Lonen nog vier jaar gematigd 'Oorlo, Rwand maar Sorgdrager tegen wettelijk verbod drugsdoorlevering Sober afscheid fractieleider Wolffensperger Decembermoorden Schmitz waarschuwt voor soepel asielbeleid Kamer wil soepelere sollicitatieplicht voor bijstandsouders 'Wachtgeldersbeleid Ritzen is ondeugdelijk' DE STEM BINNENLAND A41 DE STEM Pensioenstelsel wordt herzien CDA-kritiek op buitenlands beleid van paars Criminaliteit in afvalverwerking verontrust Kamer DE STEM COMMENTAAR Uit de mode BINNENLAND KORT PvdA wil VN-verbod doodstraf! VN: 'Dit jaar al 2 Akkoord over broeikasgas dichterbij Koen Wauters is Nederlandse stalker' beu i i i i WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorg drager (Justitie) koerst aan op een botsing met de Tweede kamer over haar wetsvoorstel bijzondere opsporingsmetho den. De Tweede Kamer vindt dat de minister het verbod op de omstreden methode van drugsdoorlevering wettelijk moet vastleggen. Sorgdrager liet gisteravond we ten dat ze daar niets voor voelt. Het wetsvoorstel volgt op aanbe velingen van de parlementaire enquêtecommissie-Van Traa, die opsporingsmethoden van politie en justitie onderzocht. De com missie beval aan alle bijzondere opsporingsmethoden - infiltra tie, doorlevering van drugs, af luisteren - een wettelijke basis te geven. Uit de schriftelijke inbreng van de Kamer op het voorstel blijkt dat CDA, PvdA, WD en D66 on tevreden zijn over de manier waarop Sorgdrager omgaat met de methode van doorlevering, waarbij de politie toelaat dat een criminele organisatie drugs op de markt brengt. Tot verbazing van de fracties wil Sorgdrager in de wet niets over deze methode vastleggen. De mi nister wil het laten bij een richt lijn voor het Openbaar Ministe rie. „Dat is toch merkwaardig, omdat doorlevering centraal stond in de IRT-affaire," zegt PvdA-Kamerlid Kalsbeek. Eerder bepaalde de Kamer dat doorlevering van drugs in prin cipe verboden moet zijn. Slechts in een uiterst geval mag, nadat de minister van Justitie toestem ming heeft gegeven, van dit ver bod worden afgeweken. De Ka mer wil dit vastleggen in de wet om te voorkomen dat deze strik te regeling in praktijk door poli tie en justitie wordt opgerekt. Sorgdrager liet gisteren in het radio-programma Met het oog op morgen weten dat zij het 'niet nodig' vindt om een verbod op de omstreden methode in de wet vast te leggen. Volgens de minis ter biedt de de richtlijn voor het Openbaar Ministerie voldoende waarborgen. Zij voelt bovendien niet voor een wettelijk verbod, omdat daarmee ook doorleve ring van andere goederen niet meer mogelijk zou zijn. De minister maakte ook duide lijk dat zij geen gehoor wil geven aan de wens van de Kamer om afluisteren in woningen moge lijk te maken. Volgens WD, CDA en D66 biedt de minister criminelen te veel bescherming op hun privacy door afluisteren in woningen in de wet te verbie den. CDA-Kamerlid Koekkoek vreest dat criminelen hun misdrijven ongestoord kunnen voorberei den zolang ze maar thuis blijven. Sorgdrager zei gisteren dat dit standpunt van de Kamer haar 'verbaast'. De minister consta teerde dat de Kamerleden tij dens hun reis naar New York, waar zij de misdaadbestrijding onder de loep hebben genomen, 'kennelijk zijn bekeerd'. Ze wees erop dat de Kamer zich eerder tegen 'inkijkoperaties' van de politie heeft uitgesproken. Zo'n operatie is volgens haar toch no dig, wil de politie een microfoon kunnen plaatsen om af te luiste- Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers en werknemers hebben elkaar gisteren gevonden in voortzetting van het beleid van loonmatiging voor de komende vier jaar. Ter compensatie wordt meer geld gesto ken in zaken die werken aantrekkelijker maken, zoals