Ambtenaren kochten gestolen joods goud Politiek van een Ajax-tweeling ENTO Branson ziet ballon wegvliegen Roosendaal wil gratis bussen als in Hasselt 112 banen weg bij Red Band Venco Analyse Pro Auto richt partij op DE STEM BIJ 'RIT, tÜLE AR, tegen 2,9% ïoenen aan Fiat-dealer, iva of Fiat ook kiezen 3are ANWB/ AG BLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 'Verbijsterde' minister Zalm stelt onderzoek in PTT brengt zegel voor rouwbrieven Duitse toerist besteedt minder Deze week alleen bii Albert Heijn.Oh 0 mw/'/ii CDA dubt nog steeds over deeltijdwet De Boerenpartij keert terug! sentatief, |lde air- f. 1.500,-. 496,-. lir, comfortabel ti- |js: f. 745,-. must. Niet voor het Jaar 1996. onditioning i strekt) sten rijklaar maken en DE STEM 8 "71 0311"000218 137e JAARGANG WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A2 A3/A4 AS A6 A7 B1/B2 Cl t/m C4 Dl BTV-programma's D2 Lijf 8 Leven £1 E2 'Bestrijden mus kusrat gaat slecht' PAGINA Vredesoverleg Korea's begint in Genève PAGINA FC Twente kansloos in Auxerre Meer werk in Zeeland PAGINA Hulst stelt beslissing Kreek uit PAGINA PAGINA Yvonne Habets filmde met videocamera emigranten PAGINA De wondere kronkels van het menselijk DNA Van onze verslaggever Arnhem - Er komt een speciale, vierkante post zegel van 80 cent voor rouwbrieven. De blauwgrijze zegel, door PTT ontworpen in overleg met de uitvaartbranche, is vanaf 2 januari verkrijgbaar. Het ontwerp is van Rutger Fuchs uit Amsterdam. Het vierkante formaat moet be nadrukken dat het gaat om bijzondere postzendingen. Om de zegel een tijdloos ka rakter te geven, liet de gra fisch ontwerper ook het jaar tal achterwege. Volgens Fuchs dient een rouwpostzegel sober, neu traal, stijlvol en passend te zijn: „Het gebruik van paars, rood en zwart is niet gewenst wegens de verschillende ge loofsovertuigingen in ons land. Ook het afbeelden van personen en verschillende symbolen die geassocieerd kunnen worden met de dood zijn ongeschikt voor deze postzegel." De goedkope kerstzegels zijn dit jaar voor het eerst langer te gebruiken, namelijk tot 6 januari 1998. Van onze Haagse redactie Den Haag - In 1969 hebben medewerkers van het departement van Financiën voor een prikje geroofd joods goud van de Duit se oorlogsbank Lippmann-Rosenthal gekocht. Wie in aanmer king kwam voor een handeltje, zou in sommige gevallen via lo ting zijn bepaald. Dat meldt het weekblad de Groe ne Amsterdammer. Minister Zalm (Financiën) reageert 'ver bijsterd'. Voormalig president van de Algemene Rekenkamer Frans Kordes (71) gaat de kwes tie op Zalms verzoek onderzoe ken. Het is de tweede keer dit jaar dat Kordes een onderzoek leidt. In september onderzocht hij de nevenactiviteiten van Pv- dA-Tweede-Kamerlid Houda. Zalm spreekt van 'een bizar be richt'. „Ik kan het nog niet bevat ten," zegt hij. Volgens een woord voerder van zijn departement zijn er 'sterke aanwijzingen' dat het artikel in de Groene Amster dammer op waarheid berust. Bij de kwestie was een onbekend Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - Bij Red Band Venco verdwijnen 112 van de 515 banen. In de dropfabriek in Roosendaal dreigen achten vijftig van de honderdvijftig ba nen te vervallen. Volgens de di rectie van het moederbedrijf CSM zijn gedwongen ontslagen onvermijdelijk. Op het hoofdkan toor in Breda (dat volgend jaar naar Roosendaal verhuist) ver vallen achttien banen. CSM wijt de tegenvallende resultaten bij Red Band Venco aan een wild groei in het assortiment en te ho ge kosten. Bovendien levert de export te weinig op. De vakbond CNV Voeding reageert woedend op de reorganisatie. ZIE ECONOMIE-A7 aantal medewerkers van het zo genoemde Agentschap van Fi nanciën in Amsterdam betrok ken. Het Agentschap had tot 1961 de taak de claims van joodse bur gers op juistheid na te trekken. „Van degenen die bij de verkoop van overgebleven spullen waren