Vliegen naar VS voor spotprijzen DE STEM Meer dodelijke arbeidsongevallen Millenniumprobleem blokkeert overname Roccade door Getronics Tabaksreclame nooit geheel uit te bannen Palm heer en meester van 4special heiges ïdburo ig is 71/1. iow Overleg sociaal plan Pnem-Mega muurvast Van beursfraude verdachte directeur langer in de cel Prijzenslag transatlantische route (jweiotM GMFH*inanz AG Outplacement en Loopbaanbegeleiding VAN EDE PARTNERS A6 ECONOMIE KORT Renault vindt komst Toyota bedreigend B52616ÖCS Unique Uitzendburo rvaring op de arbeids- erde gesprekspartner arbeidskrachten die a de meer dan 125 ves- partijen met elkaar in wordt gehouden met st inlevingsvermogen, r de opdrachtgever en w te openen vestiging Uw functie Dde in de praktijk, geeft intercedent, een sales zodanig te motiveren optimaal tot hun recht resultaten ruimschoots continu sterk voor de ensieve contacten met als een commerciële rachtgevers te werven. Uw profiel nt u tenminste over een orige commerciële (bui- aciteiten reeds bewezen en. U bent een initiatief- jkheid met uitstekende inderneemt staat voort- zich in dit profiel en bent der met u kennismaken. Uw honorering elijkse bonus tegemoet Itaten. U krijgt boven- company car'. Omdat de egewezen aan de eigen nd toekomstperspectief, en loopbaan waarin uw uw commerciële succes. Uw sollicitatie met C.V. vóór 16 december oquas, Postbus 1,1300 AA ngt dan binnen één week iet verschil ico afstemmen op regelt het voor u, ieve rompslomp. ;n? Stuur dan onder- jblijvende offerte of »kering BD0612 Economie Amsterdam (anp) - De overgang van 1999 naar 2000 is de oorzaak van het stranden van de be sprekingen tussen Getronics en Roccade. Ge tronics wilde de geboden prijs van circa 1,3 miljard gulden flink verlagen, gezien de ver wachte problemen met computersoftware die nog niet is aangepast voor de eeuwwisseling. Het millenniumprobleem is een zeer groot pro bleem. Dat werpt zijn schaduw vooruit," aldus gis teren topman A. Risseeuw van Getronics. Hij ken schetste het stranden van de besprekingen met de Staat als 'een Grieks drama'. Risseeuw beklaagde zich over de onderhandelaars van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die volgens hem alleen op hoofdlijnen wilden onderhandelen. Getronics wilde de kosten van het milleniumprobleem tot in detail bespreken. Risseeuw hekelde ook de traagheid van de bespre kingen. Pas afgelopen maandag waren de onder handelingen begonnen, terwijl Getronics al begin oktober zijn bod had uitgebracht. De topman van Getronics ontkende dat de snelle breuk een tacti sche manoeuvre is. Niettemin hield hij de mogelijk heid open dat zijn bedrijf in een later stadium als nog het voormalige Rijkscomputercentrum koopt. Als overnameprijs was Getronics aanvankelijk be reid 25 maal de nettowinst die Roccade volgend jaar verwacht, te betalen. Bij dat bod was echter geen rekening gehouden met een verlaging van de winst verwachting als gevolg van kostbare reparaties we gens het millenniumprobleem. Getronics heeft die kosten voor het eigen bedrijf al begroot op zestien miljoen gulden en verwachtte dat die post bij Roc cade nog hoger zou uitkomen. Bovendien bleken de twee partijen het niet eens te Amsterdam (anp) - „Activisme in concurrentie." Zo noemt KLM de jongste prijzenslag die is uitgebroken op de Transat lantische route. Deze week zijn KLM en partner Northwest Airlines in navolging van de concurrentie begonnen met een I campagne met zeer goedkope tarieven voor vluchten vanaf Schiphol richting tal van steden in de Verenigde Staten. IVoor 767 gulden met zijn tweeën lop en neer naar Atlanta, Boston, Memphis, New York, Philadelp hia of Washington. „Prijzenslag, brijzenslag? Ach, het