'Tijd dat er jongeren aankomen'' Tweede wedstrijd dressuur competitie voor Graeve Jan-trofee Abdellaoui uitgekeken op Rayo Vallecano ZILVEREN SCHOEN Hulstenaar Michel de Koning vindt mountainbiken een ideale uitlaatklep DE STEM SPORT ZEELAND SPORTNIEUWS KORT Baecke naar gewestelijk kampioenschap Atoom Boys doet goede zaken De Vlaanderen walst over Marinet Internationaal ECI-schaaktoernooi Snookerbond vindt sponsor PAARDENSPORT DE STEM TOPSCORERS-KLASSEMENT Voedselvergiftiging Ex-voetballer van Willem II en NAC heeft heimwee en is Spaanse chaos beu Hollandse kaas Outokumpu gaat stevig aan kop ZVH Morres lijdt krappe nederlaag SCHAAKRUBRIEK ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 BB Loon op Zand - Arnold Baecke van de biljartvereniging Hof van Eede uit Eede is als kampioen van het district Zeeuws-Vlaanderen gerechtigd om van vrijdag 12 tot en met zondag 14 december deel te nemen aan het kampioenschap vierde klasse libre van het ge west Zuid-Nederland. Op die dagen is hij te gast in café Concordia te Loon op Zand. Voor het district Walcheren en De Bevelanden is Leo Leijs van De Sportvisser uit Yerseke de eerste keuze. Terneuzen - Koploper Atoom Boys deed uitstekende zaken in de vierde klasse van het zaalvoetbalrayon Terneuzen. Die formatie won het inhaalduel tegen Marmara met 0-5 en klopte later in de week Broomchemie met 4-2. Daardoor is de voorsprong van Atoom Boys opgelopen tot vier punten op naaste concurrent De Rooy. Laatstgenoemde formatie herstelde zich na drie nederlagen op rij door met 2-5 van het eveneens hooggeklasseerde Checkpoint te winnen. Café Bee-Marmara eindigde in 3-5 en hekkensluiter W Dow 3 was een maat te klein voor Bonded Stores: 2-7. STAND Vierde klasse: Atoom Boys 11-28, De Rooy 11-24, Checkpoint 11-21, Broomchemie 11-16, Café Bee 10-13, Marmara 11-11, Bonded Stores 11- 9, W Dow 3 10-4. Sas van Gent - De Vlaanderen walste met verpletterende cijfers (18-1) over Marinet in de zaalvoetbalcompetitie van het rayon Sas van Gent. Met die winst verbeterde de koploper duidelijk het doel saldo. Naaste achtervolger De Spetters maakte ook geen fout. Ondanks een gebrek aan wissels won die formatie met 6-3 van een ditmaal wel compleet Cerestar. STAND De Vlaanderen 10-25, De Spetters 9-19, Benny Sport 8-13, Cerestar 9-7, Marinet 8-0. Terneuzen/Brugge - Tal van Zeeuws-Vlaamse schakers zullen ac te de présence geven tijdens het 24e Internationale ECI-schaak- toernooi dat van vrijdag 26 tot en met maandag 29 december in de Hallezalen te Brugge gehouden wordt. In voorgaande jaren waren schakers uit die regio, maar ook uit de rest van Zeeland, te gast bij de organiserende verenigingen Koninklijke Brugse Schaakkring en de Brugse Schaakvereniging. Ditmaal houden die clubs toernooien voor senioren, veteranen en jeugd. Alle toernooien gaan vrijdag 26 december om 13.00 uur van start. Op die dag wordt in genoemde categorieën ook een tweede ronde afgewerkt. Die begint om 19.00 uur. Zaterdag 27 en zondag 28 december star ten de partijen bij zowel de senioren als de jeugd om 09.30 en 15.00 uur. Het veteranentoernooi start die dagen om 15.00 uur. Op de slot dag, maandag 29 december, begint de slotronde bij alle catego rieën om 10.00 uur. De prijsuitreiking is die dag omstreeks 15.30 uur. Nieuwegein - De snookerbond heeft een sponsorovereenkomst met Holland Snooker gesloten. Het bedrijf betaalt 40.000 gulden over een periode van twee jaar. De snookerbond, een onderdeel van de