Doorvoer Brits gas in gevaar rente Defecte fles kost Grolsch feestbiertje oken ~o Jonge dolfijn strandt bij Renesse Bekenden 'leenden' van giro zieke Westdorpse vrouw Met kerstkortingsbonnen f én zes gratis kerstkaarten» Q~ )ebuut Dichters Heeft u vragen over uw abonnement? Bel naar de afdeling Lezerscontact 076-5312312 DE STEM 6- -ó AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D 0 WWFfi' Zeeuwse boeren liggen dwars Europa krijgt vrijere gasmarkt Fraude bij FNV met vakantiegeld Specialisten 'Pasteur' voor tuchtcollege AUTORADIO MET CD-SPELER Beste service, laagste prijs! Nü in de winkel Hoogste t in Nederland SN&bank Grolsch-fles kan niet door de beugel BREDA Chassé Theater 10 dec - 4 jan 1998 DE STEM iCEMBER 1997 BIO rick en Willy van Leeuwen. >eid door een vrouw. De toe- .ouwers bij de wedstrijd tus. Kozakken Boys en Excel- Ir Maassluis in de hoofdklas- J A van het KNVB-zaterdag- letbal keken wel even ver- pasd op, toen ze de scheids- chter van die middag het veld gen betreden. Geen Vroegen len Van de Ketterij of een an- :re bekende arbiter uit de lofdkiasse. In plaats daarvan itrad mevrouw R.T.L. Pelks. a-Konink uit Winterswijk het rijdterrein om vervolgens een ^rfecte wedstrijd te fluiten. Ze was beter dan negentig rocent van haar mannelijk jllega's," wist de zegsman uit ferkendam te melden. VAT GOED is komt snel. Dat lezegde ging zaterdag zeker op Foor invaller-scheidsrechter paskia Geernaert. Saskia, die Iaterdagmorgen net haar cheidsrechtersdiploma had iehaald, werd zaterdagavond Irect ingeschakeld voor het duiten van een volleybalwed strijd. Bij de wedstrijd YVC 2- Scheldesport 2 kwam de aan gewezen scheidsrechter niet opdagen, dus werd Saskia be- Jreid gevonden deze wedstrijd [in de sportzaal in IJzendijke te [fluiten. Iet werd trouwens een g debuut. De enkele foutjes die ze I maakte werden haar vergeven, maar Saskia kreeg met i wedstrijd, die in een vijfsetter I eindigde, na een uur en veertig minuten direct haar vuurdoop. Rode en gele kaarten kwamen er nog niet aan te pas. Dat zou ook moeilijk geweest zijn, want die had Saskia nog niet ontvan gen. DAT DE spelers van Savok 2, uitkomend in de eerste klasse mannen van de districtsvolley- balcompetitie, heel wat in hun mars hebben is al lang bekend. Zaterdag moesten ze naar Oost-Souburg afreizen om daar tegen Ardito 2 te spelen. De wedstrijd werd met 3-2 verlo ren, maar omdat velen zaterdag nog Sinterklaas vierden, werd het wedstrijdverslag op pas sende wijze in dichtvorm aan geleverd: Sint is weer naar Spanje he laas. Savok speelde in deze wed strijd voor Sinterklaas. Het tweede team uit Sas van Gent. Gaf de wedstrijd weg, echt on gekend. Set een en twee heel gedegen. Werd gewonnen met tweemaal 15-9. De derde set ging het nog best. Het slot werd echter goed ver pest. Op 8-13 bijna binnen. Maar Ardito mocht dit setje toch nog winnen. Ardito leefde op en ging ge'0" ven. Begon zich ook nog uit te slo ven. Paniek bij Savok, ellende troef. De vierde set ging het echt stroef. Ardito won deze met 15-5. Savok had de schrik in het lijf- Herstel in de vijfde set mocht ook niet baten. Want Savok moest met 15-9 de zege aan Ardito laten. Dit lijkt een hele bizarre sessie- Maar dit is wel voor de derde keer in successie. Want vorig seizoen en die van tevoren. Stond Savok ook op winst e werd toch nog verloren. i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i 137e JAARGANG DE STEM 8 "71 0311 000218" I I I I I INSDAG 9 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJOAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 t/m C3 D1 t/m D4 RTV-programma's D4 Palestijnen herdenken 'Tien jaar Intifada' PAGINA A4 Gerwin Valentijn wordt wijzer van stuntwerk in Antwerpen 'Komst varkens winst voor milieu' PAGINA Waterschap boos over fietspad PAGINA PAGINA Muziek is het hoogste voor Martin van Amerongen MIN. /MAX 7/10 Herfstweer Vandaag is er veel bewolking en kans op wat regen. Vanaf morgen wordt het echt herfstachtig. De wind neemt toe en er gaat veel regen vallen. Door