kinder opvang, zorgverlof, scholing en loopbaan-begeleiding. Ook komen er meer banen voor langdurig werklozen, allochto nen en gehandicapten. „Een mooi akkoord," zei FNV- voorzitter De Waal na afloop van het najaarsoverleg in het gebouw van de Sociaal Economische Raad. De looneis van 3,75 pro- Den Haag (anp) - Het CDA heeft zware kritiek op het optreden van de paarse bewindslieden die het buitenlands beleid beharti gen. Minister Van Mierlo slaagt er niet in dat beleid voldoende te coördineren. „Het lijkt erop dat er drie minis ters van Buitenlandse Zaken zijn. Voor Europa: premier Kok, voor Suriname: Van Mierlo en voor de rest van de wereld Pronk.CDA- woordvoerster Van Ardenne haalde gisteren bij de behande ling van de begroting Buiten landse Zaken hard uit naar Van Mierlo en Pronk. Zij verweet Van Mierlo onder meer dat deze zich meer en meer als een ouderwetse regent opstelt, door bezwaren van het CDA af te doen met een 'och, dat is de oppositie maar'. „Dat hebben wij als weinig de mocratisch en denigrerend erva ren." Het CDA vindt het beleid van Van Mierlo onsamenhangend. Ook de controle op Pronk vanuit Buitenlandse Zaken is onvol doende, oordeelt het CDA. cent die de FNV dit jaar stelt, past volgens De Waal binnen het streven naar 'verantwoorde loon ontwikkeling'. Voorzitter Blan- kert van werkgeversorganisatie VNO/NCW vond dat er 'goede af spraken' zijn gemaakt. Gematig de loonontwikkeling is de sleutel voor het succes van het Neder landse 'poldermodel'. Het botert niet alleen goed tussen werkgevers en werknemers, ook de verhouding tussen kabinet en sociale partners is 'beter dan het in jaren is geweest', zei Blankert tot minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Mel kert had op zijn beurt weinig re den om de goede sfeer te beder ven. Het kabinet is volgens hem 'zeer positief over het bereikte akkoord tussen de sociale part ners. Werkgevers, werknemers en overheid sloten gisteren een con venant over de aanvullende pen sioenen. Het stelsel, toegesneden op gezinnen met één kostwinner, is toe aan modernisering. Boven dien dreigen pensioenen onbe taalbaar te worden door vergrij zing. De sociale partners gaan geza menlijk een nieuw pensioensys teem ontwerpen dat meer reke ning houdt met belangen twee verdieners en alleenstaanden. Zij krijgen daarvoor de tijd tot 1 maart 2001. Is er dan nog geen re geling, dan grijpt de overheid in. „Er is een belangrijk fundament gelegd onder een houdbaar en modern pensioenstelsel voor nu en de komende decennia," vond staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken. De motie was vorige week inge diend bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Staatssecretaris De Grave zei dat het kabinet nog zal bekijken of het de motie zal uitvoeren. Op dit moment zijn alleenstaande bijstandsouders (meestal vrou wen) alleen vrijgesteld van sollici tatieplicht zolang het jongste kind Den Haag (anp) - De Tweede Ka mer wil met minister Sorgdrager (Justitie) diepgaand discussiëren over het tegengaan van de milieu criminaliteit op de afvalmarkt. Uit een recent uitgelekte studie van het Landelijk kernteam zware milieucriminaliteit blijkt dat er op deze markt door de ingewikkelde regelgeving en het soms laakbare optreden van lagere overheden voor criminelen flink wat geld valt te verdienen. De minister be loofde gisteren tijdens het vragen uurtje vaart te zetten achter de aan de Kamer beloofde notitie over de vervolgbaarheid van over heden bij milieuovertredingen. onder de vijf jaar is. Volgens de motie passen de sociale diensten deze regel in de praktijk 'te rigide' toe. Zij houden te weinig rekening met persoonlijke omstandigheden en belangen van het kind. De Kamer wil verder