'Economie sturen met taakgroepen' 3 fit IN DE Bakker Jan UIT DE BUURT 0e Springer vraagt subsidie voor plaatsen informatieborden sx Marechaussee zet rijdend kantoor in Kruideniertjeshouden het voor gezien IDESTEM ZEELAND C4 l/EMA l\EUR Onderzoek Erasmus Universiteit Witte Reus Compact of Color navuf 42$T Leentfaar is lijstaanvoerder CDA Oostburg Ê£4a'FtllttrWM«- Kandidatenlij st WD aangepast Pannenschuur krijgt jutter Meester Wim en juf Jotie zullen lesgeven en kinderen erg missen VRIJDAG Grote keuze in Verhulst dames steun en gemakschoenen met inlegsteun of geschikt voor steunzolen op maat. Nu op alle nieuwe modellen 20% korting "Bakker-Jan" Aanbieding Hele week Amandelstol 400 gram 2.95 Woensdagaanbieding 5 broden naar keuze voor eén tientje 2 ministolien voor één riks 4 Bolussen voor één riks I I I I WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 (ADVERTENTIES) I vm onze verslaggeefster "adzand - Het infobordenprojeet van I stichting De Springer zal ook volgend ;aar worden voortgezet. De Springer bestaat uit zeven West-Zeeuws- tlaamse recreatiebedrijven en zet ach in voor de ontwikkeling van de recreatiesector in deze regio. De Springer nam in 1996 het initiatief om op landbouwpercelen langs fietsroutes borden te plaatsen met informatie over de groeiende gewassen. Het project is in sa menwerking met IPC Plant uit Schoon- dijke vorig jaar opgestart. Er werden toen drie borden geplaatst en dit jaar zijn er in totaal dertien borden langs de Zwinroute en Panoramaroute gezet. De Springer wil het project ook de komende jaren conti nueren. De borden kosten in totaal ruim 19.000 gulden. De Springer betaalt het grootste gedeelte zelf. De provincie Zee land heeft inmiddels toegezegd vijfdui zend gulden bij te dragen. Aan de ge meenten Oostburg en Sluis-Aardenburg is om een subsidiebedrag van elk 1250 gulden gevraagd. Het Oostburgse college van B en W staat hier positief tegenover en het voorstel wordt vrijdag 19 december besproken tijdens de commissie Welzijn. Deze vergadering begint om 13.30 en vindt plaats in het Oostburgse gemeente huis. Sluis-Aardenburg daarentegen heeft negatief gereageerd op het subsidie verzoek van De Springer. Het college heeft laten weten dat andere projecten S&jÉglSi "T-tSChit gepatenteerd koude zóne goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen 2x beste koop Van onze verslaggeefster Aardenburg - Taakgroepen onderverdeeld naar verschillende sectoren als landbouw, toerisme, industrie, diensten en bestuur moeten de komende jaren de lijnen uitzetten voor de economi sche ontwikkeling van West-Zeeuws-Vlaanderen. ïjaar garantie demonstratie Fritel: tijdens Kerstmarkt op de markt van 18.00-23.00 uur 10114-311609 WWW""T H 2 kg 2 kg 'Advertentie geldig vanaf 13.12.97 t/m 16.12.97 zolang de voorraad strekt J Prijswijzigingen voorbehouden^ heden: Het betreft een de algemeen directeur tor hem veel zaken. Je feet met informatie om. lorrespondentie (in de het maken van afspra- vergaderingen en het Verder draag je zorg ping van zakenreizen, cretaresse, die de orga- digen. Je weet op een Itelt prioriteiten en bent komst in het secretares- "ISERING m/v lutomatiseringsbedrijf in bezighouden met het servers, werkstations Sn de installatie van issen van storingen of at testen van technische lie tot je takenpakket, [opleiding en automatise- met PDI, MBI, ECABO of [tgenodigd te reageren, van computersystemen - een pre. Verder ben je ntgericht. Je bent bereid sent in het bezit van een st je werktijden. max. 20 uur per week) \i- en marktonderzoeks- ïen met mensen voor de le plaatsen Roosendaal, Vlissingen en Terneuzen. riedaagse training ga je zven adressen. Door mid- lem (laptop) worden de Profiel: Wij denken aan iiploma, die met compu- zijn van een telefoon en atiefvaardige persoonlijk- gingskracht en lef onmis- le bovenstaande banen. Dr. Braberstraat 14, 571751. De taakgroepen worden ingesteld naar aanleiding van een onder zoek van de Erasmus Universiteit Botterdam. In opdracht van Ra bobank Aardenburg-Eede en burgemeester C. van Liere (Sluis- Aardenburg) onderzochten