Frank Deij Axel - De doorvoer van goedkoop Brits aardgas van Zelzate via een dubbele pijpleiding door Zeeuws-Vlaanderen naar het West-Brabantse Ossendrecht loopt gevaar. Landbouwers in Axel en West- dorpe betwisten de noodzaak van een dubbele leiding, die een one venredig groot ruimtebeslag op hun grond legt. Ze stellen de zo geheten gedoogplicht ter discus sie. Vooralsnog weigeren ze Gas unie en Delta Nutsbedrijven toe stemming gebruik te maken van hun land zolang er geen goede compensatieregeling is. Vandaag proberen Gedeputeerde Staten in Axel te bemiddelen. Komt er geen overeenstemming dan moet Rijkswaterstaat op grond van de Belemmeringenwet Privaatrecht uitspraak doen in het conflict. Volgens mr. C. Rutten, woord voerder van een.van de bezwaar makers, E. van Waes uit West- dorpe, kan de overheid de land bouw op basis van deze wet niet verplichten de grond beschikbaar te stellen. De leidingen zijn vol gens Rutten niet noodzakelijk in verband met het instandhouden i van de openbare gasvoorzienin- gen in Zuid-West-Nederland, zo- als wordt aangevoerd door Gas- Van onze correspondent Brussel - De liberalisering van de Europese gasmarkt, waarover gisteren in Brussel overeenstemming is bereikt, biedt mogelijkheden voor de Nederlandse export. Rond 2000 wordt minimaal 20 pro cent van de markt in elke lid staat toegankelijk voor bui tenlandse producenten, met tussenpozen van vijf jaar op lopend naar 28 en 33 procent. Over de interne markt voor aardgas is sinds de jaren '80 onderhandeld. Landen als Frankrijk hebben de liberali sering lang tegen gehouden. Gasunie kan in de toekomst rechtstreeks gaan leveren aan klanten in het buiten land. Dat zijn in principe middelgrote en grote gebrui kers, maar volgens minister Wijers van Economische Za ken zullen door de toegeno men concurrentie tussen pro ducenten ook particulieren profiteren van lagere gasprij- zen. unie en Delta Nutsbedrijven, die samen met Pnem en Mega Lim burg ook een eigen leiding willen. De leidingen zijn volgens de be zwaarmakers louter bedoeld om de commerciële belangen van de Gasunie en Delta Nutsbedrijven veilig te stellen. De Gasunie wil met de import van Brits gas haar positie als gashandelaar veranke ren. Delta Nutsbedrijven ge bruikt de leiding om industriële klanten van de Gasunie af te snoepen. „De winstmaximalisering van een individueel rechtspersoon is geen algemeen belang, althans niet een belang waar de Belem meringenwet Privaatrecht op toeziet," zegt Rutten. Volgens hem is de aanleg van de leidingen ook in strijd met het ontwerp be stemmingsplan voor de Axelse Vlakte. De landbouwers voelen zich door Gasunie Engineering, die de aan leg van beide leidingen uitvoert, om de tuin geleid. „Telkens als er geen overeenstemming dreigde over de compensatie voor het ge bruik van de grond schermde de Gasunie met de gedoogplicht. Maar dat kan helemaal niet." VERVOLG OP ZEELAND - Cl: 'Leidingen komen te diep te liggen' Utrecht (anp) - Een medewerker en een kaderlid van de Voedings bond FNV hebben de vakantie- geldkas voor losse landbouwwer- kers geplunderd. Vorig jaar frau deerden ze voor een half miljoen gulden. De medewerker is op staande voet ontslagen, het ka derlid is geroyeerd. Het vakantiegeld en de vakantie dagen van landbouwmedewer- kers met een los dienstverband worden uitgekeerd in vakantie bonnen. Tweemaal per jaar, in april en oktober, kunnen de ar beiders de bonnen verzilveren bij de vakbond. De vakantiekas wordt beheerd door bonden en werkgevers. De begroting van '96 bleek niet te kloppen. Uit onderzoek door de Voedingsbond bleek dat de twee vermoedelijk oude, al verzilverde bonnen hebben gestolen en op nieuw ingewisseld. ibaz Ahmed in Vrij Neder/and over 'wart: „In het begin ging ik na trai- peteen naar huis. Totdat de trainer igens en ik zouden het leuker vinden i- Drink eens wat met ons, dat is goed istens anderhalf uur hangen. I hke Nieuwe Revu over de wedstrijd tegen den keer hooghield: „Dat is mis- persoon. Die wedstrijd tegen Feye- nij liep