ud Raadsels rond Jari Litmanen 'WK wordt grootste zwarte markt ooit' Politie Bochum vreest rellen met hooligans Friso Nijboer sleept barrage uit het vuur Cruijff en Van Himst verrichten EK-loting Ervaring Wibier geeft doorslag op Masters S Spionnen Bochum weten niet of Fin in actie komt in UEFA-Cupwedstrijd WONING? DE STEM SPORT B2 OED IDEE! SPORTNIEUWS KORT Graf naar Australian Open Becker zich wel sportminister worden Viking geeft Niemann geen schaatsen meer Sprewell krijgt steun topbasketballers EK-loting voor Jong Oranje maandag Duitse onderscheiding voor Sprengers Vande Walle naar Eendracht Aalst Ebiede niet naar Nigeria door regelma- r te dweilen met Reiniger. die veel wor- in woonkamers aan te raden de te beschermen ans. aminaat produc- ar bij uw drogist, of bouwmarkt. F:(0115)563033 LAAMSE WVERENIGING iws-Vlaanderen. i i i i DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 noor Bert Willemsen Bochum - Een slechte repu tatie blijft de Ajax-fans ach tervolgen. Ofschoon de Euro pese bekerwedstrijden tegen Maribor en Udinese eerder dit seizoen probleemloos ver liepen, brengt de politie in Bochum vanavond uit vrees voor ongeregeldheden toch een recordaantal manschap pen op de been. Jörg Zedler en Hans Bruch, poli tiemensen die de supporters- groepen in Bochum nauwlettend in de gaten houden, hebben rel len voorspeld rond de wedstrijd VfL Bochum - Ajax. Hun uitlatingen haalden de plaatselijke pers en dat komt de politieleiding slecht van pas. Zij vreest dat de harde kern van de Ajax-fans door zulke uitspraken geprovoceerd wordt. Maar poli tie en justitie in Bochum houden wel degelijk rekening met onge regeldheden. Voor het eerst in de historie is de Bochumse rechtbank 's avonds geopend. Drie officieren van justitie en zes rechters zijn vanaf acht uur paraat om hooligans lik op stuk te geven. Officieel wordt Ajax vanavond door 2200 supporters aangemoedigd. De 750 kaarten die voor houders van de Ajax- clubcard bij de SENS-verkoop- punten verkrijgbaar waren, gin gen binnen twee minuten van de hand. Maar voetbalsupporters zijn vindingrijk. Ajax-aanhan- gers kochten zo'n 600 entreebe wijzen op de zwarte markt in Bochum. „We kunnen niet uit sluiten dat zij tussen Bochum- fans komen te zitten en dat ver groot de veiligheidsrisico's," al dus woordvoerder Bloch van de Bochumse politie. Ongeveer 1700 Ajax-fans komen op eigen gelegenheid per auto of trein naar Bochum. Die groep bezorgt de politie de meeste hoofdbrekens. Woordvoerder Bloch: „Voor de wedstrijd in Amsterdam konden de 2000 Bochum-supporters al leen een kaartje krijgen in com binatie met een busreis. We had den graag gezien dat dezelfde re geling was toegepast voor de Ajax-aanhang. Volgens onze Ne derlandse collega's was dat juri disch niet mogelijk." Door Bert Willem sen Bochum - Boven het moeras in Bochum zweefde gistera vond het mysterie Litmanen. Bestaat de mogelijkheid dat de Ajacied op tijd hersteld is van zijn blessure voor de UEFA-cupwedstrijd van vanavond tegen VfL Bochum? „Nee," sprak trainer Morten 01- sen toen hem dat recht op de man werd gevraagd. „We wer ken met Jari naar de wedstrijd van komende zondag tegen Volendam toe." Van de Meidenhof gaat koersen voor Jonge Renner Van onze verslaggever Oosterhout - Wim van de Meulenhof, die afgelopen seizoen uitkwam voor de profformatie Foreldorado, gaat volgend jaar rijden voor de Oosterhoutse wie lervereniging De Jonge Renner, die onder de naam MGI in wedstrijden uit komt. De 31-jarige Helmonder be haalde dit jaar twee over winningen. Hij triomfeerde