jGeen totale kwijtschelding [belastingen A ?7 ZEN. "l Woningcorporaties Terneuzen en Axel werken samen Kerst v ens e n a c ti e Amnesty van start De kaalslag voor de nieuwe wijk Othene I I I I I I I I |tiiLdnearCenViSten Vasthouden of Basisschool De Kreeke viert dubbel feest POLITIE RAPPORT 'Bedenkingen tegen bouw Kanaaleiland niet gegrond PLAATSELIJK NIEUWS Geen echte doorbraak maar wel vooruitgang Bang&Olufsen ZEELAND C3 I van onze verslaggeefster I ierneuzen/Axel De besturen van I Woningbouwvereniging Terneu- zen(WBVT) en de Regionale Zeeuw- sch-Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) in Axel gaan samen- I werken. Dat staat in de intentiever- I aaring die beide partijen dinsdag I ondertekend hebben. Convenant is heilig bij waterschap I Apers is het inmiddels aardig beu I dat altijd weer wordt teruggegre- I pen op dit convenant. Ook wil hij I zich niet verschuilen achter de nten die het onderling niet leens zijn over volledige kwijt van belastingen. „We i als waterschap maar eens I met onze vuist op tafel slaan. We •spreken immers ai jaren over ver- I ruiming van de kwijtscheldings- n zonder dat daar iets aan ge- Ibeurt." DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT Kerstboom straalt op Stadhuisplein Dichte Middensluis geen probleem voor scheepvaart Aanrijding Inbraak in caravan Onbekende veroor zaakt aanrijding Twee keer beboet Westdorpe Terneuzen Sas van Gent Zeeuws Keurmerk: Nieuw natuurgebied in Terneuzen X 78 IDESTEM I 1 I DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 Hoe de samenwerking tussen de woning corporaties er precies uit moet gaan zien, zal nog nader worden onderzocht. Een fusie tussen de WBVT en de RZVW wordt niet uitgesloten. Volgend jaar zal er een onafhankelijk onderzoek plaats vinden naar de beste samenwerkings vorm voor beide partijen. Het onderzoek naar de financiële en bestuurstechnische situatie en marktomstandigheden bij de corporaties moet voor 1 mei 1998 worden afgerond. De verwachting is dat de schaalvergro ting en een efficiënte bedrijfsvoering een positief effect zullen hebben op de marktpositie van beide woningbouwcor poraties. Er wordt niet verwacht dat de overeen komst afbreuk zal doen aan de samen werking tussen de Zeeuws-Vlaamse cor poraties. Zowel de WBVT als de RZVW hechten veel waarde aan een goede band met alle woningbouwcorporaties. Gezien de situatie in de sociale huursec tor in Nederland en de specifieke om standigheden in Zeeuws Vlaanderen was het volgens de besturen van beide wo ningbouwverenigingen een logische stap om de krachten te bundelen. In Zeeuws Vlaanderen vindt er geen bevolkings groei van betekenis plaats, de vergrijzing vraagt om een aangepast woningaanbod en de vraag naar koopwoningen is geste^ gen. Het is de bedoeling dat bij de nauwere samenwerking tussen de Regionale Zeeuws Vlaamse Woningbouwvereni ging en de Woningbouwvereniging Ter- neuzen geen arbeidsplaatsen verloren gaan. Van onze verslaggever Axel - Het waterschap De Drie Ambachten gaat voorlopig nog niet over tot een volledige kwijtschelding van de tarieven voor die mensen die hiervoor in aanmerking komen. De kwijtschei- dingsnorm staat momenteel op negentig procent. De hoofdingelanden A. van Him- het fusieconvenant een aantal za ken is afgesproken. „Als je het -314409 PAKKET aalmenu) 39,50 p.p. aus gecombineerd :ashe wnoten/verfij nd pikante sojabonen- matensaus, op iet whiskey I me en P. Apers hielden gisteren I tijdens dé algemene vergadering I een pleidooi voor verruiming tot I honderd procent. Dijkgraaf H. I Eversdijk wil echter niet tornen nhet fusieconvenant tussen de I drie Zeeuws-Vlaamse water- I schappen waarin een aantal af spraken zijn gemaakt. Een van I die afspraken is dat nog niet tot I volledige kwijtschelding wordt I Beu I Eversdijk hamerde erop dat in (ADVERTENTIE) BeoSound Ouverture Wet een licht gebaar van uw handen schuiven de beide glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving daarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. convenant onderuit haalt kunnen we in de problemen komen. Er zijn immers ook keiharde finan ciële afspraken