het lekker en ineens kreeg i* '■'aardoor ik hem zo mee nam en tien F van een andere club dat zou doen, jk, als ik hem even stilleg en ga hoog- par dit gebeurde spontaan. Ik begrijp ■arover ontstond." Enschede/Groenlo - Grolsch blijft zitten met honderdduizen den liters bier dat speciaal voor rond de jaarwisseling is g brouwen. Een dubbele fout bij de leverancier van de flessen is daar debet aan. Bij controle is gebleken dat de I kop van de flessehals kan afbre ken. Een partij van zestigduizend flessen is daarop apart gezet. On- danks 'stringente afspraken' zijn echter vervolgens bijna negen- j duizend verdachte flessen tussen de honderdduizenden goede fles- I sw terechtgekomen. Omdat ze riet zijn terug te vinden, heeft de j bierbrouwer besloten het spe- i ciaalbier 'Finale' niet op de Warkt te brengen. Dit bier, dat tevens de bekroning j noest zijn van de zes speciale bieren rond het honderdjarig be staan van de beugelfles, is be dacht om ontkurkt te worden bij de jaarwisseling. De schade moet nog worden ge taxeerd maar loopt zeker in de miljoenen. De brouwer wil de schade verhalen op de buiten landse flessenfabriek. Voor 19,98 zou 'Finale' in fles sen van anderhalve liter in de winkel komen. Het gaat om een 'licht, sprankelend bier', gemaakt met champagnegist en met 6,5 procent alcohol. Geen potvis deze keer, maar wel een ander zeezoog dier spoelde aan op de kust. Gisteren is bij Renesse ter hoogte van de Kampweg, een jonge dolfijn gestrand. Het dier, met een lengte van 1.75 meter, is dit voorjaar geboren en waarschijnlijk zijn moeder uit het oog ver loren om vervolgens de richting kwijt te raken. Hij, of zij, het geslacht stond gisteren nog niet vast, is een beetje ondervoed. Dat bleek in het Dolfinarium Harderwijk waar de dolfijn naartoe is gebracht. Bloed onderzoek moet de ware toedracht van de stranding nog uitwijzen, want het is ook niet uitgesloten dat het dier ziek is. Mensen die het dier vonden en medewerkers van de po litie probeerden het zo lang mogelijk nat te houden door een put te graven en een kanaaltje naar de zee. Het is een gewone dolfijn, geen tuimelaar en geen bruinvis, waarvan er de laatste tijd veel in de Zeeuwse wateren zijn waargenomen. Als de dolfijn opknapt zal hij bij het voormalig werkei- land Neeltje Jans worden teruggezet in de zee. FOTO FRANK VIERGEVER Van onze verslaggeefster Oosterhout - Vijf specialisten van het Pasteurziekenhuis in Oosterhout moeten volgende week maandag voor het me disch tuchtcollege in Eindho ven verschijnen. De doktoren Zwaans (keel-, neus- en oorarts), De Graaf (neu roloog), Welling (longarts), Van Wissen (internist) en Brièt (keel-, neus- en oorarts) worden door de nabestaanden beschuldigd van ernstige nalatigheid waardoor een 63-jarige man uit Raamsdonksveer begin vorig jaar overleed. De man kwam naar het zieken huis om een neusbijholte te laten schoonmaken. Na de operatie hield hij veel pijn. In de loop van de volgende drie dagen kwamen vijf artsen aan zijn bed. Geen van hen reageerde op de suggestie van zowel familie als verplegend personeel dat hij verschijnselen vertoonde die wezen op hersen vliesontsteking. Pas 's avonds op de derde dag na de operatie bleek dat hij inder daad hersenvliesontsteking had. Extra antibiotica mochten niet meer baten. De man stierf in de nacht die op het onderzoek volg de. De inspectie oordeelde, na ad vies ingewonnen te hebben van een ter zake kundig hoogleraar, dat de specialisten niet laakbaar gehandeld hebben en dat de zorg voor patiënten in het. ziekenhuis niet structureel in gevaar komt. De nabestaanden willen echter dat het medisch tuchtcollege toch een uitspraak doet. Voor die er ligt, willen zij niet iphoudelijk op de zaak ingaan. Dat geldt ook voor de directie vam het Pasteur ziekenhuis. Door Rein van der Helm Westdorpe - Een vrouw uit Westdorpe heeft vorige week aangifte gedaan van verduis tering. Kennissen die zij haar giromaatpas had toever trouwd om tijdens haar reva- lidatie-verblijf in een ver pleeghuis betalingen voor