aar in chemische industrie Hoofdkantoor Suiker Unie naar Dinteloord, 30 banen weg 30611 Chemie noemt 4Kyoto' bedreiging voor de groei Foute koers dupeert personeel Red Band Rijkaard stapt nu al uit het ondergoed DB STEM Crisis Azië remt groei in '98 ste/Telefoniste ersassistente ste medewerker ECONOMIE A7 Bouw Europese 70-zitter is van de baan ECONOMIE KORT 'Glastuinbouw naar Zeeland en Brabant' Philips wil 'eigen' plaatsen in trein Vaste kosten creditcard niet aftrekbaar Gedwongen ontslag bij Consumentenbond Zuid-Korea gelast sluiting 5 banken Weinig enthousiasme beursplan Roccade Hoofdverdachte beursfraude vrij Voor eerste maal spoorlijn van NS particulier verkocht 11 i i i DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 wn onze verslaggever greda - Suiker Unie ver plaatst in de loop van 1999 I zijn hoofdzetel van Breda I „aar Dinteloord. De verhui- I zing is onderdeel van een stro- I omlijning van de totale orga- I nisatie. De drie suikerfabrie- I ken (Dinteloord, Groningen, I puttershoek) komen onder I één regie te staan. Door de re- I organistie zullen ongeveer I dertig banen verdwijnen. Dit heeft Suiker Unie gisteren bekendgemaakt. Suiker Unie is onderdeel van het voedingsmid delen- en ingrediëntenconcern Cosun, waartoe ook bedrijven als Sensus en Van Gilse in Roosen daal en SVZ in Etten-Leur horen. Tot voor twee jaar heette het con cern nog Suiker Unie, maar om dat die vlag de lading niet meer dekte, werd besloten tot naams verandering. De naam Suiker Unie bleef bestaan voor de tak waarin de suikerfabrieken zijn ondergebracht. Het hoofdkantoor van Cosun is en blijft in Breda gevestigd. In dat gebouw werkt ook de centra le staf (circa 50 mensen) van Sui ker Unie. Die staf wordt ver plaatst naar Dinteloord. Dat zal pas in 1999 gebeuren omdat de kantoorruimte bij de fabriek in Dinteloord eerste uitgebreid moet worden. Wel wordt al vanaf 1 januari 1998 de productie van de drie fa brieken onder één centrale regie gevoerd. De fabrieken krijgen de status van productie-units. De niet-productiegebonden diensten (zoals verkoop en administratie) worden gebundeld in Dinteloord. De dertig banen zullen dan ook vooral bij die afdelingen verval len, Suiker Unie zal de betrokken mensen intern danwel extern herplaatsen. In totaal werken bij Suiker Unie 700 mensen. Volgens algemeen directeur ir. H. Wolters zullen de kosten ver laagd worden door de reorgani satie. Suiker Unie kan daardoor ook in de toekomst beter het hoofd bieden aan de concurren tie. Ook speelt een rol dat in 2001 de huidige Europese suiker marktordening afloopt, wat mo gelijk tot een prijsdaling zou kunnen leiden. „De resultaten van Suiker Unie zijn goed, maar we moeten ook in de toekomst fit blijven," aldus Wolters. De reorganisatie heeft ook perso nele gevolgen in top van Suiker Unie. Hoofd Productie van de drie fabrieken wordt ir. W. Hoge- nes, nu nog directeur van de fa briek in Puttershoek. De plant manager in Dinteloord wordt ing. W. Jonker, afkomstig uit Gronin gen. Over de nieuwe positie van de huidige directeur van de suiker fabriek in Dinteloord, dr. ir. A. Pot, worden binnenkort medede lingen gedaan. Het is de bedoe ling dat hij elders binnen het Cosun-concern een functie krijgt. Van onze verslaggever Leidschendam - De chemische industrie draait in 1997 een top- I jaar. Winst en omzet bereiken records. Maar in 1998 zal de groei afvlakken als gevolg van de crisis in het Verre Oosten. airco en 2.005,- voordeel op :er van deze lawine aan voordeel, t u een interessant aanbod