Positie Rühe wankelt door nazi-affaire r 1 4 fA Iran en Saudi-Arabië begraven strijdbijl incidenten Bundeswehr nnteren jord met arieven Jeltsin weer naar sanatorium Super-terrorist Carlos eindelijk voor de rechter Koningspaar België opent Thalys-lijn IHMIilililiWJ Leiders Sinn Fein Downing Street nu langs voordeur binnen LAND KORT PB STEM BUITENLAND A5 België zoekt naar compromis voor euthanasie Duitse FDP in grote geldnood BUITENLAND KORT SENSATIONELE SHOW! :MBER 1997 A4 MMENTAAR urgers in Nederland die in eerd, neemt bizarre vor- zoekgeraakte Liro-archief ing aan de Herengracht in ie van Financiën. Minister ktoe. Die belofte heeft hii orm - moeten herhalen, en Vrij Nederland zijn in publicaties blijkt dat amb- r een prikje geroofd joods bruik van gemaakt. De Ne- Amsterdam zijn eveneens zo is uit de inmiddels bela- rdig gereageerd. Hij heeft elastde gang van zaken tot nderzoek steeds luider. Het ze Joden en de Organisatie inister Zalm hierop aange- mogelijkheid niet uit dat de een parlementaire enquê- naar het zwaarste onder- jnlijke wijze is gebleken dat t de joodse erfenis is omge- ieme bewijs dat de ernstige heel serieus worden geno- hiervan onvoldoende door- t dat hij niet verantwoorde- an zijn ambtenaren eind ja- ijk voelen voor iets waarvan Hij had zich beter kunnen minister van Financiën Zalm was ook niet van de feiten de voor ministers (en ex-mi- id te onttrekken. noodzaak vanuit het oogpunt van nodig voor de economie, arder nodig. Dat zei mi- ij dens het Kameroverleg gedeelde verantwoorde rs en werknemers, aldus ij aan de kosten van op- overheid trekt voor ko- choolse opvang van kin- xperimenten met opvang van de baan rechtbank in Amsterdam aten tot wraking van de ns de kamer, voorgezeten dat de betrokken rechters den hebben betoogd. Bo- d ingediend. tvaart foetussen en heeft een praktische en waardige begrafenis of -.n van tussen de ongeveer edoeld voor ziekenhuizen, aafplaatsen. Het protocol in Goes, waar een zieken- eken oude foetus met het st stadswachten ld over de toekomst van de aan die op straat zorgen Groenlinks en SP willen van de politie; WD en D66 'ens een overleg tussen de andse Zaken), Sorgdrager oor dat stadswachten toe ogen geweld gebruiken en eden zijn wat Dijkstal be- erklozen zonder veel voor- er NOB iet te komen met een meer voering van de PvdA-frac- s Omroepproduktie Bedrijf eigert de opbrengst van de lieke omroep te geven, zo- sdag in een geheim overleg gezegd het voorstel 'onfat- op het voorstel als 'onaan- rdoor zou de kwestie poli- amer debatteert volgende I I 11 I DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 Door Bob van Huët Londen - Tony Blair ontvangt vandaag de Sinn Fein-leiders Gerry Adams en Martin McGuinness in zijn ambts woning in Downing Street. Het is de eerste keer in ruim 75 jaar dat een Britse premier kopstukken van de Ierse re publikeinse beweging ont vangt in Londen. De laatste officiële ontmoeting was in 1921 tussen premier Da vid Lloyd-George en Michael Collins, toen een prominente IR A-leider. Terwijl protestantse leiders het historische bezoek afkeuren heeft de Sinn Fein-leider zelf lof voor Blairs vastberadenheid. „Hij lijkt beter aan te voelen wat er speelt in Noord-Ierland dan voorgangers", meende Adams. Zelf zal hij de Britse premier nogmaals informeren over de 'onvoltooide zaak' van Ierse her eniging. De Labourregering moet meehelpen omstandighe den te scheppen die kunnen lei den naar een herenigd Ierland, aldus de Sinn Feinleider. In zijn delegatie is een aantal erkende ex-IRA-leden onder