in een etappe in de Spaanse rittenkoers Circuit Montanes en in een etappe in de Rhein- land-Pfaltz Rundfahrt, in welke wedstrijd hij zeven dagen het leiderstricot droeg. Van de Meulenhof kwam bovendien uitsteken de voor de dag in het Neder lands kampioenschap voor eliterenners in Meerssen. Hij legde daarin beslag op de vijfde plaats. De Oost-Bra bander geldt als een specia list in heuvelachtig terrein. Van de Meulenhof gaat als semi-prof rijden voor MGI, waarvoor de topcompetitie de belangrijkste serie wed strijden is. Hij gaat boven dien twintig uur per week werken voor de fietsenfabri- kant. Hij krijgt daarmee de zelfde positie als de Belg Dennis Moons. De enige met eenfull-profstatus binnen de ploeg is John van de Akker, die een opleiding krijgt bij MGI om er na zijn beroeps carrière in dienst te treden. De MGI-ploeg gaat zich voorbereiden op het Neder lands wegseizoen met een trainingskamp in Zuid- Frankrijk, waar ook zal wor den deelgenomen aan een aantal wedstrijden. Maar Litmanen zelf, die gister morgen onder leiding van Bobby Haarms een baltraining afwerk te en 's avonds eenzaam rondjes liep op een atletiekbaan naast het Ruhrstadion, hield de boot niet helemaal af. „Ik leef van dag tot dag en bekijk voor de wedstrijd wel hoe ik me voel," zei de Fin. De spionnen van VfL Bochum konden trainer Klaus Toppmöl- ler nog geen oplossing geven voor het raadsel Litmanen en dat had Morten Olsen maar wat graag. Want de relatie met de mensen in Bochum mag dan ui terst hartelijk zijn wat dateert uit Olsens periode bij FC Köln) maar vanavond gaat het natuur lijk wel om de knikkers. De trai ner verwacht dat Witschge en Ronald de Boer daarbij wel van de partij zijn. De beide midden velders hadden zoveel last van een liesblessure dat ze hun acti viteiten gistermorgen beperkten tot rondjes lopen. De Boer ging in de avondtraining voluit maar Witschge bleef achter in het ho tel. „Ik ga ervan uit dat ze spe len," zei Olsen. Het veld van het Ruhrstadion vormt een echt probleem. Bo- chum-manager Hilpert verjoeg gistermiddag de eigen ploeg naar een bijveld. Een lange reeks regenbuien had de gras mat veranderd in een moeras. Hilpert wilde niet zover gaan om de traditionele training van Ajax op de avond voor de wed strijd uit het Ruhrstadion te we ren en liet de waarnemer van de Europese voetbalbond optrom melen. Deze 'Herr Dokter' Kapl uit Graz sopte over het zompige strijdtoneel, constateerde dat het allemaal niet meeviel en hakte de knoop door. „Ajax mag hier alleen een lichte loop training doen," deelde hij mee. Voor het geval de Amsterdamse ploeg toch serieus wilde trainen, werd een stadion in Watten scheid gereserveerd. Genadig Olsen liet UEFA-waarnemer Kapl echter weten toch naar het Ruhrstadion te komen. „Voor uit, een kwartier dan maar," zo stond de Oostenrijker genadig toe. „Het is een wat lang kwar tier geworden," grinnikte Olsen 00 tot 12.00 uur en van 14.30 tot van de RZVW in straat te Oostburg. ■M Groningen (anp) - Na de eerste ronde van het kandidatentoer nooi in Groningen is het aantal Nederlanders in de knoekout- strijd reeds teruggebracht tot vier. Van het viertal schakers Hoeksema, Van der Sterren, Van der Wiel en Nijboer wist alleen de laatste een barrage uit het vuur te slepen. be andere drie redden het niet, maar kunnen als troost een che que ter waarde van 6000 dollar nij de penningmeester ophalen. Donderdag zullen ook de Neder landers Timman, Piket en Van .ely in actie komen in de Gro ningse Martinihal. Friso Nijboer liet zich woensdag 'an zijn beste zijde zien. Na de ongelukkige nederlaag met zwart m de eerste partij tegen de Russi sche houwdegen Giek, kwam de ^sterdammer met verwisselde Meuren opnieuw in de proble men. Toen niemand ook nog maar een cent voor zijn kansen gaf (verdachte stelling, nauwelijks bedenktijd), wierp hij alle o°m van zich af en produ- 'eerde vervolgens louter goede zetten. 