DE STEM Mogelijk weer snelheidsradars Willem II - PSV Lasten waterschap Vrije van Sluis stijgeit volgend jaar niet t:rrn -Een 53-jarige üets- I tn raa zaterdagavond gewond lem"-)?6 Werd aanSereden door L '-jarige dronken motorrii- Ith Ult Terneuzen. Het ongeval geurde op de Rembrandtlaan. Mega-kerstboom voor Phihppine '1 Benkske itse boeren ich uit Keuken brandt op tien hoog uit Amnesty International herdenkt verklaring rechten van de mens Herstel radarkasten op N61 kost Rijkswaterstaat zeventig mille Donkere avonden vol verhalen in Jagershuis bij Oostburg huldigt sportkampioenen Geld voor ouderen in Sas van Gent Motorrijder rijdt fietster aan Politie houdt Belgen aan voor bezit softdrugs A5 Man stelt conditie politie op proef Westdorpenaar steekt in op twee mannen kijk vanavond A B J DECEMBER 1997 A4 ENLAND KORT ikenland end is het dit weekeinde tot H met de arrestatie van 23 le- I wordt beschouwd als de po- pheidingsbeweging ETA. Ge- Lcht van zaterdag op zondag J gebouwen - twee in Azpeitia Ink beschadigd, iaterdag de laatste vier van 23 Iresteerd die onlangs zijn ver- 1 de verboden ETA. ale Histadrut maakte gisteren 1700.000 ambtenaren het land Ivolgens de werkgevers kostte iljoen Amerikaanse dollar per lag als gevolg van de algemene pen naar verwachting uiterlijk Airport bij Tel Aviv naar communist Gysi Itische politicus van de Bonds- lijk een informant van de Oost- I jurist was een in-officiële me- fcitgelekte bevindingen van een kszeitung en het tijdschrift Fo- nmissie buigt zich over de par- de fractieleider van de ex-com- ^ictivisten zou Gysi informatie [Het is nog niet bekend wanneer lEficieel naar buiten komen. Gy- pagne om hem en zijn partij in ch over Rwanda nissie heeft in een rapport fel lelgische coalitieregering die ge- Inmoord in Rwanda in 1994 te I verantwoordelijkheid voor een ten huidige) premier Dehaene en Jlandse Zaken) en Leo Delcroix Ir dat volksvertegenwoordigers 1 en internationale gemeenschap J Destexhe. |de 500.000 en 800.000 Tutsi's en het leven gebracht. België had Jla als onderdeel van een vredeS' Jr is niets gedaan om de genocide natie beschikbaar was over op- i het rapport. [pa te besturen 1de 'partij van het volk' (Labour) ]tn Diana) heeft de Britse premier k' op het oog. Dit 'people's Euro- I komende zes maanden waarin ktterschap zal bekleden. In Wa ke station met een directe verbin- !nd presenteerde Blair afgelopen Inde voorzitterschap werd op een |t logo deels was ontworpen door p moest getuigen van de moderne I aanpak niet verbloemen dat de hebben gezet nu er een knoop Europese Filmprijs |e Full Monty van regisseur Peter nprijs 1997, de voormalige Felix, lover zes werkloze mannen die pale succes van de Chippendales deren te gaan. De film won tevens iropese Publieksprijs. De 'Europe- prestaties was er voor de Franse pe collega Bob Hoskins. Binoche haar optreden in The English Pa- ventyFourSeven. Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - De inwoners van het grondgebied van het waterschap het Vrije van Sluis worden volgend jaar niet geconfronteerd met een stij ging van de waterschapslasten. Vorig jaar zag het daar bij het vaststellen van de meerjaren begroting niet naar uit, maar als gevolg van een paar meevallertjes en uitstel van investe ringen pakt het allemaal gunstiger uit dan ge dacht. Het had voor de inwoners nog beter gekund, want eigenlijk, zo zegt het dagelijks bestuur in de aanbie dingsbrief bij de begroting, kan de ingezetenenom- slag met twee gulden omlaag naar 191 gulden. In de afspraken over de toekomstige fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen heeft het Vrije van Sluis zich echter vastgelegd om geen lagere tarieven te heffen. Het tarief van de ingezetenenomslag blijft