DE STEM Boekenmarkt en Dickens-tentoonstelling Dubbelkwartet La Chorale in kerstsfeer Friteskot Veilingen Lompen Kerstverhaal Gids Mill DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 D1 ir voordeligste ■biel bellen 'ie zakelijk Iet Mobiele informatie ons gratis d dichtbij. fctionsBV. (023-568 0500), :t ini, wo 1 en do 2 juli isterdam ArenA *ERKT AANTAL KAARTEN' .syrider is uw concertkaart /ervoer voor u geregeld, natie bel met Mojo's Easyride -.0900-8991194 ctie: Mojo Concerts I Door Ronald Verstraten [Het heeft maar een haartje ge- [scheeld, of niet Damme, maar [het naburige Lissewege was [boekendorp geworden. De Brusselse projectontwikkelaar [Rik Decan had vérgaande plannen om er de Vlaamse va riant van het Waalse Redu op poten te zetten toen Bert van Haecke ervan hoorde. „Ik was zelf in Redu geweest en dacht meteen dat zoiets een schitterende aanvulling zou zijn op wat Damme te bieden had. Ik heb toen Decan overgehaald om naar Damme te komen. Onze wethouder Joachim Coens, zelf een groot liefhebber van poëzie, ging er pal achter staan," vertelt Van Haecke. De overrompeling was compleet toen ook Lue De Meester, organisator van de Boe kenbeurs in Antwerpen, zijn ge wicht in de schaal legde. De VZW Boekendorp werd opgericht, met toeristisch directeur Haecke als centraal aanspreekpunt. Zo kwam het dat op 1 mei 1997 alle weergoden samenspanden om in een zonovergoten Damme de grootste boekenmarkt te doen Jplaatsvinden die Vlaanderen ooit heeft gezien. Boekenliefhebbers en-verzamelaars kwamen in gro ten getale, opvallend veel van hen op de fiets. De Vlaamse minister president Luc van den Brande opende het boekendorp, dat in één klap zeven boekwinkels rij ker was, van antiquariaat tot strip- en erfgoedwinkel. En na [een Bourgondisch aperitief je was rok Jean-Luc Dehaene niet te be roerd om de letterkunde, nieuw lan wel tweedehands, aan de lorst te drukken. lamme koesterde zich in het ge renommeerde gezelschap van irote voorgangers. Het al ge roemde Redu, het Nederlandse 'redevoort, het legendarische ay-on-Wye in Engeland, of fembuchi-Miyagawa in Japan. Ie plannen logen er ook niet om: een aanloopperiode van vijf aar moesten er 350.000 boeken- iefhebbers per jaar naar Damme romen. Het aantal winkels zou Xoeien tot vijfentwintig. Beur en, poëziedagen en grote ten- Iinstellingen moesten de stad an Van Maerlant en Uilenspie- p extra in de schijnwerpers zet- 'e plannen zijn een half jaartje 'er nog ongewijzigd, maar amme stelt zich wat bescheide- !r°P. „Je kunt niet van nul naar in zeven maanden tijd. In het pi waren de verwachtingen te )0g gespannen. Dat was ook een pe ons eigen schuld. Grote jvertenties in de landelijke ers. En de mensen kwamen naar amme in de veronderstelling ir een tweede Redu zouden ntreffen. Daar had je in het be- ro niets. Er kwamen twintig, P boekenwinkels en een fri- s of. Maar het verschil is, hier boekendorp additioneel. nt horeca hadden we natuur- m overvloed," aldus Van aecke. 'e 350-000 bezoekers moeten we 6» (k hetdhaiüp, vrolijke m reemrlike avoumros van <pfl yIïi t laft** r - gende: 'Te Damme in Vlaanderen, toen de meimaand de bloemen aan de hagedoorn opende, werd Uilenspiegel, de zoon van Klaas geboren'. De streken van de schalkse snaak en zijn vriend Lamme Goedzak beleefden her druk op herdruk en werden in vijfentwintig landen vertaald. „In Rusland is het zelfs een tijd lang verplichte literatuur ge weest. Zo zie je maar: Tijl is voor alle karretjes gespannen, ook voor de communistische." In een niet voor het publiek toe gankelijk gedeelte van Huyse de Grote Sterre staat een boeken kast zowat uit zijn voegen te bar sten, vol van Uilenspiegel. In het Frans, in het Russisch, in het Ja pans. Oude drukken, nieuwe banden, stripverhalen, inclusief de speciale uitgave ter gelegen heid van de opening van het boe kendorp. Tijd voor Van Haecke om alvast een primeur te ver klappen: in het voorjaar van 1999 komt er een grote Uilenspiegel- tentoonstelling in Damme. Als het zover is, wordt de huidige Maerlantcollectie, nu