biljartbond, koopt van het geld snookertafels en gaat de sport in Nederland promoten. Van onze paardensportmedewerker Axel - Het bestuur van de landelijke rijvereni- ging en ponyclub Graeve Jan uit Sas van Gent, dat in manege Magrette zijn thuishaven heeft, houdt vandaag de tweede wedstrijd voor de Graeve Jan-trofee. Dit is een dressuurcompetitie in manege Magrette voor paarden en pony's van vier wedstrijden. Om in aanmerking te komen voor de trofee moet iedere combinatie aan minstens drie van de vier wedstrij den deelnemen, waaronder de finaledag. Voor zaterdag staan ruim tachtig deelnemers op de startlijsten. Hoewel het pas de tweede wedstrijd is heeft de organisatie al een voorlopige rangschik king opgemaakt. Zo gaat in de Zl-klasse paarden Luc Savat met Kairouan van De Zwinruiters aan de leiding, ge volgd door Jan Noordhoek met respectievelijk Ed win en Hurby, eveneens van De Zwinruiters, Carla Meyer met Icarus en Deborah van Lier met Iris Co- rana van De Oranjeruiters. Deze deelnemers komen vandaag weer aan het vertrek. Hetzelfde geldt voor de toonaangevende combina ties in de Z2-klasse. Elles Kole met It's Me en Ina NiJssen met Ikarus, beiden van Zuid-Beveland, gaan aan kop en zijn zaterdag weer present. De M2- klasse kent zes deelnemers. Drie Oranjeruiter-ama- zones, te weten Marja Kielman met Imposant, Ineke Cysouw met Etrichta en Carla Meyer met Jessica. Verder Teuneke Keizer met Passepartout van Luc- tor et Emergo en Corina Zoetewey met Jasperina van Zuid-Beveland. De juryleden vandaag zijn Johan van 't Westeinde uit Oostburg voor de B-pony's, Peter Kosters uit Axel voor de L-pony's, Adri Ruisaard uit Hoede- kenskerke voor Ml-, M2- en Z2-pony's en Ml-, M2- Zl- en Z2-paarden, Lieve Goossens uit Koewacht voor de L-paarden en Janet van Puyvelde uit Koe wacht voor de B-paarden. Begonnen wordt om 09.10 uur met de B-pony's en omstreeks 18.35 uur is de laatste rubriek aan bod, de B-paarden. 1. L. Goossen (Tern Boys) 20 doel punten. 2. A. van Haneghem (IJzendijke) 14 doelpunten. 3/4 R. Mohr (Heinkenszand), R. Baijra (Kruiningen) 11 doelpun ten. 5/6 M. de Ruysscher (IJzendijke), B. Aschman (Rillandia) 10 doel punten. 7 t/m 12 F. Goedegebure (Arends- kerke), A. Gladdines (Hoek), R. Zuydwegt (Kloetinge), J. Lensen (Koewacht), R. Melaard (Middel burg za), J. Navarro (Steen) 9 doel punten. 12. t/m 17 E. Tielman (Hontenisse), K. Boufrahi (Middelburg zo), W. v.d. Dries (Patrijzen), D. Verlinde (Sluiskil), M. de Kunder (Tern Boys) 8 doelpunten. 18. t/m 25. J. Frusch (Axel), E. Leonhart (Dauwendaele), M. van Liere (Heinkenszand), P. Withagen (HW'24), A. Lourens (Kloetinge), A. van Noorden (Kruiningen), S. Beulens (Luctor'88), T. Meijer (Wemeldinge) 7 doelpunten. 26. t/m 27. G. Eversdijk (Arends- kerke), E. Osmanovski (Breskens), W. Faes (Breskens), J. Herselman (Kapelle), R. Jansen (RCS), A. Kopmans (Rillandia), J. Straten (Rillandia), D. v.d. Velde (Terneu zen), P. Bom (SSV'65), M. de Groote (SSV'65), W. Bisschop (Steen) 6 doelpunten. Clubscore: 1. Tern boys 38 doelpunten. 2. Rillandia 36 doelpunten. 3. IJzendijke 35 doelpunten. eel opzicht staat zwart een tikje beter. Toch sloeg van Wely in deze fase een remiseaanbod van Timman af. 39. Dc3-c2 La6 - b7 40. Lb3-a4 Lb7-a6 41. La4-b3 La6-b7 42. Dc2-bl Td8-e8 43. Lb3-a4 Te8 - f8 44. La4 - c2 De6xc4 45. Pf2xe4 het spel. En zijn het niet de momen ten na een spelhervatting die gevaarlijk zijn. Timman let even niet goed op. 45. Tf8-d8? Met 45... Dd5 (46. Dxb6 Te8) had zwart de witte kansen kun nen inperken. Loek schrikt van zijn kans en wil nu te snel toe slaan. 