'Jekyll Hyde': uitgekleed verhaal, goede zang Erik de Visser schittert als Frits van Egters 'Speelgoedtoneel' van het RO Theater de stem uit gids DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 ANTWERPEN Paul van Vliet - Waar zijn we gebleven - Arenbergschouwburg 20.15 uur (12 en 13 dec) Ten Oorlog - van Tom Lanoye/Luc Perceval - aflevering 3: Richard III en Koning Edward - Blauwe Maandag Compagnie - Tribune Rode Zaal Singel - 20.00 uur (11,12 en 19 dec) Ten Oorlog - van Tom Lanoye/Luc Perceval - afleveringen 1, 2 en 3 4 Blauwe Maandag Compagnie - Tribune Rode Zaal Singel -11.00 uu( (13 en 20 dec) BREDA Annie - familiemusical - met o.a. Nelly Frijda - Chassé Theater - do 19.30, za wo 15.00 en 19.30 uur, zo 13.00 en 17.00 uur (t/m 4 jan) Trijntje Cornells - door Het Toneel Speelt - Chassé Theater - 20.30 uur (16 en 17 dec) ROOSENDAAL Musical Jekyll Hyde - Koninklijk Ballet van Vlaanderen - Schouw burg De Kring - 20.00 uur (16 en 17 dec) DONDERDAG BREDA Afgeragd - cabaret - Niet Uit Het Raam - Chassé Theater - 20.30 uuf OOSTERHOUT Jenny Arean/Lucreatia Vloot - De Bussel - 20.15 uur ROOSENDAAL Kleine Sofie en Lange Wapper - Try-out van familievoorstelling van het RO-Theater - Schouwburg De Kring -19.30 uur TERNEUZEN Bek - komisch muzikal theater - try out - door Kommil Foo - Zuid- landtheater - 20.00 uur TILBURG Jekyll Hyde - Koninklijk Ballet van Vlaanderen - Stadsschouwburg -20.15 uur VRIJDAG BREDA Freek de jonge - cabaret - Oudejaarsconference 1997 (uitverkocht). ETTEN-LEUR Job Schuring - Eindelijk - cabaret - De Nobelaer - 21.00 uur OOSTERHOUT Tim van der Sluijs - cabaret - Oudejaarsconference 1997 - De Bussel -20.15 en 22.00 uur TILBURG Rob Janszen - Het leven uit een dag - Stadsschouwburg - 20.30 uur; ZATERDAG BREDA Erik Brey - muzikaal cabaret - Chassé Theater - 20.45 uur GEERTRUIDENBERG Crème fraiche - met Crème Passionel - De Schattelijn, Vismarkt straat 4 A-20.15 uur KLUNDERT Rob van Houten Rob Krot - instant comedy 'Een Robbertje Theater' - Zoldertheater Eendracht, Westerstraat 41 - 20.15 uur ROOSENDAAL Bert Klunder - cabaret - De Doorwerkers - Schouwburg De Kring -I 20.00 uur TILBURG j Innemee en Spaapen (alias Basterd) - Onvoorwaardelijk - Stadse schouwburg - 20.30 uur DINSDAG ETTEN-LEUR Adèle Bloemendaal - muzikaal cabaret - Adèle's Comeback nr. 1 -i De Nobelaer-20.15 uur MIDDELBURG De Avonden - toneelstuk naar Gerard Reve door Toneelgroep Het Vervolg - Stadsschouwburg, Molenwater - 20.00 uur TERNEUZEN Dans - door Internationaal Folkloristisch Danstheater - Zuidland-i theater - 20.00 uur WOENSDAG ROOSENDAAL Even Wachten - voorstelling voor kinderen van 3 tot 6 jaar doorj Cees Brandt - Schouwburg De Kring -14.00 uur TERNEUZEN j Adèle Bloemendaal - muzikaal cabaret - Adèle's Comeback nr. 1 - Zuidlandtheater - 20.00 uur ANTWERPEN Rigoletto - opera van Guiseppe Verdi - door Symfonisch Orkest en Herenkoor van de Vlaamse Opera en solisten o.l.v. Lawrence Renes -j Vlaamse Opera - 20.00 (13, 16, 18, 20, 26 en 28 dec) DONDERDAG BERGEN OP ZOOM Pater Moeskroen - Spanning Spinazie - Stadsschouwburg dé Maagd Grote Markt 32 - 20.15 uur BREDA Ford's Imaginary Inferno - pop - Para - 21.00 uur EINDHOVEN El Vez 8t The Lovely Elvettes - humor-rock - Effenaar - 20.30 uur MIDDELBURG Kamahl - Australische zanger met het Zeeuwse Grootkoor - De, Hoeksteen, Nieuwe Burg 40 - 20.00 uur TILBURG Slagerij van Kampen, Lotte van Dijck en Marjolein Reitsma - crossover - Noorderligt - 20.30 uur VRIJDAG BERGEN OP ZOOM Cuby and the Blizzards - On the Road Again - Stadsschouwburg de Maagd, Grote Markt 32 - 20.15 uur BREDA De Heideroosjes en Capricorn Sister - punk - De Graanbeurs -: 22.30 uur EINDHOVEN Rodolfo Mederos Bailongo - tango - Muziekcentrum Frits Phi lips -20.15 uur ZATERDAG BERGEN OP ZOOM Silkscreen en Peter Pan - rock - Boho - 21.30 uur Berdien Stenberg - A Christmas Tradition; een sfeervol kerstcon-i eert - Stadsschouwburg de Maagd, Grote Markt 32-20.15 uur BREDA Het Brabants Orkest - Mozart, Beethoven en Schumann - o.l.v. Mare Soustrot - Chassé Theater - 20.30 uur EINDHOVEN Nederlandse Bachvereniging - Handel, Messiah - Muziekcentrum; Frits Philips-20.15 uur ZONDAG BREDA Stef Bos - met De Onderstroom - Chassé Theater -15.00 uur MIDDELBURG Wibi Soerjadi - pianoconcert - Concert en Gehoorzaal, Singelstraat -14.15 uur OOSTERHOUT I Alexander en Lestari Scholtes -15 en 13 jarig talent - pianorecital; -De Bussel-14.15 uur TILBURG Agnostic Front, Vision, Morning Again en Maximum Penalty -j hardcore - Noorderligt -19.00 uur DINSDAG AMSTERDAM Ricky Martin - Paradiso - 20.00 uur La Stagione Frankfurt - kerstconcert met werk van Telemann en' Bach - Concertgebouw - 20.15 uur OOSTERHOUT Golden Earring unplugged - De Bussel, Torenplein 12 - 20.15 uur ICEMBER 1997 OOM ion - The Peacemaker - Double I - 7 years in Tibet Smilla's sense of snow e jungle aker road assed off - Karakter - Brigands 1 Isson van het dak - Ronja de Ro- I married, stille nacht, trouble ij 'De Avonden' naar Reve als meeslepend toneel Van onze kunstredactie Het Koninklijk Ballet van Vlaan deren is het eerste gezelschap dat de splinternieuwe Amerikaanse musical Jekyll Hyde op het Eu ropese vasteland presenteert. Pas dit voorjaar ging deze muzikale thriller naar de beroemde roman uit 1886 van Robert Louis Ste venson op Broadway in première. Enkele songs waren al eerder een plaatsucces en stonden al vanaf 1995 in de hele wereld op de hit parade. Ook onze eigen René Fro- ger bracht een cover van een van de hits, This is the Moment. De uitstekende zanger Hans Peter Janssens vertolkt bij het Ant werpse gezelschap de gespleten hoofdpersoon; de jonge medicus Henry Jekyll in wiens borst twee zielen huizen. Als hij van de sym pathieke Jekyll verandert in de monsterachtige Hyde schreeuwt hij het uit en verbergt zijn hoofd in zijn handen. Gauw gaat dan het elastiekje uit zijn paardenstaart waarna hij weer op staat met een wilde bos haar. Dokter Jekyll is verloofd met de mooie Emma Carew (An Lauwe reins), dochter van de directeur van het ziekenhuis waar Jekyll zijn theorieën over goed en kwaad wil proberen te bewijzen. Zijn voorstel om te experimenteren met menselijke vrijwilligers wordt echter nauwelijks serieus geno men. Ontmoedigd besluit hij zichzelf als proefpersoon te gebruiken. Als hij zijn experimenteel gefabri ceerde drankje inneemt, veran dert de beschaafde dokter Jekyll in het gewelddadige monster Mr. Hyde. Er volgt een strijd op leven Hans Peter Janssens in de musical 'Jekyll Hyde' bij het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. foto luk monsaert en dood tussen deze twee persoon lijkheden, symbool voor het goede en het kwade dat in ieder mens huist. Jekyll zoekt zijn heil in een bor deel waar hij vriendschap sluit met het hoertje Lucy (Hilde Nor- ga) en laat Hyde bloedig wraak nemen op de mensen die Jekyll hebben uitgelachen om zijn ideeën. Hoewel hij wordt ver scheurd door zijn twee tegenstrij dige inborsten kan de dokter niet stoppen met zijn experimenten. De musical werd gecomponeerd en bedacht door Frank Wildhorn en Leslie Bricusse; twee door de wol geverfde musicalmakers die recent nog succes hadden met de Broadway-musical Victor/Victo ria. Op het scenario van Jekyll Hyde was echter in Amerika al kritiek, omdat er in het verhaal zoveel is weggelaten dat het moei lijk is om echt mee te leven met Je kyll en zijn alter ego Hyde. KBW zorgt niettemin