Bibliotheek gaat per week dicht Wasplaat: bedreigde graslandpaddestoel Oostburg geeft toch subsidie voor vervoer gehandicapte sporters Boete voor bedreiging |en schennisplegmg iBouw keerwand voor Westerscheldetunnel L'ca en een breedte van 2,85 tot I J,b0 meter breed. POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK HIEUWSl SPORT IN HET KORT Jeugdbrassband voor Amerikaans festival ZEELAND C3 AL TEAM EUR - CONSTRUCTEUR AAUEK/HVDRAULIEK INGSTECHNIEK Bezuinigingen gemeente Terneuzen dwingen bestuur tot ingrijpende maatregel I Wedstrijd om beste oud-schrift-lezer I Middelburg 31 Zeeuwen treden I op zaterdag 13 december in het I strijdperk voor de Eerste I Zeeuwse Paleografiewedstrijd. I 2e krijgen een uur de tijd om en- kele oude teksten te ontcijferen. I Vertegenwoordigers van ver- I schillende Zeeuwse archieven I zullen beoordelen wie met de eer I van de 'beste Zeeuwse oud- I schrift-lezer' gaat strijken. De I winnaars krijgen een geldbedrag I en een oorkonde. I De wedstrijd is op poten gezet I door de Stichting Regionale Ge- I schiedbeoefening. Aanleiding is jhet verschijnen van het boek I Werken met Zeeuwse bronnen. I Tekst en uitleg bij het lezen van Iarchiefstukken'. Het is totstand I gekomen door medewerking van vrijwel alle Zeeuwse archief- 1 diensten. Het boek wordt 17 de- [oember gepresenteerd. I stroomt. Orchidee Opvallend Zakkenroller Aanrijding Doorrijder Botsing Schoondijke Oostburg Sluis BeVoBo Terneuzen Verlengde Schooldag ook op Wiekslag DE STEM ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 B526168C3 ecurity concern, de kt bedrijf ontwerpt en bn en electronische nensen werkzaam. zin van het woord, van het totale beveili- jjk met vestigingen in zijn onder andere ban- dient u te beschikken |0 opleiding, varing in het verkopen I u gewend bent om met uw eigen netwerk op te t werken is voor de juis- curriculum vitae, deze,advertentie wordt niet Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid krijgt toch subsidie van de gemeente Oostburg voor het Vervoer Aangepast Spor ten. Dat is gesubsidieerd vervoer van Zeeuwse gehandicapten naar hun sportclubs. Met de toekenning komt een einde aan pd commercieel talent (m/v) Jert kennen, verantwoordelijk leeland, West- en Midden- pt deze ook. Op basis i ondersteuning. U rapporteert ■rokken bij het initiëren en lbiedt. Idere eisen aan onze Ie en afwisselende baan oeiende onderneming met Imarktconcept luccesvolle merken 1st salaris pvoorwaarden ILU RTCH SVSTEM Ir ons de werving en selectie la. 1513 93 20. ineering b.v. met meerdere vestigingen in Nederland, totaaloplossingen op het gebied von project I0IBE en ELEKTROTECHNISCHE disciplines, rorgen von projecten in buis worden technici tie van onze opdrochtgevers. 'ckeling, verkoop en productie von complete vinden werkzaomheden plaats op het gebied pneumatiek, processing en software. Er wordt conventioneel (tekenplonk). Bij deze opdracht r von productietechnieken, toont de toepos- raagt zorg voor implementatie op bosis van iet olie betrokkenen. g zorg voor het respectievelijk tekenen en st met het verzotgen von eenvoudige denwel an constructeur controleert u eveneens door in al zijn facetten zotg voot het ontwerp en d e en hydraulische systemen. of de hoofdvoeding tot en met de laatste sten en relais-beveiligingen. belast met het ontwerpen von de applicatie en het testen daorvon, zowel intern-als op loco 1 gedachten uit noot kandidaten met een afgerojide r de overige functies noot kandidaten die hescbiw» functie von PlC-Progrommeur en Constructeur iponenten kennis. Gezien het internationale kot kennis von Engels, Ouits