zijn hele bijzondere aanbiedingen," aldus ten woordvoerder van KLM. |e tarieven gelden in de periode |n 4 december tot en met 12 de- Imber en van 15 januari tot en et 31 maart. Voor enkele ande- 1 verderweg liggende steden in S,VS geldt een tarief van 767 "den voor één persoon. Dat zijn Los Angeles, Denver, San Fran cisco en Salt Lake City. Voor alle vluchten moet vóór 17 december zijn geboekt. KLM zit met haar tarieven pre cies op het niveau van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Delta Airlines, die onder het mot to van een introductietarief al op dinsdag 3 december tarieven ver- Een retourvlucht Schip- hol-New York met een nieuwe Boeing-767 kost naar analogie van het type vliegtuig 767 gulden voor twee personen. United Airlines reageerde direct met een tweemanstarief van 777 gulden voor een vlucht naar At lanta. KLM verwacht nieuwe klandizie van de prijsactie. „Daarmee verbreden we de markt. Het is een investering in de toekomst. Veel van de mensen die met deze tarieven een ticket kopen, worden repeat-gangers," aldus de KLM-woordvoerder. Sales-manager P. Sherman van Delta Airlines is verrast over de felle reactie van de luchtvaart- zusters. „Bij ons is het een pro- motie-actie. Zo'n scherpe reactie van de concurrentie op zo'n actie is niet gebruikelijk. Ze zullen wel hun redenen hebben." 3-8 Van onze verslaggever Nijmegen - Geen nationale wet of Europese richtlijn zal het Zwitserse bedrijf Camel Boots ooit kunnen verbieden om recla me te maken voor z'n stoere laarzen. Maar ondertussen wordt natuur lijk daarmee óók de avontuurlij ke reputatie van het gelijknamige sigarettenmerk onder de aan dacht gebracht. Kan de firma Cartier ooit verbo den worden om zijn chique imago nog wat verder op te poetsen om dat het niet alleen horloges maar ook sigaretten op de markt brengt? Mag de Koninklijke Theodorus Niemeyer het North Sea Jazzfestival niet meer spons- eren omdat het bedrijf ook shag in zijn assortiment heeft? Kan een sigarettenfabriek verhinderd jworden een adressenbestand te kopen en tienduizenden jongeren een 'persoonlijke' brief te sturen? Een werkelijk totaal verbod op tabaksreclame zal nooit haalbaar zijn, is de overtuiging van niet al leen de tabaksindustrie, maar ook van de anti-rooklobby. „Je ziet nu al dat een bedrijf als Mal- boro veel werk maakt van direct mail-campagnes onder jongeren die uitgenodigd worden om mee to doen aan een prijsvraag waar bij ze een reis naar Marlboro- country kunnen winnen. En je kunt natuurlijk niemand verbie- I den om een ander een brief te stu- ren aldus directeur B. de Blij jran de Stichting Volksgezond heid en Rokén (Stivoro). Wear niet-rokersorganisaties als Stivoro spreken over een 'belang- njke stap voorwaarts', uit de Ne- I derlandse tabakindustrie zijn diepe teleurstelling' over het overigens zeer moeizaam tot j stand gekomen Europese ak- r°?rf In Nederland heeft de ta ksindustrie in een convenant met de overheid afgesproken zich J opener beweging terughou dend op te stellen in reclame-ui- fflgen, vooral op plaatsen waar veel jongeren komen. Al geruime 'Ju is er op de Nederlandse telev isie om die reden geen tabaksre- I ame meer te zien en sinds vorig laar galoppeert de Marlboro -man heid van de Tweede Kamer en nu ook de Europese ministerraad nog niet ver genoeg. De EU-lan- den krijgen drie jaar de tijd om de nieuwe Europese richtlijn om te zetten in nationale wetgeving: Vervolgens is er een jaar respijt voor tabaksreclame in dagbladen en tijdschriften. Nog een jaar la ter moet ook sponsoring en indi recte reclame verdwijnen. Een uitzondering wordt gemaakt voor 'mondiale evenementen' zoals het Formule I-circuit dat tot uiterlijk 1 oktober 2006 de tijd krijgt