Mogelijk compromis varkenswet Onze Top 10 van deze week. cd Tarkan heeft fansgéén vrienden Weinig enthousiasme voor belastingplannen 1.69 99 1Z9S 8.50 1.99 1.89 1.59 A&f 1.19 1.99 1.49 5.49 Topper van de week Maak'ns wat Anders! Advocaten Minister Van Aartsen is bereid om plannen herstructurering aan te passen wraken rechtbank in zaak- U. O 6Strengere regels voor historische vliegtuigen' l le^eyd DE STEM BINNENLAND A3 500gramir75'4.49 kilo BINNENLAND KORT i i i i DINSDAG 9 DECEMBER 1997 ECEMBER 1997 A2 |t-Brittannië en Ierland: nachtig met veel wolken, en perioden met regen! ïagtemperatuur ongeveer laden, dinsdag iets lager, ië en Luxemburg: Veel be ling en perioden met regen. wind. Dinsdag ook wat fen droger en rustiger. Mid- lemperatuur ongeveer io len. Trd- en Midden-Frankrijk: wolken en vooral in het len perioden met regen en wind. Middagtemperatuur 8 graden in het oosten tot i het westen. d-Frankrijk: Veel bewol- en van tijd tot tijd regen, f de meeste regen in het wes- J In de Alpen boven de 1200 Ier eerst sneeuw. Middag- Iperatuur ongeveer 12 gra- l in het oosten kouder. Itugal: Geregeld zon en ]est droog. In het noorden kans op een enkele bui. ^dagtemperatuur ongeveer [graden, in de Algarve onge- er 19 graden. |anje: Dinsdag nog kans op enkele bui, woensdag bog en flink wat zon. Mid- |gtemperatuur in het binnen- nd ongeveer 13 graden, op de fanden uiteenlopend van 16 aden aan de Costa Brava tot I aan de Costa del Sol. bnarische Eilanden: Flink kt zon en droog. Middagtem- (ratuur ongeveer 25 graden, allorca en Ibiza: bewolkt en |nsdag enkele stevige regen onweersbuien. Woensdag bklarend. Middagtempera- |ur ongeveer 17 graden, alië: Dinsdag meest droog en [regeld zon. Woensdag vooral het zuiden meer wolken en pn enkele bui. Middagtempe- atuur uiteenlopend van 7 gra- len in het noorden tot 16 op Si- lilië. Griekenland en Kreta: Perio- len met zon en op de meeste llaatsen droog. Op de Egeïsche lee vrij veel wind. Maxima tus- |en 10 en 15 graden. Duitsland: Veel wolkenvelden [n vooral woensdag van het vesten uit perioden met regen. Dinsdag in het oosten kans op Sneeuw. Middagtemperatuur joplopend naar ongeveer 6 gra den. Zwitserland: Van het westen uit meer bewolking, gevolgd door sneeuw. Onder de 1200 (meter regen. Maxima in de da- Jen een graad of 7. (Oostenrijk: Veel wolken en hier (en daar wat sneeuw. Middag- (temperatuur 3 graden. •japuosW" I soq pn 3|ooj Tad uen dap| 'siipa-i I Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlanders zijn niet enthousiast over be langrijke voorstellen in het belastingplan voor de 21e eeuw. Vooral de verschuiving van inkomstenbelasting naar btw wordt afgekeurd. Dat blijkt uit een enquête door het Nipo, in opdracht van de Er asmus Universiteit Rotterdam. Donderdag presenteren minister Zalm (Financiën) en zijn staats secretaris Vermeend het plan. Daarin geven zij verschillende mogelijkheden aan om te komen tot modernisering van de belas tingen. De belangrijkste doelstel lingen zijn: het verlagen van de belasting op arbeid, het zwaarder belasten van milieuvervuilende activiteiten en het verbreden van de grondslag door veel aftrekpos ten af te schaffen. Zalm en Vermeend willen de btw verhogen, in ruil voor een lagere belasting op arbeid. Tweederde van de ondervraagden in de en quête vindt dat geen goed idee. Zonder correcties zou deze ver schuiving nadelig zijn voor men sen met een laag inkomen, omdat de btw voor iedereen gelijk is. Het afschaffen van de belasting vrije som in ruil voor lagere tarie ven in de loonbelasting wordt door een meerderheid afgewezen. Ook dit zou nadelig werken voor de lagere inkomens. De verwach ting is overigens dat een volgend kabinet, dat de definitieve keuzes moet maken, miljarden uittrekt om te zorgen dat niemand erop achteruit gaat. In het belastingplan wordt naar verwachting een belasting van 25 procent voorgesteld op alle winst uit vermogen, over een fictief rendement van vier procent. Een grote meerderheid van de onder vraagden vindt deze nieuwe be lasting een goed