Irak staakt olie-export Spielberg pookt racisme-kwestie op Spitaels wist wel van geheime rekening af Israëlische soldaten schieten op Palestijnen Ierse premier is bereid Ulster op te geven mobiele ;1 te duur' Mogelijk besmet Brits bloed uitgevoerd naar tientallen landen DESTEM Iland KORT 5,75o/o STAATSLENING 1996 PER 15 SEPTEMBER 2002 IMENTAAR BUITENLAND A5 [niet [t over Gulfstream van 14 procent pepernoten Olie-voor-voedsel inefficiënt Politiechef van zaak-Pandy moet werk neerleggen BUITENLAND KORT 121 landen ondertekenen mijnen-verdrag Regen zegen voor branden Australië Voor massamoordenaar 2410 jaar cel VS eisen vrijlating 'spion' Parijs hield goud nazi-slachtoffers Turkse offensief tegen Koerden Jazzpianist Eugen Cicero overleden Colombia opent gevangenissen VERVOLGUITGIFTE 1BER 1997 A4 Ëalm en Vermeend komen !21eeeuwen premier Kok loven een tipje van de slui- ahoog: de ecotax stijgt, leden werd de energiebe lt de staat drie en een hal- drag hoger: elf cent. In de meer te worden. De op- ï,4 miljard omhoog. En die fikomens. an de ecotax, want de eer- vrij. Maar mocht de ecotax lp van de lager betaalden ld om tot energiebesparing lijk. Er is pas een jaarafreke- |eel te vroeg. De WD blijft zijn ervan overtuigd dat jnduidelijk is hoe het precies ^ikomenspolitiek. Inkomens- via een omweg te voeren |lijkheid dient te komen, dan ode waarin er verkiezingen Iwaar hij met zijn stem voor t leidt tot discussievervuiling. I I ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 lek en Lektuur Centrum 1 de verspreiding van een ps en artikelen uit Neder- resident van de rechtbank bond NVJ, de Vereniging Ids Uigeversverbond NTJV J om toestemming voor de len dus evenmin afspraken Kans Warren daarom zelfs loOO gulden toegekend. foto anp .1 nog voor het kerstreces een lig van de Koninklijke Land- li hoge militairen wordt ge- Meuws doordat VVD-staatsse- fnsie en premier Kok ermee len Egypte. imer gisteren per brief duide In de zakenjet eind 1995 geen met de keuzeheren van de Jop de huizenmarkt is voor de I keer op rij een korting op hun leven zij 14 procent korting op lportaktes. [s de vele huizen en hypotheken rijzen zouden de notarissen bo- Jnkomen uitkomen. „Dat moest ■voerder P. de Vos van de Ko- Jtie (KNB). Jarig jongetje uit Enschede aan- ld op straat een 11-jarig meisje [stoken. De aanleiding was een liep met een vriendinnetje over i passanten. Ook de twee jon- Lernoten af te staan ontstond er 1 trok een mes en stak het 11-ja- l zich in het ziekenhuis laten be- Guy Spitaels Brussel (anp) - De vroegere leiding van de Waalse socia listen (PS) heeft wel weet ge had van een geheime bankre kening in Luxemburg. Ex-partijvoorzitter Guy Spitaels zegt nu spijt te hebben van zijn goedkeuring aan de opening van zo'n rekening, waarop vermoede lijk smeergeld van de Franse vliegtuigbouwer Dassault is te rechtgekomen. Spitaels ontkende eerder het bestaan van een derge lijke rekening. Justitie in België bereidt een strafzaak voor tegen Spitaels. Hij zal zo goed als zeker volgend jaar terecht moeten staan. Binnenkort moet het Waals regionaal parle ment zijn politieke onschend baarheid opheffen. Aan de voora vond van de discussie daarover wilde Spitaels zijn onschuld nog maals benadrukken. Hij heeft alleen weet gehad van het openen van een Luxemburgse rekening in 1989. Aan corruptie heeft hij zich nooit schuldig ge maakt, zo stelde hij gisteren op een persconferentie. De bewuste rekening werd geopend om een deel van het PS-kapitaal te ont trekken aan een nieuw controle systeem. Die controle was weer het gevolg van de invoering-van een wet op de partijfinanciering. Spitaels zegt dat hij zijn opvolger en huidig PS-voorzitter Busquin nooit van de rekening op de hoogte heeft gebracht. Dassault zou in 1989 enkele mil joenen guldens smeergeld hebben betaald in ruil voor de order om de Belgische straaljagervloot te modereniseren. Een voormalig medewerker van Spitaels heeft daarover belastende verklarin gen afgelegd. Het Franse concern kreeg de order begin jaren negen tig, toen de socialist Coëme net was benoemd