op uw u niet gewaarschuwd hebben- PEUGEOT*» Uitgestelde Betaling tot l-l-'99 - op basis vairdegeM> voorwaarden per aanbieding. Wijzigingen vootbenoixw jtobedrijf J.L. v.d. Voorde, 10, (0162) 45 83 28 \XXER'S uit Rucphen, ;poed een collegiale omputers eigenschappen bezit jke uitstraling heeft zetten om d.m.v. planning izig te zijn, ons te helpen onze ier uit te dragen! HAIRMAXX 19, 4715 CB Rucphen 65-34 12 61 A/E LOCATIE op zoek naar: s, merchandisers, distributeurs, ordigers, reclamemedewerKei ninistrators. Voorzitter ir. R. van der Meer van de Vereniging van de Nederland se Chemische Industrie (VNCI) toonde zich gisteren bij de pre sentatie van de voorlopige resul taten over 1997 'dik tevreden'. De omzet van de chemiebedrijven steeg mede dankzij een uitste kend derde kwartaal met elf pro cent naar 54,6 miljard. De laatste tonnen productie zijn in de chemie altijd bijna pure winst en dat blijkt uit de winst groei van bijna 25 procent. De winst na belasting van de Neder landse chemische industrie stijgt van ƒ5,3 naar 6,6 miljard. Daarmee overtreft 1997 het vori ge record uit het hoogconjunc tuurjaar 1989, toen het bedrag van 6,5 miljard werd verdiend. Investeringen De winst is in relatieve zin heel aardig, constateerde Van der Meer. -De chemische industrie beheert in Nederland voor zo'n 75 mil jard gulden geïnvesteerd vermo gen en de winst vóór belasting bedraagt circa tien miljard. „Grote bedrijven halen hiermee het door hen gewenste rendement op het geïnvesteerd vermogen van vijftien procent," rekende de VNCI-voorzitter voor. De investeringen komen dit jaar op een niveau van 3,3 miljard, vooral dankzij grote uitgaven van Amerikaanse chemie-concerns. De groei is behoorlijk, want de investeringen liggen in 1997 veertien procent boven voor gaand jaar en eenderde boven 1995. Maar in de periode 1989-1991 investeerde de chemie met respectievelijk 4,2 miljard en twee keer 3,8 miljard nog aanzienlijk meer. „De investeringen zijn nu wat meer gespreid," zei Van der Meer. „Maar met alles wat nu op de plank ligt en volgend jaar wordt uitgevoerd, verwacht ik dat de investeringen oplopen naar zo'n is belangrijker dan ervaring- cties een interne training, eden om door te groeien, ak tussen 9.00-15.00 uur. -542481 7-- bestaat een vacature voor ities richten aan: nbergen, Postbus 123, rC Steenbergen ELD& GELUID iOMPUTERS TELEFONIE :e TECHNISCHE DIENST een: audio-video monteur, ica st het repareren van electr ice elfstandig werken met een ng en heb je een rijbewijs, geer dan snel. wassau- ID, Visweg 2 te Baarle-Nasb 78, kontakpersoon: Nicoie Parijs/Naarden (afp/anp) - De Europese vliegtuig bouwer AIR ziet af van de bouw van een nieuwe 70- zitter, de Airjet. De drie aandeelhouders, het Franse Aérospatiale, Ale- aia uit Italië en British Aerospace, zijn niet over tuigd van de winstge vendheid van het project. Alleen al de ontwikkelings kosten van de Airjet werden geschat op 4,2 miljard. AIR "et gisteren weten dat zij wel actief blijft op de markt voor regionale toestellen. AIR, voluit Aero International Re gional, heeft het vorig jaar zeer goed' gedaan met de verkoop van negentig vlieg net besluit komt niet geheel onverwacht. Deze zomer P>ng de lancering van de Air- jet op de luchtvaartshow Le «mrget al niet door. Dat was een tegenvaller voor compo nentenbouwer Fokker Ae- rostructures, sinds het fail- jssement van Fokker onder- oeel van Stork, die hoopte op opdrachten van AIR. „Jam- ®er, het was een goede kans. fi moeten nu op zoek naar andere kansen," luidt de