de twee professoren J. Kol en C. de economische ontwik van West-Zeeuws-Vlaan- Hun verslag werd gister- in De Elderschans te Aardenburg gepresenteerd. Initiatieven voor die economische voorspoed zullen vanuit het ge bied en door het gebied moeten worden ontwikkeld. West- Zeeuws-Vlaanderen moet wor den gezien als een regio in een groter geheel. Toekomstige ver bindingen als de Westerschelde- tunnel, reconstructie Expresweg bieden de streek qua ligging ze ker ook kansen. En samenwer king met vooral Vlaanderen is zeer aan te raden, aldus de hoofd aanbevelingen uit het rapport. Voor Breskens wordt, onder lei ding van A. Voogdt een speciale taakgroep opgericht. Voor de ontwikkeling van de vissers plaats moet volgens het rapport aandacht worden besteed aan de vismijn, jachthaven, scheepswer ven en toelevering voor de jacht haven. Er zou meer maritieme sa menwerking met Vlaanderen en overig Zeeland moeten plaatsvin den. Interregionale samenwerking is vereist, aldus Kol en Rijnvos. ..Economische relaties met gebie den buiten de eigen regio zijn noodzakelijk, ook voor het ver werven van Europese subsidies. Nieuwe wegverbindingen zijn hierbij belangrijk, In de noord- zuid richting is dit de toekomsti ge Westerscheldetunnel en in de oost-west richting de omzetting van de provinciale weg, N49, in een autosnelweg, de All. De toe komstige All zal ook de positie van Zeebrugge verbeteren, waar van ook West-Zeeuws-Vlaande- ren zal kunnen profiteren. Mede ook omdat bedrijfsterreinen in Vlaanderen zeer schaars zijn en in deze regio nog beschikbaar. Het bedrijvengebouw in Eede kan hierbij een rol spelen." De taakgroep Landbouw moet een perspectief voor de land bouwsector in (West) Zeeuws- Van onze verslaggeefster Oostburg - R Leentfaar uit Breskens is definitief gekozen tot lijsttrekker van het CDA Oostburg. De ledenverga dering stond volledig achter de advieslijst die het bestuur dad opgesteld. Leentfaar is de nieuwe man van de christendemocraten. Hij is wiskundig ingenieur en geeft een Paar dagen in de week wiskunde "formatica aan de Koninklij- o Militaire Academie in Breda. Hij woont sinds 1992 in Breskens. aar werd hij bestuurslid en la ter secretaris van het CDA-Oost- D«rg. Sinds vorig jaar is hij ook secretaris van het CDA-Zeeland tractievolger van de CDA- actie in de Provinciale Staten. e Bressiaander volgt 'oudge- •enden' L. Cuelenaere en H. 'PPens op die volgend jaar niet ™er terugkeren in de Oostburg se Politiek. Nummer twee van het CDA is R. j s uit Oostburg, gevolgd zittend raadslid L Flik- kel r' PIoegaert (Schoondij- Ontwikkeling van de kleine ker- recreatie, verkeer, landbouw vaanHT1' ?a,an h0°g in r Van He lijstaanvoerder. Vlaanderen ontwerpen. Elemen ten daarbij zijn de toekomstige ontwikkelingen binnen de EU, toenemende noodzaak tot con currentievermogen op de wereld markt en ontwikkeling van streekgebonden kwaliteitspro ducten. De taakgroep Industrie richt zich op de ontwikkeling van de kleinschalige industrie in dit gebied, de industriële ontwikke ling in de Kanaalzone, technolo gische vernieuwing en land bouwproducten verwerkende in dustrie. Een taakgroep Vlaande ren moet een inventarisatie ma ken van de mogelijkheden en moeilijkheden van samenwer king met Vlaanderen en andere regio's. Elementen daarbij zijn fiscale aspecten, sociale zeker heid, erkenning van diploma's, arbeidsmarktbeleid en werkgele genheidsbeleid. De taakgroep Diensten heeft de taak de econo mische structuur van zowel de Kanaalzone (oververtegenwoor diging industrie en transport) en West-Zeeuws-Vlaanderen (over vertegenwoordiging diensten) te versterken. De taakgroep Toeris me tot slot moet op basis van be staande rapporten deze sector verder ontwikkelen. Het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen speelt hierbij een sleutelrol. De invulling van de taakgroepen wordt de komende tijd verder in gevuld door de Rabobank Aar denburg-Eede. Het is de bedoe ling dat in deze groepen met na me mensen uit eigen streek, met elk hun eigen specialisme zitting nemen. Van onze verslaggeefster Oostburg De