L L/cv AC/CV itie b. teur i BJ 1 u Vedior Nieuwe producties visueel indrukwekkend, buitengewoon moeilijk Ze leren het nooit elling X 61 M/V Dagblad De Stem] A j i m id ïB jft \Wi INTERNET zaterdags december 1997 E5 LiJ rT" i Jlt-~J m/v m/v alent INTE IR 3 FACE waamrn^ 13 Jc= Het heerlijk avondje Spelling NS in Best Game Classics Pauze Proxis CrystalNet Laptop weer terecht JAZ2 3 1997 v. geverij, die zich specifiek r professionele gebruikers ren uitgeefgroepen. naakt, dé handelskrant rubrieken de vindt plaats door middel vorden door een interne e buitendienst een ervaren iet midden- en kleinbedrijf); dienstmedewerker; >t de heer P.H.J. van (privé 0570-611011). :r vermelding van de rtien dagen te sturen naar H: "fjl^ «ij fciftuS*' Location: http://www.stem.nl Reacties: J E-mail: leon@krijnen.com chips bites 1 tktuigkundige installateurs in Nederland, tie verwarming, sanitaire en sprinkler ten wij wegens uitbreiding van onze n andere technische intallaties. in een flexible organisatie te werken, vuld met cursussen M1T/TVVL. t een snelle groei van de vestiging wordt prekend is. wij een goed pakket arbeidsvoorwaarden oopbaanontwikkeling. van volledige uitvoeringstekeningen aande van besteks- en/of offertegegevens, ding- en kanaalberekeningen, zowel het maken van materiaalspecificaties. tg; ervaring in onze branche en met CAD. t naar Van Buuren-van Swaay B.V., Personeelszaken. splacement, Vedior meer knemers ert zijn wij iedere 11.00 tot 15.00 uur. nieuwe uitdaging in de ive, medische of indus- ingeschreven maar heeft ook op zaterdag bij echt. defoon: (0165) 545955. domeinnamen van grote be- Britse rechter veroordeelt 'domeinnaamkapers drijven op Internet, nog voor 1 QTIJVCil llHCXXltb, XlVJg V \J\JL die zelf op het idee van komen zich te laten registeren, is in Groot-Brittannië door een rechtbank verboden. Het Britse Hooggerechtshof heeft twee mannen veroor deeld die de domeinnamen van grote Britse bedrijven hadden geregistreerd, met de bedoeling daar geld aan te verdienen. Ze moeten de kos ten van het proces, zo'n 215.000 gulden, betalen. De twee mannen hadden zich ge specialiseerd in het internatio naal registreren op Internet van de namen van grote Britse be drijven, organisaties en zelfs popgroepen. Zo hadden ze de na men spicegirls.net, buckingham- palace.org, marksandspen- cer.com en ladbrokes.com al ge claimd. Vervolgens schreven ze de bedrijven een brief waarin ze aanboden het recht op gebruik van de naam op Internet te wil len verkopen, voor veel geld ui teraard. Een aantal bedrijven bracht de twee gewiekste Internetters voor het gerecht. Het Hooggerechts hof besloot uiteindelijk de be drijven in het gelijk te stellen. De activiteiten van de 'domein- naamkapers' noemde het hof vol gens de Britse krant The Inde pendent zaterdag „duidelijk be doeld om te bedriegen". De Nederlandse branchevereni ging van Internetproviders on derkent het probleem van het „cybersquatting" voor Internet adressen eindigend op .com. „Hier geldt nog altijd „first co- me, only served", aldus directeur A. Eisner van de Nederlandse Vereniging van Internet Provi ders (NLIP). Maar dit wie het eerst komt, wie het eerst maalt-principe geldt niet voor Nederlandse bedrijven die zich willen registreren bin nen Nederland. Bij inschrijving op .nl is een kopie van de in schrijving van de Kamer van Koophandel verplicht. De Stich ting Domeinregistratie wijst daarna de domeinnamen toe. „Dat voorkomt 99 procent van de mogelijke problemen in Neder land", aldus Eisner. Eisner wijst er verder dat in de wereld van „.com" weliswaar nog het recht van de snelste geldt, maar ook hier gelden alge mene regels. Zo mag een bedrijf dat de naam van een multinatio nal claimt die niet daadwerkelijk gebruiken op Internet. Eisner voorspelt dat