'Driebanden geniet mijn voorkeur' KOFFER '5$ Zeeuws-Vlaamse voetbalschool krijgt gestalte Jo Leeraert in finale Amstel Cup UITSLAGEN STANDEN Echitis SPORT ZEELAND Biljartfanaat van 74 jaar weet van geen ophouden I Door Peter Snelders SPORTNIEUWS KORT Hulstenaar Dion Bergmans maakt duidelijk progressie in biljartsport r weerstond AARDEBON ECHITIS 100 ml. op de aankoopprijs. IU betaalt geen 29,95 aar slechts ƒ24,95. DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 VOLLEYBAL STANDEN VROUWEN Promotieklasse: Savok 7-21, WS 92 3 6-12, Dynamo 70 6-12, De Kikkers 6-11, YVC 6-10, BOK 6-9, WS 92 2 6-6, Scheldesport 7-5, Sgravo 6-4, Dynamo 70 2 6-3, Eerste klasse: BOK 2 9-16, De Sterre 6-14, Ardito 6-14, Morres 3 7-14, CVC 6-10, De Brug 6-9, WE 6-8, Dynamo 70 3 6-6, WS 92 4 4- 2, Savok 2 6-0. Tweede klasse: BOK 3 6-16, Ardi to 2 7-15, WE 2 8-13, YVC 2 7-9, Scheldesport 2 7-7, Mytilus 7-3. MANNEN Promotieklasse: De Sterre 7-21, YVC 7-17, Ardito 7-17, Savok 7- 14, Dynamo 70 1 7-11, Schelde sport 8-10, Mytilus 7-8, Dynamo 70 2 6-7, WS 92 3 7-5, WS 92 4 8- 5, De Kikkers 7-2. Eerste klasse: Morres 3 7-21, BOK 8-18, YVC 2 7-17, De Sterre 2 7- 12, Mytilus 2 7-9, Ardito 2 7-8, WS 92 5 6-5, Savok 2 6-5, Voor waarts 5-4, CVC 6-0. Tweede klasse: Scheldesport 2 6- 16, BOK 2 5-15, Mytilus 4 6-10, Dynamo 70 3 5-8, Scheldesport 3 6-6, De Kikkers 2 6-6, Mytilus 3 6- 5, WS 92 6 6-3. DESTEM Groosman/Casuals loopt verder uit Oostburg - Groosman/Casuals blijft in de ZAVIO-competitie aan de winnende hand. Ook Rabo Aardenburg/Eede kon het Groos- man-mechanisme niet ontregelen. Het werd 9-3 voor de leiders. Ook Sikkels haalde vernietigend uit, tegen Leenhouts, dat toch bezig is aan een aardig seizoen, 5-0. Zeemeeuw en Bon Ami moesten het allebei zonder wisselspelers doen. Zij deelden de punten, 2-2. Stand: 1. Groosman/Casuals 7-17, 2. Dikke van Dale 5-10, 3. Leenhouts 5-9, 4. Zeemeeuw 7-8, 5. Sikkels 7-7, 6. Rabo Aardenburg/Eede 4-4, 7. Verhage 6-4, 8. De Cocq 6-4, 9. Bon Ami 6-4. Loting volleybalbeker IJzendijke - De loting voor de volgende volleybal-bekerronde in het district Zeeland heeft de volgende wedstrijden opgeleverd: Vrouwen: Morres 3-CVC, Sgravo-de Sterre, Savok-winnaar My tilus 1-Dynamo, BOK-de Kikkers Mannen: De Sterre-Dynamo, Dynamo 2-Scheldesport, winnaar Morres 3-YVC 2-Ardito, Savok-YVC. De volgende bekerronde staat gepland voor zaterdag 28 februa ri. De winnaars plaatsen zich voor de finale in Axel, die op zater dag 9 mei wordt gespeeld. Salvatorhoeveloop in Ouwerkerk Ouwerkerk - De Zeeuwse crosscompetitie is halverwege en zit in de winterstop. Dat betekent een aantal overgangswedstrijden in de komende tijd. De eerste daarvan is de Salvatorhoeveloop op zaterdag in de polders rondom Ouwerkerk en Oosterland. Deze stratenloop heeft een lengte van twintig kilometer en start om 14.30 uur op de Ring in Ouwerkerk, waar tevens de finish- streep is getrokken. De loop staat open voor KNAU-Iicentiehou- ders en trimmers. De organisatie is in handen van de atletiekver eniging Delta Sport, die er tevens zijn clubkampioenschap over 20 kilometer van maakt. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur in de kantine van voetbalvereniging SV Ouwerkerk. Kerstloop SV Aloy in Graauw Graauw - In Graauw staat zaterdag de Kerstloop op het pro gramma. Het is de derde loop uit de traditionele winterserie van vijf. De jeugd kan er een 500 of 1500 meter lopen. De start hier voor is om 14.45 uur. Om 15.00 uur wordt de categorie 'alle leef tijden' aan de start verwacht. De deelnemers kunnen kiezen uit een zes, acht of zestien kilometer. Er kan vanaf 14.00 uur worden ingeschreven in het clubgebouw van SV Aloy aan de Dorps straat. Irma Heeren opent Indoor Zeeland Goes - In de Zeelandhallen in Goes wordt zaterdag de twintigste editie van Indoor Zeeland Atletiek afgewerkt. Ruim vierhonderd jeugdatieten staan ingeschreven voor dit grootste atletiek-in- doorevenement van Zuidwest- Nederland, dat twintig jaar gele den in de Veilinghal van Goes op poten werd gezet. Toen kwamen ook de senioren nog in actie, maar door de geringe belangstelling van deze categorie heeft de commissie Indoor Zee land een paar jaar terug de beslissing genomen om alleen de jeugd in actie te laten komen en er een breedte-sportevenement van te maken. Dat betekent vanaf pupillen tot en met de B-ju nioren. Irma Heeren zal om 09.25 uur de lange atletiekdag ope nen. Het laatste nummer wordt verwacht rond half zes. In de morgenuren komen de categorieën zeven tot en met twaalf jaar in actie. Na de middagpauze is het de beurt aan de B-, C- en D- junioren. De onderdelen van het programma zijn: sprint, ver springen, hoogspringen, kogelstoten en een lange afstandsnum- De Ruysscher blijft bij IJzendijke Breskens - De IJzendijke-voetballer Michel de Ruysscher kreeg onlangs een aanbod van het Belgische Tielrode (tweede provin ciale klasse). „In de thuiswedstrijd tegen Zierikzee stonden mensen van die club langs de kant en werden de eerste contacten gelegd. Ik heb een paar goede gesprekken gehad met hen, maar uiteindelijk be sloten om het niet te doen. Belangrijkste reden is de afstand. Drie keer trainen plus een wedstrijd zou 600 kilometer in de week be tekenen en dat valt niet te combineren met mijn werkzaamhe den," aldus de 28-jarige Bressiaander, bezig aan zijn vierde sei zoen in IJzendijke. Hij zegt wel de ambitie te hebben ooit nog een keer in België te spelen. „Als het Eeklo of Maldegem was ge weest, had ik wellicht ja gezegd." Hockeyclinic bij Olympia Terneuzen - De Zeeuwse Hockeyschool houdt zaterdag in sa menwerking met de begeleiders van de nationale B-meisjes, het echtpaar Hans en Irene van Disseldorp, een hockeyclinic op het sportpark Oude Vaart te Terneuzen. Bij de daar gevestigde hockeyclub Olympia komen vijftien gese lecteerde Zeeuwse meisjes tussen twaalf en zestien jaar in actie tijdens twee sessies. Deze veelbelovende jongeren, geselecteerd door de leiding van de Zeeuwse Hockeyschool, Wico en Anet de Boer, krijgen dan les van het genoemde echtpaar Disseldorp tus sen 11.00 en 13.00 en 14.00 en 16.00 uur. Belangstellenden die vanaf de zijlijn het gebeuren willen volgen, zijn welkom. De Zeeuwse Hockeyschool is opgericht om de kloof tussen de Zeeuwse talentvolle jeugd en de rest van Nederland te versmal len. Deze clinic past dan ook in de doelstellingen. Jo Leeraert: al 65 jaar aan het biljarten. foto camile schelstraete meer waarde. Er ligt een kans voor de momenteel in vorm zijnde Leeraert. Wie weet, met een beetje geluk en zijn niet aflatende strijd lust kan hij misschien wel voor een uniek feit zorgen komende za terdag. Een 74-jarige als toernooi- winnaar? „Het klinkt te mooi om aan te denken," zegt hij tot slot. ATB-competitie moutain-bike 's-Heer Arendskerke - In het kader van de Zeeuwse