tot minister van Defensie. Hij zou direct na het kabinetsbe sluit persoonlijk met Serge Das sault hebben gebeld. Donderdag besloot het Belgisch parlement in verband met deze zaak de onschendbaarheid van de oud-bewindsman op te heffen. Vorig jaar verloor Coëme al zijn Kamerzetel en kiesrecht na een veroordeling in een fraudezaak rond opinie-onderzoeken. Bagdad (rtr/afp) - Irak heeft besloten de olie-export op te schorten, totdat de Verenigde Naties ervoor zorgen dat de olie-voor-voedselregeling beter werkt. Gisteravond lagen de pompen die de Iraakse olie naar Turkije moeten bren gen, stil. Bagdad klaagt dat Verenigde Na- ;ies nog geen plan hebben opge teld voor de verspreiding van tulpgoederen als gevolg van .merikaans en Brits verzet. Vol- ens een zegsman van het minis- Tie van Buitenlandse Zaken acht Irak nog steeds op de hulp het van de olie-opbrengsten jn het afgelopen halfjaar mocht hpen. pi-functionarissen erkennen ij. het olie-voor-voedselplan ee:ht werkt. Het is inefficiënt en Inreden grote vertragingen op. ragens hulporganisaties krijgen celjeren onder de vijf jaar nog m(,ds niet genoeg te eten. ,.et de maatregel hoopt Irak Brussel (anp) - De leider van het onderzoek in de moord zaak rondom de Hongaarse dominee Andras Pandy in Brussel moet zijn werk neer leggen. Justitie vraagt hem te stoppen om de juridische af handeling van de zaak niet in gevaar te brengen. Door deel name aan een televisiedebat zou politiecommissaris Mon sieur namelijk zijn te beschul digen van schending van het onderzoeksgeheim. Commissaris Monsieur van de ge rechtelijke politie van Brussel zei afgelopen zondag voor de Fran stalige televisie dat de dochter van Pandy de zaak in beweging heeft gebracht. Ook zei hij te ho pen op een spoedige bekentenis van vader Andras Pandy, om de zaak snel tot een besluit te bren gen. Volgens Pandy's advocaten heeft Monsieur daarmee het onder zoeksgeheim geschonden of zijn partijdigheid getoond. Daardoor zouden zij hem kunnen wraken hij een eventueel proces, wat alle bewijslast in gevaar zou kunnen brengen. Om dezelfde reden woest onderzoeksrechter Conne- rotte vorig jaar zijn werk neer- I 'eggen in de zaak-Dutroux. druk uit te oefenen op de VN- Veiligheidsraad. Die besloot juist donderdag de regeling voor Irak, die gisteren zou aflopen, met zes maanden te verlengen. Zodoende mag het land opnieuw in een pe riode van zes maanden voor twee miljard dollar olie verkopen. De opbrengst daarvan moet voor een deel worden gebruikt om voedsel en medicijnen te kopen. Een ander deel wordt gereser veerd om vergoedingen te beta len aan landen die schade hebben geleden door de Iraakse bezet ting van Koeweit. Een besluit over een mogelijke verruiming van de regeling, waarbij Bagdad meer olie zou mogen verkopen, werd echter uitgesteld. De vijftien leden wil len eerst wachten op een verslag van secretaris-generaal Kofi An nan over de situatie in het Golf- gebied. Dat wordt op 30 januari verwacht. Mogelijk hoopt Bagdad met het opschorten van de olie-export de bestaande meningsverschillen tussen de leden van V-raad ver der uit te buiten. Zo kwam ook de beslissing van donderdag, over de voorwaarden van verlen ging van de olie-voor-voedselre geling, weer niet zonder slag of stoot tot stand. Met name Frankrijk en Rusland pleitten voor een soepeler hou ding en vonden daarmee de Vere nigde Staten en Groot-Brittannië tegenover zich. Juist de twee eerstgenoemde landen zullen zich naar verwachting gevoelig tonen voor de jongste Machten uit Bagdad. De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteravond de Iraakse beslissing om de olie-exporten op te schorten bekritiseerd. „Ik ben er zeker van dat hij vandaag zijn motieven en zijn ware beweegre denen heeft prijsgegeven," aldus Clinton. „Opnieuw heeft hij be wezen dat hij voor het lijden van zijn volk verantwoordelijk is." Volgens Clinton wil Saddam Hussein met het besluit de senti menten van de internationale ge meenschap bespelen, „zelfs als hij daarvoor onschuldige Mnde- ren moet laten sterven. Zijn doel is te kunnen doorgaan met zijn