Nieuw theater Terneuzen open in 2001 SLIPS, DE 4E GRATIS 'Vastgeroest college neemt raad niet serieus' 3 SLOGGI Wethouder De Mul keert na verkiezingen niet terug in Sasse politiek Terneuzen zoekt uitbreiding in het zuiden POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK nieuws SPORT IN HET KORT fes- /■fffitr* slo°£ CONCERT TEN? ID. DËSTEM ZEELAND C3 Helaas... Ier. Door een ring en blijf je en met de ANIB. ilijke benadering een handicap ïartiging en des- leel Nederland. ^SONGESCHIKTEN >gelbescherming Europese aanbesteding begonnen GS waarschuwen Ovet na recente tofoverlast bogaard trekt PvdA-lijst pluis-Aardenburg Jongste Zeeuws-Vlaamse lijsttrekker Esther Spuesens van D66 Sas van Gent: Ruit ingegooid Brandblusser gestolen Drugsbezit Inbraak bedrijfsauto's Nieuwvliet Hoofdplaat Oostburg Poolbiljart Wildrit in Zuidzande oz Alle modellen en kleuren. 70 I I I WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 js 850 >W Amersfoort >n (033) 465 43 43 listian uit Burkina Faso is laar oud. Als gevolg van |io kan hij niet lopen. Het ane Fonds betaalde 368,- |i voor hem een aangepaste ewieler te kopen, lp Jongbloed, ambassadeur br het Liliane Fonds, was pij toen de plaatselijke Intactpersoon van het lane Fonds hem de iewieler bracht. Door zijn |wegingsvrijheid is Christian nieuw leven begonnen. In leven waarin hij er zelf op t kan om andere mensen te Itmoeten. Catharinastraat 1 stbus 75 pO AB Vlijmen lefoon (073) 511 90 29 p in ontwikkelingslanden tuin of op uw balkon nestkastje op te ban de vogels rondom oor teveel vogelsoor- beschermen is een eniging die nood- voor structurele n'bderland F VOOR VOGELS EN NATUUR. n 030-6937700. AAND GEEFT KOMST. HERMING! id en s kijken' OGELS'. U 3 EL HOEFT NIET, MAG WEL). ffbj ,jj. de Mul. foto archief de stem Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Wethouder R. de Mul van de gemeente Sas van Gent keert na de gemeenteraadsverkiezingen niet terug in de Sasse politiek. Na een pe riode van zestien jaar: twaalf jaar als raadslid en vier jaar als wethouder, stelt De Mul zich niet meer kandidaat. „Ik heb veel dingen bereikt maar ik wil nu ook tijd maken voor mijn gezin. Het is genoeg," aldus de 56-jarige R. de Mul uit Philippine gisteren. Zo'n 31 jaar geleden begon De Mul als 25- jarige jongen zijn politieke loopbaan met het uitdelen van folders van de KVP. Hij vervolgde deze in het dagelijks provinciaal bestuur en vervolgens in het algemeen be stuur. Zestien jaar geleden kwam hij als raadslid van het CDA terecht bij de ge meente Sas van Gent. De Mul werd in 1994 door zijn partij ge royeerd omdat hij in het college zitting nam zonder overleg met zijn fractie. Als onafhankelijk raadslid hield hij zich daar na bezig met volkshuisvesting, openbare werken en gezondheidsvoorzieningen. Na het overlijden van wethouder L. Marqui- nie kreeg De Mul er de portefeuille Welzijn bij. Afgelopen maandag was van groot belang voor De Mul. Die dag sloot de inschrij vingstermijn voor partijen voor de komen de raadsverkiezingen. Dit was ook de dag waarop De Mul zich als onafhankelijke of met een nieuwe lijst moest registreren. „De beslissing heb ik zolang mogelijk uit gesteld. Na voldoende mensen te hebben geraadpleegd en diverse dingen tegen el kaar afgewogen te hebben, heb ik zondag de knoop doorgehakt: ik kom niet meer te rug." De Mul zegt dat bij dit besluit meerdere factoren een rol