en bij voorkeur Frons. ire en secundaire arbeidsvoorwaarden en bij op een vost dienstverband. Wij verzoeken 10 dagen te richten oon: -V., ter attentie von de heet ing. W.J.T. von Mi 5343737. de discussie die al een tijd wordt ge voerd tussen de stichting en de gemeen te. B en W stonden altijd op het stand punt dat dit vervoer niet in aanmerking komt voor een gemeentelijke subsidie. Uit een voorstel aan de raad van Oost burg blijkt echter dat het college op dit standpunt is teruggekomen. De meer derheid van de raad vindt dat de stich ting toch subsidie moet krijgen. Van daar dat het college het oorspronkelijke voorstel heeft teruggenomen en met een nieuw komt. Dit houdt in dat de stichting alsnog een subsidie krijgt van 2.323 gulden voor het Vervoer Aangepast Sporten 1998. Deze subsidie komt neer op dertien cent per inwoner. Het voorstel wordt donderdag 18 de cember behandeld tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. Tijdens de raad komt ook het voorstel aan de orde om niet mee te werken aan het plaatsen van maximaal vier windturbines op en bij het perceel aan de Kruisweg in Hoofdplaat. Het verzoek komt van WE- OM bv uit Veenendaal namens E. Dek ker uit Hoofdplaat die op zijn grond de turbines wil neerzetten. Het college wil eerst wachten op de for mulering van het beleid ten aanzien van het plaatsen van windturbines in het al gemeen. Dat beleid kan worden verwerkt in het bestemmingsplan voor het buitenge bied. Verzoeken voor het plaatsen van windmolens kunnen aan de hand van dat beleid worden getoetst. De vraag om in Hoofdplaat windturbines te plaatsen komt dus nog te vroeg. Van onze verslaggever Terneuzen - De bibliotheek in Terneuzen gaat met ingang van het nieuwe jaar definitief een dag in de week dicht. Het bestuur kondigde deze maatregel al in augustus als mogelijkheid aan vanwege de korting op de subsidie. »De bibliotheek in Terneuzen. FOTO WIM KOOYMAN Het bestuur heeft geen andere mogelijkheden gevonden om de bezuiniging op de gemeentelijke subsidie op te vangen. Kunstuitleen De sluiting van de bibliotheek be treft de donderdag. Het gevolg van deze maatregel is dat ook de Kunstuitleen op donderdag geslo ten zal zijn. Momenteel worden mogelijkheden bekeken over een eventuele openstelling op een an der dagdeel. Het bestuur noemt de sluiting op donderdag een 'ingrijpende maat regel'. Dit is het gevolg van bezui nigingen op het gemeentelijke subsidiebedrag en het achterwege blijven van financiële compensa tie voor herbezetting van vrijge vallen uren door de invoering van de 36-urige werkweek per 1 juli van dit jaar. De gemeenteraad besloot dit voorjaar de korting van dertig duizend gulden op de subsidie door te voeren. De bezuiniging wordt uitgesmeerd over twee jaar. Voor volgend jaar staat dus een korting van vijftien mille op de rol. Het bestuur van de bibliotheek heeft besloten de bibliotheek op Van onze verslaggever Terneuzen - De politierechter in Terneuzen heeft M. G. uit Westdorpe veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden en I een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De voorwaarde I die daarbij geldt, is dat de man gedurende de proeftijd van de I veroordeling contact houdt met de reclassering. IG. stond terecht omdat hij in au- Igustus 1996 kinderen had be- I dreigd met een luchtbuks. I Hij had regelmatig overlast van I kinderen die vanaf een speel- I plaats achter zijn tuin scholden en met stenen gooiden. Het (verboden) bezit van de buks werd hem eveneens tenlastege- legd. Bovendien zou hij eerder, in juli 1996 schennis hebben ge pleegd, door zijn ontbloot ge slachtsdeel aan