'Nieuwe llitl)r<lclk Tegels waarschuwen voor vuurwerk varkenspest dreigt' 'Fokker die regels schendt buitenspel' Herdenking Indië-gangers Groningen komt boze chauffeurs tegemoet Hakkelaar-kroongetuige Karman houdt zich arm Fusieplan De Stem en BN goedgekeurd Klassepolis ziekenhuis heeft beste tijd gehad ONTDEK DE NIEUWE BUNGALOWPARKEN Boze weduwen bezetten FNV-kantoor in Tilburg NU MET 75 AIR MILES KORTING DE STEM BINNENLAND A3 Varkenssector komt met nieuw plan: KNMI laat zich voortaan niet meer verrassen 1ECEMBER 1997 A2 i i i i i ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 jt-Brittannië en Ierland: |dag vooral in Ierland en fland enige regen. Verder Tlink aantrekkende zuid enwind. Zondag vanuit vesten opnieuw regen. In kland overwegend droog. Bagtemperatuur ongeveer raden. ië en Luxemburg: Wolken en en zaterdag kans op wat Zondag nu en dan zon. dagtemperatuur oplopend 6 graden. rd- en Midden-Frankrijk: Irdag wolkenvelden en op I meeste plaatsen droog, f-al later op de dag ook zon. dag perioden met zon en Ide avond droog. Maxima jenlopend van 4 graden in posten tot 11 langs de kust. d-Frankrijk: Flinke perio- I met zon en droog. In de (tend wel kans op mist. Mid- jtemperatuur tussen 8 en 15 den. |tugal: Flinke zonnige perio- maar zondag later op de langs de kust enkele wol- (velden. Droog. Middagtem- atuur tussen 14 en 18 gra- knje: Flink wat zon en log. Zondag later op de dag |Galicie mogelijk meer be king. Middagtemperatuur Igs de kusten rond 15 gra in het binnenland onge- Ir 7 graden. narische Eilanden: Perioden It zon, maar vooral aan de Tmdzijde ook enkele wolken- Iden. Waarschijnlijk droog. Iddagtemperatuur ongeveer 1 graden. illorca en Ibiza: Zaterdag (sschien nog een bui. Verder per zon en een afnemende nd. Zondag flink wat zon en bog. Maxima ongeveer 16 aden. llië: Zaterdag ten zuiden van pme overwegend bewolkt en pvige regen- en onweers- uien. Zondag overal zonnige Irioden en droog. Middag- (mperatuur uiteenlopend van (graden in het noorden tot 16 1 het zuiden. iriekenland en Kreta: Zowel pterdag als zondag zware re- j?n- en onweersbuien. Plaatse- Ijk veel neerslag en flink wat find. In de bergen kan een dik ak sneeuw vallen. Maxima 12 paden in het noorden en 18 in Jet zuiden. fuitsland: Wolkenvelden en ooral in de noordelijke helft af toe regen, mogelijk vooraf- legaan door ijzel. Zondag van- fit het zuidwesten meer zon; haar in het noorden en oosten log regen of ijzel. Middagtem- Eeratuur oplopend naar 2 gra ten in het zuidoosten en 7 in let noorden. „Zwitserland: Zaterdag wolken- pelden en lokaal mist. Op de neeste plaatsen droog. Mid- bagtemperatuur rond 8 graden i het zuiden en iets boven nul i het noorden. Jostenrijk: Wolkenvelden, in lie bergen soms zon. Middag- lemperatuur ongeveer 2 gra- Door Bart Ebisch Venlo - Dierenartsen in Lim burg en Noord-Brabant zijn gewaarschuwd voor een drei gende nieuwe explosie van varkenspestgevallen. In een brief aan alle dierenart sen waarschuwt veterinair coör dinator F. Pluimers van het var- kenspest-criscentrum in Uden dat zeugen die immuun zijn voor varkenspest, de besmettelijke ziekte kunnen overdragen op biggen, nu de productie weer langzaam op gang komt. In de praktijk is dit verschijnsel - in vaktermen carrier sow - inmid- Den Haag (anp) - Varkensfokkers die zich niet houden aan de regels op het gebied van milieu en diergezondheid, moeten in de toekomst geen varkens meer kunnen afleveren aan een slachte rij. Dat is de kern van een nieuw plan van de totale varkenssector. Dat moet er toe leiden dat het hele traject, van voerleverancier tot slachterij, wordt gecertificeerd. De betrokken partijen - voerleve- ranciers, varkenshouders, dieren artsen en slachterijen - hebben hiertoe gisteren een intentiever klaring getekend. Het certificatensysteem past in de plannen van minister Van Aart- sen van Landbouw om de var kenssector te herstructureren. Door alleen gecertificeerde be drijven toe te staan te handelen, kan de sector de garantie geven dat alle producten die op de markt komen, voldoen