speelden en dat hij er al een tijd mee bezig was. „Het overlijden van de heer Marquinie heeft me erg aange grepen en deze gebeurtenis heeft wel in mijn denkproces meegespeeld. Daar komt bij dat ik het door de taken die ik van Mar quinie overnam, twee keer zo druk kreeg. Mijn dagelijks werk als mediathecaris op het Zeldenrust Steelantcollege slokt ook steeds meer tijd op nu de tweede fase in het onderwijs is gestart. Na 31 jaar in de politiek wil ik meer met mijn vrouw gaan optrekken. Ook wil ik vaker een boek le zen want hoewel ik in de mediatheek werk, heb ik bijna geen tijd voor het lezen van een boek." De Mul maakte zijn besluit gisteren eerder bekend aan de media dan aan de gemeen teraad omdat hij daar naar eigen zeggen niet verplicht toe is. „Een aantal mensen binnen de gemeente wist er al van. Voor de meeste mensen kwam mijn besluit als een complete verrassing. Ik kreeg alleen maar negatieve reacties in de trant van 'hoe kun je dat nu doen?'." Tot 22 april 1998 zal hij zich blijven inzet ten voor de lopende zaken, zoals de tweede fase van het wegenbeheersplan en de tweede fase van het rioleringsplan, binnen de gemeente Sas van Gent. Zodra de nieu we gemeenteraad is geïnstalleerd, neemt hij afscheid van de politiek. (an onze verslaggever teneuzen - Het nieuwe theater in Terneuzen moet volgens de planning in 2001 de deuren openen voor het publiek. Het stre len is de bouw in de loop van volgend jaar te kunnen starten. Deze maand nog zet de gemeente de Europese aanbesteding ran de bouw in gang. )at staat in de nieuwsbrief over le voortgang met betrekking tot ie realisatie van de nieuwe icliouwburg, die zoals bekend op ie plaats van het voormalige ho- ;el Rotterdam aan de Westkolk- taat komt te staan, le gemeente roept kandidaat- jouwers op te reageren in het Pu- ilikatieblad van de Europese Ge- neenschappen. Na het verschij nen van de advertentie hebben geïnteresseerden 37 dagen de tijd mthun plannen in te dienen, lervolgens maakt de gemeente een selectie. Dat gebeurt onder andere op basis van de financiële Iraagkracht van de onderneming n de ervaring met soortgelijke irojecten. De bouwondernemin gen die door die selectie komen, 'n een concreet plan voor de iouw opstellen. Dat plan moet Ij/as onze verslaggever Ttarouzen - De provincie Zee land heeft vastgesteld dat Overslagbedrijf Ovet in Ter- leuzen begin november voor Itofoverlast heeft gezorgd in Ie wijk Oude Vaart. Daarmee lijn volgens de provincie ■oorschriften die in de milieu- lergunning zijn opgenomen, Tiet nageleefd. Fe' ging om de overslag van een paald soort kolen, waarvan be- 'ffld is dat die zeer stuifgevoelig s. De vergunning schrijft voor irt opslaghopen van fijne petro- piimcokes (daar ging het hier im) met mogen worden afgegra- bij een windsnelheid van feer dan 8 meter per seconde. Pt bleek volgens ingewonnen fieteorologische informatie wél |d geval te zijn. Als de stofver- jpreiding ondanks alle genomen Pairegelen toch duidelijk zicht- Par optreedt dienen de activitei- pn die hiertoe leiden direct stop- |®t te worden. |Wj constateren dat uw bedrijf le Milieuvergunning niet heeft fageleefd," schrijven GS aan Pet. „Indien de overtreding zich phaait dan zien wij ons ge- pdzaakt tot bestuursrechtelijk pjreden. Dat kan bestaan uit het P'sggen van een dwangsom, be- rsdwang of het omtrekken pa uw vergunning." ►"onze verslaggeefster I» iAardenburg Jacky Bo- E Sluis voert de voorlopi- Kandidatenlijst aan van de Pv- V-ln Sluiis-Aardenburg. ■Uu0lgt Annie Keijmel uit Aar- )urg op als lijsttrekker voor 1 Semeenteraadsverkiezingen in paart. Wethouder Keijmel heeft I woten zich niet meer beschik- J e bellen voor een volgende L speriode. Bogaard is op dit r ent raadslid. Nummer twee 'euwkomer Annemarie van èri-1?