iel Politie zet Dijkstal onder druk Tientallen doden bij vliegramp Siberië 2n.202 de Stem i Antonov stort neer op flat in Irkoetsk Zoektocht naar polio in riolen Romme verpulvert wereldrecord op 5 km Onrust in Rotterdam door drie nepbommen prijs. geef om dit kind Met v.d. Born valt te praten! leendert v.d. born AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R LA N D mm'1/1' Beter pensioen, anders acties Vrouw zwaar gewond bij brand Bergen op Zoom Werklozen dupe van uitslaande brand Tilburg Rob de Nijs zegt concert Bergen af na ongeval B-mk Romme kent het klappen van de schaats p X 58 1 'ntstopping 'STOPPINGSBEDRIJF al. 076-5657977/06-52782837. giro 66 77 67 alle banken 70.70.70.198 i.Hi.iiiujiiii.uni.iJ Koop met zekerheid... NISSAN SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-&23168 137e JAARGANG 2 KATERNEN DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport BI t/m B10 DE STEM 71 031 00021 I I I I I MAANDAG 8 DECEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Jaspers stuit opmars Valentijn Willem II verschalkt landskampioen PAGINA NAC stelt tegen Sparta opnieuw teleur PAGINA Hoek speelt voor sinterklaas PAGINA Dramaserie 'Combat' gaat kwesties niet uit de weg PAGINA I MIN./MAX. 5/7 Minder koud Afgelopen nacht trok van het westen uit een koufront over ons land. Daarachter stroomt zachtere lucht binnen. Vandaag eerst veel bewolking en wat regen. Later op de dag enkele opklaringen. Van onze verslaggever Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) krijgt nog een week de tijd om akkoord te gaan met een nieuwe pensioen regeling voor de politie. Weigert hij dat dan gaat de politie ac ties voeren tijdens de verkiezingen in maart (gemeenteraden) en mei (Tweede Kamer) volgend jaar. j liep het overleg tussen de drie politiebonden en hoge ambtenaren van het departement van Binnenlandse Zaken op niets Hit. Het overleg is opgeschort tot I 11 december. I Het conflict draait om de regeling voor een flexibel pensioen en ver- i vroegde uittreding. Daarover zijn bonden en minister het in princi- I pe al bij de laatste CAO-onder- handelingen eens geworden, maar Dijkstal vindt de kosten nu De bonden vinden dat politie mensen met een bijzondere staat van dienst al op 55-jarige leeftijd met pensioen moeten kunnen. Het gaat dan vooral om politie mensen in zware functies. De nieuwe pensioenregeling moet I in de plaats komen van de be- Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Een 55-jarige vrouw uit Bergen op Zoom is za terdagavond zwaar gewond ge raakt bij een uitslaande brand in een flat aan de Van Dedemstraat. De flat brandde volledig uit. De bewoners van de overige flats in bet gebouw moesten korte tijd hun woning verlaten vanwege de rook. De brandweer in Bergen op Zoom 1 !g de melding om vijf voor binnen. Toen de wagens bij bet appartementencomplex arri veerden, sloegen de vlammen uit de voorkant van de flat op de der de verdieping. De bewoonster Week nog in de woning aanwezig 'e zijn. Zij is door de brandweer- Bannen uit het pand gered en ®et zware brandwonden en ademhalingsmoeilijkheden over gebracht naar het brandwonden centrum in Rotterdam. Ze ver keert buiten levensgevaar. Over de oorzaak van de brand is »og niets bekend. staande regeling voor functioneel ontslag. Berekeningen hebben volgens de bonden uitgewezen dat de nieuwe pensioenregeling niet veel duurder is dan de be staande. Dijkstal bestrijdt dat. Hij wil eerst het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds laten uitrekenen wat vervroegde pensionering precies kost. Die kosten moeten, zegt Dijkstal, binnen de grenzen van de eerder overeengekomen CAO blijven. De bonden dreigden al eerder met acties, als Dijkstal zijn fiat aan de beoogde regeling onthoudt. „De minister kan tot 17 december beslissen of hij het op een confrontatie wil laten aankomen. Als dat gebeurt, zal dat zeker niet rond Kerstmis zijn, maar in verkiezingstijd," waar schuwt ACP-woordvoerder Groeneweg. Overigens bestrijdt het ministerie van Binnenlandse Zaken dat er sprake is van een ernstig conflict. Dijkstals woordvoerder zegt dat de minister zich aan de CAO-af- spraken wil houden. Maar blijkt de door de bonden geëiste pen sioenregeling veel duurder uit te vallen, dan blijft de bestaande re geling 'gewoon' van kracht. Tilburg - Een uitslaande brand heeft gistermorgen de Solidari- teitswerkplaats in Tilburg-West vrijwel volledig verwoest. De schade bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. In de houten barakken knapten achttien lang durig werklozen onder meer naaimachines en schrijfmachines voor de Derde Wereld op. Zij ko men vermoedelijk weer lange tijd thuis te zitten. De Solidariteitswerkplaats zou in april het tienjarig bestaan vie ren. Brandweer en politie houden re kening met brandstichting. ZIE BINNENLAND-A3: 'Tien jaar werk naar de kloten' De afgebroken vliegtuigstaart, met daarop een rode legerster, steekt uit het vijf verdiepingen tellende appartementencomplex. foto rei Door Wierd Duk Moskou - Experts in Moskou buigen zich momenteel over de zwarte doos met vluchtge- gevens van het militaire vrachtvliegtuig dat zaterdag neerstortte op een woonwijk in de Siberische stad Irkoetsk. De zwarte doos moet duide lijkheid verschaffen over de oorzaak van de ramp met de An-124, waarbij meer dan zestig mensen zijn omgeko men. Volgens Russische persbureau's zouden de piloten kort voordat de Antonov te pletter sloeg, hebben gemeld dat twee van de vier mo toren het lieten afweten. Moge lijk is de motorpech van het elf jaar oude toestel te wijten aan slechte kerosine. Het vliegtuig, een van de grootste ter wereld, was opgestegen van een fabrieksvliegveld bij Ir koetsk. Het was op weg naar Ha noi. De vracht bestond uit twee Russische Soechoi-27 gevechts vliegtuigen bestemd voor de Viet namese luchtmacht. Het toestel had 110 ton kerosine aan boord. Het vliegtuig was slechts enkele ogenblikken los van de grond toen het een scherpe daling inzet te en neerstortte. Het is al het vijfde ongeluk met een An-124 sinds 1992. De ramp op 5000 kilometer van Moskou beheerste dit weekeinde de actualiteitenprogramma's van de Russische televisie. Zo'n zes tienhonderd reddingswerkers van het ministerie van Noodtoe standen, soldaten en brandweer mannen zochten in ijzige tempe raturen van 25 graden onder nul naar overlevenden. De lijken van zevenenveertig slachtoffers, onder wie twee kin deren, waren gisteren geborgen. Alle drieëntwintig inzittenden van de Antonov vonden de dood. Bij de felle brand die op de grond uitbrak door de exploderende benzinevoorraad kwamen nog eens vierentwintig mensen om. Minstens vierentwintig buurtbe woners werden gisteravond nog vermist. Dertien gewonden liggen nog in het ziekenhuis. Een 5-jarig jon getje, dat ernstige brandwonden opliep, verkeert in levensgevaar. President Jeltsin plaatste zijn premier, Viktor Tsjernomyrdin, aan het hoofd van een commissie die de oorzaak van de ramp moet onderzoeken. Dik ingepakt tegen de Siberische kou stelde Tsjer nomyrdin zich ter plekke op de hoogte. Vorige week kwamen in een andere Siberische stad, No- vokoeznetsk, zevenenzestig mijn werkers om het leven bij een gas- explosie. Het reusachtige transporttoestel, groter dan een Jumbojet, raakte in zijn val met zijn vleugel een weeshuis en verwoestte een oud flatgebouw. In het kindertehuis brak brand uit. Vierhonderdvijf tig mensen, onder wie honderd vijftig kinderen, werden uit het rampgebied geëvacueerd. De af gebroken vliegtuigstaart, met daarop een rode legerster, steekt uit het vijf verdiepingen tellende appartementencomplex. Volgens lokale functionarissen had het dodental hoger kunnen uitvallen als kort voor het onge luk niet toevallig de gasvoorzie- ning in de buurt was uitgevallen. Ook waren op het moment van de ramp, rond twee uur 's middags plaatselijke tijd, veel bewoners van het flatgebouw afwezig. Vele honderden inwoners van Ir- koetsk-2, de woonwijk waar het vliegtuig neerkwam, verzamel den zich op de plek van de ramp. Sommigen wachtten vertwijfeld op nieuws over hun verwanten, die onder het puin waren bedol ven. Volgens een vermoeid ogen de reddingswerker is het onwaar schijnlijk dat er nog overleven den zullen worden gevonden. „Als ze al niet door het vuur en de rook zijn gedood, dan zijn ze nu wel aan de kou bezweken." Sinds de instorting van de Sov jet-Unie in 1991 is dit deel van de wereld geteisterd door een groot aantal vliegrampen. Het grootste aantal slachtoffers viel drie jaar geleden eveneens in Irkoetsk. Op 3 januari 1994 verongelukte hier een Toepolev-154. Hierbij kwa men 125 mensen om het leven. Hilversum (anp) - Het minis terie van Volksgezondheid gaat op ongeveer vijftien plaatsen in Nederland het rioolwater onderzoeken op de aanwezigheid van het poliovi rus. Dat gebeurt bij scholen en in wij ken waar veel orthodoxe gerefor meerden wonen die zich niet te gen de ziekte laten inenten. Door onderzoek van het rioolwater kan een dreigende polio-epidemie tij dig worden ontdekt. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne gaat het onder zoek uitvoeren. Het is een van de maatregelen die voortvloeien uit het onlangs ver schenen Handboek Poliozorg. Dat is tot stand gekomen onder begeleiding van een commissie met vertegenwoordigers van or thodox-gereformeerde kerkge nootschappen. Naar schatting 200.000 mensen zijn in Neder land om religieuze redenen niet tegen polio ingeënt. Dat zijn vooral leden van de Gereformeer de Gemeenten en de Oud-Gere formeerde Gemeenten en ortho doxe hervormden. Zij schrijven ziekte en andere rampspoed toe aan de voorzienigheid van God. Het handboek beschrijft ook pre ventieve maatregelen als het be vorderen van 'maximale toilethy- giëne' op scholen en de raad om in de kerk het toilet zo min moge lijk te gebruiken. Van onze correspondent Bergen op Zoom - Een auto-on geluk van Rob de Nijs heeft gis teravond gezorgd voor teleurge stelde gezichten voor de ingang, van evenementenhal De Stoele- mat in Bergen op Zoom. Ómdat hij mogelijk een whiplash heeft opgelopen, zegde de zanger zijn optreden af. Te laat voor de orga nisatie om dat tijdig aan het pu bliek te kunnen doorgeven. De Nijs reed gisterochtend bij het afrijden van de opzit bij zijn huis tegen een boom. Zijn huisarts vreest voor een whiplash. De zan ger moet vandaag voor onderzoek naar het ziekenhuis. Gistermid dag om kwart voor twee liet zijn impressario De Stoelemat per fax weten dat het optreden van de baan was. Organisator Frank Nuijten van de Bergse evenementenhal baalt stevig. In de voorverkoop waren al dertienhonderd kaarten ver kocht. Heerenveen - Gianni Romme ut Made verpulverde gisteren m Heerenveen met 6.30,63 het w^eldrecord schaatsen op de 5000 meter. Tien minuten eer- r had Bob de Jong het oude record van Johann-Olav Koss e' uit de boeken gereden. De ong noteerde een 6.33,58. bunda Niemann verbeterde op 3000 meter haar eigen we reldrecord met anderhalve se conde tot 4.07,80. Op de 1500 ®eter reed Rintje Ritsma zater- "!ut6en nati°naal record met ■49,58. De schaatswereld ver- Wit dit seizoen een regen aan eeords door het gebruik van de klapschaats. ,ZIE VERDER SPORT-B1: "ine ontembaar naar record ■ZIE SPORT- 84: 00P Fall<° Zandstra vervliegt Ridderstraat (076) 514 40 45 it (0165) «908^ ikJd"? R°mme temidden iu„n °b de J°ng (links) en de on I *1™^' ie derde werd e 5 kilometer, foto reuter Rotterdam (anp) - Drie nepbommen hebben de politie en het openbaar vervoerbedrijf RET gisteren in Rotterdam handenvol werk bezorgd. Mensen moesten hun huis uit en een metrostation werd ontruimd. Geen enkele organisatie heeft de plaatsing van de pakketjes ge claimd. Gistermiddag ontdekte een pas sagier eerst een verdacht pakket je vlakbij de bestuurderscabine van een metrotrein. Omstreeks kwart over vier werd het metro station Eendrachtsplein ont ruimd en de metro stilgelegd. Drie kwartier later stelden wa penexperts van de politie Rotter dam-Rijnmond vast dat het pak ket geen explosief bevatte. Bijna tegelijkertijd vond de poli tie een soortgelijk pakketje in de Taxusstraat in de wijk Kralin gen. De politie zette de omgeving af en sommeerde een aantal om wonenden hun huizen te verla- I "I HI— ten. Ook in dit geval bleek het een nepbom. Eerder, in de nacht van zaterdag op zondag, veroorzaakte een pak ketje bij een PTT-kantoor in Kra lingen al grote onrust. De politie evacueerde in alle vroegte onge veer vijftig bewoners van de flat boven het kantoor. Na enkele uren konden ze terug naar huis. Het pakketje lag op het afdak van de PIN-automaat. In alle drie gevallen bevatten de pakketten een aantal buizen en draden. Het pakketje in de metro was ook voorzien van een uur werk. Donderdagochtend maakte het Explosieven Opruimings Commando EOC wel een echte bom onschadelijk bij een geld automaat aan het Mathenes- serplein in de Maasstad. B9B9 (ADVERTENTIE) li, >.t L.1 JT9 SR e?» i*» Ht ES RB KI Pï T3. M M d a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en P cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is:. m een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen- Naam: Adres: Postcode:Plaats:I Telefoon:..Bank/Gironr:g Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: - Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, p Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda

de Stem | 1997 | | pagina 1