om naar nieuwe sponsors om te zien. Voor- en tegenstanders van de ta baksreclame zijn tot op het bot verdeeld over het effect dat het verbod zal hebben. Volgens de in dustrie is er geen samenhang tus sen het aantal rokers en de hoe veelheid reclame. De anti-rokers wijzen erop dat jongeren juist wel bevattelijk zijn voor het posi tieve imago dat tabaksreclame uitstraalt. (ADVERTENTIES) Herrie Pelri-Strasse If - CH-4051 Basel Tal. 00 41/41 279 92 «O Fax 00 41/61 279 92 <1 De 84-jarige Alfred Van Roy controleert nog vrijwel elke dag hoe het met de smaak en kwaliteit van de Palm staat. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP DE Palm-brouwerij viert dit jaar haar 250- jarig bestaan. Deze maand worden de festi viteiten afgesloten met de verkoop van het ein- dej aarsbier Dobbel Palm, voor de gelegen heid in een nieuw jasje gestoken. De 84-jarige eigenaar Alfred Van Roy houdt nog dagelijks het reilen en zeilen van het bloeiende familiebe drijf in de gaten. Door Paul Verlinden Steenhuffel - Vrijwel elke och tend is Alfred Van Roy om ne gen uur aanwezig op zijn kan toor bij de Palm-brouwerij in het Belgische Steenhuffel. De 84-jarige eigenaar van de brou werij heeft de dagelijks leiding van het bedrijf al jaren geleden overgedragen aan zijn neef Jan Toye. Maar nog steeds bekijkt hij de facturen, laat zich infor meren over de gang van zaken en gaat om twaalf uur 's mid dags samen met de 'meester- keurders' de Palm van die dag proeven. „Proeven is een yak," zegt Van Roy, die zelf al in de jaren der tig naar de brouwerij school in Brussel ging. „We proeven de Palm in verschillende stadia van het brouwproces. Zo hou den we kwaliteit en smaak con stant in de gaten." De constante kwaliteit is vol gens Van Roy een van de rede nen dat Palm in België en Ne derland de onbetwiste markt leider is in het segment 'special beiges': amberkleurig bier' met vijf procent alcohol maar voller van smaak en rijker van volume dan pils. In België had Palm vorig jaar 69 procent van de markt voor 'spe cial beiges' in handen en 14 proeent van alle speciale bieren (waaronder ook trappist-, ab dij- en witbieren). In Nederland zijn die percentages respectie velijk 76 en 17 procent. De grootste concurrent van Palm in het segment 'special beiges' is Koninck dat ongeveer een kwart van het volume van Palm draait. Zoals de meeste brouwers leunt Palm op een lange traditie. Dit jaar bestaat de brouwerij 250 jaar. Het feestjaar wprdt nu af gesloten met de verkoop van Dobbel Palm, voor de gelegen heid in een nieuw jasje gesto ken. Dit bier (iets meer alcohol, meer aroma), dat alleen de laat ste weken van het jaar te koop is, werd in 1947 geïntroduceerd en is nu met z'n vijftig jaar zelf ook jubilaris. Het 250-jarige bestaan wordt gestoeld op het feit dat het eer ste officiële teken van brouwac- tiviteiten in Steenhuffel uit 1747 stamt. Er waren toen di verse brouwerijen in het dorpje, dat tussen Antwerpen en Brus sel ligt. Een van die brouwe rijen was De Hoorn. Bij dit be drijf kwam in het begin van de ze eeuw Arthur Van Roy (vader van Alfred) aan het roer te staan. Hij bouwde het bedrijf verder uit. Tot aan de eeuwwisseling werd in België uitsluitend bier van hoge gisting gebrouwen. Pas in de jaren daarna gingen als ge volg van industrialisatie en massaproductie de pilsbieren de markt veroveren, maar Art hur Van Roy bleef trouw aan de hoge gistingsbieren. Om de ver koop te bevorderen, besloot hij in 1929 het bier een merknaam te geven: 'Speciale Palm'. Alfred van Roy was toen zes tien: „Ik vond het geen bijzon dere naam. Maar nu moet ik zeggen dat het een uitstekende keus was. Palm is kort en krachtig en bovendien tweeta lig." De Speciale Palm steeg