betrokken, werkt inmiddels nie mand meer bij het ministerie van Financiën," benadrukt de woord voerder van Zalm. In het geding zijn sieraden, hor loges, lepeltjes en andere kleino den, afkomstig uit een kluis van Lippmann-Rosenthal. Ze zouden indertijd tegen de taxatiewaarde van 1958 onderhands van eige naar zijn verwisseld. De Groene Amsterdammer bezit archiefstukken over joodse bezit tingen die in de oorlog door de Duitsers zijn geroofd. De docu menten zijn in een pand aan de Herengracht in Amsterdam aan getroffen. Ze waren daar achter gelaten door het Agentschap. Mi nister Zalm erkent dat door zijn ambtelijke dienst 'onzorgvuldig is opgetreden'. Joodse organisaties hebben giste ren 'met afschuw' op de onthul lingen gereageerd. Woede voert de boventoon in de Tweede Ka mer. D66-fractieleider De Graaf eist harde maatregelen: „Als deze zaak niet is verjaard, moeten de betrokkenen voor de rechter wor den gebracht." CDA-woordvoerder Terpstra wil 'het naadje van de kous weten van dat wangedrag'. „Ik ver wacht ook dat minister Zalm na gaat of nog maatregelen tegen de betrokken ambtenaren mogelijk zijn." GroenLinks-Kamerlid Rabbae spreekt van een 'duize lingwekkend bericht'. ZIE OOK BINNENLAND-A3: Joodse organisatie wil kopieën van Liro-archief Van onze verslaggever Middelburg - De koopkracht van de Duitse toerist staat onder druk. wgeleken met andere buitenlandse toeristen geven Duitsers minder geld uit. En dat is slecht voor Zeeland-vakantieland. Want 88 procent van de overnachtingen door buitenlanders in Zeeland komt voor reke- wig van de Duitsers. Zeeland moet dan ook andere markten aanboren, zo valt te lezen in net gisteren vrijgegeven sociaal-economisch beleidsplan van de pro vincie. Bijvoorbeeld de seniorenmarkt en de watersporters. Gastvrij heid moet zeer hoog in het vaandel van de ondernemers staan, want de concurrentie van andere streken is groot. Het imago van Zeeland is nog steeds betrekkelijk smal, aldus Gedepu- rï Staten: zon, zee, strand, rust en ruimte. GS willen dan ook geld uimekken om de provincie te promoten als een bijzonder gebied voor ïjvoorbeeld watersporters. Maar dan moet het bedrijfsleven ook in de buidel tasten. (ADVERTENTIE) Als u nu 2 zak- notennifïl Duyvis pinda's of ttrtEnadvertentie k0°Pt 1 Kuyv's mix iNapolltano, Ranch miA 1 cadeaa Dat betekent dat u ïippen ln de gezelligste fuif- "raand van het jaar Duyvis knabbelnoten, Provenpale, Oriental of Mexlcano, zak250gram Q CQ 10% extra Inhoud-2£9"^.vJ «7 Duyvis pinda's gezouten,Q QQ zak 350 gram Duyvis dry roasted pinda's, pinda's speciaal licht pittig of speciaal barbecue, 1 CQ zakl75gram A69"A.Ö«7 Nü bij 2 zakken een zakje Duyvis mix r\ rj ati q (tw.v. 99 cent) VjIaMI IO. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 december a.s. Amsterdam - Ajacied Frank de Boer nam afgelopen weekeinde even de tijd voor een politieke beschouwing. De profvoetballer sprak pu bliekelijk zijn voorkeur uit voor VVD-leider Frits Bol- kestein. Premier Wim Kok weet volgens hem niets van het voetbalwe reldje anno 1997. De liefdesbe tuiging aan Bolkestein had te maken met een ideetje van Frank en diens tweelingbroer Ronald. En die had het weer van zijn schoonvader, zakenman Rob Cohen. Maar premier Kok had het idee (25 procent belastingverlaging voor topvoetbailers) van de hand gewezen. Zolang voetbal lers als Frank de Boer nog niet aan de bedelstaf waren geraakt, wilde Kok niet serieus op het plannetje ingaan. Vandaar de ontboezeming van Frank: „Geef mij Bolkestein maar." Twee miljoen Frank en Ronald de Boer verdie nen ieder twee miljoen gulden per jaar, bruto. Over de helft van dat salaris moeten ze zestig procent afdragen aan de fiscus. De andere helft verdwijnt in een speciaal pensioenfonds. Daar naast strijken ze met het Neder lands elftal regelmatig een wed strijdpremie op, verdienen ze geld met hun portretrecht, schoenencontract, eigen