wie Martin Ferris, veroordeeld wegens wa pensmokkel. Zeven jaar geleden bezocht de IRA Downing Street nog met mortieren. Het kabinet van pre mier Major ontsnapte maar net aan de granaten die in de achter tuin van de ambtswoning van de premier explodeerde. Ditmaal komen de Sinn Feinkopstukken Adams en McGuinness via de voordeur binnen. De republi keinse leiders - die er in een re cente BCC-reportage opnieuw van worden beschuldigd wel de gelijk leiding te geven aan de Militaire Raad van de IRA - zijn uitgenodigd door premier Blair in het kader van een reeks regu liere gesprekken met Noord-Ier se leiders. Adams' formele bezoek aan Blair volgt na een al even om streden eerste ontmoeting, twee maanden geleden, in Belfast. Daarvan werden destijds geen foto's gemaakt. Ook nu zal het handjeschudden plaats hebben achter gesloten deuren. Volgens protestantse tegenstanders heeft Adams geen recht op de rode lo per omdat hij te weinig zou heb ben gegeven in het lopende vre desoverleg maar wel veel zou hebben genomen. Zo zijn 500 Britse soldaten teruggetrokken uit Noord-Ierland; patrouilles in katholieke wijken verminderd; een aantal gevangen IRA-leden overgeplaatst van cellen in En geland naar Ulster. Maar een harde kern van Sinn Fein-IRA vindt dat niet genoeg. Zowel binnen de IRA als bij Sinn Fein (de politieke vleugel) heeft een splitsing plaatsgevonden: de radicale leden willen de geweld dadigheden hervatten om de Ier se hereniging zo af te dwingen. In de Britse media verschenen gisteren berichten dat het huidi ge IRA-bestand daarom zijn langste tijd heeft gehad. IRA-le den zouden weer oefenen in het plegen van aanslagen. Leden van de Noord-Ierse politie - altijd hoog op de moordlijsten van de IRA - zouden sinds kort weer openlijk worden geschaduwd. Die berichten werden met klem tegengesproken door minister Mo Mowlam van Noord-Ierse Zaken. „De Noord-Ierse politie zegt me dat het vredesbestand stabiel is. Zo lang ze me dat vertellen wil ik dat ook geloven", aldus Mow lam. r i Door Frans Wijnands Bonn - De positie van de Duitse minister van Defensie, Volker Rühe (CDU) staat onder druk. De Groenen willen een parle mentaire onderzoekscommissie naar aanleiding van het neo nazi-incident in de Militaire Academie in Hamburg. Afgevaardigden van Uganda, Saudi-Arabië en Iran bidden tijdens een pauze op de tweede dag van de Islamitische Conferentie in Te heran. foto reuter zich neer bij de verhoging rrlandse Spoorwegen. Een ïiets voor om de verhoging prijsverhogingen daarom oo afkopen. zijn van plan de prijzen v mnementen in de spits v d jaar met 6 tot 7 procent ve ;en. Bovendien wil NS het g lik van jaarkaarten door g sleden van hoofdkaarthouden- ik beperken. r der zware druk van de Ka sloot NS die laatste maatreg i jaar uit te stellen. Jorrits te spreken over die stap- ten volgens haar ook een V sing zoeken voor kinderen t de trein naar school moe Kamer wil in 2000, els »e idige contract met NS engere afspraken maken tarieven. De PvdA vind I de tarieven niet zelf m Ke palen zolang ze een monop Dben. De WD steunt die s chte. Teheran (ap) - De leiders van Iran en Saudi-Arabië hebben gisteren tijdens de islamitische top in Teheran toenadering tot elkaar gezocht en daarmee een einde gemaakt aan de verbale oorlog die beide landen al jaren voeren. De toenadering is het eerste tastbare resul taat van Irans pogingen om zich op de islami tische top uit zijn isolement te halen. De Saudische kroonprins Abdullah en Irans geestelijke leider Ali Khamenei begroeven op de tweede dag van de