kinderen te to nen. De man zei zich van dit laatste niets te kunnen herinneren. Wel gaf hij toe dat hij sinds de dood van zijn vrouw met persoonlijke problemen kampte. Tegenover de politie had hij ver klaard dat hij voorafgaand aan de gebeurtenissen een paar bier tjes had gedronken. Van de be dreiging met de buks zei hij dat hij er alleen maar mee naar zijn schuur was gelopen, om het wa pen schoon te maken. Hij ont kende dat hij het op de kinderen zou hebben gericht. De veroordeling was overeen komstig de eis van de officier van justitie. Politierechter Kool zei er echter wel bij dat de zaak niet zwart/wit was. „Er zijn be paalde dingen gebeurd die voor u vervelend zijn, maar ook voor uw omgeving. Maar het is geen eenrichtingsverkeer. Kinderen moeten ook niet een oudere man plagen die alleen leeft," aldus Kool. ■Van onze verslaggever- -• =- I Terneuzen - Met de aanleg van de zuidelijke toerit voor de Wes- I erscheldetunnel bij Terneuzen is deze week een begin ge- I Maakt. Een belangrijk onderdeel hierbij is de bouw van een I ëerwand zodat het grondwater straks niet in de bouwput IDie wand, een cement-bento- pietscherm, reikt van het maai- Jveld tot in de Boomse klei, een ■ondoordringbare aardlaag. Een 1®J§®oemde diepwandkraan I graaft een verticale sleuf van lastig centimeter dikte, 28 meter I onder aanvullende maatrege- Len,zou de sleuf snel instorten. Li ^et §raven wordt deze I n ook stabiel gehouden door 1st fCont'nue een speciale vloei- I ln te spuiten, een mengsel 1, cetnent en bentoniet. Na Ij., °°P van tijd stolt het meng- I en is er een waterkerend scherm ontstaan. Maar voor de zekerheid worden er ook stalen damwandplanken in die sleuven geplaatst. Volgens de nieuwsbrief van de Westerscheldetunnel worden er per dag meerdere sleuven naast elkaar gegraven. Uiteindelijk staat er een scherm met een tota le lengte van zo'n 1100 meter. Een deel daarvan blijft als defi nitief waterkerend wand in de grond aanwezig als het project is afgerond. Als het scherm is aangebracht wordt begonnen met het leegma- Ien en vervolgens afgraven van de 'bouwkuip'. Door Lucien Calle OEOEARCH. Een plotselinge forse juichkreet doorbreekt de rustige atmosfeer tijdens een ex cursie door de Westgeul in het Braakmangebied. Oeoearch, wasplatenDruk gebarend wordt er op de grond gewezen. Daar tussen het gras staat een groepje kleine, maar fel gekleur de paddestoelen. De kring van mensen rond deze paddestoelen wordt snel groter en er wordt opgewonden gespro ken over de prachtige felle kleu ren en de zeldzaamheid van deze soort. Niemand van de aanwezi gen weet met zekerheid de soort op naam te brengen. Gelukkig zijn er genoeg vruchtlichamen, dus wordt besloten om er een mee naar huis te nemen voor na dere determinatie. Het blijkt hier om de zwartwordende wasplaat te gaan, een van de algemenere soorten. Wasplaten worden wel de or- chiedeeën onder de paddestoelen genoemd. Er zijn inderdaad veel parallellen tussen deze twee groepen te trekken. In de eerste plaats hun uiterlijk. Wasplaten hebben zeer opvallende en felle kleuren, variërend van knalrood (bijvoorbeeld scharlaken was plaat), tot diepgeel, groenig (pa- pegaaizwammetje) en sneeuwwit (sneeuwzwammetje). De meeste mensen vinden ze heel mooi. Daarnaast zijn er ook ecologi sche parallellen. Net als orchie- deeën groeien ook wasplaten in zijn algemeenheid in voedselar- me graslanden. Daarom zijn ze ook zo kwestbaar en zeldzaam. Strooi je éénmaal wat kunstmest op een weiland, dan ben je daar voor enkele tientallen jaren bijna al de wasplaten kwijt De grote toename van het ge bruik van natuurlijke meststof fen en