ATB-compe- titie gaan zaterdag 13 december de mountain-bikers en veldrij ders aan de slag in 's-Heer Arendskerke. Daar is een parcours uitgezet even buiten het dorp, aan de Poldersedijk. De B-categorie opent het programma om 13.00 uur. In actie ko men dan ATB-rijders van 35 jaar en ouder (60 minuten), ATB- rijders van 12 tot en met 16 jaar (30 minuten) en vrouwen (30 mi nuten). Ook veldrijders in dezelfde leeftijdsgroepen gaan dan van start. In de A-categorie vertrekken om 14.30 uur de ATB-rij ders van 17 tot en met 34 jaar (75 minuten). De inschrijving is in het Heer Arendshuis. in met: bsterzande) iuzen) Van onze voetbalmedewerker Biervliet - De Zeeuws-Vlaam se voetbalschool van de Stich ting Assist heeft na twee maanden duidelijk gestalte ge degen. Daar waren de aanwe zigen het, in de kantine van de W Biervliet, over eens tijdens een eerste evaluatie door be stuur, trainers en een aantal kaderleden van de Zeeuws- yiaamse voetbalclubs. Ook de huidige trainers Henk Mari- man, Ruud Koopman en Dick Buitelaar waren aanwezig. Toch waren er ook kritische kant tekeningen. Zo zijn er bijvoor beeld te weinig trainers voor de groep van twintig getalenteerde Zeeuws-Vlaamse voetballertjes (leeftijdscategorie 10 tot en met 14 jaar). Verder is men bang, aldus woordvoerder Albert Ingels van de West-Zeeuws-Vlaamse voet balclubs, dat deze voetballertjes al op jonge leeftijd in de etalage geplaatst zullen worden. Met het gevolg dat ze bij hun club vertrek ken. „Dat is nooit onze intentie ge weest," aldus Siersema, de voor zitter van de stichting. „We zullen de jeugd zeker niet pushen om naar een andere, kwantitatief en kwalitatief betere club te vertrek ken. Dat het gebeurt, kan ik niet ontkennen. Maar zou dat ook niet zonder onze bezigheden het geval zijn? Wij willen met zijn allen de jonge, talentvolle voetballertjes een opleiding geven hier in de re gio. Anders vertrekt dat talent toch wel, maar worden opofferin gen van ouders en spelertjes ge vraagd die bijna niet op te bren gen zijn. Laat die jongens dan hier in zijn 'achtertuin' die opleiding volgen. Ik heb best begrip voor jullie, volgens mij overigens onte rechte, vrees. Maar wij hebben als doelstelling ondersteuning van ta lent. Er zitten toch ook andere kanten aan. Als een jongen bij de door hem beoogde club op het voor hem beoogde niveau niet slaagt, komt hij met een hoop er varing en kermis terug naar jullie club. Opgeleid en wel." Assist wil er zijn voor de ruim der tig Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs. „Ons enige doel is samenwerken, ondersteunen en talenten in de ei gen regio tot ontplooiing laten ko men. Laat ons dan ook samen- in plaats van tegenwerken. Dat is voor alle betrokkenen in het voet bal, inclusief de ouders van de jeugd, alleen maar goed," aldus Siersema. De soms grote afstand naar het geografisch toch centraal liggende Biervliet kwam ook als bezwaar naar voren. Siersema: „Het is onze doelstelling om op de korte ter mijn in drie regio's actief te zijn. We denken daarbij aan het 'wes ten', de 'kanaalzone' en het 'oos ten'. Dat hangt van jullie als clubs af." Terneuzen - Waar menig bil- Ijarter op die leeftijd steeds jmeer de biljartkeu in de hoek I aat staan en zijn moyenne ge- I leidelijk ziet dalen, daar heeft jde 74-jarige Jo Leeraert de I smaak opnieuw te pakken. Ge stimuleerd door het feit dat hij I onlangs doordrong tot de lan- Idelijke