top in Teheran de strijdbijl. Hun onderlinge overleg was het eerste in een lange serie gesprekken die Iraanse functionarissen met vertegenwoordi gers uit andere islamitische landen hield. De verbetering van de Iraans-Saudische be trekkingen is slecht nieuws voor de Ameri kaanse regering, die Iran zoveel mogelijk wil isoleren omdat het land een kweekvijver voor terroristen zou zijn. Voor de islamitische top zijn 28 staatshoofden, premiers en koninklij ke vertegenwoordigers naar Teheran gereisd. Voor velen is het de eerste keer dat ze voet op Iraanse bodem zetten - sinds de islamitische revolutie van 1979 hebben ze Iran zoveel mo gelijk gemeden. „De regering van Iran heeft de wil om de ban den met Saudi-Arabië op verschillende gebie den uit te breiden", zei Khamenei volgens ra dio Teheran tegen Abdullah. Deze vriendelij ke uitlating aan het adres van Saudi-Arabië is ongekend voor het Iraanse geestelijke lei derschap. Khamenei's voorganger, ayatollah Khomeini, sprak destijds over de afzetting van de heersende koninklijke familie van Saudi-Arabië. De hoofdpunten van de drie daagse islamitische top zijn het vredesproces in het Midden-Oosten, de crises in Afghanis tan en Irak en de militaire samenwerking tus sen Turkije en Israël. Van onze correspondent Brussel - Politieke partijen in België proberen het eens te worden over euthanasie. Ben wettelijke regeling lijkt mo gelijk, zo is gebleken na twee da gen debatteren door wetenschap pers en senatoren. Euthanasie zit O België in het strafrecht. Er is niets geregeld, terwijl jaarlijks net leven van enkele duizenden mensen, vaak op verzoek van fa milieleden, wordt beëindigd. Be Vlaamse christendemocraten nebben totnutoe elk debat over euthanasie geweigerd. Maar de G'P vindt het thema nu wel be spreekbaar. Euthanasie moet Volgens de grootste regeringspar tij verboden blijven, behalve als Patiënt en arts akkoord gaan met «et opzettelijk beëindigen van net leven. De christendemocraten wllen dat daarnaast vooraf ex tern advies wordt ingewonnen, ben groep wetenschappers, vere- 1 'n het comité voor bio- ithiek, heeft vier voorstellen ge- man. Deze lopen uiteen van vol- edige legalisering van euthana- ne tot een totaalverbod. Belgische praktijk blijkt lat euthanasie relatief veel voor- tornt, zonder dat patiënten zelf aarvoor uitdrukkelijk toestem ming hebben gegeven. In België is ■r volgens deskundigen nauwe- iJ s controle op de doodsoor zaak. pjdens het debat in de Belgische mnaat bleek gisteren dat de poli- ueK een regeling wil, waarbij le- ensbeemdiging mogelijk is als Patient daarom vraagt en zijn arts hiermee instemt. Of daarbij icüt i door een wetsdokter enteraf, dan wel extern advies °°raf noodzakelijk is, blijft [ooriopig in het midden. «leen het Vlaams Blok wijst elke egeting van de hand. Euthanasie Dart™ j s de extreem-rechtse ledenverval0316^0™ hedendaags jie woordvoerder van het Blok ernees naar een interview met W1i 3che kardinaal Danneels, mens' TT heeft g6Zegd dat een ken n Z0Iriaar kan beschik- a over zijn leven. Door Wierd Duk Moskou - De Russische president Boris Jelt sin is gisteren opgenomen met een 'virusin fectie aan de luchtwegen'. Jeltsin, die een jaar geleden vijf bypasses kreeg aangelegd, zal tien tot twaalf dagen in het sanato rium in Barvicha bij Moskou doorbrengen. De president revalideerde enkele malen eerder in hetzelfde sanatorium. Volgens zijn woordvoerder is Jeltsin niet aan bed gebonden, 'maar hij gaat niet naar buiten'. Nadat het nieuws van Jeltsins ziekte bekend werd daalden de koersen op