46. g5 - g6?! Leidt tot een geforceerd vervolg dat er veel belovend uitziet voor wit. Een voudig 46. Dxbó had zwart ech ter van een latere troef beroofd, zonder dat de wind in wits zei len verflauwt. 46.Lb7xe4 47. Lc2xe4 Dc4-e6 48. Le4-f5 De6 c6 49. Dbl a2 c5-c4 50. g6xf7+ Kg8xf7 51. Da2 - h2 per dag hield in dat er werd ge speeld met beperkte bedenk tijd. Na de veertigste zet kregen de grootmeesters een half uur extra voor de rest van de partij. Een groot verschil met het nor male extra uur tot aan de twee de tijdcontrole op de zestigste zet. Onder zware tijdsdruk vindt Timman een knappe ver dediging. 51. Td8-f8! 52. Dh2-h5+ Kf7-e7 53. Lf4-g5+ Tf8-f6 54. Dh5-g6 Ke7-f8 55. Lg5xf6 Loek vond het moeilijk te geloven dat zijn aanval niet doorsloeg. 55. g7xf6 56. Dg6 - h6+ Kf8 - e7 57. Dh6 - g7+ Ke7-d8 58. Dg7-f8+ Kd8 - c7 59. Df8 - e7+ Kc7 - b8 Waarschijn lijk staat wit nog wel gewonnen, maar de tijd begon hier al aar dig te dringen. 60. Kg3-f4 b6-b5 61. De7 - d8+ Kb8-a7 62. Lf5 - e4 Dc6 - c5 63. Dd8xf6 b5 - b4 64. Df6 - d4 64... Dxd4 65. exd4 moet zwart wel eerst even 65... Kb6 spelen, omdat 65... b3?? 66. Lc4 b2 67. Ld3 verliest. 64.Ka7-b6 65. Le4-f5 b4-b3 66. Kf4-e4 Kb6-b5 67. Dd4-c3 Dc5 - e7+ 68. Ke4 - f3 De7 - d6 69. Lf5-e4 Dd6-e6 70. Dc3 - d4 Kb5 - b4 Het is al niet zeker meer of Timman hier nog remise zou hebben geaccep teerd. Van Wely had nog 30 se conden over tegen twee minu ten voor Timman. 71. Dd4-b6+?? De6xb6. Wit geeft het op. De ontmoeting Neder land - Amerika, leverde een 8,5 - 6,5 overwinning op. Door Eddy de Schrijver Hulst - Michel de Koning uit Hulst leek een veelbelo vend wielertalent te zijn toen hij bij de nieuwelin gen zijn tweede seizoen draaide. De Koning reed veel prijs en behaalde in Lokeren Daknam de derde plaats. De stap naar de ju nioren werd echter niet ge maakt, omdat zijn vader in de weekends moest gaan werken en dat betekende het voorlopige einde van zijn carrière. WIELRENNEN „Dat vond ik toen heel jammer, maar je kunt moeilijk in je eentje naar de koersen rijden. Nu is heel de familie weer telkens van de partij als ik rijd. Dat stimuleert me geweldig en ook mijn vriendin Nancy de Meurichy staat volledig achter me. Die is soms nog fana tieker dan ik ben. Deze sport be tekent echter een enorme uitlaat klep voor mij," licht de 22-jarige Hulstenaar toe. In zijn nieuwelingentijd reed De Koning met een Belgische licen tie rond, omdat zijn moeder de Belgische nationaliteit had. „En omdat België dichtbij is, heb ik toen voor die licentie gekozen bo ven een Zeeuwse." Zaterdag wil de De Koning schitteren op zijn eigen Liniedijkparcours. Hij weet er elke molshoop te liggen en was al 's ochtends om elf uur op het parcours present om zich warm te draaien, maar in de wedstrijd sloeg na een half uurtje het nood lot toe. De Koning reed in een spijker en dat betekende het ein de van het zicht op een plaats bij de eerste zes in de wedstrijd. „Ik had daar graag willen vlam men, want heel de familie stond langs de kant. De volgende keer dan maar beter. Ik had er mijn trainingen aan aangepast. Zater dag reken ik op een revanche tij dens de wedstrijd in Overslag. In Wemeldinge ging het dit seizoen drie keer goed en in Westkapelle reed ik eveneens sterk. Volgend jaar wil ik samen met Rudi Diele- man heel wat mountainbikewed strijden rijden en wegwedstrij