Kok: 'Vooral Rotterdam van belang' Irak olie-i Koehandel in Tweede Kamer om toekomst varkenssector VVD/CDA: 'Meer invloed regio op vliegveld' Marinepersoneel staakt Vraagtekens bij Bouterse-adviseur Waaldijk 'Verhuizing mobiele brigade veel te duur' Olie-voor-voel DESTEM M i ii BINNENLAND Kabinet zet stadsprovincie door Stemmachines te klein voor zoveel nieuwe partijtjes DESTEM COMMENTAAR Vervuiling BINNENLAND KORT Cd-rom met recensies mag niet D66'er wordt burgemeester Hilversum CDA wil voor Kerst debat over Gulfstream Notarissen geven korting van 14 procent Jongen steekt meisje om pepernoten Politiechef van zaak-Pandy moei werk neerleggen DESTEM Op diverse regionale luchthavens is geprotesteerd tegen de groei van de luchtvaart. Milieudefensie beschouwt deze vliegvelden als verlengstuk van Schiphol. fotoanp Van onze redactie binnenland Den Haag - Provincies en gemeenten moe ten meer zeggenschap krijgen over de mi- lieugrenzen van regionale luchthavens. WD en CDA in de Tweede Kamer vinden dat een logisch gevolg van het voorstel van het ka binet om lagere overheden te laten opdraaien voor de tekorten van die vliegvelden. WD-Kamerlid Verbugt zal minister Jorritsma (Verkeer) maandag vragen onderzoek te doen naar de mogelijkheden om provincies en ge meenten meer invloed te geven op milieunor men van de regionale vliegvelden in Beek, Eindhoven, Eelde, Rotterdam en Twenthe. Nu is de vaststelling daarvan een zaak van het Rijk. „Het is aan de regionale overheden niet uit te leggen dat het Rijk straks milieugrenzen vast stelt die een goede exploitatie onmogelijk ma ken en vervolgens de rekening voor de verlie zen van de vliegvelden in de regio neerlegt", vindt Verbugt. CDA-Kamerlid Meijer is dat met haar eens. Hoeveel invloed provincies en gemeenten op de milieugrenzen van de luchthavens moeten krijgen, weet Verbugt niet. CDA'er Meijer vindt dat als de regionale over heden de tekorten van de luchthavens betalen, ze ook zelf moeten kunnen bepalen hoe lang de vliegvelden open zijn en hoeveel nachtvluch ten er uitgevoerd mogen worden. D66 en PvdA zijn het daar niet mee eens. „De vaststelling van milieugrenzen is een landelij ke zaak en moet dat blijven", zegt PvdA-Ka- merlid De Jong. Actievoerders van Milieudefensie hebben gis teren actie gevoerd op de regionale luchtha vens van Beek (Limburg), Eelde (Groningen), Lelystad, Rotterdam, Twente en Eindhoven te gen de groei van de luchtvaart. De organisatie beschouwt deze vliegvelden als een verleng stuk van Schiphol. In Beek waren ongeveer veertig actievoerders op de been. Onder hen was een 'goede' sinter klaas, die op de luchthaven oordopjes uitdeel de aan reizigers. Een 'slechte' sint was gul met gaten in de ozonlaag en airmiles. In Rotterdam ontvouwde de milieugroepering met een handjevol actievoerders een groot spandoek met Geen Tweede Schiphol erop. Het protest maakt deel uit van internationale acties in zeventien Europese landen, Australië, de Verenigde Staten en Japan. Ze vallen samen met de internationale klimaatconferentie in de Japanse stad Kyoto. Daar moeten regeringen de komende dagen afspraken maken om de uitstoot van broeikasgassen, zoals C02, terug te dringen. Het vliegverkeer stoot grote hoe veelheden kooldioxide uit. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet zal de Eerste Kamer proberen te over tuigen alsnog akkoord te gaan met de stadsprovincie. Daarbij is het vooral van groot belang dat de stadsprovincie Rotterdam doorgaat. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De premier erkende dat het ver zet van de Eerste Kamer de in stelling van de stadsprovincies Rotterdam en Eindhoven/Hel mond er niet eenvoudiger op maakt. Er zal in ieder geval de nodige vertraging ontstaan. „Niemand weet hoe het zal gaan lopen. Dan kun je de zaak op z'n beloop laten, of de Eerste Kamer proberen te overtuigen. Dat laatste is de opvatting van het kabinet", aldus Kok. Hij liet doorschemeren op dit moment Den Haag (anp) - Het kabinet houdt er serieus rekening mee dat zich voor de komende Twee de-Kamerverkiezingen zoveel verschillende partijen en partij tjes zullen melden, dat de stem machines het niet meer kunnen verwerken. De regering komt daarom met een noodprocedure, meldt het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Die procedure bestaat eruit dat mensen bij de parlementsverkie zingen van 6 mei volgend jaar in twee fasen moeten stemmen, als ze hun stem uitbrengen via zo'n apparaat. Eerst moet het num mer van de gewenste partij wor den ingetikt, en vervolgens het nummer van de gewenste kandi daat. Dan kunnen de machines het wel aan. In meer dan 70 procent van alle gemeenten gebeurt het stemmen met behulp van stemmachines. Overigens is pas op 24 maart volgend jaar duidelijk of er wer kelijk een probleem is, want dan sluit de kandidaatstelling voor de Tweede-Kamerverkiezingen. meer belang te hechten aan de stadsprovincie Rotterdam dan aan die in Eindhoven/Helmond. „Rotterdam is een verhaal apart. Het heeft op middellange ter mijn bestuurlijk een ruimere jas nodig voor problemen die op die stad afkomen. We hebben het per slot van rekening over de be langrijkste haven van de we reld." Het gemeentebestuur van Eind hoven heeft inmiddels laten we ten gewoon door te gaan met de voorbereidingen voor een stads provincie in Zuidoost-Brabant. Het gemeentebestuur vindt dat de procedure niet beïnvloed wordt door het besluit van de Eerste Kamer om een tussenwet af te wijzen. Minister Dijkstal (WD) en staatssecretaris Van de Vonder- voert ■■(PvdA»)'yan Binnenlandse Zaken zullen binnen enkele we ken reageren op de bezwaren van de Eerste Kamer. Volgens Kok zal de mening van de Eerste Kamer daarbij serieus worden genomen. „Wij zijn niet doof voor de tegengeluiden en hebben de opmerkingen van de senaat goed begrepen." Compromis Kok wees er met nadruk op dat de drie regeringspartijen PvdA, WD en D66 in de zomer als aan vulling op het regeerakkoord een compromis hebben gesloten over de komst van de stadsprovincies Rotterdam en Eindhoven/Hel mond. Hij wilde echter niet zo ver gaan om de WD te beschul digen van onbetrouwbaarheid, nu de liberale senaatsfractie zich verzet tegen het kabinets voorstel. Donderdag hekelde PvdA-frac- tieleider Wallage de opstelling van WD-leider Bolkestein om dat die weigert de WD-Eerste Kamerleden onder druk te zet ten. „Ik heb er geen behoefte aan om in termen van betrouwbaar heid de coalitiepartners de maat te nemen", aldus Kok. Zo'n 250 personeelsleden van het Marine Elektronisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest hebben gisterochtend een protest mars gehouden in Den Helder. Ze willen niet dat Defensie hun bedrijf verhuist van Oegstgeest naar Den Helder. Voor het eerst in de geschiedenis lag het werk van MEOB stil. De acties tegen het ministerie van Defensie gaan komende weken op dezelfde voet voort. foto anp Door Twan van den Brand Den Haag/Paramaribo - De voorzitter van de commissie die onderzoek moet doen naar schendingen van de mensen rechten in Suriname, oud-Tilburger L. Waaldijk, is tevens juridisch adviseur van ex-legerleider Bouterse. Dat heeft hij gisteren bij de installatie van de commissie toegegeven. Waaldijk staat Bouterse onder meer terzijde bij het verweer tegen de beschuldigingen van cocaïnehan del. Tegen de huidige Surinaamse adviseur van staat loopt, op verzoek van Nederland, een internationaal opsporingsbevel. De nieuwe commissie krijgt zeker met Bouterse te maken. Hij wordt onder meer verantwoor delijk gehouden voor de moord op 15 Suri- namers in 1982, de Decembermoorden. De 68-jarige Waaldijk nam in 1993 afscheid als docent strafrecht aan de Katholieke Uni versiteit Brabant (KUB). Hij woont sinds en kele maanden weer in Suriname. De