finale van de strijd om J~, Amstel Cup driebanden, is I y^wel dagelijks op één van I e Wjarts in De Veste te Ter- I neuzen te vinden om zo opti- Imaal mogelijk te kunnen pres- I ren in die nationale eind- [strijd. f,° Leeraert weet van geen ophou- "m. Sinds hij vanaf 18 juli woon- |?c8 is in Terneuzen heeft het I "jartvirus hem weer volledig in I e greep. „Mijn dochters wonen in Terneuzen. Dat verklaart "aarom ik na 45 jaar in Hulst ge- Wond te hebben naar hier ben lh »d' dk geweten had wat L® gemaal mogelijk is, dan was ItioKo naar bier gekomen. Nu l jk alle middelen binnen hand- ereik. Ik hoef niet eens naar bui- siirT ^er Veste mijn par- J je te spelen. Vandaar ook dat ik fc»w daSeIijks bezig ben. Dat I in gr°te lijnen het succes 'e Amstel Cup. Ik speel mo menteel een stuk vaster dan voor- tivif bleven mijn biljartac- nteiten meestal beperkt tot één sekoek''Week,NuiShetdagelijk- l$eha«1aert Zetl;e een Te onder- wai f8n Pres'atie neer met zijn i£™atia vr de genoemd« r rijd driebanden op klein biljart. Maar liefst 1024 biljarters in geheel Nederland begonnen aan dit knock out-toernooi. Via zes kwalificatiewedstrijden schaarde hij zich bij de laatste zestien en komt zaterdag 13 de cember vanaf 09.45 uur in actie in café-biljart 't Raadhuis te Berkel- Ensehot. Jo leeraert is de eerste om toe te geven, dat ook enig ge luk hem toelachte in de genoemde plaatsingswedstrijden. „Vooral tijdens mijn eerste plaat singswedstrijd in Delft had ik ge luk. Ik was vrijwel geklopt. Mijn tegenstander Kroesse uit Zundert moest nog één carambole en ik nog zeven, maar ik maakte die ze ven caramboles in één ruk. Hoe vaak doe je dat? Zelden. Dat was een redelijke partij in 39 beurten, maar daarna speelde ik nog beter. In de tweede partij in Delft maak te ik mijn aantal van 25 carambo les in 37 beurten vol en in mijn derde en laatste partij daar had ik maar 35 beurten nodig om te win nen. Dat volstond om door te dringen tot de finale. Let wel, eerder had ik ook al voorwedstrijden ge speeld hier in Hulst. Toen won ik eveneens drie keer op rij, maar had ik wel meer beurten nodig. Respectievlijk 57, 47 en 40 beur ten. In Delft heb ik dus goed ge speeld. Het gevolg daarvan is wel dat ik in de finale naar 32 in plaats van 25 caramboles moet spelen. Dat is heel wat meer, maar in de huidige vorm ben ik daar niet bang voor. Ik ga zaterdag dan ook vol goede moed naar Berkel- Enschot." In de huidige vorm is hij een ge vaarlijke tegenstander voor ieder een. Dat ondervond Berry Dallin- ga in de onlangs gehouden grand prix te Sluiskil. Die werd in de openingsronde uitgeschakeld door 'nestor' Leeraert. Ook Henk van Opzeeland. De latere winnaar van die grand prix moest eveneens de kracht van Leeraert ervaren. Met 21-30 in 37 beurten moest de Sassenaar bakzeil halen. „Het systeem van die grand prix klopte eigenlijk niet. Als je bekijkt dat Henk van Opzeeland en Louis Dallinga uitgeschakeld waren, maar toch als respectievelijk eer ste en derde eindigden. Dat komt omdat er een aantal verliezers als nog doorstroomt naar de derde ronde. In feite kam men beter een aantal spelers in de eerste ronde vrijloten en zo direct naar een aantal van 32 spelers toewerken. Dan krijg je een eerlijker wed strijdverloop." Jo Leeraert is een biljartfanaat in hart en nieren en de man die hoogstwaarschijnlijk op de meest uitgebreide prestatielijst kan bo gen binnen het district