gemaakt. De grenzen zijn gesteld." Het waterschap heeft dit jaar 723 kwijtscheldingsverzoeken ont vangen op basis van die negentig procent. Dit komt neer op een in komstenderving van tachtigdui zend gulden. Bij een honderd procent kwijtschelding loopt het waterschap tussen de 125- en 150.000 gulden mis. Apers noem de dit verschil peanuts. Het werkgroep onderzoekt momen teel wel de mogelijkheden en ge volgen van een honderd procent kwijtschelding. Het wachten is nog op de resultaten van deze studie. Steun De algemene vergadering sprak gisteren ook haar steun uit in de strijd om toch een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil te krijgen. Minister Jorritsma maakte on langs bekend dat deze tunnel geen haalbare kaart is, maar daar laten de betrokken gemeenten en instanties het niet bij zitten. Een onderzoek wordt uitgevoerd om de noodzaak van deze tunnel aan te tonen. „Hoewel ons waterschap niet di rect betrokken is bij de aanleg van de tunnel ondersteunen we de plannen zoveel mogelijk. Niet alleen ligt die tunnel op ons grondgebied, maar ook in het ka der van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen is elke verbetering van bereikbaarheid van belang," aldus Eversdijk. „We mogen niet vergeten dat na de aanleg van de Westerscheldetunnel het aantal voertuigen met 25 procent zal stijgen. De brug is nu al een knel punt en dat wordt alleen maar er ger." Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het Stadhuisplein in Terneuzen straalt weer: gisteren middag zorgde wethouder Stahl voor de ontsteking van tachtig lampjes in de twaalf meter hoge kerstboom. Zevenentwintig jaar geleden werd voor de eerste keer een hoge kerstboom nabij het Terneuzense stadhuis gezet en dit jaar is het een Zweedse den van twaalf meter hoog. De boom is geschonken door het Zweedse bedrijf Södra en werd per schip aangevoerd. De wet houder verlichtte de boom in aanwezigheid van de managing director van het bedrijf. De woningen aan de Reuzenhoeksedijk moeten plaats maken voor de verbrede toegangsweg voor nieuwe Terneuzense wijk Othene. Maandag is een begin gemaakt met de sloop van de hui zen, verwacht wordt dat de laatste woningen in het voorjaar tegen de vlakte gaan. Voor de bewoners die door de sloop hun huizen moesten verlaten zijn vervangende woningen gebouwd in de buurt van de Otheense Kreek. Dit leidde tot protesten van de inwoners van Othene, maar de bezwaren werden ongegrond verklaard. In middels zijn drie van de vier nieuwgebouwde huizen al bewoond. FOTO CAM1LE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De stremming van de Middensluis in Terneuzen volgend jaar levert zo weinig mogelijk belemmeringen op voor de scheepvaart. Schippersvereniging Schuttevaer heeft hier over gisteren tijdens een overleg afspraken gemaakt met Rijks waterstaat. De Middensluis ligt er volgend jaar na 1 april wegens werk zaamheden 22 weken uit. Het gaat om zaken als onderhoud en vernieuwing. „We hebben afgesproken dat de scheepvaart tijdens deze werkzaam heden zoveel mogelijk via de Oost- en Westsluis wordt geschut. Hier over hebben we afspraken gemaakt met Rijkswaterstaat," zei voorzit ter/penningmeester W. Bondewel van Schuttevaer gisteren. „We gaan ervan uit dat de scheepvaart zo weinig mogelijk problemen krijgt met de stremming. Tevens is afgesproken dat er beter wordt overlegd tus sen Schuttevaer en Rijkswaterstaat over deze werkzaamheden. Daar over waren wat misverstanden ontstaan. Die misverstanden zijn nu uit de wereld." De bouw vormt voor Cerestar en Zuid-Chemie geen belemmering in de bedrijfsvoering van de be drijven. De aanwezigheid van historische resten, is volgens de gemeente ook geen argument om van de bouw af te zien omdat Sas van Gent één en al historisch erf goed is. Cerestar en Zuid-Chemie dien den vorige week hun bedenkin gen in tegen het plan Oude Sluis. Ook bewoners van de West- Oost- en Prinsenkade maakten bezwaar tegen de hoogbouw na bij hun woningen. Het plaatsen van een complex voor senioren op 300 meter afstand van een kunst- mestfabriek, leek Zuid-Chemie niet bevorderlijk voor het ver minderen van de overlast. Burge- 91 onze verslaggeefster fneuzcn Op de Dag van de Rechten van de Mens is gisteren aa er~wensenactie van Amnesty International van start ge- ienV ^ederland deze maand meer dan tweehonderd mil- kerstkaarten verstuurt, roept Amnesty iedereen op om ten en'5 h0™ wenskaart extra te versturen aan mensen die gevan- 'ens'eitf bedreigd worden vanwege hun inspanningen voor anl6 Üi-?ties die Amnesty ont- ihv't da' mensenrechten- is en veel steun ondervinden im»lP0St die op initiatief van laarkMar ben verstuurd. sna»? 