lang zaam maar zeker aan populari teit in Vlaanderen. Maar het groeitempo werd vertraagd, omdat in die tijd de speciale bieren werden overvleugeld door pils. In 1952, toen Arthur van Roy stierf en Alfred de ta ken overnam, maakten de bie ren van hoge gisting nog maar tien procent van de markt in België uit. Pas eind jaren zestig steeg het aandeel weer gestaag tot nu 31 procent. Alfred Van Roy kan zich nog goed herinneren dat het bedrijf in de jaren dertig tienduizend hectoliter per jaar brouwde. „We hadden toen zeven knech ten. Nu werken hier 270 mensen en brouwen we achthonderd duizend hectoliter per jaar." Van die achthonderdduizend hectoliter wordt inmiddels een vierde in Nederland verkocht. Palm heeft optimaal geprofi teerd van de sterke groei die de Belgische bieren de afgelopen tien jaar in Nederland hebben doorgemaakt. Voor 1989 werd Palm slechts mondjesmaat via een importeur uit Hulst op de Nederlandse markt verkocht. Maar toen Palm acht jaar gele den zelf met verkoop begon, eerst vanuit Etten-Leur en later vanuit Raamsdonksveer, ging de curve snel omhoog. De markt voor speciale bieren blijft groeien in Nederland (vo rig jaar steeg het aandeel naar 8 procent), terwijl het totale bier- verbruik daalt. Palm ziet nog veel kansen in met name het noorden van Nederland, want het amberkleurige bier is vooral populair in het zuiden (en daar wordt weer het meeste succes in Breda en omgeving geboekt). De Nederlandse brouwers die hun pilsVerkopen zien dalen, proberen het zelf sinds enkele jaren ook met speciale bieren. Zo zijn er in het segment van Palm bieren gekomen als Grolseh Amber, Moreeke (Ba varia) en Lieve (Interbrew). Geen van die merken heeft ech ter de positie van Palm kunnen bedreigen. Interbrew heeft met Lieve zelfs eieren voor zijn geld gekozen. De eigenaar van Oranjeboom en Dommelsch wilde twee jaar ge leden het contract opzeggen dat met de Steenhuffelse brouwer was gesloten voor levering van Palm aan een groot aantal Ne derlandse cafés. Het kwam er op neer dat Palm plaats moest maken voor Lieve. Palm vocht de opzegging met succes aan. Niet veel later besloot Inter brew (mede gedwongen door de consument die Palm trouw bleef) Lieve anders te positio neren door de smaak aan te passen en het alcoholvolume te verhogen. Ook in België is Palm in zijn ei gen segment heer en meester. Inmiddels is Palm, dat vooral in Vlaanderen populair is, ook de Waalse markt aan het verken nen. „Daar verwachten we veel van. En we zijn ook in Frank rijk actief," zegt Van Roy. De Steenhuffels brouwerij heeft bovendien meer pijlen op haar boog. Zo zijn Alfred Van Roy en zijn familie voor de helft eigenaar van Steendonk (wit bier), maakt men Bock-pils en heeft Palm een brouwerij in Po len gekocht. Maar de hoofdmoot blijft Palm, en daar zit zowel in eigen land als in het buitenland nog de no dige groei in. Vandaar ook dat Van Roy er niet over peinst de zelfstandigheid van het bloeiende bedrijf op te geven. „Ik hoop nog mee te maken dat we over een paar jaar een mil joen hectoliter Palm maken," aldus Van Roy. °°k niet meer op zijn paard over ,.e w'l)e doek in de bioscoop. Iaar die terughoudendheid gaat - anti-rooklobby, een meerder- PERSOONLIJKE ONTWIKKELING EN INZETBAARHEID Vöor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, bel voor informatie: 040 245 72 20, ir W.H.M. van Lange of 076 565 65 09, ir C. Pannevis Van een verslaggever Weert - Onderhandelingen over een sociaal plan bij de fusie tus sen energiebedrijven Pnem in Noord-Brabant en Mega Lim burg zijn vastgelopen. Dat hebben de vakbonden giste ren bekend gemaakt. De bonden willen de garantie dat er tot 2003 geen gedwongen ontslagen val len. De energiemaatschappijen willen die niet geven. Ter bescherming van de werkne mers is er een landelijke afspraak dat er tot 1 januari 2000 geen ge dwongen ontslagen vallen bij de energiebedrijven. De vakbonden willen verder gaan. „Als de aandeelhouders op lange termijn een dividendgaran tie hebben, dan willen wij op lan gere termijn een werkgelegen- heidsgarantie." De directies van de bedrijven vrezen dat een extra garantie de concurrentiepositie van de nieu we groep zal aantasten. ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 kunnen worden over de vrbag wie opdraait voor de vervolgschade, indien zich bij de eeuwwisseling toch computerstoringen gaan voordoen. „Het gaat vaak om oude computertalen, waarbij je gemakke lijk dingen over het hoofd kunt zien. Dat heeft ge volgen voor vliegtuigen waarmee wat mis kan gaan, treinen die stil komen te staan en 'uitkeringen die niet meer uitbetaald worden," aldus Risseeuw. Getronics eiste dat de Nederlandse staat voor die schade zou opdraaien, net als de verkoper van een bedrijfsterrein verantwoordelijk blijft voor milieu schade die pas na de verkoop wordt ontdekt. Den Oudsten zoekt honderd medewerkers Woerden - Bussenbouwer Den Oudsten uit Woerden start bin nenkort een wervingscampagne voor honderd nieuwe medewer kers. De onderneming, in 1993 ternauwernood gered van de on dergang, zoekt vooral metaalbewerkers en monteurs. De perso- neeluitbreiding houdt verband met de groei van het aantal or ders. Momenteel biedt Den Oudsten werk aan een kleine driehon derd mensen. Gezamenlijk produceren zij dit jaar zo'n tweehon derd stads- en streekbussen. Volgend jaar rollen naar verwach ting driehonderd bussen van de band. Banenmachine VS draait op volle toeren Washington - Het aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten, exclusief de landbouw, is in november onverwacht sterk toegeno men met 404.000. Daardoor daalde het percentage werklozen on der de Amerikaanse beroepsbevolking van 4,7 tot 4,6, het laagste peil sinds oktober 1973. De banengroei in november was de sterk ste sinds februari van het afgelopen jaar. Eén loket voor werkloze bouwvakker Zoetermeer - Bouwvakkers die werkloos raken hoeven zich niet meer tot twee loketten te wenden om een uitkering te krijgen. Voor deze groep komt er één loket, waar zowel de uitkeringsin stantie als het arbeidsbureau de administratie regelt. Het is al ja ren de bedoeling om de zogeheten één-loket-gedachte in te voeren Voor alle sectoren, maar tot nu toe heeft dat slechts studiecom missies opgeleverd. Naar verwachting is het één-loket-systeem op zijn vroegst in het jaar 2000 ingevoerd. Interpolis betaalt 19 miljoen terug Tilburg - Verzekeraar Interpolis heeft deze week een bedrag van bijna negentien miljoen gulden premie terugbetaald aan een groot aantal van de bij het concern verzekerde boeren en tuin ders. De ruim 33.000 agrariërs die hiervoor in aanmerking zijn gekomen, hebben dit bedrag ontvangen in de vorm van een zoge heten pakketkorting. Bovendien kunnen zij het eerste kwartaal van 1998 nog een extra pakketkorting van zo'n 4,5 miljoen gulden tegemoet zien. Daardoor kan de totale premieteruggave over 1997 oplopen tot ruim 23 miljoen gulden. Malaise Hongkong eist eerste slachtoffer Hongkong - De economische tegenslag in Azië gaat niet voorbij aan Hongkong. De malaise op de markt voor onroerend goed heeft een eerste slachtoffer geëist. Goodfortune Realty is geen groot makelaarskantoor, maar volgens ingewijden is het het eer ste in een lange rij faillissementen in de branche. De 240 werkne mers van de 23 filialen van Goodfortune Realty staan op straat. Nog veel meer collega's dreigen werkloos te worden. Volgens de lokale vereniging van makelaars zal 30 