haar te verrichten, zouden haar girorekening voor zich zelf hebben aangesproken. Beloofde betalingen aan wo ningbouwvereniging en nutsbe drijf waren niet gedaan. Zo doende wachtte haar eind okto ber bij thuiskomst uit het ver pleeghuis een koude douche. Gas, water en licht bleken afge sloten. Tot overmaat van ramp dreigde de woningbouwvereniging met uitzetting, want tijdens haar acht maanden durend verblijf in het verpleeghuis was geen cent huur overgemaakt. „Dat hebben we geweten," zegt de in Leidschendam wonende zus van de Westdorpse vrouw. „Bij haar thuiskomst op 31 ok tober - wij waren daarbij aan wezig - bleek dat gas, water en licht waren afgesloten. Huis, tuin en planten volledig ver- waarloosd en haar girorekening flink geplunderd. Zelfs het taxi- geld van haar verstandelijk ge handicapte dochter, die in een tehuis zit, is opgenomen." Maatschappelijk werker M. Per- reyn, die door de gedupeerde vrouw werd ingeschakeld, trof een administratieve chaos aan toen hij haar post bij de kennis sen had opgehaald. Ook zijn gi ro-afschriften verdwenen. Daarom kan het preciese bedrag van de vermoedelijke verduiste ring nog niet worden vastge steld. Pas als daarover duide lijkheid bestaat, worden de ver dachten gehoord, zo lichtte poli- tievoorlichter C. Verdoorn giste ren toe. Geluk bij een ongeluk is dat de Sociale Verzekeringsbank, van wie de weduwe haar pensioen inkomen ontvangt, betalingen de laatste maanden had stopge zet omdat bepaalde papieren niet op tijd waren ingevuld en opgestuurd. Het betekent wel dat de vrouw sinds haar thuis komst eind oktober zonder in komen zit. „Met de Sociale Verzekerings bank komt het wel in orde," zegt Perreyn. „Men had daar begrip voor de omstandigheden waar onder een en ander had plaats gevonden. Mogelijk dat nog in december een nabetaling plaats vindt. Ook met het nutsbedrijf kon snel een betalingsregeling getroffen worden. Ze zit in ieder geval niet in de kou en heeft elektriciteit." De Regionale Woningbouwvere niging Zeeuws-Vlaanderen is zeker niet van plan tot uitzet ting wegens huurschuld over te gaan, laat woordvoerder E. Merkx weten. „Er dient weliswaar een beta lingsregeling te komen, maar daar gaan we nog over praten. Die mevrouw gaan we zeker niet op straat zetten." Of de vrouw het geld ooit terug ziet is zeer de vraag. „De ken nissen hebben gezegd het als een soort lening te beschouwen die zij zeker zullen terugbetalen. Van een kale kikker kun je ech ter geen veren plukken," zegt een pessimistische Perreyn. „Het zal er voorlopig op neerko men dat de vrouw de schulden bij woningbouwvereniging en nutsbedrijf, een kleine 7000 gul den, zelf moet aflossen. Bij een netto-inkomen van rond 2000 gulden per maand geen gemak kelijke zaak, ook al is haar fami lie bereid haar steentje bij te dragen. Als ze op het absolute minimum gaat zitten, is zij er misschien volgend jaar om deze tijd van af," zegt Perreyn. Haar zus hoopt dat zij tegen die tijd weer in de buurt van Leid schendam woont. „In Westdorpe kent ze bijna nie mand. Probleem is dat er dan ook een plaats voor haar dochter in een tehuis hier in de omge ving gevonden moet worden. Die twee kun je echt niet schei den, ze hangen enorm aan el kaar." (ADVERTENTIES) BfCi Type DC 902. RDS. Muziekvermogen 2 x 35 Watt of 4 x 15 Watt. Tuner FM, MW en LW met 18 voor keuzenders. Autostore. 2 Kanaals lijnuitgang. Stilschakeling voi telefoon. In-/uitschake- ling via contactslot. (ADVERTENTIES) rentewijzigingen voorbehouden 5 jaars SNS deposito met jaarrente minimum inleg f 1.000,- aanbod geldt tot en met 24 december 1997 Voor het afsluiten van het deposito ga naar een van onze kantoren of bel gratis 0800-18 80. GROOT GEWORDEN DOOR KLEIN TE BLIJVEN '■M- m m Kassa tel. (076) 530 31 32 Nationale Theaterkassa 0900 - 9203 (75 c'.p.m.) (RISERVEERIIJH /SB 0.900.300.50001 DAOEN REI WEEK «^0 10 IJ UUR «0 CRM VSB'BANK De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam-. Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202

de Stem | 1997 | | pagina 1