programma voor massavernieti gingswapens," aldus Clinton. Een Israëlische soldaat richt zijn geweer op een Palestijnse cameraman. Een andere cameraman, werkend voor het Amerikaanse persbureau AP, werd later in zijn hand geschoten. foto reuter Rafah/Parijs (ap) - Israëli sche soldaten hebben giste ren geschoten op stenen gooiende Palestijnse beto gers in de Gazastrook. Vijf mensen raakten door kogels gewond, onder wie een ca meraman van Associated Press. Twee anderen, onder wie een jongen van drie, moesten wor den behandeld wegens inade ming van traangas, aldus een woordvoerder van het Nasser- ziekenhuis in Khan Younis. De confrontatie had plaats aan de rand van het vluchtelingen kamp Rafah. Demonstranten gooiden stenen naar de Israëli sche soldaten, die een wacht post op een heuvel aan de grens met Egypte bemanden. Volgens de betogers wil Israël een stuk grond op de top van de heuvel nabij een Israëlische nederzet ting confisqueren. Journalisten ter plekke, oogge tuigen en artsen zeiden dat de militairen met scherp hadden geschoten op de demonstranten. Het leger zei echter dat er rub berkogels waren gebruikt, waarmee het leger doorgaans Palestijnse demonstranten uit eenjaagt. De Israëlische premier Benja min Netanyahu heeft gisteren aan het begin van een twee daags bezoek aan Frankrijk ge zegd, dat Israël vrede met de Palestijnen wil bereiken, maar dat voor Europa geen grote rol is weggelegd in het vredespro ces. Na een ontmoeting met pre mier Lionel Jospin had Neta nyahu in Parijs een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Made leine Albright. Albright drong er bij hem op aan om aan te ge ven hoe groot het gebied op de westelijke Jordaanoever is, dat Israël op korte termijn aan de Palestijnen zou willen overdra gen. Netanyahu zei na afloop van het twee uur durende ge sprek dat hij geen kaarten had gegeven of percentages had ge noemd. Netanyahu zei dat Is raël de Palestijnen vijf maanden de tijd wil geven om de basis te leggen voor een verdere over dracht van bezet gebied. Hij zei dat de Palestijnen in die vijf maanden aan hun verplichtin gen kunnen voldoen, vooral op het gebied van veiligheid, om er zeker van te zijn dat het gebied dat we verder overdragen, geen basis wordt voor extra terroris me. Israël eist dat de Palestijnse Autoriteit, het bestuur over de Palestijnse gebieden, eerst de extremisten aanpakt, voordat het zelf concessies doet. Londen (afp) - Ierland is bereid zijn traditionele aanspraken op Noord-Ierland op te geven. Dit heeft de Ierse premier Bertie Ahern gezegd in een gisteren ge publiceerd vraaggesprek met de Financial Times. Ierland eist sinds de deling van het eiland in 1921, toen het zui delijke deel onafhankelijk werd, de souvereiniteit over Ulster op. De regering in Dublin is bereid het recht van de inwoners van Ulster te aanvaarden om zelf te bepalen wat ze willen. Maar Ier land zal nooit de Britse soeverei niteit over het gebied accepte ren, zei Ahern tegen het Britse blad. De Ierse premier zei dat er feno menale vooruitgang is geboekt, lelieh Meijling (Defensie) houdt [plaatsing van de luchtmobie roningen veel te duur is. Een a lolgens de staatssecretaris nau- Uit berekeningen van GmelkJ blijkt dat het Grontmij-plan werkelijkheid 770 miljoen kos Daarmee bedraagt het vers met de laagste berekeningen Haskoning nog maar 66 nul] gulden. „Het verschil is du Meiner dan het op het eerste gl zicht lijkt", schrijft Gmelich aan de Kamer. Het plan van Grontm J is voor de staatssecretaris g reële optie'. Gmelich erkent wellsw?aL.tóe verhuizing van de brigade winst voor de natuur oplevert, maar vindt dat niet opveeg gen de uiteindelijke kos ei wijst er bovendien op ..