aan de wettelijke eisen. Volgens Leo Seharenborg, voor zitter van de werkgroep herstruc turering varkenshouderij van LTO-Nederland, moet het certifi caat gezien worden als een 'en treebewijs' naar de volgende schakel in de productiekolom. Dat betekent dus ook dat een voerleverancier die geen certifi caat bezit, zijn voer niet kwijt kan aan een varkenshouder. Om te voorkomen dat er een apart circuit ontstaat van bedrijven die zonder certificaten met elkaar handelen, moet de overheid deze bedrijven straffen. Dat kan bij voorbeeld via een korting op het varkensquotum of extra hoge hef fingen. Door deze sancties moet het absoluut onaantrekkelijk worden om niet met het certifica tensysteem mee te willen doen, aldus de plannenmakers. De eisen waaraan de bedrijven uit de verschillende geledingen van de productiekolom moeten vol doen, zullen fasegèwijs worden opgeschroefd. Over ongeveer een half jaar moet het eerste pakket basiseisen uitgewerkt zijn. In 2000 moet het systeem in werking treden. Komende Maandag praat de Tweede Kamer opnieuw met Van Aartsen over de kabinetsplannen om de varkensstapel in te krim pen. Donderdag bleek uit een en quête dat de meeste varkensboe- ren niets zien in reductieplannen, betere milieuzorg en een dier vriendelijker aanpak. ZIE OOK BINNENLAND - A4 dels 'een paar keer' voorgeval len, bevestigt een woordvoerster van het ministerie van Land bouw in Den Haag. Pluimers spreekt van 'een reëel gevaar' dat de hoopvolle resulta ten van de varkenspestbestrij- ding weer teniet kan doen. In verscheidene pestgebieden mo gen inmiddels weer varkens ver voerd worden. Het fokverbod in de Peelregio is opgeheven. De coördinator vraagt de dieren artsen 'zeer attent' te zijn en in twijfelgevallen bloedmonsters van pasgeboren biggen op te stu ren naar de Gezondheidsdienst voor Dieren. „Aarzel nooit om aan klassieke varkenspest te denken," adviseert Pluimers. Een carrier sow ontstaat als het varkenspestvirus de placenta in de zeug passeert en de ongebo ren biggen besmet. Op bedrijven waar nu geen enkel teken van klassieke varkenspest waar neembaar is, kunnen doodzieke biggen worden geboren. Ook kunnen er biggen worden gebo ren die net als de zeug immuun zijn voor het virus, maar die de ziekte wel kunnen verspreiden. Deze schijnbaar gezonde biggen blijven achter in de groei. Bo vendien vertonen deze jonge varkens vaak huidafwijkingen, aldus Pluimers. Het ministerie van Landbouw is op de hoogte van het verschijnsel carrier sow, maar maakt zich daar vooralsnog geen ernstige zorgen over. Een woordvoerster wijst erop dat de afgelopen ne gen maanden veel verdachte be drijven zijn-geruimd. „De gebie den zijn lange tijd gesloten ge weest. Sceptici daarentegen sluiten niet uit dat het opheffen van het fok verbod kan leiden tot nieuwe pestgevallen. In de zeugen, die nu weer worden geïnsemineerd, kan het virus verborgen zitten dat ze mogelijk overdragen op de biggen die over enkele maanden ter wereld komen. Op het Rembrandtplein in Amsterdam is gisteren als onderdeel van de campagne tegen onveilig om gaan met vuurwerk een pad van twintig tegels aangelegd. Handen met afgerukte vingers laten zien wat er met je kan gebeuren, wanneer je een rund bent dat met vuurwerk stunt. foto anp jjoodsfw u| 99z 'japuo |3jeiseM 'afsaj j uga do fl rS-a-A-O-O-P P-A-T '-/< P-& /rt-A-A-f? £-1 &-A e-e-ppe-p- Van onze verslaggevers Groningen/Bergen op Zoom - De provincie Groningen schort de verkoop van het streekvervoer in het gebied Oldambt op. Daarmee zijn de stakingen van die boze chauffeurs voor maan dag hadden aangekondigd, tijdelijk van de baan. In Apeldoorn zijn gisteren de militairen herdacht die sneuvelden in het voormalige Nederlands-Indië. De herdenking gold ook Ne- aei landse militairen die in latere jaren om het leven kwamen tijdens vredesmissies voor de Verenigde Naties. Het monument voor lndië-gangers dat vroeger in Schaarsbergen stond, werd gisteren voor het eerst op de nieuwe locatie in Apeldoorn getoond. Gedeputeerde Fennema van Verkeer maakte gisteren bekend dat hij