'S die post een duidelijk aan degenen die mensen- kerstwensenaetie is de eer ste activiteit in het kader Wal'aS)a§ne'Maakde bel°f" larinn Jaar Universele Ver lens nV3n de ®echten van de dece™>? ?„loopt tot de da8> «Member 1998, waarop deze UVRM vijftig jaar bestaat. In 1948 werd de UVRM door bijna alle landen in de wereld onder schreven. Amnesty International baseert haar werk op deze ver klaring en ijvert er sinds 1961 voor om regeringen hun belofte uit 1948 na te laten komen. Degenen die mensenrechtenacti visten met een kerstwens een hart onder de riem willen steken, kun nen hun kaartje sturen naar Am nesty, Postbus 17777,1000 DD in Amsterdam. De kaarten worden dan doorgestuurd naar mensen over de hele wereld. Van onze verslaggeefster Westdorpe - Voor de leerlin gen van De Kreeke staan er deze week geen taailesjes of sommen op het programma, maar wel handenarbeid en een clown. Het is dubbel feest op de Westdorpse basisschool. Directeur G.F. Langeraert viert zijn 25-jarig jubileum en vrijdag worden het nieuwe overblijflokaal en de ver bouwde lokalen officieel in gebruik genomen. In de 25 jaar dat Langeraert in het onderwijs zit, waarvan 12,5 jaar als directeur, is er het nodige veranderd. De leerlingen zijn een stuk mondiger geworden. „Ze praten over dingen die ze vroeger niet wisten of waar ze niets over mochten weten. Ze hebben een uitgesproken mening, maar kin deren zijn heel zwart-wit. We willen ze nuanceringen bijbren gen." Ook de manier van lesgeven is niet meer hetzelfde als een kwart eeuw geleden. Toen werden de lessen alleen klassikaal gegeven, de klas werd als een geheel ge zien. Tegenwoordig is er naast de klas sikale lessen meer persoonlijke aandacht voor de leerlingen. In het moderne basisonderwijs speelt de computer tegenwoordig een belangrijke rol. „We zijn bezig met een project voor computergestuurd onder wijs, ICT. In 1998 gaat de tweede fase van het Comenius-program- ma van start. Dat programma vraagt een computer per 60 leer lingen en dat wordt volgend jaar 1 computer per 10 leerlingen. On ze school is in Zuid-West Neder land als eerste genomineerd voor dit project," aldus een trotse Langeraert, De functie van directeur is vol- Directeur Langeraert van basisschool De Kreeke met de leerlingen van groep in het computerlo kaal. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE gens Langeraert een volledige taak. Toch staat hij nog twee da gen in de week voor groep 8 en is hij penningmeester bij Algemene Vereniging voor Schoolleiders, de vakbond voor basisschooldirec teuren. „Er waren al drie vak bonden met gemiddeld 60.000 le den. Daarbinnen vormden de 8000 basisschooldirecteuren een kleine groep. In een grote vak bond ga je dan op in de massa. We moesten altijd het onderspit delven wanneer het ging over de rechtspositie of salarissen. Nu we een eigen vakbond hebben, kun nen we meedoen met de onder handelingen over bijvoorbeeld de CAO. We spreken nu echt mee." Naast het jubileum van de direc teur is ook de opening van de nieuwe lokalen een feestelijke ge beurtenis op De Kreeke. „Eens in de veertig jaar mag een school een renovatie uitvoeren. Onze ou de kleuterschool stamt uit 1955 en was daar aan toe. Er was te weinig speelruimte, waardoor de kinderen op de gang moesten spelen. De bestaande lokalen zijn uitgebouwd en er is nu extra ruimte in de klassen zelf." Vrijdag wordt ook het nieuwe overblijflokaal in gebruik geno men. Ongeveer vijf jaar geleden begon De Kreeke met buiten schoolse opvang. „De kinderen moesten toen in een leeg lokaal gaan zitten omdat er geen aparte ruimte was. In het nieuwe over