reactie van woordvoerder. een Stork- vier miljard gulden." De directe werkgelegenheid zal daardoor licht toenemen. Saneringen Er werken nu 79.000 mensen in de chemie. Dat zijn er weliswaar vierhonderd meer dan in 1996, maar altijd nog 1500 minder dan in 1995. Sinds 1991, toen de sec tor 94.000 werknemers telde, is de directe werkgelegenheid in de chemie door saneringen en reor ganisaties gestaag gedaald. „Daarbij moet worden bedacht dat bedrijven meer werk uitbe steden, dus de totale werkgele genheid is groter," zei Van der Meer. Zonder de monetaire crisis in het Verre Oosten zou Van der Meer een uitermate optimistisch mens zijn. „Dan zou ik 1998 vol ver trouwen tegemoet zien." Maar de ontwikkelingen in Azië zullen de groei van de chemische industrie in Nederland kunnen remmen, vreesde Van der Meer. „De economische groei in Azië zal dalen, wat een effect heeft op de internationale markten. Een tweede effect is dat door de deva luatie van de Japanse yen en ze ker ook de Koreaanse won met liefst veertig procent, de Aziati sche concurrentiekracht groter wordt." De prijsdruk zal dus toe nemen, terwijl de prijsverhogin gen al sinds 1990 uit den boze zijn. Borreltafel Het belang van Azië moet overi gens ook weer niet worden over dreven, vond de VNCI-voorman. „Van de wereldvraag is Europa goed voor bijna veertig procent en Noord-Amerika 33 procent. Dan heb je Japan met krap acht tien procent. De rest van Azië en Zuid-Amerika doen ieder zes procent." Als de vraag in het Ver re Oosten terugvalt is de invloed niet zo groot, wilde hij maar zeg gen. Tegelijkertijd kan de crisis een mooi moment zijn voor Wes terse bedrijven om hun slag te slaan in Azië, zei Van der Meer. „De IMF heeft een restrictief be leid op het gebied van leningen opgelegd. De bedrijven zijn nu kwetsbaar. Als je wat van plan bent in Azië, moet je het dus nu doen." Dat is geen economische filosofie voor de borreltafel, zei Van der Meer, in het dagelijks leven top man bij Akzo Nobel. „Binnen Raden van Bestuur van grote Europese en Amerikaanse concerns wordt dat beslist beke ken." Door Paul Verlinden KLANTGERICHT zijn is goed. Het is zelfs van levensbelang voor bedrijven die in een competitieve markt opereren. Maar een bedrijf kan ook té zeer de oren naar de wensen van de klanten laten hangen. Het is één van de redenen voor de 'teleurstellende resultaatontwikke ling' bij snoepproducent Red Band Ven- co, die daarom 112 van de 515 arbeids plaatsen schrapt. De CSM-dochter (bekend van merken als Venco, King en Rang) laat er een geen gras over groeien. De personeelsreductie moet nog voor de zomer afgerond zijn. Van de 515 mensen die hun baan verliezen, werken er enkele tientallen met een flexibel- of uit- zendcontract. Die mensen staan dus zonder meer buiten. Maar ook worden er 75 vaste medewerkers gedwongen ontslagen. Tijd om de reductie zelfs maar voor een klein deel via natuurlijk verloop op te lossen is er niet, zegt de directie. De vakbonden zijn verontwaardigd. Die reactie is begrijpelijk. Red Band Venco gaat wat reorganiseren betreft beduidend voort varender te werk dan in het verleden is ge beurd met het aanpassen van de strategie. Al in 1992 zei de toenmalig directeur J. Res- ink in een interview met De Stem dat Red Band Venco te veel producten tegelijk op de markt zette. Ook wees hij er op dat het zon de van het geld was dat het bedrijf twee sterke dropmerken in huis had: Venco en Topdrop. Die merken zouden ineen worden geschoven, maar pas nu - vijf jaar later- krijgt dat plan eindelijk