de uitkomst van het kort geding wil afwachten dat de vakbonden tegen minister Jor- ritsma van Verkeer voeren. De Haagse rechtbank doet donder dag uitspraak. Centraal staat de vraag of de provincies dan wel de Rijksover heid moet zorgen dat dë werkge legenheid van de buschauffeurs niet in gevaar komt wanneer streekvervoerbedrijven aan par ticuliere ondernemingen worden verkocht. De buschauffeurs zijn bang dat honderden chauffeurs hun baan zullen verliezen en dat hun sala rissen worden uitgehold. Ook in een gebied in Drenthe staat pri vatisering van het streekvervoer op de rol. De bonden eisten eerst werkge- legenheidsgaranties van de pro vincies. Die verwezen hen naar het Rijk. Daarop spanden de bonden een geding tegen minis ter Jorritsma aan. Donderdag tijdens de zitting liet Jorritsma via de landsadvocaat echter we ten dat de chauffeurs en bonden toch heus bij de provincies moe ten zijn. De noordelijke chauf feurs werden daarop zo boos dat zij wilde stakingen aankondig den. Nu gedeputeerde Fennema met de verkoopprocedure wacht tot de rechter heeft bepaald welke instantie garanties zou moeten geven, is in Groningen de sta kingskou even uit de lucht. In Drenthe, waar zo'n toezegging niet is gedaan, blijft de kans op acties levensgroot aanwezig. Ook in andere delen van het land kan - zij het op wat langere ter mijn - het streekvervoer in de aanbieding worden gedaan. De arbeidsonrust beperkt zich niet tot Groningen en Drenthe, want ook in andere delen van het land zijn er plannen tot openba re aanbesteding van het busver voer. Daardoor kunnen ook Zee land en Brabant met chauffeurs acties te maken krijgen. In Bergen op Zoom wordt maan dagavond tijdens een actiever gadering de bereidheid tot acties van de BBA-chauffeurs in West- Brabant gepeild. Welke vorm die eventueel aannemen, is nog niet bekend. Mogelijk beginnen ze op een publieksvriendelijke manier, bijvoorbeeld gratis passagiers vervoer. Al naar gelang de hou ding van minister Jorritsma kunnen de acties zich volgens de Vervoersbond CNV gaandeweg verharden. Breda - De samenvoeging van dagblad De Stem met het Brabants Nieuwsblad, volgens de plannen van de twee re dacties, gaat door. Een maand geleden hebben de redacties van de twee kranten gezamenlijk een fusieplan bij de directie van uitgeversmaat schappij Zuidwest-Nederland te Breda ingediend. Inmiddels heeft de ondernemingsraad een positief advies uitgebracht en heeft de directie, na overleg met beide hoofdredacteuren, zich achter het plan ge schaard. De redactie van de nieuwe krant zal ongeveer 150 volledi ge arbeidsplaatsen tellen. De krant zal in drie hoofdedities verschijnen: de Baronie van Breda, West-Brabant en Zee land. Via een fijnmazig stelsel van edities en subedities zal de krant de lezers in Zuidwest- Nederland van regionaal nieuws op maat voorzien. Het is de bedoeling dat de twee kranten stapje voor stapje naar de fusiekrant toewerken. De sterke punten van de twee dagbladen zullen in de nieuwe krant worden gecombineerd en versterkt. De naam van de nieuwe krant zal waarschijn lijk pas in februari worden vastgesteld. Zoals eerder ge meld, gooit de werktitel BN#De Stem hoge ogen. Op de redactie wordt de laat ste hand gelegd aan de vorm geving van de nieuwe krant. Tegelijk gaan de twee hoofdre dacteuren van De Stem en Brabants Nieuwsblad de ko mende weken praten met alle werknemers in vaste dienst op de redacties van de twee kran ten. Op grond van die inventa risaties -volgen uiterlijk in maart de benoemingen voor de functies op de redactie van de nieuwe krant. Het proces zal vermoedelijk voor 1 mei zijn afgerond, waardoor de nieuwe krant nog voor de zomer kan verschijnen. De hoofdredactie Van onze verslaggever Utrecht - De klasseverzekering is op zijn retour. Het betalen van extra premie voor een klasse-behandeling is voor particu lier verzekerden nauwelijks meer zinvol, omdat de meeste zie kenhuizen geen onderscheid meer maken tussen verpleging en dienstverlening in een tweede en derde klasse. De eerste klasse bestaat vrijwel nergens