volgend jaar dus 193 gulden. De andere tarieven zijn: gebouwd 5,65, ongebouwd (eigenaren) 75 en ongebouwd (gebruiker/pachter) eveneens 75 gul den. De verontreinigingsheffing blijft vqfgend jaar met 135 gulden per vervuilingseenheid eveneens ge handhaafd op het huidige peil. Voor een doorsnee gezin betekent dat 405 gulden. Voor de periode na 1998 ziet het er naar uit dat de inwoners wel lastenverhogingen voor de kiezen krijgen. Het dagelijks bestuur voorspelt gen stijging van de ingezetenenomslag naar 209, gulden tegen het jaar 2002, een tarief gebouw tegen.die tijd van 6,20 gulden en ongebouwd van 166 gulden. Dok voor wat betreft de verontreinigingsheffing wordt Van onze verslaggever Terneuzen - Een kleine zeventigduizend gulden. Dat is volgens Rijkswaterstaat nodig om de twaalf grijze radar kasten, opgesteld langs de weg Breskens-Hoek, weer ope rationeel te maken. Isten tegen de import van 'goed eren verder uitgebreid. Actievoer- 1 bij Dover en Huil om vrachtwa- Jederland, Duitsland en België- handelde", vond een boerenlei der. Slechts twee procent van he it Britse electoraat werkt op ne Sr platteland, daarvan stemt e it merendeel traditioneel op Conservatieven, p- De actievoerders zeggen dat ze ie werden gedwongen tot on-Enge se, gespierde, protesten om a hun inkomen de laatste dramatisch is gedaald. Hooldza kelijk door de hoge koers van Britse pond hebben superrnars- le ten massaal vlees geïmportee 0- voor de lucratieve kerstperiode- Dg De gemiddelde prijs in Grooi- ns Brittannië zelf is daardoor dertig procent gedaald. De a g ek lopen week werd op markte Wales een bodemprijs betaa ar van 87 pence per kilo levend g an wicht, omgerekend 2,87 8° en Veel boeren moesten hun ;s) onverkocht terugnemen, ie- Landbouwminister Cunning^ weigert toe te geven aan1 ra- van de boeren een E P eer vleesfonds voor valutawis ren gen aan te spreken, aangezie ler, procent van die compensa ex- moet worden bekostigd 0 va- Britse staat. je het Boerenleider Naish vind j regering zo ongeveer dne fcre- gulden compensatiegeld ?te gen. „Al onze concurrer1 e un- gen dat geld van hun reg lees Nederlandse en Franse ne- hebben het wel genomen. Da 'isi- tekent dat wij het moeten P erst men tegen gesubsidieerde de currenten". hniten-' de Volgens Naish zi]n de llair landse vleesimporten ui Iers periode met 300 procent zijn be- stegen. Oorspronkelijk stonden er in juli 1992 achttien stuks. Bedoeling was dat twee camera's over de kasten zouden rouleren om snel heidsovertredingen vast te leg gen. Omdat niet bekend was waar zich de camera's op een be paald moment bevonden dachten Rijkswaterstaat en politie hier mee de gemiddeld veel te hoge snelheid op de weg terug te bren gen. De kasten werden vrij snel na de ingebruikstelling in 1992 voor werp van grof vandalisme. Tien van de achttien kasten sneuvel den binnen vijf dagen na plaat sing. Een week later waren er nog maar drie ongeschonden. Ook de matrix-borden werden 'slachtof fer' van vandalisme. Zo bond Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en I wethouders van Oostburg hebben besloten ook de sport kampioenen van dit jaar in het zonnetje te zetten. Deze maand worden de namen van de Oostburgse sportlieden en teams verzameld die in het af gelopen seizoen of kalender jaar bijzondere prestaties le verden. De kandidaten moeten lid zijn van een vereniging die is aange sloten bij de Zeeuwse sportraad en woonachtig zijn in de gemeen te Oostburg. Verenigingen moe ten lid zijn van een overkoepelen de sportorganisatie, die aange sloten is bij de Nederlandse Sport Federatie. Senioren die voor de huldiging in aanmerking willen komen moe ten minstens een provinciale of Zuid-Nederlandse kampioens titel in de wacht hebben gesleept of bij