1 werd zichtt,aar nerveus, de teling was moeilijk te door- ponden. In die fase toonde Nij- oer zich de sterkste en hij joeg e zwarte koning naar de onder- e nj van het bord, waar deze ten slotte mat werd gezet. Het was G«mnge!jtlge0^™ing- bannen. i tii-fe™ecrste r Nijboer (Nrf). Kandidatentoernooi tfrNnkn efrste ronde: tweede par- i(?ed> - Gle* (Rus) i-o a- kóv (Pol?'v ./t,e,7?'?/,(Ned) - Krasen- Van rior VM2 Ehlvest (Est) - n«je? Hedl1-0 {VA-V')' Ne" (1VW/0 rjV hoeksema (Ned) 1-0 V, Goelko (VSt) - Alexandrov Volgens Ajax-trainer Morten Olsen komt Jari Litmanen (derde van links) niet in actie tegen Bochum. foto anp na de training. „Maar Bochum heeft deze middag 35 minuten getraind. Dan kunnen wij het toch zeker een half uurtje doen?" Olsen toonde zich niet ondersteboven van het veld. „Het terrein in de Amsterdam Arena was de laatste weken slechter," merkte hij koeltjes op. „Wat niet wegneemt dat het een drama wordt als het voor de wedstrijd nog veel regent. En de weersverwachtingen zijn niet best." (WRu) Z2-Z2 (1-1), Zvjaginsev (Rus) - Benjamin (VSt) Z2-Z2 (1-1), Spraggett (Can) - Roeblevski (Rus) 0-1 (0-2), Yermolinski (VSt) - Kindermann (Dui) 1-0 (1-1), Lerner (Oek) - Rozen- talis (Lit) 0-1 ('A-VA), Oil (Est) - Pe- tursson (IJs) Z2-Z2 (V/2-V2), Andersson (Zwe) - Christiansen (VSt) Z2-Z2 (1-1), Istratescu (Roe) - Tsjernin (Hon) Z2-Z2 (1-1), Leko (Hon) - Slobodan (Dui) Z2-Z2 (Zi-VA), Anastasian (Arm) - Sei- rawan (VSt) Z2-Z2 (1-1), Granda Zuni- ga (Per) - Kurajica (Bos) 1-0 (1-1), Bacrot (Fra) - Giorgadze (Geo) Z2-Z2 (1-1), Tkatsjev (Kaz) - Fominyh (Rus) Z2-Z2 (V/2-Z2), Hamdouchi (Mar) - Ma- lanioek (Oek) 0-1 (0-2), Almasi (Hon) - Peng (Chn) 1-0 (l'/z-'/z), Wells (Eng) - Alterman (Isr) Z2-Z2 (Z2-I Z2), Her nandez (Mex) - Kortsjnoi (Zwi) Z2-Z2 (Z2-IZ2), Portisch (Hon) - Luther (Dui) Z2-Z2 (1-1), Wang (Chn) - Adianto (Ino) 0-1 (0-2), Hracek (Tsj) - Barua (Ina) Z2-Z2 (1-1), Soelskis (Lit) - Hjar- tarson (IJs) Z2-Z2 (1-1), Miladinovic (Joe) - C. Hansen (Den) 1-0 (1-1), Morovic (Chi) - Shaked (VSt) Z2-Z2 (1- 1), Murshed (Ban) - Miios (Bra) 0-1 (0-2), Morozevitsj (Rus) - Smyslov (Rus) 1-0 (2-0), Garcia (Col) - Suto- vsky (Isr) Z2-Z2 (IZ2-Z2), Illescas (Spa) - Gretarsson (IJs) 0-1 (Z2-IZ2), Milov (Zwi) - Kotronias (Gri) Z2-Z2 (1-1), Kobese (ZAf) - A. Sokolov (Rus) Z2-Z2 (i/z-l'/z), Bologan (Mol) - Oemgajev (Rus) 1-0 (2-0). Piket, Timman en Van Wely hadden in de eerste ronde een bye. VrouWen: tweede ronde: Xie Yun (Chn) - Tsjiboerdanidze (Geo) 0-1, Arakhamia (Geo) - Joseliani (Geo) 1- 0, Cramling (Zwe) - Galliamova (Rus) Z2-Z2, Goerieli (Geo) - Gersinska (Dui) 1-0, Zhaoqin Peng (Ned) - Ma rie (Joe) V2-V2. Stand: 1. Arakhamia, Marie, Tsji boerdanidze l'/z, 4. Cramling, Gallia mova, Goerieli, Peng 1, 8. Joseliani, Tsjiboerdanidze, Xie Yun Zz. Van onze verslaggever Zeist - Johan Cruijff en Paul van Himst zullen op zondag 18 januari in Gent de loting voor de kwalificatiewedstrijden van het EK voetbal in 2000 verzorgen. De twee oud-voetbalvedetten bam respectievelijk Nederland en België moeten 49 landenploegen verdelen over negen groepen. Nederland en België zijn als organisatoren vrijgesteld van kwali ficatiewedstrijden. Van de 49 deelnemers plaatsen zich nog veer tien ploegen voor de eindronde, die van 10 juni tot en met 2 juli 2000 wordt gehouden. Ook titelhouder Duitsland moet kwalifica tiewedstrijden spelen. 