meer. kering. „Er is eenvoudigweg een vraag naar. Een categorie verze kerden, onder wie veel oudere en koopkrachtige mensen, wil extra betalen voor meer privacy en dienstverlening in het zieken huis. Als dat niet mogelijk is, dan krijgen ze een compensatie," al dus een woordvoerder. Zelfs in de ziekenhuizen waar nog wel een onderscheid in klasse wordt toegepast, krijgen patiën ten die om medische redenen al leen moeten liggen, altijd voor rang bij de toewijzing van een- of tweepersoonskamer. Een tweede klasverzekering biedt hooguit een grotere kans, maar geen ga rantie op een kamer met meer privacy en service. Dat beeld schetst de Consumen tenbond in een advies over ziek- tenkostenverzekeringen. Het is, aldus deze belangenorganisatie, meestal voordeliger een verzeke ring te nemen voor derde klasver- pleging en bij te betalen als er plaats ïs' in de tweede klas. Minister Borst van VWS heeft onlangs in de Tweede Kamer de verwachting uitgesproken dat de vraag naar klasseverzekeringen voor ziekenhuiszorg zal afnemen. Ze benadrukt dat de klasseverze kering een vrijwillige (particulie re) verzekering is', waarbij een goede informatieverstrekking van belang is voor het maken van een keuze voor een bepaalde po lis. Dit punt heeft Borst recentelijk met Zorgverzekeraars Nederland aangesneden. De ziektenkosten- verzekeraars hebben toegezegd de verzekerden een tegemoetko ming te zullen geven in de vorm van een bedrag per ligdag, indien er geen plaats is in een hogere klassse. De ziektenkostenverzekeraars voelen niets voor een volledige afschaffing van de klasseverze- De Bilt - Twee weken terug week heeft menigeen met de beschuldi gende vinger naar de weerman nen gewezen toen een onver wachte ijzel.het spoorboekje van de NS in de war gooide. De Bilt en Meteoconsult hadden de bui moeten zien hangen, was het ver wijt. Vanaf vandaag is de kans op zul ke missers een stuk minder. Het KNMI heeft gisteren een nieuw radarsysteem in gebruik geno men dat speciaal geschikt is om plotseling optredende weerfeno- menen in kaart te brengen. Buien met zware windstoten, onweer, hagel en ijzel zullen voortaan niet meer aan de aandacht der meteo rologen ontsnappen. De radar van het KNMI meet de snelheid van neerslagdeeltjes in een regenbui. Aan de hand daar van kan de windsnelheid worden berekend, ook die van plotselinge rukwinden. Hetzelfde geldt voor sneeuw- en hagelbuien. Van onze verslaggever Tilburg - Enkele tientallen weduwen en weduwnaars hebben gisteren in het kantoor van de vakcentrale FNV in Tilburg een bezettingsactie gehouden uit protest tegen de Algemene Nabestaandenwet. Ze eisten en kregen een gesprek met burgemeester Stekelenburg van Tilburg. Die heeft echter geen enkele toezegging en gedaan. Volgens een woordvoerder van de actievoerders steunt de vakcentrale hen veel te weinig, terwijl ze er door de nieuwe wet per 1 januari flink in uitkering op achteruit gaan. Zij hoopten Stekelenburg, oud-voor zitter van de FNV, op zijn vakbondsverleden aan te kunnen spreken. De actievoerders hebben wel met medewerkers van de FNV afgespro ken dat volgende week een nieuw gesprek over de materie zal plaats vinden. Hoe dat eruit gaat zien is niet bekend. De actievoerderende nabestaanden mochten gisteren in het pand blij ven omdat zij het dagelijkse werk niet belemmerden. Rond 15.00 uur, toen het kantoor sloot, hebben ze het pand verlaten. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Amsterdam - Ad Karman is geen betrouwbare kroonge tuige, waarmee de Hakkelaar echter de tralies gezet kan worden. Wat de advocaten van de vermeende hasj-ben- deleiders Johan 'de Hakkel- aar V en diens rechterhand Koos R. betreft is Karman nu chnitief door de mand ge vallen. Jhj houdt zich ten onrechte arm, Is steenrijk geworden door de asJhandel en had daarin een lei- 1 «nggevende rol, heeft de belas ts voor kapitalen ontdoken en gt jn zijn verklaringen tegen- i "iwde rechters. „Een vermogen- "e leugenaar," zegt mr. G. I riWng, advocaat van Koos R. mil ?en moest Karman, de cri- ele getuige waarmee het Openbaar