de eerste drie zijn geëindigd °P een nationaal kampioenschap. Junioren komen in aanmerking als ze eerste zijn geworden bij re gionale of provinciale kampioen schappen, als ze bij de eerste drie waren bij een Zuid-Nederlands kampioenschap of bij de eerste zes bij een nationaal kampioen schap. Sportlieden kunnen tot eind deze maand bij de gemeente worden aangemeld. Van onze verslaggever Sas van Gent - Het Juliana Wel zijn Fonds heeft de Senioren Ac tiviteiten Vereniging in Sas van bent een bijdrage van 2.00Ó gul- oen toegekend. Het geld is be- oeld als bijdrage in de aanschaf- osten van een koersbalmat en .gyitunaterialen. Het Juliana Welzijn Fonds on dersteunt projecten die mensen etrekken bij hun eigen omge- jing en projecten die willen voor tanen dat mensen geïsoleerd ra- Ken. Het Fonds verstrekt jaarlijks zon 1200 bijdragen, voor totaal ■mm 20 miljoen gulden. Tan oozc verslaggever li»! r?w moest zich onder dbk- stellen. Tegen de I gemaakt iS proces verbaal op men indertijd een touw rond een bord in Breskens, dat vervolgens aan een trekhaak van een auto werd vastgemaakt. Het bord overleefde dit niet. De kasten gingen terug naar de leverancier en werden nog steviger gemaakt. Van de oorspronkelijke achttien werden er uiteindelijk twaalf weer teruggeplaatst. Het plaatsen van de radarkasten plus de bijbehorende matrix-bor den waarmee automobilisten worden gewaarschuwd als zij te hard rijden, kostte Rijkswater staat uiteindelijk 200.000 gulden. „We hadden toen hooggespannen verwachtingen," zegt ing. W. Vinke van Rijkswaterstaat. „Dat ze voorwerp van vandalisme zou den kunnen worden was ingecal culeerd, dat leerde ervaringen el ders in het land. Maar dat er in Zeeuws-Vlaanderen zo ver schrikkelijk agressief en hard te gen geageerd zou worden was niet verwacht." Vinke wees erop dat sommige kasten finaal van hun betonnen voetstuk werden gerukt. „Die waaien echt niet zo maar om." De speciale, slagvaste kunststof-ramen bleken niet be stand tegen klauwhamers en for se klinkers. „Er werd heel bewust grove vernielzucht toegepast. Sinds 1993 worden daarom regel matig mobiele snelheidscontroles door de politie gehouden. Die hebben volgens Vinke wel dege lijk effect. „Bijna net zoveel als radarkasten." Toch is bij Rijkswaterstaat vol gend jaar nog geld beschikbaar om de kasten op te knappen en in bedrijf te stellen. „Daarbij krab ben wij ons eerst wel duchtig achter het hoofd. Want belasting geld in het water gooien vinden wij ook niet verantwoord." Als toch nog kasten in bedrijf worden gesteld zullen het er min der zijn dan huidige twaalf die doelloos langs de weg staan. „De kasten die we dan terugplaatsen moeten in de buurt van bebou wingen komen te staan, zodat een vorm van sociale .controle moge lijk is." Van onze verslaggever Hulst - De politie hield zaterdag in Hulst drie Belgen uit St. Ni klaas aan die in het bezit waren van een geringe hoeveelheid soft drugs. De verdovende middelen werden in beslag genomen en na het opmaken van een proces-ver baal mocht het drietal naar huis. Een Van de nu nog in onbruik zijnde radarkasten vandalisme. de weg Breskens-'tioek. De kasten waren het voortdurende mikpunt van grof it, FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Philippine - Wie Philippine binnenkomt vanqf de Zand straat ziet sinds zaterdag een grote dertien meter hoge kerstboom aan zijn linkerzij de staan. De boom is een kerstgeschenk van enkele Finse bedrijven, waaronder Outokumpu, en de Finse stad Tornio aan de bevolking van Sas van Gent. Vandaag of morgen koriït er nog zo'n megaboom op de Axelse vlakte bij Outokumpu. De zes honderd kilo zware bomen zijn eind november bij een tempera tuur van 25 graden önder nul in Lapland omgezaagd en onder leiding