vorm. Wat de vele producten betreft, herhaalde Resinks opvolger P. de Ries vorig jaar dat het bedrijf zich op minder projecten ging concentreren. Maar ook De Ries is er niet in geslaagd Red Band Venco op het juiste spoor te zetten. Wel bracht hij het aantal fabrie ken terug van vier naar drie. De vestiging in Naarden ging dicht. Red Band hield fabrie ken in Roosendaal (drop en winegums), Sneek (pepermunt, zuurtjes) en Turnhout (winegums). Het hoofdkantoor in Breda wordt in 1998 naar Roosendaal overge bracht uit efficiency-overwegingen. De Ries is inmiddels vertrokken (naar in koopcombinatie Superunie) en werd in ok tober opgevolgd door J. Berkenbosch, af komstig van de broodbelegproducent De Ruyter (ook CSM). Berkenbosch geeft toe dat er te lang een verkeerde strategie is ge voerd, al houdt hij zijn voorgangers de hand boven het hoofd: „Zoiets is pas achteraf vast te stellen." Een van de fouten die gemaakt zijn, is het aspect van de 'klantgerichtheid'. Elke (win- kel)organisatie die vroeg of Red Band Venco een snoepje van een ander smaakje of vorm pje kon voorzien, werd op zijn wenken be diend. Het gevolg is dat Red Band Venco 250 soorten snoep maakt met vaak minieme ver schillen. Sommige productgroepen zijn zo klein dat lijnen voor een uurtje productie twee keer moeten worden omgebouwd. Kleine series zijn derhalve duur en niet ren dabel. Red Band Venco wil daarom het as sortiment met maar liefst 40 procent in krimpen naar 150 snoepjes. Red Band wil nog wel nieuwe snoepjes maken, maar die moeten dan ook echt iets nieuws en vooral ook winstpotentie bieden. De te ver doorgeschoten diversificatie is niet de enige reden voor de slechte gang van za ken bij Red Band Venco. Het bedrijf (omzet ruim 150 miljoen gulden) leunt voor 80 pro cent op drop en winegum-achtige produc ten. Juist in die markt is de rek er al jaren uit en is de concurrentie groot. Red Band Venco probeerde de verkopen op peil te houden door een 'volume-strategie' te voeren: vooral veel acties houden om zo klanten te lokken. Dat lukte ten dele, maar door de lagere prijzen schrompelden de marges ineen. Ondertussen verwaarloosde Red Band Venco zijn merken. Waar Red Band vroeger de consument met succesvolle en met prijzen onderscheiden reclamecam- De Red Band-fabriek in Roosendaal. pagnes prikkelde om voor Venco of Topdrop te kiezen, is het nu betrekkelijk stil rond het Roosendaalse snoep. Het roer gaat nu dus om. De snoepfabrikant wil de consument weer opzoeken met recla mes voor met name Vencop-drop en King- pepermunt. Red Band Venco wil weer echt een A-merk zijn. Liever minder drop en winegum verkopen tegen hogere prijzen en aantrekkelijke marges dan als prijsvechter door het leven gaan. De strategie raakt daarmee vooral de fabriek in Roosendaal, waar dan ook 58 banen verdwijnen. Innovatie en reclame kosten geld en Red Band Venco zit vermoedelijk in de rode cij fers (het bedrijf meldt alleen 'niet vrolijk' te FOTO THOM VAN AMSTERDAM zijn over de resultaten). Daarom ziet het be drijf maar één manier om snel geld vrij te maken: drastisch op de kosten besparen door personeel te ontslaan. Het is een mak kelijke weg. Te makkelijk, vinden de bonden, die dan ook een nader onderzoek laten instellen. Zij weten dat moederconcern CSM over het op 30 september geëindigde boekjaar wederom een recordwinst meldde van dik tweehon derd miljoen gulden. En daar waar het ma nagement van Red Band Venco onder het toeziend oog van CSM zelf verantwoordelijk is voor de problemen, mogen zij die niet zo maar