Zeeuws- Vlaanderen. De in Graauw gebo ren Oost-Zeeuws-Vlaming was in 138 kampioenschappen present, werd twaalf keer districtskam pioen, twee keer gewestelijk en legde beslag op een derde en vier de plaats in een nationale eind strijd. Hij biljart al 65 jaar, want op zijn negende verrichtte hij de eerste capriolen op het groene laken van het patronaat. Eén ding ontbreekt nog op de palmares van deze 'ij zervreter': een nationale titel! De strijd om de Amstel Cup mag dan misschien niet een officieel Ne derlands kampioenschap zijn, de eindzege in dat prestigieuze toer nooi is misschien nog wel van Stichting Assist houdt voetbalclinic Biervliet - De Stichting Assist, die zich inzet voor de voetbal jeugdopleiding in Zeeuws-Vlaanderen, houdt op dinsdag 23 de cember een groots opgezette voetbalclinic op het sportcomplex van W Biervliet. De clinic staat open voor alle voetballertjes in de leeftijd van 10 tot en met 14 jaar. Henk Siersema, de enthousiaste voorzitter van de Stichting, heeft met Paul Telussa, Dick Buitelaar, Gerard en Dennis de Nooijer, Ruud Koopman en Henk Mariman een aantal gerenom meerde voetbaltrainers en voetballers vastgelegd. Verder zal ook de Terneuzense sportschool FOAKS van Co de Ruijter medewer king verzorgen. „We hebben nu al bijna de door ons gestelde li miet van tachtig aanmeldingen binnen. Die limiet hebben we ge steld, omdat iedereen aan zijn trekken moet kunnen komen. Het moet voor de Zeeuws-Vlaamse jeugd toch mooi zijn om een keer vlak bij de deur door deze mensen een dag getraind te worden," aldus Siersema. De aanvang clinic duurt va 09.30 uur tot 16.30. Dion Bergmans, de Hulstenaar die het driebandenspel steeds beter beheerst. foto camile schelstraete prestatie op groot biljart. In de derde ronde liep het minder. Daarin kwam ik slechts één ca rambole tekort, maar dat tref fen kostte 54 beurten. Te veel. Het was een erg verdedigende partij, dat wel, maar daaruit bleek toch dat ik nog veel moet leren. Want dat is niet de enige mindere partij die ik dit seizoen gespeeld heb. Na een aantal goede partijen volgt er wel al tijd een slechte en soms een heel slechte partij." „Vandaar ook dat ik er van overtuigd ben dat je naast de wedstrijden die je speelt ook moet trainen. In training kun je iets uitproberen, tijdens wed strijden is dat nauwelijks moge lijk. Als het even kan ben ik dan ook vrijwel dagelijks in Het Houtenkwartier hier in Hulst te vinden om mijn tekortkomingen bij te schaven. Ik heb vooral nog veel moeite om tegen een sterk verdedigen de tegenstander behoorlijk te presteren. Daardoor overkomt het me nog te vaak dat ik ineens zo'n slechte partij speel. Ik ben te wisselvallig. Dat was even eens zo in de Zeeuws-Vlaamse grand prix in Sluiskil. In de eer ste ronde speelde ik goed en maakte mijn aantal van 40 ca ramboles in 29 beurten uit, om in de tweede ronde kansloos ten onder te gaan tegen Rob Claer- houdt. Idem dito in het officieus kampioenschap in Middelburg. Ook daar werd mijn optreden weer gekenmerkt door één heel slechte partij. Ik eindigde met het voor mij tegenvallende moyenne van rond de 0,800. Neem die bar slechte partij er af en ik eindig met dik 0,900. Landelijk Voorgaand relaas geeft aan hoe nadrukkelijk hij met zijn sport bezig is. Enkele jaren terug gold hij eveneens als een vrije sterke libre- en kaderspeler, maar nu is het een en al driebanden wat de klok slaat in huize Bergmans, waar