kle dinglijn en grand café in de Am sterdam Arena. Kortom: Frank Ronald (links) en Frank de Boer. FOTO ANP en Ronald de Boer zijn miljo nair, dik zelfs. Ook andere miljonairs klagen weieens over de vele belasting die ze moeten afdragen. De zwaarst gefrustreerden gaan net over de Belgische grens wonen. Het idee van de broertjes De Boer komt, zo zeggen ze, niet louter voort uit zorgen over de eigen bankreke ning. Als de bes te Nederlandse spelers over de grens een stuk meer kunnen verdienen, zullen ze één voor één hun koffers pak ken, waarschuwen ze. Premier Kok is echter niet over tuigd. Het klinkt ook ongeloof- Door René van der Lee spelers die dit voorjaar nog met hun GSM-telefoon op Schiphol, op pad met het Nederlands Elf tal, stonden te informeren naar het laatste nieuws van de beurs- vloer. Het valt te vrezen dat de Ajacie- den het zicht op de werkelijk heid wat zijn kwijtgeraakt. En het valt ook te vrezen dat de twee exempla risch zijn voor hun beroeps groep: het betaald voetbal heeft zich de laatste jaren in een ra zend tempo van de 'normale sa menleving' vervreemd. Een voetballer als Clarence Seedorf strijkt in Madrid in één seizoen waardig uit de monden van twee meer op dan een fabrieksarbei der in veertig jaar. Het lijkt er ook op dat voetballers als De Boer niet meer in de gaten heb ben dat hun pleidooi niet ge steund wordt door hun suppor ters. De meeste fans, hoe idolaat ze soms ook zijn, vinden name lijk dat de profvoetballers ge noeg verdienen. Een miljoen netto, dan moet je niet meer zeu ren, vindt de doorsnee-suppor ter, die voor een kaartje tegen woordig al snel vijftig gulden neertelt. Pensioenregeling Wat de Ajacieden ook niet ver melden, is dat er allang een spe ciale pensioenregeling voor Ne derlandse profvoetballers be staat. Want omdat voetballers meestal rond hun vijfendertigste stoppen, moeten ze in relatief korte tijd een solide basis leggen voor hun verdere leven. Vandaar dat de belastingdienst meewerkt aan een aantrekkelijke regeling. Ook voor de neveninkomsten (vooral de schoenencontracten zijn uiterst lucratief) wordt langdurig gestudeerd op fiscaal aantrekkelijke contracten. Uit het recente verleden is bekend dat spelers als Bergkamp, Win ter en Jonk hun inkomsten uit reclame lieten uitbetalen aan een op Curagao gevestigde NV. Dat scheelt hen jaarlijks tonnen aan belasting. Het zij ze gegund, maar de fisca le soepelheid is daarmee groot genoeg. Profvoetballers zijn zo ongeveer de laatste met wie de fiscus medelijden moet hebben. PAGINA I MIN./MAX I 9/13 Buien Vandaag veel bewolking en behoorlijk wat regen. Een vrij krachtige wind uit het zuidwesten. Door Ron Gregoor Roosendaal/Oosterhout - Iedere burger gratis met de bus mee. De gemeente Roosendaal bekijkt of dit op een of andere manier betaalbaar is. Ook in Oosterhout bestaat interesse in gratis openbaar vervoer. Die stad heeft informatie opge vraagd bij het Belgische Hasselt. Volgens C. Douser, verkeerskun dige van de gemeente Roosen daal, moet het mogelijk zijn om net als Hasselt de eigen burgers gratis te vervoeren. „Het zou te bekostigen zijn door bijvoorbeeld de onroerend zaak belasting te verhogen en/of de parkeeropbrengsten in te zetten voor het openbaar vervoer. We zijn serieus aan het bezien of dat kan. Of de politieke wil aanwezig is om het plan uiteindelijk door te zetten weet ik niet," 'zegt hij. Per 1 januari wordt de stads dienst in Roosendaal opgeheven. De provincie Noord-Brabant krijgt dan de verantwoordelijk heid over het openbaar vervoer in die stad. „Het is nog erg onduide lijk hoe het straks allemaal moet. We bekijken nu samen met de BBA en de provincie hoe we het busvervoer in de stad kunnen verbeteren. We willen af van de onrendabele lijnen. Daar zouden we eigenlijk kleinere en dus goedkopere bussen moeten laten rijden. Een stap verder is dan het gratis busvervoer," legt Douser uit. In