idee, maar is van mening dat inkomsten uit vermo gen zwaarder belast moeten wor den dan inkomsten uit arbeid. De enquête is gehouden onder 750 Nederlanders die voor hun huishouden de belastingaangifte doen. Amsterdam (anp) - De advo caten van vermeend drugsba ron Etiënne U. en zijn zes me deverdachten hebben gisteren de rechtbank gewraakt. Volgens de raadslieden zijn de drie rechters die de zaak be handelen 'vooringenomen' en hebben zij 'de schijn van par tijdigheid' op zich geladen. De verdachten zouden met de drie betrokken rechters geen eer lijk proces krijgen. Volgens de raadsman van hoofd- yerdachte Etiënne U., mr. C. Kor vinus, was gisteren het afwijzen van een aantal verzoeken van de verdediging 'de druppel die de emmer deed overlopen'. Korvinus constateerde 'een omslag' bij de rechtbank die anderhalve week geleden is ingezet. Het megapro ces is op 3 november begonnen. Oordcel De advocaten menen dat de rechtbank 'staande het proces' zich op punten al een oordeel heeft gevormd. Dat zou blijken uit afwijzende beslissingen van het college omtrent verzoeken tot het horen van getuigen, het in het geding brengen van mogelijk ont lastende stukken en de manier waarop de rechtbank sommige verdachten bejegent en getuigen beïnvloedt. „Het is een serie ge beurtenissen die tot dit wra- kingsverzoek hebben geleid," al dus Korvinus. „Ik doe dit verzoek met pijn in het hart." Officier van justitie mr. F. van Straelen concludeerde gisteren dat de rechtbank „geen blijk heeft gegeven van vooringeno menheid of de schijn van partij digheid heeft gewekt." Tussenoplossing Korvinus suggereerde dat de wrakingskamer 'als creatieve tussenoplossing' de betrokken rechters zou kunnen bewegen een aantal beslissingen te herzien. Volgens Van Straelen en twee van Korvinus' confreres is dit ab soluut onmogelijk omdat de wet dit niet toestaat: wraken is wra ken, tussenoplossingen zijn er niet. De wrakingskamer, voorgezeten door mr. M. Mastboom, beslist morgen over het verzoek van de advocaten. Wrakingsverzoeken slagen zelden. Gebeurt dat nu wel, dan moeten nieuwe rechters het hele proces overdoen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw) is bereid zijn plannen voor de herstructurering van de varkenssector enigs zins aan te passen aan de bezwaren van coalitiepartijen PvdA en WD. Dat viel gisteren op te maken uit zijn opstelling tijdens een debat in de Tweede Kamer. Van Aartsen wil de varkenssector in twee etappes met een kwart in krimpen: vijftien procent volgend jaar en zonodig nog eens tien pro cent in het jaar 2000. Dat voorstel krijgt alleen voluit steun van D66 en GroenLinks. Een Kamermeerderheid onder aanvoering van PvdA, WD en oppositiepartij CDA vindt de in greep te fors. De afgelopen week voerde Van Aartsen intensief overleg met de Kamerleden Huys (PvdA) en Blauw (VVD). Dat leidde niet tot overeenstemming, maar aan de vooravond van het debat bleek de WD'er zijn verzet tegen de gene rieke korting wel te hebben opge geven. Blauw wil alleen de volgorde van de inkrimping omdraaien: tien procent volgend jaar en maxi maal 15 procent twee jaar later. Verder vindt hij dat bedrijven in staat moeten worden gesteld ge korte varkensrechten terug te ko pen, zonder dat zij aan de strenge milieu- en weizijnseisen van Van Aartsen hoeven te voldoen. Dat mag overigens niet ten koste gaan van de totale inkrimping, onder streepte Blauw gisteren. Van Aartsen reageerde niet on welwillend op de voorstellen van zijn partijgenoot. Hij zei blij te zijn dat Blauw de herstructure ring niet langer wil uitstellen naar 2001 of 2002. De minister liet doorschemeren dat over de etappes van de inkrimping valt te praten, mits er op 1 januari 2000 maar een kwart minder varkens zijn. Ook in de richting van Huys liet Van Aartsen nadrukkelijk de deur open. De PvdA'er presen teerde gisteren een lichte aanpas sing van zijn eerdere plan. Huys wil de generieke korting in de eerste fase beperken tot vijf pro- (AD VERTENTIE) O Ch Bildtstar, roodschillige, kruimige aardappel, zak 3 kilo Spruiten, net 