™ uit Aardenburg. Op Sluisenaar Jaap Faas, Kir j r ^beo Goossens (4) I Aardenburg en PvdA-voorzit- ■i lonBesselink (5). lastnoif'fjpatÜst wordt morgen baf- tijdens de ledenver- Brug Van de PvdA m Draai- gebaseerd zijn op de wensen en eisen zoals die in het Programma van Eisen staan. Daarbij weegt de gemeente verder de aanvullen de plannen van de kandidaat bouwers voor het Arsenaalgebied mee. Het Programma van Eisen omvat de voorwaarden waar de nieuwe schouwburg aan moet voldoen. Behalve de technische eisen als licht, lucht, geluid, wanden en vloeren staan in dat programma de eisen waar de omgeving aan moet voldoen. Zo moet onder meer aandacht worden besteed aan de verkeersafwikkeling en de relatie tot de andere toegangswe gen van het centrum zoals de Axelsedam en het gebied Steenen Beer. Uiteraard moet er ook oog zijn voor de directe omgeving zoals de Nieuwstraat en het woongebied dat grenst aan het toekomstige theater. In de nieuwsbrief is tenslotte een passage gewijd aan de manier waarop het nieuwe theater moet gaan werken. Moet de gemeente op de oude voet verder gaan, of is het beter een andere organisatie vorm te kiezen, is de vraag die hier centraal staat. Duidelijk is dat zowel bij de projectgroep die de bouw van de nieuwe schouw burg voorbereidt, als bij het da gelijks gemeentebestuur een voorkeur bestaat voor een be paalde vorm van verzelfstandi ging van de theaterorganisatie. Burgemeester Barbé scheurde gisteren met een kart over terrein van Handelspoort bij wijze van afsluiting van de tweede fase. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen- De tweede fase van het ter rein Handelspoort is met enkele uitbrei dingen en opties voor tachtig procent volgeboud. Het open karakter van het terrein leent zich uitstekend voor een autoboulevard, waar diverse garagebe drijven op ingespeeld hebben. De ge meente Terneuzen wacht nu op de bouw van een tunnel over het kanaal Gent-Terneuzen om een nieuw bedrij venterrein te ontwikkelen in zuidelijke richting. Burgemeester Barbé sloot de tweede en laatste fase van het plan Handelspoort gis termiddag af door met een kart een rondje over het terrein van de firma Moret te rij den. „De gemeente is blij met de huidige invul ling van het zes hectare grote terrein. Aan vankelijk liep de verkoop van de grond moeilijk door de grote concurrentie. De eer ste grote vis die toehapte was Neckermann. Door het zichtkarakter van het terrein ble ken veel autobedrijven interesse te hebben voor een stukje grond. Garage Van Putten, garage Voet en garage Wisse gaan nog bou wen. Zij spelen daarbij in op de wens van de consument die kiest voor een autoboule vard. Het terrein is goed bereikbaar en alles is dichtbij, zodat men op korte tijd goed kan vergelijken. Alles bij elkaar heeft de uitgifte van Handelspoort slechts kort geduurd." Voor het terrein zijn momenteel twee opties. Autopoetsbedrijf Goos wil een bedrijf vesti gen en er is interesse van een computerbe drijf uit Vlissingen. „Er is slechts nog 5000 vierkante meter be