dat de zoge heten vrijlatingregeling voor ou ders in de bijstand wordt ver ruimd. Nu mogen alleen alleen staande bijstandsouders met kin deren tot vijf jaar een deel van hun bijverdiensten houden zonder dat de sociale diensten het extraa tje korten op de uitkering. Het gaat om een bedrag van 150 gul den per maand plus de helft van het meerdere, met een maximum van 275 gulden. De Kamer wil de grens leggen bij kinderen tot 16 jaar. Ze nam daar naast een voorstel aan om het voor bijstandsouders makkelijker te maken scholing te volgen. Een Kamermeerderheid wil ver der onderzoek naar de mogelijk heid de leeftijdsgrens voor het mi nimumjeugdloon omlaag te bren gen van 23 naar 21 jaar. Minister Melkert zei vorige week wel be reid te zijn de voor- en nadelen hiervan nog eens op een rijtje te zetten, maar hij maakte duidelijk veel meer schaduwzijden dan pluspunten te zien. foto wiebe kiestra Premier Kok neemt afscheid van vertrekkend D66-fractievoorzitter Gerrit-Jan Wolffensperger. Door Paul Kokke Den Haag - Zelf noemde hij zich ooit de bedrijfsleider van D66. Hans van Mierlo was de president-commissaris, de man van de grote lijnen. Die be drijfsleider, Gerrit-Jan Wolffensperger, nam gisteren in de Tweede Kamer af scheid van de landelijke politiek. De fractievoorzitter van D66 verruilt zijn baan voor het voorzitterschap van de NOS, waar hij vanaf 1 februari de scepter zwaait. Een pijnlijk afscheid, in zekere zin. Tegen de trend in zijn de aandelenkoersen van het bedrijf D66 gekelderd en piekert de nieu we, doch tijdelijke president-commissaris Els Borst zich het hoofd suf hoe zij de kie zer bereid kan vinden opnieuw te investe ren in de partij. Een sober afscheid ook, gisteren in de Bal zaal, de voormalige vergaderzaal van de Tweede Kamer. Er waren geen toespraken, geen herinneringen aan de verdiensten van de politicus Wolffensperger. Zelfs niet aan zijn befaamde rede in de Tweede Kamer uit januari 1989. Hij, de zoon van de door de Duitsers vermoorde verzetsheld Gerrit-Jan van der Veen, pleitte toen vanuit zijn over tuiging als jurist vóór de vrijlating van de Twee van Breda, de laatste Duitse oorlogs misdadigers in gevangenschap. Zelden streden in de boezem van één man persoon lijke emotie en juridische zuiverheid zo sterk om voorrang. Justitie was de grote liefde van de politi cus, die op 3 juni 1986 zijn entree in de Ka mer maakte. Het was bovendien zijn vak. Maar tijdens de formatie van 1994 werd zijn grote liefde niet beantwoord. Hij zag het ministerschap van Justitie aan zijn neus voorbij gaan en kreeg het fractievoor zitterschap tegen wil en dank. Wolffens perger werd door zijn fractie als het ware gedwongen die taak op zich te nemen. De twee andere kandidaten, Nuis en Kohn- stamm, waren niet acceptabel. Ironisch ge noeg traden zij wèl toe tot het kabinet: de een als staatssecretaris van Cultuur, de an dere als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Ironisch genoeg ook maakte hij, de politi cus-jurist, tijdens het befaamde justitie- debat over de 'gouden handdruk' aan pro cureur-generaal Van Randwijck zijn moge lijk grootste politieke blunder. Het door hem mede-ondertekenen van een kritische motie bracht de eigen D66-minister van Justitie, Sorgdrager, in de grootste proble men. Sorgdrager ervoer de tekst als een motie van afkeuring en wankelde. Sinds gisteren is Wolffensperger verlost van de politiek, die hem waarschijnlijk meer teleurstelling bracht dan vreugde. De bedrijfsleider van D66 was een politicus zonder geluk. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil dat sociale diensten soepeler omgaan met de sollicitatieplicht voor alleenstaande ouders in de bijstand met kinderen boven de vijf jaar. Ze heeft hiertoe gisteren een motie aangenomen van D66 en RPF. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft de Tweede Kamer gisteren gewaarschuwd voor een te royale bena dering van het Nederlandse asielbeleid. Namens alle kinderen van de 15 slachtoffers van de December moorden in Suriname, maandag 15 jaar geleden, bood zoon Raul Behr (zoon van journalist Behr) minister Hans van Mierlo van Buitenlandse Zaken een petitie aan. Zij vragen Van Mierlo om bin nen zijn vermogen alles in het werk te stellen opdat de Surinaam se regering een gerechtelijk onderzoek zal instellen. Het VN Men senrechten Comité riep in 1985 Suriname al op om de schuldigen te berechten en de slachtoffers in ere te herstellen. Tot nu toe heeft Suriname dat nog niet gedaan. foto anp De Kamer debatteerde met de be windsvrouwe over een aantal pre ventieve maatregelen om de sterk verhoogde instroom van asielzoe kers beter te kunnen regelen. Vooral het hoge percentage bui tenlanders dat zonder documen ten ons land binnenkomt baart het kabinet en het parlement zor gen. De kwaliteit van het Nederlandse vluchtelingenbeleid staat volgens Schmitz bij de regering hoog in het vaandel. Dat betekent dat je de echte vluchteling in Nederland perspectief moet kunnen bieden en voor anderen restrictiever moet zijn. „Je kan niet blijven roepen het moet royaler er moet meer kunnen," zo zei zij tegen Groen- Links. In het voorstel van het ka binet wordt de Vreemdelingenwet zodanig gewijzigd dat de asielzoe ker zelf moet aantonen dat hij zijn papieren niet 'moedwillig' heeft vernietigd. De grote fracties vroe gen zich af of de staatssecretaris daarmee niet in problemen komt met het Vluchtelingenverdrag en door de rechter zal worden terug gefloten. Schmitz verwacht echter binnen de grenzen van het ver drag te kunnen blijven. Minder zeker is zij over een door de Kamer aanvaarde motie van WD en CDA om bij gezinshereni ging vast te houden aan de inko menseis voor de in Nederland ver blijvende vluchteling. Schmitz er kende dat daarmee weieens de grens van het Verdrag voor Rech ten van de Mens kan worden ge naderd. Maar het kabinet is toch bereid het risico te nemen dat de rechter anders oordeelt, aldus Schmitz. Van onze verslaggever Breda - Minister Ritzen van onderwijs en zijn staatssecre taris T. Netelenbos lopen te hard van stapel bij het terug dringen van het aantal op wachtgeld gestelde leer krachten. De rechtbank in Breda steekt daar een stokje voor. De minister en de staatssecreta ris willen de zogenoemde wacht gelders zoveel mogelijk binnen boord houden en scholen ver plichten vacatures eerst aan hen aan te bieden. Op die manier zou het aantal wachtgelders moeten worden gereduceerd. „De uitga ven van de werkloosheidsuitke ringen hebben onaanvaardbare proporties aangenomen," zo be richtten de bewindslieden de Bredase rechtbank. Ze verweer den zich daarmee tegen het ver zoek van de Brabantse boeren bond NCB, die bezig is de laatste van zijn ooit 72 scholen van voortgezet onderwijs bij een 'burgerlijke' school onder te brengen. Dat is een buitengewoon moei zame operatie, omdat Ritzen zich op het standpunt stelt dat de bij de opgeheven of gefuseer de scholen ontslagen leerkrach ten als eerste reserves mee over gaan naar de overnemende scho len. Zo ontstond een stuwmeer van honderdzeventig wachtgelders van opgeheven en gefuseerde Brabantse plattelandsscholen. Dat aantal is intussen tot enkele tientallen teruggebracht. „Maar we kunnen er nog steeds niet mee uit de voeten. Het zijn veel al oudere leerkrachten, die lang niet meer gewerkt hebben, niet gemotiveerd zijn en ver van de nieuwe scholen wonen. Moeten we een wachtgelder uit Hooger- heide naar Oirschot sturen? Zo iemand