kandidatenlijst van de WD Oostburg is wederom aangepast. Door het terugtrekken van wet houder A. Rosendaal en raadslid D. Doeze Jager kwam P. Hen- drikseDe Smet uit IJzendijke op een verkiesbare vierde plaats te staan. Maar oihdat zij de vol gende raadsperiode nog niet in de Oostburgse raad wil, heeft zij het WDbestuur verzocht haar een aantal plaatsen te laten 'zakken'. C. Almekinders, voorzitter van de kandidaatstellingscommissie deelde gisteren mee dat Hendrik- se-de Smet naar de achtste plaats is teruggezet. De nieuwe nummer vier is R. den Dekker, gevolgd door mevrouw Provoost-van Hoeve en C. Paepe. Van onze verslaggeefster Nieuwvliet - Recreatie centrum De Pannen- schuur uit Nieuwvliet wordt vandaag officieel eigenaar van strandrol- stoel 'de jutter'. Afgelopen zomer is er op drie campings langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust proefgedraaid met de jutter. Tussen de drie campings die de stoel hebben getest, is één jutter verloot. De Pannen- schuur heeft het winnende lot getrokken en vandaag om 16.30 uur wordt de stoel overhandigd door de Oost burgse wethouder L. Cuele naere. Naast De Pannenschuur schaft ook vakantiepark Zeebad een jutter aan. Tijdens de overhandiging zal de directie van De Pannen schuur erop aandringen de dijkopgang voor de ingang van het recreatiecentrum aan te passen voor rolstoel gebruikers. Nog een paar dagen en dan is het schoolplein niet langer het het domein van Wim Kruidenier en zijn vrouw Jotie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent IJzendijke - Openbare basisschool De Schuttershoek in IJzendijke is in de volksmond beter bekend als 'de school van Kruidenier'. Over enkele dagen wordt dat tijdperk afgesloten. Directeur Wim Kruidenier stopt na 38 jaar en ook zijn vrouw Jotie zet er na ruim 25 jaar een punt achter. „Het afscheid komt steeds dichterbij. We zullen het lesgeven en de kinderen missen, maar zeker ook de goede samenwerking met de leerkrachten en de ouders," zeggen Wim en Jotie Kruidenier. Een terugblik met twee enthousiaste leerkrachten, die hun hart hebben verpand aan het onderwijs. Het was voor Wim Kruidenier al snel duide lijk. Na de ulo wilde hij zo snel mogelijk naar de pedagogische academie om onder wijzer te worden. „Ik heb twee linkerhan den en nooit een vak geleerd, dus dan kom je in het onderwijs terecht," zegt Wim Kruide nier. „Wat me vooral aantrok in het onder wijs is het omgaan met de kinderen." Alle klassen Wim kwam na zijn opleiding terecht in IJ zendijke, waar hij werd benoemd tot hoofd van de school. „Er was toen een groot tekort aan onderwijzers. Als je in een dorp werd benoemd, hoefde je niet in militaire dienst." Toen Vlissinger Wim Kruidenier in Ijzendij- ke begon, had de school 43 leerlingen en was gevestigd aan de Tivoli. „We hebben nu 65 leerlingen," zegt Wim. „Er waren hier toen twee marechausseeposten en die mannen hadden allemaal een groot gezin. De kinde ren kwamen vrijwel allemaal bij ons op school. Toen de marechaussees verdwenen, ging ons leerlingenaantal naar beneden. Uiteindelijk was ik nog de enige leerkracht op school, ik moest dus aan alle klassen les geven. Het laagste aantal leerlingen was elf. Indien het aantal beneden de 25 leerlingen kwam moest de gemeente toestemming vra gen aan GS, dat deden ze en dan konden we weer drie jaar verder. Pro deo Toen Wim nog als enige leerkracht werk zaam was, kwam Jotie hem vaak assisteren. Pro deo wel te verstaan. „Ik heb eerst nog in Vlissingen lesgegeven," vertelt juf Jotie, „maar toen we trouwden, moest ik stoppen met werken. Later ging meester Dikkenberg met pensioen en nam ik zijn werk over. De baby ging in de kinderwagen mee naar school. Toen de vakleerkracht handwerken vertrok, ben ik dat gaan doen. Ik kreeg nooit een vast dienstverband, maar ik deed wel de vervangingen. Ik was eerste reserve, zeg maar een soort joker die overal werd inge zet. In 1984 kreeg ik een vaste aanstelling als parttimer en gaf les in groep 3-4." Na de gemeentelijke herindeling zorgde wethouder G. Claeys voor een nieuw school gebouw in de