Hasselt is in juli een proef be gonnen met gratis openbaar ver voer. Het gebruik van de bus nam gigantisch toe. In september vo rig jaar telde busmaatschappij De Lijn 28.000 reizigers, in sep tember dit jaar reisden er 244.000 mensen gratis met de bus. Douser is in Hasselt wezen kijken en is ervan overtuigd dat Roos endaal, een stad van vergelijkba re grootte, een dergelijk plan ook kan realiseren. Volgend jaar zal de Roosendaler in ieder geval nog moeten betalen voor de bus. „We gaan eerst kij ken hoe we op andere manieren het openbaar vervoer aantrekke lijk kunnen maken. Daarna kun nen we op ons gemak de moge lijkheden van gratis vervoer be kijken." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het blijft tot dinsdag onzeker of de Eerste Kamer in stemt met het wettelijk recht op deeltijdarbeid. De CDA-fractie heeft gisteravond, tijdens de be handeling van het wetsvoorstel van GroenLinks-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer Rosen- möller, geen standpunt bepaald. Voor- en tegenstanders hebben in de Eerste Kamer het CDA nodig om een meerderheid te behalen. Rosenmöller kon een aantal be zwaren van het CDA wegnemen. CDA-senator Hofstede erkende het belang van deeltijdwerk, vooral voor het combineren van betaald werk en het zorgen voor kinderen. Maar hij is er, ondanks een sterke lobby van onder meer het CDA-vrouwenberaad, nog steeds niet van overtuigd dat een wet het juiste middel is om deel tijdwerk te bevorderen. Hij vindt dat werkgevers en werknemers het werken in deel tijd onderling moeten regelen. „Spelen met het poldermodel is spelen met vuur," lichtte hij toe. De Britse zakenmagnaat Richard Branson heeft weinig geluk met zijn ballonvaartprojecten. Giste ren ging zijn tweede poging om vanuit Marokko een non-stop ballonvlucht rond de wereld te maken de mist in, toen de ballon na een kleine explosie wegwaaide. De grote baas van het Virgin-concern keek samen met zijn zoontje Sam verbijsterd toe. De ballon brak los van de ankers toen technici be zig waren hem met helium te vullen en dreef snel weg op een hoogte van enkele honderden meters. Eerder was de nieuwe ballonvaart van Richard Branson met een paar uur uitgesteld. In januari van dit jaar mislukte de eerste poging door technische problemen. De ballon maakte toen een landing in Algerije. foto reuter Goes - De partij Nederland Mobiel heeft zich voor deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen aangemeld in elf gemeenten. In het ver kiezingsprogramma staat de automobilist centraal. Want de nieuwe politieke partij wil vooral opkomen voor de belangen van de autorij der en een eind maken aan maatregelen die het autogebruik minder aantrekkelijk maken. Het initiatief voor de oprichting van de politieke partij is genomen door de stichting Pro Auto. Deze stichting is in 1990 opgericht als ant woord op maatregelen om het autoverkeer terug te dringen. Oprichter en voorzitter H. Grashoff heeft alle vertrouwen in het succes van Ne derland Mobiel. „Er zijn zes miljoen automobilisten. Da's een grote achterban." Nederland Mobiel gaat overigens niet alleen deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen, maar ook aan die voor de Tweede Kamer. Nederland Mobiel wil onder meer het parkeerbeleid aanpakken, ver keersdrempels weghalen en zorgen voor een scheiding van langzaam en gemotoriseerd verkeer. De visie van de partij kan volgens hem het best als 'rechts van het midden met sociale tendensen' worden om schreven. De partij heeft zich aangemeld in Rotterdam, Eindhoven, Spijkenisse, Schiedam, Beverwijk, Gendt, Goes, Leidschendam, Uit hoorn, Wageningen en Zoetermeer. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, Per maand d.m.v, automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: TelefoonBa nk/Gironr. Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 T.UtdlItH irTT E

de Stem | 1997 | | pagina 1