'Bijna niemand slaat uitstapjes over' meer De schoorstenen bleken dodelijk' de stem Nieuwe activiteitengroepen voor Zeeuws-Ylaamse vrijgezellen :endbureau ZEELAND uit ïwerkers 'medewerkers ik(st)ers ZEELAND kundig (er Ken loskrachten ïrkers irekerij iar er /buitendienst otechnicus zo simpel— Groothof als tsaar Sufi muziek en dans Terug naar de aarde Jazz-zangeres Carla White treedt op in Bergen op Zoom Antwerpse ovens veroorzaken genetische afwijkingen bij kinderen Vuilverbranders in Vlaanderen Hp" Edegem voorgoed gesloten Je© Antwerpen Wilrjjk voorlopig gesloten "Oostende voorlopig gesloten Sint-Niklaasi weer irLhedf Houthalen voorlopig gesloten ©Maastricht -lans Martens/DDL Irijf in Roosendaal zoeken latieve horecamedewerkers. ïnctie op oproepbasis, vooral id. Heb je ervaring in Neem dan snel contact op 165-562001 I Roosendaal zijn we m.i.v. laar handige mensen voor het itainbikes. Bel snel Tènce! relaties zijn we regelmatig Jc(st)ers. Op de volgende llaats: dinsdag en vrijdag van Is voor meer informatie. Dl65-562001. |nt in Roosendaal zijn we op |g werkende kok. De kandidaat in kunnen starten en een SVH ben. «0165-562001 ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 i boekhoudkundige opleiding 3A en enige ervaring op dit lerschillende bedrijven in hg voorstellen. Sta je aan het i ben je op zoek naar een baan t dienstverband Neem dan Roosendaal, tel. 0165-562001. f in Fijnaart zijn we op zoek Jet ervaring en een goede lerlandse, Engelse en Duitse lll-time baan met ingang van is de feestdagen wil het bedrijf icedure afgerond hebben. Neem "itact op met Tènce! Roosendaal, Inische opleiding en zoek je rrein Moerdijk liggen de iet oprapen Voor gemotiveerde, jn afgeronde LTS/MTS/HTS vaak vacatures Kom langs voor ll direct met Tènce! tel. 0165-562001. ledrijven op Industrieterrein mensen die een aantal uren per rk kunnen doen. Het betreft o.a. |ners. Zoek je extra werk naast je naar school en wil je een Êt je vrij bent Neem contact op ■aal/Moerdijk, tel. 0165-562001. ;club in de omgeving van Bergen een enthousiaste kok die bij ■jt is van het SVH-diploma. Enige toom, tel. 0164-239300. Lolop werk in de 'bollen' voor Lktiemedewerkers. U werkt in Idiensten zijn prima. Zoom, tel. 0164-239300. paste en accurate MBO'er WTB die heeft in de machinebouw en goed [Scad, kan direct aan de slag bij een ving van Bergen op Zoom. Van u u zelfstandig en oplossingsgericht e! Bergen op Zoom, tel. onze relaties is een vacature voor e en ervaren verkoper die in theorie cooptechnieken goed beheerst. U >ben van de moderne talen en goed automatiseringstechnieken. Indien van een rijbewijs en geen 9 tot 5 unt u contact opnemen met onze :n op Zoom. Zoom, tel. 0164-239300. functie geldt dat u minimaal in het n een MBO-diploma, en ervaring en bben van PLC-besturingen, en robotisering. Ervaring met .-ens vereist. U dient bereid te zijn o te draaien. Zoom, tel. 0164-239300. zich in bij onze vestiging in Bergen an het werk en... ontvangt een 5.- die te besteden is bij Halsteren >p Zoom, <\Y ff, 30. 'v TA/ -* darkt 79, 4701 AE Roosendaal 0165-562001 „nnm lat 51, 4611 PB Bergen op ^oo> 0164-239300 Door Sanne Schelfaut Oostburg - Alleenstaanden in West- Zeeuws-Vlaanderen die behoefte hebben aan gezelligheid en liever met een groep dan alleen naar het theater of de film gaan, kunnen te recht bij verschillende activiteiten- groepen in deze regio. Er zijn verschillende van deze groepen in West-Zeeuws-Vlaanderen actief. 