'Euro 2000' wordt verdeeld over vier Nederlandse en vier of vijf Belgische stadions. Van de 31 wedstrijden zullen zestien (inclusief de finale) in de vier Nederlandse stadions en vijftien in België worden gespeeld. Namens Nederland zijn de Amsterdam Arena, het Feyenoord-stadion, het PSV-stadion en het Geldredome in Arnhem aangewezen. In België zijn de twee stadions in Brussel (Koning Boudewijn-stadion en Anderlecht) en het in aanbouw zijnde stadion van Brugge zeker van het EK. Onzeker is nog de si tuatie in Antwerpen, Luik en Charleroi. Buurtbewoners verzetten zich tegen nieuwbouw in Charleroi. De plannen in Luik en Ant werpen zijn nog vager. De bedoeling is dat medio 1999 in Nederland en België een pre- EK wordt gehouden. Warmond (anp) - Richard Krajicek wordt node gemist bij de Zilveren Kruis Masters, maar zijn sparringpartner Fernon Wi bier neemt in Warmond de honneurs naar behoren waar. De 26- jarige Amsterdamse routinier, net terug van een 'rustgevende' vakantie in New York, was gisteren op de beslissende momen ten aanzienlijk alerter dan de zeven jaar jongere Peter Wessels: 7-6 (7-0), 7-6 (7-3) en kwalificeerde zich daarmee voor een kwartfinale-ontmoeting tegen Paul Haarhuis. weer van zich spreken bij het Eu ropees landenkampioenschap in Italië. De als eerste geplaatste Sjeng Schalken weet inmiddels wie hij vrijdag tegenover zich krijgt. Martijn Bok, internationaal afgezakt tot plaats 589, won met 6-4 6-7 6-2 van de internationaal gestopte Erik Brummer. Bij de vrouwen zagen de Popeye- coaches Cliff en Steve Snyder met gemengde gevoelens toe hoe hun pupillen Linda Sentis en Susanne Trik elkaar te lijf gingen. Trik, met haar 19 jaar, één jaar jonger dan Sentis, had de meeste kracht en de meeste durf. Ze won met 6-3 6-1 en komt nu uit tegen de als tweede geplaatste Seda Noorlander. Warmond. De Zilveren Kruis Masters, 110.000 gulden. Mannen, eerste ronde: Bok - Brummer 6- 4 6-7 6-2, Wibier - Wessels 7-6 7-6. Vrouwen: eerste ronde: Trik - Sentis 6-3 6-1. Warmond, Zilveren Kruis Masters, 110.000 gulden. Vrouwen, eerste ronde: Trik - Sentis 6-3 6-1, Van Aalderen - Vosseberg 6-1 7-5. Mannen, eerste ronde: Wibier - Wessels 7-6 7-6, Bok - Brummer 6-4 6-7 6-2. Vijf jaar geleden stond Wibier al eens in de finale (tegen Sander Groen). Sindsdien behoort hij tot de vaste waarden van het Neder lands tennis. Zij het altijd op het tweede plan. Dat komt een beetje door zijn voorkeur voor het dub bel. Daarin verdient hij zijn geld. In de single blijft Wibier nog al eens in de kwalificatie steken. Ook al omdat hij uitsluitend inschrijft voor de hoogste categorie, de grandprix-evenementen. Zo gaat hij begin volgend jaar naar Dooha en de Australian Open. Rohan Goetzke, die zich dan niet behoeft te bekommeren om de vakantie vierende Richard Krajicek, reist met hem mee. In Wessels zag me nigeen na diens Europees kam pioenschap van een paar jaar gele den een aankomende topper. Een stevige bovenbeenblessure stag neerde echter de opmars van de boomlange man uit Elburg. Hij stapte over van Ron Timmermans naar het Jong Oranje van Michiel Schapers en deed pas vorige week Door Jaap van Essen Parijs - Arie van Eijden, directeur be taald voetbal van de KNVB, wist het vo rige week zeker. Al meteen na de loting in Marseille sprak hij de memorabele woorden: 'Dit WK levert de grootste zwarte markt in