kunstmest, ook in de voed- selarme graslanden, is een be langrijke oorzaak van het ver dwijnen van wasplaten. De con stante depositie van voedings stoffen, zoals ammoniak (afkom stig van de intensieve veehoude rij) en stikstofoxiden (afkomstig van de industrie en het verkeer), die overal op onze bodems te recht komen, doen er natuurlijk ook geen goed aan. Het is dus een voorspelbare ontwikkeling dat de wasplaten in de loop van de tijd zijn teruggedrongen tot en kele van de voedselarmste na tuurgebieden. In Nederland komen 51 soorten voor. Tekenend voor hun zeld zaamheid is het dat er de laatste jaren in Zeeuws-Vlaanderen niet meer dan acht soorten zijn vast gesteld. De meeste daarvan zijn hier bepaald niet algemeen. Van die acht soorten is er één die nu waarschijnlijk al niet meer in Zeeuws-Vlaanderen voorkomt, de scharlaken wasplaat. De meeste soorten, zoals de punt mutswasplaat, gebochelde was plaat, vuurzwammetje, weide- wasplaat en het papegaaizwam- metje, zijn slechts in één of enke le terreinen aangetroffen. Alleen de zwartwordende was plaat en het gewoon sneeuw zwammetje zijn nog in meer dan tien terreinen aanwezig. Bekij ken we de lijst van vindplaatsen, dan zien we dat het vooral de be kendere natuurterreinen zijn waar nog wasplaten groeien: Het Zwin, Kievittepolder, Verdron ken Zwarte Polder, Wallen van Retranchement, Erasmusbos, Braakman, Canisvliet, Zoetee Vaart bij Hulst en de Polsvliet bij Terhole. Omdat wasplaten zo kwestbaar zijn, kunnen ze als indicatorsoor ten dienen voor interessante ge bieden. Weilanden waar vijf of meer soorten wasplaten voorko men worden 'Hygrocybe-weiden' genoemd, naar de Latijnse naam. In wat eenvoudiger Nederlands kunnen we van wasplaatweide spreken. Deze wasplaatweiden worden gekenmerkt door een ho ge paddestoelenrijkdom van meestal bijzondere soorten. Ze behoren tot de waardevolste ter reinen. Wanneer we nu naar Zeeuws- Vlaanderen kijken, moeten we tot een buitengewoon teleurstel lende conclusie komen. Op basis van recente gegevens kunnen we vaststellen dat hier geen enkel gebied nog aan de criteria voor wasplaatweide voldoet. In het weiland langs de Polsvliet kreek bij Terhole zijn in de jaren '75-'77 vier soorten wasplaten vastgesteld. Tegenwoordig ko men in geen enkel terrein meer dan drie soorten voor De Wal len van Retranchement en het Erasmusbos scoren drie waspla ten. Opvallend is dat een betrek- keklijk jong bos als de Zoete Vaart tussen Hulst en St.-Jan- steen toch ook al drie soorten heeft. Alle andere gebieden hebben hoogsten twee soorten. Niet al leen de wasplaten, maar bijna al le typische graslandpaddestoelen zijn zeldzaam geworden. De si tuatie zal vermoedelijk niet snel verbeteren want de stikstofdepo- sitie zal niet snel minder worden. Integendeel, gezien de steeds maar verdere toename van het verkeer (met de WOV op komst), industrie en de komst van nieuwe varkensstallen. Het is een sombe re conclusie die aangeeft onder welke enorme druk de kwestbare paddestoelen staan. Het zijn de bekendere natuurterreinen waar nog wasplaten groeien, zoals de Polsvlietkreek bij Terhole. FOTO WIM KOOYMAN ■a Terneuzen - Een man uit Phi lippine is donderdagmiddag tijdens het winkelen in de Noordstraat in Terneuzen het slachtoffer geworden van een zakkenroller. De man raakte zijn portemonnee kwijt met ruim vijfhonderd gulden. Breskens - Een autobestuurder uit Zuidzande vergiste zich gistermorgen in een licht be vroren bocht van de Oude Rijksweg in Breskens. Hij slip te en botste tegen een tegenlig ger uit Breskens. Beide voer tuigen liepen materiële schade op. Sint Jansteen - Een fietser uit