'Trini- dad' is zo'n voorbeeld. Deze activiteiten en gezelligheidsgroep richt zich op al- i leenstaanden in de leeftijd van dertig tot vijftig jaar. 'Meedoen met onze groep is een ideale manier om je kennissenkring op een ongedwongen manier te vergroten i en aan activiteiten deel te nemen waar je in je eentje niet zo makkelijk toe komt', i aldus een wervende tekst van Trinidad. „Zo is het maar net," zeggen contactper- i sonen Bert, Carien en Ko. „Gezelligheid staat bij ons bovenaan. Samen leuke din gen doen. Onze club heeft absoluut geen f verplicht karakter. Afhankelijk van de leden bepalen we wat we doen. Twee keer per maand komen we bij elkaar." Trinidad bestaat nog niet lang. Half de cember precies 1 jaar. De naam is een spontane gedachtenkronkel van Bert. „Ik zat achter m'n computer de notulen van onze eerste bijeenkomst uit te tik ken, toen 'Trinidad' in me op kwam. Ik vond het eigenlijk wel een warme naam en heb Trinidad gelijk in de groep ge- De eerste aanzet tot het oprichten van Trinidad kwam van de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. „Theo Bak ker is namens de stichting nauw bij dit soort initiatieven betrokken. In deze |i streek waren al groepen voor- 50-plussers en 65-plussers. Het ontbrak nog aan een activiteitenclub voor alleenstaanden met een wat jongere leeftijd. Op initiatief van Theo zijn we daar toen op ingespron gen," aldus Bert. Trinidad staat verder geheel los van de Stichting Welzijn. Er wordt alleen - dankbaar- gebruik gemaakt van hun kantoor aan de Volderstraat in Oost burg. „We zijn niet zulke vergadertijgers hoor. Een keer in de drie maanden ko men we allemaal samen in Oostburg en plannen we ons programma. Dan trekt iedereen z'n agenda en worden de activi teiten op elkaar afgestemd. Omdat de meesten van ons door de week werken, doen we bijna alles in het weekend. Ons eerste 'uitje' was bowlen in Cadzand. Het ijs was die avond gelijk gebroken!" vertelt Carien. Trinidad heeft, inmiddels zo'n vijfen twintig leden. De meesten komen uit het westen maar de drie benadrukken dat el ke Zeeuws-Vlaamse vrijgezel van harte welkom is. Volgens Carien moeten veel streekgenoten nog aan het idee wennen dat er voor elke leeftijdscategorie activi teitengroepen worden opgericht. „We merken dat er bij veel alleenstaan den van onze leeftijd behoefte is om met een groep leuke dingen te ondernemen. Maar veel mensen haken af omdat ze er niet openlijk voor uit willen komen dat ze vrijgezel zijn. De houding van 'kijk mij nou, ik ben zielig want ik zit bij een groep voor alleenstaanden' zit er bij ve- 1 'Sommigen haken af omdat ze er niet voor uit willen komen dat ze vrijgezel zijn en eten dan weer alleen.' len ingeworteld en dat is zonde. Dat merken we goed als er mensen voor de eerste keer met ons meegaan en het hart stikke naar hun zin hebben. Maar daar na krijg je telefoon dat ze er toch maar van afzien. De drempel blijkt te hoog." Ko, Carien en Bert hameren erop dat Trinidad vooral ongedwongen is en niet te professioneel. „We willen dat iedereen betrokken is bij de planning van onze uitjes. Als je alles vanuit 'het bestuur' oplegt is dat een slecht teken. Iedereen moet kunnen zeggen wat hij of zij wil en in de praktijk werkt dat ideaal," vertelt Ko. Trinidad is. voor mensen van dertig