toegangskaartjes op die we ooit gezien hebben'. De boosdoener is de zogenaamde 'France'98 Pas'. Niet alleen Arie van Eijden vreest dat er in juni een oncontroleerbaar groot circuit van zwarte handel in plaatsbewijzen zal ont staan. Ook deskundigen uit de reiswereld delen die mening. Al sinds november 1996 - dus ruim een jaar voor de loting - kunnen inwoners van Frankrijk kaarten voor het WK kopen. Vori ge week was zo'n zestig procent van de in to taal 2,5 miljoen beschikbare plaatswijzen volgens de organisatie dan ook al verkocht. Honderdduizenden Fransen zitten echter opgescheept met kaarten voor duels die ze helemaal niet willen bezoeken. Dat komt enerzijds doordat de voetballiefhebbers 'blindelings' kaartjes moesten aanschaffen, omdat immers nog helemaal niet bekend was welke teams in welke stadion terecht zouden komen. Maar de belangrijkste oorzaak is de France'98 Pas. Het was tot nu toe eigenlijk onmogelijk om kaartjes voor één specifieke wedstrijd te ko pen. De kaarten werden als een soort bundel aangeboden. Men was verplicht in één keer vijf kaarten te kopen voor even zoveel ver schillende wedstrijden in een bepaald sta dion. Voor de duels in Saint Denis moesten zelfs kaarten voor zes duels tegelijk aange schaft worden. In de praktijk zit de Parijzenaar, die kaartjes kocht om Frankrijk te zien spelen in Saint- Denis, nu opgescheept met toegangsbewij zen voor zes verschillende duels: Brazilië- Schotland, Italië-Oostenrijk, Frankrijk- Saudi- Arabië, Nederland-België, Roeme- nië-Tunesië, én één wedstrijd in de volgende ronde. In mei krijgen alle pas-houders hun bestelde bundeltje kaartjes thuisgestuurd. De ver wachting is dat duizenden Fransen wel de wedstrijden van Frankrijk en Brazilië zullen gaan bekijken, maar de tickets voor de ove rige duels zullen proberen te slijten. Al was het maar om een deel van de forse investe ring in een France'98 Pas terug te verdienen. Tenslotte varieerden de prijzen van een pas voor vijf duels tussen de 250 tot 750 gulden. Kaartjes die niet gebruikt worden zullen str aks massaal opgekocht gaan worden door zwarthandelaren, zo is de verwachting. Bo vendien valt te vrezen dat de professionele scharrelaars op voorhand al beslag hebben gelegd op grote hoeveelheden kaarten. Ten slotte kon iedere Fransman vier France'98 Passen aanschaffen. Weliswaar is in Frankrijk aangekondigd dat men hard zal optreden tegen zwarthandel in toegangsbewijzen, maar dat dreigement lijkt een wassen neus gezien de hoeveelheid kaar ten die straks op de markt dreigt te komen. Nu al hebben zo'n 45.000 Fransen een kaart voor Nederland-België, een wedstrijd waar ze niet echt om hebben gevraagd, en waar ze waarschijnlijk ook niet op zitten te wachten. Uit commercieel oogpunt heeft de Franse or ganisatie natuurlijk een geweldige slag ge slagen door de kaarten als een soort passe partout aan te bieden. Ook de zitplaatsen bij feitelijk 'onverkoopbare' duels zijn ver kocht. Maar juist bij wedstrijden van Neder land, Engeland en Duitsland kunnen de na delen bijzonder groot zijn. Wanneer straks inderdaad duizenden fans uit die landen aan kaarten kunnen komen - buiten het aan de landen toegewezen aantal van circa tien pro cent van de stadioncapaciteit - dan heeft het WK een gigantisch veiligheidsprobleem. Want dan komen de supporters van de ver schillende teams verspreid door het hele sta dion te zitten. Melbourne - Steffi Graf heeft haar komst naar de Australian Open begin volgend jaar bevestigd. Dat hebben de organisatoren gisteren in Melbourne bekendgemaakt. De Duitse