DE STEM eer werk n Zeeland 'Regio West-Zeeuws-Vlaanderen stelt bijna niks voor' Belletje chemokar nu vertrouwd geluid Weg Draaiburg-Eede onveiligste in Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws imago heeft oppoetsbeurt nodig Gasunie laat boeren stikken of slikken lavens meer accentueren Wie verder kijkt kan het breder zien C1 r [Hennepkwekerij opgerold in Hulst Zeeland 11111 WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 speelt voor een jrijsje. i-rom! in onze verslaggeefster rdenburg - Gemeenten binnen eUWs-Vlaanderen lopen elkaar .der voor de voeten dan dat ze sa- unwerken. Dit concludeerde pro- sor j. Kol gistermiddag tijdens de «entatie van een onderzoek naar i economische ontwikkeling van [^-Zeeuws-Vlaanderen. Lis verbonden aan de Erasmus Uni- Liteit Rotterdam. Deze universiteit Terde het onderzoek uit in opdracht van de Rabobank Aardenburg-Eede en bur gemeester C. van Liere van Sluis-Aar- denburg. „West-Zeeuws-Vlaanderen stelt bijna niks voor. Er wonen hier amper 25.000 mensen en je kan en mag niet verwach ten dat dit gebied economisch gezien zelfstandig kan opereren. Het is daarom belangrijk dat deze streek in een breder geheel wordt gezien, samen met heel Zeeuws-Vlaanderen, Zeeland, Vlaande ren, Noord-Frankrijk en misschien zelfs het Verenigd Koninkrijk," aldus de pro fessor. Kol verbaasde zich er dan ook over dat de economische ontwikkeling van de Ka naalzone als grote bedreiging voor West- Zeeuws-Vlaanderen wordt gezien. „Jullie zullen echt niet arm worden hoor, wees daar maar niet bang voor. De ont wikkeling van met name de Kanaalzone straalt juist af op dit gebied. Mensen vin den er hun werk en kleinschalige bedrij ven hier in de streek kunnen hun pro ducten aan deze industrieën leveren. Laat die grote bedrijven en raffinaderij en daar toch zitten. Zo blijft het hier lek ker schoon wat ook weer goed is voor de recreatie. U woont hier en levert aan de bedrijven daar. Als de fabrieken uit de Kanaalzone wegtrekken, ja dan is er pas echt iets ergs aan de hand." Kol snapte ook niet waarom verschillen de gemeenten tegen elkaar opbieden bij het binnenhalen van voorzieningen (zo als bij het waterschapskantoor, red.). „Dat vind ik een kinderlijke ontwikke ling die de samenwerking onderling niet echt bevordert." Volgens Kol is de kwaliteit van het plaatselijke beleid vaak beneden de maat. „De bestuurlijke structuur en praktijk in Zeeuws-Vlaanderen is nu niet voldoende om de economische ontwikkeling bevre digend vorm te geven. Initiatieven wor den te weinig uitgewerkt, het denken in termen van lokaal of zelfs privébelang in plaats van het algemeen belang en er is een ongezonde concurrentie tussen ge meenten. „Dat moet worden aangepakt door bete re samenhang en samenwerking. Niet al leen in Zeeuws-Vlaanderen maar in de hele provincie, ook grensoverschrij dend." JVan onze verslaggever llliddelburg - De werkloosheid in Zeeland zal de komen de jaren afnemen. Vooral omdat de groei van de werkge legenheid groter zal zijn dan die van de beroepsbevol- De verwachting is dat in alle sectoren de werkgele genheid zal toenemen met uitzondering van landbouw, risserij, chemische industrie en het onderwijs. st- en Oost-Zeeuws-Vlaande- |ien en het gebied Vlissin- fiddelburg vormen deson- s de zorgenkindjes. Die ge iteden moeten de komende jaren lean ook extra aandacht krijgen, ■zo vindt het college van Gedepu teerde Staten in het sociaal-eco- |Domische beleidsplan voor de ko- e vier jaar. Het is nog een Ivoorlopig plan want allerlei be