voor malige vice-president van het Surinaamse Hof van Justitie week in november '82 uit naar Nederland. De Nederlands/Surinaamse strafpleiter mr. G. Spong toonde zich gisteren verbaasd over de benoeming 'van de juridisch adviseur van Bouterse'. „Maar ik ben sowieso geen voor stander van zo'n commissie. Een rechtsstaat heeft andere instrumenten om de waarheid te achterhalen." Ook de Surinaamse mensenrechtenactivist S. Rensch zet vraagtekens. Volgens hem is Waaldijk onlangs nog aan de zijde van Bou terse gesignaleerd op een bijeenkomst van de NDP, de politieke partij van de ex-bevelheb ber en president Wijdenbosch. „De hele commissie is een wassen neus", zegt R. Hoost, wiens broer een van de vijftien slachtoffers was tijdens de Decembermoor den. Hij vreest voor 'een Bouterse-show' en spreekt van een 'afleidingsmanoeuvre'. Waaldijk heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij voorstander is van amnestie. Hij stelde enkele jaren geleden met de voor malige Surinaamse minister A. Haakmat en op verzoek van Bouterse een amnestiewet op. Volgens het voorstel van de twee juristen zou amnestie moeten gelden voor alle misda den tegen de menselijkheid, ook die van de voormalige legerleiding. Oud-collega prof. M. Groenhuijsen, voorzit ter van de vakgroep strafrecht en strafpro cesrecht aan de KUB, noemt Waaldijk 'een man met een grote staat van dienst'. „Ik weet uit het verleden dat bij hem het gevoel be staat dat er verzoening in Suriname moet komen." Overigens stelt Groenhuijsen, net als Rensch en Spong, dat de Surinaamse commissie niet kan worden vergeleken met de Waarheids commissie in Zuid-Afrika. „Doorgaans komt zo'n commissie pas in beeld na een over gangsperiode als er een regering is aangetre den, die een onbeschreven blad is", aldus de Tilburgse hoogleraar. „En daar is in Suriname momenteel geen sprake van", meent mr. Spong. De regering- Wijdenbosch geldt als een instrument van adviseur van staat Bouterse. Maandag kruist minis ter Van Aartsen op nieuw de degens met de Tweede Kamer. Haalt zijn ingrijpend plan voor een nieuwe var kenssector de eind streep? Of moet de mi nister vergaande con cessies doen? Door Jean Dohmen en Bas de Vries Den Haag - Breed gebarend staat WD-Kamerlid Piet Blauw in de gangen van het Kamergebouw: „Rustig, rus tig, we hebben nog de tijd." Hij lijkt vooral zichzelf moed in te praten. Want Blauw staat onder grote po litieke druk. Ruim anderhal ve week heeft hij nog om het met zijn partijgenoot Van Aartsen en de PvdA eens te worden over de herstructu rering van de varkenssector. Nog voor de kerstvakantie, zo heeft de Tweede Kamer zich voorgenomen, moet er een be sluit komen over de inkrimping van de varkensstapel met 25 procent. Net als zijn PvdA-col- lega Huys vindt Blauw dat voorstel van Van Aartsen veel te ver gaan. Het gelegenheidsduo dringt aan op een versoepeling. Van Aartsen voelt daar echter niets voor. De afgelopen week hebben de hoofdrolspelers opnieuw druk overlegd, aan de vooravond van het 'tussendebatje' van komen de maandag. Een akkoord is daar nog niet uitgekomen. Bronnen rond de minister heb ben duidelijk gemaakt dat van Aartsen bereid is het desnoods hard te spelen. Hij heeft zich daarbij verzekerd van de steun van het kabinet. Premier Kok en vice-premier Dijkstal maak ten de afgelopen weken duide lijk dat een uitholling van de plannen van Van Aartsen voor het kabinet onaanvaardbaar is. Als de Kamer zijn voorstel on deruit schoffelt, dreigt er een kabinetscrisis. Het is vrijwel ondenkbaar dat PvdA en WD het zover laten komen. WD-leider Bolkestein heeft er geen enkel belang bij om zijn succesvolle landbouw minister af te vallen. En de Pv- dA-top is als de dood om bij de 0 VVD'er Blauw vindt het re ductieplan van minister Van Aartsen veel te ver gaan. foto's de stem/johan van gurp kiezer de indruk te wekken dat de partij