op het personeel op de werkvloer af wentelen, vinden de bonden met reden. Door Willem Reijn Leidschendam - De Neder landse chemische industrie vindt de doelstelling om de uitstoot van C02 met acht procent te verminderen vol strekt onhaalbaar, als die strikt op haar eigen activitei ten wordt toegepast. „Tenzij wij de economische groei af schaffen," zegt VNCI-voorzit- ter ir. Rudy van der Meer. Vanochtend moet duidelijk wor den of de wereldconferentie over het broeikaseffect tot afspraken kan komen. Gisteren lag in het Japanse Kyoto een compromis op tafel waarbij de Europese Unie de uitstoot van het broeikasgas C02 met acht procent, de Vere nigde Staten met zeven procent en Japan met zes procent zou be perken ten opzichte van de uit stoot in 1990. Of dat voorstel het haalt, was gisteravond nog lang niet zeker. De Nederlandse chemische in dustrie is bepaald sceptisch over de haalbaarheid. De chemie bloeit en wil volgend jaar voor vier miljard gulden investeren in nieuwe fabrieken. Die worden, zo verzekert Van der Meer, met de modernste technologieën ge bouwd, maar ze zullen zonder meer voor extra uitstoot van het broeikasgas zorgen. Vol trots laat de VNCI gewoon lijk zien hoe de chemische indus trie met jarenlange technische vooruitgang erin slaagt om ener gie efficiënter te gebruiken. „Sinds 1990 hebben is de effi ciency met dertien procent verbe terd," zegt collega-directeur Quik, die als directeur technisch zaken van de VNCI een groot deel van de besprekingen in Kyoto bijwoonde. Die verbetering is echter geheel opgegaan aan een zelfde stijging van de productie. In absolute zin is de uitstoot van C02 dus gelijk gebleven. Van der Meer erkent het ruiter lijk. Als de chemische industrie minder C02 mag produceren, dan is er geen ruimte meer voor economische groei. Precies wat de milieubeweging predikt. „Dan moeten we als Nederland econo mische groei afschaffen en activi teiten afbreken." Niet dat Van der Meer die mening deelt. „Want daarmee is het broeikas probleem nog niet opgelost. Het broeikaseffect is een wereldpro bleem. Je zult elders moeten hel pen om de uitstoot drastisch te verlagen. Ais de Chinezen elk jaar een kolencentrale van 600 MegaWatt openen, dan helpen die paar bespaarde druppels C02 van Nederland echt niet." Van der Meer ziet meer in het idee om een internationaal sys teem van verhandelbare emissie rechten op te zetten. „Daar ben ik absoluut voorstander van." De gedachte is dat de waarde van het emissierecht het grootste is voor het bedrijf dat het efficiëntste produceert. De zaak zou in Europees verband moeten worden geregeld. Niet de landen maar de bedrijven moeten rechten kopen bij de Europese Unie. „Als wij als Akzo Nobel in Dene marken een warmtekracht-cen trale bouwen, moet dat meetel len. Dan kun je niet zeggen: voor jullie geldt die besparing alleen als je het in Nederland doet. Ik zeg maar zo: wie betaalt, mag ook het krediet hebben," aldus Van der Meer. De doelstelling om de uitstoot in wereldverband met acht procent te beperken, vindt Van der Meer wel haalbaar. „In Nederland hebben wij alle grote stappen ge zet. De volgende besparing kost naar verhouding steeds meer. Maar in bijvoorbeeld Oost-Euro pa kun je met relatief weinig geld veel doen." Daarom vindt hij dat internatio nale samenwerkingsverbanden een veel betere oplossing voor het broeikasprobleem dan het stellen van een absoluut plafond per land. Nu al helpen Nederlandse onder nemingen op bescheiden schaal verouderde Oosteuropese ener giebedrijven met het installeren