de domeinnaamre- gistratie volgend voorjaar beter geregeld wordt met de komst van zeven nieuwe domeinnamen als „.arts" en „.web." Beam me up, Scotty.J Al tientallen jaren flitst de serie StarTrek door de ruimte, tot genoegen van tientallen miljoenen, onder wie mijn persoon. Van captain Kirk tot captain Picard, van Spock tot Data, over Klingons en Romulans en de boosaardige Q, het is allemaal prachtig en al jaren zijn er ook computervarianten. Door Jan Koesen De serie, gevolgd door speelfilms, wordt almaar populairder en dus ook de afgeleide cd-roms. Was die eerste StarTrek met captain Kirk en zijn oude team nog een simpel ding, de nieuwste producties zijn visueel indrukwekkend en bui tengewoon moeilijk te spelen. Het aardige is dat verschillende soft warefabrikanten zich op Star- Trek hebben gestort, met als ge volg telkens een heel andere aan pak. Zo bekeek ik dezer weken Star- Trek: Generations, (niet te ver warren met StarTrek: The Next Generation) gemaakt door Mi- croprose. Voorts vloog ik een poos in Starfleet Academy van Inter play, geïmporteerd door Bomico Entertainment Software Bene lux. Er komen nog meer Star- Treks uit, zoals First Contact en niet zo lang geleden was er een interactief game met de Klingons als de good guys, van die driftige krijgers die eerst het heelal onvei lig maakten maar die later toch in Galactisch verband bleken te deugen. Beide programma's pas sen niet op één cd-rom, voor de Academy zijn zelfs vijf schijfjes uitgetrokken. Hoewel ik een echte fan ben, ben Beeld uit de eerste serie Star Trek, toen internet nog uitgevonden moest worden: Dr. Spock en eh.... Klingons ik voor beide games gezakt. Neem Generations. Een fraaie inleiding. Zeventig jaar geleden kwam cap tain Kirk om toen hij een schip redde uit een door de ruimte slin gerend lint dat planeten opvrat. Een boze wetenschapper was de schuldige. Welnu, Picard en zijn club krijgen de klus, pikken de snoodaard op, en moeten vervol gens het heelal redden. Dat is na tuurlijk voor hen dagelijks werk. Dat betekent in de praktijk dat je diverse missies moet uitvoeren, met telkens een ander in de hoofdrol. Missie 1 heeft Eerste Officier Riker als speerpunt. Hij wordt aan boord van een sterren schip gebeamd en jawel, daar ligt de nog niet geheel dode geleerde, maar van alle kanten wordt Riker door Romulanen beschoten. Hij heeft de beschikking over een phaser, tricorder, communicator en hypospray, dat laatste ding om te genezen van een wond. Helaas kun je dat medisch mirakel maar een paar keer gebruiken voor je als Riker in elkaar zakt en wordt teruggestraald. Bedoeling is na tuurlijk dat je dat tuig wegknalt, puzzels oplost en naar de volgen de level gaat. Maar er is een groot Maar. Je kunt pas saven als je zo'n missie hebt volbracht. Lukt je dat niet, dan word je telkens weer naar het prille begin ge stuurd en dat gaat na de vijftien de keer knap vervelen. Tweede bezwaar is dat de hulp- schermen de helft van het scherm in beslag nemen en dus ten koste van het hoofdbeeld gaan. En dat is jammer, want beelden en gelui den zijn magnifiek. De onver stoorbare Data helpt Picard als die klunzig te werk gaat. Ik ben nog steeds in dat eerste level en velen zullen nu wel meewarig het hoofd schudden. Maar ik ben niet zo'n schieter, ik vind problemen en puzzels leuker. Een mooi spel verder, geheel in de sfeer van de serie en voor de Trekkie en betere krijger een must. Bij de game ho ren van die ruilkaartjes, bedoeld voor verzamelaars. Starfleet Academy is heel anders. Dit is een heuse KMA voor de ruimte. De visuals zijn zo moge lijk nog mooier dan bij Genera tions. Je komt aan boord van een ruimtestation waar je krachtig wordt toegesproken door de com mandant en dan komen de legen des Kirk en Sulu dat nog eens dunnetjes