-w voor Defensie nog moerig wordt om personeel te we van de brigade naar de omgev Oude Pekela en Finsterwolde m Oost-Groningen verkast. Door Bert Ummelen Washington - Het rumoer is er eerder dan de film. Steven Spielbergs 'Amistad' arri veert volgende week pas in de Amerikaanse bioscopen, maar aan controverse en voorspellingen over de uit werking die de roulatie zal hebben, geen gebrek. Het onderwerp is er naar: de op stand, in 1839, van slaven aan toord van het Spaanse schip Amistad', een cruciaal en met emotie geladen moment in de ge schiedenis van zwart Amerika. Niet alleen in Hollywood trekt het instituut van de slavernij nieuwe belangstelling. Afgelo pen zomer ging een initiatief in het Congres voor een nationaal excuus aan de zwarte gemeen schap in een golf van protest ten onder. Een volgende bron van tweespalt is de kwestie of open- nee gebouwen die de namen van slavenhouders dragen, niet herdoopt moeten worden. Het 20u een heel karwei zijn, waarin onvermijdelijk ook vader des va- Uands George Washington de witkwast te maken zou hijgen. Honderddertig jaar na de af- affing van de slavernij bran- en de sporen ervan op Ameri- as ziel. En Spielberg biedt geen balsem. Zijn film - daar zijn de critici die hem al konden zien, het over eens - bevat de meest geselende beelden over de praktijk van de slavenhandel, die ooit op het witte doek zijn vastgelegd. Benedendeks van de 'Amistad', koersend van Afrika naar de Nieuwe Were rA beman ning, de vriend van de onver schilligheid. Insinuaties President Clinton heeft verbete ring van de betrekkingen tussen de rassen tot een prioriteit voor zijn tweede ambtstermijn ver klaard. Maar hij vindt een natie tegenover zich, die de voortdu rende insinuaties van 'heden daags racisme' beu is. Positieve discriminatie als methode om minderheden in onderwijs en ar- beidswereld meer kansen te ge ven, staat op de tocht. Vorige maand blokkeerden de Republi keinen de benoeming van Clin tons kandidaat voor de hoogste nationale post op het gebied van de burgerrechten, omdat hij een voorstander van positieve discri minatie is. In Alabama wappert de vlag van de Confederatie - voor zwart Amerika symbool van blanke superioriteitswaan - weer op het capitool. En over Denver, dat pronkt met zijn open en moderne geest, is dezer dagen een donkere wolk van ra cistische skinhead-terceur ko men te hangen. Veel van de opstekende wind rond Spielbergs project herin nert aan de dicussies in Duits land, midden jaren zeventig, over de tv-serie 'Holocaust'. Amerika is nooit in het reine ge komen met de slavernij, beweert bijvoorbeeld politicus en bur gerrechtenactivist Jesse Jacks on. „Een gat in Amerika's ziel," noemt hij de slavernij. Zou Hol lywood kunnen, wat historici en leraren niet voor elkaar hebben gekregen? Dat gat dichten? In het geval van de Holocaust-serie op de Duitse tv had het daar in derdaad veel van weg. Uittentreure Maar niet iedereen in de Afro- Amerikaanse gemeenschap denkt er zo over als Jackson. „Boren we het gat niet zelf?," vraagt Robert Woodson, één van Amerika's op de voorgrond tre dende zwarte conservatieven, zich af. „Je wint niet door voort durend aan je verwondingen te denken." Wat valt er te leren wat niet al uittentreure verteld is?, aldus Woodson. Uittentreure? In het gemiddelde high school leerplan Amerikaanse geschiedenis is om en nabij een week uitgetrokken voor de Burgeroorlog en de sla vernij - vijf lessen van elk 45 mi nuten. Laat in twee van die les sen de slavernij echt centraal staan; dat betekent dat de ge middelde Amerikaan gedurende anderhalf uur van zijn leven ge confronteerd is met dit ellendige hoofdstuk van zijn nationale ge schiedenis. In een cultuur, waar boek en le raar als bron van kennis over het verleden zijn verdrongen door de massamedia, doet het ertoe wat die te bieden hebben. En van een verwerking van het verleden, zo als de Duitse omroep die met spreekwoordelijke grondigheid heeft aangepakt, is in de VS nooit sprake geweest. Het is al meer dan twintig jaar geleden dat de mini-serie 'Roots' op de Amerikaanse tv was te zien; de eerste en de laatste poging om, voor een massapubliek, de ab stractie van de slavernij in te vullen met navoelbaar lijden. De Duitse ervaring is dat hon derden historisch en educatief verantwoorde programma's over de Endlösung der Judenfrage niet opwogen tegen het talent van Hollywoods goden om be trokkenheid en medeleven te creëren. 