Ministerie een deal sloot om de twee bendeleiders veroordeeld te krijgen, opnieuw opdraven voor het gerechtshof in Amsterdam, waar de Hakkelaar zaak in hoger beroep dient. Volgens het OM is Karman een 'kale kip', die niets meer bezit en die voor veel geld beschermd en onderhouden moet worden. Maar op verzoek van de advocaten kwam in oktober ineens een ex- vriendin van Karman op de prop pen. Zij getuigde dat hij op een bankrekening in Oostenrijk ze ker 1,2 miljoen DM heeft staan. Zij was erbij geweest toen hij zo'n 30.000 mark van die reke ning opnam. Ook was zij er getuige van dat de officier van justitie Karman twee ton toezegde voor als de Hakkel aar-zaak achter de rug zou zijn. Dat geld zou hij krijgen om onder een andere identiteit in het bui tenland een nieuw leven te be ginnen of om dan een bedrijfje op te zetten. Officier van justitie Teeven heeft dit ontkend. Dat was ook een van de weinige zaken waar Karman gisteren iets over wilde zeggen, onherkenbaar vermomd, voor pers en publiek verscholen achter een paar ka merschermen en bewaakt door een viertal bodyguards. Met het OM heeft hij nog geen bedrag af gesproken; specifieke toezeggin gen zijn hem nog niet gedaan. Van twee ton, zei hij, zou hij na tuurlijk geen nieuw leven kunnen beginnen. Op alle verdere vragen over zijn financiële situatie wei gerde Karman in te gaan. Hij be riep zich daarbij steeds op zijn verschoningsrecht. Immers, als blijkt dat hij wel een vermogen van belang heeft, zal justitie hem 'plukken'. Toch kon Karman niet om alle vragen heen. Hij moest toegeven dat hij vaak in een bepaald Oos tenrijks grensplaatsje kwam. „Om te skiën," zei hij zelf, „het is een prachtig gebied." „Ja, met veel banken," sneerde mr. Spong. Karman moest ook erkennen dat hij, toen hij er - zonder het zijn justitie-contacten te vertellen - vanaf zijn onderduikadres met zijn toenmalige vriendin naar toe was gereden, die dagen niet ge skied had. Ook moest hij voor de draad komen met de bedragen, waarvoor hij zijn garagebedrijf, twee huizen en grond verkocht had: bij elkaar bijna een miljoen gulden. Bij elkaar genoeg voor de verde digers om na afloop verheugd te roepen dat Karman door de mand is gevallen als een grotere boef dan hun cliënten. Mr. Spong: „Karman is duidelijk voor zijn geld naar Oostenrijk gegaan. Hij had dat simpelweg kunnen ontkennen, maar dat heeft hij niet gedaan. Hij heeft kennelijk een boel geld in het buitenland, heeft de belasting ontdoken en het OM voor het lapje gehouden. Hij is een vermo gende leugenaar. En een kroon getuige die staat te liegen zal ver der ook wel niet betrouwbaar zijn." Het OM blijft tevreden over de consistente getuigenis van Kar man als belangrijke 'kroongetui ge'. Mocht Karman achteraf over kapitaal beschikken: des te beter, dan kan hem dat alsnog ontno men worden. Op 29 december gaat het proces verder en zal de procureur-generaal in het requi sitoir eisen hoe lang Johan V. en Koos R. de gevangenis in moeten. De rechtbank veroordeelde hen eerder dit jaar tot zes, respectie velijk vijf jaar cel. Nieuw in hel programma van Air Miles zijn de 14 bungalowparken uan Landal GreenParks en 9 van Gran Dorado. Met een korting van maar liefst 75 Air Miles op ons standaardaanbod maken we die ontdekking nu extra aantrekkelijk voor u. Standaard: 50% korting op de buur van een bungalow (excl. toeslagenplus: Buiten vakantieperioden Tijdens vakantieperioden Weekend/midweek 250 Air Miles 475 Air Miles Week 350 Air Miles 675 Air Miles U kunt direct reserveren via Air Miles Klantenservice, teletoon (023) 56 99111; minimaal 7 dagen en maximaal 70 dagen voor de aankomstdatum. Deze aanbiedingen gelden per bungalow en op basis san beschikbaarheid. Bij Bran Dorade geldt een minimale bijbetaling van f 250.- (excl. toeslagen). Het introductieaanbod is geldig bij een aankomstdatum tot en met 16 februari 1998 (met uitzondering van de kerstvakantie). Op de aanbiedingen zijn de Algemene Voorwaarden van Air Miles van toepassing. The best things in life are tree i

de Stem | 1997 | | pagina 3