overdoen. Dan krijg je een schip, een bemanning, en een opdracht. En dat is moeilijk. Dit is niet zo maar een game, dit is een simula tie, vergelijkbaar met de nieuwste Flight Simulator 98 (een prachtig programma, enig in zijn soort). Daar hoort een Nederlandstalige handleiding bij en dan moet je gaan studeren. Je krijgt een taak en als je die goed volbrengt, pro moveer je. Maar dan moet je wel eerst heel veel geleerd hebben. Versnellen, duiken, energie-impuls instellen, rollen naar stuurboord, faser af vuren, fotontorpedo afvuren, son de lanceren, de trekstraal bedie nen (het oeroude beamen) de communicatie beheersen, hot keys onthouden, uitkijken voor FOTO ARCHIEF DE STEM zwaartekrachtputten, vijandelij ke schepen herkennen en natuur lijk de warpsnelheid meester worden want anders kom je niet ver in de ruimte. Waar vlieg je mee, met de Excelsior klasse of een Constitution? De Oberth is voor lichtere klus sen. En vergeet de K'vort/B'rel- klasse niet, het wapen van de Klingons. De Romulanen hebben de angstaanjagende Warbird. Nou ja, het is een echte academie voor ruimtekadetten. Indruk wekkend, maar alweer veel te zwaar voor deze recensent. Com puteraars die echt kunnen vliegen met Flight Smulator, zullen in de Academie hun hart ophalen. Beide cd-roms vergen natuurlijk zware pe's en staan beide zoals het hoort in contact met Internet. 'Ze leren het nooit', denk ik, iedere keer als er weer een e-mail in hoofd letters in mijn postbak beland waarin gewaarschuwd wordt om toch >ral geen e-mail te openen die ais titel'pen-pal' of 'good times' heeft, of nog een paar variaties daarop. 'Ze le ren het nooit', denk ik, als er weer eens in de krant staat dat er iets wat eigenlijk niet mag of kan, via internet zomaar vrijelijk verkrijgbaar is. ledereen weet dat er overal van alles voorhanden is dat eigenlijk niet ver kocht mag worden. Ik wed dat er zelfs in alle islamitische landen onder som mige toonbanken porno verkocht wordt, al besef ik datje, behalve als je or behoefte aan hebt om de sancties te ondergaan die in die landen op dat soort grappen staan, wat omzichtiger te werk zal moeten gaan dan elders, 'edere provinciaal kan, zij het dat-ie zijn licht even buiten zijn eigen straat je op zal moeten steken, en voor de verandering even iemand anders dan zijn eigen buurman aan zal moeten spreken, voor een paar honderd gul- en binnen de stadsmuren een pistool kopen. Gestolen waar, idem dito, zwarte drank of sigaretten hetzelfde verhaal, om van XTC, paddo's en weet ik veel wat voor soorten verschillende ®ugs meer maar niet te spreken, zou anabole steroïden en de afge ven daarvan, al vallen die natuur lik gewoon onder de noemer drugs, oi]na vergeten. Loop een willekeurige Portschool in voor een proeftraining an een tientje, kijk eens voorzichtig m uw heen, vraag het niet recht ss aan de eigenaar, maar gooi gewoon eens een balletje op. Er zal hier en daar, onder toonbank of in kleedkamer, ook wel wat te verkrij gen zijn dat op lijsten van verboden spul staat. Terwijl iedere amateur wielrenner, of-ie nou wel of niet ge bruikt, heus wel weet bij welke rand figuren u zich zou dienen te vervoe gen voor een portie van het een of ander. Dat laatste is de afgelopen week dui delijk geworden in de affaire rondom de PDM-ploeg, die inmiddels een beetje op een uit de hand gelopen spelletje dominostenen omgooien be gint te lijken. Als u daarin geïnteres seerd bent pakt u de sportpagina's er nog maar eens een keertje bij, waar het volgens mij de komende tijd nog lang niet afgelopen zal zijn. Intussen stond er weer zo'n kop bo ven een van die verhalen waar je op kan wachten: 'Doping vrij verkrijg baar via internet'. Daar gaan we weer. Wat heeft internet er mee te maken? Waar het om gaat is dat er kennelijk een al dan niet