voor fraaie massascènes en goede zang. De hoofdrolspeler is vooral na de pauze op dreef als hij van Hyde een gevaarlijke, ijzingwekkende wreker kan maken. Wie de speelfilm Mary Reilly van Stephen Frears heeft gezien, waarin hetzelfde onderwerp even gruwelijk als sensueel werd uitge werkt, zal deze musical wellicht minder waarderen. Ondanks tal van kwaliteiten. Zo maakte Seth Gaaikema de Nederlandse verta ling en zocht regisseur Frank Van Laecke het niet in overdreven spectaculaire effecten maar in eenvoud. Musical 'Jekyll Hyde' door het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen is op 16 en 17 december te zien in schouwburg De Kring in Roosendaal. Nieuwzeelandse regisseur Pe'®| Chassé Cinema Breda de w® 1 ienbarende mengeling van I sche speelfilm over twee na 1 isporige fantasie, die de moe I als uit elkaar dreigen te wor "1 lagavond een lezing oyer^e,,«!) van de Rotterdam Film Co van het Filmfestival Rottert®| ieuwe ontwikkelingen op n 61 ten een ander soort (spee J en vijf korte experimentele tclips van de Engelse cult-a I i vertoont vanavond film van Patrice Leconte ov 1 .odewijk XVI waar een inge 1 belangen van het volk te en mooie courtisane (ran j esenteert zaterdagavond enAJ Patient, het romantische j ghella dat met negen Oscar» i ipeelt een in de Tweede^ ngaarse graaf die voor Sahara een stormachtige - de vrouw. Als naamloze V -erpleegster Juliette Binoche- or de oorlog. huitième jour van Jac0 ookje over de lastige vri isvader en een mongoo Bergen op Zoom) Uer oV i Bille August is ee" th le0rgar roenland op een cnmin ^goSi ■gen op Zoom, w°ens^° voorpi'1 City Roosendaal al ee Bond-film Tomorrow "eV 1 Van onze kunstredactie Het is al een jarenlange tradi tie: het RO Theater houdt weer een try-out van zijn jaarlijkse familievoorstelling in schouw burg De Kring in Roosendaal. 0p vrijdagavond 12 december wordt daar Kleine Sofie en Lange Wapper naar het kin derboek van Els Pelgrom en Thé Tjong Khing (illustraties) gespeeld. Het leuke is dat het een sa menwerkingsproject is met de Firma Rieks Swarte, gespecia liseerd in 'speelgoedtoneel', voorstellingen met speelse at tributen, die net zo belangrijk zijn als de acteur. Meer dan 75 Poppen, twee poppenspelers, negen RO Theater-acteurs en muziekensemble onder leiding van Fay Lovsky treden aan in deze groot gemonteer de, muzikale theaterproductie. Kleine Sofie en Lange Wapper werd in 1984 met vele prijzen voor jeugdliteratuur bekroond en is inmiddels al een klassie ker die ook nog eens in tien andere talen werd uitgegeven. e> een doodziek meisje, wil graag weten wat er in het le veni te koop is en liefst ook nog wat er daarna komt. Onder eiding van haar kat Terror en et het tot leven gekomen Poppen beleeft Sofie een reeks Pannende, grappige en ont roerende avonturen. Onschuldig als ze is, raakt ze, oral door toedoen van ritsel- Lange Wapper, in situaties waarbij sluwheid en hardheid geboden zijn. Zo krijgt Sofie steeds meer inzicht in de di lemma's van het leven, maar gaat zij ook de schoonheid van het leven steeds beter zien en waarderen. Niek Barendsen heeft het boek bewerkt voor toneel. Rieks Swarte heeft het decor ont worpen en voerde ook de regie, samen met Javier Lopez Pinon. Befaamd werd een eer dere familievoorstelling van Swartes hand bij het RO Thea ter: Wind in de Wilgen. Daarin waren de dieren uit het gelijk namige Engelse kinderboek kostelijk gekarakteriseerd door middel van speciale kos tuums. De mensenrollen worden in Kleine Sofie vertolkt door Es ther Scheldwacht (in de titel rol), Cees Geel (als Lange Wapper), Guus Dam, Sabrina van Halderen, Elsje de Wijn, Hans Leendertse. Istvan Hit- zelberger, Ferdi Janssen en Hans Thissen. Fay Lovsky, be kend om haar speelse times, heeft de muziek gecompo neerd en speelt en zingt zelf op het toneel, samen met Joost Belinfante en Cok van Vuuren. De voorstelling is geschikt voor iedereen vanaf acht jaar. 