de stem Roosendaler vangt probleemjongeren op in Zuid-Frankrijk Ruim een jaar geleden vertrok Roosendaler Ruud Dijkmans met zijn gezin naar Zuid-Frank rijk. Hij is er projectleider op de boerderij 'Al Gardo' dat ruim drie maanden lang een thuis is voor probleemjongeren. In Ne derland ongrijpbaar voor de hulpverlening. In Frankrijk pro beren ze een basis te leggen voor een betere toekomst. Het funda ment heet ervaringsleren. In el kaar gemetseld door het West- Brabantse Zuidwester en Troje uit Veldhoven.. Twee Brabantse hulpverleningsinstanties die heilig geloven in 'Al Gardo'. Avonturiers Actie Breek 1(1) Wes-Alane P (2) Anouk - Nobody's Wife (4) B. Streisand C. Dion - Tell I Him I (6) Aqua - Doctor Jones (3) Paul De Leeuw - 'K Heb Je Lief En Wacht Op Jou! (7) Usher - You Make Me Wanna (5) Aqua - Barbie Girl 1(11) The Rapsody Ft- Warren G Prince Igor (8) Backstreet Boys - As Long As You Love Me (9) Elton John - Something (12) Ome Henk - Neem Een Ander In De Maling! (16) Hanson -1 Will Come To You (10) Spice Girts - Spice Up Your Life (20) Allure - All Cried Out (14) De Kast - In Nije Dei (13) Keith Sweat - Nobody Sweat (18) Jewel - Foolish Games Jewel I (17) Is Ook Schitterend! - V.V.T. (30) Solid Harmonie - I'LJ Be There For You (24) Eternal - Angel Of Mine (15) Da Hool-Meet Her At The Love Parade (29) Prodigy - Smack My Bitch Up (41) 4 Fun - Levenslang (28) Jantje Smit - Ave Maria (21) Bob Carlisle - Butterfly Kisses (26) R.O.O.S. - Instant Moments In (19) Sash!-Stay (23) Dario G - Sunchyme (25) LI Cool J - Phenomenon (31) Skik - Op Fietse Lohues (27) N-Trance Ft. R. Stewart - Da Ya Think I'M Sexy? (33) Mathilde Santing - Beautiful People (0) Queen - No-One But You (40) Goodfellaz - If You Walk Away (34) Aaron Carter - Crush On You (0) Close li You - Baby Don't Go (0) Various Artists - Perfect Day (39) Mase - Feel So Good (22) Metallica - The Memory Remains i (37) Moby - James Bond Theme (32) Buckshot Lefonque - Another Day i (42) Toni Braxton - How Could An Angel Break My Heart (44) Volumia! - Het Is Over p (36) Wyclef Jean - Guantanamera (35) Chumbawamba-Tubthumping (77) Bzn-Mother (51) En Vogue - Too Gone, Too Long 8 (45) Freek De Jonge -(Meer)Leven Na De Dood (60) Will Smith - Just Cruisin' 0 (38) Janet Ft.Q-tip 8i Joni Mitchel - Got'til it's 1 (43) The Kelly Family - Because It's Love a (52) Mariah Carey - Butterfly 3 (58) The Firm - Firm Bizz A (49) Puff Daddy 8. The Family - Been Around The World 15 (56) Puff Daddy Faith Evans -I'll Be Missing You J6 (55) Benny Neyman - Mooi Zijn Alle Vrouwen 57 (54) 2 Pac Notorious - B.I.G. Runnin' j8 (46) Antiloop - In My Mind 59 (53) M.Borsato&T. Oosterhuis- Wereld zonder jou 60 (63) Rob De Nijs-Nu Het Om Haar Gaat 61 (65) Sheryl Crow -Tomorrow Never Dies 62 (47) Refugee Camp - All Stars Avenues 63 (68) Re-Play Kijk - Om Je Heen 64 (69) O Die 3 - Ik Heb Geen Zin 65 (48) U2- Please 66 (0) Jay-Z Ft. Babyface-Sunshine 67 (61) Jon Bon Jovi-Janie, Don't Take Your Love To 68 (59) Blackstreet-Fix 69 (71) Sting The Police -Roxanne '97 70 (0) All Saints - Never Ever 71 (50) Boyzli Men -4 Seasons Of Loneliness 72 (0) Hero En De Hero'S - Altijd Durven Denken 73 (66) Tank - Can U Feel The Bass 74 (62) Radiohead - No Surprises 75 (91) Katia Schuurman -Totaal Verkocht 76 (57) The Sundub - Single Minded People 77 (98) Bryan Adams - Back To You 78 (70) Eternal -1 Wanna Be The Only One 79 (67) The Verve -The Drugs Dont Work 80 (80) Boston Dj'S - Move Your Body 81 (79) The Brand New Heavies - You've Got A Friend 82 (74) Clouseau - Door De Muur 831 (78), Jennifer Brown - In My Garden 84 (0) Aaron Carter-Crazy Little Partyqirl 85 (0) Wham! - Last Christmas 86 (0) Run D.M.C. Vs. J. Nevins -1" Like That 87 (82) Stars On 45-The Clubhits 88 (88) Peter Cetera Ft. Az Yet- You're The Inspiration 89 (89) Enya - Only If 90 (73) Rolling Stones - Anybody See" My Baby? 91 (97) Adam F - Circles fi§§ (87) Ruth Jacott-Liefde Of Lust 93 (99) One Two Trio-Series Uit Mijn 94 (84) Frans Bauer - Ich Traum Von 9 Heut' Nacht 95 (0) Blackstreet-(Money CanTJ Me Love 96 (93) Ub40-AlwaysThere 9$ (0) Kadanz Morgen Kom JijTeru9 98 (85) Erikah Karst Nobody Knows 99 (92) Worlds Apart Back To Where We Started 100 (94) Exposure 3 Little Words Weekend ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 Door Romain van Damme Ik wil eigenlijk best terug naar ons mam' Plotseling is er die starende blik. Een strak gezichtje, ontdaan van alle stoerheid. Het gezichtje van een lieve meid, veertien jaar oud. Onzeker en wanhopig op zoek naar zich zelf. Zoekend ook naar een veilig plekje waar ze kind kan zijn. Het duurt maar even. „Rot toch op kutvent! Het is de taal die ze het best begrijpt. De stoerheid verpakt in schuttingwoorden en de meest vreselijke ziektes die de stilte van 'Al Gardo' aan flarden knallen. „Denk nou niet dat het hier leuk is hè, want dat is het dus absoluut niet! Schrijf dat maar op!" 'Al Gardo' is een grote boerderij in het nie mandsland van Zuid-Frankrijk. Vijf kilome ter van Saint Antonin Noble Val, een nietig dorpje van amper 1800 zielen. Het heet er Mi di-Pyrenees. Toulouse is de grote stad verder-, op. Montauban en Caussade liggen ook in de buurt. Het is een beetje vergane glorie langs de rivier Aveyron. Centre Touristique staat er op de roestige borden die het begin en einde van het dorp aangeven. Een hoofdstraat, een paar slordige steegjes en pleintjes. Twee hotelle tjes, een bank, een paar winkels en hier en daar een cafeetje. Probeer er als buitenstaander niet in het pik kedonker van de winteravond de weg te vin den. Je verdwaalt er onherroepelijk op smalle weggetjes die in het zwarte niets verdwijnen. „Man, vergeet het, je kunt hier absoluut niet weg. Anders waren we al lang vertrokken noor, geloof je het niet? Echt, je kunt nergens naar toe, dat is de reden. Het lijkt wel een ge vangenis. Dat is het verdomme ook." Vijf Brabantse meiden zeggen het elkaar na. Ze wonen bijna drie maanden op 'Al Gardo'. binds half september. Ver weg van de beken de omgeving in Nederland waar ze langzaam maar zeker dreigden te verzuipen in een diepe poel van ellende. Onbereikbaar voor de hulp verlening die ze telkens weer van zich af schudden in het doolhof vol drugs, seks en ge- Ze is zestien en zegt: „Als ik niet naar Frank- njk was gekomen, was het gedaan. Dan was et nooit meer goed gekomen. Dan lag ik de- nmtief in de goot! Zeker weten!" Overdag, als het zonnetje schijnt, ziet het er allemaal vriendelijker uit en laat de natuur ln a' ^aar Pracht bewonderen. Kale rot- spelen er een fraai lijnenspel met bosrijke I horizons en grotten gunnen je een blik in het gunnen je een UilK hnenste van grillig gevormde bergen. 'Al Gardo li§t er vakkundig v erstopt. Je komt er via aanwijzingen van de dorpelingen. Ze sturen je over zandpaden die vol kuilen en verrassende wendingen zitten. Ideaal gebied voor terreinwagens, mountainbikes en berg schoenen. Een gebied ook voor avonturiers, misschien iets te zwaar aangezet, maar in ieder geval voor mensen die zich niet zomaar uit het veld laten slaan. „Het is een grote stap, verhuizen naar deze plek," zegt Ruud Dijkmans. Samen met zijn vrouw Phyllis en de kinderen Bo, Bram en Britt ruilde hij het lawaai van de Roosendaalse binnenstad in voor de stilte van Zuid-Frankrijk. Ze willen niet meer terug. „Het is hier prach tig. Natuurlijk mis je wel wat, even een borrel in het cafeetje op de hoek, snel een bood schap. Maar dat weegt allemaal niet op tegen de voordelen. Rust, mooi weer en middenin in de natuur." En leuk werk ook. Of misschien is leuk niet het juiste woord. Dankbaar is wellicht beter. „Prachtig om de jongens en meiden te helpen. Wacht, proberen te helpen. Ze hebben proble men die ze nauwelijks onder woorden kunnen brengen. Ze zitten hevig in de knoop met zichzelf." „Ze zitten muurvast, zijn onhandelbaar ge worden. Ze hebben vaak verschrikkelijke dingen