drijventerrein over en dat is te weinig voor Terneuzen. We zijn dan ook druk doende met het maken van nieuwe plannen. We denken dan aan ontwikkeling in zuidelijke richting. Als de tunnel over het kanaal Gent-Terneuzen er ligt moet er een nieuwe aansluiting komen op de Tractaatweg. Daar aan de rand van de stad zal er een nieuw be drijventerrein ontwikkeld gaan worden. Als dat zo is wordt de grond in Handelspoort nog meer waard,hield burgemeester Barbé zijn gehoor voor. Dit laatste klonk de ondernemers als mu ziek in de oren. Door Liselotte van Werkhoven Philippine - Ze werd 27 jaar geleden geboren in Philippine. Na het doorlopen van basis school De Werf en het Zelden- rustcollege woonde ze tijdens haar studie Internationale Be trekkingen in Utrecht. Na de studie keerde ze terug naar haar wortels in Philippine. Twee jaar na haar Zeeuws- Vlaamse rentree prijkt ze aan het hoofd van de D66-kandi- datenlijst van de gemeente Sas van Gent: Esther Spue sens, jongste lijsttrekker van Zeeuws-Vlaanderen. Esther Spuesens: „Tijdens mijn studie heb ik me vooral bezigge houden met de internationale po litiek. Toen ik met mijn vriend in Philippine kwam wonen, merkte ik dat ik niet veel van de lokale politiek wist en dat stukje miste ik. Hoewel mijn vader op de afde ling Welzijn van de gemeente Sas werkt, heb ik de politiek daar nooit zo gevolgd. Wel heb ik al tijd D66 gestemd. Wat anderen negatief aan deze partij vinden, dat er geen ideologie aanhangt, vind ik positief. Niemand wordt op deze manier in een hokje ge stopt en er wordt per onderwerp bekeken wat de mensen nodig hebben." Juli 1995 nam ze contact op met de toenmalige lijsttrekker Jan Smit en sindsdien ging ze naar alle fractie- en raadsvergaderin gen. „Wat me direct opviel, was dat er tijdens vergaderingen veel gepraat, maar weinig gezegd wordt. Soms is een fractie tien minuten aan het woord waarna iemand van een andere fractie hetzelfde nog eens gaat zeggen om maar aan het woord te zijn. De 27-jarige Esther Spuesens uit Philippine is de nieuwe lijsttrekker van D66 van de gemeente Sas van Gent en hiermee de jongste lijsttrekker van heel Zeeuws-Vlaanderen. foto camile schelstraete Vanaf het begin heb ik gezegd dat ik wel voor D66 op de lijst wilde want je wordt er alleen maar be ter op en het is goed voor mijn ontwikkeling. Over het lijsttrek kerschap had ik niet zoveel nage dacht en het was een verrassing toen ik door de Midden- en Oost- Zeeuws-Vlaamse leden en door mijn eigen fractiegenoten geko zen werd. Waarom ik? Ik denk omdat ik jong, enthousiast en een vrouw ben. Ik ben een nieuw ge zicht en juist daarop heeft ieder een positief gereageerd," zegt de stemmentrekker van D66. Esther vindt dat de Sasse raad wel wat meer jonge mensen en vrouwen kan gebruiken omdat er momenteel slechts twee vrouwen inzitten en niemand onder de 35 jaar. „Als er jongere mensen bij komen, wordt de raad toeganke lijker en voelen jonge mensen zich eerder aangesproken." Naast de afstand tussen bevol king en Sasse politiek constateert Spuesens ook een afstand tussen het college en de raad. „Het college is vastgeroest en vormt een koninkrijkje waar de beslissingen worden genomen. De raadsleden hebben niet veel in te brengen en soms heb ik het ge voel dat de raad niet serieus wordt genomen. Het komt ook wel eens voor dat een raadslid niet mag interrumperen. Dat kan niet want iedereen moet gelijke