nieuwe werkgevers zich niet gebonden zullen achten aan de bestaande arbeidsvoorwaarden. Ze eisen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat de arbeids voorwaarden voor tien jaar wor den gegarandeerd. Jorritsma weigert die garantie af te geven omdat, zegt ze, de pro vincies na 1 januari aanstaande verantwoordelijk worden voor het stads- en streekvervoer. Maar de Haagse rechtbank tikte haar gisteren op de vingers: ze beloof de immers al in een brief van 29 november 1995 dat zonder garan ties voor werk en inkomen het stads- en streekvervoer niet zou worden aanbesteed. Het kabinet buigt zich vandaag ook over het vonnis, omdat een meerderheid in de Tweede Kamer nu pleit voor uitstel van de priva tisering van het streekvervoer. De meeste partijen in de Tweede Von onze verslaggever Willemstad - Justitie is bezig met een nieuwe grote fraudezaak waar een netwerk van bedrijven onpersonen bij betrokken is. Ne derlandse rechercheurs en Antil liaanse collega's hebben gisteren °P Curagao drie huiszoekingen gedaan. Ze deden invallen bij twee trustkantoren en een wo- •dng in een viüawijk en namen documenten in beslag. Trustkan toren beheren vennootschappen die met name door Nederlanders op de Antillen zijn opgericht om belasting te ontlopen. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. De verdachten zijn Neder- anders. Justitie ontkent dat het onderzoek te maken heeft met de oeursfraudezaak. (ADVERTENTIE) Zaterdag 20 december in deze krant, een speciale advertentiepagina voor alle reislustige consumenten. Met een overzicht van de beste zomervakantiebestemmingen. Touroperators, reisbureaus en verkeersbureaus presenteren de mooiste zomergidsen. - De zomer op zicht? Houdt uw eigen reaionale krant in da naton DE STEM 8 "7 0311 000218 VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Ajax plaatst zich door gelijkspel voor kwartfinales UEFA-beker Versmalling Zeelandbrug gevaarlijk PAGINA Bestuur van waterschap ontevreden PAGINA PAGINA Het moet knus zijn met de feestdagen PAGINA Radioduo moet afkicken van 'Breakfast Club' MIN./MAX. 3/7 /w Guur Vandaag zorgt een vrij krachtige noordwestenwind voor guur weer. Het is wisselend bewolkt met af en toe een bui. De temperatuur (gisteren met 13 graden extreem hoog) zakt flink. Kamer, op de WD na want die blijft Jorritsma door dik en dun steunen, vinden dat de concur rentie in het openbaar vervoer pas mag ingaan als de nieuwe Wet Personenvervoer in werking treedt. Maar dat zal nog zeker een half jaar duren. Het ligt daar om voor de hand de zaak over de komende Kamerverkiezingen heen te tillen. Het is de tweede keer deze week dat de rechter op de rem trapt als het gaat om de markwerking in het openbaar vervoer. Maandag oordeelde het College van Beroep dat de experimentele aanbeste ding van Limburgse buslijnen in 1994 onrechtmatig was. Eerder deze week besloten ka derleden van de Vervoersbond FNV in Oosterhout en leden van de gelijknamige CNV-bond in Bergen op Zoom acties te gaan voeren. Als Jorritsma niet vóór vandaag door de knieën zou gaan, zouden de bussen van de BBA vanaf volgende week in de remises blijven. Die plannen zijn voorlopig van de baan. Brabant Districtbestuurder Couwenberg van de Vervoersbond FNV beves tigt dat de acties bij de BBA voorlopig zijn opgeschort. „Er liggen nu garanties voor het bus- personeel en die gelden voor tien jaar na het moment van aanbe steding van buslijnen door de provincie. Wat wij nu moeten gaan doen, is dezelfde voorwaar den afdwingen voor personeel van NS en taxibedrijven. We zijn dus nog niet klaar. Met de NS gaan we volgende week al aan de slag." Eindhoven (anp) - Cor Boonstra heeft begin dit jaar gedreigd Phi lips te verlaten als Jan Timmer zou worden benoemd tot voorzit ter van de raad van commissaris sen. Dat schrijft onderzoeksjournalist Marcel Metze in een gisteren ver schenen boek over Philips. De verhoudingen tussen Boons tra en Timmer waren zo slecht dat de nieuwe Philips-president er niets voor voelde verantwoor ding af te leggen aan zijn voor ganger. De Raad van Commissa rissen en Boonstra stelden Tim mer voor zijn benoeming tot pre sident-commissaris een jaar uit te stellen. Timmer vond dat on aanvaardbaar en stapte op. ZIE ECONOMIE-A7: Philips toneel van koningsdrama Rond de honderd taxichauffeurs uit Rotterdam en Amsterdam hebben gisteren de snelwegen rond hun steden korte tijd bezet. De chauffeurs reden langzaam over de wegen om hiermee te