tot vijftig jaar. De doelgroep is, zo kun je wel zeggen, vrij rekbaar. „We hebben mensen van begin dertig en eind veertig en dat gaat prima samen. We zitten bijna altijd op een lijn. Deze generatie is ei genlijk veelal met dezelfde principes op gegroeid. Mensen herkennen eikaars ge woonten en dat klikt heel goed," stelt Bert. Inmiddels heeft deze activiteiten en ge zelligheidsgroep een 'stabiele kern' op gebouwd. „We zijn een jaar verder en hebben de alleenstaanden nu heel wat te bieden. Activiteiten die we tot nu toe hebben ondernomen zijn stappen in Gent, verschillende fietsroutes, bezoek aan het Jazzfestival in Terneuzen en de zandsculpturen in Zeebrugge." Wie zich wil aansluiten bij Trinidad kan contact opnemen met Bert (0115- 694051), Carien (0117-386245) of Ko (0115-620494). Naast Trinidad timmeren er ook andere activiteitengroepen in West-Zeeuws- Vlaanderen aan de weg. Zoals de 65- plus-alleenstaandengroep. Deze groep valt wel onder de paraplu van de Stich ting Welzijn. Mevrouw van Noorden uit Oostburg is de 'motor' achter de 65-plusgroep. Zeven jaar geleden overleed haar man. Me vrouw van Noorden had nog veel plan nen en was zeker niet van plan om alleen thuis te zitten. „Ik had geen zin om hele dagen bij de buren op de koffie te gaan. Ik wilde erop uit met een groep van mijn eigen leeftijd. Toen ik contact had gelegd met de Stichting Welzijn ging het balle tje rollen." Bijna vijf jaar geleden werd de groep op gericht. Ruim twintig alleenstaande vrouwen en mannen telt de huidige groep. Één keer in de maand komt de groep bij elkaar in het kantoor van de stichting in Oostburg om het programma op te stellen en één keer in de maand trekken de dames en heren eropuit. „De bijeenkomsten in Oostburg zijn al tijd bijzonder. Er wordt gezongen, de le den dragen gedichten voor, er wordt veel gelachten en er is ruimte voor uiteenlo pende discussies. Het gaat zeker niet al leen om schoonmaaktips. We luisteren naar elkaar als iemand met een probleem zit. We zijn er voor elkaar. Onze groep is heel hecht, dat vind ik erg waardevol," vertelt Van Noorden. Ook bij de 65-plusgroep is er geen be stuur. „Iedereen is gelijk. Alles gaat spontaan en dat werkt het beste. Bijna niemand slaat bijeenkomsten of uitstap jes over en dat wil wat zeggen." De groep gaat overal naartoe. Maakt uit stapjes naar Brugge, Zeebrugge, Blan- kenberge, Terneuzen, Kloetinge en Mid delburg. Tuinen worden bezocht, musea en theater. „Elke derde woensdag van de maand trekken we eropuit en daar kijk ik iedere keer weer naar uit." De 65-plusgroep is zo'n succes dat er een tijdje terug zelfs een heuse wachtlijst FOTO WIM KOOYMAN ontstond. „We willen de groep niet gro ter laten worden dan twintig man en daarom is na overleg met de stichting be sloten een tweede groep op te richten," vertelt Van Noorden. De nieuwe groep is vorige maand van start gegaan. Het verschil tussen de be staande groep en de tweede groep is dat bij deze laatste niet slechts alleenstaan den maar ook de zogenaamde 'alleen- gaanden' zijn toegelaten. „65-plussers die wel een partner hebben maar er niet samen op uit kunnen. Bijvoorbeeld door ziekte of handicap of 'gewoon' een ge brek aan interesse van die partner. Deze mensen kunnen ook bij onze groep te recht." De eerste groep viert binnenkort het eer ste lustrum. „Op 21 januari gaan we ons vijfjarig jubileum feestelijk