meegemaakt en hebben een dik pant ser om zich heen gebouwd. Daar doorheen dringen, stap voor stap, dat proberen we. Een moeilijk proces, maar inderdaad, mooi als ze weer een stap gezet hebben." Klussen Om half acht rinkelt de wekker. Een douche, ontbijt en verdeling van het werk. Twee mei den doen het huishoudelijk werk, schoonma ken, boodschappen doen in het dorp beneden en voor het eten zorgen. De andere drie mei den doen de klussen buiten. Hout hakken, de moestuin, een uitgewoonde caravan demonte ren en de omgeving van een huisje verderop onkruidvrij maken. Ruud Dijkmans zit nooit om klussen verlegen. Straks komt er nog vee in de weilanden, kun nen ze werken bij boeren in de buurt. „Ze hebben gelijk als ze zeggen dat het hier geen vakantieverblijf is. O nee! Het is keihard wer ken. Letterlijk en figuurlijk. Er zijn vaste werktijden en een vast leefritme. Drieëneen halve maand lang." Geen drugs, drank, criminaliteit. Wel van veertig meter hoog aan een touw abseilen in Noord-Spanje, door nauwe, donkere en klets natte grotten kruipen en wandelen over berg paden die soms zo smal zijn dat je voetje voor voetje verder moet. Ze hebben er al wat afge vloeid. „We hebben een keer acht uur gewandeld. Kapot waren we! En die Ruud, die vent, weet niet eens de goede weg. We stonden eens bo ven op een berg, links en rechts ravijn. Het was nog geen meter breed. Zegt ie, ik weet het niet meer. Sta je daar verdomme met zijn al len te blauwbekken." Ze hebben in de Ardennen een eerste test af gelegd. Met Ruud Dijkmans als aandachtig toeschouwer. „Dat doe ik altijd. Om te kijken wat voor vlees je in de kuip hebt. Soms moet je zeggen, die kunnen we beter niet meene men naar Frankrijk. Dat redt zij of hij niet en dat kan dan weer nadelig zijn voor de groep. Dat kun je niet hebben." De vijf meiden vormen de tweede groep die 'Al Gardo' doet. Daarvoor reed Ruud Dijk mans met zijn Volkswagenbusje vol gabbers van Nederland naar de boerderij die zich uit strekt over vijftien hectare Frankrijk. Zeven gabbers. „Die hadden in Nederland ook van alles uit gevreten. Sommigen hadden zelfs gedeald, amper vijftien jaar oud. Na twee maanden zag ik ze hier met pijl en boog schieten, zelfs verstoppertje spelen. Toen dacht ik, jongen toch, twee maanden liep je nog volop te dea len." De vijf meiden die er nu zijn, hebben in totaal vijftien scholen gehad. Nergens meer welkom. In de meeste gevallen ook thuis niet. Daar wonen veelal gebroken gezinnen en de scher ven liggen op straat. „Ik heb alles geslikt man. Speed, coke, pillen. Waarom? Toch wel nieuwsgierigheid, maar als je eenmaal in dat circuit zit, komt je d'r niet meer uit. Je krijgt verkeerde vrienden, Om het project ervaringsleren in Zuid- Frankrijk een kans op overleven te geven, spant de West-Brabantse Stichting Actie Breek zich in geld bijeen te brengen om de boerderij 'Al Gardo' aan te kopen. Op die boerderij verblijven jaarlijke enkele groepen probleemjongeren die onder be geleiding van ervaren hulpverleners wer ken aan een betere toekomst. De oude boerderij moet nodig verbouwd en hier en daar opgeknapt worden. Om dat allemaal voor eikaar te krijgen is er een bedrag van 450.000 gulden nodig. De Stichting Actie Breek hoopt met giften uit het bedrijfsleven, maar ook van particulie ren, het geld bijeen te brengen. Eerder slaagde de stichting er al in drie an dere projecten levensvatbaar te maken. Ruim tien jaar geleden werd de voorlich tingsfilm 'Getekende Mensen' over drugs gebruik en verslaving gefinancierd. Twee jaar daarna, in 1988, realiseerde de stichting het behandelingscentrum 'Breek' voor jonge verslaafden en weer twee jaar later werd in Bergen op Zoom een pand aangekocht aan de Engelstraat. Die locatie biedt plaats aan ambulante jeugdhulpacti- viteiten, voorlichtings- en preventieprojec ten. Tenslotte werd er met succes in Roosend aal gewerkt aan een opvangcentrum voor Marokkaanse jongeren dat inmiddels door de provinciale overheid gesubsidieerd wordt waarmee het voortbestaan verze kerd is. 