blijflokaal kunnen de leerlingen van half acht 's morgens tot vijf uur 's middags terecht. De ge meenschappelijke ruimte is zo in gericht dat ze zich er thuis voe len. Er staat bijvoorbeeld een bank en een televisie." Langeraert zegt dat de steun van de gemeente en de plaatselijke ondernemers belangrijk is ge weest voor de realisatie van de plannen. „Voor de ondernemers werd het zelfs een erezaak. Dat kan alleen maar in een dorp, denk ik. De mensen hebben het idee dat het hun school is en daar willen ze graag iets extra's voor doen." Belangstellenden kunnen vrij dagavond een kijkje nemen in de nieuwe lokalen, tevens is er gele genheid om de jubilaris te felici teren. Zandstraat - Een 49-jarige au tobestuurster uit Zandstraat verleende dinsdagmiddag geen voorrang aan een 33-jarige au tobestuurder uit Terneuzen. Ze reed vanaf de Eilandstraat de provinciale weg N252 op in Sluiskil. De bestuurster zag daarbij de Terneuzenaar over het hoofd. Een aanrijding met zware materiële schade was het gevolg. De betrokkenen kwa men met de schrik vrij. Hoek - Op een camping in Hoek is ingebroken in een cara van. Daarbij is beeld- en ge luidsapparatuur meegenomen. Sas van Gent - Een 50-jarige automobilist uit Hulst werd woensdagmiddag op de Zuster straat aangereden door een on bekende autobestuurder die achteruit reed. De onbekende is na de aanrijding doorgereden. De schade bedraagt ongeveer 2000 gulden. Axel- Een 16-jarige Axelaar is woensdagmiddag twee maal beboet. Hij probeerde op de Dijkstraat drugs te verkopen aan een politieman in burger. Toen de jongen werd aange houden, gaf hij een valse naam op. Vari onze verslaggeefster Sas van Gent - Het verzet van bewoners en bedrijven tegen de bouw van een appartementencomplex op het Kanaaleiland is volgens de gemeente Sas van Gent onterecht. EENDEN KIJKEN - Het NJN gaat zondag 21 december een den kijken in Canisvliet. Voor meer informatie kan men te recht bij W. Castelijns of bij R. Goossens. KERSTMARKT - Op vrijdag 12 december van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 13 de cember van 12.00 en 16.00 uur wordt in en om welzijnsaccom- modatie De Driehoek aan de Prof. Zeemanstraat een sfeer volle kerstmarkt gehouden. Naast kramen met zelfgemaak te spullen zijn er ook kramen verhuurd aan particulieren. Kinderen van de Zuidland- school zullen kerstliedjes ten gehore brengen. Tevens wordt er een verloting gehouden. De hoofdprijs is een kerstpakket. KERSTMARKT - Zondag 14 december houdt de Senioren Activiteiten Vereniging SAV voor de zesde maal de kerst markt in cultureel centrum De Speye. Hobbyisten stellen hun zelfgemaakte spullen tentoon en er is een stand van de we reldwinkel. Verder wordt er een enveloppenactie gehouden en voor kinderen is er een kleurwedstrijd. Annik Terryn van de stichting Welzijn voor Ouderen opent de kerstmarkt om 13.30 uur. De markt is voor iedereen gratis toegankelijk. AMNESTY INTERNATIO NAL- De groep Oost-Zeeuws Vlaanderen van Amnesty Inter national is op 19 december aanwezig met een kraam op de kerstmarkt van het Zeldenrust- eollege. JAKE'S THING - In café De Rijnvaart treedt zaterdag 13 december de rock-bluesforma- tie Jake's Thing op. De huidige samenstelling van deze band, Christian Kieboom, Christophe Vleeshouwers, Kris van Krom- burgen en Ludwig Willems, be staat sinds 1989. De band staat bekend als een blues-rockband zonder kapsones, die het pu bliek goed weet te vermaken. Het optreden begint om 22.00 uur in samenwerking met de stichting Rock around the Bridge. De entree is gratis. meester Van Rest zegt dat Zuid- Chemie en Cerestar geen proble men krijgen met de woningbouw omdat de geluids- en risicocon touren niet reiken tot het Ka naaleiland. Dit blijkt uit een struetuurvisie waar een advies bureau in opdracht van de ge meente mee bezig is. De gemeente ontkent niet dat er onder de grond waar gebouwd gaat worden, oude resten bevin den maar vindt dat geen reden om van bouw af te zien. „Zodra je in Sas van Gent twee steken diep graaft, kom je oude resten tegen. Als we al het historisch erfgoed moeten behouden, kan er in Sas van Gent niet meer gebouwd worden," aldus