Heikant is gisteren rond 09.55 uur aangereden door een onbe kende automobilist met een groene personenauto. De aan rijding gebeurde op de kruising Burgemeester Hsebaert- straat/Burgemeester Geirnae- rtstraat in Sint Jansteen. De onbekende reed door en liet de fietser achter met een krom fietswiel. Terneuzen - Een automobilist uit Terneuzen botste gisteren tegen een autobestuurster uit Sint Jansteen. De Terneuzen- aar sloeg rond 09.30 uur links af op het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. Hij werd echter links ingehaald door de auto bestuurster. Een aanrijding was het gevolg. Beide voertui gen liepen schade op. donderdag te sluiten omdat een gezonde bedrijfsvoering bij onge wijzigd beleid gevaar zal lopen. Er zijn geen andere manieren om de korting op te vangen. „Het af gelopen half jaar is er amper tijd geweest voor het noodzakelijke ondersteunende werk. Steeds had de baliebezetting gedurende de openingsuren prioriteit." Contributie Bij het bestuur is verhoging van de contributie niet aan de orde. Directeur Spenkelink wil van de bibliotheek geen elitaire instelling maken. De bibliotheek moet in de ogen van het bestuur bereikbaar blijven voor iedereen. Spenkelink had nog hoop op de gemeenteraad die tijdens de be handeling van de begroting wel licht nog iets aan de korting op de subsidie zou doen, maar de bezui niging blijft onverkort van kracht. Vandaar dat de bibliotheek met ingang van het nieuwe jaar op donderdag gesloten is. Het be stuur meent dat op deze wijze goed bibliotheekwerk voor alle groepen van gebruikers wordt ge garandeerd. De openingsuren van de filialen in Biervliet, Sluiskil en Zaamslag blijven ongewijzigd. SOOS - De laatste bijeenkomst van de soos voor alleenstaan den afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen is vandaag. Na 23 jaar wordt deze soos opgehe ven wegens gebrek aan een nieuw bestuur. Tijdens de laat ste avond is er een gratis verlo ting en zijn er verschillende traktaties. De muziek wordt verzorgd door het Jumbotrio. De aanvang is 20.00 uur in zaal Wijffels. NACHTDROPPING - In de nacht van maandag op dinsdag 30 december organiseert de sector jeugd- en jongerenwerk van de Stichting Welzijn West Zeeuws- Vlaanderen een nachtdropping plus overnach ting voor jongeren in de leeftijd van 14 t/m 20 jaar. Deelnemers dienen zich voor 23 december op te geven bij de Stichting Welzijn, Volderstraat 23 te Oostburg. Kosten bedragen 20.00 gulden. LEDENVERGADERING Dorpsbelangen Toerisme af deling Sluis Aardenburg houdt maandag 15 december om 19.45 uur een ledenvergadering in 't Hart van Sluis. De agenda omvat pnder andere definitieve vaststelling van de kandida tenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van maart 1998 en de vaststelling van het verkiezingsprogramma 1998- 2002. Terneuzen - Het is lang span nend geweest in de eerste klasse A van de Terneuzense bedrijfsvolleybalcompetitie. Daar stak Bromchemie kam pioen Dees 1 naar de kroon en had de kansen geheel in eigen hand. De 0-3-nederlaag van Broomchemie tegen een ver rassend opererend Foaks 1 (3- 15, 12-15, 5-15) betekent voor Broomchemie de nekslag. Het kan het kampioenschap nu vergeten. Dees 1 gaat het weer halen. A&A 1 haalde een punt binnen tegen Dees'l, een laatste stro halm om in de eerste klasse A te blijven. Het staat onderaan met V&V, beide met 11-6. Het ziet ernaar uit dat hier de set- punten moeten worden geteld om de degradant aan te wij zen. UITSLAGEN Eerste klasse: V&V-Dow 1 0-3 (1- 15, 6-15, 0-15), A&A 1-Dees 1 1-3 (15-13, 1-15, 1-15, 3-15). Eerste klasse B: Vervaet-Aster 1 2-1 (15-2, 11-15, 15-12), Pannen- schuur-PSOVZ 1 3-0 (15-5, 15-7, 15-0), De Pooter-Foaks 2 0-3 (8- 15,11-15, 7-11). Tweede klasse A: NHI-De Hoop 2-1 (15-5, 15-11, 6-15), Deltan 1- Tevore 3-0 (15-8, 15-7, 13-11). Tweede klasse B: Rabo-Deltan 2 3-0 (15-2, 15-5, 15-7), Gemeente I-V&SH 2-1 (15-2, 15-12, 11-13). Derde klasse A: Dow 3-Foaks 4 3- 0 (15-7, 15-2, 15-4), Zeeland Se- aports-JTA 0-3 (8-15, 13-15, 2- 14), Cijsouw-Dees 2 0-3 (2-15, 3- 15, 8-15). Derde klasse B: Foaks 3-B&S 3-0 (15-4, 15-5, 15-7), URS-Gemeen- te 2 3-0 (15-3, 15-1,15-4). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 11-24, Broomchemie 10-19, Foaks 1 10- 18, Dow 1 10-18, CIS 11-17, V&V II-6, A&A 111-6. Eerste klasse B: Pannenschuur 11-24, Neelemans 11-24, Foaks 2 11-19, De Pooter 11-17, Aster 1 10-14, Vervaet 10-10, PSOVZ 1 10-7. Tweede klasse A: NHI11-25, Del tan 1 11-22, Dow 2 10-187, De Hoop 11-16, Echo/Audio 10-16, Meesne 10-10, Tevore 11-5. Tweede klasse B: Auberge des Moules 12 11-26, A&A 2 10-22, Gemeente 1 10-15, PSVOZ 2 10- 12, V&SH 10-12, Rabo 11-11, Deltan 2 12-9. Derde klasse A: JTA 11-31, Dees 2 11-27, Dow 3 11-25, Foaks 4 10- 12, Zeeland Seaports 11-8, Cij- souw 10-7, VC Schelde 10-2. Derde klasse B: Auberge des Moules 2 9-23, URS 8-22, Foaks 3 9-14, Gemeente 2 9-9, Aster 2 8-7, B&S 9-5. Van onze verslaggeefster Middelburg - Sinds kort bestaat er in deze provincie een Stich ting Jeugdbrassband Zeeland. Jonge muzikanten (tot 20 jaar) uit verschillende Zeeuwse muziekverenigingen (waaronder Veronica uit Zuidzande) zijn in deze brassband verenigd. Van onze verslaggever Terneuzen - In navolging van openbare basisschool De Golfslag in Terneuzen begint De Wiekslag in januari met de Verlengde Schooldag. Het gaat om activiteiten die na schooltijd plaatsvinden en die iets extra's bieden dan wat de leerlingen tijdens schooltijd doen. De coördinator van de Verlengde Schooldag op De Wiekslag is momenteel bezig met de voorbe reidingen om in januari te kun nen starten. De gemeente Ter neuzen stelt voor dit schooljaar vijftigduizend gulden beschik baar voor activiteiten op vier scholen. Het gaat om scholen met relatief veel allochtone leer lingen en die in probleemwijken staan. De Verlengde Schooldag is niet alleen gericht op het vergroten van de leermogelijkheden. Het is ook bedoeld voor zaken als ver betering van de sociale vaardig heden, versterking van het zelf vertrouwen, samenwerken en re kening houden met elkaar. Aanleiding van de oprichting is een groot jeugdfestival in North- Dakota (Verenigde Staten) dat volgend jaar juli plaatsvindt. Het is de bedoeling dat de Jeugdbrassband tijdens dit festi val tien concerten gaat verzor gen. Initiatiefnemer van de stichting is de Middelburger R. de Rooij. „We hebben uit alle delen van deze provincie mensen bij elkaar gesprokkeld. Eindelijk is het ons gelukt om een stichting op te richten. De Jeugdbrassband be staat uit ongeveer dertig leden," vertelt De Rooij. Om de concer ten in Amerika te bekostigen, is veel geld nodig. „Meer dan een ton om precies te zijn. De reis kosten, het verblijf, eten en ver zekering. We zijn nu bezig aller lei instanties aan te schrijven voor subsidies." Het Anjerfonds, Prins Bernard- fonds en Julianafonds is al aan geschreven door De Rooij. Ook bij de gemeente Sluis-Aarden- burg ligt een subsidieverzoek. „Drie van onze leden wonen bin nen deze gemeente." Inmiddels heeft de Jeugdbrass band Zeeland twee studieweek ends achter de rug. „We moeten natuurlijk nog wel aan elkaar wennen, maar het loopt tot nu toe goed. Muzikaal gezien komt het allemaal rond. Wat het geld betreft, moeten we afwachten."

de Stem | 1997 | | pagina 23