'Het is hier geen vakantieverblijf. Het is keihard werken. Letterlijk en figuurlijk.' FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER ruzie thuis en zo wordt dat steeds erger. En ja, dan zit je ineens hier hè." Nonchalant. Alsof er niets aan de hand is. Trouwens, waar bemoei je je mee? Ze zeggen het ook regelmatig tegen Ruud Dijkmans. Maar dan op hun manier. Ha, of hij het alle maal zo goed weet. Hij lacht: „Ik weet niet al les, gelukkig niet. Maar ik weet wel dat dit project op 'Al Gardo' een laatste strohalm kan zijn." Dat project heet ervaringsleren.ln de kersver se folder die een internationale koeriersdienst eind november in de brievenbus van 'Al Gar do' stopte, staat het als volgt: het scheppen van een werkelijke beleving. Er varing opdoen door praktisch handelen en aanleren van vaardigheden. Hun ervaringen tot nu toe geven een beeld van de omgeving en henzelf dat zeer negatief is, door ervaringen met incest, mishandeling, verwaarlozing. Dat proberen we te doorbreken door ze een plaats te bieden van waaruit ze met een geheel ande re positieve en werkelijke omgeving worden geconfronteerd. Mooie woorden, mooie zinnen. De meiden vertalen het in hun eigen jargon. „We moeten leren met onze poten van die kuttroep af te blijven en praten over onze problemen. We moeten weer normaal worden. Gewoon naar school en huis, omgaan met normale vriend jes. Ja toch?" Aanvankelijk geloofden ze er niet in. Ruud Dijkmans grinnikt. „Toen ze aan kwamen, zeiden ze onmiddellijk, wat is hier nou te be leven? Geef ons maar een winkelcentrum. Nu zeggen ze toch ook al eens, ja, het is hier best mooi. We zullen het straks wel missen." Hij kent de omgeving van 'Al Gardo' inmid dels redelijk goed. De meeste bergwandelin gen in de buurt doet hij zonder gids die weer wel nodig is om de grotten in te mogen. Han denwrijvend: „Een ideale plek voor ons pro ject." Gepraat Ruud Dijkmans liep al langer rond met het plan. „Ik zit jaren in de jeugdhulpverlening. In Nederland heb ik zowat alle hoeken van die hulpverlening gezien. Ik werkte ook bij de 'Nu zeggen de jongeren toch ook al eens, ja, het is hier best mooi. We zullen het straks wel missen.' Zuidwester in West-Brabant en daar hadden we het al eens gehad over een project erva ringsleren." Voorzichtig formulerend: „Laat mij het zo zeggen: binnen de hulpverlening wordt veel gepraat. Ik had iets, kom, ik wil aan de slag. Ik wilde iets doen met jongeren in het buiten land, ik heb links en rechts wat geïnformeerd en ben gaan kijken naar verschillende loca ties." Toen hij 'Al Gardo' zag, wist hij het meteen. „Prima plek man. Het werd gebruikt door een Haags kindertehuis dat het als een vakantie project had aangekocht. Daar had ik toevallig ook conctacten mee. Bleek dit hetzelfde te zijn dan de boerderij die een makelaar aan bood. Een eerste inspectie pakte positief uit." Ruud Dijkmans klopte bij de Zuidwester aan. Die besprak het op haar beurt weer met Troje uit Veldhoven. Hij nodigde bestuursleden van de Zuidwester uit, nam ze op sleeptouw in de bergen, praatte honderduit en het kwam alle maal rond. Het plan werd verder uitgewerkt en de familie Dijkmans liet de verhuiswagen voorrijden. Dag Roosendaal. Ziekenhuis Paniek! Een van de meiden slaat bij het hout hakken met een hamer een wijsvinger com pleet aan gort. De pijn en schrik schreeuwt ze weg met de meest vreselijke krachttermen die zelfs de honden Rex en Shadow schichtig doen wegsluipen. „Waarom moet mij dit nou weer overkomen? Straks moet ik met een vinger in het verband naar huis. Alsof het al niet erg genoeg is! VERVOLG OP VOLGENDE PAGINA - E2: 'Als ik schrijf kan ik wel zeggen wat ik voel' Prins Maurits de eerste, wie volgt? Hans Dijkstal, de vrolijkste minister Mest en parfum aan de voet van de Mont Blanc StarTrek op cd-rom: KMA voor de ruimte PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 37