van Ara Shipping Agen cy naar Terneuzen vervoerd. De aanleiding voor dit geschenk is de snelle groei in de handels betrekkingen tussen Tornio en Sas van Gent, in het bijzonder de Axelse Vlakte. Dit is vele jaren geleden begon nen met houtproducten, maar met de komst van Outukompu sterk uitgebreid met staal- en andere producten. Het vervoer per container, waarin Ara Shipping Agency een belangrijke rol speelt, maakt de laatste tijd een enorme groei door. Het kerstgeschenk, bedoeld om de goede onderlinge betrekkingen te benadrukken, zal ook zeker nog een vervolg krijgen, aldus een vertegen woordiger van Ara. Men verwacht dat een afvaardi ging uit Tornio nog eens een be zoek aan Sas van Gent zal bren gen. Dat voor één van de twee bomen een locatie in Philippine is geko zen wordt niet door iedereen po sitief ontvangen. Ook Ara Ship ping had liever gezien dat de boom in de kern van Sas van Gent geplaatst zou worden. De gemeente Sas van Gent heeft echter anders beslist. Een kerstboom van dertien meter moet de goede handelscon tacten tussen Sas van Gent en het Finse Tornio benadrukken. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een brand in de Terneuzense Scheldeflat 3 is zaterdagochtend op de tien de vérdieping een keuken uit gebrand. Het vuur ontstond nadat een afzuigkap vlam- vatte, tben de bewoners bezig waren een paar kippenbouten te braden. Toen de Terneuzense brandweer na 'de alarmmelding snel ter éDe keuken van een apparte ment in de Terneuzense Churchillflat brandde uit, na dat de afzuigkap vlamvatte. FOTO WIM KOOYMAN MAANDAG 8 DECEMBER 1997 een stijging verwacht tot 140 gulden in het jaar 2000. Het waterschap heeft voor volgend jaar een heel rij tje investeringen op stapel staan. Zo is er geld nodig voor de uitvoering van de projecten Passageule en Aardenburg en voor de uitvoering van het project Duurzaam Veilig. De begroting komt aan de orde in de algemene ver gadering van het waterschap op donderdag 11 de cember, om 9.00 uur in het sociaal-cultureel cen trum Den Hoekzak in Oostburg. Van onze verslaggever Hengstdijk - Vier vertellers zorgen in de donkere dagen voor Kerstmis voor een avondje amusement in café 't Jagershuis te Hengstdijk op de vertelavond 'K'èn 's ööre zeggen...'. Vertellen is een oude volks kunst. Zelfs toen het al moge lijk was op een goedkope ma nier boeken, almanakken en dergelijke te maken, slaagde het gedrukte woord er niet in het gesprokene te verdringen. Op lange winteravonden werd veel verteld, voorlezen gebeur de enkel voor de kinderen. Ra dio en televisie slaagden wel waar het gedrukte woord faal de en de vertelcultuur ver dween. Dat wil zeggen, bijna, want hier en daar hielden enkele vertellers manmoedig stand, met name in Vlaanderen. Nu, na een rust van zo'n halve eeuw, komt er weer een ople ving. In diverse plaatsen in de streek vinden vertelavonden plaats, waaronder onlangs in Den Dullaert in Hulst. Vertellen is een theatervorm die het beste tot zijn recht komt in een kleine, intieme ruimte. Het avondje kleinkunst uit ei gen streek wordt op 20 decem ber vanaf 22.00 uur gehouden. Van onze correspondente Hulst - De afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen van Amnesty In ternational herdenkt, samen met andere afdelingen in Neder land, woensdag 10 december de vijftigste verjaardag van de Universele Verklaring van de rechten van de mens. Op de week markt in Terneuzen zijn de vertegenwoordigers aanwezig met een kraam. Vrijdag 12 december houdt de af deling samen met de Jongeren groep van Amnesty tijdens de kerstmarkt in Hulst een fakkel tocht en op de kerstmarkt in het Zeldenrustcollege in Terneuzen zijn de leden op 19 december pre sent. Volgens Hanneke Smulders van Amnesty Oost-Zeeuws-Vlaande- ren