de Russische aandelen- beurs onmiddellijk. Niet alleen beurshandelaren reageerden sceptisch. In het verleden hebben pre sidentiële woordvoerders regelmatig een rookgor dijn opgetrokken door te zeggen dat de president last had van een simpele griep terwijl er in werke lijkheid sprake was van een ernstige hartaandoe- ning. Jeltsins perssecretaris, Sergej Jastrz- jembski, verzocht journalisten om het nieuws niet te dramatiseren. Maar sinds Jeltins wankele op treden tijdens een driedaags staatsbezoek aan Zweden, waar hij een gedesoriënteerde indruk maakte, is de gezondheid van de president op nieuw het onderwerp van speculatie. De 66-jarige Jeltsin leek zich na zijn zware hart operatie en een daaropvolgende longontsteking dit jaar goed te herstellen. De president sterkte zichtbaar aan en kreeg ook de rumoerige Moskou- se politiek weer in zijn greep. Jeltsin won enkele slagen met de oppositionele Doema, hij vertoonde zich weer in het buitenland en probeerde ook daar op zijn grootvaderlijke, volkse manier de harten van het publiek te stelen. De veroordeelde nazi-terrorist Manfred Roeder hield ruim twee jaar geleden een lezing voor de Academie-staf. De socialistische SPD beslist vandaag of ook zij om een parlementair onderzoek zal vragen. In de vaste Bondsdagcommissie voor Defensie heeft minister Rü he gisteren rekening en verant woording afgelegd. Hij kondigde een intensief intern onderzoek aan. Binnen een maand moet een allesophelderend rapport over de affaire-Roeder op zijn bureau liggen. Daarnaast stemt de mi nister in met een externe contro lecommissie. Die krijgt doorlo pend en overal toegang tot alle onderdelen van de Bundeswehr en zal vooral de politieke stem ming in het leger moeten peilen. Ook de Bondsdag debatteerde over het incident in Hamburg. Net als in de Defensie-commissie was ook in het parlement het ver wijt te horen dat de minister een reeks van extreem-rechtse voor vallen te gemakkelijk als 'inci denten' heeft afgedaan. De veroordeelde terrorist-nazi Roeder hield in Hamburg - op verzoek van de Academieleiding - een lezing over de vestiging van Rusland-Duitsers in het gebied rond het Russische Kaliningrad, het voormalige Königsberg. In de Duitse pers wordt dat vertaald als 'de her-Germanisering van het vroegere Oost-Pruisen'. Vol gens minister Rühe hebben de toenmalige Academie-comman dant, noch het hoofd van de staf tevoren geweten wie Roeder pre cies was. Toen zij daar maanden later achter kwamen is verzuimd het voorval tot op het hoogste ni veau alsnog te rapporteren. Legervoertuigen Inmiddels wordt ook onderzocht hoe het mogelijk was dat Roeder voor zijn 'humanitaire werk ten behoeve van Rusland-Duitsers' een aantal overjarige legervoer tuigen kreeg toegeschoven. Enke le wagens stonden maandenlang op het terrein van de Hamburgse Academie geparkeerd. Minister Rühe kan nog rekenen op de steun van Bondskanselier Kohl. De Duitse regeringsleider is, net als Rühe van oordeel dat het leger het niet verdient om over één kam met een handvol extreem rechtse militairen te worden ge schoren. Anderzijds is de kanse lier bezorgd over het imago-ver lies van de Bundeswehr en de Hamburgse elite-Academie waar ook veel buitenlandse officieren cursussen volgen. Het geïllustreerde blad Stern pu bliceert vandaag foto's van on derofficieren die in een Beierse kazerne uitbundig een feestje bouwen ter gelegenheid van Hit ler's verjaardag. Geen incident, meent het blad. Deze verjaar dagsfeestjes zijn vaker gevierd. Een van de deelnemers was tot voor kort ingedeeld