protesteren tegen het voornemen van minister Jorritsma (Verkeer) de concurrentie in de branche te bevorderen. De minister wil meer chauffeurs toelaten en ook dat passagiers over de prijs kunnen onderhandelen. De actie zorgde voor lange files op de verschillende wegen. foto anp Van onze verslaggever Hulst - Ambtenaren van de gemeente Hulst mogen bouwtekeningen maken voor anderen. Voorwaarden zijn wel dat het buiten werktijd gebeurt en de ambtenaar in voorkomende gevallen niet zelf de bouwaanvraag be handelt. Het dagelijks gemeentebestuur heeft zo de kou uit de lucht ge haald van het onderzoek door de Inspectie Ruimtelijke Orde ning van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) naar het vergunnin genbeleid van de gemeente. Tijdens dat onderzoek bleken ambtenaren tekenwerkzaamhe den voor derden te verrichten. Dat varieerde van kleine bouw werken tot en met verbouwin gen en nieuwbouwwoningen. De inspectie raadde de gemeen te in haar rapport aan een goede instructie op te stellen voor ambtenaren die er in hun vrije tijd bijklussen. Die aanbeveling nam het college van burgemees ter en wethouders (B en W) over, zo bleek gisteren bij de be handeling van het rapport in de raadscommissie Stads- en Dorpsontwikkeling. B en W gaan in de loop van het Wethouder G. v.d. Voorde: affaire is afgedaan. foto camile schelstraete volgend jaar spelregels opstel len om het bijklussen te regelen. De instructie geldt voor 'neven activiteiten van ambtenaren waarbij er sprake kan zijn van belangenverstrengeling, alsme de ter voorkoming van negatie ve uitwerking op de arbeidspro- duktie', omschreef de Inspectie Ruimtelijke Ordening. Controleren Diezelfde inspectie komt najaar 1998 nog een keer op bezoek in Hulst om te controleren of de gemeente zich inderdaad aan haar belofte heeft gehouden en de instructie ook heeft inge voerd in de organisatie. Wethouder G. van de Voorde vond dat daarmee de hele affai re als afgedaan kon worden be schouwd. De diverse vertegenwoordigers van de politieke fracties in de gemeenteraad konden goed le ven met de toezegging. Ze maakten weinig woorden meer vuil aan het onderwerp. De In spectie Ruimtelijke Ordening vond overigens, dat de gemeen te in vergelijking tot andere ge meenten in Nederland de zaken op het gebied van VROM goed voor elkaar heeft. „Het algeme ne beeld is positief. Hulst doet het zeker niet slecht en behoort zelfs op landelijke schaal bezien tot de betere gemeenten," aldus een van de leden van de drie koppige delegatie van de in spectie die gisteren vanuit Eindhoven naar Hulst was afge reisd om nadere toelichting op het onderzoek aan de commis sieleden te geven. Die benadrukte gisteren voor alle duidelijkheid, dat niet ge constateerd was dat de ambte naren ook bijklusten onder werktijd, zoals burgemeester Kessen aanvankelijk wel be weerde. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil de belasting op arbeid met tien miljard gulden omlaag brengen. Om dat te kunnen betalen, gaat de btw omhoog, worden er aftrekposten ge schrapt en stijgen de milieu lasten. Daarnaast is er 2,5 tot 5 miljard gulden nodig aan lastenverlich ting om de koopkracht op peil te houden en de werkgelegenheid te stimuleren. Dat staat in de gisteren gepresen teerde nota 'Belastingen in de 21ste eeuw, een verkenning' van de bewindslieden Zalm en Ver meend van Financiën. In het langverwachte belastingplan worden de contouren geschetst voor een nieuw stelsel in de ko mende eeuw. Het systeem kan volgens beide bewindslieden op zijn vroegst in 2001 of 2002 ingaan. PvdA en WD reageren enthousiast op de plannen, D66 en het CDA tonen zich kritisch. Het kabinet noemt het huidige belastingstelsel deels verouderd, omdat het arbeid te zwaar belast en geen rekening houdt met de toenemende globa lisering, de internet-economie en de vergrijzing. In het nieuwe plan vindt er een forse verschuiving plaats van de belasting op arbeid naar die op consumptie en milieu. In de verkenning staan drie sce nario's voor verlaging van de hui dige tariefschijven. In de eerste optie blijft een belastingvrije som bestaan. De belastingtarieven (momenteel 37,3, 50 en 60 pro cent) gaan licht - met pakweg twee procent - omlaag. De lengte van de schijven blijft even lang. In het tweede model wordt de be lastingvrije som vervangen door 'een voor iedereen gelijke hef fingskorting op het netto-inko men. Dat leidt ook tot licht ver laagde tarieven met iets verleng de schijven. In