450 gram Braadworst, Ch Volkorenbrood, knip- Zaanse snijder- of boerenvolkoren, heel Ch Zaans huisje, melk of puur J2rt§l of Zaanse kermis, per pak Lu premium crackers, naturel IL99Ï of meergranen, per pak ChYoghurtdrink, aardbei, framboos, perzik of sinaasappel, pak 1 liter Hero cerise, cassis of bosvruchten, regular of light, fles 1.5 liter Ch Chips, paprika of naturel A6ri.l9 ribbelchips paprika of naturel, zak 200 gram Ch Tissue toiletpapier wit, pak 12 rollen of Ch Olijfolie, naturel, mild ftS9) of extra vletge, r AA fles 500 mi _&zf£j 5.99 cent. Varkenshouders die aan ei sen van hygiëne voldoen en in een contract beloven mineraal-arm voer te gebruiken, kunnen de res terende tien procent terugverdie nen. Volgens Van Aartsen is het 'vee- voerspoor' onvoldoende om zijn voornaamste doel te halen: het opruimen van 14,5 miljoen kilo fosfaat. „Dat systeem is zeer fraudegevoelig en de ervaring leert dat het in de praktijk niet genoeg oplevert." Maar hij liet blijken dat hij wel bereid is na te denken over een systeem van be loning voor goedwillende bedrij ven, zoals Huys voorstelt. Overigens bleek de Tweede Ka mer hevig verdeeld over de her structureringswet. Behalve WD en PvdA presenteerden ook de oppositiepartijen CDA en SGP alternatieve plannen. Huys kon digde aan de komende dagen ver der met Blauw te zullen overleg gen. Het slotdebat staat op het pro gramma voor volgende week woensdag. Verschillende fracties uitten gisteren hun bezorgdheid over de snelheid waarmee het wetsvoorstel door de Kamer moet worden behandeld. Dat kan ten koste gaan van de zorgvuldig heid, aldus GPV, SGP en SP. Terwijl de Tweede Kamer vergadert over de herstructureringsplannen van de varkenssector, speelt een meisje op Het Plein met een roze speelgoedvarkentje. Het varkentje was een symbolisch protest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming Van Dieren, dat gisteren demonstreerde tegen de plannen van Van Aartsen. foto anp De fans lagen binnen twee nummers aan zijn voeten, maar voor het overige heeft de Turkse zanger Tarkan zaterdag avond in Den Bosch voornamelijk vijanden gemaakt. „Het was één doffe ellende." Door René van der Lee Het zou een mooie titel voor een film zijn: Tarkan was here. De Turkse zanger Tarkan trad zaterdagavond op in Den Bosch, maar veel vrienden heeft hij niet gemaakt. De directie van de Brabanthallen hoeft 'm geen tweede keer meer te hebben. Het organiserende be drijf Succes Productions heeft een schadeclaim in de maak. Ho tel Waalwijk is nog op zoek'naar de sleuteltjes van de mini-bar. Hotel Central in Den Bosch zit met een brandgat in het behang. En collega-zanger Raggi Oktay loopt twee dagen later met een stevige portie wraakgevoelens. Tarkan was here. De meesten van de bijna vijfdui zend aanwezige fans lagen bin nen tien minuten aan de voeten van de jonge zanger, maar alle andere betrokkenen herinneren zich het concert om totaal ver schillende redenen. Zaterdagmiddag om een uur of één kwamen Tarkan en zijn ge volg aan bij hotel Waalwijk (in Waalwijk vanzelfsprekend), waar de organisatie achttien ka mers had gereserveerd. Tarkan liep een suite van het viersterren- hotel binnen, trok zijn neus op en zei dat-ie hier niet wilde slapen. In de lobby van het hotel volgde een uur gesteggel over een alter natief hotel. Dat werd gevonden aan de Markt in Den Bosch: Hotel Central, óók vier sterren. De meeste begeleiders bleven wèl in Waalwijk, maar toen ze om half Tarkan temidden van het gezin Gümüs, afgelopen zaterdag tijdens het benefietconcert in Den Bosch. foto anp één 's nachts arriveerden, beslo ten ze de nacht toch maar elders door te brengen. Vermoedelijk hebben ze nog wel de sleuteltjes van de mini-bar die op hun ka mer stond. Directeur L. Steel mist ze in elk geval nog. De reke ningen zijn wel betaald. „Maar het was een grote aanfluiting, het was treurig." Pas om kwart voor vijf meldde Tarkan zich bij de Brabanthal len. Hij wilde eerst nog repeteren, waardoor de zaal niet om vijf uur, maar pas om zes uur open kon. Een