vieren, reken daar maar op." Wie inlichtingen wil over de twee groe pen kan contact opnemen met de Stich ting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg. Bij deze stichting kunnen tevens geïnteresseerden terecht voor de groep 'Activa'. Deze activiteitengroep is bedoeld voor mensen in de leeftijd van vijftig tot vijfenzestig jaar. IN de afgelopen ja ren heeft Frank Groothof bewezen dat opera ook uit stekend geschikt kan zijn voor een jong publiek. Nu staat het Russische meesterwerk Boris Godoenov van Moesorgski op het programma, dat hij heeft bewerkt tot een spannende thriller. Het is een familie-opera ge worden voor 7-ja- rigen en ouder(s). Voor de muzikale begeleiding tekent het Max Tak Or kest, met twaalf musici. Te zien in het Zuid- landtheater in Terneuzen. Zondag 7 december, aanvang 15.00 uur. MUZIEK als middel om trance op te roepen en om uit zichzelf te treden, dat is te horen in de muzikale ceremoniën van de Sufi's. De filosofisch-religieuze en mystieke stromingen zijn ge baseerd op de koran en behalve muziek wordt er ook gedanst, de Syrische Sheikh (voorzan ger) Hamza Chakour, de musici en zangers van het ensemble Al-Kindi en de Draaiende Der wisjen van Damascus behoren tot de meest eminente Sufi-ver- tolkers. Hun ritueel met de adembenemende omwentelin gen van derwisjen is de ge droomde opening van de reeks van drie Sufi-avonden. Minder gekend is de mystieke poëzie uit zuidelijk Pakistan, zoals die wordt vertolkt door Sohrab Faqir en zijn uitgebreid ensem ble van zangers, musici en dan sers. Bij deze Sufi's ligt de na druk op de menselijke stem, de belangrijkste drager van deze gedichten, die vaak op populai re legendes zijn gebaseerd. Faqir is de sterkste vertolker in dit genre. De blinde Egyptische sheikh Ahmad Barrayn bestu deerde. jarenlang Arabische poëzie en koran-psalmen. In zijn geboorteland is hij een van de populairste sufi-zangers. Zijn sufisme is zacht vrolijk, bedachtzaam en geëngageerd. Op 10 en 14 december in de Blauwe zaal Singel te Antwerpen, aanvang 20.00 uur. IN het filmhuis in Porgy Bess in Terneuzen is volgende week de film Apollo 13 van Ron Ho ward te zien. De film is geba seerd op het boek Lost Moon van Jim Lovell en beschrijft de gebeurtenissen aan boord van het ruimtevaartuig, nadat er een explosie is geweest. Op aar de staat men voor de haast on mogelijke opgave om de capsu le weer in koers te krijgen voor een veilige landing in de Stille Oceaan. De hoofdrollen worden gespeeld door Tom Hanks en Kevin Bacon. De film duurt twee en een half uur. Woensdag 10 december, aanvang 20.00 uur. Van onze correspondente Bergen op Zoom - De Amerikaanse jazz-zangeres Carla White treedt morgen om 15.00 uur op in café de Zet in Bergen op Zoom. White staat in eigen land bekend als een groot jazz-vocaliste. Ze trad op in be faamde New Yorkse clubs als The Blue Note en Birdland, stond in de Weill Recital Hall in Carnegie Hall en zong tijdens internationale jazz-festivals. Het optreden van Carla White wordt volgens organisator Reinier Ze- gers 'het hoogtepunt van het jazz-seizoen in de Zet en misschien wel van alle optredens die er de afgelopen jaren plaatsvonden.' De Amerikaanse doet het Bergse café aan in het kader van een toernee door Nederland met de Del Ferro/Vaganee group. Deze band met Ne derlander Mike del Ferro (piano) en de Belgische altsaxofonist Frank Vaganee