DE STEM Financiering herstel dijken nog niet rond I Inwonertal West-Zeeuws-Vlaanderen daalt naar 20.000 'Teelt zeekraal en lamsoor steunen' 'ser/ets'eukersdandoe"fees,"Mwmember? mm EDOX Zeeuws Keurmerk aardappels weer te koop Verlichte kerstbomen langs Zeeuwse wegen Binnenschippers laken Kamer van Koophandel Terneuzen JS C1 Chrysler Conflict waterschap met Rijk Drie vaten gedumpt bij opslagruimte benzinepomp Goes NU-CHI FASCINATING FEMALE FASHION Sociaal-economisch beleidsplan van provincie: Van ons mag uw reisgenoot gratis mee x 51 MIA ruiver scheerwol. 5 v lichaam aan. Zeeland 11111 DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 ten leverbaar. itoenen tijk, natuurlijk yon 't Westen. iyon Oost Z.-VI. erstellen van uw kleding de ïdat een met LLS 08 58. uur. .Diploma: ja/nee den aan: Koninklijke Landmacht, KMA P711187BE I van onze verslaggever Middelburg - West-Zeeuws-Vlaanderen zal in het jaar 2025 tussen de 20.000 en 21.500 inwo ners tellen. In het gebied wonen momenteel zo'n 24.000 mensen. De ontvolking is niet van vandaag of gisteren. Vooral door ontgroening (minder kinderen per gezin) maar ook door het wegtrekken van jongeren neemt de bevolking- omvang aldaar al jaren licht af. I in het Sociaal-Economisch Beleidsplan van de pro- I vincie wordt echter voorspeld dat de afname de ko mende jaren flink zal doorzetten. Onder andere om dat mensen zullen verhuizen in verband met het zoeken naar een baan elders. De werkgelegenheid nam in de jaren 1993-1996 daar al af met negen pro cent en die trend zal zich doorzetten, zo wordt aan genomen. Ook de bevolkingsomvang van de Ka naalzone zal verminderen, maar minder sterk dan in het westelijk deel. Momenteel wonen in het ge bied tussen Terneuzen en Sas van Gent ruim 55.000 mensen. In 2025 kan dat aantal met zo'n vijfduizend zijn verminderd maar niet uitgesloten wordt dat de daling minder hard zal zijn en dat het aantal net on der de 55.000 zal liggen. Maar het aantal van 50.000 wordt realistischer geacht dan 55.000. De werkgele genheid aldaar neemt de afgelopen jaren licht toe, tussen '93 en vorig jaar met twee procent maar zal de komende kwart eeuw dalen, tussen de 1,3 en vijf procent. Het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen, nu ruim 27.000 inwoners, zal waarschijnlijk wat dichter be volkt raken. Mogelijk zelfs door een groei met een aantal van 1500. Een afname met een zelfde aantal wordt echter niet uitgesloten maar is minder reëel. Veel zal afhangen van de werkgelegenheid aldaar, aldus het Beleidsplan dat deze week naar buiten kwam. De afgelopen jaren was er een lichte daling. Hoe de werkgelegenheidstoekomst eruit zal zien is zeer ongewis. De bevolkingsomvang van Zeeland, nu ruim 368.000, zal de komende 25 jaar zeker niet dalen. Voorspeld wordt dat een stabilisatie moge lijk is maar een groei met maximaal zo'n 14.000 in woners lijkt waarschijnlijker. Vooral door een forse toename van het aantal Tholenaren, tussen de veer tien en dertig procent, en in mindere mate een toe name van het aantal inwoners op de Bevelanden, tussen de drie en veertien procent. 1 Van onze verslaggever Axel - Een akkoord over de financiering van het herstel van de Zeeuwse dijken is nog ver weg. De standpunten tussen de i Zeeuwse waterschappen en minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat over de financiering liggen mijlenver uit elkaar. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van waterschap De Drie Ambachten. De minister studeert momenteel op een regeling waarbij de water schappen gedeeltelijk moeten bijdragen. De waterschappen zijn na de herstelwerkzaamheden minder geld aan onderhoud kwijt. Jorritsma wil die bespa ring vertalen in een bijdrage aan het Rijk. De schappen zelf hand haven het standpunt dat de kos ten volledig door het rijk moeten worden betaald. „De waterschappen zijn van me ning dat de inbreng van kennis, kunde en menskracht, zoals die nu wordt geleverd, voldoende is. Die inbreng moet je niet onder schatten," aldus Eversdijk. Hoofdingeland F. Hamelink be treurt het dat die discussie tussen de minister en de waterschappen zo lang moet duren. .Het blijft bij een uitwisseling van eikaars standpunten zonder dat er duidelijkheid komt. We weten nog steeds niet wat de ge- (ADVERTENTIE) Zo' n horloge advertentie heeft u nog nooit gezien. En dat: geldt ook voor" het: Hor-loge. Edox-horloges behoren tot de platste ter wereld. Ze zijn zelfs zó plat, dat je niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie-uurwerk in past. Edox-horloges zijn waterdicht en hebben krasvrij saffierglas. Bij onderstaande exclu sieve Nederlandse juweliers ontdekt u wat de verschillen de Edox-horloges voor uw pols betekenen. V HRl-rjNlNJG VAN TIJD. Bef9en op Zoom. Juwelier Andriessen Grote Markt 22 Sten-Leur. Juwelier Lambregts Markt 38 Goes/Oostburg/Middelburg Juwelier 't Gouddoppertje Hulst. Juwelier van Deijk 20 wne«en. Juwelier Wijffels Noordstraat 103 'H' Juwelier van Boven Gravenpolder, Juwelier Walhout it 47a volgen voor de waterschappen zijn. Het gaat om forse bedra gen." Eversdijk zei dat de politieke dis cussie nog niet is afgerond. „Er is nog verschil van mening tussen de minster en de Tweede Kamer over de verdeling van de kosten. Ik ben overigens vrij optimistisch over de afloop. Met de verkiezin gen in aantocht kan ik me geen partij voorstellen die tornt aan de veiligheid van de dijken." In het kader van het herstel van de dijken is dit jaar begonnen met een deel in de Kleine Huis- senspolder en Eendragtpolder. Eversdijk constateert met spijt dat een deel van deze werken moet worden doorgeschoven naar volgend jaar in verband met ge wijzigde regelgeving. Om de des betreffende dijk voor het storm seizoen toch bedekt te krijgen moest een deel van de oude blok ken weer worden teruggelegd. Naast het afmaken van het niet gereed gekomen deel worden vol gend jaar ook weer een flink aan tal dijkvakken aan de Wester- schelde aangepakt. Op de begro ting 1998 van Verkeer en Water staat is een bedrag van vijftig miljoen beschikbaar. „De minis ter moet dus niet zeggen dat ze geen geld heeft," meent Evers dijk. Van onze verslaggeefster Goes - Op de opslagruimte van een benzinepomp in Goes zijn tussen de vaten afgewerkte olie van het station, door on bekenden drie vaten gedumpt. Het gaat om drie rode zestig-li- tervaatjes. De politie Goes heeft in samenwerking met de gemeen te Goes en de Milieudienst van de provincie Zeeland een nader on derzoek ingesteld. De Milieu dienst heeft monsters afgenomen om te kijken welke vloeistof in de vaten zit. De uitkomst van het onderzoek kan nog enige tijd op zich laten wachten. Het is niet na te gaan wanneer de vaten zijn ge dumpt. Boer Pieter Vereecken boven op zijn vastkokende Nicola-aardappels. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Vandaag liggen de eerste aard appels met het predikaat Zeeuws Keurmerk in winkels in onder meer Breskens, Terneuzen, Sluis en Groede. Gistermiddag heeft groothandelaar De Blaeij uit Terneuzen de eerste kisten met 20 kilo vastkokende Nicola- aardappels opgehaald bij de Kloosterzandse teler Pieter Ver eecken. Voor het eerst in de drie jaar zijn ze in kostprijs nagenoeg gelijk aan andere aardappelen. „Nu kunnen we eerlijk concurre ren." Door Rein van der Helm Al geruime tijd is de Stichting Kwaliteit Controle en Markt (KCM) bezig een aantal Zeeuwse specialiteiten onder de noemer Zeeuws Keurmerk een plaats op de markt te geven. Aan dit initiatief dragen zowel pro vincie, standsorganisaties als de EG (Zeeuws-Vlaanderen is een zogenaamde 5B- regio) subsidies bij. Tot nu toe is het certifi caat alleen nog maar toegekend aan de aardappelen van Vereecken. Negentien an dere producenten zitten in de 'wachtkamer'. Voldoen niettemin aan hoge eisen en vinden hun weg naar de consument onder het pre dikaat 'De Zeeuwse Keur'. Zeeuws Keurmerk is een kwaliteitslabel voor producten die moeten voldoen aan vier eisen: ze worden getoetst aan de hoogste in Nederland geldende kwaliteitseisen, ze moeten gegarandeerd van Zeeuwse her komst zijn, bij de productie ervan dient het milieu meer dan gebruikelijk te worden ont zien en bovendien dienen ze afkomstig te zijn van professionele bedrijven. Dat zijn aardappelen al drie jaar het keur merk mogen dragen komt volgens Ver eecken omdat de controle op aardappelen heel goed is uit te voeren. Het begint al bij de kennis die men heeft van de pootaardap- pelen. Er moet een grondonderzoek worden gedaan en het totale bedrijf - niet alleen dat deel dat de aardappelenteelt omvat - moet wat het gebruik van bemestings- en bestrij dingsmiddelen betreft beneden bepaalde normen te blijven. „Aan de meet is een en ander makkelijk via onder meer de minera len- en fosfatenboekhouding vast te stellen, al zitten er veel toeters en bellen aan voor je het Agro milieukeur krijgt. Zo moet je min der dan zes kilo bestrijdingsmiddelen per hectare gebruiken. Ondanks het slechte jaar voor de aardappelteelt, denk aan droogte en schimmel, heb ik toch maar 3,4 kilo ge bruikt." Vereecken ziet de teelt van Keurmerk-aard- appelen als een experiment, een leerproces. Het overgrote deel van de 1200-1500 ton aardappelen die hij elk jaar teelt vindt via de gebruikelijke route zijn weg naar frites- fabriek of consument. Slechts 85 ton (65 ton Nicola en 20 ton Bintje) is geteeld volgens de richtlijnen van Zeeuws Keurmerk. Een boer wordt echter steeds meer onderne mer, moet andere wegen inslaan om zijn be drijf rendabel te houden. Denk aan agra riërs die bijvoorbeeld een mini-camping ex ploiteren, een gemengd bedrijf hebben, deels natuurbeheerder worden of zich pro beren te specialiseren in bepaalde produk- ten: aardappels, appelsap, bessenwijn, zui velproducten of pré-salé-vlees van runderen die in het Land van Saeftinghe grazen. Vereecken ziet het Zeeuws Keurmerk ais een mogelijkheid te onderzoeken of een nieuwe markt voor diverse regionale pro ducten is aan te boren. „Als een opbrengst op een bepaald moment nog niet de kosten dekt, en dat komt in de aardappelteelt voor, dan ligt het voor de hand dat je gaat bekij ken wat voor meerwaarde je zelf kunt creë ren. In de keten producent-consument zit ten diverse schakels. Denk aan telen, oog sten, bewaren, sorteren, verpakken, distri bueren, verkopen. Elke schakel in zo'n ke ten krijgt daarvoor een bepaalde marge. Zie je kans in eigen beheer een paar van die schakels 'over te slaan' dan is dat goed voor de kwaliteit van het product - er wordt min der mee 'gesmeten' - en ook goed voor je ei gen portemonnee. Voor zo'n experiment biedt het project kansen, dat kun je niet op eigen houtje. De ondersteuning vanuit de stichting is heel belangrijk." Aanvankelijk had Vereecken met vier colle ga's in Oost-Zeeuws-Vlaanderen de handen ineen geslagen om Zeeuws Keurmerk-aard appelen te telen en verkopen. De hoeveel heid arbeid die echter ging zitten in de