den van de trimbond om meer kracht op te doen. In die koersen wordt enorm hard gereden en dat is afzien geblazen. Afzien kan ik als de beste. Ik geef nooit op. Dat is mijn grootste kracht momen teel en daarnaast beoefen ik deze sport met veel plezier," aldus De Koning. In Westkapelle reed De Koning een van zijn betere wedstrijden en klasseerde hij zich als vierde. De Hulsternaar heeft een ATB-li- centie bij de espoires, onder de 23 jaar. „In maart kreeg ik af te re kenen met een voedselvergifti ging. Dat heeft me veel wedstrij den en ellende gekost. Ik reed daardoor weinig wedstrijden. Ik verandere ook van baan en kwam in de wegenbouw terecht. Dat be valt me overigens prima." Dit jaar reed De Koning zijn eer ste mountainbikewedstrijd in het Belgische Kluisbergen. Het werd een 56e plaats in het veld van 229 deelnemers. „Ik had daar pech, want ik reed frontaal op een dranghek en daardoor kwam de trapas los te zitten en was er van normaal fietsen geen sprake meer. Ook daar kreeg ik echter het gevoel dat er meer inzat. Ik hoop dat ik volgend seizoen leuke uitslagen bijeen kan rijden op de mountainbike. Die tak van de wielersport leeft momenteel enorm. Zeker bij onze zuiderbu ren." Dit seizoen reed Michel de Koning zich flink in de kijker. In diverse wedstrijden van de Bel gische Vrije Bond reed De Ko ning vooraan. Twee keer behaal de hij de overwinning. „Dat was in Wanzele. Ik had uitstekende benen en kon zo mijn concurren ten verslaan. Nu zit ik in België weer een trapje hoger, maar daar leer ik van en krijg ik meer kracht door. Ik hoop dat ik als jongere kan doorbreken, want er is in Zeeuws-Vlaanderen weinig aanwas. Het wordt de hoogste tijd dat er straks iemand Ver- eecken kan opvolgen. Dat zal niet meevallen, want Vereecken is echt een klasse apart." De Ko ning is momenteel lid van X-tre- me uit Goes, maar volgend sei zoen zal dat niet meer het geval zijn. „Nee, ik vind niet dat ik daar veel aan heb en nu reken ik een beetje op een Belgische ploeg. Ik zal overigens nog Nederlandse wedstrijden rijden." In Overslag zal De Koning in elk geval weer willen excelleren. „Ik baalde in Hulst als een stekker. Die tegenslag wil ik zo snel mo gelijk omzetten in een klinkende prestatie. Hopelijk vandaag al," besluit De Koning. Routinier Michel de Koning heeft zich dit seizoen flink in de kijker gereden. Hij hoopt vandaag weer toe te slaan in Overslag. foto wim koovman Ter ere van de twintigste ver jaardag van Hoogovens' over zeese dochter Hoogovens Tech nical Services, speelden in Mer- rillville, ten zuiden van Chicago, de top drie van Nederland sa men met de top-drie van Ame rika een weekendtoernooitje. Timman, Van Wely en Piket versus Yermoiinsky, Seirawan en Shaked. Helaas was Ameri- ka's sterkste man, Gata Kams- ky, die een jaar geleden zijn car rière inruilde voor een oplei ding tot arts, nog niet tot zijn oude liefde teruggekeerd. De opening van de zeskamp vond vorige week vrijdag plaats met een loting. De lotingsnum mers waren verborgen op de onderkant van zes Hollandse kazen, die vergezeld werden door mannen van duidelijk Alk- maarse afkomst. De arbitrage, de persdienst en het commen taar was in Nederlandse handen en ook in de strijd om de eerste plaats waren het landgenoten die aan de touwtjes trokken. Timman en Van Wely eindig den uiteindelijk gezamenlijk als winnaars met 3,5 uit 5. Gelijk al in de eerste ronde op vrijdag ochtend (er werden op vrijdag en zaterdag steeds twee ronden gespeeld) moesten de rivalen elkaar bestrijden. Van Wely - Timman 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 e7 - e6 3. Pbl - c3 Het Nimzo- indisch. Van Wely speelt anders vrijwel altijd 3. Pf3. 