wegloopt voor de broodnodige aanpak van de varkenssector. Toen Huys afge lopen maandag naar het minis terie toog voor overleg, kwam fractiesecretaris Van Zijl niet voor niets als 'waakhond' met hem mee. Huys verraste vriend en vijand twee weken geleden met een al ternatief plan, waarin de forse inkrimping van de varkenssta pel is vervangen door een klei nere korting, in combinatie met een opschorting van varkens rechten. Boeren kunnen die rechten over een paar jaar 'te rugverdienen' als ze voldoen aan eisen op gebied van dieren welzijn en milieu. CDA en WD hebben wel oren naar dat plan, dat ook in boerenkringen goed is ontvangen. Het plan van Huys heeft de sfeer binnen de paarse coalitie flink verstoord. Huys en Blauw hebben de laatste weken geen woord meer gewisseld met de D66'er Ter Veer, die hen in het eerste debat van 'slappe knieën' beschuldigde. Het enige levens teken dat Ter Veer sindsdien nog van Huys kreeg, was een boze brief die door de D66'er na lezing in de papierversnipper aar is gegooid. Ter Veer kan sindsdien alleen nog maar van een afstandje toe kijken hoe PvdA, WD en mi nister zoeken naar een compro mis. Daarbij is de speelruimte beperkt. De ambitieuze Van Aartsen beschouwt de herstruc tureringswet als de kroon op zijn vier jaar als landbouwmi- Het alternatieve varkensplan van PvdA'er Huys is ook bij CDA en wd goed ontvangen. nister. En Huys stelt in feite een uitstel van de inkrimping voor. Daarmee raakt hij het hart van de wet. Van Aartsen is bang dat van uitstel afstel komt. Want het is nog helemaal niet zeker dat er in een volgend kabinet weer een liberaal op Landbouw zit. Als het paarse kabinet geen vervolg krijgt, zou de volgende minister zelfs wel eens van CDA-huize kunnen zijn. Die partij heeft geen indrukwekkende staat van dienst als het gaat om de aan pak van mest en boeren. Het 'schorsen' van varkensrech ten is voor de minister dus waarschijnlijk onbespreekbaar. Dat ligt anders bij het inkrim- pingspercentage van 25 pro cent, zo stellen ingewijden. Dat cijfer gaat toch al omlaag, door de kortingen voor 'voorlopers' op milieugebied en door de op koopregeling van mestquota. Mogelijk is Van Aartsen bereid meer uitzonderingen te maken voor 'goedwillenden'. Zodat de hakbijl voornamelijk valt voor de groep vervuilers met kleine hokken waar hij zijn vizier van meet af aan op gericht had. Blauw en Huys zullen met der gelijke - kleinere - concessies genoegen moeten nemen. Zij weten dat Van Aartsen onder handelt met een forse revolver in zijn binnenzak. Ligt de Ka mer al te zeer dwars, dan zal hij dat op tafel leggen. Duidelijk is dat Van Aartsen dat liever niet doet. Een minis ter die met aftreden moet drei gen om een wet door het parle ment te krijgen, maakt geen sterke indruk. PAARS II loopt zich warm. De rekenmeesters Zalm en Vermeend komen volgende week met het fiscale stelsel van de 21 e eeuw en premier Kok lichtte voor aankomende ingenieurs in Eindhoven een tipje van de slui er op. Belasting op warmte en licht moet omhoog: de ecotax stijgt Die ecotax is er nog maar net. Twee jaar geleden werd de energiebe lasting ingevoerd. Per kilowatt-uur elektra int de staat drie en een hal ve opcent. Per kubieke meter gas is dat bedrag hoger: elf cent. In de volgende eeuw dient dat nog aanzienlijk meer te worden. De op brengst van de energiebelasting moet met 3,4 miljard omhoog. En die moet opgebracht worden door de hogere inkomens. Kleinverbruikers hebben nu al weinig last van de ecotax, want de eer ste 800 kilowattuur en kubieke meters zijn vrij. Maar mocht de ecotax desondanks een effect op de huishoudknip van de lager betaalden hebben, dan worden zij gecompenseerd. Een vreemd verhaal. De ecotax was bedoeld om tot energiebesparing te komen. Of het zo werkt, is nog onduidelijk. Er is pas een jaarafreke ning binnen en voor conclusies is het dus veel te vroeg. De