'Kleine Sofie en Lange Wapper' door het RO Theater en Firma Rieks Swarte is op 12 december als try-out te zien in Schouwburg De Kring in Roosendaal (19.30 uur), 18 januari in Tilburg, 30 januari in Breda. rsnow RG iends wedding - Hercules - Geor-1 Alien 4 - Father's day - Home aio-1 eheart - A life less ordinary-TheI elfilm over transseksualiteit is! Berliner. Een vrolijk gekleurdl absoluut zeker weet dat hij H jn ouders zien in het meisjeach- geen enkel probleem. Pas wan- e begint te bemoeien, omdat de de school confronteert met zij® van. Realiteit en fantasie wisse- ;r dat dat ten koste gaat van de Tinema in Breda) :r in Chassé Cinema Breda is op 'un flic van en met Alain De Een ontslagen politieman Kt® scomplot op het spoor en krijg ,e achter zich aan. Een tradi ïende auto-achtervolging °P Een scène uit de toneelvoorstelling 'De Avonden' naar het boek van Gerard van het) Reve, met Erik de Visser (staand) als Frits van Egters en Hans Trentelman als diens vader. foto carry gisbertz nacht stappen kotsend thuis komt, en 31 december - oudejaarsavond - wanneer moeder Egters plechtig de oliebollen ser veert en de klok van twaalf met heilige ernst en spanning wordt afgewacht. Frits van Egters brengt zijn avonden door met verveling, landerig leuteren, misselijk roddelen en het opzetten van denksportachtige theorieën over haar uitval en allerhande ziektes. Het is een verstikkend milieu waartegen hij pro beert te rebelleren. Frits is een geniale pestkop en een aansteller die de raarste dingen bedenkt om de uitzichtloze ver veling te verdrijven en zijn ouders te treffen. Alle gevoelens van onvrede en conflicten tussen vader, moeder en zoon worden hardnekkig weggestopt. „Dat hoort niet alleen bij die tijd, die onderhuidse emo ties zijn ook de motor voor drama", al dus De Visser. „Het stuk is typisch Hol lands, maar de onvrede, de onmacht van Frits is universeel." Frits van Egters bestudeert het gedrag van zijn ouders voortdurend alsof hij ze onder een vergrootglas legt. Hij vindt ze onbenullig omdat zij totaal voorbijgaan aan alles van belang in het leven. Frits haat zijn moeder maar houdt ook van haar. Hij weet wel dat het tussen zijn ou ders niet botert maar wil daar niet bij stilstaan. Als de spanning tussen die twee erg hoog oploopt, begint hij gauw over iets anders. Tegelijkertijd is hij hen voortdurend aan het pesten met zijn gru welijke verzinsels. De rol van de sloverige moeder wordt ge speeld door Mieneke Bakker (41), sinds de oprichting zeventien jaar geleden vas te actrice bij Het Vervolg en uitblinkend in tragi-komische figuren. Frits' moeder is ongelukkig maar houdt zich vast aan de dagelijkse dingen, zoals de jus en de aardappels, het cement van het huishou den. Toch durft ze af en toe haar man (Hans Trentelman) te confronteren met iets van haar onvrede. Samen spelen de twee Vervolg-acteurs die twee kleinburgerlijke ouders zo mooi dat je mededogen gaat voelen. Vooral tij dens de oudejaarsavondviering die alge meen als het superieure hoogtepunt van de voorstelling wordt beschouwd. Dan krijgen de nostalgie van warme wijn en oliebollen en Frits' revolte tegen de geza pigheid een ijzersterk verbeelde samen hang. De toeschouwer moet overigens vrij lang geduld hebben voordat het spel meesle pend wordt. Pas na de pauze krijgt De Avonden echt vleugels. Regisseur Léon van der Sanden is een uitgesproken Re- ve-liefhebber, die zeer veel van de typi sche Reve-taal bewaard heeft. Toch wil de hij geen exacte weergave van de ro man. Het accent ligt dan ook niet alleen op de vaak letterlijk uit de roman over genomen dialogen maar evenzeer op de zeer fysieke pogingen van Erik de Vis- ser-Frits van Egters om de zinloosheid te bestrijden. Het toneelstuk eindigt precies zoals het boek eindigde: 'Alles is voorbij, het is overgegaan. Het jaar is er niet meer. Ko nijn, ik ben levend. Ik adem, en ik be weeg, dus ik leef. Is dat duidelijk? Welke beproevingen ook komen, ik leef. Het is gezien, het is niet onopgemerkt geble ven.' 