aan lager wal geraakt apotheker in Spanje be reid is om tegen een vergoeding van een stapeltje peseta's een of ander middel te mengen en dat per post toe te sturen aan wie daar behoefte aan heeft. Dat die man toevallig ook nog een e-mail aansluiting heeft, want ik vermoed dat het niet meer dan dat is, dat is gemakkelijk voor hem én voor de klantjes die toevallig óók over de mogelijkheid van e-mail beschikken, maar volgens mij ook niet meer dan Door Léon Krijnen dat. Ik bedoel maar, boven dat verhaal had net goed kunnen staan: 'Doping vrij verkrijgbaar via de post'. Hetgeen de lading van het verhaal een beetje beter gedekt had, want hoe het spul ook besteld is doet-er niet, het zal uit eindelijk per postpakketje of koerier tot de besteller moeten komen. 'EPO gemakkelijk te bestellen via de tele foon', dat had er ook boven kunnen staan (per fax, per telegram, postduif, via de tam-tam...), en dan was het de zelfde open deur geweest die inge trapt werd. Het hele verhaal ging alleen maar over alle gevaren van illegale doping. Gezien de veronderstelde massaliteit waarop daar kennelijk gebruik van gemaakt wordt, lijkt me dat voldoen de reden tot bezorgdheid. Maar waarom dan die ene bestelmogelijk heid via e-mail, aangenomen dat die Spaanse apotheker (nog) geen mooie website vol foto's en bestelformulie ren gebouwd heeft, zo uit zijn ver band gerukt en onderstreept? Zo van, zie je wel, internet, foei! Ik bedoel maar, in Nederland heeft in middels een procent of dertig van de bevolking een computer waar in prin cipe het net mee opgegaan kan wor den. Een procent of tien daarvan schijnt er ook regelmatig gebruik van te maken, waarbij u het gemiddelde van de regelmaat als ongeveer een keer inde week schijnt te mogen zien. Da's dus nog niet zoveel, en als een apotheker, al dan niet illegaal, daar zijn hele marketing op zou richten, zal hij weinig verkopen. Dat e-mail ontegenzeglijk op allerlei manieren heel gemakkelijk kan zijn, dat ben ik roerend eens met eenieder die dat verkondigt, naar dat is nog geen re den om die stelling als opzienbarend nieuws op te dienen. Je kan net zo goed van de daken gaan staan schreeuwen dat de paus katholiek is. Iets anders. Omdat ik thuis verder ploeter met het leren van Linux, moest ik aan het sjacheren met de ruimte op mijn harde schijven. Linux heeft de helft van mijn dikste disk ge kregen, en omdat die ook alweer twee jaar oud is, is-ie maar 1.2 giga byte. Met die 600 megabyte kan Linux voorlopig wel uit de voeten, maar die andere 600, waarop allerlei produc ten van de firma Microsoft, begint al weer lelijk vol te lopen. Zozeer dat mijn virtueel geheugen in de knel be gon te komen. Tip voor draaiers van Windows 95: geef de omvang van dat virtueel ge heugen zelf aan, inplaats van het aan Windows 95 over te laten. Vuistregel: stel zowel het minimum als het maxi- mimum in op het dubbele van het in terne geheugen van uw pc. Freaks doen er goed aan om een extra parti- tie aan te maken voor dat virtueel ge heugen, loopt alles nog veel beter, maar nu wordt het alemaal iets té technisch. Wie erin geïnteresseerd is koopt bijvoorbeeld de Computer! To taal van december, met een bijlage vol met allerlei verrekte handige tips voor het tunen van Windows 95 en/of NT, plus de 'Internet Winter CD' met allerlei 'tools', waaronder de versies 4 van zowel Netscape Communicator als Microsofts Internet Explorer. IE 4.0 dus, en die had ik van de PC ge gooid vanwege ruimtegebrek. Hm- mm, waarom niet eens even gepro beerd wat die op de Toshiba doet. Ruimte zat op dat ding, want een harddisk van 2.1 gigabyte waarop niet veel meer dan Windows 95 en wat internet-gereedschap. En 24 me gabyte geheugen, hetgeen zat zou moeten zijn voor zowel Windows 95 als Explorer 4.0 Dat was begin deze week, maar