WD blijft daarom tegen deze belasting; de liberalen zijn ervan overtuigd dat prijsverhoging niet tot minder gebruik leidt. Het nieuwe paarse voorstel, waarvan nog onduidelijk is hoe het precies moet werken, lijkt echter meer gericht op inkomenspolitiek. Inkomens politiek is een legitieme zaak, maar om die via een omweg te voeren lijkt ietwat hypocriet. Als Kok en de zijnen vinden dat er meer gelijkheid dient te komen, dan moeten ze dat zeggen. Zeker in een periode waarin er verkiezingen voor de deur staan. Dan weet de burger waar hij met zijn stem voor kiest. Open vizier en geen versluiering. Want dat leidt tot discussievervuiling. Den Haag - Het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) moet onmiddellijk stoppen met de verspreiding van een cd-rom met literaire recensies, interviews en artikelen uit Neder landse en Vlaamse bladen. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag bepaald. Schrijver Hans Warren, de journalistenbond NVJ, de Vereniging van Letterkundigen VvL en het Nederlands Uigeversverbond NUV hadden dit geëist. Het NBLC had nooit om toestemming voor de zogenoemde Literom gevraagd en er waren dus evenmin afspraken over auteursrechten. De rechter heeft Hans Warren daarom zelfs een voorlopige schadevergoeding van 20.000 gulden toegekend. Den Haag - Wethouder E.C. I Bakker (D66) van Amsterdam ijnm wordt de nieuwe burgemeester '"S" L van Hilversum. Bakker (51) is sinds 1994 wethouder Verkeer, Milieu, Cultuur en Monumen- tenzorg. Van 1974 tot 1990 was hij landelijk campagneleider voor D66 bij onder andere de Europese-, Tweede Kamer-, H provinciale-, en gemeenteraads- B H Bakker volgt op 1 februari 1998 Jgl fl als burgemeester van Hilversum t:.TB\ H J.G. Kraaijeveld-Wouters op, t H die per 1 'december 1997 met pensioen is gegaan. foto ai» Den Haag - CDA-Kamerlid Hillen wil nog voor het kerstreces een debat over de Gulfstream, het vliegtuig van de Koninklijke Land macht dat door bewindspersonen en hoge militairen wordt ge bruikt. De Gulfstream kwam in het nieuws doordat WD-staatsse- cretaris Gmelich Meijling van Defensie en premier Kok ermee strandden, respectievelijk in Maleisië en Egypte. Gmelich Meijling heeft de Tweede Kamer gisteren per brief duide lijk gemaakt dat over de aanschaf van de zakenjet eind 1995 geen essentieel verschil van mening bestond met de keuzeheren van de luchtmacht. Rijswijk - De aanhoudende hausse op de huizenmarkt is voor de notarissen aanleiding voor de vierde keer op rij een korting op hun diensten te geven. Vanaf maandag geven zij 14 procent korting op de tarieven van hypotheek- en transportaktes. Door de sterk gestegen omzet wegens de vele huizen en hypotheken die passeren en de gestegen huizenprijzen zouden de notarissen bo ven het wettelijk vastgestelde norminkomen uitkomen. „Dat moest gecorrigeerd worden", aldus woordvoerder P. de Vos van de Ko ninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB). Enschede - De politie heeft een 10-jarig jongetje uit Enschede aan gehouden nadat hij donderdagavond op straat een 11-jarig meisje met een mes in de schouder had gestoken. De aanleiding was een ruzie over pepernoten. Het meisje liep met een vriendinnetje over straat en deelde pepernoten uit aan passanten. Ook de twee jon gens kregen pepernoten. Toen de meisjes weigerden meer pepernoten af te staan ontstond er een vechtpartij. De 10-jarige jongen trok een mes en stak het 11-ja- rig meisje in de schouder. Zij moest zich in het ziekenhuis laten be handelen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Gmelich Meijling (Defensie) houdt vast aan zijn standpunt dat verplaatsing van de luchtmobiel brigade van Gelderland naar Groningen veel te duur is. Een al ternatief plan van Grontmij is volgens de staatssecretaris nau welijks goedkoper. Uit berekeningen van Gmelid1 blijkt dat het Grontmij-pl® werkelijkheid 770 