van moderne milieutechnologie. Als de Nederlandse industrie de uitstoot met acht procent zou moeten verminderen, dienen dit soort initiatieven mee te tellen, aldus de VNCI-voorzitter. Voorschoten (anp) - Voormalig profvoetballer Frank Rijk aard heeft zijn lingerielijn Underjeans nauwelijks twee jaar na oprichting alweer verkocht. Branchegenoot Van Heek- Tweka uit Losser neemt de prille onderneming per 1 janua ri volgend jaar over. Hoeveel de transactie de oud-Ajacied oplevert, blijft geheim. Van Heek-directeur G. Stein- meijer houdt het op 'een rede lijk bedrag'. De voormalige in ternational is niet de enige aan deelhouder. Hij tilde Under jeans twee jaar geleden van de grond samen met zijn vriend en zakenman Benny Garcia. Die introductie liep voorspoe dig. Inmiddels is het bodyfashi- onconcept goed voor een omzet van 5 a 6 miljoen, maar nog niet winstgevend. „Daarmee heeft Underjeans een omvang bereikt waarbij je zegt: moeten we op eigen kracht verder uit breiden of samenwerken," al- das Steinmeijer. „Frank is toch meer geïnteresseerd in voetbal en sport. Daarom viel zijn keu ze op het laatste." De oud-voetballer, momenteel bezig met een verkorte cursus coach betaald voetbal, blijf wel direct bij het bedrijf betrokken. Hij gaat zich bezighouden met de public relations en de ont wikkeling van de collectie. Un derjeans gaat bij Van Heek deel uitmaken van dochteronderne ming L. ten Cate in Geesteren. Rijkaard heeft in zijn sportieve loopbaan flink verdiend. Quote schatte zijn vermogen onlangs op 35 miljoen. Daarmee prijkt hij volgens het zaken blad op de 340e plaats van de top-500 van rijkste Nederlan ders. Van Heek-Tweka is binnen de Benelux marktleider op het ge bied van ondergoed en lingerie. Ook fabriceert de onderneming technisch en interieurtextiel, bad- en sportkleding. Van Heek-Tweka is sinds 1 oktober genoteerd op de Amsterdamse beurs. Den Haag - Het voortbestaan van de glastuinbouw is alleen veilig te stellen door herinrichting van gebieden en verplaatsing van be drijven. De kassen moeten geconcentreerd worden in gebieden die zich goed lenen voor bloemen, groenten en potplanten onder glas. Het Westland en Limburg moeten veel hectare prijsgeven, ten gunste van West-Brabant, Zeeland en Noord-Holland. Tot die conclusie komt het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) in het rapport 'Kansen voor kassen'. Eindhoven - Philips onderzoekt of het zinvol is dagelijks in een paar treinen tussen Eindhoven en Amsterdam een vast aantal plaatsen te reserveren. Het concern is daarover met de NS in ge sprek, aldus een woordvoerder van Philips. Begin volgend jaar verplaatst Philips een aantal activiteiten vanuit het hoofdkantoor en de verkooporganisatie van Eindhoven naar Amsterdam. Een aantal medewerkers blijft vooralsnog in Brabant wonen. Hoeveel mensen dagelijks gaan pendelen, staat nog niet vast. De NS zeggen nog geen mededelingen te kunnen doen. Den Haag - De vaste bijdrage die een houder van een creditcard jaarlijks moet betalen, is niet aftrekbaar voor de belastingen als kosten van een geldlening. Kosten verbonden aan het opnemen van contant geld met die creditcard zijn dat wellicht wel. De Be lastingkamer van de Hoge Raad wil dat het gerechtshof in Arn hem hierover een oordeel velt, op grond van de contractafspraken tussen de bank en de creditorganisatie. Het zou kunnen zijn dat de kosten die de creditcardorganisatie in rekening brengt, in feite moeten worden toegeschreven aan de bank, waardoor het aftrek bare kosten wegens een