kansen krijgen. Het lijkt soms alsof het college er vooral voor zichzelf zit in plaats van voor de bevolking. Ik vind dat alles open en eerlijk moet gebeuren en dat er niets geheimzinnigs aan mag zijn. Er heerst een lakse, volgza me cultuur. Ik hoop dan ook dat nieuwe raadsleden niet direct meegeslokt worden in deze mal lemolen. Over het algemeen leeft er wel de gedachte dat er bij de komende verkiezingen veel gaat gebeuren." Veranderingen met betrekking tot het College én in het contact met de Sasse bevol king. „De bevolking heeft ook een verantwoordelijkheid en de mensen moeten meer bij de poli tiek betrokken worden want dat gebeurt nu niet. De mensen klop pen wel aan bij de gemeente maar er wordt niet goed teruggekop peld. Er moet daadwerkelijk iets met de problemen gedaan wor den. Het is nu alsof de bevolking nergens in gekend wordt. Er moet beter gecommuniceerd worden." Voor de gemeenteraadsverkiezin gen gaat Esther actief campagne voeren. Het hoogtepunt ligt in ja nuari, februari en D66 zal in alle kernen langskomen. Spuesens heeft het er maar druk mee: over dag werkt ze als logistiek- en kwaliteitsmanager bij Unitron Networks in IJzendijke. Naast haar politieke activiteiten, heeft ze nog diverse hobbies: sporten, saxofoon spelen, kleding maken, lezen én iets waar ze als politica veel aan heeft: praten. „Hoewel de lokale politiek ook een hobby van me is, weet ik nog niet of mijn toekomst in de landelijke politiek ligt. Voorlopig blijf ik wel in Philippine want ik ken veel mensen en het is er gezellig. Vrijwel alle mensen die ik spreek, zijn enthousiast over mijn lijst trekkerschap. Het is natuurlijk nog de vraag of al deze mensen ook op D66 stemmen. Wij gaan in ieder geval voor twee zetels en stiekem hopen we er op drie. Ik heb er alle vertrouwen in en ik zal de raad opvolgen die ik van veel mensen heb gehad: gewoon mezelf zijn, open en eerlijk! Terneuzen - Maandagnacht werd een ruit van een woning aan de Willem Andriessenlaan in Terneuzen ingegooid. Terneuzen - Tegen een 32-jari- ge Terneuzenaar werd maan dagmiddag proces-verbaal op gemaakt omdat hij bij een be drijf aan de Kennedylaan een brandblusser had gestolen. Hulst - Twee mannen van 18 en 19 jaar uit het Belgische Den- dermonde zijn maandagavond op het Galgenbolwerk in Hulst aangehouden omdat ze in het bezit waren van ruim vier gram wiet. De drugs werden in be slag genomen en tegen de man nen werd proces-verbaal opge maakt. Clinge - Maandagnacht werd er ingebroken in twee bedrijfs auto's die geparkeerd stonden op de 's-Gravenstraat en de Koningin Julianastraat in Clin ge. Uit beide auto's verdween gereedschap, waaronder boor machines en slijptollen. Twee mannen uit Clinge hebben hiervan aangifte gedaan. FRACTIEVERGADERING - Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) houdt morgen een open bare fractievergadering in De Stadsherberg in Nieuwvliet. Ter behandeling staat de raadsvergadering van de ge meente Oostburg (18 decem ber). De vergadering begint om 20.00 uur. zikale medewerking. De collec te is bestemd voor het leermid delenproject in San Rafael in Argentinië. De uit Oostburg af komstige mevrouw van Eijk is daar werkzaam als non. VOLKSKERSTZANG - De coördinatiegroep regionale evangelisatie West-Zeeuws- Vlaanderen houdt zondag 14 december vanaf 19.00 uur een volkskerstzang in de hervorm de kerk in Oostburg. Aan deze samenzang verlenen leerlingen van de basisscholen in Oost burg, koninklijke muziekvere niging Veronica uit Zuidzande en organist Veerhoek hun mu- KERSTCONCERT - In de r.