echtgenote Liesbeth voor honderd procent achter hem staat. Wekelijks komt hij in ac tie voor het team van Het Pan- nenhuis in Hoogerheide in de landelijke tweede divisie op groot biljart. Daarnaast pro beert hij alle vijf grand prix van de C-ranking op landelijk ni veau mee te spelen, is binnen het district Zeeuws-Vlaanderen zoveel mogelijk actief en als het even kan pikt hij ook nog een wedstrijd mee in België. Het eerstvolgende evenement is het kampioenschap hoofdklasse driebanden, dat vrijdag 12 de cember begint in St.-Jansteen. Daarna volgt de nationale voor- wedstrijden tweede klasse drie banden groot biljart. Over dat laatste zegt hij: „Per soonlijk hoop ik dat ik in Bra bant mijn voorwedstrijden mag spelen. Hier in Zeeuws-Vlaan deren is misschien wat gemak kelijker in verband met ver plaatsing, maar in het Brabant se kom je meestal op beter ma teriaal. Juist daar ben ik gevoe lig voor. Ik moet het vooral heb ben van mijn techniek. Als ik op minder materiaal kom moet ik teveel werken. Dat kan ik wel één of twee partijen, maar geen zes na elkaar." Geconfronteerd met de opmerking dat hij de be langrijkste kanshebber is voor de districtstitel in de hoofdklas se te St.-Jansteen zegt hij: „Af gaande op mijn moyenne ben ik eigenlijk favoriet, maar die rol dicht ik mijzelf niet al te na drukkelijk toe. Dan moet eerst die wisselvalligheid uit mijn presteren. Ik ben kanshebber in St.-Jansteen, niet meer en niet minder." lK>nH<npathi*ch fcctirW"*1® k^fafppcb, ml. Ie verpakking Door Peter Snelders Hulst - Biljarter Dion Berg- I mans maakt duidelijk pro gressie in het driebanden- spel. De 37-jarige opticiën uit Hulst bewees dat onlangs tijdens de regionale voor wedstrijden voor de hoofd klasse driebanden klein bil jart en benadrukte die voor- I uitgang tijdens de grand prix op groot biljart in het Bra bantse Rooy door opmerke lijk sterke partijen neer te zetten. Het einde lijkt daarmee niet in zicht voor de Hulstenaar, die zich sinds vorig seizoen alleen maar op het driebanden concen treert. „De andere spelsoorten laat ik links liggen. Ik wil in het driebanden graag weten waar mijn grenzen liggen. Het gaat dit seizoen zeer goed, al blijven er altijd wensen over." Tijdens de onlangs gehouden voorwedstrijden hoofdklasse driebanden klein biljart op dis trictsniveau eindigde hij met een moyenne van 0,975. Bijna één en promotie naar de extra klasse. Met dat algemeen ge middelde schaart hij zich in het njtje betere biljarters in het driebandenspel binnen Zeeland. In het Brabantse Rooy, onder de rook van St.-Oedenrode, kwam hij echter nog opmerkelijker in het nieuws door op groot biljart zijn grenzen te verleggen via en kele zeer sterke partijen. Als een trein „Daar liep het als een trein," zegt hij terugblikkend. „De week daarvoor had ik slecht ge presteerd tijdens een teamwed strijd. Daar was ik kwaad over en nam me voor in de daarop volgende week extra te trainen. Dat kwam er uit in die grand prix van de C-ranking in St.- Oedenrode. In mijn eerste partij tegen de uitbater van de lokaliteit waar we speelden had ik maar 30 beurten nodig voor het aantal van 30 caramboles. Ik maakte het uit met een serie van zes ca ramboles. Daar was ik zeer te vreden over, maar in de tweede ronde ging het nog beter. Toen had ik slechts 22 beurten nodig voor dat aantal caramboles. Dat vond ik van mijzelf een knappe

de Stem | 1997 | | pagina 15