3. Lf8-b4 4. Ddl - c2 0-0 5. a2-a3 Lb4xc3+ 6. Dc2xc3 b7-b6 7. Lel - g5 Lc8-b7 8. e2-e3 d7-d6 9. f2-f3 Pb8 - d710. Pgl - h3 c7 - c511. d4xc5 d6xc5 12. Lfl - d3 Dd8 - c7 13. 0-0 Ta8-e8 14. Tal-dl Lb7-c6 15. Ld3-c2 h7-h6 16. Lg5-h4 e6-e5 17. Ph3-f2 e5-e4 18. f3 f4 b6-b5 19. b2-b3 b5xc4 20. b3xc4 Te8-e6 21. Tdl-d2 Van onze sportmedewerker Axel - Outokumpu zit in het Axelse rayonvoetbal stevig in het zadel. In sporthal 't Sportuus won deze formatie met 3-5 van Gemeente. De winnende treffers kwamen op naam van Frans Meyer (2x), Er- win de Deijn (2x) en Ko de Jonge. Voor de gemeentelijke amb tenaren schoten Jos Lambert (2x) en Eric Bolleman raak. De grootste overwinning ging deze week naar Cy- souw/Roeland, dat IZV 3 met 16-2 klop gaf. OVERIGE UITSLAGEN Ratjetoe- Amstelhoekje/V-Deco 2-8, Marine Service-Dolf Schoot 3-5, Gemeentehuis/Van Waes-ZSC 5-6, Primus/Pluym- Den Doelder 4-4. STAND Outokumpu 9-24, Amstelhoek- je/V-Deco 8-21, Dolf Schoot 8- 21, Ratjetoe 9-19, Marine Servi ce 9-17, Gemeente 9-13, Cy- souw/Roeland 9-13, ZSC 8-10, Gemeenthuis/Van Waes 9-5, Primus/Pluym 9-5, Den Doelder 8-1, IZV 3 9-1. Van onze sportmedewerker Huist - ZVH Morres heeft het thuisduel in de eerste klasse van de prestatieve competitie Zuid tegen Huishoff/Mulder niet in eigen voordeel kunnen beslissen. De met invallers ac terende ploeg van coach Henk Maas ging met 4-5 de boot in. ZVH Morres kreeg eigenlijk nau welijks kans de winst te pakken, omdat het steeds op achterstand stond. Tristan van Acker deed met 1-1 de hoop nog gloren. Arno Zwegers scoorde daarna 2-4 en Cees de Putter 3-5. Arno Zwegers schoot in de slotfase nog 4-5 bin nen, maar meer bracht het alles- of-niets-offensief van ZVH Mor res niet op. In de rangschikking betekent dit dat de Hulstenaren de tweede plaats verspeelden en een stapje terug moesten doen. Door Wilber Hack Madrid - Yassine Abdellaoui is uitgekeken op Rayo Valle cano uit de Spaanse tweede divisie. De speler verwacht dat hij spoedig zal vertrekken bij de derde club van Madrid. De voormalig Rosmalenaar heeft heimwee naar de Neder landse competitie, maar zit op een club als NAC niet te wachten... Yassine Abdellaoui is in het be taalde voetbal veel gewend. In de Spaanse tweede divisie valt zijn mond echter nog regelmatig open van verbazing. Enkele weken geleden kreeg een van zijn ploegmaten vier minuten voor tijd opdracht van trainer Jo- jse Ortuondo een blessure voor te wenden. Rayo - dat al vier rode kaarten had gekregen - hield zo egen Lleida nog maar zes spelers over. Het duel moest gestaakt worden. «Een drama," kijkt Abdellaoui nog even op die wedstrijd terug. I 'be scheidsrechter had een com pete black-out. Wij reageerden I aar verbaal op. Elke speler die Ieen opmerking maakte, kreeg I ?^een ro°d." Zelf hoorde Ab- I eliaoui niet bij het kwartet ge- I 'jHseerden. „Maar dan alleen I Wuat ik de taal nog niet goed ge- Joeg beheers." I «et duel kreeg een nasleep. Trai- I Ortuondo verklaarde op te I 1 en stappen bij de huidige I nnmmer vier uit de tweede divi- I fir eigenaar> de familie I teos> besloot in een emo- I nele bui de aandelen te willen Yassine Abdellaoui op de bank bij NAC. Bij Rayo Vallecano speelt hij bijna altijd, maar met minder plezier. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP verkopen. De rijke José Maria Ruiz-Mateos heeft 98 procent van de club in handen. Zijn vrouw Teresa Rivero is voorzitter van Rayo, zoon José Maria junior vi- ce-voorzitter. Als motief gaven de grootaandeelhouders op zich 'gezocht' te voelen door de Spaanse voetbalbond en scheids rechters. „De kranten stonden er een paar dagen vol van, maar ik heb nooit geloofd dat het tot een breuk zou komen," zegt de voetballer uit Rosmalen. „Niet met de trainer en niet met de eigenaar. Voor Ruiz-Mateos is Rayo Vallecano uit politiek oogpunt veel te be langrijk. Vroeger had hij veel be drijven in Spanje met ruim 70.000 werknemers. De meeste zijn hem echter door de staat af genomen. Hij gebruikt de club nu in de processen." Abdellaoui is wel de chaos in het Spaanse voetbal beu. „Hier ge beuren zaken die voor een nuch tere Nederlander niet te begrij pen zijn. Mensen moeten in een hectische situatie en onder grote druk beslissingen nemen en kie zen dan vaak de verkeerde oplos sing. En neem nou het aankoop beleid. Rayo nam twee spelers van Ajax over. Dave van den Bergh zit op de bank, Robert Gh- ering wordt vaak niet eens gese lecteerd." Over speeltijd heeft Abdellaoui niet te klagen. Hij miste - door een schorsing en een blessure - dit seizoen pas twee wedstrijden. „Maar de Spaanse tweede divisie is niet echt interessant. Ik heb het gevoel dat ik hier wekelijks de beste man ben. Met de Neder landse technische en tactische scholing steek je er hier ver bo venuit. Ik wil dan ook weg. Bij Vallecano zit geen uitdaging." Abdellaoui, die na de degradatie van Rayo Vallecano nog met be langstelling van Valencia schermde, heeft 15 december als richtpunt. „Dan gaat de Spaanse markt weer open. Tot 15 januari mag je van club veranderen. Jam mer voor Vallecano, maar dan ben ik echt vertrokken. Of er con crete belangstelling is? Nee, maar mijn gevoel zegt dat er zich bin nenkort wel een mogelijkheid voor zal doen. Achter de scher men is de zaak al volop in bewe ging-" Volgens Abdellaoui circuleert zijn naam ook al weer bij Neder landse clubs. Daar ligt ook zijn voorkeur. „Maar op een club als NAC (dat onlangs Helder aan trok) zit ik echt niet te wachten. Ik heb mijn zaakwaarnemer aan gegeven dat ik de eredivisie qua voetbal erg mis. En dat het geld minder belangrijk is als ik in Ne derland aan de slag zou kunnen." Er klinkt emotie door in zijn stem. Schoorvoetend komt de voetballer met een bekentenis. „Mijn familie, mijn vrienden. Weet je wat de werkelijke reden is dat ik terug wil naar Neder land? Omdat ik zo'n heimwee heb..." Door Theo Hommeles Te6-d6 22. Tfl-dl Td6xd2 23. Tdlxd2 Tf8 - e8 24. g2-g4 Pf6 - h7 25. Lh4-g3 Pd7-b6 26. g4 g5 h6xg5 27. f4xg5 Dc7 - el 28. h2 - h4 Ph7 - f8 29. Td2-d6 Lc6 - b7 30. a3-a4 Pf8-g6 met de opmars van zijn g-pion risico genomen. Om daadwerkelijk iets te berei ken gaat hij met zijn volgen- de"zet bewust nog dieper. 31. a4-a5! Pg6xh4! 32. Lg3xb4! Verleidelijk was 32. axbó Dxg5?! 33. Phl! Pf5 34. Td2 Pxg3 35. Pxg3 Dxg3+ 36. Tg2 met damewinst vanwege de matdreiging op g7. Zwart kan echter 32... Pf5 33. De5 Dxe5 34. Txe5 Pxd6 35. Lxd6 axbó spelen, waarna ongeveer dezelf de stelling ontstaat als in de par tij, zij het dat de dames zijn ge ruild. Zonder dames op het bord krijgt zwarts toren meer macht. 32.De7xd6 33. a5xb6 a7xb6 34. Kgl - g2 Dd6 - e6 35. Lh4-g3 Lb7 a6 36. Lc2-b3 Te8 -d8 37. Lg3-f4 Td8-d7 38. Kg2 - g3 Td7 - d8 In materi-

de Stem | 1997 | | pagina 17