'Een tv-serie leert een volk rouwen', kopte destijds een Duitse krant over de serie 'Holo caust'. Zou Spielbergs 'Amistad' met betrekking tot de Ameri kaanse geschiedenis een zelfde effect kunnen sorteren? Lijdzaamheid Net als in het geval van 'Schind- lers list', zijn epos over de Holo caust, heeft Spielberg een ge schiedenis gekozen, die het mo gelijk maakt zowel de barbarij van de slavenhandel te schilde ren als de meest simpele sche ma's erover te doorbreken. Zoals Schindler de goede nazi is, zo fi gureert in 'Amistad' ex-presi dent John Quincy Adams (Anthony Hopkins) als de goede blanke. Tegelijk valt Spielberg met zijn film de voorstelling van algehele zwarte lijdzaamheid in de periode van de slavernij aan. De historische feiten: aan boord van het Spaanse schip 'Amistad', met 53 slaven aan boord op weg van Afrika naar Amerika, breekt voor de kust van Cuba een op stand uit. De slaven, onder aan voering van Joseph Cinqué, do den de bemanning op twee kop pen na en worden vervolgens door de Amerikaanse marine ge vangen genomen. Het incident wordt een cause célèbre voor de abolitionisten, de tegenstanders van de slavernij. Voor het Op perste Gerechtshof voert oud president Adams het pleit voor de slaven-opstandelingen en hij wint. Kwade pier Hier en daar wordt de geschie denis door Spielberg meegeno men op de wieken van zijn ver beelding (Adams voerde in wer kelijkheid een puur juridisch en in 't geheel geen ethisch betoog), over 't algemeen blijft de film dichtbij de geschiedschrijving. Of de regisseur zich bij zijn keu ze van thema's als Schindlers lijst en de opstand aan boord van de 'Amistad' door didactische motieven laat leiden, is de vraag. Misschien wel, misschien niet. Het voordeel van de methode is in elk geval dat de deur van het morele verwijt half open blijft staan. Je bent als Duitser, respectieve lijk blanke, niet automatisch de kwade pier. En wie zich niet au tomatisch de kwade pier voelt, is eerder bereid van de geschiede nis te leren. Ottawa - Het verdrag tegen anti-persOonsmijnen is in de Cana dese hoofdstad Ottawa werkelijkheid geworden. In totaal hebben 121 landen het akkoord ondertekend. Zodra veertig onderteken aars het verdrag ratificeren, wordt het van kracht. Maar de grote militaire naties Rusland, China en de VS weigerden te tekenen, net als de meeste landen in het Midden-Oosten. Er is inmiddels een miljard gulden toegezegd voor het ruimen van mijnen en voor medische hulp aan de slachtoffers. Er liggen nog tussen de 60 en 100 miljoen mijnen, verspreid over 69 landen. Sydney - Onverwacht koel weer met regen heeft gisteren voor enige verlichting gezorgd bij de bestrijding van de branden in de Australische provincie New South Wales. In de hele provincie zijn 6.500 brandweerlieden in touw zijn om 180 vuurhaarden te blussen. Eerder deze week zijn twee brandweerlieden omgeko men. In de zuidelijke buitenwijken van Sydney waren 38 huizen in de as gelegd. Pretoria - Een rechtbank in Pretoria heeft de gevaarlijkste crimi neel uit de Zuid-Afrikaanse geschiedenis gisteren veroordeeld tot 2410 jaar gevangenisstraf. De rechter wil met de hoge straf waarborgen dat de 33-jarige Moses Sithole de rest van zijn leven achter de tralies blijft. Sithole werd donderdag schuldig bevon den aan de moord op 37 jonge vrouwen en een kind. Hij heeft de moorden tussen 1987 en 1995 gepleegd. Bovendien moet hij de cel in voor veertig verkrachtingen en zes roofovervallen. Washington/Moskou - De Verenigde Staten hebben gisteravond de vrijlating geëist van Richard Bliss, de 29-jarige Amerikaan die eerder op de dag in Moskou in staat van beschuldiging werd ge steld wegens spionage. Washington waarschuwde voor zeer ern stige gevolgen voor de handelsbetrekkingen tussen beide landen, als Moskou de eis naast zich neerlegt. Bliss ontkent dat hij een spion is. Wel geeft de 29-jarige telefoontechnicus volgens de ge heime dienst FSB toe, dat hij de Russische wet heeft overtreden door te werken met een satellietontvanger die hij illegaal Rus land heeft binnengesmokkeld. Parijs - Frankrijk heeft na de oorlog tonnen goud en andere buit achtergehouden