ge ringe hoeveelheid aardappelen waar het om ging deden er drie afhaken. Alleen Ver eecken bleef over, ook al omdat de nodige apparatuur op zijn bedrijf stond. „Ik bleef ermee bezig maar er geld aan overhouden doe ik nog niet." De afzet is ook niet zo gemakkelijk vindt Vereecken. „Hier in het zuidwesten halen veel mensen zelf aardappelen bij de boer. We zullen 'over het water' moeten, richting Brabant, Randstad." Voorts zijn reacties van de consument niet in te schatten. Zo bleek het aanbieden van de aardappels in juten zakjes vorig jaar vraagtekens op te roepen. „Mensen willen zien wat ze kopen en dat kan dan niet. An dere consumenten bleken falikant tegen elk soort verpakking, brengen hun eigen zakjes mee, en lieten de milieuvriendelijk verpakte aardappels dus liggen. Vandaar nu dus losse aardappels en bijgeleverde milieuvriendelij ke zakjes." Of dat de consument tot kopen aanzet zal komende weken blijken. Van onze verslaggeefster Cadzand - West-Zeeuws-Vlaanderen had al een verlichte boerderijenroute en sinds dit jaar is er nu ook een verlichte kerstroute. Langs de wegen rond Cadzand, Retranchement en Zuidzande zullen tientallen kerstbomen worden neergezet. Vanaf donderdag 25 december tot en met zondag 28 december kan iedereen in de auto of op de fiets genieten van de verlichte bomen. De route loopt van Zuidzande naar Cadzand via de Badhuis weg naar Cadzand-Bad weer terug naar Zuidzande. Het tra ject kan op elke locatie worden begonnen en is aangeduid met pijlen met daarop een kerst boom. De lichtjes branden tus sen 18.00 en 22.00 uur. De verlichte kerstroute is een initiatief van Stichting Frisse Neuzen en de Stichting Ver lichte Boerderijen in samen werking met de gemeenten Sluis-Aardenburg, Oostburg, ijsclub Sluis, Rabobank en het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen. Volgens De Keuninck zal de verlichte kerstroute ook vol gend jaar worden gehouden. Van onze verslaggever Terneuzen - De afdeling Terneuzen van de Koninklijke Schip persvereniging Schuttevaer vindt dat de Kamer van Koophan del te weinig oog heeft voor de problemen van de binnenschip pers. Het verdwijnen van het beurssys teem en bodemtarieven brengt de schippers in een vrije markt waar ze onvoldoende op voorbereid zijn. De Kamer van Koophandel zou hier op kunnen inspelen maar laat jammerlijk verstek gaan, verzucht interim-voorzitter W. Bondewel vooruitlopend op de jaarvergadering op dinsdag 23 december. Schuttevaer heeft tot nu toe te vergeefs geprobeerd de Kamer te betrekken bij een structureel overleg tussen het havenschap, Rijkswaterstaat en de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. Daar worden de belangen van de schippers besproken in de zoge naamde Werkgroep Binnenvaart- belangen Terneuzen Kanaalzone (WBTK). „Het vervoer over water geniet bij de overheid vanwege de over volle wegen en milieuvriendelijke manier van transport prioriteit. Indirect is de Kamer van koop handel een verlengstuk van de overheid en is men dus verplicht hier in mee te denken. Verbazing wekkend dat men hieraan niet meer aandacht besteedt." Bondewel zegt dat de binnen vaart met grote problemen kampt. „Het verdwijnen van het beurssysteem en bodemtarieven zal een koude sanering in wer king stellen onder de schippers. Menig schipper is nog niet klaar voor de omschakeling naar de vrije markt. Het zaken doen bleef tot nu toe beperkt tot het onder handelen bij de inkoop, reparatie of investeringen. Nu echter moet er commercieel omgegaan wor den met hun dienstverlening." „Ik had graag gezien dat de Ka mer van Koophandel hierop was ingesprongen met gerichte cur sussen of