tennisster is sinds een knieoperatie in juni niet meer in actie geweest. Graf (28) won de open Australische titel vier keer. Het toernooi wordt ge houden van 19 januari tot en met 1 februari. De inschrijvingster mijn sloot op woensdag. München - Een ambt als minister van sportzaken lijkt Boris Bec ker wel wat. Dat heeft de 30-jarige Duitse tennisser gezegd in een interview met het Amerikaanse dagblad USA Today. „Waarom niet, over een jaar of tien? Als de omstandigheden dat tenminste toelaten," aldus de drievoudige Wimbledonkampioen. Becker gaf het voormalige Braziliaanse voetbalidool Pele als voorbeeld. Die fungeert al geruime tijd in zijn land als sportminister en maakt gebruik van zijn populariteit om corruptie in de sport aan te pakken. „Zoiets kan ook voor mij interessant zijn," zei Becker. In hetzelfde artikel spuide Becker heftige kritiek op het huidige systeem in het tenniscireuit. „Het heelt robots voortgebracht, spelers zonder emoties. De mensen keren zich af van de acteurs, omdat iedereen er hetzelfde uitziet, hetzelfde spelletje heeft en dezelfde tennistaal spreekt." Becker verwees naar de persoonlijkheden uit de jaren zeventig als John McEnroe, Björn Borg, Jimmy Connors en Ivan Lendl. „In die tijd waren er elk jaar wel vijf of zes spelers, die een onwaarschijn lijk charisma hadden, waar het publiek op af kwam." Volgens de Duitser zijn de spelers tegenwoordig te veel slaven van het sys teem. „Dat dooft het vuur in de ogen en de hartstocht." Ook over het formaat van het Davis-Cup-toernooi had Becker zo zijn bedenkingen. „Moeten er nog wel zonodig elk jaar vier wedstrijden worden ge speeld om tot een winnaar te komen? Het is veel beter het evene ment om de twee jaar te houden of het als landentoernooi in een tijdsbestek van tien dagen af te werken." Weesp - Gunda Niemann-Stirnemann, 's werelds beste schaat- senrijdster, ontvangt geen materiaal meer van schaatsfabriek Vi king uit Weesp. Dat heeft de firma gisteren laten weten. Ook wil Viking de Duitse vestiging van het bedrijf K2 juridisch aanpak ken. Niemann won de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen het af gelopen weekeinde op schaatsen die zijn voorzien van het vignet van het Amerikaanse skeelerbedrijf K2. Voor de vervaardiging van de schaats is onder meer materiaal gebruikt van Viking. Vol gens een contract met de Duitse schaatsbond moeten Niemann en haar landgenoten hun wedstrijden op schaatsen van K2 rijden. Viking ontzegt K2 het recht een eigen klapmechanisme op de Vi- kingschaats te zetten. De firma zoekt momenteel uit of er juridische mogelijkheden zijn dat te verbieden. Viking verwijt K2 plagiaat. Bedrijfsleider H. Vos wijst tevens op het reglement van de Internationale Schaats Unie, waarin staat dat een schaats uit één stuk moet zijn ge maakt. Het besluit om niet meer te leveren aan Niemann geldt ook voor andere schaatsers die op de Viking rijden met het K2-vignet. Daartoe behoort ook stayer Frank Dittrich. Volgens Vos heeft Vi king sinds 1991 per jaar vijf a zes paar schaatsen aan Niemann geleverd. „Dat vertegenwoordigt een totale waarde van 70.000 gulden." Houston - Topbasketballer Charles Barkley heeft gedreigd dat de beste NBA-spelers niet mee doen aan het WK, volgend jaar au gustus in Athene. Aanleiding is de schorsing van Latrell Spre well. Die is door de NBA een jaar geschorst voor het wangedrag tegen zijn coach P.J. Carlesimo van de Golden State Warriors. Barkley zegt dat zo'n lange uitsluiting voor de meeste Ameri kaanse internationals onacceptabel is. „Ik heb