het derde meest vergaande model verdwijnt de belasting vrije som helemaal. Daardoor kunnen de schijven drastisch da len: naar 20, 35 en 50 procent. Maar die schijven zijn wel een stuk korter. Van het lage tarief van 20 procent profiteren met na me de minimumloners. Welk tariefsmodel de eindstreep haalt, wordt beslist tijdens de formatie van het volgend kabi net. Ook over de toekomst van het arbeidskostenforfait (een af trekpost voor werkenden) wor den pas later knopen doorgehakt. Zalm en Vermeend steUen voor het arbeidskostenforfait te ver hogen, omdat dat goed is voor de werkgelegenheid. Er zou dan een streep kunnen door het reiskos tenforfait. Daarnaast komt er mogelijk nog een aparte arbeids- toeslag. Of die alleen ten goede komt aan de laagstbetaalden is nog punt van discussie. VERVOLG OP BINNENLAND - A4: Nieuwe belasting op het vermogen ZIE OOK BINNENLAND - A4: - 'Het belastingstelsel wordt rechtvaardiger' - Belastingplan in vogelvlucht Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdra ger (Justitie) heeft gisteren af stand genomen van het optre den van politie en justitie in Amsterdam tijdens de Euro top. De minister vindt achteraf dat politie en justitie artikel 140 uit het wetboek van strafrecht, ver denking van lidmaatschap van een criminele organisatie, niet hadden moeten gebruiken om tot massale arrestaties over te gaan. Dat verklaarde de minister giste ren in een overleg met de Tweede Kamer over het optreden van de politie waarbij 350 mensen bij het krakersbolwerk Vrankrijk in Amsterdam werden opgepakt. De Kamer eiste in het overleg dat de minister afstand nam van de con clusie van het college van procu reurs-generaal dat het optreden verantwoord was. Sorgdrager, die zich eerder ach ter het coHege had geschaard, zei gisteren dat politie en justitie 'in dit soort gevallen' niet artikel 140 moeten gebruiken. Ze bleef erbij dat de keuze om de mensen in Amsterdam op basis van verdenking van lidmaat schap van een criminele organi satie op te pakken op zich niet fout was geweest. Maar omdat geen van arrestanten vervolgd wordt omdat het bewijs niet hard te maken is, is de aanpak niet voor herhaling vatbaar. Sorgdrager nam daarbij ook af stand van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrak- king die heeft verklaard een vol gende keer op dezelfde manier te 160.000 Parijs (afp) - Renault roept 160.000 auto's van de modellen Twingo, Clio en Laguna terug naar de garage om de elektronica van de airbag te controleren. In bepaalde omstandigheden kan de airbag spontaan gaan werken als gevolg van statische elektriciteit. Het gaat om auto's die zijn gepro duceerd tussen juni en november dit jaar. Hoeveel auto's er in Nederland naar de garage terugmoeten, is niet duidelijk. De Franse autofa brikant laat weten dat bij de Clio en de Twingo alleen de airbag aan de passagierskant hoeft te worden gecontroleerd. Bij de Laguna gaat het om beide airbags. De eigenaren krijgen schriftelijk bericht. Breda - Martien Vreijsen, technisch en commercieel di recteur van NAC, legt zijn functie neer per 1 juli 1998. De manager zegt na negen seizoenen de tijd rijp te vin den om zijn loopbaan op een andere manier voort te zet ten. Vreijsen gat samen met NAC een opvolger zoeken. ZIE SPORT -BI: Minister Sorgdrager. foto de stem/johan van gurp zullen werken. Een meerderheid in de Kamer was daar tevreden mee. De fracties van WD, CDA, PvdA, GroenLinks en SP hadden eerder stevige kritiek geuit op de gang van zaken tijdens de top in juni. De fracties waren kwaad dat de arrestanten niet vervolgd zijn omdat justitie het bewijs niet kon rondkrijgen. Volgens de Kamer hebben politie en justitie daarmee op zijn minst de indruk gewekt dat het straf recht is misbruikt om mensen preventief in hechtenis te nemen. Hoeven - Sterrenwacht Simon Stevin in Hoeven zet tientallen vrijwilligers aan de kant die en kele weken geleden kritiek lever den op het bestuur en directeur K. Vaartjes. De vrijwilligers stellen dat er voor hen in de sterrenwacht niet meer te werken valt, omdat de re latie met bestuur en directie ern stig verstoord is. Ze hekelen de commerciële koers die de in ern stige financiële problemen verke rende sterrenwacht wil gaan va ren. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U ktest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen, Naam: Adres: Postcode:.Plaats:. Telefoon:..Bank/Oironr:...., Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1