themadagen. Maar als ik de enquêteformulieren lees, kan ik nergens iets vinden wat van toepassing is voor de scheep vaart. Bij de Kamer van Koophandel komt de kritiek van de schippers totaal uit de lucht vallen. „We zijn er niet van op de hoogte dat er zo door de schippers over ons gedacht wordt. We zullen zo snel mogelijk contact opnemen met Schuttevaer om de vereniging uit te nodigen voor een gesprek om te horen of we iets kunnen doen." (ADVERTENTIES) SALDI Vanai vandaag alle toplabels met kortingen van 20% - 60%. w O O CJ cn Z O w Q s O w Q 3 GROTE MARKT 9, 4811 XL BREDA, TEL. +31 (0)76-5207287 Van onze verslaggever Middelburg - Veelbelovende initiatieven voor de teelt van bijvoorbeeld zoutgevoelige gewassen als zeekraal en lamsoor kunnen op onder steuning van het dagelijks provinciebestuur rekenen. De productie van windenergie door de landbouwsector en nieu we vormen van plattelandstoeris- me ook, zo blijkt uit het deze week vrijgegeven sociaal-econo misch beleidsplan van de provin cie. Vorig jaar werkten 10.000 Zeeuwen in de landbouwsector; 6,5 procent van de beroepsbevol king. Als de aan de landbouw verwante werkgelegenheid wordt meegerekend komt het aantal echter uit op 17.500 werknemers. De landbouwsector heeft geen rooskleurige toekomst. Van de 4732 bedrijven zijn er 2947 met een bedrijfshoofd ouder dan vijf tig jaar. Hiervan hebben 1774 be drijven geen opvolger. Gedeputeerde Staten willen de komende jaren de sector steunen, onder andere door het stimuleren van nieuwe producten, marktge richt produceren en de positie van de Zeeuwse gewassen verbe teren. De visserijsector heeft ook steun nodig. GS denken aan het lokken van viswerkende bedrijven en een quarantainestation in ver band met de import van schelp dieren uit andere gebieden. De sector telt zo'n 250 bedrijven en biedt direct werk aan bijna acht honderd mensen. Inclusief detail- en groothandel komt het aantal op 2100 werknemers. De recreatiesector is in Zeeland goed voor zo'n 2500 bedrijven en 12.000 werknemers waaronder nogal wat laag geschoold die el ders moeilijk een baan kunnen vinden. Er is groei mogelijk als het bedrijfsleven zich richt op de toekomst door scholing, vernieu wing en het verbeteren van de producten. Ook moeten ze samenwerken, er moet bijvoorbeeld voor geheel Zeeuws-Vlaanderen één VW ko men. GS zijn bereid om daar geld voor uit te trekken mits gemeen ten en bedrijfsleven ook daad werkelijk meedoen en één WV niet traineren. Een bloeiende recreatiesector is van groot belang voor het Zeeuw se. Niet alleen met betrekking tot de werkgelegenheid maar ook om de dorpen leefbaar te houden. Dankzij de toeristen zijn er im mers in kleine dorpjes allerlei voorzieningen die zonder hun aanwezigheid ondenkbaar zijn. Bijvoorbeeld winkels, zwemba den en allerlei andere recreatie mogelijkheden. GS willen dan ook de komende jaren vier ton uittrekken voor verschillende projecten om Zee land als vakantie- en recreatiege bied te promoten en aantrekkelij ker te maken. Jazeker Samen gaan winkelen in Antwerpen met LIJN 19 van de BBA - De Lijn ZWN, want dat is nu extra aantrekkelijk. Elke betalende passagier mag in december met LIJN 19 (Hulst-Antwerpen-Breda v.v.) gratis* één reisgenoot meenemen. bel voor meer informatie: Evenementen in Antwerpen 12, 13 en 14 december: Kerstmarkt op de Grote Markt Koopzondagen: 14, 21 en 28 december Haal de schaatsen maar uit het vet... want van 19 december tlm 5 januari 1998 kan er op de Grote Markt in de open lucht worden geschaatst. Geldt niet voor ritten met vrij-vervoersbewijzen, abonnementen en OV-jaarkaarten.

de Stem | 1997 | | pagina 19