miljoen km- Daarmee bedraagt het versclu met de laagste berekeningen Haskoning nog maar 66 miljoen gulden. „Het verschü is dus vea kleiner dan het op het eerste ff zicht lijkt", schrijft Gmelich aan de Kamer. Het plan van GronfflS is voor de staatssecretaris gefl reële optie'. Gmelich erkent weüswaar a verhuizing van de brigade enig winst voor de natuur oplev maar vindt dat niet opwegen gen de uiteindelijke kosten Dat blijkt uit antwoorden van de staatssecretaris op vragen van de Tweede Kamer. Een meerderheid in de Kamer vindt dat de lucht mobiele brigade toch moet ver huizen van Gelderland naar Gro ningen. Bureau Haskoning becij ferde eerder dit jaar dat verplaat sing van het legeronderdeel naar de landbouwgronden in het noor den van het land zeker 770 mil joen gulden kost. De Grontmij presenteerde later een rapport waaruit zou blijken dat de verhuizing van de brigade niet meer dan 450 miljoen gulden hoeft te kosten. Bij het plan van Grontmij spelen particuliere be leggers een belangrijke rol. Gme lich veegt nu de vloer aan met de berekeningen van de Grontmij. Die zijn volgens de staatssecreta ris onvoldoende onderbouwd. wijst er bovendien op dat het voor Defensie nog moe:dij wordt om personeel te weiwe» de brigade naar de omgeving Oude Pekela en Finsterwoide Oost-Groningen verkast. Guy Spitaels Bagdad (rtr/afp) - Irak hel schorten, totdat de Verenij olie-voor-voedselregeling de pompen die de Iraakse] gen, stil. Bagdad klaagt dat Verenigde N ;ies nog geen plan hebben opg :teld voor de verspreiding v; iulpgoederen als gevolg ve onerikaans en Brits verzet. Vc fens een zegsman van het mini Hie van Buitenlandse Zak ^acht Irak nog steeds op de hui 0e het van de olie-opbrengst( j,n het afgelopen halfjaar moe) hipen. pjl-functionarissen erkenni bP het olie-voor-voedselpli eej:ht werkt. Het is inefficiënt e pareden grote vertragingen of vaigens hulporganisaties krijgt cederen onder de vijf jaar nl mP;ds niet genoeg te eten. 1 ret de maatregel hoopt Ir Brussel (anp) - De leider v het onderzoek in de moor zaak rondom de Hongaar dominee Andras Pandy Brussel moet zijn werk nee leggen. Justitie vraagt hem stoppen om de juridische i handeling van de zaak niet gevaar te brengen. Door dei name aan een televisiede zou politiecommissaris Mi sieur namelijk zijn te besch digen van schending van onderzoeksgeheim. Commissaris Monsieur van de rechtelijke politie van Brussel afgelopen zondag voor de Fr statige televisie dat de doch van Pandy de zaak in beweg heeft gebracht. Ook zei hij te pen op een spoedige bekente van vader Andras Pandy, om zaak snel tot een besluit te bri gen. tolgens Pandy's advocaten h Monsieur daarmee het on zoeksgeheim geschonden of partijdigheid getoond. Daard zouden zij hem kunnen wra öi] een eventueel proces, wat bewijslast in gevaar zou ki brengen. Om dezelfde re moest onderzoeksrechter Con rotte vorig jaar zijn werk n 'eggen in de zaak-Dutroux. Door Bert Ummelen Washington - Het rumo er eerder dan de film. St Bpielbergs 'Amistad' veert volgende week pas Amerikaanse biosco maar aan controverse voorspellingen over de werking die de roulati hebben, geen gebrek. Het onderwerp is er naar stand in 1839, van slave~ boord van het Spaanse Amistad', een cruciaal en emotie geladen moment in schiedenis van zwart Ameri Niet alleen in Hollywood het instituut van de sla meuwe belangstelling, A Pen zomer ging een initiat net Congres voor een nati excuus aan de zwarte ge ®™aPin een golf van prote der. Een volgende bro tweespalt is de kwestie of e gebouwen die de n van slavenhouders dragen herdoopt moeten worden. u een heel karwei zijn, vs (Wiern?deli^k ook vader d derlands George Wash' krïjgen.Wltkwast te make £lerddertiS jaar m» d ri a_. nS van de slavernij de sporen ervan op s ziel. En Spielberg ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 A4

de Stem | 1997 | | pagina 4