vol uur lang moesten vier- tot vijfduizend mensen bui ten wachten. De temperatuur was toen net boven het vriespunt. Toen de deur even voor zessen open ging, werd die al snel ver morzeld door de opdringende meute. Enkele mensen liepen lichte snijwonden op. Anderen, vooral meisjes, raakten bekneld. Het voorprogramma wordt door Tarkan drastisch ingekort. De meidengroep Kardelen mag maar een paar nummertjes spelen en bij zijn (eveneens populaire) landgenoot Ragga Oktay laat Tarkan halverwege de microfoon uit zetten. Twee bodyguards moeten hem van het podium af sleuren. In de zaal klinkt een striemend fluitconcert. „Ik ben nog stêeds heel verdrietig, er wa ren ook een hoop mensen voor mij gekomen," zegt een boze Ok tay twee dagen later. De familie Gümüs, speciale gast van de organisatie, moet ruim vier uur wachten op de door de organisatie toegezegde cheque van 6500 gulden. Op het moment van de overhandiging is Tarkan in zijn Mercedes op weg naar Ho tel Central. Daar proberen nog urenlang vele vrouwelijke fans naar binnen te dringen. Voor het overige doen zich geen noemens waardige problemen voor. Op maandagmorgen zit alleen een brandgat boven het bed op de ka mer van Tarkan. En staat er nog een rekening van 25 gulden open voor de mini-bar. Organisator Mustafa Chraou werkt vandaag met .zijn advocaat verder aan de schadeclaim voor 'de Turkse Michael Jackson'. „We hebben vandaag veel klachten gekregen, het was één grote el lende." Tarkan toert inmiddels in Duits land. Op zijn kantoor in Istanbul zegt een matig Engels sprekende mevrouw dat er niemand is om de pers te woord te staan. Tarkan was here. Waarschijnlijk volgt er geen tweede concert. :Wl Lqt 11 [Ita 11 [Ti Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 december a.s. Den Haag (anp) - Minister Jorritsma van Verkeer gaat de regels voor het vliegen met historische vliegtuigen aanscherpen. Oude vliegtuigen mogen straks alleen nog voor commerciële doelein den worden gebruikt als ze aan de eisen voldoen die ook voor regulie re vliegtuigen gelden. Jorritsma zegt dit in haar nota Beleid Histori sche Luchtvaart. De Nationale Federatie Historische Luchtvaart kan met de nota uit de voeten, maar plaatst er wel kanttekeningen bij. Zo vindt woordvoer der C. Munk de maatregel van Jorritsma dat passagiers minstens voor twee jaar lid moeten worden van de organisatie waarmee zij vliegen, onbegrijpelijk. Minister Jorritsma wil strengere eisen aan de historische luchtvaart stellen omdat de belangstelling voor deze specifieke vorm van vliegen de laatste tijd is toegenomen. J J/ V5 Griep, jawel. Koortsdromen vol exploderende potvis sen, bonkende hoofdpijn die steeds de naam Bolkestein in mijn verengde brein naar boven bracht en gesnotter waarbij de krokodillentranen van Winnie Mandela in het niet vielen. Uit zo 'ti griep komen is net zoiets als voor het eerst klap schaatsen aantrekken. Je moet het helemaal opnieuw le ren, maar wees niet verbaasd als er binnenkort records volgen. Zou het niet mooi zijn als de wetenschap het broeikas effect op de een of andere manier om zou kunnen bui gen tot een overdekte schaatshal-effect? Dat moet op de een of andere manier technisch te verwe zenlijken zijn, maar de wil ontbreekt, zeker in Amerika. Die samenleving is namelijk niet op opgewarmde, maar op gebakken lucht gebaseerd. Het uitstoten van loze kreten lijkt mij minstens zo link voor de toekomst als de uitstoot van kooldioxide. De onnozelste halzen lijken evenwel bij Grolsch te zit ten. Flessenhalzen wel te verstaan. Zwak glas bleek let terlijk de bottleneck in de productie van een speciaal biertje. Dat bier had de feestelijkheden bij Grolsch af moeten sluiten, maar het kan niet, door de beugel. MERIJN Pronk hekelt WD-plan ontwikkelingshulp Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft gisteren uitgehaald naar de plannen van de WD om minder geld uit te trekken voor ontwikkelingshulp. Pronk 'geeft op een briefje' dat hierdoor ook de ontwikkelingshulp van andere landen onder druk komt te staan. Pronk zei dat