een pijnloze installatie vanaf cd-rom heb ik weer hetzelfde frustrerende gevoel als een paar maanden geleden toen ik Explorer 4.0 thuis op de pc met 48 me gabyte geheugen gedraaid had. Het ziet er allemaal gelikt uit, maar het is niet vooruit te branden. Net als die PC thuis heb ik er een halve dag de tijd voor genomen om die Toshiba te uit en te na te tunen. Alles is geïnstal leerd zoals het moet, de Power Toys zitten erop, alles is afgesteld en als ik er een commerciële system-checker op los laat zegt-ie dat alles perfect is. Mooi, maar het loopt niet, het ver traagt alleen maar, en ik weet nu bij na zeker dat Explorer 4.0 na dit week einde weer van die Toshiba verdwe nen is. Op de krant werk ik nog steeds met een Pentium 133 met 24 megaby te geheugen en Windows 3.11. Sys teembeheer wil er best Windows NT opzetten, maar dat hoeft van mij niet, zolang ik nog enkele tientallen malen per dag met die PC op en neer moet 'toggelen' tussen het redactionele RPLS-systeem en Windows. Even ti men: vanaf de DOS-prompt 'win' int ikken tot en met het gebruiksklaar zijn van Windows 3.11 duurt precies zeven seconden. Pakt u, met een Pen tium 200, met 32 meg geheugen, met Windows 95 of 98, al dan niet door startend op Explorer 4.0, maar eens even een stopwatch. Druk die in, en ga maar een pot koffie zetten terwijl de timer loopt. Moet Ik nog meer zeg gen? Als het daar nou bij bleef, want star ten doe je normaal gesproken maar eenmaal per sessie. Maar Netscape 3.0 op Windows 3.11, de 16 bits Paint Shop Pro, TextPad, iedere ouderwets versie van al die programma's, ze star ten en lopen allemaal stukken sneller dan al die 32 bitters onder Windows 95. Maar ja, dat heet vooruitgang,... Het Humoristisch elektronisch Tijdschrift (kortweg:HeT) brengt op haar internetpagina's op 5 december een speciale Sinterklaas-editie. De Eindhovense publicatie staat onder redactie van Arjan Boere en Erno Mijland en bevat gastbij- dragen van Jan Kamphuis. Het trio biedt op de site humor in de vorm van gedichten, nep-nieuwsberichten en woordspe lingen. Een e-mail abonnement op het onregelmatig verschijnende tijdschrift is gratis. Voor de spellingscontrole-functie in Office en Word '97 brengt Microsoft extra woordenlijsten voor speciale be roepsgroepen uit. Inmiddels is de lijst voor medici gratis be schikbaar op Internet via een pagina op de website van Mi crosoft. De komende maanden volgen extra woordenlijsten voor ju risten, management, bestuur, bank- en verzekeringswezen, vervoer- en transportondernemingen, industrie, handel, voeding en verzorging, natuur en milieu, kunst en cultuur en techniek en wetenschap. Op de Benelux-site van de Micro soft worden nieuwe lexicons aangekondigd. De woordenlijsten werken met alle versies van Word '97 en Office '97 die zijn voorzien van de standaard Nederlandse spellingscontrole en zijn na installatie te bereiken via het extra-menu. De gebruiker dient zich wel te registreren op de website van Microsoft voor de woordenlijsten van het net kunnen worden gehaald. Op de website van journalist Guido t' Sas is een doorlopen de reportage te vinden over de spoorverdubbeling bij Best. De site biedt in tekst en beeld informatie over de werkzaam heden, de betrokken partijen, de achtergronden en de vor deringen. De historie van het spoor in Best komt ook ruim aan bod, compleet met foto's. Wie dat wil, wordt door de journalist in ruste per e-mail op de hoogte gehouden als zijn website weer is aangepast. Electronic Entertainment Publishing brengt op het Silver Label de cd-rom-reeks Game Classics op de markt. De schijfjes kosten 9,95 per stuk en bevatten een collectie de monstratie-versies van oude, maar bekende spellen, aange vuld met shareware-programma's. Wie dus denkt voor een prikje een complete