langengroepen krijgen het nog lender ogen en kunnen het van ■kanttekeningen voorzien. ■De economische vooruitzichten loor de flanken van Zeeuws- (Iaanderen zijn niet gunstig, al ius het college. Onder andere door het op termijn wegvallen lan de bootdiensten als de Wes- terscheldetunnel gereed is. Die inel biedt echter ook volop ■kansen. Voorzichtig wordt reke- |rang gehouden met een toename i twee tot vijfduizend banen a de opening. )ok de vergrijzing (meer oude- i) en ontgroening (steeds min- |ta jongeren) van de bevolking in st- en Oost-Zeeuws-Vlaande- jrenbaart het dagelijks provincie- estaur zorgen. Voor die gebie- Iisi moeten dan ook concrete plannen worden ontwikkeld om ia werkgelegenheid te bevorde- Bi. De plannen zullen niet alleen Middelburg bedacht moeten gorden maar zeker ook ter plaat- pa. Om de Zeeuwse economie de fulst - Aan de Sportlaan in Tuist is maandagmiddag een JMinepkwekerij ontmanteld, ■«ast 115 hennepplanten werden Tj* plantenresten en plantenvoe- fnS' assimilatielampen, trans- gnnatoren, tijdklokken en een Afzuiginstallatie inbeslaggeno- J®1; 0°k vond de politie 3 gram furihuana in het pand. Tegen de P-jarige bewoonster is ■es-verbaal opgemaakt. pro- komende jaren te stimuleren staat het college een groot aantal zaken voor. Samengevat.' samen werking bevorderen vooral over de provincie- en rijksgrens heen, meer ruimte voor economische activiteiten, meer vernieuwing, een beter imago, meer aandacht voor het vestigingsklimaat, meer scholing. En dat alles moet leiden tot minder werklozen. Op het gebied van landbouw wil len GS onder andere de melkvee houderij en glastuinbouw bevor deren. Voor de visserij ziet het college mogelijkheden voor oes terteelt in de Grevelingen. De toeristische sector moet meer kwaliteit en nieuwe producten leveren. En het imago van Zee land als recreatiegebied moet breder worden. Hoe vreemd het misschien ook klinkt, velen we ten bijvoorbeeld nauwelijks dat er op het gebied van waterrecrea tie in het Zeeuwse van alles mo gelijk is. Ook zullen de recreatie ondernemers meer moeten sa menwerken en een goede organi satie-structuur opzetten. Voor de industriële sector is ook een betere promotie en acquisitie nodig. Onder andere door meer bekendheid te geven aan de vele mogelijkheden voor industrieves tigingen in het Zeeuwse en te wij zen op het nagenoeg' ontbreken van dagelijkse files. Dat Zeeland twee goed uitgeruste havens heeft, is internationaal ook te weinig bekend. Terneuzen en Vlissingen worden in de beeld vorming veelal weggedrukt door de grote buren Rotterdam en Antwerpen. Ook zijn de Zeeuwse havens te afhankelijk van import van goederen. Volgens het college vertrekken te veel schepen leeg of varen door naar Antwerpen om aldaar een retourlading op te halen. De goe de bereikbaarheid en de ligging kort bij open zee bieden deson danks veel kansen, onder andere door de concurrentie aan te gaan met het internationaal wegtrans port. f et* skefier, het postkantoor iratis 0800-0402. ||an onze verslaggever Middelburg - Buiten de bebouwde kom is de weg Draai- ,ra™e de meest onveilige in Zeeuws-Vlaanderen. Tus- ,en ""4 en 1996 vielen daar drie doden en twaalf gewon- van wie vier in het ziekenhuis werden opgenomen. ^raaibrug-Eede is echter niet heiligste weg van Zeeland gekeken wordt naar het al slachtoffers per miljoen fifeden kilometers. De Bram woenewegeweg tussen Poort- en Sint Annaland op Tho- Z T1?4 die ne§atieve eer met n dode en zestien gewonden r}Wle acht naar het zieken- 'S »°eften. De