bij een elite eenheid van de Bundeswehr. Hij is inmiddels ontslagen. De afgelopen dagen is ook weer een nieuwe, uit 1990 daterende videoband opgedoken waarop Bundeswehr-soldaten te zien zijn die de Hitlergroet brengen en na zi-parolen schreeuwen. Het de partement van Defensie die deze band kent, geeft geen commen taar. Bonn - De Duitse liberale FDP moet bijna twaalf miljoen gulden overheidssubsidie terugbetalen. De liberalen hebben dat geld in 1996 ontvangen alhoewel de par tij laat was met zijn subsidiever zoek. Bondsdagpresidente Rita Süssmuth heeft de FDP gisteren op last van de rechtbank in Keu len opgedragen het geld terug te storten. De gerechtelijke uit spraak betekent een zware finan ciële strop voor de FDP. Penningmeester Solms is inmid dels bij de leden en sympathisan ten met de pet rond gegaan. Want de overheidssteun is voorlopig stop gezet. Door Wilko Voordouw Parijs - Met ingang van vrij dag staat in het Assisenhof van Parijs de mythe van het internationale terrorisme te recht. Ilich Ramirez-Sanchez, beter bekend als Carlos, moet zich dan verantwoorden voor de fusillade van twee agenten in de Parijse rue Toullier, in 1975. Carlos was vóór deze affaire al in 1992 veroordeeld tot levenslang. Maar het Franse recht schrijft voor dat iedere bij verstek ver oordeelde recht heeft op een nieuw proces, zodra hij wordt op gepakt. Aan de mythe-Carlos (lange tijd de meest gezochte en de meest ge vaarlijke terrorist ter wereld) werd in augustus 1994 een einde gemaakt. De Franse geheime dienst DST kon hem in de Soeda- nese hoofdstad Khartoum arres teren. Ilich Ramirez-Sanchez wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van in totaal 83 mensen. Bij zijn terroristische acties, on der meer voor het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (FPLP) raakten ook nog eens honderden mensen gewond. De in 1949 in Caracas geboren zoon van een communistische ad vocaat had op het moment van de Haagse gijzeling al anderhalf jaar van terrorisme achter zich. In 1964 werd hij voor het eerst politiek actief: Ilich Ramirez- Sanchez sloot zich aan bij de Ve nezolaanse Communistische Jeugd. Toen zijn ouders in 1966 scheid den, ging Ilich met zijn moeder mee naar Londen. Daar studeer de hij wiskunde, natuurkunde en chemie en perfectioneerde zijn talenkennis. Tussen 1968 en 1970 was hij ingeschreven aan de Lu- mumba-universiteit in Moskou. De 'castro-guevarist' werd als notoire rokkenjager en zuiplap het land uitgezet. Maar in Moskou had hij zijn zaak gevonden: die van de Palestijnen. Hij reist naar Beiroet en raakt in de ban van de FPLP van Georges Habash. Tijdens zijn training tot soldaat van de Palestijnse zaak krijgt hij zijn bijnaam Carlos. Het is de Spaanse vertaling van Khalil, 'vertrouwde vriend'. Een eerste aanslag, in 1973, op de broer van de directeur van Marks and Spencer ('een zionistische in stelling', aldus Carlos) mislukt. Een jaar later volgen in Parijs aanslagen op drie kranten, de gij- zelname in Den Haag en 'om druk te zetten op de onderhandelin gen' laat hij een granaat lanceren in een Parijse drugstore, 1975 is het 'gloriejaar' van de ter rorist: Er zijn twee aanslagen op El Al-vliegtuigen in Parijs. In ju- »De internationale terrorist Carlos in 1994 nadat hij is verhoord door de Franse contra-spionagedienst. foto anp ni ontsnapt hij aan ondervraging door de Franse binnenlandse vei ligheidsdienst DST door twee agenten te doden en een ander zwaar te verwonden - de zaak waarvoor hij nu terecht staat. Daarna volgt de Opec-gijzeling in Wenen waarbij