terwijl het wist dat de nazi's dit hadden geroofd van burgers en bedrijven. Dit meldde het blad Le Point vrijdag. De Franse overheid deed met opzet geen poging de rechtmatige eigenaars te achterhalen en gebruikte de opbrengst om de weder opbouw te financieren. Het blad zegt zich te baseren op docu menten uit de archieven van het ministerie van Financiën. Ankara - Het Turkse leger heeft gisteren een groot offensief ge lanceerd tegen Koerden in het noorden van Irak. De Turkse mi nister van Binnenlandse Zaken bevestigde gisteren dat ongeveer 20.000 militairen zijn ingezet in de strijd tegen de Koerdische Ar beiderspartij PKK. Duizenden pantservoertuigen en zware artil lerie passeerden de grens met Irak. De luchtmacht voerde onder tussen bombardementen uit op PKK-kampen. Ziirich - De bekende jazzpianist Eugen Cicero is gisteren op 57- jarige leeftijd overleden in Zürich. Dit heeft zijn vrouw beves tigd. De uit Roemenië afkomstige Cicero stond bekend als 'Mister golden hands' en maakte sinds de jaren zestig een internationale jazzcarrière door. Cicero kreeg vanaf zijn vierde jaar pianoles van zijn moeder en gaf op tienjarige leeftijd zijn eerste concerten voor de radio. Op 18-jarige leeftijd ging hij het jazz-pad op en vormde zijn eigen formatie. Na een succesvolle carrière in het oostblok liep het quintet tijdens een toernee in het westen over. Sao Paulo - Het Lagerhuis in Colombia heeft met overstelpende meerderheid een wetsontwerp aangenomen, waardoor de leiders van het Colombiaanse Cali kartel en 20 corrupte politici - wiens verkiezingscampagnes door hen zijn gefinancierd - binnen af zienbare tijd in vrijheid zullen worden gesteld. Officieel gaat het om doorstroming in het gevangeniswezen. Vooral kleine misda digers en overtreders dienen daarvan te gaan profiteren, maar daar vallen in Colombia ook vooraanstaande drugshandelaren en witteboordencriminelen onder. Alleen voor moordenaars, terro risten en ontvoerders hebben wetsopstellers een uitzondering ge maakt. sinds het begin van de meerpar- tijen onderhandelingen in Belf ast, waaraan ook Sinn Fein, de politieke arm van het verboden Iers Republikeinse Leger (IRA), deelneemt. De IRA riep op 20 ju li een staakt-het-vuren uit. Londen (afp) - Groot-Brittannië heeft mogelijk bloed besmet met de Ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJZ) van een slachtoffer van de runderziekte BSE uitgevoerd naar 46 landen. Dit heeft de krant Daily Mail gisteren bericht. Volgens de krant heeft Nieuw- Zeeland, dat door Londen op de hoogte was gesteld, onmiddellijk alle produkten teruggetrokken die van het bloed waren gemaakt en 120 mensen, die dit hadden ge kregen, op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van het Nieuw- Zeelandse ministerie van Volks gezondheid bevestigde dat de be treffende produkten een minieme hoeveelheid albumine bevatten, gemaakt uit de voorraad bloed waarvan een van de donoren la ter bleek te lijden aan de nieuwe variant van CJZ. Volgens de Britse autoriteiten bleken drie donoren zeker CJZ te hebben gehad en van een vierde wordt dit vermoed. Alle verdach ten bloedvoorraden zijn vernie tigd. Sinds BSE in 1986 werd ontdekt heeft de nieuwe variant van CJZ tot nu toe aan 22 mensen in Groot-Brittannië het leven ge kost. (ADVERTENTIE) inschrijving dagelijks, te beginnen op 8 december a.s. via banken en commissionairs; in veelvouden van 1.000,- nominaal koers uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen effectiet uitgaande varr de koers van 3 december 1997 (103,00) rendement bedraagt het effectief rendement van deze lening 5,02%; hieraan kunnen geen rechten worden ontleend rente jaarlijks op 15 september storting op 15 januari 1998 aflossing op 15 september 2002 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs schuldregister- ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen, inschrijvingen 1.000,- op reeds bestaande rekeningen nadere bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot inlichtingen het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00

de Stem | 1997 | | pagina 5