geldlening zijn. De Belastingkamer boog zich gisteren over de zaak van een creditcardhouder die via con tante opnames in totaal een schuld had opgebouwd van zeventien duizend gulden. Utrecht - Bij de reorganisatie van de Consumentenbond valt niet te ontkomen aan gedwongen ontslagen. Hoeveel dat er zullen zijn, staat nog niet vast. Voorzitter C. van Lookeren Campagne van de bond heeft dat verklaard na afloop van een extra, besloten verga dering van de Bondsraad, het ledenparlement. OR en bonden zijn tegen gedwongen ontslagen. Gezien de ernst van de situatie heeft de Bondsraad een dringend beroep op het bestuur gedaan om snel de vertrouwensbreuk tus sen het personeel en de top te lijmen. Zestig tot tachtig medewer kers zullen hun baan verliezen. Bij de bond werken 290 mensen. Dat de OR het vertrouwen heeft opgezegd in de directie, maakt het volgens Van Lookeren extra moeilijk om uit de impasse te ko men. Het personeel eist dat directeur Westendorp vertrekt. Seoul - Zuid-Korea heeft gisteren maatregelen genomen om de fi nanciële markten in een rustiger vaarwater te brengen. Vijf ban ken gaan voorlopig dicht. De handelsbanken Daehan, Nara, Han- hwa, Choongang en Shinhan moeten de deuren tot eind januari gesloten houden, omdat ze hun torenhoge schulden niet meer kun nen betalen. Voor eind dit jaar moeten de banken reorganisatie plannen voorleggen. De kans bestaat dat zij daarna definitief verdwijnen. Vorige week kregen negen andere noodlijdende handelsbanken al te horen dat ze voorlopig dichtgaan. Den Haag - De enige aandeelhouder van Roccade, de Nederland se Staat, reageert niet erg enthousiast op de beursplannen van Roccade-directeur H. Bosma. „We hebben er kennis van geno men," verklaarde een woordvoerster van het ministerie van Bin nenlandse Zaken koeltjes. De overheid beraadt zich momenteel over de toekomst van het au tomatiseringsbedrijf, nadat de transactie met Getronics vorige week plotseling afketste. Inmiddels hebben IBM Nederland, Debis Benelux en EDS hun interesse voor Roccade kenbaar gemaakt. Amsterdam - Verdachte H.V., mede-eigenaar en ex-directeur van Leemhuis Van Loon, is sinds gisteren vrij. De raadkamer van het Gerechtshof in Amsterdam heeft zijn voorlopige hechtenis ge schorst. V. is één van de hoofdverdachten. V. zat al vanaf 24 oktober vast, de dag dat beursfraude in de schijnwerpers kwam te staan. Zijn advocaat, mr. J. Verhoeff, was in hoger beroep gegaan om vrijlating voor zijn cliënt te bepleiten. V. mag het land niet uit en zijn paspoort blijft ingenomen. Het Openbaar Ministerie kan niets doen tegen de beslissing van het hof. Zwolle (anp) - Het streekbusbedrijf Oostnet uit Arnhem gaat de spoorlijn Almelo-Mariënberg exploiteren. Het bedrijf kwam met 1,2 miljoen gulden als laagste uit de bus in de aanbesteding door de pro vincie Overijssel en de Regio Twente. Lovers en Midnet, de twee andere inschrijvers, zaten enkele tonnen hoger. Met de gunning aan Oostnet, dochter van Verenigd Streekver voer Nederland, is de eerste aanbesteding va'n een spoorlijn in Neder land een feit. Oostnet begint met de exploitatie op 24 mei. Het boemeltje is verliesgevend. Minister Jorritsma van Verkeer stem de in met een aanbesteding op voorwaarde dat de provincie en de aan de lijn liggende gemeenten zouden meebetalen. Die betalen nu elk 50.000 gulden. Oostnet stelt de lijn voor het relatief lage bedrag te kunnen exploiteren omdat er geen conducteur in de trein meerijdt. Bovendien kan het busbedrijf met minder treinen toe.

de Stem | 1997 | | pagina 9