Schuttersstraat. „De gaten za ten in het plafond en de paddestoelen ston den in de gang van de school aan de Tivoli. De oude school was een soort veredeld ko nijnenhok," weten Wim en Jotie zich nog te herinneren. „We kregen een nieuw gebouw en in 1983 een kleuterschool. In 1985 begon de basisschool, maar voor ons veranderde er niet veel. Alleen de administratieve romp slomp is enorm toegenomen." Wim heeft de rol van hoofd van de school naar directeur duidelijk zien veranderen. „Je wordt steeds meer manager. Je krijgt als directeur steeds meer op je bord, vooral op financieel gebied. „Ik heb zelf altijd de voorkeur gegeven aan het lesgeven. Ik ben niet voor een administratieve functie opge leid," aldus Wim. Wim en Jotie hebben het allemaal meege maakt en zijn er in gegroeid. Mede-organi sator van de Zeeuwse onderwijsdag, be stuurslid van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, Wim heeft in de 38 jaar in het onderwijs talrijke activiteiten georgani seerd. „Het is in een vloek en een zucht voorbijgegaan. Veertien dagen geleden ben ik zelfs nog op cursus geweest. Mijn opvol ger Wim Dieleman zal het roer overnemen. Het was een heerlijke en zeker geen saaie tijd. Als ik alleen had kunnen lesgeven was ik misschien nog wel doorgegaan, maar die administratie dat moest voor mij niet meer. De nieuwe school en de deelname aan de Nationale Onderwijstentoonstelling waren hoogtepunten. We hadden altijd veel per soonlijk contact met de kinderen, hun ou ders en de leerkrachten, dat kon en kan op onze school." Afscheidsreceptie Vrijdag 12 december is er een afscheidsre ceptie in de school van 20.00 tot 22.00 urn- voor alle belangstellenden. Een week later is de laatste werkdag van de 'Kruideniertjes'. Van onze verslaggever Terneuzen - De brigade van de Koninklijke Marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen verbe tert de grenscontrole aanzien lijk met de inzet van een mo biel kantoor. De commandant van het district Zuid-Holland/Zeeland van de marechaussee, mr. H. Weusten, droeg het voertuig gisteren offici eel over aan brigadecommandant H. Bosma op de marechausseeka zerne in Terneuzen. Dat gebeurde in aanwezigheid van onder meer commissaris F. Goudswaard, de chef van de Zeeuws-Vlaamse po litie. Gelijktijdig met de inzetbaarheid van het rijdende kantoor veran dert de marechaussee haar werk wijze en stuurt voortaan meer mensen gelijktijdig op pad. Dat betekent een grote verbete ring van de grenscontrole, legt Bosma uit. Tot nu toe waren de marechaussees op patrouille bij elke aanhouding gedwongen de zaak verder af te handelen op de kazerne in Terneuzen. „Stel je eens voor dat zo'n patrouille in Sluis-Aardenburg staat. Dan ben je ten eerste na zo'n aanhouding verschrikkelijk veel reistijd kwijt. Bovendien is er op die plaats enkele uren geen toezicht. Door voortaan vier tot vijf men sen met het mobiele bureau op patrouille te sturen, kan de con trole continu doorgaan," aldus Bosma. Het mobiele kantoor is uitgerust met alle communicatiemiddelen en computers om aanhoudingen helemaal te kunnen afwerken. „Alleen de cellen ontbreken." Behalve het nieuwe rijdende kan toor, krijgt de marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen binnenkort prioriteit hebben. B en W van Oostburg reageren erg teleurgesteld op de houding van Sluis-Aardenburg. „De recreatiesec tor wordt meer en meer gevraagd zelf ini tiatieven te ontwikkelen waarbij de over heid aanvullend kan optreden. Dit initia tief wordt door ons college als zodanig er varen dat een bijdrage hierin op zijn plaats is." Ook in sportschoenen en sportkleding vele voordelige aanbiedingen Kolonel H. Weusten (links), kapitein H. Bosma (midden) en politiecommissaris F. Goudswaard (rechts) bewonderen de technische snufjes aan boord van het rijdende marechausseekantoor FOTO CAMILE SCHELSTRAETE twee extra motoren. Daarmee heeft de brigade in totaal de be schikking over vijf motoren. Ook dat verhoogt de bewaking aan de Zeeuws-Vlaamse grens. Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel. 0115-619817

de Stem | 1997 | | pagina 21