is binnen een maand ziek, dat is toch geen verant woord onderwijsbeleid," meent onderwijssecretaris drs. W. Pe ters van de NCB. De rechtbank in Breda stelt de NCB daarin in het gelijk, hoe zeer de minister ook voor een precedentwerking van een voor hem negatieve uitspraak heeft gewaarschuwd. De rechtbank oordeelt dat de minister onei genlijke constructies met wetten en regelingen heeft opgezet om de wachtgelders binnenboord te houden. „Er bestaan geen wachtgelder verplichtingen voor een overne mende school voor wachtgelders die verbonden zijn geweest aan reeds opgeheven of aan een der de overgedragen scholen," aldus de rechtbank. De door de minis ter ingebrachte wetsteksten uit het Burgerlijk Wetboek en de Wet op het Voortgezet Onder wijs bieden volgens de recht bank 'geen ruimte wachtgelder verplichtingen te scheppen' zo als de minister in zijn nieuwe be leid voor ogen staat. ALLES is vergankelijk, zelfs de belangstelling voor het milieu. In hetji panse Kyoto spannen vertegenwoordigers van 160 landen zich in0J het eens te worden over het reduceren van broeikasgassen, maarvooil de media is het niet veel meer dan een plichtmatig verslagen conferee, tie. Weliswaar bestookten milieu-organisaties en geïnstitutionaliseerdej(.i tiecomités redacties en beleidsmakers tevoren met dikke informatie i mappen, tot aan de start van de wereldbijeenkomst sprak niemat» over de klimaatconferentie. Milieu is geen thema meer. Niet thuis, n| op school en niet in de pers. Slechts zendelingen van groene signatu, blijven bezorgd. De rest van de wereldbevolking is milieumoe. Nieter dat de situatie zo verbeterd is, in tegendeel, maar omdat alle pessirrisj tische verhalen en alle enthousiaste initiatieven ten spijt, er nauwelijj zicht is op een gezond perspectief. En dat kan ook nauwelijks anders, want het wordt tegengewerkt. nadruk in de economie ligt op groei en consumptie. Dit brengt uitt| aard van de natuur extra milieubelasting met zich mee. Bovendien ve l trouwt de wereldeconomie blind op technologische redding. Als h;I problemen de pan uitrijzen, is het optimistische geloof, doet eenwJ reldvreemde professor Zonnebloem in een chaotisch lab ongetwijfeJ net op tijd een reddende ontdekking. Dit technische en economische vooruitgangsgeloof beheerst niet til leen de publieke opinie, maar ook impliciet de discussies in Kyoto. Cs I Amerikanen vertrouwen op hun vernuft en zien daarom geen nood I zaak tot snelle ingrepen. Derde Wereldlanden wensen niet gestuitJ worden in hun economische expansie en het wat meer bezorgde Eurc' pa beperkte zich tot de schadelijkste, maar voor het eigen comfcj minst problematische broeikasgassen. Geen wonder dat er zo weinig resultaten geboekt worden in K, Zolang het primitieve geloof in eeuwige vooruitgang niet stopt, wordl de noodzaak tot verandering niet onderkend. Het moet al te laat zijn I voor er ingegrepen wordt. Jongetjes vluchten in gestolen auto Utrecht - De politie in Utrecht heeft gisteren drie jongetjes (10,1 13 en 15 jaar oud) aangehouden wegens autodiefstal. De bestuur- j der van de auto wist te ontkomen, maar de politie kent zijn iden- j titeit. Hij heeft ongeveer dezelfde leeftijd als de andere drie joi gens. De politie zag het jeugdige viertal in de gestolen auto rijden en I zette de achtervolging in. Bij een vluchtpoging reden de jongens door rood licht en gingen tegen het verkeer in een eenrichtings-1 weg in. Daarna probeerden ze te voet te ontkomen. Drie konden er worden aangehouden. Bij de achtervolging raakte een politie agent lichtgewond. De auto bleek maandag in Utrecht te zijn ge stolen. Everts hoofd OVSE-missie Albanië Den Haag - Drs. D. Everts wordt het nieuwe hoofd van de OVSE-1 missie in Albanië. De Europese veiligheidsorganisatie beg in het Zuid-Europese land het herstel van orde en democratie. Al-1 banië verkeert sinds dit voorjaar in een crisis, veroorzaakt door het ineenstorten van de zogeheten piramidefondsen. Everts, s 1969 werkzaam bij Buitenlandse Zaken, is momenteel hoofd van de EU-waarnemersmissie in Bosnië (ECMM). Naar verwachting volgt eind deze maand zijn aanstelling in Albanië. Weer werkonderbrekingen bij MEOB Oegstgeest - De personeelsleden van het Marine Elektronisch- Optisch .Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest hebben gisteren opnieuw estafette-werkonderbrekingen gehouden. Vorige week maandag en dinsdag deden ze dat voor het eersten zielfs voor de,eerste keer in de geschiedenis van het Defensie-pi soneel. De 350 overgebleven werknemers van het MEOB voeren I acties uit onvrede over het sociaal plan dat het ministerie van De fensie hen heeft voorgelegd voor de verhuizing van het bedrijf I van Oegstgeest naar Den Helder. Maar de MEOB-medewerkers vinden het plan veel te mager. Uitlevering Ierse verdachte mag Amsterdam - Nederland mag de van moord verdachte 31-jaj Ier B.M. uitleveren aan Ierland. Dat heeft de rechtbank in Am sterdam gisteren bepaald. De definitieve beslissing over de uitle-1 vering ligt bij minister Sorgdrager van Justitie. Ierland vroeg eind oktober om de uitlevering van M. De Ierse justitie verdenkt de man van betrokkenheid bij de moord op de Ierse misdaadjour naliste Veronica Guerin in juni vorig jaar. M. kan daarvoor inler- j land levenslang krijgen. 'MID-archief Suriname nog intact' Den Haag - Het dossier Suriname bij de Militaire Inlichtingen I Dienst (MID) is nog compleet. De dienst heeft in het verleden we! j originele stukken vernietigd, maar de ontstane gaten zijn gedicht met kopieën die elders binnen Defensie aanwezig waren. Minister Voorhoeve stelt wel in een brief aan de Tweede Kamer I vast dat het archiefbeheer bij de MID in het verleden 'nadrukke- j lijk te wensen overliet'. Afgelopen week ontstond opschudding over de vernietiging van MID-dossiers. De onderzoekers De Graaff en Wiebes stelden dat grote delen van het archief waren verdwenen. Semtexbom bi Utrechtse woning ontdekt Utrecht - In een woning aan de Reitdiepstraat in Utrecht is maandagavond een semtexbom ontdekt en onschadelijk gemaakt. Het explosief van ongeveer één kilo zat verstopt in een televisie- j toestel. De brandweer heeft dat gisteren bekendgemaakt. Na een tip vond de politie het explosief rond 21.00 uur in de woning rn d Rivierenbuurt en schakelde het Explosieven Opruimings Com- II mando (EOC) in. Uit voorzorg ontruimde de politie negentig flat woningen. De politie heeft de 24-jarige bewoner van de flat die- J zelfde nacht na thuiskomst aangehouden. IPS-prijs voor minister Pronk Den Haag - Minister Pronk krijgt op 19 december in New York de j| International Achievement Award. Met deze prijs uit de Intft Press Service (IPS) haar waardering over Pronks inzet voor con flictbeheersing en het realiseren van goed bestuur in ontwikke lingslanden. Met de Award onderscheidt IPS journalisten, men senrechtenactivisten en ontwikkelingsexperts die belangrijke bijdragen op hun vakgebieden leveren. Spoeddebat aanbesteding streekvervoer Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) werkt aan een nie®1 'I regeling om aanbestedingen in het streekvervoer in het noorden I van het land toch mogelijk te maken. Jorritsma schrijft dit aan de 1 Tweede Kamer, die gistermiddag vroeg naar de gevolgen van bet vonnis en die vandaag een spoeddebat houdt over de kwestie. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven verklaarde maandag het verlenen van een vergunning aan het Amerikaanse busbedrijf Vancom in Zuid-Limburg onrechtmatig. Volgens het college is de vergunning in strijd met de Wet personenvervoer verleend. Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) moetij binnen de Verenigde Naties inzetten voor een veroordeling va" doodstraf als een schending van de mensenrechten, vindt de P*. Buitenlandwoordvoerder Valk hoopt op die manier de doodstraf1 -1 wereld uit te helpen. .J Voor een dergelijk initiatief zou Van Mierlo steun moeten zoek» J een aantal gelijkgezinde landen. Binnen Europa zal dat geen Pr0 'e jl zijn, verwacht hij, omdat als voorwaarde voor toetreding van deEa<"| van Europa de afschaffing van de doodstraf geldt. ;f I De PvdA denkt dat een duidelijk VN-standpunt de landen w'aal !j doodstraf nog wordt voltrokken zo sterk onder druk zet dat zeI straf laten vallen. Hij doelde daarbij onder meer op de Verenigdet> ten waar nog geregeld gevangenen worden terechtgesteld. De conservatieve ayatollah Khamenei groet zijn toehoor- (jgj-s foto reuter Door Jeroen Corduwener Genève/Kigali/Maastricht - Hej Rwanda verkeert opnieuw in eenl het land is nagenoeg ontoegankel infiltranten en militaire tegenactil Volgens berichten van mensen rechtenorganisaties en de Vere nigde Naties zijn alleen al dit jaar minimaal twintigduizend mensen in gevechten gedood. De oorlog is geleidelijk aan opge- 1| laaid en in hevigheid toegenomen na de terugkeer van een kleine anderhalf miljoen Hutu-vluchte- lingen uit het voormalige Zaïre (nu Congo) en Tanzania, eind vo rig jaar. Onder hen bevonden zich Hutu-extremisten en restan ten van het voormalige Rwandese FAR-leger, die in 1994 een geno cide aanrichtten onder naar schatting 700.000 Tutsi's en ge matigde Hutu's. De daarop vol gende burgeroorlog verloren zij van het door Tutsi's gedomineer de APR-leger, waarna ze massaal naar de buurlanden Tanzania en Zaïre vluchtten. Terugkeer Sinds de terugkeer uit die landen eind vorig jaar naar Rwanda mo gelijk is gemaakt, hebben de in Kyoto (anp) - De kans dat de Eu ropese Unie en de Verenigde Sta ten het eens worden over een la gere uitstoot van broeikasgassen is gisteren verder gestegen. Zowel de VS als de EU zijn be reid op gevoelige punten hun wensen te versoepelen. Volgens de Nederlandse minister van Milieu De Boer is een ak koord mogelijk, mits beide par tijen zich flexibel blijven opstel len. Vandaag is de slotdag van de klimaatconferentie in Japan. De Boer wil graag dat de confe rentie wordt afgesloten met een akkoord, ook als dat een beschei den vermindering van broeikas gassen inhoudt. „Ik ben ontzet tend bang dat de zaak anders een rijd op z'n gat ligt. Als er een ak koord komt, gebeurt er tenminste 1 iets." De VS zijn gisteravond verder opgeschoven, zei De Boer na af loop. Zo lijken de VS bereid om de reductie van zes broeikasgas sen te verminderen met 4 tot 6 i Procent ten opzichte van 1990. I Eerder was dat 2 procent. Overeenstemming bereikten de EU en de VS over het heikele i punt van de 'sinks', het meereke- nen van bossen bij de reductie van broeikasgassen. Er komt een onderzoek naar een eerlijke ma nier om de bossen mee te tellen. Brussel - Een 26-jarige vrouw uit Hellevoetsluis, die al vier jaar zanger Koen auters van de Belgische groep Clouseau het leven zuur maakt, dreigt opgeno men te worden. Gisteren moest de fan in Antwerpen voor de rechter verschijnen, nadat ze vorige maand was opgepakt in de tuin van de zanger. Eerder gooide de Nederlandse al eens een ruit in van de villa van Koen Wauters. Mi C. is ervan overtuigd dat Koen Wauters met Clouseau alleen voor haar zingt, volgens de advocaat van Sidi zij sinds de dood van haar oeder emotioneel gestoord, maar met sociaal gevaarlijk.

de Stem | 1997 | | pagina 4