gisteravond in een debat met WD-leider Bolkestein voor de vereniging van jonge ambtenaren van Buitenlandse Zaken. Pronk vindt dat er juist meer geld moet komen voor ontwikkelingshulp. Ook vindt hij dat er een minister voor Ontwikkelingssamenwerking moet blijven, in plaats van een door de WD voorgestelde staatssecretaris. Vernieuwingen mavo/vbo uitgesteld Den Haag - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs stelt de onderwijsvernieuwingen op het mavo en het voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) een jaar uit. Mavo'ers en vbo'ers krijgen daardoor pas in 1999 voor het eerst met de nieuwe leerwegen te maken. Netelenbos reageert met haar besluit op een uitspraak van de Onderwijsraad, het belangrijkste adviesorgaan van het minis terie. De raad meldde vorige week dat de geplande vernieuwingen op het mavo en vbo niet volgend jaar, maar pas in 1999 moeten worden ingevoerd. Volgens de raad zijn de nieuwe leerwegen na melijk te theoretisch en te omvangrijk. Gedragscode voor zorgverzekeraars Zeist - Een voortvarende afhandeling van declaraties, heldere voorlichting en een adequate klachtenregeling. Dat beloven de zorgverzekeraars onder meer in de gedragscode die zij gisteren hebben aangenomen. Het doel is helderheid te verschaffen over wat verzekerden en zorgverleners kunnen verwachten van een verzekeraar. Een verzekerde mag erop vertrouwen dat hij niet ein deloos hoeft te wachten op betalingen en dat de verzekeraar zorg vuldig omgaat met vertrouwelijke gegevens. Bredanaar veroordeeld in SRV-zaak Amsterdam - De Amsterdamse rechtbank heeft donderdag de 44- jarige J.D. uit Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar wegens deelname aan een criminele organisatie van hasj-smokkelaars. De rechtbank zorgde op de valreep voor een verrassing door in het vonnis de identiteit van een criminele informant te onthullen. De rechtbank achtte bewezen dat D. tot de top behoorde van de zogenaamde SRV-bende. SRV is een verwij zing naar de achternaam van de hoofdverdachte uit Baarn, die drie jaar kreeg. De organisatie had geprobeerd tienduizenden ki lo's Pakistaanse hasj per schip naar Nederland te brengen. Voorhoeve wil 16-jarigen niet werven Den Haag - Minister Voorhoeve (Defensie) is niet van plan met 16- jarige schoolverlaters het personeelstekort in de krijgsmacht op te vullen. Wei-ving in die leeftijdsgroep strookt niet met internatio nale afspraken. Bovendien denkt Voorhoeve de gaten via een bete re werving te kunnen dichten. Hij neemt daarmee afstand van voorstellen van zijn partijgenoot Van den Doel. Deze week komt de werving aan bod bij het debat over de Defensiebegroting in de Tweede Kamer. Politie ontmantelt 16 hennepkwekerijen Den Bosch - De politie heeft gisteren op twee woonwagencentra in Den Bosch zestien professionele hennepkwekerijen ontmanteld. Daarbij zijn zeven personen aangehouden. De politie heeft dui zenden planten in beslag genomen. De politie was vier weken ge leden getipt dat in een aantal woonwagencentra op grote schaal hennep zou worden gekweekt. Weer nepbommen gevonden in Rotterdam Rotterdam - Op het metrostation Rijnhaven in Rotterdam-Zuid is gisteravond een nepbom gevonden. Ook bij een bank in Schiedam vond de politie gisteren bij een pinautomaat een verdacht pakje. Rotterdam is de afgelopen dagen verschillende keren opgeschrikt door bommeldingen. Donderdagnacht werd bij een PTT-kantoor in Rotterdam-west een echt explosief gevonden. Zondag werd twee keer in de wijk Kralingen en één keer in de metro een nep bom aangetroffen. De politie heeft een speciaal team geformeerd dat de meldingen onderzoekt. (ADVERTENTIE) TI P 7 MET KRIELTJES Leg krieltjes in een ovenschaal en bedek ze met Aardappel Anders Bacon-Ui. Voeg eventueel wat verse peterselie, ui of paprika toe. Bereid volgens de instructies op de pot. Serveren met kabeljauwfilet en gekookte worteltjes. Is dat even lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tipKijk volgende week dinsdag. KA.N HET IMOG LEKKERDER?

de Stem | 1997 | | pagina 3