Hogelandse- (Middelburg-Zoutelande), pups aring, 4x PUPS van verbast®'1 Tibetaanse 7eri ikn - I ontw. «4 wk., r Pi-JSUlSen"So'lel<iepoort en de relaatweg tussen Aagtekerke Peie scoren ook zeer «gunstig, In de periode '94-'96 vielen in ?rovincie de meeste doden, en°P de weg tussen Zierik- zee en de Grevelingendam. Maar omdat die weg zeer druk bereden wordt scoort ze niet al te hoog in het overzicht van de provincie wat betreft slachtof fers per miljoen gereden kilo meters. In de top 32 van risicovolle we gen buiten de bebouwde kom in Zeeland scoort Zeeuws- Vlaanderen elf maal. Het zijn: Terhole-Hulst, Breskens-Sluis, Schoondijke-Terhole, Oost- burg-Waterlandkerkje-IJzen- dijke, Sint Jansteen-Clinge, Westdorpe-Hulst, Hulst-Clin- ge, Philippine-Terneuzen, IJ- zendijke-Zandstraat en Bres- kens-Hoofdplaat. Henk-Jan Bakker sorteert het chemisch afval. Langs de stoeprand staat een kleine verzameling chemisch af val. Een rode chemo-box, een paar plastic dozen en drie flessen met olie. „Kijk, zo moet het dus niet," wijst Henk-Jan Bakker. Al ruim vijf jaar stuurt hij de che mokar door een aantal Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Sedert de start is de chemokar een bekende verschijning in het straatbeeld geworden. Een momentopname. Door Natascha Neef Terneuzen - De verzameling aan de stoep rand in de Terneuzense Amerstraat blijft staan. „Wij mogen," zegt Henk-Jan Bakker, „afval niet meenemen als het op zo'n manier wordt aangeboden. De mensen moeten che misch afval persoonlijk aanbieden, zodat ze kunnen zeggen wat er precies in zit. We blij ven meestal nog even wachten, maar als er niemand komt, geven we het door aan de ge meente. Die legt dan nog eens uit wat pre cies de bedoeling is. Negen van de tien keer bieden ze het afval daarna wel goed aan." Ook afval dat niet goed is verpakt mag de chemokarbestuurder uit veiligheidsoverwe gingen weigeren. Bewoner M. Pasveer is zeer positief over de chemokar, maar vindt het jammer dat er slechts weinig bewoners van de straat hun chemisch afval apart verzamelen. „Hier in deze straat zijn er maar vier of vijf mensen die het aan de chemokar aanbieden. Per soonlijk denk ik dat jonge mensen er te wei nig aandacht aan besteden." Bakker beaamt dat het voornamelijk oude ren zijn die bij de chemokar komen. „Jonge re mensen werken vaak overdag. Je moet maar net thuis zijn als de wagen langskomt. Maar wie niet thuis is, kan het op zaterdag morgen bij de gemeentewerkplaats zelf ko men brengen." Voordat de chemokar ging rijden, ongeveer zes jaar geleden, moesten de mensen het al tijd zelf gaan brengen. Nu de wagen langs de deuren gaat, wordt er meer aangeboden, zegt Bakker. „Dat was vooral zo in de be ginperiode, toen hadden de mensen natuur lijk nog een hoop in de schuur staan. Nu is het voor velen een gewoonte geworden. We hebben echt vaste adresjes. De laatste jaren is het aanbod stabiel." Hoeveel er aangeboden wordt, verschilt per seizoen. „In het voorjaar wordt er over het algemeen meer aangeboden. Vanwege de grote schoonmaak. We hebben dan voorna melijk veel verfresten, omdat de mensen in de lente de hele boel gaan schilderen. In de winter is het wat minder." Voor M. Blommers uit de Dommelstraat is de komst van de chemokar iedere drie maanden een vast ritueel. „Ik kijk in het ad vertentieblad naar de aankondiging en ik ga snel naar buiten als ik het belletje van de wagen hoor. Ik verzamel het chemisch afval ook echt, het is toch een kleine moeite. An- Chemisch afval moet persoonlijk worden afgegeven. Het mag niet