staat als zeer getalenteerd bekend. EEN WIJK onder de rook van twee afvalver- I brandingsovens in Ant- I werpen telde wel erg j veel kinderen met chro mosomale afwijkingen. De bewoners kwamen in i opstand. Milieuminister Kelchtermans deed één oven voorgoed dicht. Te I laat en te weinig, vinden ze in Antwerpen. „De politici hier, die moet ge een geweten schoppen." I Door Peter Pijls Gui Dillen en zijn vrouw Miek 1 groeiden op in de Neerlandwijk i ,m. c!e Aa'werpse deelgemeente Wilrijk. De twee afvalovens in Wilrijk en het aanpalende Ede- gem hoorden bij het uitzicht. Ze staan op een kilometer van el- kaar. „We dachten dat het- schoorstenen waren als andere. Maar de schouwen bleken dode lijk." Inmiddels heeft milieuminister Kelchtermans de oven van Ede- I 5® ,V00rS°ed gesloten. Die van I «ilrijk werd voorlopig gedoofd, net als de afvalverbranders in Oostende en het Belgisch-Lim- I ourgse Houthalen. In deze instal- I "hes liep de dioxine-uitstoot de spuigaten uit, vond nu ook de mi- I mster. 1 ^aar Gui Dillen, woordvoerder van het comité 'Wilrijk de pijp I uitrust niet voordat ook de oven I Alrijk voor altijd dicht is. T 1;ant v°or hem is duidelijk dat de twee ovens debet zijn aan de ern- I 'ge genetische afwijking van t]n in 1993 geboren zoon. En ook e ooraak zijn van het dioxi nesyndroom waaraap andere onderen in de wijk lijden. Het syndroom veroorzaakt behalve [gnetische afwijkingen ook im muniteitsziektes en kanker. Vol gens de Bond Beter Leefmilieu heeft dioxine al dertig slachtof fers gemaakt in de wijk. Ook al gaan beide ovens voor goed dicht, zegt Gui Dillen, nog in lengte van jaren zullen de di oxines in Wilrijk blijven toe slaan: „Die ovens zijn technisch heel mank. Het zijn kachels met een computer ernaast." Het duurde lang voordat Dillen daar achter kwam: „Eerst dach ten we over de genetisch afwij- Iring van ons kind: dat is een spe ling van de natuur. In de medi sche literatuur was er niets over bekend. Pas in februari 1995 ging ons een licht branden. Toen ont moetten we in het ziekenhuis van Antwerpen de verpleegster Rita van der Spiegel, die ook een kind had met een genetische afwij king. Zij bleek nog zeven andere kinderen uit de Neerlandwijk te kennen met zeer zeldzame chro mosomale afwijkingen. Dat is vrij kras in een wijk van achthon derd gezinnen. Toen hebben we voor het eerst de link gelegd met de ovens." Dillen verdiepte zich in de afval verbranding: En kwam erachter dat in Vlaanderen tussen 1970 en 1993 ongebreideld vuil is ver brand. Pas in 1993 was er voor het eerst een inspectie. Niet één oven was in orde. De oven in Ede- gem had een uitstoot van 540 keer de norm. Vijf ovens gingen dicht, maar in Wilrijk en Edegem bleven ze open. Verbijsterd stapte Gui Dillen naar de Antwerpse milieusche pen. Een onderzoek volgde. De resultaten kwamen in september vorig jaar. Dillen: „Dat onderzoek bleek een Belgenmop. Men meette alles wat niet gemeten moest worden en vi ce versa. Men deed één dioxine meting op twee kilometer van de ovens, op een plek die niet in de overheersende windrichting lag. Daaruit concludeerde de ge meente Antwerpen dat er niets aan de hand was. De gemeente gaf wel toe dat hier abnormaal veel kankergevallen en kinderen met genetische afwijkingen voor kwamen. Maar dat was toevallig. Het heette hier een unieke medi sche toestand te zijn. Twee weken later kondigde