'De Avonden' van Léon van der Sanden naar het boek van Gerard (van het) Reve door to neelgroep Het Vervolg is dinsdag 16 december in de Stadsschouwburg in Middelburg, donder dag 18 december in De Kring in Roosendaal, 8 en 9 januari in Chassé Theater Breda en 22 ja nuari in Schouwburg Tilburg. lercules The Peacemaker - Double team I ither's day - Alien resurrection.! HOUT j - The Peacemaker - Alien resiir-l roorpremiere: Home alone 3 -To-1 iRPEN 11 -14.30 en 17.00 uur Bean gle i Tibet 30 uur Austin power .30 uur Copland .30 uur The peacemaker .30 uur The Game .30 uur Breakdown |e of the jungle id .30 uur Double team Door Marjan Mes 'Het was nog donker, toen in de vroe ge morgen van de drieëntwintigste december 1946 in onze stad op de eer ste verdieping van het huis Schilders kade 66, de held van deze geschiede nis, Frits van Egters, ontwaakte.' Zo begint het boek De Avonden dat Ger ard van het Reve in 1947 schreef. En zo begint ook de ruim drie uur durende to neelvoorstelling De Avonden van Léon van der Sanden bij Het Vervolg, het ge zelschap uit Maastricht, dat erin is ge slaagd om de roman herkenbaar en mee slepend op de planken te zetten. Door middel van zijn hoogst intelligente en opstandige alter ego Frits van Egters, een jonge kantoorklerk die bij zijn klein burgerlijke ouders woont, gaf Reve schrijnend en humoristisch gezicht aan het troosteloze bestaan van de naoorlog se generatie. Omdat het boek geen uit zicht bood, was er indertijd ook veel kri tiek op, maar uiteindelijk werd het als dé grote roman over deze generatie be schouwd. Een echte Hollandse klassieker die nooit eerder het toneelpodium bereikte, omdat hij altijd als onspeelbaar werd be schouwd, maar die wel in 1989 al span nend werd verfilmd. Toevallig hetzelfde jaar dat Erik de Visser afstudeerde aan de Toneelschool in Maastricht. De 30-ja- rige acteur, die de hoofdrol verbluffend goed speelt in De Avonden (en daarvoor excelleerde bij o.a. Het Zuidelijk To neel), vond de speelfilm vooral een sfeer schildering van het benauwende milieu. „Wij bij Het Vervolg laten zien wat zich afspeelt in Frits' hoofd", aldus Erik de Visser vorig jaar ten tijde van de premiè re. „Voor de gedachten van Frits gebrui ken we geen vertellersstem, zoals in de verfilming. Ik zeg wat ik denk middenin een dialoog. Dat heeft misschien wel even iets raars maar daarmee wordt het wel helemaal theater." Van Reves beroemde roman was hij aan vankelijk niet zo verrukt. „Ik kwam niet verder dan hoofdstuk drie. Het leek te veel op mijn eigen jeugd; dagen die voortschrijden en er gebeurt niks. Ik had geen zin dat voor mijn lol te lezen. Nu geniet ik van de humor, die geeft dat ver haal zo'n grote meerwaarde. Nu kan ik me ook niet meer voorstellen dat iemand De Avonden niet kent." Roman en toneelvoorstelling behelzen de j eindejaarsperiode van 1946, tussen de j avond van 22 december, als Frits na een DAAL uur Chinese box uur L.A. Confidential uur Devil's advocate ibet uur A Life less ordinary uur Oesje 1 uur Alien 4 uur The full monty 30 uur My best friends wedding 30 uur The lost world 30 uur Air force one 30 uur Hercules 30 uur Nothing to lose

de Stem | 1997 | | pagina 31