zo op straat wor den gezet. foto's camile schelstraete ders komt het in het riool terecht." De chemisch afvalbox van mevrouw Blom mers bevat dezelfde inhoud als de meeste chemoboxen: verfresten, olie, batterijen en oplosmiddel. Maar er zitten doorgaans ook veel lege spuitbussen bij, zegt Bakker. „Er wordt ook veel plantaardige olie en frituur vet aangeboden. Officieel hoort dat bij het huisvuil, maar we nemen het wel mee. Heel soms komen de mensen een oude radio bren gen, terwijl die natuurlijk gewoon in de con tainer kan." Net als in de Amerstraat wordt ook in de Dommelstraat niet veel chemisch afval aan geboden. „Dit is een beetje een stil hoekje. Het aanbod verschilt per straat." Ook op de Maassingel is het aanbod matig. „Aan deze kant van Terneuzen, in de wijken Zelden- rust, St Annapolder, De Kraag en Noord polder, wordt op de Sloelaan en de Zelden- rustlaan het meeste chemisch afval aange boden." Aan het eind van de ronde sluit Henk-Jan Bakker de grote tonnen waarin het che misch afval gesorteerd is opgeborgen, zorg vuldig af, zodat er niets kan gaan lekken wanneer er wat zou gebeuren. Het afval gaat naar het opslagdepot waar het nog een keer gesorteerd wordt. „Aan de wagen kij ken we wat erbij zit. Wat niet goed is geven we terug en we vertellen dan waar de men sen het heen moeten brengen. We nemen bij voorbeeld geen asbest aan, dat moet naar de gemeente worden gebracht. Bij het depot wordt de verf op soort en de tl-buizen op lengte gesorteerd." Behalve tonnen met verfblikken, spuitbus sen en batterijen staat er achterin de chemo kar ook een kunststofvat dat voor driekwart gevuld is met medicijnen. „Die worden in Rotterdam verbrand, net als andere afval stoffen waar ze niets meer mee kunnen. Het overige chemische afval, zoals afgewerkte olie, wordt gerecycled." Van onze verslaggever Middelburg - 'Het beeld dat het Nederlands bedrijfsleven heeft van Zeeland wordt veelal uitgedrukt in termen als: agrarisch, strandprovincie, cultuurarm en afgelegen'. Dit beeld, 'los van de vraag of het juist is', moet naar de me ning van het college van Gede puteerde Staten dringend bij gesteld worden, zo blijkt uit het sociaal-economisch be leidsplan voor de komende vier jaar. Onder andere door de aanwe zigheid op beurzen en media campagnes. Vergeleken met Noord-Brabant en Gelderland verhuizen bijvoorbeeld te wei nig bedrijven uit de Randstad naar Zeeland. Er moet dan ook een betere promotie- en acqui sitiestrategie ontwikkeld wor den, op een overkoepelend Zeeuws niveau. Want er zijn zeker kansen. „De aanwezige ruimte, het goede woon- en leefklimaat, de snel verbete rende infrastructuur, weinig tot geen files en de nabije lig ging ten opzichte van de volle regio's." Het opkrikken van het imago is ook nodig om hoog opgeleide werknemers naar Zeeland te lokken. Dat is nog steeds een probleem. Zeeuwen die willen studeren vertrekken in veel ge vallen uit de provincie en keren vaak niet terug terwijl ze wel broodnodig zijn voor verster king van de concurrentiekracht van de bedrijven. Afgelopen zomer stonden in Zeeland ruim 12.500 werklozen ingeschreven bij de arbeidsbu- reau's. De helft is langer dan een jaar baardoos en hun aan tal daalt traag. Door goede sa menwerking tussen arbeids voorziening, gemeenten en be drijfsverenigingen kan die tra ge daling misschien wat ver sneld worden, zo hopen GS. Van onze verslaggever Axel - Stikken of slikken. Die keus laat de Nederlandse Gas unie het handjevol landbouwers dat in Zeeuws-Vlaanderen (nog) geen genoegen wil nemen met de compensatie die de Gro ningse gashandelaar in gedachten heeft voor de aanleg van een dubbele gastransportleiding door hun land. Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting in Axel waar met na me de noodzaak en het algemeen belang van de dubbele leiding (Gasunie en Delta Nutsbedrijven leggen er elk één) van Zelzate naar Ossendrecht voor de import van Brits gas ter discussie werd gesteld. Gasunie-woordvoerder Van Don- zelaar stelde zich gisteren open voor een nieuw overleg maar hield onverminderd vast aan de gedoogplichtprocedure die de Gasunie in gang heeft gezet om de weerspannige landgebruikers op de knieën te krijgen. Vrij ver taald: ze kunnen het aanbod van Gasunie, die de aanleg van beide leidingen op zich neemt, accepte ren of blijven doorvechten met het risico hun vergoeding kwijt te raken. Impasse De hoorzitting, in het kader van de zogenaamde Belemmeringen- wet Privaatrecht, was nodig om dat de onderhandelingen met en kele landbouwers in een impasse waren beland. Met een kleine honderd andere gebruikers is in middels wel een akkoord bereikt. Sommige landbouwers eisen ho gere vergoedingen of vinden de noodzaak en zeker het algemeen belang ervan niet aangetoond. Op dat laatste wees Mr. C. Rutten namens twee cliënten uit West- dorpe. Delta Nutsbedrijven legt samen met de Pnem en Mega Limburg de leiding aan om in dustriële klanten van de Gasunie af te snoepen. Dat is mogelijk met het inwerking treden van een vrije gasmarkt die de monopolie positie van de Gasunie onder graaft. Gasunie wil daarom een aansluiting op de Interconnector waardoor in 1998 dat Britse gas naar het continent stroomt om haar rol als gasmakelaar te ver sterken. De redenering van Rutten is dat er derhalve sprake is van een commercieel belang en geen alge meen belang op grond waarvan de Gasunie meent de gedoog- plicht te kunnen opleggen. De gasvoorziening in Zuid-West Ne derland blijft volgens Rutten ook zonder deze leidingen gewaar borgd. Immers, de industriële ge bruikers kunnen, net zoals nu nog altijd via het bestaande net gebeurt, gewoon gas van de Gas unie afnemen. Maar dat zag mijnheer Rutten toch verkeerd pareerde Gasunie woordvoerder Van Donzelaar. De vrije gasmarkt laat straks andere spelers op de binnenlandse markt toe. En door het afgeven van de overheid van concessies aan de Gasunie en Delta Nutsbedrijven voor de aanleg van de leidingen is op regeringsniveau het openbaar nut ervan erkend. Maar ook op een andere manier wordt volgens de Gasunie het algemeen belang aangetoond. Van elke gulden die met de afzet van gas wordt ver diend verdwijnt 95 procent in de Nederlandse schatkist. Arrogant Parallel aan het opkomen voor het eigen belang van de verschil lende landbouwers liep gisteren, als rode draad, de ergernis over de arrogante en autoritaire op stelling van de Gasunie. Vooral fruitteler P. Verstraeten, die moet toestaan dat de leidingen onder zijn boomgaard worden geboord, voelde zich met de rug tegen de muur gezet. „Ik voel me zwaar beledigd dat u ons de gedoogplicht hebt opge legd." De Gasunie was in 1968 ook met een leiding door zijn grond gegaan en had daarbij en kele percelen verknoeid waarvan hij anno 1997 nog schade had. „Óndanks die slechte ervaring ben ik u loyaal tegemoet getre den." Van fatsoenlijk overleg was er volgens Verstraeten geen spra ke geweest. „Het wordt ons opge legd." (ADVERTENTIE) DE COCK OPTIEK RAABHUISPLEIN 3 OOSTBURG TEL. (0117) 453657 DORPSSTRAAT 19 BRESKENS TEL. (0117) 385300

de Stem | 1997 | | pagina 15