is er wellicht geen reden om het halve eeuw feest te vieren, ge zien de beschamende naleving van de verklaring tot op heden. „Op 10 december 1948 werd vast gelegd dat overheden niet kun nen doen en laten wat zij willen met hun burgers, maar dat zij verantwoordelijk zijn tegenover de internationale gemeenschap. De Verklaring is een wapen in de handen van de mensenrechtenbe wegingen en hun activisten." Amnesty grijpt het 50-jarig be staan aan om aandacht te vragen voor de mensenrechtenactivisten. „We vragen iedereen om zoveel mogelijk kerst- en nieuwjaars kaarten te versturen naar deze mensen over de hele wereld. Zo wel in Terneuzen op 10 en 19 december en in Hulst op 12 de cember staan onze vrijwilligers van de plaatselijke werkgroepen klaar in een kraam om deze kaar ten met postzegel te verkopen. Een groet aan deze mensen zien Van onze verslaggever Terneuzen - Een 19-jarige man zonder vaste woon of verblijf plaats heeft zaterdag de conditie van een paar Terneuzense agen ten getest. De agenten zagen de man, die gezocht werd, lopen op Westkolkstraat. De man ging er als een haas vandoor en na een korte achtervolging door de bin nenstad werd hij uiteindelijk aan de Scheldeboulevard in de kraag gegrepen. Dat ging nog niet zo eenvoudig, omdat de man zich hevig verzette. Hij diende nog 49 dagen uit te zitten en bleek te vens te zijn weggelopen uit een rijksinrichting. wij als een extra steun voor hun werk. De kaarten zullen door het Am- nesty-secretariaat eerlijk ver deeld worden over de mensen rechtenorganisaties in de wereld, maar ook naar familieleden van activisten en advocaten die vaak geïntimideerd worden zullen kaarten worden gestuurd. „Een voorbeeld is advocaat Najib Hos- ni in Tunesië. Hij werd na jaren van intimidatie gevangen gezet omdat hij de schendingen van de mensenrechten veroordeelde. Hij kwam na een actie van Amnesty in december 1996 weer vrij. Koigi wa Wamwere in Kenia richtte in 1993 een mensenrechtenorgani satie op en enkele maanden later werd hij beschuldigd voor poging tot roofoverval. Amnesty adop teerde hem als gewetensgevange ne en kreeg hem vanwege zijn slechte gezondheid op borgtocht vrij in december 1996." In Hulst zijn er naast kerstkaar ten ook kaarsen te koop in de kraam van Amnesty. „De groeten per kaart zijn een hart onder de riem van de gewetensgevange nen. Van de vrijgekomen horen we vaak dat het een extra stimu lans was om door te vechten. Ik hoop dat veel mensen hun steun komen betuigen." Van onze verslaggever Terneuzen - Een 27-jarige inwo ner uit Westdorpe heeft zater dagnacht in Terneuzen twee mannen verwond met een mes. Dat gebeurde in een horeca-gele- genheid in de Nieuwstraat. Een van de mannen moest zich onder behandeling stellen van een huis arts. De verwonding kon gehecht worden, waarna hij naar huis kon. Bij de andere man viel de ver wonding mee en die hoefde niet naar de dokter. De messen- zwaaier ging de cel in en wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. (ADVERTENTIE) ieder heel en half uur plaatse was, stond de afzuigkap in de keuken al in lichterlaaie. De situatie werd nog even kritiek, omdat het vuur al was overgesla gen naar de ventilatieschachten van de fiat. De brandweer kreeg de vlammen echter snel onder controle en na een klein half uur tje was het karwei geklaard. De schade bleef uiteindelijk beperkt tot een geblakerde keuken, wat roetvorming en stank. De brand veroorzaakte zaterdag geen paniek bij de overige flatbe woners. Wellicht dat dit de ma ken had met de nodige voorlich ting die er is geweest. Vorig jaar namelijk kregen alle inwoners via de brandweercommandant nog een informatiefolder over wat de doen bij brand in de flat. info: (013) 584 14 85

de Stem | 1997 | | pagina 5