-k. kerk wordt zondag 14 decem ber om 19.00 uur een kerstcon cert gehouden door fanfare Oe fening Baart Kunst onder lei ding van dirigent Joop de Poot- er. Verder wordt aan dit con cert meegewerkt door het r.-k. gemengd kerkkoor uit IJzendij ke onder leiding van Marie- Louise Ceulemans. De toegang voor dit concert is gratis. Die genen die het concert willen bezoeken, maar geen vervoer hebben kunnen contact opne men met A. de Smit of A. Pie- Iaat-Soulimans. Westdorpe - Koploper Emerald is voor het eerst dit seizoen in de regionale competitie pool biljart onderuit gegaan. Ver antwoordelijk voor die neder laag was Zondagsvermaak dat op eigen bodem de Zelzaatse formatie met een 4-2-nederlaag naar huis stuurde. Naaste achtervolger New Gra vin profiteerde niet. Het ging eveneens onderuit tegen het als laatste staande De Roskam 1 met 4-2. UITSLAGEN De Tukker 1-La Chouette 5-1 (11- 5), Zondagsvermaak-Emerald 4-2 (9-7), De Gravin-De Roskam 2 5-1 (11-2), De Pauw-Tricky Hot Shot 4-2 (9-7), The Droopy's-De Tukker 2 5-1 (11-4), President-The Simp sons 6-0 (12-0) (reglementair), De Roskam 1-New Gravin 4-2 (10-6), Dream Team-Zondagsvermaak 3- 3 (7-8). STAND 1. Emerald 12 wedstrijden ge speeld, 62 wedstrijdpunten en 129 frames, 2. New Gravin 13-52-117, 3. The Droopy's 12-46-104, 4. De President 12-45-103, 5. Zondags- vermaak 12-43-93, 6. De Tukker 1 12-38-96, 7. Tricky Hot Shot 13- 36-93, 8. La Chouette 12-35-86, 9. De Gravin 12-34-84, 10. Dream Team 12-31-70, 11. The Simpsons 12-30-77, 12. De Tukker 2 12-29- 76, 13. De Pauw 12-26-72, 14. De Roskam 1 12-21-59, 15. De Ros kam 2 12-18-50. Zuidzande - De West-Zeeuws- Vlaamse Automobielclub sluit traditioneel het seizoen af met de Wildrit in de omgeving van Zuidzande. Deze autopuzzelrit staat voor zondag 14 december op de agenda. Er kan vanaf 13.30 uur worden ingeschreven in hotel De Zwaan aan het Dorpsplein in Zuidzande, waar na afloop ook de prijsuitreiking wordt gehou den. In De Stem van 4 december 1997 geeft de heer Boer, direc teur van OZ-zorgverzekerin- gen, te kennen dat het onder scheid tussen particulier verze kerden en fondsverzekerden opgeheven zou dienen te wor den. Dit met betrekking tot het gegeven dat particulier verze kerden wel over de grens kun nen voor zorg; een onderscheid dat de heer Boer onterecht blijkt te vinden. Al geruime tijd speelt er het conflict tussen een fondsverze- kerde van OZ en de zorgverze keraar OZ over het onderscheid dat er zelfs binnen de grenzen al gemaakt wordt tussen parti culier en fondsverzekerden door OZ! In Hulst kan een fondsverzekerde slechts naar een door OZ vastgestelde apo theek gaan, terwijl particulier verzekerden wat dat betreft niet beperkt worden. Diverse fondsverzekerden heb ben reeds aangegeven bij de OZ zorgverzekeraar hun apothe- I Lezers ^ageren op De stem Fed actie het met uvv f tenc/punt eens is, kerskeuze te willen wijzigen, telkens met een negatieve OZ- reactie als gevolg. Een fonds- verzekerde heeft de zaak al bij de arrondissementsrechtbank liggen. Zou Boer dit onterecht verschil dat er reeds gemaakt wordt binnen de grenzen nu ook nog weg willen werken Kuitaart, Luk Brusselaers (ADVERTENTIE) s/°S& Geldig van 1 t/m 31 december 1997. 11

de Stem | 1997 | | pagina 19