bovenin het museum opgesteld, tijdelijk afge voerd. De 'imaginaire' tentoon stelling, zoals Haecke deze noemt, omdat de handschriften zijn uitgeleend, komt later wel weer terug. Het is de bedoeling dat 'Die vader der Dietsche dich- teren algader' na 1999 een vaste plek krijgt en samen met Uilen spiegel de kern van het museum gaat vormen. „Eén groot literair museum, terugvoerend van de dertiende eeuw tot vandaag," zegt Van Haecke. Tot die tijd kan het boekendorp verder groeien. Voor begin vol gend jaar staat er een veiling van affiches op het programma, in ju li gevolgd door een boek- en gra fiekveiling. Mogelijk is dan ook het winkelbestand verder uitge breid. De gemeente probeert daartoe enkele pandjes in eigen dom te krijgen. „Vijftien boek handels moet lukken," denkt Van Haecke. Hij hoopt dat er zich een paar zullen vestigen langs de Damse Vaart. „Een wens die we hebben, is dat er snel een boekwinkel bij komt die zich specialiseert in kinderliteratuur. We zijn daar over met iemand in gesprek. Met wie? Een grote. Nee, meer zeg ik niet, want dan weet iedereen wie het is." Een andere, voorlopig laatste wens, lijkt meer een droom: „Ik denk aan een boeken- boot. Een spits of rijnaak in de Damsevaart, vol met boeken. Dat zou nog eens leuk zijn als pu bliekstrekker." Boekenmarkt te Damme. Zondag 14 december van 11.00 tot 17.00 uur in de hallen van het stadhuis en in de zaal van de oude dorpsschool (Burg straat 3a). Tentoonstelling 'Charles Dickens 1812-1870; een impressie van leven en werk'. Dagelijks van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur in Huy se de Grote Sterre, Jacob van Maer- lantstraat 3 in Damme. (Van 12 de cember tot 11 januari). Voor de Middag: poëtisch aperitief in De Zevende Stad, Kerkstraat 22 in Damme. Gust Gils en Sonja Nys lezen voor uit eigen werk. Zondag 14 de cember om 11.00 uur. Bindingen; tentoonstelling rond ei gentijdse bibliofilie. De Zevende Stad. (Van 14 december tot 5 januari). Madrigale liederen in kerk Terneuzen PAGINA EL br) lichamelijk gehandicapten kantie. Wij hopen weer op e lij voorbaat dank! Van onze verslaggeefster La Chorale brengt zondag een kerstconcert in het Nederlands Her vormde kerkje in Kloosterzande. La Chorale is een vocaal dubbelkwartet want het bestaat uit twee so pranen, twee alten, twee tenoren en twee bassen. Het octet vocalisten wordt geleid door Paul Meeusen. Het programma bevat vier vocale blokken met daartussen telkens een instrumentaal intermezzo door organiste Janny Dieleman, die varia ties op een oud Nederlands kerstlied en de Pastorella BWV 590 van Bach laat horen, en gitarist Laurens Joensen die werken van Villa Lo bos en Llobert speelt. „We beginnen met Bach en we eindigen met Bach en daartussen zin gen we uitsluitend vierstemmige koorwerken van Bruckner en Com pere. In het Quem pastores laudavere van Loewe fungeert koor 2 als echo van koor 1, dat klinkt echt spannend," aldus bas Willy Waumans. Het tweede blok bestaat vooral uit traditionals en Europese kerstlie deren en het derde blok bevat de kerstcantate Das neugeborn'ne Kin- delein van Dietrich Buxtehude voor koor en orgel. Het laatste deel van het programma bestaat uit carols en Engelstalige kerstliederen van Holst, Kirkpatrick, Handel en Mendelssohn. La Chorale treedt zondag 14 december om 15.00 uur op in de NH Kerk in Klooster zande. De toegangskaarten kosten tien gulden en zijn te verkrijgen bij de koorle den en boekhandel Littooij in Terneuzen en aan de ingang van de kerk voor het concert. Het programma wordt zondag 21 december uitgezonden door Omroep Zeeland. La Chorale repeteert in de NH Kerk in Kloosterzande. foto wim kooijman Brad Pitt in lege film over Dalai Lama 'De avonden' werkt ook op het toneel PAGINA PAGINA wat hem betreft voorlopig ook maar even vergeten. „Ik weet niet hoeveel mensen er momenteel naar de maandelijkse boeken markten komen. Zijn het er dui zenden? Tienduizenden? Ik kan dat moeilijk inschatten. Maar de start is wel heel goed geweest en in drie, vier jaar tijd moet het