drie doden val len. Hij sticht zijn eigen organisatie, de Gewapende Arabische Strijd, en reist door het Midden-Oosten en de landen van het voormalige Oostblok. In 1982 doet hij weer van zich spreken als zijn vriendin Magdalena Kopp en 'medewer ker' Bruno Bréguet met tien kilo explosieven in Parijs worden ge arresteerd. Carlos eist hun vrijla ting binnen een maand. Precies een maand later explodeert een bom in een trein, waarbij vijf do den vallen. De toenmalige burge meester van Parijs, Jacques Chi rac had ook een kaartje voor de trein, maar moest op het laatste moment van de reis naar Toulou se afzien. Weer een maand later - op de eer ste procesdag tegen Kopp en Bré guet - ontploft een bom in de Pa rijse rue Marbeuf: een dode, 63 gewonden. Verder zijn er nog aanslagen in het station van Mar seille (vijf doden) en in Berlijn, Tripoli en Beiroet: steeds tegen Franse belangen. Voor al die za ken moet hij in de komende jaren nog voorkomen. De laatste jaren leek Carlos van de wereldbodem verdwenen. Maar hij leidde een bourgeois- bestaan in Jemen, Syrië, Lybië en tenslotte Sudan. Hij was toen al een ongewenste gast in alle voor malige Oostbloklanden. De ge vreesde terrorist was veranderd in 'el gordo' (de dikzak), die zich in het toch zo islamitische Khar toum vermaakte met whisky en westers geklede vrouwen. De Su danese geheime dienst 'gaf' Car los - toen zijn rol daar ook was uitgespeeld - dan ook aan Frank rijk. Het land hoopte daardoor wat internationaal respect terug te winnen. Koning Albert loopt met de Franse minister van Transport zaken Jean-Claude Gayssot langs de Thalys. foto reuter Van onze correspondent Brussel - De roodwitte Thalystreinen rijden voortaan met hoge snelheid tussen Brussel en Parijs. Gisteren is de nieu we verbinding in gebruik genomen. De trein, met aan boord het Belgische koningspaar, deed over de 340 kilometer 1 uur en 17 minuten. Het tracé van Brussel-Zuid tot de Franse grens is 89 kilometer lang, waarvan 71 kilometer ho gesnelheidslijn. Vanaf zondag 14 december rijden dagelijks zestien snelle treinen naar Pa rijs. De hsl Brussel-Franse grens heeft 2,7 miljard gulden gekost, 31 miljoen gulden per kilometer. Door de korte reistijd (de trein haalt met gemak de maximum snelheid van 300 km/uur) is de Thalys een geduchte concur rent voor het vliegtuig. De trein moet het voorlopig nog wel af leggen tegen de auto. Meer dan de helft van het vervoer tussen de Belgische en Franse hoofd stad gebeurt met de auto. Over twee jaar zou de snelle verbinding tussen Brussel en Parijs winstgevend moeten zijn. Vanaf 2005 zou de snelle verbinding vanuit Brussel naar Nederland een feit moeten zijn. Hier komt evenwel geen nieu we infrastructuur, maar wordt de bestaande lijn naar Antwer pen gemoderniseerd. De trein zal er niet sneller rijden dan 160 km/uur. Ten noorden van Antwerpen, langs de snelweg naar Breda, komt er wel een hsl. Voor dat tracé zijn de aanbestedingen en milieu-effecten rapportages nog bezig. De kostprijs van de hsl in heel België is becijferd op 10 miljard gulden. Nederland heeft 825 miljoen gulden toege zegd als bijdrage in de kosten. Maatregelen gekkekoeienziekte uitgesteld Brussel - De Europese Commissie wil de invoering van aanvullen de maatregelen tegen de gekkekoeienziekte BSE met drie maan den uitstellen tot 1 april 1998. Ze heeft gevraagd om meer infor matie over het gezondheidsrisico van bepaalde runderproducten. Aanleiding is mede het recente besluit van Groot-Brittannië om de verkoop van rundvlees met bot te verbieden. Europese