procent van de 25.000 ma kelaarskantoren die Hongkong rijk is, de komende maanden de deuren moeten sluiten. Beleggingen passeren grens biljoen gulden Voorburg - Institutionele beleggers zagen de waarde van hun ge zamenlijke beleggingen in het derde kwartaal de grens van 1 bil joen gulden (een 1 met twaalf nullen) overschrijden. De beleggin gen van de pensioenfondsen en de zeven grootste verzekeraars waren eind oktober 1011 miljard gulden waard.De pensioenfond sen hebben tweederde van dat bedrag in handen, de verzekeraars de rest. In het derde kwartaal namen de beleggingen met 2,7 pro cent of 26,8 miljard gulden in waarde toe. Reisorganisator in financiële nood Nieuwveen - Reisorganisatie Mobiplan in Nieuwveen kan haar financiële verplichtingen niet meer nakomen. De Stichting Ga rantiefonds Reisgelden (SGR) vergoedt de schade aan degenen die een reis bij Mobiplan hebben geboekt. Hoeveel dat er zijn, is nog niet bekend. Reisbureau MIT-reizen heeft het bedrijf overge- Amsterdam (anp) - De rechter-commissaris in Amsterdam heeft het voorarrest van F.V., tot voor kort NIB Securities-directeur, verlengd met drie dagen. V. is op 1 december aangehouden. Het Amsterdamse parket start een uitleveringsprocedure voor een aantal stukken uit het archief van de in Zwitserland woonachtige ver dachte D. de G. Diens voorarrest is opgeschort. Justitie zegt optimis tisch te zijn over de snelheid waarmee de Zwitserse autoriteiten de stukken zullen vrijgeven. De G. had donderdag nog gezegd dat daar zeker een jaar procederen voor nodig zou zijn. „Dat valt wel mee," al dus een woordvoerster van het OM. Officier van justitie H. de Graaff, die inmiddels uit Zwitserland is te ruggekeerd met een hoeveelheid stukken over de beursfraude, zegt volgens zijn woordvoerster tevreden te zijn. „Het ziet er mooi uit. Het zijn echt heel veel stukken. Hij ziet zeker aanknopingspunten." Het is zeer waarschijnlijk dat nader onderzoek van de papieren tot nieuwe aanhoudingen zal leiden. Van onze verslaggever Breda/Rotterdam - Het aantal dodelijke bedrijfsongevallen in Zuidwest-Nederland is in het afgelopen jaar opzienbarend toe genomen. In de eerste elf maanden van 1997 hebben 37 mensen op hun werkplek het leven verloren. In heel 1996 vielen er 28 doden te betreuren. Dat blijkt uit de jongste overzich ten van de Arbeidsinspectie. Die laten een stijging van een slordige dertig procent zien, terwijl 1997 nog vijf werkweken te gaan heeft. Hoofdinspecteur S. Verbeek van de Arbeidsinspectie Regio Zuid- West spreekt van een 'opmerkelij ke stijging' die tot 'zorg' stemt. Verbeek verklaart de stijgende curve uit de toegenomen bedrij vigheid in zijn werkgebied als ge volg van 's lands florerende eco nomie. De Regio Zuid-West omvat behal ve West-Brabant en Zeeland ook de Rijnmond. Dit haven- en in dustriegebied, dat bovendien rijk is aan bouwplaatsen, scoort de meeste fatale bedrijfsongevallen. Veel West-Brabanders en Zeeuw en zijn voor hun werkgelegenheid op dit gebied aangewezen. Verbeek kan de exacte cijfers voor de drie deelgebieden echter niet verder uitsplitsen. „Eind vol gend jaar zullen we dat wel kun nen. Wij zij net bezig daarvoor nieuwe automatisering door te voeren." Van onze correspondent Parijs - Renault-topman Louis Schweitzer is niet blij met de komst naar Frankrijk van de Ja panse autoconstructeur Toyota. „Iedereen is nu gelukkig met de 4000 banen die worden gescha pen, maar elders zullen banen verloren gaan". Wat de Renault- topman hardop zegt, wordt ge fluisterd in de wandelgangen bij de andere Franse autofabrikant, Peugeot/Citroën. Toyota is een levensgevaarlijke bedreiging voor de Franse auto-industrig vinden de fabrikanten.

de Stem | 1997 | | pagina 7