lukken. Weet je trouwens - en waarschijnlijk is dat typisch Vlaams - dat de aanwezige boek handelaars zich al verenigd heb ben in een gilde?" De brochure Damme Boeken dorp, tussen Brugge en Knokke 1.000.000 oude en nieuwe boeken stelt tien boek- en kunsthandels voor, maar is intussen deels ach terhaald. Een boekhandel in reli gieuze boeken liet het al kort na de opening afweten, de kunst handel annex ambachtelijke boekbinderij van Mon Steyaert is vertrokken. Hun plaatsen wer den, zij het op andere locaties, in genomen door 'Schatten op Zol der' dat zich onder andere spe cialiseert in Russische literatuur en 't Vergierderke. Het laatste is een boekenrestaurant waar 'het hoofd kan lezen, terwijl de maag wacht'. Als zodanig bijna symbo lisch voor de combinatie horeca en gastronomie die Damme ken merkt en, volgens Van Haecke, 'uniek voor West-Europa'. Tot de blijvers behoren historisch antiquariaat Cursief, de Stan daard Boekhandel, Dé Plukvogel (nieuw en tweedehands) en Dio genes, dat twintigduizend titels in kunst, geschiedenis en litera tuur voert. „Het zijn filialen van grotere zaken, onder andere in Brussel. Dat is gelukkig, want anders zou dit hier niet kunnen," legt Van Haecke uit. Van sommige heeft hij de sleutel, omdat de stad Damme enkele pandjes aan boekhandels ver huurt. Om een kijkje binnen te nemen op een doordeweekse dag heb je die ook nodig, want in de wintermaanden zijn de meeste alleen in het weekeinde geopend. Niet allemaal overigens, want striphandel Amaai! heeft gewoon zijn deuren open en ook bij De Zevende Stad is leven te bespeu ren. Het is een 'Centrum voor heden daagse kunsten' licht de brochure toe, al is dat wel wat veel eer voor zo'n klein pandje. „Kleine, Vlaamse uitgaven. Genummerd en gehandtekend," legt zaak voerder Tom Flammant uit. Vaak is dat poëzie, mét de hand gezet, eenvoudig en verfijnd, zoals bij voorbeeld Rijmsnoer van Guido Gezelle. „Al het papier is ge maakt van lompen, niet van hout," benadrukt hij met veelbe tekenende blik. Een rondleiding door de stad die boekendorp wil zijn, eindigt on der de neus van de verkleumde dichter Jacob van Maerlant, die voor het stadhuis staat. Onderin de hallen van dat stadhuis vindt iedere tweede zondag van de maand de boekenmarkt plaats, althans tijdens de wintermaan den, want van april tot september is het in de openlucht te doen. Een vijftigtal boekenkramen biedt vooral Nederlands, maar ook veel Frans en Engels boek werk aan. Van Haeckes werkplek bevindt zich op de tweede verdieping van Huyse de Grote Sterre. Een vijf tiende eeuwse patriciërswoning, die oorspronkelijk uit twee apar te woningen bestond: De Grote Sterre en Craeynest. Danig ver nield tijdens de februaristorm van 1990 en in grootse stijl geres taureerd. Nu biedt het onderdak aan de Erfgoedwinkel van de Stichting Vlaams Erfgoed, aan het Literair Museum en aan de Dienst voor Toerisme Damme. „We hebben het mooiste VW- kantoor van heel België," zegt Van Haecke trots. Met twee medewerkers bevolkt hij het kloppend hart van het boekendorp. De Erfgoedwinkel, met informatie, documentatie en literatuur over Vlaamse monu menten en architectuur valt eveneens onder hun beheer, net als trouwens het literair museum. Daar loopt een tentoonstelling met ex-Libris prenten op zijn laatste benen, terwijl de volgende zich al aankondigt. Morgen gaat er een tentoonstelling over Char les Dickens van start. Centraal, met het oog op de kersttijd, staat Dickens' kerstverhaal A Christ mas Carol, waaruit illustraties worden geëxposeerd van uiteen lopende tekenaars als Anton Pieck, Francis D. Bedford en Art hur Rackham. In vitrines zijn zo'n achthonderd verschillende boeken van Dickens te zien, in verschillende vertalingen. Wie Damme zegt, zegt Tijl Uilen spiegel, want hier situeerde Charles de Coster in 1867 zijn le- Boekenwinkeltje in het centrum van Damme. De gemeente probeert pandjes in eigendom te krijgen om het winkelbestand verder uit te breiden. 'Vijftien boekhandels moet lukken.' foto wim kooijman

de Stem | 1997 | | pagina 29