veel steun. De schorsing moet korter." Sprewell werd geschorst, nadat hij tij dens de training met Carlesimo op de vuist was gegaan en hem dreigde te vermoorden. Genève - De loting voor het eindtoernooi van het EK voor spelers onder de 21 jaar is maandag in Genève. Jong Oranje is één van de zeven gekwalificeerden, de nummer acht wordt woensdag 17 de cember bekend. Dan spelen Engeland en Griekenland in Norwich om het laatste startbewijs. De eerste wedstrijd eindigde in 2-0 voor de Zuid-Europeanen. Het EK is van 22 mei tot en met 1 juni. Het gastland is nog niet bekend. Engeland en Griekenland stelden zich onder voorbehoud van plaatsing kandidaat. Net als Roemenië en Zweden, dat wel zeker van deelname zijn. De KNVB trok zich na rijp beraad terug als mogelijke organisator. De UEFA wijst het gastland pas in fe bruari aan. De geplaatste landen: Nederland, Spanje, Duitsland, Rusland, Noorwe- gen, Roemenië en Zweden. Den Haag - Jeu Sprengers heeft gisteren een onderscheiding van de Duitse regering gekregen. De voorzitter van de KNVB kreeg 'das Verdienstkreuz am Bande des Verdienstordens der Bun- desrepublik Deutschland' voor de verbetering van wederzijdse betrekkingen. De DFB (Duitse voetbalbond) en KNVB onderhouden al jaren vriendschappelijke banden en werken nauw samen. Sprengers is daarbij de grote initiator. Om de overdreven rivaliteit tussen de voetballers van beide landen tot normale proporties terug te brengen, werd besloten regelmatig oefeninterlands te houden. Lier - Doelman Philippe Vande Walle van Lierse SK heeft in Eendracht Aalst een nieuwe club gevonden. De 35-jarige Belg kondigde eind november plotseling aan bij landskampioen Lierse SK weg te gaan, omdat hij de pesterijen van de eigen supporters niet meer kon verdragen. Vande Walle was bezig aan zijn eerste seizoen bij Lierse SK. Daarvoor speelde hij bij Charleroi, Club Brugge en Germinal Ekeren. Hij had een verbintenis tot het jaar 2000. De Belgische bond dreigde Vande Walle te schorsen tot het eind van het seizoen als hij de financiële consequenties voor het ver trek bij Lierse SK niet zou dragen. Nadere details over de over gang van de doelman naar Eendracht Aalst zijn niet bekendge maakt. Vande Walle maakte als tweede keeper deel uit van de laatste selectie van het Belgische nationale team. De Tsjechische international Radoslav Latal van Schalke 04 komt dit jaar niet meer in actie. Hij moet donderdag een liesope ratie ondergaan. De 27-jarige middenvelder mist daardoor niet alleen de resteren de twee Bundesligawedstrijden voor de winterpauze, maar ook het toernooi om de Continentenbeker in Saudi-Arabië, waar Tsjechië aan meedoet. Fortuna Sittard gaat in januari op trainingskamp in Zuid- Afrika. De Limburgse formatie van Bert van Marwijk bereidt zich daar voor op de tweede seizoenhelft en oefent tegen twee Zuid-Afrikaanse eredivisieclubs. Fortuna heeft de uitnodiging te danken aan sponsor Winter Bouts. Die regelt van 12 tot 23 janua ri ook enkele voetbalclinics. Heerenveen - Emmanuel Ebiede kan zaterdag niet uitkomen voor het Nigeriaans elftal. De 19-jarige middenvelder van Heerenveen zou zijn debuut ma ken in het nationale team, maar moet noodgedwongen in Neder land blijven. Geen enkele vliegtuigmaatschappij kan hem aan een ticket helpen. Ook Ajacied Babangida laat verstek gaan in het oefenduel tegen Togo. Roda-speler Lawal gaat wel. Hij had vanwege familie-om standigheden enkele weken geleden al geboekt. Ebiede speelt za terdag gewoon met zijn Friese club tegen Vitesse.

de Stem | 1997 | | pagina 13