de stad een uit breiding van de oven in Wilrijk aan." Dillen organiseerde een betoging, maar die sloeg niet aan. De men sen lagen er niet wakker van, want de vervuiling was niet zichtbaar. Het gras was groen en de bomen gingen niet dood. Al.sinds 1980 hadden er mensen aan de bel getrokken. Maar ze werden weggelachen door de po litici, zegt Dillen. „Die ovens zijn eigendom van de gemeenten. Ze worden dus door politici uitge baat. Er bestaat hier de groteske situatie dat we over onze gezond heid moeten gaan klagen bij de mensen die de ovens beheren. Hier vergiftigt de politiek de bur ger. Al in 1989 ging een delegatie uit de Neerlandwijk met een peti tie naar burgemeester Bob Cools met klachten over stof, vuil en stank. Cools zei: het is niet omdat er stof op mijn bureau ligt dat ik eraan dood ga. Achteraf gezien is het macaber dat er zo lichtzinnig met de klachten werd omge sprongen. Tot een paar weken ge leden is er niets gebeurd. Geen kat in Vlaanderen stond stil bij de gevaren van afvalverbranding. De politici hier, die moet ge een geweten schoppen." De doorbraak kwam twee maan den geleden met een artikel in het Vlaamse weekblad Humo en de gelijktijdige publicatie van het boek 'Moorddadig milieu in Vlaanderen'. De Belgische media overspoelden Wilrijk. Milieumi nister Kelchtermans moest iets doen. Enkele weken geleden sloot hij vijf ovens die twintig keer de wettelijke norm voor dioxine- uitstoot overschreden. Had hij de officiële norm gehanteerd, dan was nu niet één Vlaamse oven nog open geweest. Ook stelde Kelchtermans een commissie in die onderzoekt onder welke voor waarden de ovens weer open kunnen. Die van Sint Niklaas brandt na enkele ingrepen al weer. Gui Dillen: „Ik heb tegen Kelch termans gezegd: als de oven in Wilrijk weer open gaat, dan kiest u voor afval en niet voor mensen levens. Dat zou misdadig zijn. Als ik als burger iemand vergiftig, vlieg ik in de nor. Waarom denkt een politicus boven de wet te staan?" Toch streeft Kelchtermans in zijn milieubeleidsplan naar totale verbranding van afval in Vlaan deren in 2000. „Hij heeft dus de ambitie om ons wereldrecord di oxine-uitstoot nog scherper te stellen.Maar Klechtermans zegt te twijfelen. Hij heeft zijn plan aangehouden. De resultaten van een medisch onderzoek naar baarmoederaf wijkingen onderstreepten deze week op navrante wijze het be toog van Dillen. Belgische vrou wen die in de buurt van afvalver brandingsovens wonen of hebben gewoond, blijken opvallend vaak afwijkingen aan de baarmoeder hebben. Toxicoloog Paul Schepens van de Universiteit Antwerpen memo reert dat de dioxine-concentratie in Belgische moedermelk de hoogste ter wereld is. Uit be zorgdheid bood Schepens het co mité Wilrijk de pijp uit zijn des kundigheid aan. Schepens: „Di oxine veroorzaakt diverse afwij kingen die men terugvindt in De afvalverbrandingsoven in Houthalen. Wilrijk. Toch is het moeilijk een verband te leggen. Daarvoor zijn vergelijkende onderzoeken nodig naar de bodem en het bloed van kinderen en volwassenen." Schepens wil het onderzoek graag uitvoeren, maar de univer siteit heeft geen geld. Of hij aan de slag kan, hangt dus af van po litiek. De toxicoloog is sceptisch: FOTO HARRY HEUTS „De Belgische politiek houdt niet van toxicologische onderzoeken. Op het laatst moet er namelijk een verantwoordelijke worden aangewezen.

de Stem | 1997 | | pagina 25