Van Rest. Van onze verslaggever Hulst - Bij het introduceren van een Zeeuws Keurmerk voor agrarische en aanverwante consumentenproducten is dit jaar geen echte doorbraak tot stand gekomen. Wel kan gesproken worden van een aanzienlijke vooruitgang. produkt op enig moment niet le verbaar is," staat te lezen in de voortgangsrapportage. De deelnemende producenten volgen thans een cursus waarbij wordt ingegaan op zaken als voorwaarden voor een succesvol le marktbewerking en het opstel len van een bedrijfsplan. Aan dachtspunt is ook het feit dat meerdere producenten van een bepaald produkt (jam, appelsap) elkaar niet als concurrent behoe ven te zien maar dat zij juist el kaar versterken. Het stichtings bestuur vindt wel dat het volgen van deze cursus voor de produ cent verplicht moet worden ge steld om voor zijn product de Zeeuws Keurmerk-status te kun nen krijgen. De omzet lag met 1,7 miljoen gul den ruim een half miljoen boven het plan (1,17 miljoen), terwijl het aantal producenten dat met het Keurmerkinstituut in zee mocht gaan met 20 deelnemers het dubbele is van wat werd ver wacht. Bij het van start gaan van de Stichting Kwaliteit, Controle en Markt (KCM), die tekent voor de ontwikkeling en een draagvlak onderzoek voor een Zeeuws Keurmerkinstituut, was in 1996 een subsidie van ruim 770.000 gulden toegezegd voor de jaren 1996 tot en met 1999. Afgespro ken was dat eind 1997 en eind 1998 de ontwikkelingen geëva lueerd zouden worden om te be zien of de provinciale subsidie gehandhaafd moet worden. GS vinden dat gezien de ervarin gen tot nu toe zeker niet gespro ken kan worden van 'onvoldoen de resultaten'. Een korting op de subsidie wordt dan ook niet voor gesteld. Wel wordt de subsidie gereduceerd op basis van de wer kelijke uitgaven, die afgelopen jaar lager waren dan geraamd. Gevarieerd De 20 producenten, waaronder de flink aan de weg timmerende stichting Zeeuwse Vlegel waar mee KMC een overeenkomst heeft gesloten, bieden een geva rieerd aanbod van wat Zeeland te bieden heeft aan vis, vlees, groen ten en fruit, fris- en alcoholische dranken. De producten vinden hun weg naar de winkelschappen onder meer via een verkoper die dagelijks op pad is langs AGF- winkels, bakkers, delicatessenza ken, slijterijen, horeca, campings. Omdat direct bleek dat vanuit Zeeland toch een te smal assorti ment beschikbaar was zijn ande re producenten van streekgerech- ten benaderd en is mede met hun product een aantrekkelijke be- stellijst samengesteld. Herhalingsaankoop De respons bij de benaderde mo gelijke afnemers is niet slecht. Zeven op tien heeft een streek product gekocht en vijftien pro cent van de afnemers heeft al een herhalingsaankoop gedaan. Een knelpunt waarmee KCM wordt geconfronteerd is de nood zakelijke garantie van de produ cent voor een constante levering van het produkt. „Immers een in vestering in promotie en marke ting heeft geen zin wanneer het Producteisen Producenten die met KCM in zee mogen gaan krijgen voor hun producten de aanduiding Zeeuw se Keur. Pas als de producteisen zijn vastgesteld en hieraan wordt voldaan volgt het certificaat Zeeuws Keurmerk. Tot nu toe zijn alleen de aardappelen van P. Vereecken uit Kloosterzande ge certificeerd. De komende maan den wordt verder gewerkt aan certificering van onder andere appels en vlees. Van onze verslaggever Axel - Naast de nieuwe woon wijk Othene in Terneuzen wordt een nieuw natuurge bied aangelegd. Het gaat om vijftig hectare in de Margaret- hapolder. Dijkgraaf H. Eversdijk maakte dat gisteren kenbaar tijdens de algemene vergadering van water schap De Drie Ambachten. Het nieuwe natuurgebied wordt mo gelijk nu er een bestuurlijke overeenstemming is bereikt tus sen de provincie, de Westerschel- degemeenten en de vier water schappen over het Natuurher- stelplan Westerschelde. In totaal is zeven miljoen gulden beschikbaar voor het natuurge bied. „Voor de grondverwerving hanteren wij als uitgangspunt dat de betrokken landbouwers fatsoenlijke prijzen moeten krij gen. Ook gebeurt de verkoop van de grond op basis van vrijwillig heid," aldus Eversdijk.

de Stem | 1997 | | pagina 23