collectie spellen te kopen, komt er bekaaid vanaf. Omdat het hier om demon stratieversies gaat, zijn de spellen slechts beperkt speelbaar en de overige op de schijf gebundelde programma(s zijn bij na allemaal -afgezien van de telefoonkosten die ervoor ge maakt moeten worden- gratis op Internet te vinden. Voor bezitters van een wat oudere PC kan een dergelijke cd- rom nog enige uurtjes vermaak bieden, omdat de software over het algemeen weinig eisen stelt aan de computer. Game Classics deel 1 t/m 20, Electronic Entertainmenmt Publishing, 9,95. Minimale systeemeisen: variabel, maar over het algemeen is minimaal een 386sx vereist met 4 MB intern geheugen. Het al jaren bestaande blad Pauze voor middelbare scholie ren heeft onlangs zijn website aangepast en verhuisd. Op het nieuwe adres is heel wat te beleven. De site kent een groot aantal rubrieken waaronder Pauze-magazine. Hier kun je de uitgaven van september, oktober en november nog eens naslaan. Rubrieken met informatie over internet zijn Smal- lZine en Webbedingetjes. Onder de link Beste Schoolkrant is een deelnameformulier op te halen voor de wedstrijd 'Bes te schoolkrant van Nederland'. Bij Juke Box zijn met Real Audio Player een aantal songs te beluisteren. Even weg van het scherm en onder de leeslamp met een goed boek? Surf dan eerst nog even naar de Belgische site Proxis die claimt de grootste online boekhandel in Europa te zijn. Proxis verhandelt boeken in de talen Engels, Frans, Duits en Nederlands. Er kan op verschillende manieren gezocht wor den naar gewenste boeken. De site heeft zijn boekenaanbod voornamelijk in een alfabetische rubriekenlijst staan. Ver der kan er zowel op titel als auteursnaam gezocht worden. Voor studenten onderhoudt de site ook een lijst met tweede hands studieboeken. Proxis besteedt verder aandacht aan bestsellerlijsten en het boek van de week. Wie gewone mail niet meer interessant genoeg vindt kan te recht bij CrystalNet. Hier is een beschrijving te vinden van het programma CrystalGram dat rechtstreekse video-email mogelijk maakt. Het programma brengt bij de ontvanger een video-player in beeld waarin de eerder opgenomen vi deo-file wordt afgespeeld. CrystalGram werkt alleen tussen PC's met Windows 95/NT. Een gratis demo-versie is op de site te downloaden. Een man uit Ede die de afgelopen zomer naar Australië emi greerde, heeft via Internet zijn gestolen draagbare computer teruggevonden. Eveneens via bestanden op het computer netwerk kon de man aantonen dat de gevonden laptop met een waarde van 8500 gulden zijn eigendom was. De computer verdween bij een woninginbraak in Ede. In ok tober ontving de emigrant een e-mail van een man uit Am sterdam die om een speciaal kabeltje voor het apparaat vroeg. De Amsterdammer had het e-mailadres van de eige naar in oude bestanden op de gestolen computer gevonden. De ex-Edenaar schakelde de politie in. Uit onderzoek bleek dat de Amsterdammer het apparaat voor 2500 gulden ge kocht had van een man uit Ede. Die kocht de laptop weer voor 550 gulden van een andere man. De twee kopers heb ben een proces-verbaal wegens heling gekregen. De politie zoekt nog naar de eerste verkoper. IOmega brengt een nieuwe versie van de Jaz-drive uit. Dit backup apparaat kan tot twee gigabyte kwijt op een enkele Jaz2-disk. De nieuwe drive kan ook nog overweg met de ou de 1GB disks en is -net als haar voorganger- ook goed bruikbaar als verwisselbare harde schijf. De drive kreeg bij de introductie in Tokyo op de World PC Expo een prijs kaartje van 549 dollar. De nieuwe 2GB disks gaan in Neder land ongeveer F1.350,- per stuk kosten. Dat is ongeveer net zo veel als een niet verwijderbare harde schijf van dezelfde grootte. Alle adressen zijn te vinden op De Stem Online -.■■■

de Stem | 1997 | | pagina 43