weten schappers hebben geadviseerd om in ieder geval ook de wervelko lom van runderen, schapen en geiten ouder dan twaalf maanden op de lijst te zetten van risicomaterialen. Korea's praten in maart verder Geneve - De vredesbesprekingen tussen Noord- en Zuid-Korea in Genève zijn gisteren afgesloten met de afspraak om op 16 maart opnieuw naar Genève te komen om verder te onderhandelen. Sa men met bondgenoten China en de Verenigde Staten praatten Noord- en Zuid-Korea deze week voor het eerst sinds het einde van de oorlog in 1953 met elkaar. Vrede is nooit getekend. Frankrijk krijgt 35-urige werkweek Parijs - De Franse regering zet haar plannen voor de invoering van een 35-urige werkweek door. Ondanks de felle protesten van het bedrijfsleven stemde de regering gisteren in met het voorstel van minister van Werkgelegenheid, Martine Aubry. Verkorting van de werkweek van 39 naar 35 uur is een van de speerpunten in het werkgelegenheidsbeleid van de socialistische premier Lionel Jospin. Hij hoopt meer banen te kunnen scheppen om de forse werkloosheid (van 12,5 procent) te verminderen. Kaping Russisch vliegtuig snel voorbij Moskou - De kaping van een Russische vliegtuig met 142 mensen aan boord is gisterochtend op de Moskouse luchthaven Sjereme- tjevo-1 zonder bloedvergieten beëindigd. De 59-jarige kaper werd gearresteerd toen hij het vliegtuig verliet om te onderhandelen. Alle passagiers en bemanningsleden konden het toestel ongedeerd verlaten. De man kaapte het toestel tijdens de vlucht van Maga dan in het verre oosten van Rusland naar Moskou. Uitkomst Bosnië-top: 'Leiders aanpakken' Bonn - Alle Servische afgevaardigden hebben gisteren in Bonn de internationale conferentie over Bosnië voortijdig verlaten uit pro test tegen de vermelding van Kosovo in de slotverklaring van de conferentie. Volgens de Joegoslaven behoort Kosovo, waar de et nische Albanese bevolking grotere autonomie van Belgrado eist, niet op deze conferentie. Het slechte humeur van de Serviërs maakte weinig indruk op Westerse ministers. De 51 deelnemende staten en 21 internationale instellingen gingen akkoord de inter nationale afgevaardigde Westendorp krachtiger ondersteuning te geven om zo de leiders van Bosnië aan te pakken. Tribunaal Iaat oorlogsmisdadiger lopen Sarajevo - Aanklagers van het Internationale Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag hebben in Sarajevo een van oorlogsmisdaden verdachte Kroaat laten gaan. Zij waren niet op de hoogte dat de Kroaat in staat van beschuldiging is gesteld in een geheime aan klacht van het tribunaal. De Sfor-troepenmacht in Sarajevo be vestigde het bericht dat Miroslav Bralo, een Kroaat die wordt ge zocht door het tribunaal in Den Haag, zich in juli had overgegeven aan Nederlandse troepen in centraal-Bosnië. Sfor-officieren de den navraag bij het kantoor van het tribunaal in Sarajevo over Bralo. Dit zei niet te weten van enige aanklacht tegen de Kroaat. (ADVERTENTIE) VRIJDAG 27 MAART 1998 AHOY'ROTTERDAM ZO.00 OUR M.m.v. Koor Orkest Greenlight Express, De Stylus Horns Showballet en diverse verrassende gasten! KAARTVERKOOP 1Dfl00UZUR£SOCHTENDS Bij cir 150 grotere postkantoren de Ticketlijn 0900-300.1250 (75ct. p.m.), De Nationale Theaterkassa 0900-9203 (7 dg.p.wk. 08.00-22.00 uur) en in Rotterdam: Kassa AHOY. bespreekburo Rotterdams dagbladen Nighttom Den Haag: bespreekburo Haaghse Courant Utrecht: MOZ Nijmegen: Tickets, Eindhoven: Van Leest, Groningen: De Cirkel. Delft: Kaartenhuis Amsterdam: Nieuwe Muziekhandel

de Stem | 1997 | | pagina 5